DeKalb Boys Wrestling Sectional Results
Posted Saturday, February 11, 2006 at 6:35 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
103 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Ryan Jauch So. Crystal Lake Central 38-0 9-0
2 Anthony Magaruh So. Rockton Hononegah 31-8
3 Joe Roth Fr. Dixon 33-7 6-0
4 Tanner Warner So. Geneseo 29-15
112 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Seaver Mattison Sr. DeKalb 38-1 4-1
2 Adam Sheley Fr. Geneseo 37-4
3 Sepehr Kalhor Fr. Rock Island 31-3 3-2
4 Jake Fredricksen So. Woodstock 39-4
119 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Zach Taylor Jr. Machesney Park Harlem 37-2 Fall 1:02
2 Jon Escamilla Jr. Batavia 31-10
3 Andrew Saunders Jr. Geneva 34-2 9-2
4 Mike Buhr So. Crystal Lake Central 26-14
125 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Danny Malouf Sr. Crystal Lake Central 32-2 5-2
2 Garett Melton Sr. Sterling 34-6
3 Reese Taylor So. Rock Island 37-3 11-3
4 Kyle Reilly Jr. Geneva 28-9
130 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Dalton Bullard Sr. Belvidere 39-2 Fall 4:30
2 Kyle Logsdon Fr. Rockford East 33-9
3 Ryan Warner Jr. Geneseo 38-7 6-2
4 Ben Nagy Jr. Dixon 31-10
135 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Andy Neyer Sr. Rockton Hononegah 34-6 5-0
2 Jared Sheley Sr. East Moline United 33-7
3 Kale Anderson Sr. Sterling 32-13 4-3
4 Kyan Glenn Sr. Machesney Park Harlem 25-11
140 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Rob Fenicle So. Rockton Hononegah 33-7 15-7
2 Lucas Cropp Jr. Geneseo 36-7
3 Kyle Schwarz Jr. Rock Falls 31-1 8-2
4 Brodie Wentworth Sr. Sycamore 17-6
145 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Nic George Sr. Geneseo 34-1 11-5
2 Andrew Vyhnanek Sr. St. Charles East 29-9
3 Jon Race Sr. Machesney Park Harlem 33-8 13-7
4 Brice Givens So. Rockton Hononegah 31-13
152 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Soroush Kalhor Sr. Rock Island 33-2 11-4
2 Marcus Docter Sr. Sycamore 26-6
3 Matt Bradley Sr. Woodstock 37-7 8-1
4 Nick Finkenbinder So. Belvidere 38-9
160 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Stephen Dwyer Sr. Rockton Hononegah 39-1 17-4
2 Andrew Bradley Sr. Woodstock 31-6
3 Greg Schroeder Sr. Batavia 35-10 9-2
4 Jason Bryant Jr. Rochelle 14-11
171 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Gabe Youel Sr. Crystal Lake Central 38-0 Inj. Def.
2 Tom Reedy Sr. Moline 34-4
3 Adam Latella Sr. Rockton Hononegah 35-9 10-4
4 Curtis Iverson Sr. Rockford East 31-8
189 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Adnon Kaspovic Jr. Machesney Park Harlem 30-4 9-3
2 Emilio Ibarra Sr. Rock Falls 37-8
3 Jake Goedken Jr. Maple Park Kaneland 33-11 14-8
4 Neil Wilcox Sr. St. Charles East 27-13
215 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Joe Trinka Sr. Crystal Lake Prairie Ridge 38-2 4-1
2 Kevin McFarland Jr. Batavia 36-5
3 Andrew Asbell Sr. Machesney Park Harlem 39-3 Fall 2:30
4 Margarito Ibarra Sr. Rock Falls 33-11
275 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Mitch Dean Sr. Rockton Hononegah 29-6 Fall 6:59
2 Ruben Mojica Sr. Rock Island 30-7
3 Cody Edwards Sr. Rock Falls 27-10 Fall 2:41
4 Dan Knope Sr. Machesney Park Harlem 25-13
|