Downers Grove (North) Girls Track & Field Sectional Results
Posted Thursday, May 13, 2010 at 8:56 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately at 309-663-6377 or e-mail
Scott Johnson.
Managers were asked to list only those competitors who advance to the state final.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team Scores
Pl School Head Coach Score
1 Hinsdale (Central) Pat Wilson 148
2 Chicago (Morgan Park) Derrick Calhoun 106
3 Downers Grove (North) Tim McDonald 82
4 Downers Grove (South) Katherina Claiborne 75
5 LaGrange (Lyons) Greg Frandsen 72
6 Chicago (Mother McAuley) Stan Bartecki 26
7 Darien (Hinsdale South) Mathew Guritz 17
Long Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Tess Johnson So. Downers Grove (North) 17' 04.75"
2 Kayla King Jr. Chicago (Mother McAuley) 17' 04.50"
2 Uzo Okoro So. Darien (Hinsdale South) 17' 04.00"
Pole Vault
Pl Competitor Yr School Mark
1 Jessie Vardas Sr. Hinsdale (Central) 10'06.00
1 Leah Tarabour Jr. Hinsdale (Central) 10'06.00
High Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Nina Madjer Jr. LaGrange (Lyons) 5' 01.00"
2 Jennifer Harrison Sr. LaGrange (Lyons) 5' 01.00"
Shot Put
Pl Competitor Yr School Mark
1 Adabelle Ekechukwu Sr. Hinsdale (Central) 39'10.00
2 Sara Makey Sr. Downers Grove (North) 37'07.00
Triple Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Tori Franklin Jr. Downers Grove (South) 38'00.75
2 Uzo Okoro So. Darien (Hinsdale South) 36'04.25
3 Jasmine Branch Jr. Chicago (Mother McAuley) 35'11.00
Discus Throw
Pl Competitor Yr School Mark
1 Sara Makey Sr. Downers Grove (North) 119' 06.00
2 Alex Boiwka Sr. Burbank ( Reavis) 108' 11.00
4x800-Meter Relay
Pl School Time
1 Downers Grove (North) 9:21.38
2 LaGrange (Lyons) 9:29.90
3 Downers Grove (South) 9:35.44
4 Hinsdale (Central) 9:37.25
4x100-Meter Relay
Pl School Time
1 Hinsdale (Central) :47.57
2 Chicago (Morgan Park) :48.75
3 LaGrange (Lyons) :49.71
4 Downers Grove (South) :49.85
3200-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Jill Hardies Fr. Hinsdale (Central) 11:09.85
2 Samantha Fry Jr. Downers Grove (North) 11:25.01
100-Meter High Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Ciana Tabb Sr. Chicago (Morgan Park) :14.76
2 Ashley Johnson So. Chicago (Morgan Park) :15.20
3 Paris Bates Jr. Hinsdale (Central) :15.31
100-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Chelsea Celistan Sr. Hinsdale (Central) :12.32
2 Elexis Fairley Fr. Chicago (Morgan Park) :12.33
800-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Nyala Eddings Sr. Chicago (Morgan Park) 2:17.53
2 Jillian Kothanek Fr. Downers Grove (North) 2:18.22
3 Gabriella Effrein Jr. Downers Grove (North) 2:19.67
4 Meg McGreal Sr. Chicago (Mother McAuley) 2:20.24
4x200-Meter Relay
Pl School Time
1 Hinsdale (Central) 1:40.91
2 Chicago (Morgan Park) 1:43.50
3 LaGrange (Lyons) 1:44.81
400-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Kirsten Bryant Sr. Chicago (Morgan Park) :58.27
2 Stephanie Green Sr. Hinsdale (Central) :58.37
3 Myelle Vann Sr. Oak Lawn ( Community) :59.21
4 Nyasia Bolden So. Chicago (Morgan Park) :59.54
300-Meter Low Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Ciana Tabb Sr. Chicago (Morgan Park) :45.36
2 Melissa Radek Jr. Downers Grove (South) :45.56
3 Ashley Johnson So. Chicago (Morgan Park) :45.61
1600-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Katie Kummerer Sr. Hinsdale (Central) 5:14.89
2 Katherine Rehn Sr. La Grange (Lyons) 5:16.51
200-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Lauren Roush Sr. Hinsdale (Central) :25.59
2 Elexis Fairley Fr. Chicago (Morgan Park) :25.79
3 Kilani Gaston Jr. Downers Grove (North) :25.84
4x400-Meter Relay
Pl School Time
1 Downers Grove (South) 3:56.54
2 LaGrange (Lyons) 3:57.77
3 Chicago (Morgan Park) 3:58.00
4 Hinsdale (Central) 3:58.80
5 Downers Grove (North) 4:04.96
|