Boys Cross Country Regional at Darien (Hinsdale South) 2016-17
These results were submitted by the tournament or meet manager. If you notice an error or omission, please let us know immediately.
These results are posted as a convenience to fans and media, and need to be checked by the IHSA Office for accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
The results on this page include only those entries advancing to the sectional.
The meet manager has submitted complete results in a PDF document.
|
|
Team scores
1 |
Chicago (Brother Rice) |
75 |
2 |
Darien (Hinsdale South) |
78 |
3 |
Aurora (Illinois Math and Science Academy) |
86 |
4 |
Wheaton (St. Francis) |
93 |
5 |
Lombard (Montini) |
104 |
6 |
West Chicago (Wheaton Academy) |
109 |
7 |
Glen Ellyn (Glenbard South) |
158 |
8 |
Aurora (Central Catholic) |
177 |
9 |
Lemont (H.S.) |
248 |
10 |
Oak Lawn (Richards) |
279 |
Advancing teams
Chicago (Brother Rice)
Joe Sweeney (Sr.) |
7 |
15:53 |
Steve Sloan (Jr.) |
12 |
16:20 |
Tommy Gleeson (So.) |
15 |
16:24 |
Dan Spellman (So.) |
17 |
16:40 |
Jack Mongan (Sr.) |
24 |
16:57 |
Justin Frias (Sr.) |
51 |
17:53 |
Jack Reddington (So.) |
58 |
18:12 |
Darien (Hinsdale South)
Brett Haffner (Jr.) |
4 |
15:36 |
Chris Joseph (Sr.) |
5 |
15:38 |
Trevor Schauer (Jr.) |
16 |
16:31 |
Trevor Lehmann (So.) |
22 |
16:54 |
Charles Thuruthiyil (Sr.) |
31 |
17:12 |
Tim Rudolph (So.) |
38 |
17:29 |
Will Hogan (Jr.) |
39 |
17:31 |
Aurora (Illinois Math and Science Academy)
Daniel Chen (So.) |
2 |
15:23 |
Braxton Schuldt (Sr.) |
9 |
16:04 |
Jair Powell (Sr.) |
14 |
16:23 |
Daniel Soto (So.) |
27 |
17:02 |
Jake Sutter (So.) |
34 |
17:16 |
Istvan Kovach (Jr.) |
35 |
17:19 |
Kir Nagaitsev (Jr.) |
55 |
18:05 |
Wheaton (St. Francis)
Nick Brouch (Sr.) |
1 |
15:17 |
Alex Hernandez (Jr.) |
8 |
16:00 |
Jon Aquino (So.) |
19 |
16:48 |
Dan Weizeorick (Fr.) |
32 |
17:14 |
Mike Herrmann (Sr.) |
33 |
17:14 |
Joe Leo (Jr.) |
48 |
17:50 |
Mike Dahle (Sr.) |
61 |
19:03 |
Lombard (Montini)
Jacob Mondschean (Jr.) |
6 |
15:15 |
Jayden Gertsen (So.) |
11 |
16:12 |
Ian Kwit (So.) |
21 |
16:50 |
Brandon Olszewski (So.) |
26 |
17:01 |
Nick Skalski (Sr.) |
40 |
17:31 |
Matthew Weber (Jr.) |
54 |
18:02 |
Justin Stauder (Sr.) |
56 |
18:05 |
West Chicago (Wheaton Academy)
Jonah Jones (Sr.) |
3 |
15:30 |
Jimmy Ridge (Sr.) |
10 |
16:08 |
Jeffrey Ridge (Jr.) |
13 |
16:21 |
Ryan Wittstock (Jr.) |
41 |
17:38 |
Will Lyon (So.) |
42 |
17:39 |
Ryan Lotz (Jr.) |
49 |
17:50 |
Nate Bierly (Fr.) |
59 |
18:20 |
|
Individual champion
Nick Brouch (Sr.) |
Wheaton (St. Francis) |
15:17 |
Advancing individuals
Ethan Sowl (Sr.) |
Glen Ellyn (Glenbard South) |
18 |
16:42 |
Andrew Deuschle (So.) |
Lemont (H.S.) |
20 |
16:49 |
Chauncey Lawson-Weinert (Sr.) |
Oak Lawn (Richards) |
23 |
16:54 |
Josh Jerwers (Sr.) |
Aurora (Central Catholic) |
25 |
17:00 |
Joey Wood (Sr.) |
Glen Ellyn (Glenbard South) |
28 |
17:04 |
|