Herscher Boys Cross Country Regional Results
Posted Saturday, October 22, 2005 at 3:39 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail sjohnson@ihsa.org.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Race Course
Location of Course: Limestone Park Length of course (in miles): 3
Top 5 Runners
Pl Runner Yr School Time
1 Garrett Nykaza Jr. Beecher 16:32
2 Bryan Howard Sr. Herscher 17:04
3 Kevin Caldwell So. Beecher 17:05
4 Joe Kunsch Fr. Central 17:08
5 Buck Hill So. Ottawa Marquette 17:09
Advancing Individuals
Runner Yr School Pl Time Coach
Joe Kunsch Fr. Central 4 17:08 Harry Kunsch
Kasey Carl Sr. Hoopeston 31 19:44 Jane Bray
Jacob Lamb Fr. Central 36 20:11 Harry Kunsch
Bret Sorensen Sr. Central 38 21:15 Harry Kunsch
Team Results
Pl School Scor Head Coach
1 Beecher 32 Pam Deery
2 Ottawa Marquette 53 Dan Cheatham
3 Herscher 62 Rick Livesey
4 Gardner 92 Larry Lane
5 Seneca 97 Juanita Huss
6
7
8
9
10
11
12
Advancing Team #1
Name of School: Beecher
Runner Yr Pl Time
Garrett Nykaza Jr. 1 16:31
Kevin Caldwell So. 3 17:05
William Carey So. 5 17:12
Garrick Sweeney So. 8 17:56
Zach Deery Sr. 15 18:03
Dustin Johns So. 21 18:30
Jason Berlongieri Jr. 23 18:52
Devin Horner Jr.
Matthew Paarlberg Fr.
Dan Haskins Fr.
Advancing Team #2
Name of School: Ottawa Marquette
Runner Yr Pl Time
Buck Hill So. 4 17:09
Chris Schaibley Jr. 7 17:34
Nick Skromme Fr. 11 17:47
Jeff Armstrong Sr. 12 17:54
Brian Neilsen So. 20 18:29
Danny Graham So. 25 18:58
Tyler Zachary Fr. 33 20:06
Arnim Hohberger Jr.
Sam Burich So.
Jon Young Jr.
Zac Duke So.
Chris Lewis Fr.
Advancing Team #3
Name of School: Herscher
Runner Yr Pl Time
Bryan Howard Sr. 2 17:04
Gered Hertz Sr. 6 17:17
Gabe Noffke Sr. 13 17:17
Kyle Gray Sr. 14 17:58
Kevin Flett Sr. 27 19:15
Chris McAndrews So. 30 19:54
Kevin Papineau Sr. 31 19:57
Josh Bierbaum Fr.
Nick VanMeter Sr.
Advancing Team #4
Name of School: Gardner
Runner Yr Pl Time
Brock Riggi Sr. 16 18:05
Eric Groff Sr. 17 18:18
Qendrim Kongjeli So. 18 18:22
Dan Lutz Jr. 19 18:24
Alek Voights So. 22 18:34
Pat Pfeiffer Sr. 32 20:05
Jacob Weatherhead So. 35 22:07
Kevin Paros Sr.
Tom Hayden Jr.
Mitch Small So.
Dan Pawlak So.
Advancing Team #5
Name of School: Seneca
Runner Yr Pl Time
Joe Mireles Jr. 9 17:37
Joe Juricic Jr. 10 17:40
Travis Miller So. 24 18:55
Micah Carrier So. 26 19:00
Nico Mireles So. 28 19:20
Dwayne Shields So. 29 19:30
Anthony Burkhead Sr. 34 20:15
Ben Paulsen So.
Matt Musser So.
Issac Burkhead Fr.
Jake Jakielski Fr.
|