⇒ indicates feed-in from championship bracket. ⇓ indicates loser's next match in consolation bracket.
Championship Quarterfinals |
|
|
Championship SEMIFINALS |
|
|
MEDAL MATCHES |
|
|
|
|
|
|
|
Natan Spear, Chicago (Northside) |
|
|
|
|
|
|
David Wu, Dunlap |
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
Natan Spear |
|
|
|
|
|
Michael Rooney |
|
|
|
Michael Rooney, LaGrange Park (Nazareth Academy) |
|
6-3, 6-0 |
|
|
Kyele Mossman, Teutopolis |
|
|
|
|
CHAMPIONSHIP |
6-4, 6-4 |
|
|
|
|
Natan Spear, Chicago (Northside) |
|
|
|
|
|
Dorath Chamarthi, Normal (University) |
Joe Demirjian, Mt. Zion |
|
|
|
|
6-1, 6-1 |
David Batka, Lombard (Montini) |
|
|
|
|
|
6-1, 6-1 |
|
David Batka |
|
|
|
|
Dorath Chamarthi |
|
|
|
Alex Bergendorf, Glen Ellyn (Glenbard South) |
|
6-0, 6-2 |
|
|
THIRD PLACE |
Dorath Chamarthi, Normal (University) |
|
|
|
|
|
Michael Rooney, LaGrange Park (Nazareth Academy) |
6-2, 6-1 |
|
|
|
|
|
David Batka, Lombard (Montini) |
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-4 |
|
|
|
|
|
|
|
CONSOLATION Quarterfinals |
|
|
CONSOLATION SEMIFINALS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Julián López-Arenas Barquero, Rochester |
|
|
|
|
|
|
⇒ Kyele Mossman, Teutopolis |
|
|
|
|
|
|
9-7 |
|
Julián López-Arenas Barquero |
|
|
|
|
|
David Wu |
|
|
|
Bert Cao, Aurora (Illinois Math and Science Academy) |
|
6-4, 6-3 |
|
|
⇒ David Wu, Dunlap |
|
|
|
|
FIFTH PLACE |
8-1 |
|
|
|
|
Julián López-Arenas Barquero, Rochester |
|
|
|
|
|
Alex Bergendorf, Glen Ellyn (Glenbard South) |
Preston Engel, Freeport (H.S.) |
|
|
|
|
6-3,6-4 |
⇒ Alex Bergendorf, Glen Ellyn (Glenbard South) |
|
|
|
|
|
8-3 |
|
Alex Bergendorf |
|
|
|
|
Christian Abban |
|
|
|
Christian Abban, Grayslake (North) |
|
4-6, 6-1, (10-3) |
|
|
|
⇒ Joe Demirjian, Mt. Zion |
|
|
|
|
|
|
9-7 |
|
|
|
|
|
|
First Round |
|
|
Second Round |
|
|
Third Round |
|
|
Quarterfinal & Semifinal |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Natan Spear, Chicago (Northside) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dylan Bargetzi, Highland |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
Natan Spear |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mike Dowling |
|
|
|
|
|
|
|
Seth Jorgensen, Bloomington (Cornerstone Christian Academy) |
|
6-0, 6-0 |
|
|
|
|
|
|
Mike Dowling, Woodstock (Marian) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7-6(3), 7-6(8) |
|
|
|
|
Natan Spear |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jared Thomas |
|
|
|
|
Jared Thomas, Champaign (Centennial) |
|
|
|
|
6-1, 6-2 |
|
|
|
Trevor Kornfeld, Rockford (R. Christian) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
Jared Thomas |
|
|
|
|
|
|
|
Dillon Nitz |
|
|
|
|
|
|
Kory Carlson, Wheaton (St. Francis) |
|
6-3, 6-3 |
|
|
|
|
|
|
Dillon Nitz, Sterling (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-2 |
|
|
|
|
|
|
|
Natan Spear |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
David Wu |
|
Julián López-Arenas Barquero, Rochester |
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
Mason Beckham, Flora |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
Julián López-Arenas Barquero |
|
|
|
|
|
|
|
Jack Butler |
|
|
|
|
|
Pierce Butler, Oak Park (Fenwick) |
|
6-4, 6-2 |
|
|
|
|
Jack Butler, Carbondale (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-2 |
|
|
|
|
Julián López-Arenas Barquero |
|
|
|
|
|
|
|
David Wu |
|
|
|
David Wu, Dunlap |
|
|
|
|
6-4, 6-3 |
|
|
|
Cullen Nevitt, Metamora |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
David Wu |
|
|
|
|
|
|
|
Nathan Gron |
|
|
|
|
|
|
Nathan Gron, Oak Forest |
|
6-0, 6-0 |
|
|
|
|
|
|
Max Celis, Lemont (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Championship Semifinal |
6-1, 6-0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Natan Spear |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Michael Rooney |
|
Michael Rooney, LaGrange Park (Nazareth Academy) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-0 |
Andrew Butler, Lake Villa (Lakes) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
Michael Rooney |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nihar Mothikuru |
|
|
|
|
|
|
Nihar Mothikuru, Normal (University) |
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
|
Greg Rashid, Streator (Twp.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
4-6,6-2,(10-4) |
|
|
|
|
Michael Rooney |
|
|
|
|
|
|
|
|
Grant Sarnowski |
|
|
|
Grant Sarnowski, Springfield (Sacred Heart-Griffin) |
|
|
|
|
6-2, 6-1 |
|
|
Caleb Brinkman, Peoria (Richwoods) |
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-2 |
|
Grant Sarnowski |
|
|
|
|
|
|
Luke Motsinger |
|
|
|
|
|
Justin Owens, Chicago (St. Ignatius College Prep) |
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
|
Luke Motsinger, Marion (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-4, 7-6(11-9) |
|
|
|
|
|
|
|
Michael Rooney |
|
|
|
|
|
|
|
|
Kyele Mossman |
|
Kyele Mossman, Teutopolis |
|
|
|
|
|
|
|
6-4, 6-4 |
|
Aditya Sabharwal, Vernon Hills |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-0 |
|
Kyele Mossman |
|
|
|
|
|
|
|
|
Jackson Schuetzle |
|
|
|
|
|
|
Jackson Schuetzle, Crystal Lake (South) |
|
6-1, 6-2 |
|
|
|
|
|
Ian Tongco, Chicago Heights (Marian) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-0 |
|
|
|
|
Kyele Mossman |
|
|
|
|
|
|
|
|
Bert Cao |
|
|
|
|
Bert Cao, Aurora (Illinois Math and Science Academy) |
|
|
|
|
6-4, 6-1 |
|
|
|
|
Bill Layton, Urbana (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-3 |
|
Bert Cao |
|
|
|
|
|
|
|
|
Jesse Dyer |
|
|
|
|
|
|
|
Jesse Dyer, Rock Island (Alleman) |
|
6-1, 6-2 |
|
|
|
|
|
|
|
Devin Biffar, Waterloo (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-4, 4-6, (10-5) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
First Round |
|
|
Second Round |
|
|
Third Round |
|
|
Quarterfinal & Semifinal |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Akash Pardeshi, Urbana (University) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dev Patel, Wauconda |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 7-5 |
|
Dev Patel |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Joe Demirjian |
|
|
|
|
|
|
|
Finley Buelte, Rockford (R. Christian) |
|
6-1, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
Joe Demirjian, Mt. Zion |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-4, 6-0 |
|
|
|
|
Joe Demirjian |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jacob Watson |
|
|
|
|
Austin Atwood, Olney (Richland County) |
|
|
|
|
6-2, 6-2 |
|
|
|
Felipe Caimi, Centralia (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 7-6(2) |
|
Austin Atwood |
|
|
|
|
|
|
|
Jacob Watson |
|
|
|
|
|
|
Jemery Zemguly, Chicago (Brother Rice) |
|
6-4, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
Jacob Watson, Chicago (Northside) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
|
|
|
|
|
|
Joe Demirjian |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
David Batka |
|
Sean Gelski, Rock Island (Alleman) |
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-1 |
Jaden Henderson, Troy (Triad) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-0 |
|
Jaden Henderson |
|
|
|
|
|
|
|
Jacob Williams |
|
|
|
|
|
Eli Davy, Morris |
|
6-0, 6-0 |
|
|
|
|
Jacob Williams, West Chicago (Wheaton Academy) |
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-2 |
|
|
|
|
Jacob Williams |
|
|
|
|
|
|
|
David Batka |
|
|
|
Max Samuels, Chicago (F.W. Parker) |
|
|
|
|
6-3, 6-3 |
|
|
|
Zeke Cross, Springfield (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-3 |
|
Max Samuels |
|
|
|
|
|
|
|
David Batka |
|
|
|
|
|
|
Terry Xie, Peoria (Notre Dame) |
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
David Batka, Lombard (Montini) |
|
|
|
|
|
|
|
|
Championship Semifinal |
6-1, 6-0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
David Batka |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dorath Chamarthi |
|
Christian Abban, Grayslake (North) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-2 |
Hassaan Khan, Chatham (Glenwood) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-1 |
|
Christian Abban |
|
|
|
|
|
|
|
|
Wade Baillon |
|
|
|
|
|
|
Daniel Song, Mt. Vernon (H.S.) |
|
6-4, 6-3 |
|
|
|
|
|
Wade Baillon, Champaign (St. Thomas More) |
|
|
|
|
|
|
|
|
7-5, 7-5 |
|
|
|
|
Christian Abban |
|
|
|
|
|
|
|
|
Alex Bergendorf |
|
|
|
Ethan Greenfield, Metamora |
|
|
|
|
6-1, 6-0 |
|
|
Winston Chen, Elmhurst (Timothy Christian) |
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-0 |
|
Ethan Greenfield |
|
|
|
|
|
|
Alex Bergendorf |
|
|
|
|
|
Andrew Carr, Chicago (De La Salle) |
|
6-3, 6-0 |
|
|
|
|
|
Alex Bergendorf, Glen Ellyn (Glenbard South) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
Alex Bergendorf |
|
|
|
|
|
|
|
|
Dorath Chamarthi |
|
Arian Rahbar, Dunlap |
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-1 |
|
Peter Adams Agresti, Evanston (Beacon Academy) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Default |
|
Arian Rahbar |
|
|
|
|
|
|
|
|
Luke Welker |
|
|
|
|
|
|
Cameron Pavelschak, Mascoutah |
|
6-4, 6-0 |
|
|
|
|
|
Luke Welker, Burlington (Central) |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-1 |
|
|
|
|
Luke Welker |
|
|
|
|
|
|
|
|
Dorath Chamarthi |
|
|
|
|
Taalib Ferguson, Chicago Heights (Marian) |
|
|
|
|
6-2, 6-0 |
|
|
|
|
Preston Engel, Freeport (H.S.) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7-5, 6-3 |
|
Preston Engel |
|
|
|
|
|
|
|
|
Dorath Chamarthi |
|
|
|
|
|
|
|
Kaden Buchanan, Robinson |
|
6-1, 6-0 |
|
|
|
|
|
|
|
Dorath Chamarthi, Normal (University) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
First Round |
|
|
Second Round |
|
|
Third Round |
|
|
Fourth Round |
|
|
Fifth Round |
|
|
Quarterfinal & Semifinal |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Dylan Bargetzi, Highland |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Seth Jorgensen, Bloomington (Cornerstone Christian Academy) |
|
|
Seth Jorgensen |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-4 |
|
|
⇒ Nihar Mothikuru |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7-5, 6-2 |
|
Nihar Mothikuru |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Trevor Kornfeld, Rockford (R. Christian) |
|
|
|
|
Trevor Kornfeld |
|
|
Nihar Mothikuru |
|
|
|
|
|
|
|
Kory Carlson, Wheaton (St. Francis) |
|
|
Trevor Kornfeld |
|
8-5 |
|
|
⇒ Julián López-Arenas Barquero |
|
|
|
|
|
|
|
6-2, 6-2 |
|
|
⇒ Luke Motsinger |
|
|
|
|
|
8-3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 1-6, (14-12) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Mason Beckham, Flora |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Julián López-Arenas Barquero |
|
|
|
|
Pierce Butler, Oak Park (Fenwick) |
|
|
Pierce Butler |
|
|
|
|
|
|
|
Jared Thomas |
|
|
Julián López-Arenas Barquero |
|
6-2, 6-2 |
|
|
⇒ Jackson Schuetzle |
|
|
|
|
|
|
|
9-8(7) |
|
|
⇒ Kyele Mossman |
|
|
|
|
6-0, 6-3 |
|
Jackson Schuetzle |
|
|
|
|
|
|
|
9-7 |
Cullen Nevitt, Metamora |
|
|
|
|
Jesse Dyer |
|
|
Jackson Schuetzle |
|
|
|
|
|
Max Celis, Lemont (H.S.) |
|
|
Cullen Nevitt |
|
8-1 |
|
|
⇒ Jared Thomas |
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
|
⇒ Jesse Dyer |
|
|
|
|
|
8-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 4-6, (10-5) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Andrew Butler, Lake Villa (Lakes) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Consolation Semifinal |
Greg Rashid, Streator (Twp.) |
|
|
Andrew Butler |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Julián López-Arenas Barquero |
6-2, 5-7 (10-6) |
|
|
⇒ Mike Dowling |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
David Wu |
|
|
|
|
6-4, 6-4 |
|
Mike Dowling |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-4, 6-3 |
Caleb Brinkman, Peoria (Richwoods) |
|
|
|
|
Dillon Nitz |
|
|
Mike Dowling |
|
|
|
|
|
|
Justin Owens, Chicago (St. Ignatius College Prep) |
|
|
Justin Owens |
|
8-4 |
|
|
⇒ Bert Cao |
|
|
|
|
|
|
6-1, 6-1 |
|
|
⇒ Dillon Nitz |
|
|
|
|
|
8-5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Aditya Sabharwal, Vernon Hills |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Bert Cao |
|
|
|
Ian Tongco, Chicago Heights (Marian) |
|
|
Aditya Sabharwal |
|
|
|
|
|
|
|
Grant Sarnowski |
|
|
Bert Cao |
6-2, 6-1 |
|
|
⇒ Jack Butler |
|
|
|
|
|
|
|
8-5 |
|
|
⇒ David Wu |
|
|
|
|
6-1, 6-0 |
|
Jack Butler |
|
|
|
|
|
|
|
8-1 |
|
Bill Layton, Urbana (H.S.) |
|
|
|
|
Bill Layton |
|
|
Jack Butler |
|
|
|
|
|
|
Devin Biffar, Waterloo (H.S.) |
|
|
Bill Layton |
|
8-2 |
|
|
⇒ Grant Sarnowski |
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 7-6(5) |
|
|
⇒ Nathan Gron |
|
|
|
|
|
8-5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
First Round |
|
|
Second Round |
|
|
Third Round |
|
|
Fourth Round |
|
|
Fifth Round |
|
|
Quarterfinal & Semifinal |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Akash Pardeshi, Urbana (University) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Finley Buelte, Rockford (R. Christian) |
|
|
Finley Buelte |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 7-6(0) |
|
|
⇒ Wade Baillon |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-4, 4-6, (10-6) |
|
Wade Baillon |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Felipe Caimi, Centralia (H.S.) |
|
|
|
|
Ethan Greenfield |
|
|
Ethan Greenfield |
|
|
|
|
|
|
|
Jemery Zemguly, Chicago (Brother Rice) |
|
|
Jemery Zemguly |
|
8-5 |
|
|
⇒ Jacob Williams |
|
|
|
|
|
|
|
6-3,1-6, (10-8) |
|
|
⇒ Ethan Greenfield |
|
|
|
|
|
8-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Sean Gelski, Rock Island (Alleman) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Jacob Williams |
|
|
|
|
Eli Davy, Morris |
|
|
Eli Davy |
|
|
|
|
|
|
|
Preston Engel |
|
|
Preston Engel |
|
6-0, 0-6, (11-9) |
|
|
⇒ Arian Rahbar |
|
|
|
|
|
|
|
9-7 |
|
|
⇒ Alex Bergendorf |
|
|
|
|
6-2, 6-3 |
|
Arian Rahbar |
|
|
|
|
|
|
|
8-3 |
Zeke Cross, Springfield (H.S.) |
|
|
|
|
Preston Engel |
|
|
Preston Engel |
|
|
|
|
|
Terry Xie, Peoria (Notre Dame) |
|
|
Terry Xie |
|
8-1 |
|
|
⇒ Jacob Watson |
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-1 |
|
|
⇒ Preston Engel |
|
|
|
|
|
8-6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Hassaan Khan, Chatham (Glenwood) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Consolation Semifinal |
Daniel Song, Mt. Vernon (H.S.) |
|
|
Daniel Song |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Alex Bergendorf |
6-2, 6-2 |
|
|
⇒ Dev Patel |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Christian Abban |
|
|
|
|
6-2, 6-1 |
|
Daniel Song |
|
|
|
|
|
|
|
|
4-6, 6-1, (10-3) |
Winston Chen, Elmhurst (Timothy Christian) |
|
|
|
|
Andrew Carr |
|
|
Daniel Song |
|
|
|
|
|
|
Andrew Carr, Chicago (De La Salle) |
|
|
Andrew Carr |
|
8-2 |
|
|
⇒ Luke Welker |
|
|
|
|
|
|
7-5, 6-0 |
|
|
⇒ Austin Atwood |
|
|
|
|
|
Def. |
|
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Peter Adams Agresti, Evanston (Beacon Academy) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Daniel Song |
|
|
|
Cameron Pavelschak, Mascoutah |
|
|
Cameron Pavelschak |
|
|
|
|
|
|
|
Christian Abban |
|
|
Christian Abban |
Default |
|
|
⇒ Jaden Henderson |
|
|
|
|
|
|
|
8-0 |
|
|
⇒ Joe Demirjian |
|
|
|
|
6-1, 6-4 |
|
Jaden Henderson |
|
|
|
|
|
|
|
9-7 |
|
Taalib Ferguson, Chicago Heights (Marian) |
|
|
|
|
Max Samuels |
|
|
Max Samuels |
|
|
|
|
|
|
Kaden Buchanan, Robinson |
|
|
Kaden Buchanan |
|
9-8(5) |
|
|
⇒ Christian Abban |
|
|
|
|
|
|
|
6-3, 6-4 |
|
|
⇒ Max Samuels |
|
|
|
|
|
8-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6-0, 6-3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|