IHSA TV Network

Country Financial is the official corporate sponsor of IHSA State Final broadcasts on television via NBC Sports Chicago, as well as IHSA streaming on the NFHS Network. In addition to regular-season action on www.IHSA.tv, NBC Sports Chicago and the NFHS Network team to broadcast nearly every IHSA State Final event.

Check the tabs below to see the broadcast schedule for the 2017-18 school year, including live IHSA State Series action, Playoff Football, as well as the Football State Championship games and America's Original March Madness live on NBC Sports Chicago:

Once you find your event, you can also click the tabs below to search by market to find the station in your area that will carry the games, although all viewers are encouraged to check local listings or use the NBC Sports Chicago Channel Finder.
         
 Date Game  Time Stream
Oct. 26
1A Semifinal #1 5:00 PM

Oct. 26
1A Semifinal #2
7:00 PM

Oct. 27
1A Third-Place
3:00 PM

Oct. 27
1A State Championship
5:00 PM

Nov. 2
2A Semifinal #1
1:00 PM

Nov. 2
2A Semifinal #2
3:00 PM

Nov. 2
3A Semifinal #1
5:00 PM

Nov. 2
3A Semifinal #2
7:00 PM

Nov. 3
2A Third-Place
11:00 AM

Nov. 3
2A State Championship
1:00 PM

Nov. 3
3A Third-Place
5:00 PM

Nov. 3
3A State Championship
7:00 PM





 


                    
 Date  Game  Time Stream
 Nov. 9  1A Semifinal #1
9:00 AM

 Nov. 9  1A Semifinal #2
approx. 10:30 AM

 Nov. 9
 2A Semifinal #1
approx. Noon

 Nov. 9
 2A Semifinal #2
approx. 1:30 PM

 Nov. 9
 3A Semifinal #1
4:00 PM

 Nov. 9
 3A Semifinal #2
approx. 5:30 PM

 Nov. 9
 4A Semifinal #1
approx. 7:00 PM

 Nov. 9
 4A Semifinal #2
approx. 8:30 PM

 Nov. 10
 1A Third-Place
9:00 AM

 Nov. 10
 1A State Championship approx. 10:30 AM

 Nov. 10
 2A Third-Place approx. 12:25

 Nov. 10
 2A State Championship
approx. 1:55

 Nov. 10
 3A Third-Place 4:00 PM

 Nov. 10
 3A State Championship approx. 5:30 PM

 Nov. 10
 4A Third-Place approx. 7:25 PM

 Nov. 10  4A State Championship approx. 8:55 PM





       
                    
Date Round Time Stream
Nov. 16 Diving Prelims 9:00 AM
Nov. 16 Swimming Prelims 3:30 PM
Nov. 17 Diving Finals 11:00 AM
Nov. 17 Swimming Finals 11:00 AM
       
 
                    
Round Date Game Time Stream
TV
Playoff Show Oct. 20
Reveal 256 qualifiers
8:00 PM

+
           
           
First Round
Oct. 26-27
Multiple games
All day
 
Second Second
Nov. 2-3
Multiple games All day
 
Quarterfinal
Nov. 9-10
Multiple games
All day  
Semifinals Nov. 16-17
Multiple games
All day
 
         
           
State Finals  Nov. 23 1A: TBD vs. TBD
10:00 AM
State Finals  Nov. 23 2A: TBD vs. TBD
1:00 PM
State Finals  Nov. 23 3A: TBD vs. TBD
4:00 PM
State Finals  Nov. 23 4A: TBD vs. TBD
7:00 PM +
State Finals  Nov. 24 5A: TBD vs. TBD
10:00 AM
State Finals  Nov. 24 6A: TBD vs. TBD
1:00 PM
State Finals  Nov. 24 7A: TBD vs. TBD
4:00 PM +
State Finals  Nov. 24 8A: TBD vs. TBD
7:00 PM +
           
           
                    
Date Round Time Stream
Jan. 25
Class 1A Prelims
10:15 AM

Jan. 25
Class 1A Prelim Results
1:30 PM
Jan. 25
Class 2A/3A Prelims
3:15 PM
Jan. 25
Class 2A/3A Prelim Results
7:45 PM
Jan. 26
Class 1A Finals 11:00 AM
Jan. 26
Class 1A Awards 12:15 PM

Jan. 26
Class 2A/3A  Finals 2:00 PM

Jan. 26
Class 2A/3A Awards 3:45 PM

 


                    
Date Round Time Stream
Feb. 1 Small/Medium Prelims 9:15 AM
Feb. 1 Small/Medium Prelim Results 1:45 PM
Feb. 1 Large/Coed Prelims 3:30 PM
Feb. 1 Large/Coed Prelim Results 8:00 PM
Feb. 2 Small/Medium Finals 11:00 AM
Feb. 2 Small/Medium Awards 12:50 PM
Feb. 2 Large/Coed Finals 3:00 PM
Feb. 2 Large/Coed Awards 4:55 PM
 
                    
Date Round Time Stream
Feb. 14
1A Prelims
1:00 PM
Feb. 14 2A Prelims
3:00 PM
Feb. 14 3A Prelims
5:00 PM
Feb. 15 1A Quarterfinals & Wrestlebacks
8:30 AM
Feb. 15 2A Quarterfinals & Wrestlebacks
11:00 AM
Feb. 15
3A Quarterfinals & Wrestlebacks
1:30 PM
Feb. 15 1A-2A-3A Semifinals
7:00 PM
Feb. 16 1A-2A-3A Quarterfinal Wrestlebacks
9:00 AM
Feb. 16 1A-2A-3A Semifinal Wrestlebacks
11:00 AM
Feb. 16
3rd/4th/5th/6th Place
1:00 PM

Feb. 16
Grand March & State Championship Matches
 5:30 PM

       
 


                    
Date Round Time Stream
Feb. 16
Awards - Performances by State Champions
5:30 PM
       
       
       
       
       
       
 


                    
Date Round Time Stream
Feb. 23
1A Quarterfinals - Top Bracket
9:00 AM
Feb. 23 2A Quarterfinals - Top Bracket
9:00 AM
Feb. 23 3A Quarterfinals - Top Bracket
9:00 AM
Feb. 23 1A Quarterfinals - Lower Bracket
11:00 AM
Feb. 23 2A Quarterfinals - Lower Bracket
11:00 AM
Feb. 23
3A Quarterfinals - Lower Bracket
11:00 AM
Feb. 23 1A Semifinals
2:00 PM
Feb. 23 2A Semifinals
2:00 PM
Feb. 23 3A Semifinals
2:00 PM
Feb. 23
1A Third Place/Championship
6:00 PM
Feb. 23
2A Third-Place/Championship
6:00 PM
Feb. 23 3A Third-Place/Championship 6:00 PM
 


                    
Date Round Time Stream
Feb. 22
Diving Prelims
9:00 AM
Feb. 22 Swimming Prelims 3:30 PM
Feb. 23 Diving Finals 11:00 AM
Feb. 23 Swimming Finals 11:00 AM

       
 
                    

CLASS 1A/2A STATE FINALS

Date
Game Time Stream TV
Feb. 22
1A Semifinal: TBD vs. TBD
11:00 AM   & 
Feb. 22
1A Semifinal: TBD vs. TBD
1:00 PM   & 
Feb. 22
2A Semifinal: TBD vs. TBD
5:30 PM   & 
Feb. 22
2A Semifinal: TBD vs. TBD
7:15 PM   & 
Feb. 23 1A Third-Place 11:00 AM   & 
Feb. 23 1A State Championship 1:00 PM   & 
Feb. 23 2A Third-Place 5:30 PM   &  +
Feb. 23 2A State Championship 7:15 PM   &  +
         
  CLASS 3A/4A STATE FINALS
 
 
Date Game
Time Streaming TV
March 1
3A Semifinal #1: TBD vs. TBD 11:00 AM    &  +
March 1
3A Semifinal #2: TBD vs. TBD 1:00 PM    &  +
March 1
4A Semifinal #1: TBD vs. TBD 5:30 PM
   &  +
March 1 4A Semifinal #2: TBD vs. TBD 7:15 PM
   &  +
March 2 3A Third-Place 11:00 AM    &  +
March 2 3A State Championship 1:00 PM    &  +
March 2 4A Third-Place 5:30 PM    &  +
March 2 4A State Championship 7:15 PM
   & 
         
                    
CLASS 1A/2A STATE FINALS
Date Game Time Stream TV
March 8
1A Semifinal #1: TBD vs. TBD
11:00 AM   &  +
March 8
1A Semifinal #2: TBD vs. TBD
1:00 PM   &  +
March 8
2A Semifinal #1: TBD vs. TBD
5:30 PM   &  +
March 8
2A Semifinal #2: TBD vs. TBD
7:15 PM   &  +
March 9
1A Third-Place 11:00 AM   &  +
March 9
1A State Championship 1:00 PM   &  +
March 9
2A Third-Place 5:30 PM   & 
March 9
2A State Championship 7:15 PM   & 
         
  CLASS 3A/4A STATE FINALS    
Date
Game Time Streaming TV
March 15
3A Semifinal #1: TBD vs. TBD 11:00 AM    & 
March 15
3A Semifinal #2: TBD vs. TBD 1:00 PM    &  +
March 15
4A Semifinal #1: TBD vs. TBD   5:30 PM    &  +
March 15 4A Semifinal #2: TBD vs. TBD  7:15 PM    & 
March 16 3A Third-Place 11:00 AM    & 
March 16 3A State Championship 1:00 PM    & 
March 16 4A Third-Place 5:30 PM    &  +
March 16 4A State Championship 7:15 PM    &  +
         
                    


Below are NBC Sports Chicago channels by market that will carry the 2017-18 IHSA Football State Championships on November 24-25, as well as the IHSA Girls Basketball State Finals and Boys Basketball State Finals in February and March.Channels below may be out-of-date or subject to change, click here to visit NBC Sports Chicago to search for channels by zip code.

The 2017-18 television broadcasts can also be viewed online at www.IHSA.tv and the NBC Sports Live Extra ap.

CARBONDALE/PADUCAH (KY)
NBC Sports Chicago
Provider-Channel
DirecTV-665/665-1
HD 9580/41230
Mediacom-22
Dish Network:
1A Boys March 10: 453 / 9567 / 41241

CHAMPAIGN
NBC Sport Chicago
Provider-Channel
AT&T Uverse-741
Comcast-69
DirecTV-665/665-1
HD 9580/41230
Mediacom-17/18
Dish Network:
1A Boys March 10: 453 / 9567 / 41241

CHICAGO
NBC Sports Chicago
Provider-Channel
AT&T Uverse-741
Comcast-37
DirecTV-665/665-1
RCN-370
WOW!-38/65
Dish Network:
1A Boys March 10: 453 / 9567 / 41241

EVANSVILLE (IN)
NBC Sports Chicago
Provider-Channel
DirecTV-665/665-1
Dish Network:
1A Boys March 10: 453 / 9567 / 41241

PEORIA
NBC Sports Chicago
Provider-Channel
Comcast-56
DirecTV-665/665-1
HD 9580/41230
Mediacom-11/14
Dish Network:
1A Boys March 10: 453 / 9567 / 41241

QUAD CITIES
NBC Sports Chicago
Provider-Channel
DirecTV-665/665-1
HD 9580/41230
Mediacom-40
Dish Network:
1A Boys March 10: 453 / 9567 / 41241

ROCKFORD
NBC Sports Chicago
Provider-Channel
Comcast-58
DirecTV-665/665-1
Mediacom-105
Dish Network:
1A Boys March 10: 453 / 9567 / 41241

QUINCY
NBC Sports Chicago
Provider-Channel
Comcast-63
DirecTV-665/665-1
HD 9580/41230
Mediacom-22
Dish Network:
1A Boys March 10: 453 / 9567 / 41241

SPRINGFIELD
NBC Sports Chicago
Provider-Channel

AT&T Uverse-741
Comcast-64
DirecTV-665/665-1
Mediacom-17/18
Grafton Technologies-58/59
Dish Network:
1A Boys March 10: 453 / 9567 / 41241

ST. LOUIS (MO)
Local Cable
Provider-Channel
AT&T UVERSE-691/1691 or 692/1692
DirecTV-665/665-1
HD 9580/41230
Madison Cable-13
Grafton Technologies-58/59
Dish Network:
1A Boys March 10: 453 / 9567 / 41241

TERRE HAUTE (IN)
NBC Sports Chicago
Provider-Channel
DirecTV-665/665-1
Mediacom-17/22
Dish Network:
1A Boys March 10: 453 / 9567 / 41241

INTERNET
All Games-NBC Sports Extra Live ap  & NFHS Network