Newton Girls Track & Field Sectional Results
Posted Friday, May 12, 2006 at 9:33 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
Managers were asked to list only those competitors who advance to the state final.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team Scores
Pl School Head Coach Score
1 Newton Jackie Schackmann 110
2 Effingham St. Anthony Maryann Larimer 76
3 Teutopolis Kieth Senior 64
4 Altamont 63
5 Robinson Cory Culp 62
6 Marshall 48
7 Mt. Carmel 43
8 Greenville 28
Long Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Leeann Michl Fr. Newton 16'8.50"
2 Kylee Anthony Red Hill 16'5.75"
3 Kathryn Koester Effingham St. Anthony 16'5.50"
Pole Vault
Pl Competitor Yr School Mark
1 Emily Schumacher Teutopolis 9'6"
2 Deborah Helmink Sr. Newton 8'6"
High Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Tiffany Kocher Olney East Richland 5'2"
2 Nikki Snearley So. Newton 5'2"
Shot Put
Pl Competitor Yr School Mark
1 Danielle Grunloh Effingham St,. Anthony 40'2.50"
2 Heather Pruemer Teutopolis 34'11.50"
Triple Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Tori Stone Altamont 33'10"
2 Jaclyn Jansen Effingham St. Anthony 33'5"
Discus Throw
Pl Competitor Yr School Mark
1 Danielle Grunloh Effingham St. Anthony 121'5.50"
2 Jenna Shick Red Hill 99'9.25"
800-Meter Medley Relay
Pl School Time
1 Newton 1:52.70
2 Marshall 1:58.07
4x800-Meter Relay
Pl School Time
1 Marshall 10:30.10
2 Robinson 10:41.04
4x100-Meter Relay
Pl School Time
1 Effingham St. Anthony 52.77
2 Newton 53.37
3200-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Teneal Pinkston Robinson 11:50.66
2 Justeen Krutsinger Flora 12:05.03
3 Megan Hoelscher Effingham St, Anthony 12:15.67
100-Meter High Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Tori Stone Altamont 15.99
2 Hilary Meier Altamont 16.76
100-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Lindsey Holden Greenville 13.05
2 Whitney Tarble Marshall 13.15
800-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Ashlyn Duckwitz Altamont 2:26.95
2 Amy Phegley Mt. Carmel 2:29.85
4x200-Meter Relay
Pl School Time
1 Newton 1:49.92
2 Effingham St. Anthony 1:49.95
400-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Leeann Michl Fr. Newton 59.22
2 Kayla Houston Vandalia 1:02.66
300-Meter Low Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Tori Stone Altamont 48.01
2 Jasmine Jacobs Mt. Carmel 50.21
1600-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Teneal Pinkston Robinson 5:36.66
2 Amy Phegley Mt. Carmel 5:37.33
200-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Lindsey Holden Greenville 26.48
2 Whitney Tarble Marshall 27.04
4x400-Meter Relay
Pl School Time
1 Altamont 4:10.89
2 Newton 4:13.99
|