IHSA Boys Swimming & Diving Meet Top Performances

* Last updated at 10:22 am on Sunday, February 18, 2024

Print this page


Index of this file

50-Yard Freestyle

100-Yard Freestyle

200-Yard Freestyle

500-Yard Freestyle

100-Yard Butterfly

100-Yard Breaststroke

100-Yard Backstroke

200-Yard Individual Medley

Diving

200-Yard Freestyle Relay

400-Yard Freestyle Relay

200-Yard Medley Relay

50-Yard Freestyle

:19.76, Ryan Held, Springfield (Sacred Heart-Griffin), 2014 (finals)

:19.83, Matt Grevers, Lake Forest (H.S.), 2003 (prelims)

:19.89, Ryan Held, Springfield (Sacred Heart-Griffin), 2014 (prelims)

:19.93, Topher Stensby, Lincolnshire (Stevenson), 2019 (prelims)

:19.94, Matt Grevers, Lake Forest (H.S.), 2003 (finals)

:20.00, Topher Stensby, Lincolnshire (Stevenson), 2018 (prelims)

:20.01, Connor Boyle, Naperville (Neuqua Valley), 2020 (prelims)

:20.04, Topher Stensby, Lincolnshire (Stevenson), 2019 (finals)

:20.04, Connor Boyle, Naperville (Neuqua Valley), 2020 (prelims)

:20.10, Brian Alden, Naperville (Neuqua Valley), 2007 (prelims)

:20.16, Brian Alden, Naperville (Neuqua Valley), 2008 (prelims)

:20.18, Topher Stensby, Lincolnshire (Stevenson), 2018 (finals)

:20.26, Brian Kurza, Darien (Hinsdale South), 1988

:20.27, Connor Groya, Elmhurst (York), 2022 (finals)

:20.31, Aleksej Filipovic, St. Charles (North), 2020 (prelims)

:20.41, Jake Grosser, St. Charles (East), 2007 (prelims)

:20.44, Topher Stensby, Lincolnshire (Stevenson), 2017 (finals)

:20.46, Kyle Sorensen, Palatine (H.S.), 2005 (prelims)

:20.47, Nikola Tadic, Skokie (Niles West), 2022 (finals)

:20.48, Dominik Cubelic, Glenview (Glenbrook South), 2010

:20.48, Aleksej Filipovic, St. Charles (North), 2020 (prelims)

:20.49, Andrew Langenfeld, Centralia, 2005 (prelims)

:20.49, Andrew Jovanovic, Wilmette (Loyola Academy), 2011 (finals)

:20.49, Franco Reyes, Hinsdale (Central), 2017 (finals)

:20.51, Franco Reyes, Hinsdale (Central), 2017 (prelims)

100-Yard Freestyle

:43.73, Ryan Held, Springfield (Sacred Heart-Griffin), 2014 (finals)

:43.82, Connor Boyle, Naperville (Neuqua Valley), 2020 (finals)

:43.91, Luke Maurer, Wilmette (Loyola Academy), 2020 (finals)

:44.06, Kevin Overholt, Naperville (Neuqua Valley), 2009

:44.09, Ryan Held, Springfield (Sacred Heart-Griffin), 2014 (prelims)

:44.10, Topher Stensby, Lincolnshire (Stevenson), 2018 (prelims)

:44.11, Kevin Overholt, Naperville (Neuqua Valley), 2009 (prelims)

:44.20, Matt Grevers, Lake Forest (H.S.), 2002

:44.31, Topher Stensby, Lincolnshire (Stevenson), 2019 (prelims)

:44.33, Luke Maurer, Wilmette (Loyola Academy), 2019 (finals)

:44.40, Matt Grevers, Lake Forest (H.S.), 2001

:44.47, Brian Kurza, Darien (Hinsdale South), 1988

:44.51, Grant Bochenski, Naperville (North), 2020 (prelims)

:44.55, Greg Busse, Aurora (Waubonsie Valley), 1997

:44.57, Thomas Jager, Collinsville, 1982

:44.57, Topher Stensby, Lincolnshire (Stevenson), 2018 (finals)

:44.58, Murphy McQuet, Winnetka (New Trier), 2015 (prelims)

:44.61, Luke Maurer, Wilmette (Loyola Academy), 2020 (prelims)

:44.65, Brian Alden, Naperville (Neuqua Valey), 2008 (prelims)

:44.66, Connor Boyle, Naperville (Neuqua Valley), 2019 (prelims)

:44.66, Connor Boyle, Naperville (Neuqua Valley), 2020 (prelims)

:44.68, Brian Kurza, Darien (Hinsdale South), 1988 (prelims)

:44.68, Luke Maurer, Wilmette (Loyola Academy), 2019 (prelims)

:44.69, Connor Groya, Elmhurst (York), 2022 (finals)

:44.69, Connor Groya, Elmhurst (York), 2022 (prelims)

200-Yard Freestyle

1:34.49, Luke Maurer, Wilmette (Loyola Acadey), 2020 (prelims)

1:35.93, Colton Paulson, Peoria (Notre Dame), 2018 (prelims)

1:36.35, Luke Maurer, Wilmette (Loyola Acadey), 2020 (finals)

1:36.45, Luke Maurer, Wilmette (Loyola Academy), 2019 (prelims)

1:36.65, Colton Paulson, Peoria (Notre Dame), 2018 (finals)

1:36.95, Calvin Windle, St. Charles (East), 2020 (prelms)

1:37.03, Mike Flynn, Oak Park (Fenwick), 2022 finals)

1:37.09, Michael Balcerak, Arlington Hts. (St. Viator), 2018 (finals)

1:37.24, Kevin Overholt, Naperville (Neuqua Valley), 2009

1:37.33, Luke Maurer, Wilmette (Loyola Academy), 2019 (finals)

1:37.34, Erik Maurer, Wilmette (Loyola), 1989

1:37.42, Mike Flynn, Oak Park (Fenwick), 2022 (prelims)

1:37.44, Benjamin Louis, Oak Park (O.P.-River Forest), 2022 (prelims)

1:37.47, Quinton Cynor, Woodstock (North) [Coop], 2020 (finals)

1:37.56, Danny Thomson, Hinsdle (Central), 2011

1:37.58, Mitch Stoehr, Lake Forest, 2009 (prelims)

1:37.61, Bryant Honsa, Roselle (Lake Park), 2009

1:37.67, Dylan Boyd, Lake Forest (H.S.), 2016 (finals)

1:37.71, Murphy McQuet, Winnetka (New Trier), 2015 (finals)

1:37.85, Henry Claesson, LaGrange (Lyons), 2017 (prelims)

1:38.12, Michael Balcerak, Arlington Hts. (St. Viator), 2018 (prelims)

1:38.15, Colton Paulson, Peoria (Notre Dame), 2017 (finals)

1:38.16, Liam Hutchinson, Oak Park (Fenwick), 2019 (finals)

1:38.19, Colin Cordes, Glenview (Glenbrook South), 2008 (prelims)

1:38.21, Nolan Miller, Champaign (Central), 2022 (finals)

500-Yard Freestyle

4:18.86, Danny Thompson, Hinsdale (Central), 2012 (finals)

4:20.86, Colton Paulson, Peoria (Notre Dame), 2018 (prelims)

4:21.04, Dan Thomson, Hinsdale (Central), 2010

4:21.04, Danny Thomson, Hinsdale (Central), 2011

4:22.53, Colton Paulson, Peoria (Notre Dame), 2018 (finals)

4:23.63, Sam Iida, Glenview (Glenbrook South), 2017 (finals)

4:24.47, Liam Hutchinson, Oak Park (Fenwick), 2019 (finals)

4:24.50, Everet Andrew, Wilmette (Loyola Academy), 2020 (finals)

4:24.64, Colton Paulson, Peoria (Notre Dame), 2017 (finals)

4:24.67, Jacob Furlong, Chicago (St. Ignatius), 2018 (finals)

4:24.74, Burke Sims, Downers Grove (North), 2009

4:25.38, Spencer Walker, LaGrange (Lyons), 2018 (prelims)

4:25.54, Brian Gunn, Hinsdale (Central), 1989 (prelims)

4:25.87, Colton Paulson, Peoria (Notre Dame), 2016 (finals)

4:25.92, Liam Hutchinson, Oak Park (Fenwick), 2019 (prelims)

4:25.93, Levy Nathan, Highland Park, 2017 (finals)

4:26.12, Robert Ramoska, Oak Park (Fenwick), 1978

4:26.35, Rex Maurer, Wilmette (Loyola Academy), 2020 (finals)

4:26.36, Casey Dauw, St. Charles (East), 2002

4:26.57, Spencer Walker, LaGrange (Lyons), 2018 (finals)

4:26.65, Brad Boswell, Rockford (Guilford), 2003

4:26.68, Brian Gunn, Hinsdale (Central), 1989

4:26.91, Everet Andrew, Wilmette (Loyola Academy), 2020 (prelims)

4:26.95, Sam Iida, Glenview (Glenbrook South), 2016 (finals)

4:27.01, Colton Paulson, Peoria (Notre Dame), 2016 (prelims)

100-Yard Butterfly

:46.71, Conor Black, Mundelein (H.S.), 2013

:47.50, Franco Reyes, Hinsdale (Central), 2016 (finals)

:47.60, Aleksej Filipovic, St. Charles (North), 2022 (finals)

:47.72, Franco Reyes, Hinsdale (Central), 2015 (finals)

:47.81, Andrew Jovanovic, Wilmette (Loyola Academy), 2013 (prelims)

:47.90, Griffin O'Leary, Barrington, 2022 (prelims)

:47.92, Daniel Hein, DeKalb, 2016 (prelims)

:47.95, Aleksej Filipovic, St. Charles (North), 2022 (prelims)

:47.99, Griffin O'Leary, Barrington, 2022 (finals)

:48.02, Josh Song, Lincolnshire (Stevenson), 2022 (prelims)

:48.11, Andrew Jovanovic, Wilmette (Loyola Academy), 2013 (finals)

:48.15, Daniel Hein, DeKalb, 2016 (finals)

:48.19, Mike Dominski, Winnetka (New Trier), 2009 (prelims)

:48.23, Kyler VanSwol, Frankfort (Lincoln-Way North), 2010 (prelims)

:48.25, Aleksej Filipovic, St. Charles (North), 2020 (finals)

:48.27, Andrew Lin, Urbana (University), 2022 (finals)

:48.29, Franco Reyes, Hinsdale (Central), 2017 (finals)

:48.41, Steven Tan, Aurora (Illinois Math & Science Academy), 2014 (prelims)

:48.41, Aleksej Filipovic, St. Charles (North), 2020 (prelims)

:48.43, Steven Tan, Aurora (Illinois Math & Science Academy), 2014 (finals)

:48.47, Josh Song, Lincolnshire (Stevenson), 2022 (finals)

:48.53, Andrew Jovanovic, Wilmette (Loyola Academy), 2012 (prelims)

:48.60, Franco Reyes, Hinsdale (Central), 2016 (prelims)

:48.61, William Myhre, St. Charles (North), 2019 (finals)

:48.69, Dan Trupin, Champaign (Central), 2001

100-Yard Breaststroke

:53.60, Charlie Scheinfeld, Winnetka (New Trier), 2018 (prelims)

:53.72, Charlie Scheinfeld, Winnetka (New Trier), 2018 (finals)

:54.45, William Myhre, St. Charles (North), 2018 (finals)

:54.46, William Myhre, St. Charles (North), 2019 (prelims)

:54.50, William Myhre, St. Charles (North), 2017 (prelims)

:54.62, Max Iida, Glenview (Glenbrook South), 2020 (finals)

:54.63, Charlie Scheinfeld, Winnetka (New Trier), 2017 (finals)

:54.73, William Myhre, St. Charles (North), 2018 (prelims)

:54.74, Matt Elliott, Peoria (Richwoods), 2010

:54.79, Colin Zhang, Lincolnshire (Stevenson), 2022 (finals)

:54.81, William Myhre, St. Charles (North), 2019 (finals)

:54.81, Colin Zhang, Lincolnshire (Stevenson), 2022 (prelims)

:54.93, Justin Alderson, Metamora [Coop], 2020 (finals)

:54.94, Phillip Sajaev, Naperville (Central), 2017 (prelims)

:54.96, Joshua Bey, Hinsdale (Central), 2022 (finals)

:54.97, William Myhre, St. Charles (North), 2016 (prelims)

:54.99, Charlie Scheinfeld, Winnetka (New Trier), 2017 (prelims)

:54.99, Max Iida, Glenview (Glenbrook South), 2020 (prelims)

:54.99, Ty Spillane, Aurora (Marmion), 2020 (finals)

:55.03, Jaeddan Gamilla, Aurora (Metea Valley), 2022 (prelims)

:55.13, William Myhre, St. Charles (North), 2017 (finals)

:55.23, Jordan O'Brien, Aurora (Metea Valley), 2015 (prelims)

:55.23, Billy Leader, Hinsdale (Central), 2018 (prelims)

:55.26, Joshua Bey, Hinsdale (Central), 2022 (prelims)

:55.30, Justin Alderson, Metamora [Coop], 2020 (prelims)

100-Yard Backstroke

:47.22, Spencer Walker, LaGrange (Lyons), 2018 (prelims)

:47.83, Griffin O'Leary, Barrington, 2022 (finals)

:47.90, Griffin O'Leary, Barrington, 2022 (prelims)

:47.97, Daniel Hein, DeKalb, 2016 (prelims)

:48.07, Max St. George, Wheaton (North) (Coop), 2015 (prelims)

:48.11, Spencer Walker, LaGrange (Lyons), 2018 (finals)

:48.20, Max St. George, Wheaton (North) (Coop), 2015 (finals)

:48.21, Andrew Jovanovic, Wilmette (Loyola Academy), (2013 prelims)

:48.25, Andrew Jovanovic, Wilmette (Loyola Academy), 2013 (finals)

:48.36, Spencer Walker, LaGrange (Lyons), 2017 (prelims)

:48.37, Daniel Hein, DeKalb, 2016 (finals)

:48.42, Brady Johnson, West Chicago (H.S.), 2022 (prelims)

:48.43, Arnav Deshpande, Aurora (Waubonsie Valley), 2022 (finals)

:48.49, Arnav Deshpande, Aurora (Waubonsie Valley), 2022 (prelims)

:48.56, Brady Johnson, West Chicago (H.S.), 2022 (finals)

:48.67, Alex Snarski, Libertyville, 2014 (prelims)

:48.70, Spencer Walker, LaGrange (Lyons), 2017 (finals)

:48.75, Daniel Hein, DeKalb, 2015 (prelims)

:48.77, Matt Grevers, Lake Forest (H.S.), 2003 (prelims)

:48.90, Griffin O’Leary, Barrington, 2020 (prelims)

:48.92, Ryan Purdy, Northbrook (Glenbrook North), 2019 (prelims)

:48.94, Tyler Sesvold, West Chicago (Wheaton Academy), 2017 (prelims)

:48.98, Jaden Olson, Chicago (Jones) [Coop], 2020 (prelims)

:48.99, Alex Snarski, Libertyville, 2014 (finals)

:48.99, Calvin Windle, St. Charles (East), 2020 (prelims)

200-Yard Individual Medley

1:46.02, Sam Iida, Glenview (Glenbrook South), 2017 (finals)

1:46.14, Aleksej Filipvic, St. Charles (North), 2022 (finals)

1:46.43, Aleksej Filipvic, St. Charles (North), 2022 (prelims)

1:47.27, Sam Iida, Glenview (Glenbrook South), 2017 (prelims)

1:47.40, Max Iida, Glenview (Glenbrook South), 2020 (finals)

1:48.08, Jake Miller, Normal (University), 2014 (finals)

1:48.11, Max Iida, Glenview (Glenbrook South), 2020 (prelims)

1:48.12, Aayush Deshpande, Aurora (Waubonsie Valley), 2020 (prelims)

1:48.13, Andrew Loy, Normal (Community West), 2016 (finals)

1:48.15, Dan Trupin, Champaign (Central), 2001

1:48.21, Jaeddan Gamilla, Aurora (Metea Valley), 2022 (prelims)

1:48.23, Sean Workman, O'Fallon (H.S.), 2015 (prelims)

1:48.26, Matt Elliott, Peoria (Richwoods), 2011 (prelims)

1:48.33, Sam Iida, Glenview (Glenbrook South), 2016 (finals)

1:48.60, Dan Trupin, Champaign (Central), 2000

1:49.06, Matt Elliott, Peoria (Richwoods), 2010 (prelims)

1:49.06, Max Iida, Glenview (Glenbrook South), 2019 (prelims)

1:49.16, Aayush Deshpande, Aurora (Waubonsie Valley), 2020 (finals)

1:49.38, Sean Workman, O'Fallon (H.S.), 2015 (finals)

1:49.39, Justin Alderson, Metamora [Coop], 2020 (prelims)

1:49.40, Colin Zhang, Lincolnshire (Stevenson), 2022 (finals)

1:49.42, Charlie Scheinfeld, Winnetka (New Trier), 2018 (finals)

1:49.42, Colin Zhang, Lincolnshire (Stevenson), 2022 (prelims)

1:49.44, Ryan Purdy, Northbrook (Glenbrook North), 2019 (prelims)

1:49.45, Ryan Purdy, Northbrook (Glenbrook North), 2019 (finals)

1:49.45, Justin Alderson, Metamora [Coop], 2020 (finals)

Diving

569.50, Harrison Nolan, Riverside (R.-Brookfield), 2022

555.40, Joey Cifelli, Chicago Heights (Marian), 2015

544.20, Jack Williams, Flossmoor (Homewood-F.), 2020

537.72, Dave Boldebuck, Hinsdale (Central), 1976

535.25, Kevin Sullivan, Downers Grove (North), 2018

533.10, Jack White, Lincolnshire (Stevenson), 2022

532.00, Matthew Yuan, Northbrook (Glenbrook North), 2022

531.20, Jack Williams, Flossmoor (Homewood-F.), 2019

528.00, Rob Bollinger, Rockford (Guilford), 1978

527.50, Maxim Royzen, Skokie (Niles North), 2017

524.75, Kevin Sullivan, Downers Grove (North), 2019

522.95, Harrison Nolan, Riverside (R.-Brookfield), 2020

522.18, Mike Minik, Evergreen Park, 1978

518.25, Tom Wright, Rockford (Guilford), 1991

514.90, Harel Anolick, Evanston (Twp.), 2018

512.46, Ron Merriott, Rockford (West), 1978

511.85, Blake Vander-Jeugdt, Gurnee (Warren), 2022

510.99, Lee Carter, Orland Park (Sandburg), 1976

510.24, Skipper Wood, Hinsdale (Central), 1978

509.95, Chip Geiger, Rockford (Guilford), 1972

509.00, Skipper Wood, Hinsdale (Central), 1979

506.90, Joey Scimeca, St. Charles (East), 2020

506.25, Doug MacAskill, Country Club Hills (Hillcrest), 1975

505.85, Eric Correa, Chicago (Mt. Carmel), 2018

504.20, Henry Roby, Maywood (Proviso East), 1972

200-Yard Freestyle Relay

1:22.15, Glenview (Glenbrook South), (Dominic Cubelic, Ryan Bach, Ben Hengels, Chris DeLetto) 2009

1:22.24, Hinsdale (Central), 2017 (prelims) (Franco Reyes, William Bowater, Donovan Lahmann, Cole Grosshans)

1:22.40, LaGrange (Lyons), 2020 (prelims) (Bryson Breitenbucher, Jack Wanless, Michael Schoneman, Jack Thorell)

1:22.63, Glenview (Glenbrook South), (Cubelic, Bach, Hengels, DeLetto), 2009 (prelims)

1:22.70, LaGrange (Lyons), 2020 (finals) (Bryson Breitenbucher, Jack Wanless, Michael Schoneman, Jack Thorell)

1:22.88, Lincolnshire (Stevenson) (Richard Lee, Joseph Song, Max Ryaguzov, Topher Stensby) 2019 (prelims)

1:22.89, Hinsdale (Central), 2017 (finals) (Franco Reyes, William Bowater, Donovan Lahmann, Cole Grosshans)

1:22.99, St. Charles (North) (Aleksej Filipovic, Nathaniel Baxter, Charlie Williams, William Myhre) 2019 (prelims)

1:23.12, St. Charles (North), 2020 (prelims) (Aleksej Filipovic, Srboljub Filipovic, Daniel Kowaleski, Ricky Williams)

1:23.30, Naperville (Central), (Christian May, Liam Coakley, Connor Walsh, Eric Gerlach), 2015 (finals)

1:23.39, Lake Forest (Sammy Kintz, Steve Inacker, Brendan Selby, Matt Grevers), 2003

1:23.41, Winnetka (New Trier), 2007

1:23.41, Naperville (Neuqua Valley) (Connor Boyle, Patirck Jensen, Matt Townsend, Jimmy Senese), 2019 (finals)

1:23.42, LaGrange (Lyons) (Michael Walsh, Ben Lynch, Jack Thorell, Bryson Breitenbucher), 2019 (prelims)

1:23.42, Wilmette (Loyola Academy), 2020 (prelims) (Luke Maurer, Rex Maurer, Andrew Kelly, Lachlan, Andrew)

1:23.43, Hinsdale (Central), (Franco Reyes, Brian Powell, Adam Pircon, Brian Partland), 2015 (finals)

1:23.44, Lincolnshire (Stevenso), (David Kohan, Jack Curtin, Colin Zhang, Brandon Xiong), 2022 (finals)

1:23.45, St. Charles (North) (Aleksej Filipovic, Nathaniel Baxter, Charlie Williams, William Myhre) 2019 (finals)

1:23.47, Wilmette (Loyola Academy), (Lachlan Andrew, PJ Spagnolo, Jimmy Dukes, Andy Kelly), 2022 (finals)

1:23.48, Lincolnshire (Stevenson) (Richard Lee, Joseph Song, Max Ryaguzov, Topher Stensby) 2019 (finals)

1:23.51, Naperville (Neuqua Valley) (Connor Boyle, Patirck Jensen, Matt Townsend, Jimmy Senese), 2019 (prelims)

1:23.52, LaGrange (Lyons), 2017 (prelims) (Ryan Hammond, Matt Linden, David Rak, Henry Claesson)

1:23.55, Naperville (Central), 2010

1:23.57, Hinsdale (Central), 2018 (finals) (Billy Leader, Cole Grosshans, Donovan Lahmann, Brandon Glowniak)

1:23.59, Wilmette (Loyola Academy), 2020 (finals) (Luke Maurer, Rex Maurer, Andrew Kelly, Lachlan, Andrew)

400-Yard Freestyle Relay

2:59.76, Winnetka (New Trier) (Sam Skinner, Reed Malone, Jack Mangan, Max Grodecki), 2012 (prelims)

3:01.29, Winnetka (New Trier), 2018 (finals) (Ean Vandergraaf, Ryan Gridley, Patrick Gridley, Charlie Scheinfeld)

3:02.24, Winnetka (New Trier), 2009 (Joe Jeffers-Sam Metz-Nick Killeen-Mike Dominski)

3:02.78, Wilmette (Loyola Academy), 2020 (prelims) (Rex Maurer, Everet Andrew, Andrew Kelly, Luke Maurer)

3:02.79, Winnetka (New Trier), 2018 (prelims) (Ean Vandergraaf, Ryan Gridley, Patrick Gridley, Charlie Scheinfeld)

3:02.80, Wilmette (Loyola Academy), 2020 (finals) (Rex Maurer, Everet Andrew, Andrew Kelly, Luke Maurer)

3:02.99, LaGrange (Lyons), 2018 (prelims) (Henry Claesson, Frank McCarter, Jeffery Vitek, Spencer Walker)

3:03.00, Winnetka (New Trier), 2017 (finals) (Ryan Gridley, Drake Patrick, Patrick Gridley, Charlie Scheinfeld)

3:03.05, LaGrange (Lyons), 2018 (finals) (Henry Claesson, Frank McCarter, Jeffery Vitek, Spencer Walker)

3:03.19, Winnetka (New Trier), 2017 (prelims) (Ryan Gridley, Drake Patrick, Patrick Gridley, Charlie Scheinfeld)

3:03.35, Naperville (Neuqua Valley) (Jack Hiss, Tanner Schrey, Jimmy Senese, Connor Boyle) 2019 (finals)

3:03.74, Lake Forest (H.S.), 2003

3:03.84, Winnetka (New Trier), 2011

3:03.95, Wilmette (Loyola Academy) (PJ Spagnolo, Lachlan Andrew, Demetri Zemenides, Andy Kelly), 2022 (prelims)

3:03.97, Normal (University) (Adam Drury, Steven Fishman, John Remmes, Jake Miller), 2014 (finals)

3:03.98, Winnetka (New Trier), 2009 (prelims)

3:03.99, Wilmette (Loyola Academy) (PJ Spagnolo, Lachlan Andrew, Demetri Zemenides, Andy Kelly), 2022 (finals)

3:04.01, Lincolnshire (Stevenson) 2017 (prelims) (Nicholas Baginski, Andrew Shashin, Daniel Ng, Topher Stensby)

3:04.40, Glenview (Glenbrook South), 2020 (prelims) (Mike Hadjiivanov, Elliot Chen, Max Iida, Sami Moussally)

3:04.44, Aurora (Waubonsie Valley) (Brian Daugherty, Aayush Deshpande, Lucas Conrads, Jake Darlinger) 2019 (finals)

3:04.54, Lincolnshire (Stevenson) 2017 (finals) (Nicholas Baginski, Andrew Shashin, Daniel Ng, Topher Stensby)

3:04.64, Hinsdale (Central), (Andrew Gilbert, Brody Marcet, Noah Priest, Nate Harris), 2022 (prelims)

3:04.69, Lincolnshire (Stevenson) (Daid Kohan, Brandon Xiong, Josh Song, Jack Curtin), 2022 (finals)

3:04.70, LaGrange (Lyons) 2017 (finals) (Ryan Hammond, Matt Linden, Spencer Walker, Henry Claesson)

3:04.71, LaGrange (Lyons) (Ryan Hammond, Ben Breitenbucher, Weston Credit, Henry Claesson), 2016 (finals)

200-Yard Medley Relay

1:29.53, Winnetka (New Trier), 2018 (prelims) (Patrick Gridley, Charlie Scheinfeld, Ryan Gridley, Pearce Bailey)

1:29.93, Lincolnshire (Stevenson), 2022 (finals) (Michael Wywrocki, Colin Zhang, Josh Song, David Kohan)

1:30.09, Lincolnshire (Stevenson), 2022 (prelims) (Michael Wywrocki, Colin Zhang, Josh Song, David Kohan),

1:30.13, Winnetka (New Trier), 2018 (finals) (Patrick Gridley, Charlie Scheinfeld, Ryan Gridley, Pearce Bailey)

1:30.91, LaGrange (Lyons), 2017 (prelims) (Spencer Walker, Michael Walsh, Jeffery Vitek, Ryan Hammond)

1:31.07, Winnetka (New Trier), 2017 (prelims) (Patrick Gridley, Charlie Scheinfeld, Philipp Srivastava, Ryan Gridley)

1:31.24, LaGrange (Lyons), 2018 (finals) (Spencer Walker, Michael Walsh, Jeffery Vitek, Jack Thorell)

1:31.31, Glenview (Glenbrook South), 2020 (finals) (Adam Zuiker, Max Iida, Nick Khatkovyy, Mike Hadjiivanov)

1:31.31, Hinsdale (Central), 2020 (finals) (Nolan Lahmann, Alexander Cho, Cullen Cochlan, Erkan Ozgen)

1:31.36, LaGrange (Lyons), 2018 (prelims) (Spencer Walker, Michael Walsh, Jeffery Vitek, Jack Thorell)

1:31.46, LaGrange (Lyons), (Jack Thorell, Michael Walsh, Will Duerr, Bryson Breitenbucher), 2019 finals

1:31.48, St. Charles (North), 2018 (finals) (Srboljub Filipovic, William Myhre, Nathaniel Baxter, Brad Whitehurst)

1:31.49, LaGrange (Lyons, 2022 (finals) (Quinn Collins, Aidan Foley, Colin Bade, Jack Wanless)

1:31.51, Winnetka (New Trier), 2017 (finals) (Patrick Gridley, Charlie Scheinfeld, Philipp Srivastava, Ryan Gridley)

1:31.55, Libertyville, 2014 (finals) (Alex Snarski, Bobby Snader, Matt Harington, Justin Fu)

1:31.55, Oak Park (O.P.-River Forest), 2020 (finals) (Diego Pareja, Benjamin Guerrero, Will Raidt, Frank Tirone)

1:31.58, St. Charles (North) (Srboljub Filipovic, William Myhre, Nathaniel Baxter, Charlie Williams) 2019 prelims

1:31.58, Naperville (Central) (Goncalo Wanzeller, Ben Russo, Andrew Dai, Brad Sanford), 2019 finals

1:31.58, LaGrange (Lyons, 2022 (prelims) (Quinn Collins, Aidan Foley, Colin Bade, Jack Wanless)

1:31.59, Glenview (Glenbrook South), 2020 (prelims) (Adam Zuiker, Max Iida, Nick Khatkovyy, Mike Hadjiivanov)

1:31.68, Naperville (Central), 2011 (Jeff Depew, Steven Van Deventer, Nate Weeks, Pat May)

1:31.75, LaGrange (Lyons), (Jack Thorell, Michael Walsh, Will Duerr, Bryson Breitenbucher), 2019 prelims

1:31.78, Winnetka (New Trier), 2009 (Mike Dominiski-Konrad Von Motlke-Sam Metz-Joe Jeffers)

1:31.81, St. Charles (North), 2020 (finals) (Srboljub Filipovic, Nathniel Baxter, Aleksej Filipovic, Daniel Kowaleski)

1:31.84, Hinsdale (Central), 2017 (finals) (Francis Morrissey, Trystan Lundgren, Franco, Reyes, Cole Grosshans)