Girls Tennis Season Summaries

* Last updated at 8:40 am on Friday, February 26, 2021

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

2020-21 Class 1A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Belleville (Althoff Catholic) S         Greg Nester
Bloomington (H.S.) S   7 0   Kari McGhee
Carbondale (H.S.) S         Mike Butler
Champaign (St. Thomas More) S         Scott Weakley
Chicago (Latin) S         Jasmine Madrid
Dunlap S         Patrick Gornik
Elmhurst (Timothy Christian) S         Keith Mills
Lisle (Benet Academy) S   16 2   Michael Hand
Mundelein (Carmel) S         Chris Kannenberg
New Lenox (Providence Catholic) S         Jaime Prado
Ottawa (Twp.) S         Steve Johnson
Springfield (Sacred Heart-Griffin) S         Michael Martin
Sycamore (H.S.) S         Rob Majerus
Teutopolis S         Allison Vogt
Troy (Triad) S   21 2   Devan Faulkenberg
Woodstock (H.S.) S         Jessie Justice

2020-21 Class 2A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Algonquin (Jacobs) S   20 1   Jon Betts
Chicago (Whitney Young) S         Carl Abram
Edwardsville (H.S.) S         David Lipe
Frankfort (Lincoln-Way East) S         Wes Cooley
Glen Ellyn (Glenbard West) S         Kevin Graham
Glenview (Glenbrook South) S         Meg Ahlgrim
Hinsdale (Central) S         Shawna Zsinko
Lake Forest (H.S.) S         Denise Murphy
Lockport (Twp.) S         Bob Champlin
Moline (H.S.) S         Brooke Forsberg
Naperville (Neuqua Valley) S         Will Rose
Orland Park (Sandburg) S         Brian Ostrander
Palatine (Fremd) S         Scott Newmark
Rockford (Auburn) S         Tracy Palmer
St. Charles (East) S         Matt Bulman
Winnetka (New Trier) S         Jerry Morse-Karzen