Updated at 2:58 pm

Teams

Rank School Gms Pins Behind Avg
1 Machesney Park (Harlem) 60 12,998 0 216.6
2 Rockton (Hononegah) 60 12,814 -184 213.6
3 O'Fallon (H.S.) 60 12,602 -396 210.0
4 Troy (Triad) 60 12,229 -769 203.8
5 Rockford (East) 60 12,215 -783 203.6
6 Roselle (Lake Park) 60 12,193 -805 203.2
7 Freeport (H.S.) 60 12,178 -820 203.0
8 Orland Park (Sandburg) 60 12,173 -825 202.9
9 New Lenox (Lincoln-Way West) 60 12,130 -868 202.2
10 Lockport (Twp.) 60 12,012 -986 200.2
11 Belleville (East) 60 12,000 -998 200.0
12 LaGrange (Lyons) 60 11,994 -1,004 199.9

Individuals

Rank Bowler Gms Pins Behind Avg
1 Nate Stubler, LaSalle (L.-Peru) 12 3,116 0 259.7
2 Clayton Hartman, Collinsville 12 2,808 -308 234.0
3 Josh Boger, Oak Forest 12 2,734 -382 227.8
4 Brandon Mooney, Rockton (Hononegah) 12 2,699 -417 224.9
5 Andrew Orf, O'Fallon (H.S.) 12 2,698 -418 224.8
6 Connell Kelleher, Niles (Notre Dame) 12 2,671 -445 222.6
7 Tyler Hunter, Freeburg 12 2,666 -450 222.2
8 Noah Mandujano, Machesney Park (Harlem) 12 2,665 -451 222.1
9 Collin Day, Machesney Park (Harlem) 12 2,662 -454 221.8
10 Jack Bedtke, Roselle (Lake Park) 12 2,654 -462 221.2
11 Caleb Kirby, New Lenox (Lincoln-Way West) 12 2,651 -465 220.9
12 Jacob Nimtz, Machesney Park (Harlem) 12 2,643 -473 220.3
13 Nathanial Martin, Rockford (Auburn) 12 2,640 -476 220.0
14 Austin Verheage, Sycamore (H.S.) 12 2,635 -481 219.6
15 Julian Dyson, Freeport (H.S.) 12 2,629 -487 219.1
16 Cameron Crowe, Orland Park (Sandburg) 12 2,625 -491 218.8
17 Jordan Chavez, New Lenox (Providence Catholi 12 2,623 -493 218.6
18 Austin Schomig, Minooka 12 2,620 -496 218.3
19 Noah Abernathy, Fox Lake (Grant) 12 2,617 -499 218.1
20 Jack Baggs, Plainfield (North) 12 2,613 -503 217.8
21 Mitchel Guzzle, Rock Falls 12 2,598 -518 216.5
22 Tanner Schewe, Rockton (Hononegah) 12 2,594 -522 216.2
23 Nick Sommer, Rockton (Hononegah) 12 2,593 -523 216.1
24 Justin Budde, Columbia 12 2,587 -529 215.6
25 Gavin Pisetta, Troy (Triad) 12 2,585 -531 215.4
26 Mark Hoerner, O'Fallon (H.S.) 12 2,582 -534 215.2
27 Seth Cushman, Rockford (R. Christian) 12 2,577 -539 214.8
28 Ryan Robinson, Hillsboro 12 2,576 -540 214.7
29 Reginald Petty, Chicago (Morgan Park) 12 2,562 -554 213.5
30 David Barrett-Ness, Belleville (East) 12 2,559 -557 213.3
31 Avery Wolf, Skokie (Niles North) 12 2,552 -564 212.7
31 Alec Buchaas, Lockport (Twp.) 12 2,552 -564 212.7
31 Ethan Brander, Rockford (R. Christian) 12 2,552 -564 212.7
34 Alex Acosta, Bolingbrook 12 2,537 -579 211.4
35 Colton Marks, Frankfort (Lincoln-Way East) 12 2,530 -586 210.8
35 Collin Korte, Highland 12 2,530 -586 210.8
37 Clinton Lyons, Chicago (Morgan Park) 12 2,524 -592 210.3
38 Kurtis Murphy, Belleville (East) 12 2,523 -593 210.3
39 Seth Sikkema, Fulton (H.S.) 12 2,520 -596 210.0
40 Dawson Jones, Machesney Park (Harlem) 12 2,519 -597 209.9
41 Kyler Gerl, Machesney Park (Harlem) 12 2,509 -607 209.1
42 Nick Beeler, Troy (Triad) 12 2,507 -609 208.9
43 Otto Meccia, LaGrange (Lyons) 12 2,504 -612 208.7
44 Brandon Lacy, Belleville (East) 12 2,489 -627 207.4
45 Tommy Hayes, Orland Park (Sandburg) 12 2,488 -628 207.3
46 Brandon Williamson, Lisle (Sr.) 12 2,483 -633 206.9
47 Robert Van Houghton, Niles (Notre Dame) 12 2,480 -636 206.7
48 Jacob Hubbs, Romeoville (H.S.) 12 2,474 -642 206.2
49 Jonathon Del Rio, Rockford (East) 12 2,472 -644 206.0
50 Michael Nork, New Lenox (Lincoln-Way West) 12 2,471 -645 205.9
51 Ian Delleman, LaGrange (Lyons) 12 2,464 -652 205.3
52 Bailey Luy, Freeport (H.S.) 12 2,463 -653 205.3
53 Matthew Toohey, O'Fallon (H.S.) 12 2,461 -655 205.1
54 Mitchell Le, Rockford (East) 12 2,455 -661 204.6
54 Brandon Goeringer, Orland Park (Sandburg) 12 2,455 -661 204.6
56 Ramon Flores, Burbank (St. Laurence) 12 2,449 -667 204.1
57 Eric Ullian, New Lenox (Lincoln-Way West) 12 2,441 -675 203.4
58 Matt Lang, LaGrange (Lyons) 12 2,436 -680 203.0
59 Bryce Pisetta, Troy (Triad) 12 2,435 -681 202.9
60 Kurt Wegner, Roselle (Lake Park) 12 2,434 -682 202.8
61 Alex Zylo, Orland Park (Sandburg) 12 2,407 -709 200.6
62 Jack Ulrich, Northbrook (Glenbrook North) 12 2,397 -719 199.8
63 Devin Davis, Bethalto (Civic Memorial) 12 2,379 -737 198.3
64 Darren Temple, Freeport (H.S.) 12 2,312 -804 192.7
65 Joe Wagner, Lockport (Twp.) 12 2,311 -805 192.6
66 Tom Doyle, Burbank (St. Laurence) 12 2,310 -806 192.5
67 Douglas Gray, Belleville (East) 12 2,147 -969 178.9