Carlinville Girls Track & Field Sectional Results
Posted Saturday, May 13, 2000 at 12:48 am
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail Scott Johnson (scott@ihsa.org).
Managers were asked to list only those competitors who advance to the state final.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Manager's NoteMEET WAS HELD UP BY STORM FOR OVER 1 HOUR
SPECTACULAR RESULTS IN THE DISCUS EVEN THOUGH COMPETING LATE AT NIGHT WITH CAR-LIGHTS TO HELP VISIBILITY
Team Scores
Pl School Head Coach Score
1 LITCHFIELD HIGH SCHOOL MARK A. HUNT 74
2 Piasa Southwestern GARY BOWKER 70
3 WINCHESTER HIGH SCHOOL TERRI GRAY 64
4 MT. OLIVE HIGH SCHOOL MARY EILERT 62
5 GILLESPIE HIGH SCHOOL JACK BURNS 52
6 VIRDEN HIGH SCHOOL BRUCE PAISLEY 44
7 WAVERLY (COOP) SCOTT HENDRICKS 32
8 CARLINVILLE HIGH SCHOOL MARY LAUWERENS 30
Discus Throw
Pl Competitor Yr School Mark
1 JAMIE NURNBERGER Jr. Piasa Southwestern 136'6"
2 ANNE THATCHER Jr. CARROLLTON HIGH SCHOOL 120'11"
3 LINDSEY DEFERVERS So. VIRDEN HIGH SCHOOL 113'2"
4 LYDIA TEMPLIN Sr. WINCHESTER HIGH SCHOOL 110'9"
5 JANELL JARVI Sr. PLEASANT HILL HIGH SCHOOL 106'11"
High Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 JENNIFER PASLAY So. WINCHESTER HIGH SCHOOL 5'0"
2 SARAH GUNN Sr. WAVERLY (COOP) 5'0"
Shot Put
Pl Competitor Yr School Mark
1 BECKY POWERS So. Piasa Southwestern 36'4.5"
2 LINDSEY DEFERVERS So. VIRDEN HIGH SCHOOL 36'3"
3 LYDIA TEMPLIN Sr. WINCHESTER HIGH SCHOOL 35'5"
4 MICHAELA COX Jr. CARLINVILLE HIGH SCHOOL 34'10"
Long Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 JAMIE CRAIG Jr. WINCHESTER HIGH SCHOOL 15'2"
2 MARISSA LINK So. GILLESPIE HIGH SCHOOL 14'10.25"
Triple Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1 RYAN LAWRENCE Sr. LITCHFIELD HIGH SCHOOL 32'3.25"
2 SARA LOGUE Jr. GREENFIELD HIGH SCHOOL 32'1.5"
800-Meter Medley Relay
Pl School Time
1 LITCHFIELD HIGH SCHOOL 1:57.5
2 WHITE HALL NORTH GREENE 1:57.8
3200-Meter Relay
Pl School Time
1 PITTSFIELD (COOP) 10:17.0
2 CARROLLTON HIGH SCHOOL 10:25.1
400-Meter Relay
Pl School Time
1 PIASA SOUTHWESTERN 52.7
2 WAVERLY (COOP) 54.6
3200-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 MEGAN BINNEY Fr. MT. OLIVE HIGH SCHOOL 12:21.7
2 MARY ANN DUBBS So. GILLESPIE HIGH SCHOOL 12:53.1
110-Meter High Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 TIFFANY CAVER Fr. Piasa Southwestern 15.9
2 SHELBY BINNEY So. MT. OLIVE HIGH SCHOOL 15.9
100-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 MARISSA LINK So. GILLESPIE HIGH SCHOOL 12.9
2 NATASHA ROGERS Fr. BUNKER HILL HIGH SCHOOL 13.0
800-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 JESSICA KELLY Sr. GILLESPIE HIGH SCHOOL 2:28.9
2 NICOLE ROBERTS Sr. WINCHESTER HIGH SCHOOL 2:29.1
800-Meter Relay
Pl School Time
1 PIASA SOUTHWESTERN 1:50.6
2 MT. OLIVE HIGH SCHOOL 1:53.1
400-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 LINDSEY MEYER Jr. LITCHFIELD HIGH SCHOOL 1:01.0
2 MARISSA LINK So. GILLESPIE HIGH SCHOOL 1:01.5
300-Meter Low Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1 SHELBY BINNEY So. MT. OLIVE HIGH SCHOOL 47.6
2 ASHLIEGH HULL Fr. WHITE HALL NORTH GREENE 49.6
1600-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1 MEGAN BINNEY Fr. MT. OLIVE HIGH SCHOOL 5:44.2
2 RACHEL FURMAN Jr. VIRDEN HIGH SCHOOL 5:47.0
200-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1 SHANNON LANDRETH Sr. VIRDEN HIGH SCHOOL 27.2
2 LINDSAY FAVRE Fr. MT. OLIVE HIGH SCHOOL 27.2
1600-Meter Relay
Pl School Time
1 LITCHFIELD HIGH SCHOOL 4:15.4
2 Piasa Southwestern 4:15.6
|