Boys Track & Field Sectional at Fairfield 2015-16
These results were submitted by the tournament or meet manager. If you notice an error or omission, please let us know immediately.
These results are posted as a convenience to fans and media, and need to be checked by the IHSA Office for accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
The results on this page include only those entries advancing to the state finals.
Manager's Comment: We ran meet, and thanks to all of those who helped.
The meet manager has submitted complete results in a PDF document.
|
|
Team scores
1 |
Fairfield |
139 |
2 |
McLeansboro (Hamilton County) |
110 |
3 |
Johnston City |
78 |
4 |
Anna (A.-Jonesboro) |
41 |
5 |
Goreville |
39 |
6 |
Carmi (C.-White County) |
36 |
7 |
Vienna |
30 |
8 |
Wayne City |
29 |
9 |
Christopher |
26 |
10 |
Eldorado |
16 |
11 |
Woodlawn |
6 |
12 |
Carrier Mills (C.M.-Stonefort) |
3 |
13 |
Wolf Lake (Shawnee) |
2 |
4x800-Meter Relay
|
|
|
Fairfield |
1 |
8:41.83 |
Johnston City |
2 |
8:47.18 |
4x100-Meter Relay
|
|
|
Johnston City |
1 |
45.97 |
McLeansboro (Hamilton County) |
2 |
47.50 |
4x200-Meter Relay
|
|
|
Johnston City |
1 |
1:35.55 |
Fairfield |
2 |
1:35.86 |
4x400-Meter Relay
|
|
|
Johnston City |
1 |
3:37.19 |
Fairfield |
2 |
3:42.21 |
|
Long Jump
Jake Whipple (So.) |
McLeansboro (Hamilton County) |
1 |
21-11.00 |
E.J. Thompson (Jr.) |
Johnston City |
2 |
21-04.50 |
Pole Vault
Brice Todd (Jr.) |
Fairfield |
1 |
10-06.00 |
Dylan Fox (Jr.) |
Anna (A.-Jonesboro) |
2 |
9-06.00 |
High Jump
Izzy Markovic (Jr.) |
Anna (A.-Jonesboro) |
1 |
6-03.00 |
Dane Horton (Fr.) |
Wayne City |
2 |
6-01.00 |
Shot Put
Ryan Estheimer (Sr.) |
Fairfield |
1 |
44-01.00 |
Dakota Mullins (Jr.) |
Carmi (C.-White County) |
2 |
43-08.00 |
Triple Jump
Luca Gualdoni (So.) |
Johnston City |
1 |
40-08.00 |
Brant McGill (Jr.) |
Fairfield |
2 |
39-05.75 |
Discus Throw
Trenton Turner (Jr.) |
Anna (A.-Jonesboro) |
1 |
149-02.00 |
Josh Calloni (Sr.) |
Christopher |
2 |
141-00.00 |
3200-Meter Run
Tyler Byars (Jr.) |
McLeansboro (Hamilton County) |
1 |
10:24.45 |
Matt Rubenacker (So.) |
McLeansboro (Hamilton County) |
2 |
11:21.35 |
110-Meter High Hurdles
AJ Scola (Sr.) |
Goreville |
1 |
16.64 |
Jordan Pike (Jr.) |
McLeansboro (Hamilton County) |
2 |
17.05 |
100-Meter Dash
Jake Whipple (So.) |
McLeansboro (Hamilton County) |
1 |
11.37 |
Wyatt Borah (Jr.) |
Fairfield |
2 |
11.43 |
800-Meter Run
Jamon Vaughan (So.) |
Fairfield |
1 |
2:07.24 |
Brandon Shelton (Sr.) |
Johnston City |
2 |
2:08.37 |
400-Meter Dash
Bryce Northcott (So.) |
Carmi (C.-White County) |
1 |
52.61 |
Brant McGill (Jr.) |
Fairfield |
2 |
52.89 |
300-Meter Intermediate Hurdles
Dakota Berner (Sr.) |
Christopher |
1 |
42.97 |
Colton Yates (So.) |
Carmi (C.-White County) |
2 |
43.53 |
1600-Meter Run
Tyler Byars (Jr.) |
McLeansboro (Hamilton County) |
1 |
4:47.23 |
Tyler Beasley (Fr.) |
Johnston City |
2 |
4:52.42 |
200-Meter Dash
Jake Whipple (So.) |
McLeansboro (Hamilton County) |
1 |
23.75 |
Colton Land (Sr.) |
Fairfield |
2 |
23.86 |
|