Red Bud Individual Events Regional Results
Posted Saturday, February 2, 2002 at 4:00 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail Scott Johnson at scott@ihsa.org.
Managers were asked to list only those competitors who advance to the next level.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team Scores
Pl School Score Head Coach(es)
1 Belleville (East) 70 Jenn Svehla
2 Red Bud 41 Joe Kennedy & Julie Semlak
3 Waterloo 41 Jane Bailey & Christine Miller
4 Granite City 41 Mary Bright
5 Belleville (West) 36 Adam Jenkins
Dramatic Duet Acting
Pl School 1st Competitor Yr 2nd Competitor Yr
1 Belleville (East) Stefani Wittenauer Jr. Nathan Carroll Jr. Sweet Nothing In My Ear
2 Granite City Michael Vivod Sr. Josh Douglas Sr. Of Mice and Men
3 Belleville (West) Danielle Borsch Sr. Bob Prescott Sr. The Shadow Box
4 O'Fallon Emily Johnson Sr. Kindle Tierney Jr. Autumn Leaves
Dramatic Interpretation
Pl School Competitor Yr
1 Belleville (East) Gayl Braddix Sr. Moonshot Tape
1 Belleville (West) Danielle Borsch Sr. Clear Glass Marbles
3 Waterloo (H.S.) Minh-Bao Le Jr. Life Support
4 Granite City Hannah Sparks So. Remember My Name
Extempore Speaking
Pl School Competitor Yr
1 Belleville (East) Louis Oliver Sr.
2 Red Bud Ryan Langrehr Sr.
3 Waterloo (H.S.) Michael Avara Jr.
4 Belleville (West) Krey Leesman Jr.
4 Granite City Summer Daugherty Sr.
Humorous Duet Acting
Pl School 1st Competitor Yr 2nd Competitor Yr
1 Belleville (West) Kyle Kratky Sr. Christina Simonin Jr. Kissing Scene
2 Belleville (East) Aaron Lambert Sr. Natalie Hemmer Jr. Cheaters
3 Granite City Scott Mullen Sr. Kyle Johnsom Sr. The Odd Couple
4 Carlinville Jessica Spaid Sr. Rachel Barnstable Sr. World Wide Fans
4 Red Bud James Schnepel So. Emily Mahan Fr. Jerry Finnegan's Sister
4 Waterloo (H.S.) Melissa Linker Jr. Kyle Largent Sr. Bonnie and Clod
Humorous Interpretation
Pl School Competitor Yr
1 Belleville (East) Aaron Lambert Sr. Captain Underpants
2 Trenton (Wesclin) Ollie Green So. The Watsons Go to Birmingham
3 O'Fallon CJ Langdon So. Willy Wonka and the Chocolate Factory
4 Granite City Kyle Johnson Sr. What HO!
4 Waterloo (H.S.) Minh-Bao Le Jr. Fibber Mc Gee and Molly
Impromptu Speaking
Pl School Competitor Yr
1 Waterloo (H.S.) Kyle Largent Sr.
2 Belleville (East) Louis Oliver Sr.
3 O'Fallon Kindle Tierney Jr.
4 Red Bud Ryan Langrehr Sr.
Oratorical Declamation
Pl School Competitor Yr
1 Waterloo (H.S.) Sheri Northcutt Sr. It's So Nice To Have A Man Around The House
2 Belleville (East) Nathan Caroll Jr. Clicker Culter
3 Belleville (West) Sarah Feeley Fr. Leg Waxing and Life Everlasting
4 Granite City Melanie Crews Jr. Mothers- The Most Unselfish Job
Oratory
Pl School Competitor Yr
1 Red Bud Meghan Poston Sr. Stop the Sensationalism
1 Belleville (East) Kim Naguit Sr. Oh The Places You'll Go!
3 Granite City Ashlee Schenke So. Media's Influence on Teenage Girls
3 Belleville West Erin Conner Sr. Stolen Identity
Original Comedy
Pl School Competitor Yr
1 Belleville (East) Ashley Naguit Jr. A Fishy Tale
2 Granite City Randi Lupardus Jr. Date-A-Mate
2 Red Bud Jon vanBuren Fr. I Hate Losing Weight
4 Winchester Carly Giffin So. The Powers That Be
Prose Reading
Pl School Competitor Yr
1 Red Bud Megan Tindall Sr.
2 Belleville (East) Emily Gonzalez So.
2 Granite City Anna Huffaker Jr.
4 O'Fallon Brittany Marron Jr.
Radio Speaking
Pl School Competitor Yr
1 Belleville (East) Jeremy Roth Jr.
2 Waterloo (H.S.) Nicole Berry Sr.
3 Pittsfield Braxton Boren So.
4 Granite City Arthur "Chip" Means Jr.
Special Occasion Speaking
Pl School Competitor Yr
1 Red Bud Rachel Mahan Sr. Save our Speech
2 Belleville (East) Kim Naguit Sr. A Weighty Issue
3 Granite City Scott Mullen Sr. Neglecting Our Roots
4 Winchester Joyce Wells Jr. Me and My Momma
Verse Reading
Pl School Competitor Yr
1 Belleville (East) Gayl Braddix Sr.
2 Belleville (West) Kyle Kratky Sr.
3 Waterloo (H.S.) Lindsey Gilmore Jr.
4 O'Fallon Sunny Williams Jr.
Performance in the Round
Pl School
1 Belleville (East) love, live & laugh
2 Waterloo (H.S.) Pressure
3 Belleville (Althoff) The Drunken Sisters
4 Red Bud Fifteen Minutes
|