Downers Grove (South) Individual Events Sectional Results
Posted Saturday, February 14, 2004 at 6:54 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail Scott Johnson at scott@ihsa.org.
Managers were asked to list only those competitors who advance to the next level.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team ScoresPl School Score Head Coach(es)
1 Downers Grove South 56 Jan Heiteen
2 Oak Lawn Community 50 Tom Dzurison
3 Oak Park-River Forest 30 Patt Cheney
4 Sandburg 27 Dan Sackett
5 Shepard 24 Mike Jacobson
Dramatic Duet ActingPl School 1st Competitor Yr 2nd Competitor Yr
1 Downers Grove (South) Kelly Hires Jr. Stuart Seale Sr. With A Secret
2 Oak Lawn (Community) Justin Lopez Sr. Megan Hincks Sr. The Elephant Man
3 Hinsdale (Central) Amanda Dieli Sr. Peter Heyer Sr. Love and Sex
Dramatic InterpretationPl School Competitor Yr
1 Oak Park (O.P.-River Forest) Anita Kavuu Sr. Liliane - Resurrection of the Daughter, Room in the Dark
2 Downers Grove (South) Kelly Hires Jr. Mick Harte Was Here
3 Palos Heights (Shepard) Becky Ehrich Jr. The Exonorated
Extempore SpeakingPl School Competitor Yr
1 Oak Park (O.P.-River Forest) Abe Riesman Sr.
2 Downers Grove (South) Evan Chung Sr.
3 Buffalo Grove Jack Rosenberg Sr.
Humorous Duet ActingPl School 1st Competitor Yr 2nd Competitor Yr
1 Downers Grove (South) Stuart Seale Sr. Andy Junk Sr. The Authoritative Calvin and Hobbes
2 Burbank (Reavis) Nicole Fleming Sr. Christopher Bogue Jr. Moose Mating
3 Downers Grove (North) Anand Oroskar Jr. Eric Weiher Jr. The Complete History of America (abridged)
3 Oak Lawn (Community) Sean Goldrick So. Patrick Cooper So. The Taming of the Shrew
Humorous InterpretationPl School Competitor Yr
1 Palos Heights (Shepard) Ryan Budds Sr. This is a Test
2 Orland Park (Sandburg) Beth Palecek Sr. Around the World in a Bad Mood
3 Buffalo Grove Lauren Vinopal Sr. Kick Me
Impromptu SpeakingPl School Competitor Yr
1 Oak Park (O.P.-River Forest) Abe Riesman Sr.
2 Oak Lawn (Community) David Vognar Sr.
3 Downers Grove (South) Evan Chung Sr.
Oratorical DeclamationPl School Competitor Yr
1 Downers Grove (South) Lauren Cashman Sr. The Time is Now
2 Oak Lawn (Community) Megan Hincks Sr. Learn to Listen with Your Heart
3 Downers Grove (North) David Knapik Jr. The Boy Scouts are Wrong
3 Orland Park (Sandburg) Nina Mehta Sr. The Last Childhood
OratoryPl School Competitor Yr
1 Elmhurst (York) Sarah Wilber Jr. Classmate Competition: What Are We Fighting For?
2 Downers Grove (South) Maggie Killacky Sr. Good Grief!
3 Palos Heights (Shepard) Billy Miston Sr. Let's Leave No Child Behind
Original ComedyPl School Competitor Yr
1 Orland Park (Sandburg) Beth Palecek Sr. Choose Your Own Adventure
2 Oak Lawn (Community) Justin Lopez Sr. Ethnically - Ignoramous ?!
3 Downers Grove (South) Laura Clery Sr. The Prom Missed Land
Prose ReadingPl School Competitor Yr
1 Orland Park (Sandburg) Erin Henry Sr.
2 Downers Grove (South) Maggie Killacky Sr.
3 Palos Heights (Shepard) Mary Doody Jr.
Radio SpeakingPl School Competitor Yr
1 Evanston (Twp.) Steven McClellan Sr.
2 Oak Lawn (Community) Edward Suda Sr.
3 Palos Heights (Shepard) Zack Singer Jr.
Special Occasion SpeakingPl School Competitor Yr
1 Downers Grove (South) Andy Junk Sr. You Can Handle the Truth!
2 Orland Park (Sandburg) C. J. Arellano Sr. Two-che!
3 Elk Grove Village (E.G.) Michelle Casali Sr. Do The Write Thing
Verse ReadingPl School Competitor Yr
1 Oak Lawn (Community) Adrienne Thurzo Sr.
2 Downers Grove (North) Natalie Self Jr.
3 Downers Grove (South) Lauren Cashman Sr.
Performance in the RoundPl School
1 Downers Grove (South) Dearly Departed
2 Downers Grove (North) Goooooo Speech Team!
3 Elk Grove Village (E.G.) The Original Last Wish Baby
|