Class 1A Boys Baseball Schedule & Scores — 2021-22

* Last updated at 3:07 pm on Monday, June 6, 2022

Print this page

State Final Tournament

Site: Peoria (Dozer Park)

Fri., Jun. 3

Game 1: Mt. Sterling (Brown County) 2, Ottawa (Marquette) 1

Game 2: Louisville (North Clay) [Coop] 15, LeRoy 2 (5 inn.)

Sat., Jun. 4

Game 3: Ottawa (Marquette) 12, LeRoy 0 (5 inn.)

Game 4: Louisville (North Clay) [Coop] 12, Mt. Sterling (Brown County) 4

 

Springfield (Lincoln Land Community College) Super-Sectional

Claude Kracik Field: 5250 Shepherd Rd., Springfield

Mon., May 30

Game 1: Mt. Sterling (Brown County) 4, Carrollton 3

 

Greenville University Sectional

Robert E. Smith Field: 700 E. Bowman Dr., Greenville

Thu., May 26

Game 1: Carrollton 7, Marissa [Coop] 0

Game 2: Centralia (Christ Our Rock Lutheran) 9, Greenfield [Coop] 4

Sat., May 28

Game 3: Carrollton 5, Centralia (Christ Our Rock Lutheran) 3

 

Hardin (Calhoun) Regional

Mon., May 16

Game 1: Hardin (Calhoun) [Coop] 5, Pleasant Hill [Coop] 1

Wed., May 18

Game 2: Pawnee 8, Hardin (Calhoun) [Coop] 3

Thu., May 19

Game 3: Carrollton 11, Nokomis 1

Mon., May 23

Game 4: Carrollton 4, Pawnee 0

 

Raymond (Lincolnwood) Regional

Stieren Field - Raymond Park: 404 N. Springfield Rd, Raymond

Mon., May 16

Game 1: Bunker Hill 8, Edinburg [Coop] 3

Wed., May 18

Game 2: Greenfield [Coop] 5, Bunker Hill 2

Thu., May 19

Game 3: Raymond (Lincolnwood) [Coop] 2, White Hall (North Greene) 0

Mon., May 23

Game 4: Greenfield [Coop] 7, Raymond (Lincolnwood) [Coop] 2

 

Carlyle Regional

Mon., May 16

Game 2: Mulberry Grove 11, Okawville 1

Tue., May 17

Game 1: Centralia (Christ Our Rock Lutheran) 2, Odin [Coop] 1

Wed., May 18

Game 3: Centralia (Christ Our Rock Lutheran) 5, New Athens 3 (8 inn.)

Fri., May 20

Game 4: Mulberry Grove 8, Carlyle 1

Mon., May 23

Game 5: Centralia (Christ Our Rock Lutheran) 5, Mulberry Grove 0

 

Waterloo (Gibault Catholic) Regional

Saints Peter and Paul Athletic Facility

Mon., May 16

Game 1: Dupo 7, Lebanon 3

Game 2: Valmeyer 11, Edwardsville (Metro-East Lutheran) 9

Wed., May 18

Game 3: Waterloo (Gibault Catholic) 15, Dupo 0

Game 4: Marissa [Coop] 11, Valmeyer 8

Sat., May 21

Game 5: Marissa [Coop] 13, Waterloo (Gibault Catholic) 8

 

Jacksonville (Routt) Sectional

Alumni Field: 1 Kiwanis Rd., Jacksonville

Wed., May 25

Game 1: Concord (Triopia) [Coop] 5, Monmouth (United) 3 (5 inn.)

Thu., May 26

Game 2: Mt. Sterling (Brown County) 5, Lewistown 4

Sat., May 28

Game 3: Mt. Sterling (Brown County) 11, Concord (Triopia) [Coop] 1

 

Monmouth (United) Regional

Mon., May 16

Game 1: Biggsville (West Central) 11, Sciota (West Prairie) 1 (5 inn.)

Wed., May 18

Game 2: Monmouth (United) 10, Biggsville (West Central) 0

Thu., May 19

Game 3: Cuba [Coop] 7, Augusta (Southeastern) 5

Mon., May 23

Game 4: Monmouth (United) 9, Cuba [Coop] 3

 

Havana Regional

Mon., May 16

Game 1: Lewistown 6, Astoria [Coop] 1

Game 2: Havana 11, Mason City (Illini Central) [Coop] 0

Wed., May 18

Game 3: Lewistown 7, Abingdon (A.-Avon) 6

Thu., May 19

Game 4: Bushnell (B.-Prairie City) 6, Havana 5

Fri., May 20

Game 5: Lewistown 4, Bushnell (B.-Prairie City) 1

 

Concord (Triopia) Regional

Mon., May 16

Game 1: Griggsville (G.-Perry) 4, Springfield (Lutheran) [Coop] 2

Wed., May 18

Game 2: Jacksonville (Routt) 5, Griggsville (G.-Perry) 4

Thu., May 19

Game 3: Concord (Triopia) [Coop] 9, Camp Point (Central) 4

Sat., May 21

Game 4: Concord (Triopia) [Coop] 3, Jacksonville (Routt) 1

 

Mt. Sterling (Brown County) Regional

Mon., May 16

Game 1: Liberty 6, Mendon (Unity) 2

Wed., May 18

Game 2: Mt. Sterling (Brown County) 10, Liberty 0

Thu., May 19

Game 3: Bluffs [Coop] 5, Payson (Seymour) 4

Fri., May 20

Game 4: Mt. Sterling (Brown County) 6, Bluffs [Coop] 0

 

Rockford (Rivets Stadium) Super-Sectional

Rivets Stadium: 4503 Interstate Blvd., Loves Park

Mon., May 30

Game 1: Ottawa (Marquette) 12, Sterling (Newman Central Catholic) 1 (5 inn.)

 

Elgin (Harvest Christian Academy) Sectional

Hoffer Field, Judson University: 1151 N State St., Elgin

Wed., May 25

Game 1: Ottawa (Marquette) 4, Chicago (C. Hope Academy) 3

Thu., May 26

Game 2: Granville (Putnam County) 2, Elgin (Harvest Christian Academy) 1

Sat., May 28

Game 3: Ottawa (Marquette) 4, Granville (Putnam County) 1

 

Elgin (Harvest Christian Academy) Regional

Judson University: 1151 S. State St., Elgin

Mon., May 16

Game 1: Elgin (E. Academy) 13, Deerfield (Rochelle Zell) 0

Wed., May 18

Game 2: Elgin (Harvest Christian Academy) 7, Elgin (E. Academy) 0

Game 3: Winnetka (North Shore Country Day) 9, Schaumburg (S. Christian) 1

Mon., May 23

Game 4: Elgin (Harvest Christian Academy) 11, Winnetka (North Shore Country Day) 1

 

Somonauk Regional

Mon., May 16

Game 1: Shabbona (Indian Creek) 4, Hinckley (H.-Big Rock) 1

Game 2: Yorkville (Y. Christian) 7, Leland 0

Wed., May 18

Game 3: Granville (Putnam County) 4, Shabbona (Indian Creek) 1

Thu., May 19

Game 4: Yorkville (Y. Christian) 3, Somonauk 0

Sat., May 21

Game 5: Granville (Putnam County) 13, Yorkville (Y. Christian) 3

 

Chicago (C. Hope Academy) Regional

Altgeld Park: 515 S. Washtenaw, Chicago

Mon., May 16

Game 1: Chicago (Horizon/McKinley) 7, Chicago (St. Francis de Sales) 0

Wed., May 18

Game 2: Chicago (C. Hope Academy) 17, Chicago (Horizon/McKinley) 4

Game 3: Aurora (A. Christian) 12, Crete (Illinois Lutheran) 7

Sat., May 21

Game 4: Chicago (C. Hope Academy) 3, Aurora (A. Christian) 2

 

Ottawa (Marquette) Regional

Masinelli Field: 700 Utica Drive, Ottawa

Mon., May 16

Game 1: Peru (St. Bede) 15, Earlville 0

Wed., May 18

Game 2: Ottawa (Marquette) 6, Peru (St. Bede) 5

Thu., May 19

Game 3: Newark 4, Serena 0

Sat., May 21

Game 4: Ottawa (Marquette) 3, Newark 2

 

Lena (L.-Winslow) Sectional

Lions Park: 300 North Washington St., Lena

Fri., May 27

Game 1: Sterling (Newman Central Catholic) 15, Lena (L.-Winslow) 2

Game 2: Warren [Coop] 4, Fulton (H.S.) 1

Sat., May 28

Game 3: Sterling (Newman Central Catholic) 12, Warren [Coop] 5

 

Freeport (Aquin) Regional

Highland Community College: 2998 W. Pearl City Rd., Freeport

Mon., May 16

Game 1: Hebron (Alden-H.) 8, Kirkland (Hiawatha) 4

Game 2: Freeport (Aquin) 13, South Beloit 0

Wed., May 18

Game 3: Lena (L.-Winslow) 6, Hebron (Alden-H.) 1

Thu., May 19

Game 4: Galena (H.S.) 15, Freeport (Aquin) 6

Fri., May 20

Game 5: Lena (L.-Winslow) 3, Galena (H.S.) 2

 

Sterling (Newman Central Catholic) Regional

Mon., May 16

Game 1: Milledgeville 7, Morrison 6

Wed., May 18

Game 2: Forreston 10, Milledgeville 9

Thu., May 19

Game 3: Sterling (Newman Central Catholic) 5, Pearl City 1

Sat., May 21

Game 4: Sterling (Newman Central Catholic) 9, Forreston 0

 

Amboy Regional

Amboy City Park: 741 East Main, Amboy

Mon., May 16

Game 1: Ashton (A.-Franklin Center) 12, Polo 2

Wed., May 18

Game 2: Fulton (H.S.) 10, Ashton (A.-Franklin Center) 0

Game 3: Lanark (Eastland) 6, Amboy [Coop] 3

Fri., May 20

Game 4: Fulton (H.S.) 13, Lanark (Eastland) 5

 

East Dubuque Regional

Mon., May 16

Game 1: Dakota 15, Orangeville 0

Wed., May 18

Game 2: Warren [Coop] 11, Dakota 1 (6 inn.)

Thu., May 19

Game 3: East Dubuque 9, Hanover (River Ridge) [Coop] 1

Sat., May 21

Game 4: Warren [Coop] 8, East Dubuque 3

 

Carbondale (SIU) Super-Sectional

Itchy Jones Stadium: 425 Saluki Drive, Carbondale

Mon., May 30

Game 1: Louisville (North Clay) [Coop] 8, Steeleville 3

 

Effingham (St. Anthony) Sectional

Paul Smith Field Community Park: East Temple Street

Wed., May 25

Game 1: Louisville (North Clay) [Coop] 13, Bethany (Okaw Valley) 3 (6 inn.)

Thu., May 26

Game 2: Strasburg (Stewardson-S.) [Coop] 10, Effingham (St. Anthony) 5

Sat., May 28

Game 3: Louisville (North Clay) [Coop] 3, Strasburg (Stewardson-S.) [Coop] 2

 

Bethany (Okaw Valley) Regional

Mon., May 16

Game 1: Moweaqua (Central A & M) 9, Macon (Meridian) 8

Wed., May 18

Game 2: Bethany (Okaw Valley) 13, Moweaqua (Central A & M) 3

Thu., May 19

Game 3: Tuscola 4, Arcola 1

Sat., May 21

Game 4: Bethany (Okaw Valley) 7, Tuscola 0

 

Louisville (North Clay) Regional

Mon., May 16

Game 1: Cisne 10, Dieterich 8

Wed., May 18

Game 2: Louisville (North Clay) [Coop] 11, Cisne 0

Thu., May 19

Game 3: Farina (South Central) 5, Bridgeport (Red Hill) 2

Mon., May 23

Game 4: Louisville (North Clay) [Coop] 5, Farina (South Central) 1

 

Altamont Regional

Mon., May 16

Game 1: Beecher City [Coop] 15, Ramsey [Coop] 0

Thu., May 19

Game 2: Effingham (St. Anthony) 9, Beecher City [Coop] 0

Fri., May 20

Game 3: Brownstown [Coop] 10, Altamont 4

Mon., May 23

Game 4: Effingham (St. Anthony) 3, Brownstown [Coop] 1

 

Casey (C.-Westfield) Regional

Mon., May 16

Game 1: Kansas [Coop] 10, Toledo (Cumberland) 0

Game 2: Neoga 13, Martinsville 0

Thu., May 19

Game 3: Strasburg (Stewardson-S.) [Coop] 10, Kansas [Coop] 0

Fri., May 20

Game 4: Casey (C.-Westfield) 2, Neoga 1

Mon., May 23

Game 5: Strasburg (Stewardson-S.) [Coop] 3, Casey (C.-Westfield) 0

 

Goreville Sectional

Wed., May 25

Game 1: Goreville 4, Waltonville [Coop] 1

Thu., May 26

Game 2: Steeleville 13, Cobden 4

Sat., May 28

Game 3: Steeleville 7, Goreville 0

 

Cobden Regional

Mon., May 16

Game 1: Tamms (Egyptian) 7, Ullin (Century) 2

Game 2: Wolf Lake (Shawnee) 7, Mounds (Meridian) 4

Thu., May 19

Game 3: Cobden 15, Tamms (Egyptian) 4

Game 4: Carrier Mills (C.M.-Stonefort) 5, Wolf Lake (Shawnee) 2

Sat., May 21

Game 5: Cobden 4, Carrier Mills (C.M.-Stonefort) 0

 

Elizabethtown (Hardin County) Regional

Tammy Mosby Conn Field

Mon., May 16

Game 1: Golconda (Pope County) 17, Joppa (J.-Maple Grove) 0

Wed., May 18

Game 2: Goreville 10, Golconda (Pope County) 1

Thu., May 19

Game 3: Elizabethtown (Hardin County) 10, Marion (Crab Orchard) 1

Mon., May 23

Game 4: Goreville 1, Elizabethtown (Hardin County) 0

 

Albion (Edwards County) Regional

Mon., May 16

Game 1: Wayne City [Coop] 15, Norris City (N.C.-Omaha-Enfield) 2

Game 2: Albion (Edwards County) 16, Grayville 1

Wed., May 18

Game 3: Waltonville [Coop] 10, Wayne City [Coop] 0

Game 4: Campbell Hill (Trico) 13, Albion (Edwards County) 3

Sat., May 21

Game 5: Waltonville [Coop] 9, Campbell Hill (Trico) 7

 

Steeleville Regional

Mon., May 16

Game 1: Elkville (Elverado) 6, Woodlawn 5

Wed., May 18

Game 2: Steeleville 11, Elkville (Elverado) 1

Thu., May 19

Game 3: Galatia [Coop] 4, Junction (Gallatin County) 3

Sat., May 21

Game 4: Steeleville 9, Galatia [Coop] 1

 

Bloomington (Illinois Wesleyan U.) Super-Sectional

Jack Horenberger Field

Mon., May 30

Game 1: LeRoy 2, Champaign (St. Thomas More) 1

 

Bloomington (Illinois Wesleyan U.) Sectional

Jack Horenberger Field

Wed., May 25

Game 1: Delavan 8, Henry (H.-Senachwine) 1

Thu., May 26

Game 2: LeRoy 5, Glasford (Illini Bluffs) 3

Sat., May 28

Game 3: LeRoy 3, Delavan 2

 

Delavan Regional

Mon., May 16

Game 1: Bloomington (Cornerstone Christian Academy) [Coop] 20, Hartsburg (H.-Emden) 4

Wed., May 18

Game 2: Delavan 15, Bloomington (Cornerstone Christian Academy) [Coop] 3

Thu., May 19

Game 3: Heyworth 13, Gardner (G.-South Wilmington) 1

Mon., May 23

Game 4: Delavan 6, Heyworth 1

 

Roanoke (R.-Benson) Regional

Mon., May 16

Game 1: Lexington 5, Streator (Woodland) [Coop] 3

Game 2: Dwight 10, Colfax (Ridgeview) 9

Wed., May 18

Game 3: LeRoy 13, Lexington 3

Thu., May 19

Game 4: Roanoke (R.-Benson) [Coop] 12, Dwight 3

Mon., May 23

Game 5: LeRoy 3, Roanoke (R.-Benson) [Coop] 0

 

Princeville Regional

Mon., May 16

Game 1: Williamsfield [Coop] 15, Princeville 5 (6 inn.)

Wed., May 18

Game 2: Williamsfield [Coop] 4, Peoria (P. Christian) 2

Thu., May 19

Game 3: Glasford (Illini Bluffs) 13, Varna (Midland) 3

Mon., May 23

Game 4: Glasford (Illini Bluffs) 8, Williamsfield [Coop] 6

 

Kewanee (Wethersfield) Regional

Howes Park: 400 N State St., Annawan

Mon., May 16

Game 1: Toulon (Stark County) 7, Woodhull (AlWood) [Coop] 3

Game 2: Kewanee (Wethersfield) [Coop] 11, Galva 1 (6 inn.)

Wed., May 18

Game 3: Henry (H.-Senachwine) 11, Toulon (Stark County) 1

Thu., May 19

Game 4: Kewanee (Wethersfield) [Coop] 6, Peoria Heights 1

Mon., May 23

Game 5: Henry (H.-Senachwine) 4, Kewanee (Wethersfield) [Coop] 0

 

Champaign (St. Thomas More) Sectional

Wed., May 25

Game 1: Champaign (St. Thomas More) 6, Armstrong 1

Thu., May 26

Game 2: Decatur (St. Teresa) 3, Milford 2

Sat., May 28

Game 3: Champaign (St. Thomas More) 8, Decatur (St. Teresa) 5

 

Mt. Pulaski Regional

Veteranís Park: 560 West Elkhart Rd., Mt. Pulaski

Mon., May 16

Game 1: Decatur (D. Lutheran) 8, Cerro Gordo [Coop] 2

Wed., May 18

Game 2: Mt. Pulaski 12, Decatur (D. Lutheran) 2

Thu., May 19

Game 3: Champaign (St. Thomas More) 14, Argenta (A.-Oreana) 4

Mon., May 23

Game 4: Champaign (St. Thomas More) 7, Mt. Pulaski 5

 

Milford Regional

Mon., May 16

Game 1: Watseka 16, Kankakee (Grace Christian Academy) 1

Wed., May 18

Game 2: Milford 15, Watseka 0

Thu., May 19

Game 3: Grant Park 11, St. Anne [Coop] 1

Mon., May 23

Game 4: Milford 9, Grant Park 0

 

Catlin (Salt Fork) Regional

South Campus: 7087 N 600 East Rd., Sidell

Mon., May 16

Game 1: Villa Grove 13, Broadlands (Heritage) 3

Game 2: Georgetown (G.-Ridge Farm) 18, Champaign (Judah Christian) 0

Wed., May 18

Game 3: Decatur (St. Teresa) 13, Villa Grove 3

Thu., May 19

Game 4: Catlin (Salt Fork) 2, Georgetown (G.-Ridge Farm) 1

Mon., May 23

Game 5: Decatur (St. Teresa) 5, Catlin (Salt Fork) 2

 

Cissna Park Regional

Mon., May 16

Game 1: Farmer City (Blue Ridge) [Coop] 7, Danville (Schlarman) 6

Wed., May 18

Game 2: Armstrong 3, Farmer City (Blue Ridge) [Coop] 2

Thu., May 19

Game 3: Cissna Park [Coop] 2, Fisher 1

Sat., May 21

Game 4: Armstrong 4, Cissna Park [Coop] 0