Olney (East Richland) Boys Cross Country Regional Results
Posted Saturday, October 20, 2001 at 3:18 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail Scott Johnson at scott@ihsa.org.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Race Course
Location of Course: Olney Central College Length of course (in miles): 2.94
Top 5 Runners
Pl Runner Yr School Time
1 Kevin Doran Jr. Murphysboro 15:23
2 Brad Reach So. Marion 15:32
3 Daniel Strackelyahn Sr. Highland 15:37
4 Daniel Luis Fr. Highland 15:41
5 Mark Deaton Jr. Mt. Vernon 15:55
Advancing Individuals
Runner Yr School Pl Time Coach
Brad Reach So. Marion 2 15:32 Gene Watson
Cody MacCrimmon Sr. Carbondale 9 16:16 Gary Holda
Tony Kleeman Sr. Troy (Triad) 22 16:57 Matt Noyes
Jason Yakubovich So. Troy (Triad) 28 17:18 Matt Noyes
Josh Shrewsberry Jr. Troy (Triad) 30 17:21 Matt Noyes
Advancing Teams
Pl School Scor Head Coach
1 Highland 57 Brad Hyre
2 Mt. Vernon 62 Clint Turner
3 Centralia 65 Rod White
4 Salem 83 Kirby Phillips
5 Murphysboro 139 Jim West
Advancing Team #1
Name of School: Highland
Runner Yr Pl Time
Daniel Strackeljahn Sr. 3 15:37
Daniel Luis Fr. 4 15:41
Kyle Talleur Jr. 10 16:17
Matt Rutz So. 19 16:49
John Gantner Sr. 21 16:54
Todd Zobrist Jr. 27 17:16
Jason Schmitz Jr. 36 17:43
Joe Kovach Sr.
Nathan Robinson Sr.
John Carmitchel So.
Tim Redvay Fr.
Eric Zobrist Sr.
Advancing Team #2
Name of School: Mt. Vernon
Runner Yr Pl Time
Mark Deaton Jr. 5 15:55
Michael Lynch So. 6 16:07
Mitchell Jenkins Jr. 13 16:27
Brandon Karcher So. 15 16:39
Nathan Koenegstein Sr. 23 16:58
Jeff Pigg So. 32 17:24
Jose Hernandez Sr. 33 17:30
Dustin Thompson So.
Daniel Finn Fr.
Matt Henry Fr.
Jeremy Clarke So.
Greg Bowdler Fr.
Advancing Team #3
Name of School: Centralia
Runner Yr Pl Time
Phil Pierjok Jr. 8 16:10
Brad Demattei Jr. 11 16:19
Kevin Backs Jr. 12 16:21
Robbie Pender Sr. 14 16:33
Drew Casseday Jr. 20 16:51
Brad Sanders Fr. 24 17:01
David Goodman Jr. 31 17:23
Advancing Team #4
Name of School: Salem
Runner Yr Pl Time
Ronnie Floyd So. 7 16:09
Josh Reynolds Sr. 16 16:42
David Clark Sr. 17 16:44
Dustin Miller Jr. 18 16:47
Andrew Richardson So. 25 17:02
Darren Dwyer Fr. 29 17:20
Jared Helpingstine Jr. 34 17:31
Gary Irvin Jr.
Donnie Sager So.
London Bookhout Fr.
Darren Stevenson Sr.
Michael Hargis Sr.
Advancing Team #5
Name of School: Murphysboro
Runner Yr Pl Time
Kevin Doran Jr. 1 15:23
Kie Layne Fr. 26 17:03
Tim Bunselmeyer So. 35 17:38
Daniel Lovell So. 37 17:49
Curtis Vaughn Jr. 40 18:03
Corey Lindsay So. 47 18:52
Ryan Schumacher So. 58 20:34
Aaron Ice Sr.
Chris James Sr.
Jason Wright Fr.
|