Just the Scores!

* Last updated at 1:59 am on Thursday, January 20, 2022

Print this page

Refresh page | ScoreZone on Twitter!

GREEN indicates team is leading. BLUE indicates team has won.

BOYS BASKETBALL

Team     Team Status Site  
Joppa-Maple Grove     Dongola      
Red Bud 41 43 Waterloo F   MaxPreps
Mater Dei     Metro-East Lutheran      
Woodlawn 47 51 Waltonville F   MaxPreps
Southwestern 38 34 Staunton F   MaxPreps
Antioch 52 38 North Chicago F Antioch MaxPreps
Cerro Gordo/Bement 57 56 Arcola F Arcola MaxPreps
Raby 45 81 Austin College and Career Academy F Austin College and Career Academy MaxPreps
Beacon Academy     Rochelle Zell Jewish   Beacon Academy  
St. Anne 41 68 Beecher F Beecher MaxPreps
Collinsville     Hazelwood Central   Belleville East Tournament  
Boylan Catholic 75 28 Belvidere F Belvidere MaxPreps
Westlake Christian Academy 22 82 Carmel F Carmel MaxPreps
Mt. Vernon     Harrisburg   Carmi Tournament  
Chicago Mathematics & Science 14 89 Chicago Academy F Chicago Academy MaxPreps
Lincoln Park     Chicago Marshall   Chicago Marshall  
Chicago Tech     Douglass   Chicago Tech  
Martinsville     Chrisman   Chrisman  
Wells 56 49 Crane Medical F Crane Medical MaxPreps
Marquette 43 59 Dwight F Dwight MaxPreps
East Alton-Wood River     Marissa   East Alton-Wood River  
Cahokia     Edwardsville   Edwardsville  
Egyptian     Zeigler-Royalton   Egyptian  
North Shore Country Day 53 25 Elgin Academy F Elgin Academy MaxPreps
Excel Academy of Englewood 25 55 Englewood Stem F Englewood Stem MaxPreps
Farragut     Clark   Farragut  
Lowpoint-Washburn     Galva   Galva  
Woodstock 54 60 Genoa-Kingston F Genoa-Kingston MaxPreps
Greenview 27 76 Delavan F Greenview MaxPreps
Astoria/VIT 36 71 Hamilton/Warsaw F Hamilton/Warsaw MaxPreps
Hansberry 48 61 Noble Street College Prep F Hansberry MaxPreps
Belvidere North     Harvard   Harvard  
Highland Park 57 56 Grayslake North F Highland Park MaxPreps
Chicago Hope Academy 65 41 Holy Trinity F Holy Trinity MaxPreps
Ida Crown Jewish Academy     Northtown   Ida Crown Jewish Academy  
Intrinsic Charter School Downtown Campus     Cruz   Intrinsic Charter School Downtown Campus  
Jersey 42 46 Granite City F Jersey MaxPreps
Joliet Central 57 69 Lincoln-Way West F Joliet Central MaxPreps
Joliet West     Plainfield South   Joliet West  
Collins     Jones   Jones  
Juarez     Chicago Collegiate   Juarez  
Lakes 69 32 Round Lake F Lakes MaxPreps
Westinghouse 49 44 Lane Tech F Lane Tech MaxPreps
LaSalle-Peru 49 52 Plano F LaSalle-Peru MaxPreps
Northridge     Latin   Latin  
Legal Prep 76 64 Clemente F Legal Prep MaxPreps
Carlinville 20 32 North Mac F Macoupin County Tournament at Gillespie MaxPreps
Phoenix Military 76 41 Manley F Manley MaxPreps
Mather 65 41 Chicago Sullivan F Mather MaxPreps
LaMoille 27 77 Midland F Midland MaxPreps
Trico     Murphysboro   Murphysboro  
Niles West     New Trier   Niles West  
North Grand     Aspira Business and Finance   North Grand  
North Lawndale 44 47 Orr F North Lawndale MaxPreps
Ogden International 54 29 Kelvyn Park F Ogden International MaxPreps
Oswego 52 69 Romeoville F Oswego MaxPreps
Morris     Ottawa   Ottawa  
Perspectives-IIT/Joslin 58 43 Payton College Prep F Perspectives-IIT/Joslin MaxPreps
Prosser     Northside   Prosser  
Northside     Prosser   Prosser  
Rickover Naval     Alcott   Rickover Naval  
Rochelle     Kaneland   Rochelle  
Rockford Christian     Richmond-Burton   Rockford Christian  
Marine Leadership Academy     Roosevelt   Roosevelt  
Brimfield     ROWVA/Williamsfield   ROWVA/Williamsfield  
Carbondale     Salem   Salem  
Champaign Central 46 71 East St. Louis F Salem Invitational MaxPreps
Sycamore     Sandwich   Sandwich  
Seneca 54 45 St. Bede F Seneca MaxPreps
Senn     Taft   Senn  
Somonauk     Serena   Serena  
Hamilton County     Sesser-Valier   Sesser-Valier  
Quincy Notre Dame     Seymour   Seymour  
Freeburg 66 57 Lovejoy F Sparta Tournament (1/18-1/22) MaxPreps
Spry Community Links 7 87 Little Village F Spry Community Links MaxPreps
St. Edward 30 62 Riverside-Brookfield F St. Edward MaxPreps
Steinmetz College Prep 62 13 Disney II F Steinmetz College Prep MaxPreps
Butler 53 57 Thornwood F Thornwood MaxPreps
Uplift     Foreman   Uplift  
Lake View 62 49 Von Steuben F Von Steuben MaxPreps
Waldorf     Lycee Francais   Waldorf  
Christ the King 75 38 Walther Christian Academy F Walther Christian Academy MaxPreps
Wauconda 65 42 Grayslake Central F Wauconda MaxPreps
Schurz 35 68 Whitney Young F Whitney Young MaxPreps
Tri-Point     Woodland   Woodland  
Yorkville Christian     Glenbrook North   Yorkville Christian  

GIRLS BASKETBALL

Team     Team Status Site  
Seneca     Marquette      
Whitney Young 1 0 Taft F   MaxPreps
Bismarck-Henning/Rossville-Alvin     Armstrong      
Newton     Lawrenceville      
Westville     Hoopeston      
Carmi-White County     Harrisburg      
Roanoke-Benson     Henry-Senachwine/Lowpoint-Washburn      
Lutheran/Calvary 42 34 Tri-City/Sangamon Valley F   MaxPreps
Greenville 24 38 Effingham F   MaxPreps
Clark 33 61 Amundsen F Amundsen MaxPreps
Princeville 40 36 Annawan F Annawan MaxPreps
Richards     Back of the Yards College Prep   Back of the Yards College Prep  
Belvidere North 45 19 Belvidere F Belvidere North MaxPreps
Carmel 35 39 Benet Academy F Benet Academy MaxPreps
Rockford Auburn     Boylan Catholic   Boylan Catholic  
Perspectives Leadership/Technology 38 51 Brooks F Brooks MaxPreps
Byron 43 65 Winnebago F Byron MaxPreps
Calvary     Tri-City   Calvary  
Carver     Longwood   Carver  
Catalyst-Maria     Tilden   Catalyst-Maria  
Central 48 28 Crystal Lake South F Central MaxPreps
Victoria Soto 23 31 Chicago Military Academy F Chicago Military Academy MaxPreps
Von Steuben 39 17 Chicago Sullivan F Chicago Sullivan MaxPreps
Gardner-South Wilmington 61 52 Clifton Central F Clifton Central MaxPreps
Corliss     Chicago Washington   Corliss  
Huntley     Crystal Lake Central   Crystal Lake Central  
Juarez     Curie   Curie  
Disney II 42 50 Rickover Naval F Disney II MaxPreps
Bogan     Dunbar   Dunbar  
McHenry 60 38 Dundee-Crown F Dundee-Crown MaxPreps
Dunlap     Pekin   Dunlap  
Dakota 25 16 Durand F Durand MaxPreps
Goode STEM Academy 6 46 Dyett F Dyett MaxPreps
Eastland     Amboy   Eastland  
Gallatin County     Joppa-Maple Grove   Eldorado Tournament  
Elgin     Larkin   Elgin  
Westminster Christian     Harvest Christian Academy   Elgin City Classic  
Englewood Stem     DuSable   Englewood Stem  
Farmington     West Prairie   Farmington  
Father McGivney Catholic 65 22 Gibault Catholic F Father McGivney Catholic MaxPreps
Fenger     EPIC Academy   Fenger  
Fenton     Blue Island Eisenhower   Fenton  
Forreston 28 32 Fulton F Fulton MaxPreps
Gage Park     Instituto Health Sciences   Gage Park  
East Dubuque 23 52 Galena F Galena MaxPreps
Pritzker     Golder   Golder  
Grayslake Central 37 35 Warren Township F Grayslake Central MaxPreps
King 38 22 Hancock F Hancock MaxPreps
Harlan 7 33 Kennedy F Harlan MaxPreps
Tri-Point     Herscher   Herscher  
Rolling Meadows     Hersey   Hersey  
O'Fallon 45 52 Okawville F Highland Tournament MaxPreps
Horizon Science Academy-Southwest     Hubbard   Hubbard  
Intrinsic     Aspira Business and Finance   Intrinsic  
Intrinsic Charter School Downtown Campus     Cruz   Intrinsic Charter School Downtown Campus  
Hampshire     Jacobs   Jacobs  
Julian     ACERO Garcia   Julian  
Kenwood 72 30 Simeon F Kenwood MaxPreps
St. Charles North 46 44 Lake Park F Lake Park MaxPreps
Willows Academy 61 43 Lake View F Lake View MaxPreps
Plano 24 54 LaSalle-Peru F LaSalle-Peru MaxPreps
Lena-Winslow 54 46 Aquin Catholic F Lena-Winslow MaxPreps
Lexington     El Paso-Gridley   Lexington  
Libertyville 71 27 Zion-Benton F Libertyville MaxPreps
Agricultural Science     Lindblom   Lindblom  
Bowen 40 24 Little Village F Little Village MaxPreps
Waldorf     Lycee Francais   Lycee Francais  
Maine West     Leyden   Maine West  
Saint Viator 74 35 Marian Central Catholic F Marian Central Catholic MaxPreps
Marine Leadership Academy 15 44 Clemente F Marine Leadership Academy MaxPreps
Maroa-Forsyth 33 43 Clinton F Maroa-Forsyth MaxPreps
LeRoy 45 24 Gibson City-Melvin-Sibley F McLean County Tournament @ EPG MaxPreps
Meridian     Charleston   Meridian  
Dwight     Midland   Midland  
Watseka     Momence   Momence  
Genoa-Kingston     Mooseheart   Mooseheart  
Morgan Park 60 59 Hyde Park F Morgan Park MaxPreps
Mt. Zion 44 26 St. Teresa F Mt. Zion MaxPreps
Cowden-Herrick/Beecher City 63 46 St. Elmo/Brownstown F National Trail Conference Tournament MaxPreps
Marist 42 53 Nazareth Academy F Nazareth Academy MaxPreps
Bureau Valley     Newman Central Catholic   Newman Central Catholic  
Rock Falls 55 21 North Boone F North Boone MaxPreps
Our Lady of Tepeyac 14 30 Cristo Rey Jesuit F Our Lady of Tepeyac MaxPreps
Perspectives-IIT/Joslin 17 49 Kelly F Perspectives-IIT/Joslin MaxPreps
Herrin     Pinckneyville   Pinckneyville  
Cary-Grove     Prairie Ridge   Prairie Ridge  
Manteno 47 25 Reed-Custer F Reed-Custer MaxPreps
Chicago Christian     Ridgewood   Ridgewood  
Romeoville 62 37 Oswego F Romeoville MaxPreps
Chicago Vocational 39 21 Solorio F Solorio MaxPreps
South Shore International     Phillips   South Shore International  
Pope County     Sparta   Sparta  
Dieterich 44 41 St. Elmo/Brownstown F St. Elmo/Brownstown MaxPreps
River Ridge/Scales Mound     Stockton   Stockton  
Wilmington     Streator   Streator  
Vandalia     Centralia   Vandalia  
Oakwood     Salt Fork   VC Tournament  
West Carroll     Warren   West Carroll  
Westinghouse 63 24 North Lawndale F Westinghouse MaxPreps
Carlyle 59 40 Woodlawn F Woodlawn MaxPreps
Willowbrook     York   York  

About the Interactive ScoreZone

The Interactive ScoreZone depends exclusively on reports submitted via the Internet by school personnel. Schools are not required to submit reports while the contest is in progress, but may do so if they wish. If your game is over and the score is not listed, most likely the responsible party from the host school hasn't gone online to report it. IHSA personnel do not track down missing scores on the day of the contest.