* Last updated at 12:24 am on Thursday, December 7, 2017

Print this page

 

Apollo

President: Matthew Hutchison, Taylorville

Contact: Paul Held, Taylorville

Web site: www.apolloconference.com

 

Member Schools

Charleston

Effingham (H.S.)

Lincoln

Mahomet (M.-Seymour)

Mattoon

Mt. Zion

Taylorville

 

Big Northern

President: Jay Mullens, Byron

Contact: Jim Kann, Byron

 

Member Schools

Byron

Dixon (H.S.)

Genoa (G.-Kingston)

Mendota

Oregon

Poplar Grove (North Boone)

Rock Falls

Rockford (Lutheran)

Rockford (R. Christian)

Stillman Valley

Winnebago

 

Big Twelve

President: Brien Dunphy, Peoria (H.S.)

Contact: Stan Lewis, Normal (Community West)

 

Member Schools

Bloomington (H.S.)

Champaign (Centennial)

Champaign (Central)

Danville (H.S.)

Normal (Community West)

Normal (Community)

Peoria (H.S.)

Peoria (Manual)

Peoria (Notre Dame)

Peoria (Richwoods)

Urbana (H.S.)

 

Black Diamond

President: Todd Tripp, Goreville

Contact: Todd Tripp, Goreville

Web site: www.zr188.org/blackdiamondconference

 

Member Schools

Albion (Edwards County)

Campbell Hill (Trico)

Goreville

Zeigler (Z.-Royalton)

Carmi (C.-White County)

Chester

Christopher

Eldorado

Fairfield

Johnston City

McLeansboro (Hamilton County)

Sesser (S.-Valier)

Vienna

 

Cahokia

President: Rob Pipher, Red Bud

Contact: Rob Pipher, Red Bud

 

Member Schools

Salem

Marissa

Dupo

Lebanon

New Athens

Steeleville

Valmeyer

Breese (Central)

Carlyle

Columbia

Freeburg

Red Bud

Trenton (Wesclin)

 

Central Illinois

President: Brad Allen, Tuscola

Contact: Brad Allen, Tuscola

 

Member Schools

Clinton

Decatur (St. Teresa)

Macon (Meridian)

Moweaqua (Central A & M)

Shelbyville

Sullivan

Tuscola

Warrensburg (W.-Latham)

 

Central State Eight

President: Dr. Russ Tepen, Chatham (Glenwood)

Contact: Dusty Burk, Chatham (Glenwood)

 

Member Schools

Decatur (Eisenhower)

Decatur (MacArthur)

Normal (University)

Chatham (Glenwood)

Jacksonville (H.S.)

Rochester

Springfield (H.S.)

Springfield (Lanphier)

Springfield (Sacred Heart-Griffin)

Springfield (Southeast)

 

Central Suburban League

President: JJ Crawford, Evanston (Twp.)

Contact: Chris Levatino, Evanston (Twp.)

Web site: https://sites.google.com/a/d128.org/central-suburban-league/home?pli=1

 

Member Schools

Deerfield (H.S.)

Des Plaines (Maine West)

Evanston (Twp.)

Glenview (Glenbrook South)

Highland Park

Northbrook (Glenbrook North)

Park Ridge (Maine East)

Park Ridge (Maine South)

Skokie (Niles North)

Skokie (Niles West)

Vernon Hills

Winnetka (New Trier)

 

Chicago Catholic

President: Patrick Mahoney, Wilmette (Loyola Academy)

Contact: Roshawn Russell, Chicago (St. Rita)

Web site: http://www.chicagocatholicleague.com/

 

Member Schools

Aurora (A. Christian)

Aurora (Marmion Academy)

Chicago (C. Hope Academy)

Chicago (De La Salle)

Chicago (DePaul College Prep)

Chicago (Hales Franciscan)

Chicago (Providence-St. Mel)

Chicago (St. Francis de Sales)

Chicago (St. Ignatius College Prep)

Kankakee (McNamara)

Lombard (Montini)

New Lenox (Providence Catholic)

Oak Park (Fenwick)

Westchester (St. Joseph)

Wheaton (St. Francis)

Wilmette (Loyola Academy)

Burbank (St. Laurence)

Chicago (Brother Rice)

Chicago (Leo)

Chicago (Mt. Carmel)

Chicago (St. Rita)

 

Chicago Prep

President: Jason Dillon, Chicago (Cristo Rey Jesuit)

Contact: Eileen McBride, Chicago (CICS/Northtown)

Web site: http://www.eteamz.com/chicagoprepconference1/

 

Member Schools

Chicago (C. Hope Academy)

Chicago (Christ the King)

Chicago (CICS/Ellison)

Chicago (CICS/Northtown)

Chicago (Cristo Rey Jesuit)

Chicago (Holy Trinity)

Chicago (Our Lady of Tepeyac)

Chicago (Providence-St. Mel)

Chicago (St. Benedict)

Deerfield (Rochelle Zell)

Skokie (Ida Crown)

 

Chicago Public

President: Randy Ernst, Chicago Sports Admin.,

Contact: Mickey Pruitt, Chicago Sports Admin.,

 

Member Schools

Chicago (ACE Tech Charter)

Chicago (Acero/Garcia)

Chicago (Agricultural Science)

Chicago (Alcott)

Chicago (Amundsen)

Chicago (ASPIRA/Early College)

Chicago (Austin Business and Entrepreneurship)

Chicago (Austin)

Chicago (Bogan)

Chicago (Bowen)

Chicago (Brooks)

Chicago (C. Academy)

Chicago (C. Math and Science Charter)

Chicago (C. Military Academy-Bronzeville)

Chicago (C. Talent Development Charter)

Chicago (C. Vocational)

Chicago (Carver Military Academy)

Chicago (CICS/Ellison)

Chicago (CICS/Hawkins)

Chicago (CICS/Longwood)

Chicago (CICS/Northtown)

Chicago (Clark)

Chicago (Clemente)

Chicago (Collins)

Chicago (Corliss)

Chicago (Crane)

Chicago (Curie)

Chicago (Disney)

Chicago (Douglass)

Chicago (Dunbar)

Chicago (DuSable)

Chicago (Dyett)

Chicago (EPIC Academy Charter)

Chicago (Farragut)

Chicago (Fenger)

Chicago (Ford Power House Charter)

Chicago (Foreman)

Chicago (Gage Park)

Chicago (Hancock)

Chicago (Harlan)

Chicago (Harper)

Chicago (Hirsch)

Chicago (Hubbard)

Chicago (Hyde Park)

Chicago (John Hope)

Chicago (Jones)

Chicago (Juarez)

Chicago (Julian)

Chicago (Kelly)

Chicago (Kelvyn Park)

Chicago (Kennedy)

Chicago (Kenwood)

Chicago (King)

Chicago (Lake View)

Chicago (Lane)

Chicago (Lincoln Park)

Chicago (Lindblom)

Chicago (Little Village)

Chicago (Manley)

Chicago (Marine Leadership Academy)

Chicago (Marshall)

Chicago (Mather)

Chicago (Morgan Park)

Chicago (Noble Street Charter)

Chicago (Noble/Baker)

Chicago (Noble/Bulls)

Chicago (Noble/Butler)

Chicago (Noble/Comer)

Chicago (Noble/DRW Trading)

Chicago (Noble/Golder)

Chicago (Noble/Hansberry)

Chicago (Noble/Johnson)

Chicago (Noble/Muchin)

Chicago (Noble/Pritzker)

Chicago (Noble/Rauner)

Chicago (Noble/Rowe-Clark)

Chicago (Noble/UIC)

Chicago (North Grand)

Chicago (North Lawndale Charter)

Chicago (Northside)

Chicago (Ogden International)

Chicago (Orr)

Chicago (Payton)

Chicago (Perspectives/IIT Math & Science)

Chicago (Perspectives/Joslin)

Chicago (Perspectives/Leadership)

Chicago (Perspectives/Technology)

Chicago (Phillips)

Chicago (Phoenix Military Academy)

Chicago (Prosser)

Chicago (Raby)

Chicago (Richards)

Chicago (Rickover Naval Academy)

Chicago (Robeson)

Chicago (Roosevelt)

Chicago (Schurz)

Chicago (Senn)

Chicago (Simeon)

Chicago (Solorio Academy)

Chicago (South Shore)

Chicago (Steinmetz)

Chicago (Sullivan)

Chicago (Taft)

Chicago (TEAM Englewood)

Chicago (Tilden)

Chicago (UCCS/Woodlawn)

Chicago (Uplift)

Chicago (Urban Prep/Englewood)

Chicago (Urban Prep/West)

Chicago (VOISE Academy)

Chicago (Von Steuben)

Chicago (Washington)

Chicago (Wells)

Chicago (Westinghouse College Prep)

Chicago (Whitney Young)

Chicago (Young Women's Leadership Charter)

 

DuPage Valley

President: Daniel DeBruycker, Aurora (Metea Valley)

Contact: Daniel DeBruycker, Aurora (Metea Valley)

 

Member Schools

Aurora (Metea Valley)

Aurora (Waubonsie Valley)

Naperville (Neuqua Valley)

Roselle (Lake Park)

Carol Stream (Glenbard North)

Naperville (Central)

Naperville (North)

Wheaton (North)

Wheaton (W. Warrenville South)

 

East Central Illinois

President: John Schwartz, Bloomington (Cornerstone Christian Academy)

Contact: John Schwartz, Bloomington (Cornerstone Christian Academy)

 

Member Schools

Arthur (A. Christian)

Bloomington (Cornerstone Christian Academy)

Buckley (Christ Lutheran)

Champaign (Judah Christian)

DeLand (D.-Weldon)

Forsyth (Decatur Christian)

Normal (Calvary Christian Academy)

Urbana (University)

 

East Suburban Catholic

President: Larry Tucker, Chicago (Marist)

Contact: Michael Hennessey, Niles (Notre Dame)

Web site: eastsuburbancc.com

 

Member Schools

Arlington Heights (St. Viator)

Chicago (Marist)

Chicago Heights (Marian)

Joliet (Catholic Academy)

LaGrange Park (Nazareth Academy)

Lisle (Benet Academy)

Mundelein (Carmel)

Niles (Notre Dame)

Woodstock (Marian)

Chicago (St. Patrick)

 

Egyptian Illini

President: Philip Lark, Beecher City

Contact: Philip Lark, Beecher City

 

Member Schools

Beecher City

Brownstown

Cowden (C.-Herrick)

Mulberry Grove

Patoka

Ramsey

St. Elmo

 

Fox Valley

President: Steve Gertz, Carpentersville (Dundee-Crown)

Contact: Steve Gertz, Carpentersville (Dundee-Crown)

 

Member Schools

Hampshire

Algonquin (Jacobs)

Carpentersville (Dundee-Crown)

Cary (C.-Grove)

Crystal Lake (Central)

Crystal Lake (Prairie Ridge)

Crystal Lake (South)

Huntley

McHenry

 

Girls Catholic Athletic (GCAC)

President: Darlene Graf,

Contact: Laurie Jakubczak, Chicago (Mother McAuley)

Web site: www.athletics2000.com

 

Member Schools

Burbank (St. Laurence)

Chicago (De La Salle)

Chicago (DePaul College Prep)

Chicago (Josephinum)

Chicago (Mother McAuley)

Chicago (Resurrection)

Chicago (St. Francis de Sales)

Chicago (St. Ignatius College Prep)

Kankakee (McNamara)

Lombard (Montini)

New Lenox (Providence Catholic)

Oak Park (Fenwick)

River Forest (Trinity)

Westchester (St. Joseph)

Wheaton (St. Francis)

Wilmette (Loyola Academy)

Wilmette (Regina Dominican)

 

Greater Egyptian

President: Derek Hutchins, Marion (Crab Orchard)

Contact: Ryan Fritch, Golconda (Pope County)

 

Member Schools

Carrier Mills (C.M.-Stonefort)

Elizabethtown (Hardin County)

Galatia

Golconda (Pope County)

Junction (Gallatin County)

Marion (Crab Orchard)

Norris City (N.C.-Omaha-Enfield)

Thompsonville

 

Heart of Illinois

President: Ben Derges, Downs (Tri-Valley)

Contact: Ben Derges, Downs (Tri-Valley)

Web site: hoiconference.org

 

Member Schools

Eureka

Farmer City (Blue Ridge)

Colfax (Ridgeview)

Downs (Tri-Valley)

El Paso (E.P.-Gridley)

Fisher

Flanagan (F.-Cornell)

Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley)

Heyworth

LeRoy

Lexington

Mackinaw (Deer Creek-M.)

Minonk (Fieldcrest)

Tremont

 

Illini Prairie

President: Kenton Bergman, Chillicothe (Illinois Valley Central)

Contact: Kenton Bergman, Chillicothe (Illinois Valley Central)

 

Member Schools

Bloomington (Central Catholic)

Champaign (St. Thomas More)

Chillicothe (Illinois Valley Central)

Fairbury (Prairie Central)

Monticello

Pontiac

Rantoul

St. Joseph (S.J.-Ogden)

Stanford (Olympia)

Tolono (Unity)

 

Independent School League

President: David Ribbens, Chicago (University)

Contact: David Ribbens, Chicago (University)

 

Member Schools

Chicago (F.W. Parker)

Chicago (Latin)

Chicago (Morgan Park Academy)

Chicago (University)

Des Plaines (Willows Academy)

Elgin (E. Academy)

Lake Forest (Woodlands Academy)

Niles (Northridge Prep)

Winnetka (North Shore Country Day)

 

Inter County Athletic

President: Steve Schafer, Glasford (Illini Bluffs)

Contact: Steve Schafer, Glasford (Illini Bluffs)

 

Member Schools

Brimfield

Delavan

Elmwood

Glasford (Illini Bluffs)

London Mills (Spoon River Valley)

Williamsfield

 

Interstate Eight

President: Roger Schnitzler, Manteno

Contact: Kyle Flanigan, Manteno

 

Member Schools

Braidwood (Reed-Custer)

Coal City

Herscher

Lisle (Sr.)

Manteno

Peotone

Plano

Sandwich

Seneca

Streator (Twp.)

Westmont

Wilmington

 

Kishwaukee River

President: Matt Rife, Harvard

Contact: Matt Rife, Harvard

 

Member Schools

Burlington (Central)

Harvard

Johnsburg

Marengo

Richmond (R.-Burton)

Woodstock (H.S.)

Woodstock (North)

 

Lake Shore Athletic League

President: Alex Boshell, Chicago (Waldorf)

Contact: Alex Boshell, Chicago (Waldorf)

 

Member Schools

Chicago (British School of Chicago)

Chicago (Little Black Pearl Arts Academy)

Chicago (Lycée Français de Chicago)

Chicago (Waldorf)

Chicago (Wolcott)

Evanston (Beacon Academy)

 

Lincoln Trail

President: Amy Schmitz, Monmouth (United)

Contact: Amy Schmitz, Monmouth (United)

Web site: https://sites.google.com/geese230.org/ltc

 

Member Schools

Galva

Williamsfield

Woodhull (AlWood)

Aledo (Mercer County)

Annawan

Biggsville (West Central)

Cambridge

Kewanee (Wethersfield)

Monmouth (United)

Oneida (ROWVA)

Princeville

Toulon (Stark County)

 

Little Illini

President: Paul Higginbotham, Lawrenceville

Contact: Paul Higginbotham, Lawrenceville

Web site: www.little-illini.com

 

Member Schools

Newton

Olney (Richland County)

Robinson

Bridgeport (Red Hill)

Casey (C.-Westfield)

Flora

Lawrenceville

Marshall

Paris

 

Little Okaw Valley

President: Matthew Shoaff, Bethany (Okaw Valley)

Contact: Brooks Inman, Bethany (Okaw Valley)

 

Member Schools

Argenta (A.-Oreana)

Bethany (Okaw Valley)

Decatur (D. Lutheran)

Farmer City (Blue Ridge)

Hume (Shiloh)

Hutsonville

Kansas

Niantic (Sangamon Valley)

Oblong

Palestine

Toledo (Cumberland)

Arcola

Arthur (A.-Lovington-Atwood-Hammond)

Bement

Broadlands (Heritage)

Cerro Gordo

Martinsville

Oakland

Villa Grove

 

Little Ten

President: Laura Hatch, Somonauk

Contact: Greg Burks, Hinckley (H.-Big Rock)

 

Member Schools

Earlville

Hinckley (H.-Big Rock)

Kirkland (Hiawatha)

LaMoille

Leland

Newark

Paw Paw

Serena

Shabbona (Indian Creek)

Somonauk

 

Metro Suburban

President: Pamela Levar, Elmhurst (IC Catholic)

Contact: Jack LeGrand, Elmhurst (Timothy Christian)

Web site: http://msc.8to18.com

 

Member Schools

Aurora (Central Catholic)

Elgin (St. Edward)

Elmhurst (IC Catholic)

Elmhurst (Timothy Christian)

Glen Ellyn (Glenbard South)

Lansing (Illiana Christian)

Melrose Park (Walther Christian)

Palos Heights (Chicago Christian)

River Grove (Guerin)

West Chicago (Wheaton Academy)

Bensenville (Fenton)

Elmwood Park

Norridge (Ridgewood)

Riverside (R.-Brookfield)

 

Metropolitan Prep

President: Philippe Audasso,

Contact: Ali Abuhlaleh, Bridgeview (Universal)

 

Member Schools

Bridgeview (Aqsa)

Bridgeview (Universal)

Chicago (Lycée Français de Chicago)

Hinsdale (H. Adventist Academy)

Lombard (College Prep)

Villa Park (Islamic Foundation)

 

Mid-Illini

President: Pete List, Metamora

Contact: Pete List, Metamora

 

Member Schools

Bartonville (Limestone)

Canton

Dunlap

East Peoria

Metamora

Morton

Pekin

Washington

 

Midland Trail

President: Ben Borries, Clay City

Contact: Ben Borries, Clay City

 

Member Schools

Bluford (Webber)

Cisne

Clay City

Grayville

Louisville (North Clay)

Odin

Sandoval

Waltonville

Wayne City

Woodlawn

 

Mid-Suburban League

President: Mark Schaetzlein, Buffalo Grove

Contact: Steve May, Wheeling

 

Member Schools

Arlington Heights (Hersey)

Buffalo Grove

Elk Grove Village (E.G.)

Mt. Prospect (Prospect)

Rolling Meadows

Wheeling

Barrington

Hoffman Estates (Conant)

Hoffman Estates (H.S.)

Palatine (Fremd)

Palatine (H.S.)

Schaumburg (H.S.)

 

Mississippi Valley

President: Kenny Deatherage, Troy (Triad)

Contact: Kenny Deatherage, Troy (Triad)

 

Member Schools

Bethalto (Civic Memorial)

Highland

Jerseyville (Jersey)

Mascoutah

Troy (Triad)

Waterloo (H.S.)

 

MSM

President: Karrie Markezich, Mt. Olive

Contact: Karrie Markezich, Mt. Olive

 

Member Schools

Buffalo (Tri-City)

Edinburg

Franklin

Kincaid (South Fork)

Morrisonville

Mt. Olive

Pawnee

Raymond (Lincolnwood)

Springfield (Calvary)

Springfield (Lutheran)

Waverly

 

National Trail

President: Jerry Tkachuck, Altamont

Contact: Jerry Tkachuck, Altamont

 

Member Schools

Altamont

Beecher City

Brownstown

Cowden (C.-Herrick)

Dieterich

Effingham (St. Anthony)

Farina (South Central)

Neoga

St. Elmo

Strasburg (Stewardson-S.)

Windsor

 

Noble Athletic Conference

President: Jason Ronai, Chicago (Noble Street Charter)

Contact: Tony Largo, Chicago (Noble Street Charter)

Web site: http://nobleathleticconference.noblenetwork.org/

 

Member Schools

Chicago (Noble Street Charter)

Chicago (Noble/Baker)

Chicago (Noble/Bulls)

Chicago (Noble/Butler)

Chicago (Noble/Comer)

Chicago (Noble/DRW Trading)

Chicago (Noble/Golder)

Chicago (Noble/Hansberry)

Chicago (Noble/ITW Speer)

Chicago (Noble/Johnson)

Chicago (Noble/Mansueto)

Chicago (Noble/Muchin)

Chicago (Noble/Noble Academy)

Chicago (Noble/Pritzker)

Chicago (Noble/Rauner)

Chicago (Noble/Rowe-Clark)

Chicago (Noble/UIC)

 

North Suburban

President: Chris Pawleczyk, Zion (Z.-Benton)

Contact: Lonnie Bible, Zion (Z.-Benton)

Web site: http://d128.org/nsc

 

Member Schools

Gurnee (Warren)

Lake Forest (H.S.)

Lake Zurich

Libertyville

Lincolnshire (Stevenson)

Mundelein (H.S.)

Waukegan (H.S.)

Zion (Z.-Benton)

 

Northeastern Athletic

President: John Lalor, Hebron (Alden-H.)

Contact: Walter Paiz, Crystal Lake (Faith Lutheran)

 

Member Schools

Arlington Heights (Christian Liberty Academy)

Aurora (A. Christian)

Aurora (Illinois Math and Science Academy)

Crystal Lake (Faith Lutheran)

Elgin (Harvest Christian Academy)

Elgin (Westminster Christian)

Hebron (Alden-H.)

Mooseheart

Rockford (Christian Life)

Rockford (Keith Country Day)

Schaumburg (S. Christian)

South Beloit

 

Northern Illinois (NIC-10)

President: Jeff Fritzpatrick, Freeport (H.S.)

Contact: Kurt Weigt, Machesney Park (Harlem)

 

Member Schools

Belvidere (H.S.)

Belvidere (North)

Freeport (H.S.)

Machesney Park (Harlem)

Rockford (Auburn)

Rockford (Boylan Catholic)

Rockford (East)

Rockford (Guilford)

Rockford (Jefferson)

Rockton (Hononegah)

 

Northern Illinois Big 12

President: Peter Goff, Maple Park (Kaneland)

Contact: Seth Schoonover, Yorkville (H.S.)

 

Member Schools

DeKalb

Geneseo

LaSalle (L.-Peru)

Maple Park (Kaneland)

Morris

Ottawa (Twp.)

Rochelle

Sterling (H.S.)

Sycamore (H.S.)

Yorkville (H.S.)

 

Northern Lake County

President: Brian Moe, Grayslake (Central)

Contact: Brian Moe, Grayslake (Central)

 

Member Schools

Antioch

Fox Lake (Grant)

Grayslake (Central)

Grayslake (North)

Lake Villa (Lakes)

North Chicago

Round Lake

Wauconda

 

Northwest Upstate Illini

President: Shean Albrecht, Hanover (River Ridge)

Contact: Peter Robertson, Durand

 

Member Schools

Amboy

Ashton (A.-Franklin Center)

Dakota

Durand

East Dubuque

Forreston

Freeport (Aquin)

Fulton (Unity Christian)

Galena (H.S.)

Hanover (River Ridge)

Lanark (Eastland)

Lena (L.-Winslow)

Milledgeville

Orangeville

Pearl City

Pecatonica

Polo

Savanna (West Carroll)

Scales Mound

Stockton

Warren

 

Pike County

President: Dawn VanCamp, Payson (Seymour)

Contact: Dawn VanCamp, Payson (Seymour)

 

Member Schools

Barry (Western)

Brussels

Griggsville (G.-Perry)

Liberty

Meredosia (M.-Chambersburg)

Payson (Seymour)

Pittsfield

Pleasant Hill

 

Prairie State

President: Kevin Gockel, Wood River (East Alton-W.R.)

Contact: Kevin Gockel, Wood River (East Alton-W.R.)

 

Member Schools

Alton (Marquette)

Bunker Hill

Dupo

Edwardsville (Metro-East Lutheran)

Kincaid (South Fork)

Mt. Olive

Nokomis

Pawnee

Wood River (East Alton-W.R.)

 

Prairieland

President: Kyle Estes, Rushville (R.-Industry)

Contact: Kyle Estes, Rushville (R.-Industry)

 

Member Schools

Abingdon (A.-Avon)

Astoria

Brimfield

Bushnell (B.-Prairie City)

Carthage (Illini West)

Cuba

Elmwood

Farmington

Havana

Knoxville

Lewistown

London Mills (Spoon River Valley)

Peoria Heights

Rushville (R.-Industry)

Sciota (West Prairie)

Table Grove (VIT)

 

River Valley

President: Nathan Schilling, Beecher

Contact: Nathan Schilling, Beecher

Web site: https://sites.google.com/site/rivervalleyhighschools/

 

Member Schools

Beecher

Crete (Illinois Lutheran)

Cullom (Tri-Point)

Donovan

Gardner (G.-South Wilmington)

Grant Park

St. Anne

 

Sangamo

President: Matt Moore, Riverton

Contact: Matt Moore, Riverton

 

Member Schools

Athens

Auburn

Maroa (M.-Forsyth)

Mason City (Illini Central)

New Berlin

Petersburg (PORTA)

Pittsfield

Pleasant Plains

Riverton

Virden (North Mac)

Williamsville

 

Sangamon Valley

President: Marc Shaner, Clifton (Central)

Contact: Jeff Fenton, Clifton (Central)

 

Member Schools

Cissna Park

Clifton (Central)

Dwight

Gilman (Iroquois West)

Momence

Paxton (P.-Buckley-Loda)

Watseka

 

South Central

President: Doug Hoster, Litchfield

Contact: Doug Hoster, Litchfield

 

Member Schools

Carlinville

Gillespie

Greenville

Hillsboro

Litchfield

Pana (H.S.)

Piasa (Southwestern)

Roxana

Staunton

Vandalia

 

South Egyptian

President: Jim Kowzan, Mounds (Meridian)

Contact: Raegen Hannan, Ullin (Century)

 

Member Schools

Cobden

Dongola

Elkville (Elverado)

Joppa (J.-Maple Grove)

Marion (Agape Christian)

Mounds (Meridian)

Tamms (Egyptian)

Ullin (Century)

Wolf Lake (Shawnee)

 

South Seven

President: Jacob Davis, Marion (H.S.)

Contact: Mark Albertini, Carbondale (H.S.)

 

Member Schools

Belleville (Althoff Catholic)

Cahokia (H.S.)

Carbondale (H.S.)

Centralia (H.S.)

Marion (H.S.)

Mt. Vernon (H.S.)

 

South Suburban

President: Eric Novak, Burbank (Reavis)

Contact: Eric Novak, Burbank (Reavis)

Web site: www.southsuburbanconf.org

 

Member Schools

Blue Island (Eisenhower)

Burbank (Reavis)

Calumet City (Thornton Fractional North)

Country Club Hills (Hillcrest)

Evergreen Park

Lansing (Thornton Fractional South)

Lemont (H.S.)

Midlothian (Bremen)

Oak Forest

Oak Lawn (Community)

Oak Lawn (Richards)

Palos Heights (Shepard)

Summit (Argo)

Tinley Park (H.S.)

 

Southern Ill. River-to-River

President: Brett Detering, Anna (A.-Jonesboro)

Contact: Brett Diel, Carterville

 

Member Schools

Anna (A.-Jonesboro)

Carterville

DuQuoin (H.S.)

Nashville

Pinckneyville

Sparta

Benton

Harrisburg

Herrin (H.S.)

Metropolis (Massac County)

Murphysboro

West Frankfort (Frankfort)

 

Southland Athletic

President: Joe Reda, Chicago Heights (Bloom Twp.)

Contact: Joe Reda, Chicago Heights (Bloom Twp.)

 

Member Schools

Chicago Heights (Bloom Twp.)

Crete (C.-Monee)

Kankakee (Sr.)

Olympia Fields (Rich Central)

Park Forest (Rich East)

Richton Park (Rich South)

 

Southwest Prairie

President: Mike Strode, Romeoville (H.S.)

Contact: Mike Strode, Romeoville (H.S.)

 

Member Schools

Joliet (Central)

Joliet (West)

Minooka

Oswego (East)

Oswego (H.S.)

Plainfield (Central)

Plainfield (East)

Plainfield (North)

Plainfield (South)

Romeoville (H.S.)

 

Southwest Suburban

President: Mark Vander Kooi, Frankfort (Lincoln-Way East)

Contact: Mark Vander Kooi, Frankfort (Lincoln-Way East)

Web site: www.athletics2000.com

 

Member Schools

Bolingbrook

Bradley (B.-Bourbonnais)

Dolton (Thornridge)

Flossmoor (Homewood-F.)

Frankfort (Lincoln-Way East)

Harvey (Thornton)

Lockport (Twp.)

New Lenox (Lincoln-Way Central)

New Lenox (Lincoln-Way West)

Orland Park (Sandburg)

Palos Hills (Stagg)

South Holland (Thornwood)

Tinley Park (Andrew)

 

Southwestern

President: Jason Karstens Brad Bevis, Belleville (East)

Contact: Jason Karstens, Belleville (East)

 

Member Schools

Alton (Sr.)

Belleville (East)

Belleville (West)

Collinsville

East St. Louis (Sr.)

Edwardsville (H.S.)

Granite City

O'Fallon (H.S.)

 

Three Rivers Athletic

President: Tim Wernentin, Sherrard

Contact: Katy Hasson, Taylor Ridge (Rockridge)

 

Member Schools

Erie

Fulton (H.S.)

Kewanee (H.S.)

Manlius (Bureau Valley)

Monmouth (M.-Roseville)

Morrison

Orion

Peru (St. Bede)

Port Byron (Riverdale)

Princeton

Prophetstown

Sherrard

Spring Valley (Hall)

Sterling (Newman Central Catholic)

Taylor Ridge (Rockridge)

 

Tomahawk

President: Tim Isringhausen, Athens

Contact: Tim Isringhausen, Athens

 

Member Schools

Athens

Delavan

Glasford (Illini Bluffs)

Greenview

Hartsburg (H.-Emden)

Manito (Midwest Central)

Mason City (Illini Central)

Mt. Pulaski

 

Tri-County

President: Clayton Theisinger, Granville (Putnam County)

Contact: Clayton Theisinger, Granville (Putnam County)

 

Member Schools

DePue

Granville (Putnam County)

Henry (H.-Senachwine)

Ottawa (Marquette)

Peoria (P. Christian)

Roanoke (R.-Benson)

Streator (Woodland)

Varna (Midland)

Washburn (Lowpoint-W.)

 

Upstate Eight

President: Jason Ward, South Elgin

Contact: Jason Ward, South Elgin

Web site: http://www.athletics2000.com/

 

Member Schools

Aurora (East)

Aurora (West Aurora)

Bartlett

Batavia

Elgin (H.S.)

Elgin (Larkin)

Geneva

Lombard (Glenbard East)

South Elgin

St. Charles (East)

St. Charles (North)

Streamwood

West Chicago (H.S.)

 

Vermilion Valley

President: Darin Chambliss, Catlin (Salt Fork)

Contact: Jason Baccadutre, Catlin (Salt Fork)

 

Member Schools

Armstrong

Bismarck (B.-Henning-Rossville-Alvin)

Catlin (Salt Fork)

Chrisman

Danville (Schlarman)

Fithian (Oakwood)

Georgetown (G.-Ridge Farm)

Hoopeston (H. Area)

Milford

Westville

 

West Central

President: Cyle Rigg, Augusta (Southeastern)

Contact: Matt Long, Camp Point (Central)

 

Member Schools

Augusta (Southeastern)

Barry (Western)

Camp Point (Central)

Carthage (Illini West)

Hamilton

Liberty

Macomb

Mendon (Unity)

Monmouth (M.-Roseville)

Payson (Seymour)

Quincy (Notre Dame)

Warsaw

 

West Suburban

President: Nicole Ebsen, Berwyn-Cicero (Morton)

Contact: John Grundke, LaGrange (Lyons)

Web site: http://wsc.8to18.com/

 

Member Schools

Addison (A. Trail)

Berwyn-Cicero (Morton)

Darien (Hinsdale South)

Downers Grove (South)

Franklin Park-Northlake (Leyden)

Maywood (Proviso East)

Villa Park (Willowbrook)

Downers Grove (North)

Elmhurst (York)

Glen Ellyn (Glenbard West)

Hillside (Proviso West)

Hinsdale (Central)

LaGrange (Lyons)

Oak Park (O.P.-River Forest)

 

Western Big 6

President: David Hobin, Rock Island (Alleman)

Contact: Bob Swanson,

 

Member Schools

East Moline (United)

Galesburg (H.S.)

Moline (H.S.)

Quincy (Sr.)

Rock Island (Alleman)

Rock Island (H.S.)

 

Western Illinois Valley

President: Josh Sorrells, Beardstown

Contact: Josh Sorrells, Beardstown

 

Member Schools

Beardstown

Bluffs

Camp Point (Central)

Carrollton

Concord (Triopia)

Greenfield

Hardin (Calhoun)

Jacksonville (Illinois School for the Deaf)

Jacksonville (Routt)

Mendon (Unity)

Mt. Sterling (Brown County)

Pleasant Hill

Virginia

White Hall (North Greene)

Winchester