Sherrard Girls Cross Country Regional Results
Posted Saturday, October 22, 2005 at 1:43 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Manager's NoteTHIS WAS A CLASS A AND AA MEET IN THE SAME LOCATION. THE MEET WENT VERY WELL. I REALLY LIKED THIS FORMAT.
Race Course
Location of Course: Credit Island - Davenport, IA Length of course (in miles): 3.0
Top 5 Runners
Pl Runner Yr School Time
1 Shelbie Pettie Fr. SHERRARD HIGH SCHOOL 17:52.95
2 Shea Boehle Sr. KEWANEE HIGH SCHOOL 19:23.87
3 Kathleen Hogan Fr. ROCK ISLAND ALLEMAN HS 19:42.91
4 Molly VonHolten Jr. BUREAU VALLEY HIGH SCHOOL 19:44.21
5 Lara Applegate Sr. ROCKRIDGE HIGH SCHOOL 19:46.87
Advancing Individuals
Runner Yr School Pl Time Coach
NINA JOHNSON Jr. ALWOOD HIGH SCHOOL 8 20:03.91 FRED MCLAUGHIN
CHRISTINA SHAW Sr. ORION HIGH SCHOOL 9 20:06.64 SCOTT BRINEY
REBEKAH CLARK Sr. ALEDO HIGH SCHOOL 14 20:31.09
ALY MARTI Jr. PRINCETON 16 30:37.30 PATRICK HODGE
ABBY BOARDMAN So. RIVERDALE HIGH SCHOOL 19 21:05.10 DAVE WILLIAMS
Team Results
Pl School Scor Head Coach
1 BUREAU VALLEY HIGH SCHOOL 56 DALE DONNER
2 SHERRARD HIGH SCHOOL 66 JOLE BOHNSACK
3 ROCK ISLAND ALLEMAN HIGH SCHOOL 91 MIKE ETHINGTON
4 KEWANEE HIGH SCHOOL 103 CHAD PALM
5 ROCKRIDGE HIGH SCHOOL 121 DAVID POTTHAST
6
7
8
9
10
11
12
Advancing Team #1
Name of School: BUREAU VALLEY HIGH SCHOOL
Runner Yr Pl Time
MOLLY VONHOLTEN Jr. 4 19:44.21
JESSICA RIES Sr. 6 19:53.90
LAUREN GUNAWAN Jr. 7 19:56.23
JILL ARNOLD Sr. 17 20:42.16
EMILY NAAKTGEBOREN So. 25 21:46.38
MICHELLE STONE Fr. 35 22:54.93
Advancing Team #2
Name of School: SHERRARD HIGH SCHOOL
Runner Yr Pl Time
SHELBIE PETTIE Fr. 1 17:52.95
TARA HARTLEY Sr. 12 20:25.38
ELLEN KINDELSPERGER Jr. 15 20:33.75
APRIL CALDERONE Sr. 20 21:14.67
LINDSIE PETTIE Jr. 23 21:30.59
JILL FRIED So. 26 21:51.90
ABBEY STROPES So. 27 22:02.96
Advancing Team #3
Name of School: ROCK ISLAND ALLEMAN HIGH SCHOOL
Runner Yr Pl Time
KATHLEEN HOGAN Fr. 3 19:42.91
KELLY LAYER Jr. 18 20:54.05
BETSY MACK Sr. 22 21:24.20
SARA MICHALETTI Sr. 24 21:39.88
NICOLE DEBURINE Fr. 32 22:23.65
KELSEY BREG So. 33 22:25.34
MICAELA KROL Jr. 38 23:15.36
Advancing Team #4
Name of School: KEWANEE HIGH SCHOOL
Runner Yr Pl Time
SHEA BOEHLE Fr. 2 19:23.87
CLARISSA LAFLORA Jr. 11 20:20.96
KARI FINDLEY Sr. 13 20:28.47
EMILY WIESER Sr. 37 23:10.5
JESSICAN HANSON Jr. 46 23:59.18
LARISSA LEMPKE Jr. 59 28:53.88
Advancing Team #5
Name of School: ROCKRIDGE HIGH SCHOOL
Runner Yr Pl Time
LARA APPLEGATE Sr. 5 6:35.7
JERACA FITE Sr. 10 20:18.35
MELISSA MCGREER So. 31 22:23.00
DELANY KREIDER Sr. 41 23:45.26
LEE MURRIN Sr. 43 23:49.02
KAYLA DIXON Sr. 45 23:57.16
BO AMBER WEBER Sr. 48 24:05.88
|