Edwardsville (H.S.) Boys Wrestling Sectional Results
Posted Sunday, February 12, 2006 at 7:27 am
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
103 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Collin Allgire Sr. Belleville West 35-3 Dec. 7-0
2 Kyle Kraeger Jr. Triad 37-8
3 Daryl Thomas So. Edwardsville 22-8 WBF 1:53
4 Kameron McGovern Fr. Granite City 27-17
112 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Josh Galbraith Sr. Belleville West 37-3 Dec. 9-2
2 Chad Lunn Fr. Edwardsville 31-9
3 Kody Presswood So. Granite City 22-12 MajDec 14-1
4 Nick Grahek Jr. O'Fallon 27-17
119 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Kyle Williams So. Mascoutah 39-0 Dec. 1-0
2 A.J. Ciccarelli Sr. Edwardsville 34-6
3 Eric Ellington Sr. East St. Louis 24-6 Dec. 6-4
4 Jared Ragan So. Carbondale 36-8
125 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Jamie Devine Jr. Quincy 38-3 TFall 16-0
2 J.T. Rowe So. Jacksonville 25-12
3 Tyrez Ash Sr. Cahokia 39-8 Dec. 9-4
4 Dustin Murphy Jr. Granite City 28-18
130 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Wade Lowe Jr. Alton 42-0 W Inj Default
2 Ryan Spencer Fr. Springfield Sacred Heart-Griff 7-3
3 Tyler Carney Fr. Granite City 37-12 Dec. 11-5
4 Eric Smith Sr. Collinsville 35-9
135 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Troy Howell Sr. Granite City 38-9 Dec. 9-5
2 Matt Beasley Jr. Edwardsville 35-7
3 Kevyon Allen Jr. East St. Louis 27-4 Dec. 12-6
4 Tim Johnson Jr. Chatham Glenwood 26-10
140 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Aaron Winning Sr. Belleville Althoff 41-4 Tech Fall 16-1
2 Justin Straub Jr. Collinsville 33-8
3 Tyler Babcock Sr. Civic Memorial-Bethalto 41-3 Dec. 10-4
4 Zach Lomax Jr. Carbondale 33-8
145 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Austin Wagoner Sr. Granite City 42-5 Dec. 4-3
2 Kyle Reid Jr. Belleville East 39-7
3 Stephen Hagopian Sr. Edwardsville 29-12 Dec. 4-3
4 Chris Darimont Sr. Charleston 26-13
152 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Trey Traylor Sr. Belleville East 39-1 MajDec. 14-1
2 Blake Reed Jr. Granite City 33-15
3 Kyle Hanner So. East Alton Wood River 36-5 WBF 4:57
4 Lance Fister So. Edwardsville 16-9
160 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Jimmy Perez Jr. Mascoutah 31-0 Dec. 9-3
2 Steve Thomas Sr. Triad 35-8
3 Josh Byrum Jr. Granite City 30-12 Dec. 13-11
4 Ross Petrokovich Sr. Belleville West 11-19
171 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Mike Raney Sr. Belleville Althoff 34-10 Dec. 8-6
2 John Schlotter Sr. Triad 37-10
3 Morris Thomas Sr. Edwardsville 26-8 Dec. 4-3
4 Brett Grant Jr. Civic Memorial-Bethalto 29-7
189 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Scott Penny Jr. Granite City 42-1 Dec. 12-5
2 Chris Flaugher Sr. Edwardsville 35-5
3 Tim Kamp Jr. East Alton Wood River 34-6 WBF 3:35
4 Jake Miller Jr. Belleville Althoff 28-19
215 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Brandon Herrington Sr. Triad 45-0 MajDec. 11-2
2 Andrew Sanchez Sr. O'Fallon 35-5
3 Dominique Carr Sr. Centralia 30-4 Dec. 8-4
4 Robbie Norris Jr. Civic Memorial-Bethalto 35-12
275 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Ian Darr Sr. Civic Memorial-Bethalto 33-1 Dec. 9-3
2 Sean Bahmani Sr. Edwardsville 38-3
3 Chris Heatherly Sr. Cahokia 30-6 Dec. 3-1
4 Martin Smith Jr. Quincy 38-4
|