Cowden (C.-Herrick) Girls Cross Country Regional Results
Posted Saturday, October 22, 2005 at 1:24 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Race Course
Location of Course: Cowden City Park Length of course (in miles): 2.85
Top 5 Runners
Pl Runner Yr School Time
1 Reagan Aylmer So. Central A&M 18:08
2 Dara Storm So. Cumberland 19:42
3 Terasita Williams Jr. Cumberland 19:43
4 Madison Martin Fr. Paris 19:52
5 Sydney Stoltz Fr. Cumberland 19:59
Advancing Individuals
Runner Yr School Pl Time Coach
Kelsey Hieke Sr. Tolono 15 21:21 Kara Harmon
Lauren Taylor Fr. Sullivan 17 21:24 Jim Palmer
Cindy Camp So. Arthur 18 21:26 Ryan Whelan
Beth Short Sr. Neoga 23 22:13 Tim Mueller
Chantal Billman Sr. Tolono 24 22:19 Kara Harmon
Team Results
Pl School Scor Head Coach
1 Cumberland 28 Jim Miller
2 Central A & M 64 Dave Good
3 Villa Grove 81 Karen Riddell
4 Shelbyville 82 Kevin Kramer
5 Paris 128 James Virostko
6 Tolono 129 Kara Harmon
7
8
9
10
11
12
Advancing Team #1
Name of School: Cumberland
Runner Yr Pl Time
Dara Storm So. 1 19:42
Terasita Williams Jr. 2 19:43
Sydney Stoltz Fr. 3 19:59
Kati Pinal Sr. 4 20:24
Ashley Harris So. 5 20:59
Megan Woolever Fr. 6 21:14
Ciara Robinson Sr. 7 21:50
Shae James So.
Advancing Team #2
Name of School: Central A & M
Runner Yr Pl Time
Reagan Aylmer So. 1 18:08
Taylor Albertini Fr. 2 20:32
Brianne Simmons Jr. 3 20:50
Gloria Diggs Fr. 4 21:22
Megan Stringer Fr. 5 23:26
Terra Simms Fr. 6 27:45
Advancing Team #3
Name of School: Villa Grove
Runner Yr Pl Time
Christina Reinhart Jr. 1 20:43
Aubren Apgar Sr. 2 21:02
Emily Walch Fr. 3 21:43
Paula Cler Sr. 4 21:49
Kathleen Carmark Sr. 5 22:34
Susanna Cassida Jr. 6 22:40
Courtney Duszynski So. 7 24:43
Lauren Tyler Sr.
Melissa Cornwell Jr.
Liz Nieto So.
Amy Randall So.
Kristen Markell Fr.
Advancing Team #4
Name of School: Shelbyville
Runner Yr Pl Time
Kimberly Helmkamp Jr. 1 20:09
Morgan Ladd Fr. 2 21:07
Emily Karraker Fr. 3 21:42
Elizabeth Karraker So. 4 22:25
Katee Lira Jr. 5 22:39
Randi Julius Jr. 6 23:17
Advancing Team #5
Name of School: Paris
Runner Yr Pl Time
Madison Martin Fr. 1 19:52
Maggie Baber Jr. 2 22:55
Andrea Newman So. 3 23:09
Dalton Bell-Trego So. 4 25:15
Shelby Keys Jr. 5 25:42
Meredeth McFatridge Sr.
Lanie Pine Sr.
|