Sherrard Girls Track & Field Sectional Results
Posted Friday, May 12, 2000 at 11:04 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail Scott Johnson (scott@ihsa.org).
Managers were asked to list only those competitors who advance to the state final.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team Scores
Pl School Head Coach Score
1 Taylor Ridge (Rockridge) John Redlinger 95.5
2 Sherrard Joel Bohnsack 90
3 Kewanee (Wethersfield) Bob McPheeters 87.3
4 Biggsville (Union) Mike Hurley 44.3
5 Kewanee (HS) Tim Atwell 44
6 Monmouth (HS) (COOP) Jody Chapman 34
Discus Throw
Pl Competitor Yr School Mark
1 Becky Dixon Fr. Taylor Ridge (Rockridge) 101'6"
2 Katrina Reed Fr. Kewanee (Wethersfield) 97'3"
High Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Lindsay Stalzer So. Kewanee (HS) 5'0"
2 Kara Seibert Fr. Rock Island (Alleman) 4'10"
2 Kadie Dixon So. Taylor Ridge (Rockridge) 4'10"
2 Nikki Newswander Jr. Aledo 4'10"
Shot Put
Pl Competitor Yr School Mark
1 Lisa Russo Jr. Cambridge 35'6"
2 Katrina Reed Fr. Kewanee (Wethersfield) 33'2"
Long Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Erika Wiederin Sr. Sherrard 17'4 1/2"
2 Sarah Juenger Fr. Orion 16'5"
3 Lindsay Stalzer So. Kewanee (HS) 16'4"
Triple Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 Megan Shutwell Jr. Biggsville (Union) 34'5 1/2"
2 Nikki Ponce Sr. Oneida (ROWVA) 33'7"
800-Meter Medley Relay
Pl School Time
1 Kewanee (Wethersfield) 1:52.9
2 Sherrard 1:53.2
3 Taylor Ridge (Rockridge) 1:55.3
3200-Meter Relay
Pl School Time
1 Monmouth (HS) (COOP) 10:09.5
2 Sherrard 10:23.2
400-Meter Relay
Pl School Time
1 Sherrard :50.4
2 Kewanee (Wethersfield) :51.3
3 Taylor Ridge (Rockridge) :52.0
3200-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Erin Frakes Sr. Taylor Ridge (Rockridge) 11:11.7
2 Thais Anseeuw Jr. Woodhull (Alwood) 12:16.6
3 Jaime Scholz Sr. Monmouth (HS) (COOP) 12:18.7
4 Natalie Circello Sr. Rock Island (Alleman) 12:22.7
110-Meter High Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Chelsea Humphrey Jr. Kewanee (Wethersfield) :14.9
2 Lindsay Stalzer So. Kewanee (HS) :15.8
3 Lindsey Brown Fr. Sherrard :15.8
100-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Megan Shutwell Jr. Biggsville (Union) :12.7
2 Erica Dollins So. Sherrard :12.8
800-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Mindy Peterson Jr. Taylor Ridge (Rockridge) 2:20.0
2 Becca Davis Sr. Kewanee (HS) 2:21.4
3 Andrea Swiler Jr. Alexis 2:23.1
800-Meter Relay
Pl School Time
1 Kewanee (Wethersfield) 1:48.1
2 Sherrard 1:50.1
3 Taylor Ridge (Rockridge) 1:51.1
400-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Megan Shutwell Jr. Biggsville (Union) :59.4
2 Lindsay Childs Sr. Aledo 1:04.0
300-Meter Low Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 Chelsea Humphrey Jr. Kewanee (Wethersfield) :48.9
2 Nicole Horsley Sr. Kewanee (Wethersfield) :50.0
1600-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 Mindy Peterson Jr. Taylor Ridge (Rockridge) 5:18.5
2 Erin Frakes Sr. Taylor Ridge (Rockridge) 5:20.2
200-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 Megan Shutwell Jr. Biggsville (Union) :26.0
2 Sarah Juenger Fr. Orion :26.6
3 Kelli Charlet So. Kewanee (Wethersfield) :26.6
4 Kim Reichert Fr. Taylor Ridge (Rockridge) :26.7
1600-Meter Relay
Pl School Time
1 Taylor Ridge (Rockridge) 4:12.5
2 Sherrard 4:14.6
3 Monmouth (HS) (COOP) 4:16.9
|