Antioch Boys Track & Field Sectional Results
Posted Friday, May 19, 2006 at 11:17 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
Managers were asked to list only those competitors who advance to the state final.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team Scores
Pl School Head Coach Score
1 Libertyville Briant Kelly 66
2 Zion (Zion-Benton) Leon Muff 64
3 Gurnee (Warren) Bill Dawson 52
4 Waukegan (H.S.) Gerald Green 46
5 Lake Zurich Joe Lewandowski 43
Long Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1st Vernon George So. Zion Benton 23-02.00
2nd Rashawn, Cunningham So. Waukegan 21-07.75
Pole Vault
Pl Competitor Yr School Mark
1st Logan Meyer Sr. Libertyville 14-06.00
2nd Eric Fettner Sr. Vernon Hills 14-03.00
High Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1st Elias Washington Sr. Grayslake 6-06.00
2nd Kris Gehrke Sr. Wauconda 6-05.00
Shot Put
Pl Competitor Yr School Mark
1st Brad Fortney Jr. Antioch 55-05.75
2nd Mark Saran Sr. Lake Forest 54-10.50
3rd Nicco Terry Jr. Libertyville 53-00.25
Triple Jump
Pl Competitor Yr School Mark Run-Up
1st John Boddie Sr. Warren 44-11.50 95 ft.
2nd Nick Nenni Sr. Cary Grove 43.07.05 84 ft.
Discus Throw
Pl Competitor Yr School Mark
1st Chris Robinson Sr. Grant 145-03.00
2nd Brad Fortney Jr. Antioch 143-07.00
4x800-Meter Relay
Pl School Time
1st Libertyville 8:00.80
2nd Stevenson 8:03.30
4x100-Meter Relay
Pl School Time
1st Gurnee 42.70
2nd Lake Zurich 42.80
3200-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1st Ryan Weber Jr. Cary Grove 9:37.60
2nd Rob Eckardt Jr. Stevenson 9:44.90
110-Meter High Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1st Ray Varner Sr. Warren 14.10
2nd Kris Gehrke Sr. Wauconda 14.20
100-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1st Artel Lassiter Jr. Zion Benton 11.20
2nd Melvin McBride So. Waukegan 11.30
800-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1st Justin Hansen Sr. Libertyville 1:56.90
2nd Wes Sheldon Sr. Vernon Hills 1:57.10
4x200-Meter Relay
Pl School Time
1st Lake Zurich 1:29.10
2nd Waukegan 1:29.90
400-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1st Jack Howard Sr. Libertyville 49.70
2nd Blaine Schultz Jr. Lake Forest 50.50
300-Meter Intermediate Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1st Ray Varner Sr. Warren 37.80
2nd Eric Miedema Sr. Lake Zurich 39.60
1600-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1st Tim Entwistle Sr. Stevenson 4:23.80
2nd Timmy Lyons Jr. Lake Forest 4:24.60
200-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1st Darren Patterson Jr. Waukegan 21.80
2nd Melvin McBride So. Waukegan 22.70
4x400-Meter Relay
Pl School Time
1st Libertyville 3:24.0
2nd Zion-Benton 3:27.2
|