Lisle (Sr.) Girls Track & Field Sectional Results
Posted Friday, May 12, 2006 at 9:35 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
Managers were asked to list only those competitors who advance to the state final.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Manager's NoteA new sectional meet pole vault record of 10'00'' by Carolyn Kalafut of Westmont. A new sectional meet long jump record of 17'09'' by Janeen Corbin of Aurora (A. Christian).
Team Scores
Pl School Head Coach Score
1 Elmhurst (Timothy Christian) Kevin Hackert 117.50
2 Aurora (A. Christian) Jeff Schutt 99.00
3 Aurora (Central Catholic) Troy Kerbert 90.00
4 Melrose Park (Walther Lutheran) Marcia Pan 78.00
5 Lisle (Sr.) Venessa Hardy 55.50
Long Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Janeen Corbin Sr. Aurora (A. Christian) 17'09"
2 Anisha Johnson Fr. South Holland (Seton Academy) 16'01"
Pole Vault
Pl Competitor Yr School Mark
1 Carolyn Kalafut Jr. Westmont 10'00"
2 Alyssa Link Sr. Aurora (Central Catholic) 8'00"
High Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Ruthfee Kollie So. Mooseheart 4'10"
2 Sonya Steder Fr. Aurora (Central Catholic) 4'08"
Shot Put
Pl Competitor Yr School Mark
1 Kristen McMurray Sr. Lisle (Sr.) 36'06"
2 Kelly Costello Sr. Elmhurst (Immaculate Conception) 33'03"
Triple Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Jessica Bradburn Jr. Hinckley (H.-Big Rock) 33'05.75"
2 Abby Jurewicz Sr. Melrose Park (Walther Lutheran) 33'03.75"
Discus Throw
Pl Competitor Yr School Mark
1 Ashley Biesboer Sr. Elmhurst (Timothy Christian) 113'03"
2 Kristen McMurray Sr. Lisle (Sr.) 108'03"
800-Meter Medley Relay
Pl School Time
1 Melrose Park (Walther Lutheran) 1:52.18
2 Aurora (A. Christian) 1:55.29
4x800-Meter Relay
Pl School Time
1 Elmhurst (Timothy Christian) 10:20.63
2 Chicago (North Lawndale) 10:35.44
4x100-Meter Relay
Pl School Time
1 Aurora (A. Christian) 50.64
2 South Holland (Seton Academy) 51.70
3 Elmhurst (Timothy Christian) 51.94
4 Aurora (Central Catholic) 52.16
3200-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Ann Schuette So. Aurora (A. Christian) 12:06.94
2 Becky Boedewig Sr. Aurora (Central Catholic) 12:18.79
100-Meter High Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Ashley Kasnik Jr. Aurora (Central Catholic) 15.39
2 Emily Geelhoed Sr. Elmhurst (Timothy Christian) 16.02
3 Stephanie Rapciak Sr. Lisle (Sr.) 16.07
4 Lindsay VanderBrug So. Elmhurst (Timothy Christian) 16.52
100-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Ashura Jenkins Jr. Aurora (A. Christian) 12.81
2 Shanelle McClure Fr. Chicago (Providence-St. Mel) 13.15
800-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Anna Morgan So. Aurora (A. Christian) 2:26.07
2 Alexis Euwema Jr. Elmhurst (Timothy Christian) 2:30.26
4x200-Meter Relay
Pl School Time
1 Aurora (A. Christian) 1:47.38
2 Melrose Park (Walther Lutheran) 1:48.48
3 South Holland (Seton Academy) 1:49.65
400-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Emma Schmidt-Swartz Fr. Melrose Park (Walther Lutheran) 59.83
2 Ashley Kasnik Jr. Aurora (Central Catholic) 1:00.66
3 Camille Smith Fr. South Holland (Seton Academy) 1:00.70
300-Meter Low Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Stephanie Rapciak Sr. Lisle (Sr.) 46.59
2 Elyssa Zielke Jr. Aurora (A. Christian) 48.97
1600-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Anna Morgan So. Aurora (A. Christian) 5:38.65
2 Becky Boedewig Sr. Aurora (Central Catholic) 5:50.80
200-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Ashley Strong So. Melrose Park (Walther Lutheran) 26.34
2 Anisha Johnson Fr. South Holland (Seton Academy) 26.53
3 Ashura Jenkins Jr. Aurora (A. Christian) 26.67
4 Jazzmyn Harvey So. Melrose Park (Walther Lutheran) 26.81
4x400-Meter Relay
Pl School Time
1 Elmhurst (Timothy Christian) 4:15.85
2 Melrose Park (Walther Lutheran) 4:17.95
|