Naperville (North) Girls Track & Field Sectional Results
Posted Saturday, May 13, 2006 at 11:15 am
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
Managers were asked to list only those competitors who advance to the state final.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Manager's NoteWind Chill Upper 30's, constant rain and drizzle.
Girls did their best under poor track performance conditions.
Team Scores
Pl School Head Coach Score
1 Aurora Waubonsie Valley Jim Braun 85
2 Batavia Dennis Piron 83
3 Naperville North Chuck Hoff 78.5
4 Naperville Neuqua Valley Gretchen Parejko 76
5 Naperville Central Mike Stine 67
6 Bolingbrook Noel Drain 42
7 Aurora West Teresa Towles 37
8 Plainfield North Tammy Gummerson 26.50
Long Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Jackie Coleman Sr. Naperville (Neuqua Valley) 18' 5.75"
2 Shakeia Pinnick Fr. Aurora (Waubonsie Valley) 18' 0"
3 Brittani McNeal Jr. Romeoville 17' 10"
4 Missy Savino Jr. Naperville North 17' 6"
Pole Vault
Pl Competitor Yr School Mark
1 Brittney Bernardoni Sr. Batavia 12'3"
2 Mar Martinez Jr. Aurora Waubonsie Valley 9'9"
2 Justine Hoffman Jr. Naperville Central 9'9"
High Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Chelsea Hosey Sr. Bolingbrook 5'4"
2 Monika Jakutyte Fr. Naperville Neuqua Valley 5'2"
Shot Put
Pl Competitor Yr School Mark
1 Katie Vuckovich So. Naperville Neuqua Valley 40"1.5"
2 Kristin Constantine Jr. Aurora Waubonsie Valley 38'8.5"
3 Emily Dittoe Sr. Batavia 38'6"
4 Ellen Lacher Sr. Batavia 37'7"
5 Adrienne Thome Jr. Naperville North 37'6"
Triple Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Jackie Coleman Sr. Naperville Neuqua Valley 38'10"
2 Brittani McNeal Jr. Romeoville 38'3.75"
3 Kathleen Boyce Sr. Lisle Benet 36'11"
4 Nichole Wood Sr. Aurora Rosary 36'5.25"
5 Krista Stillson So. Naperville Neuqua Valley 35'11.75"
6 Chelsea Hosey Sr. Bolingbrook 35'8.5"
7 Kathleen Wiest Fr. Naperville North 35'8.5"
Discus Throw
Pl Competitor Yr School Mark
1 Kelly Morrow Sr. Naperville North 123'5"
2 Tamarind Bobo Sr. Aurora West 119'7"
3 Jessica Carter Jr. Naperville Central 119'2"
800-Meter Medley Relay
Pl School Time
1 Naperville Central 1:49.50
2 Bolingbrook 1:49.80
3 Batavia 1:50.0
4 Aurora West 1:51.30
4x800-Meter Relay
Pl School Time
1 Naperville North 9:26.80
2 Naperville (Neuqua Valley) 9:32.40
4x100-Meter Relay
Pl School Time
1 Batavia :50.20
2 Aurora West :50.50
3200-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Kara Moylan Fr. Palos Hills Stagg 11:18.10
2 Marissa Speckman Fr. Naperville North 11:19.80
3 Annette Glaz So. Palos Hills Stagg 11:25.90
4 Heather Parchman Sr. Aurora Waubonise Valley 11:28.30
5 Kristin Sellers Jr. Lisle Benet 11:30.90
100-Meter High Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Missy Savino Jr. Naperville North 14.90
2 Natalie Tarter Fr. Batavia 14.91
3 Megan Gregory So. Plainfield North 15.30
100-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Alexis Edwards Fr. Plainfield North 12.30
2 Janetta Brown Jr. Aurora West 12.31
800-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Casey Short So. Naperville Central 2:13.10
2 Shakeia Pinnick Fr. Aurora Waubonsie Valley 2:14.10
3 Toni Ogundare So. Aurora Waubonsie Valley 2:15.10
4 Abby Higgins Jr. Lisle Benet 2:19.20
5 Candace Norville Sr. Batavia 2:19.60
4x200-Meter Relay
Pl School Time
1 Batavia 1:45.90
2 Bolingbrook 1:46.20
3 Naperville North 1:46.30
400-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Casey Short So. Naperville Central :58.30
2 Katie Eberling Sr. Palos Hills Stagg 1:01.30
300-Meter Low Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Shakeia Pinnick Fr. Aurora Waubonsie Valley :44.40
2 Natalie Tarter Fr. Batavia :45.90
3 Michelle Trampel Sr. Naperville Central :46.40
4 Missy Savino Jr. Naperville North :46.90
1600-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Shannon Phelan Sr. Naperville North 5:02..00
2 Amanda Mirochona Sr. Naperville Neuqua Valley 5:11.10
3 Sarah Klacyzynski Sr. Orland Park Sandburg 5:12.50
200-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Shakeia Pinnick Fr. Aurora Waubonsie Valley :25.20
2 Markesha Davis Fr. Aurora West :25.90
4x400-Meter Relay
Pl School Time
1 Naperville North 4:04.10
2 Naperville Neuqua Valley 4:05.40
3 Naperville Central 4:05.90
4 Aurora Waubonsie Valley 4:06.70
5 Batavia 4:07.10
|