Boys Cross Country Sectional at West Chicago (Wheaton Academy) 2016-17
These results were submitted by the tournament or meet manager. If you notice an error or omission, please let us know immediately.
These results are posted as a convenience to fans and media, and need to be checked by the IHSA Office for accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
The results on this page include only those entries advancing to the state finals.
The meet manager has submitted complete results in a PDF document.
|
|
Team scores
1 |
Riverside (R.-Brookfield) |
76 |
2 |
Aurora (Illinois Math and Science Academy) |
109 |
3 |
Darien (Hinsdale South) |
149 |
4 |
Wheaton (St. Francis) |
151 |
5 |
Chicago (Brother Rice) |
160 |
6 |
West Chicago (Wheaton Academy) |
161 |
7 |
Lombard (Montini) |
181 |
8 |
Tinley Park (H.S.) |
207 |
9 |
Midlothian (Bremen) |
212 |
10 |
Calumet City (Thornton Fractional North) |
223 |
11 |
Chicago (Solorio Academy) |
252 |
12 |
LaGrange Park (Nazareth Academy) |
279 |
Advancing teams
Riverside (R.-Brookfield)
Mateo Nunez (Sr.) |
3 |
15:31 |
Jacob Wardzala (Jr.) |
8 |
16:10 |
Connor O'Brien (Jr.) |
9 |
16:14 |
Jack Sagan (Jr.) |
15 |
16:30 |
Matt Zamudio (Sr.) |
41 |
17:18 |
Nick Allegretti (Sr.) |
62 |
17:40 |
Ryan Hahn (Jr.) |
68 |
17:49 |
Aurora (Illinois Math and Science Academy)
Daniel Chen (So.) |
4 |
15:44 |
Braxton Schuldt (Sr.) |
10 |
16:15 |
Jair Powell (Sr.) |
22 |
16:39 |
Istvan Kovach (Jr.) |
36 |
17:12 |
Daniel Soto (So.) |
37 |
17:12 |
Jake Sutter (So.) |
38 |
17:13 |
Kir Nagaitsev (Jr.) |
65 |
17:46 |
Darien (Hinsdale South)
Chris Joseph (Sr.) |
6 |
16:04 |
Brett Haffner (Jr.) |
11 |
16:20 |
Charles Thuruthiyil (Sr.) |
39 |
17:13 |
Trevor Schauer (Jr.) |
46 |
17:24 |
Trevor Lehmann (So.) |
47 |
17:25 |
Tim Rudolph (So.) |
55 |
17:35 |
Nick Beronio (Fr.) |
105 |
19:15 |
Wheaton (St. Francis)
Nick Brouch (Sr.) |
2 |
15:29 |
Alex Hernandez (Jr.) |
17 |
16:32 |
Dan Weizeorick (Fr.) |
35 |
17:11 |
Jon Aquino (So.) |
43 |
17:20 |
Mike Herrmann (Sr.) |
54 |
17:34 |
Joe Leo (Jr.) |
87 |
18:19 |
Mike Dahle (Sr.) |
98 |
18:38 |
Chicago (Brother Rice)
Joe Sweeney (Sr.) |
12 |
16:23 |
Tommy Gleeson (So.) |
26 |
16:45 |
Steve Sloan (Jr.) |
27 |
16:53 |
Dan Spellman (So.) |
31 |
16:56 |
Jack Mongan (Sr.) |
64 |
17:46 |
Justin Frias (Sr.) |
75 |
17:57 |
Jack Reddington (So.) |
89 |
18:21 |
|
Individual champion
Jesus Palmerin (Sr.) |
Chicago (Kennedy) |
15:28 |
Advancing individuals
Jesus Palmerin (Sr.) |
Chicago (Kennedy) |
1 |
15:28 |
Jonah Jones (Sr.) |
West Chicago (Wheaton Academy) |
5 |
16:02 |
Jacob Mondschean (Jr.) |
Lombard (Montini) |
7 |
16:05 |
Jimmy Ridge (Sr.) |
West Chicago (Wheaton Academy) |
13 |
16:25 |
Jeffrey Ridge (Jr.) |
West Chicago (Wheaton Academy) |
14 |
16:27 |
Jazare Jones (Sr.) |
Dolton (Thornridge) |
16 |
16:30 |
Adonaliz Hernandez (Fr.) |
Chicago (Solorio Academy) |
18 |
16:32 |
|