Stanford (Olympia) Girls Cross Country Regional Results
Posted Saturday, October 22, 2005 at 2:23 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Race Course
Location of Course: Olympia High School Length of course (in miles): 3.0
Top 5 Runners
Pl Runner Yr School Time
1 Aftan Noon So. Argenta-Orenta 18:59
2 Ashley Porter Jr. Heyworth 19:13
3 Heather Hackel Sr. Decatur St Teresa 19:20
4 Kirby Wadell Jr. Monticello 19:23
5 Lauren Bourne So. Bloominton Central Catholic 19:25
Advancing Individuals
Runner Yr School Pl Time Coach
Ashley Porter Jr. Heyworht 2 19:13 Jeff Trask
Kirby Waddel Jr. Monticello 4 19:23 Jeff Butler
Ellie Lawrence Sr. Monticello 12 20:26 Jeff Butler
Elizabeth Shiley Jr. Monticello 17 21:24 Jeff Butler
Kaylie Cors Jr. Clinton 22 21:59 Stever Cors
Team Results
Pl School Scor Head Coach
1 Decatur St Teresa 40 Dan Tutko
2 Downs Tri Valley 52 Todd Schneider
3 Olympia 85 Mike Neisler
4 Bloomingto Central Catholic 105 Tom Englerhorn
5 Argetna Orenta (coop) 140 Holly
6 Heyworth 143 Jeff Trask
7 Clinton 153 Steve Cors
8
9
10
11
12
Advancing Team #1
Name of School: Decatur St Teresa
Runner Yr Pl Time
Heather Hackel Sr. 3 19:20
Lindsay Moore Sr. 7 19:39
Patrice Baietto Sr. 8 19:53
Ella Wayne Sr. 11 20:22
Amanda Flesch Sr. 16 21:18
Amanda Roarick Sr. 19 21:36
Jill Layden Jr. 31 23:05
Advancing Team #2
Name of School: Downs Tri Valley
Runner Yr Pl Time
Stephanie Brown Fr. 6 19:28
Karen Jackson Sr. 9 20:00
Paige Deike Sr. 10 20:13
Kate McNeese So. 15 21:16
Molly Goeben Jr. 20 21:43
Rachel Pinson Sr. 32 23:27
Brennin Kelley So. 39 24:33
Advancing Team #3
Name of School: Stanford Olympia
Runner Yr Pl Time
Susan Bicknell Jr. 13 20:35
Emily Baldyga Jr. 18 21:31
Emily England So. 21 21:48
Sarah Hallstein So. 23 22:04
Alisha Gehrke Sr. 24 22:10
Aly Kenndey Fr. 28 22:38
Courtney Martin Fr. 29 22:50
Advancing Team #4
Name of School: Bloomington Central Catholic
Runner Yr Pl Time
Lauren Bourne Jr. 5 19:25
Cassidy O'Brien Fr. 14 20:44
Melinda McNeil Sr. 26 22:27
Jane Christinson So. 36 24:01
Noelle Curry So. 38 24:32
Michelle Muellar Sr. 40 24:43
Camry Hundman So. 41 24:56
Advancing Team #5
Name of School: Argenta-Oreana (Coop)
Runner Yr Pl Time
Aftan Noon So. 1 18:59
Taylor Black Fr. 27 22:30
Adrian Mandrell Jr. 30 22:54
Rachel Clark So. 45 25:48
Jordan Balke So. 51 26:51
|