Vandalia Boys Wrestling Sectional Results
Posted Saturday, February 11, 2006 at 5:42 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team Scores
Pl School Score Head Coach
1 Vandalia 176 Glen Exton
2 Petersburg Porta 109 Jeff Hill
3 Murphysboro 89.5 Dan Baker
4 Herrin 88 Kelsey Lewis
5 West Frankfort 83.5 Jack Calvert
6 Roxana 62 Rob Milazzo
7 Litchfield 59 Brian Lee
8 Hillsboro 56.5 Brad Young
9 Benton 50.5 Neil Wilson
10 Cumberland 50 Jim Miller
11 Mt. Carmel 43 Bart King
12 Robinson 40 Levi Drummond
13 Beardstown 28 Leroy Kaylor
14 Carlinville 26 Keith Petri
15 Pittsfield 15 Pat Stendeback
103 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Chance Davidson Fr. Litchfield 39-0 7-0
2 Jake Bultman So. Porta 31-8
3 Josh Eller So. Vandalia 20-14 8-4
4 Devon Tyrone Fr. Murphysboro 21-11
112 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Aaron Phemister Jr. West Frankfort 37-2 8-3
2 Jake Holliday So. Herrin 33-3
3 Jayson Swanson Jr. Effingham St. Anthony 15-3 12-0
4 Cody Pyle So. Vandalia 35-7
119 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Eddie Garrett Jr. Mt. Carmel 36-3 11-5
2 Roger Ramsey Jr. Petersburg Porta 22-6
3 Josh Johnson So. West Frankfort 34-6 9-7
4 Chad Stassi Sr. Roxana 26-12
125 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Tommy Hill Sr. Roxana 40-1 6-4
2 Ben Sherrick So. Toledo Cumberland 31-2
3 Zach Wilson So. Benton 34-4 3-1
4 Trent Lee Sr. Murphysboro 34-9
130 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Austin Phemister Jr. West Frankfort 36-3 Fall 5:05
2 Brian Sanchez Jr. Roxana 31-6
3 Donald DePew Sr. Vandalia 27-13 10-5
4 Shea Baker Fr. Murphysboro 33-10
135 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Adam Bowling So. Vandalia 29-9 2-1
2 Josh Camerer Sr. Beardstown 36-5
3 Brian Ramsey Sr. Petersburg Porta 35-8 8-6 OT
4 Levi Sisco Sr. Carmi (White County) 35-5
140 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Zach Miksanek Sr. Benton 27-9 10-8
2 John Kesler So. Herrin 29-6
3 Justin Titsworth Sr. Litchfield 30-8 6-2
4 Trenton Wade So. Robinson 27-17
145 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Jo-E Smith Jr. Vandalia 38-3 14-3
2 Damian Jeffro Sr. Herrin 25-6
3 Nick Harrington Sr. Lawrenceville 20-5 2-1
4 Brad Cerney Jr. Anna-Jonesboro 31-6
152 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Cory Camden Sr. Murphysboro 23-1 7-1
2 Casey Colp Jr. Herrin 10-4
3 Kyle Cunningham Sr. Robinson 29-10 6-4
4 Cory Hauter So. Litchfield 32-9
160 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Ash Edmonds Sr. Toledo (Cumberland) 28-2 10-5
2 Joseph Smith Sr. West Frankfort 39-1
3 Garrett Young Sr. Hillsboro 37-3 Fall 3:00
4 Mike Gondek Jr. Petersburg Porta 26-20
171 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Joe Purcell Sr. Hillsboro 33-8 10-0
2 James Bronke Sr. Pinckneyville 23-3
3 Jacob Midgett Sr. Robinson 33-8 Fall 2:24
4 Nathan Frost Jr. Petersburg Porta 31-10
189 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Chris Walton Sr. Vandalia 30-7 7-4
2 Shawn Zenthoefer Sr. M. Carmel 35-5
3 Tyler Hill Sr. Pittsfield 33-5 7-4
4 Matt Lousberry Sr. Petersburg Porta 31-10
215 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 Andrew Hall Sr. Vandalia 33-7 10-6
2 Marc Wozniak Sr. Petersburg Porta 35-3
3 Ben Woods Sr. Carlinville 37-3 Fall 1:04
4 Adam Pherigo Jr. Beardstown 22-12
275 Pounds
Pl Wrestler Yr School W-L Result
1 JJ Hawk Sr. Vandalia 36-3 Fall 5:49
2 Matt McLaughlin Jr. Murphysboro 22-5
3 Brock Hill Sr. Pittsfield 34-10 7-3
4 Phillip Morgan Jr. Harrisburg 31-5
|