State Stories

12

2020 News-Gazette All-State Girls Basketball Teams

Bookmark and Share

The News-Gazette newspaper in Champaign-Urbana annually names an All-State Girls Basketball Team. Below are the selections for the 2019-20 IHSA season as selected by the  News-Gazette staff. Maine West's Angela Dugalic is the News-Gazette Player of the Year.
 

FIRST TEAM
PLAYER                  SCHOOL            HT.   YR. POS. SCOTT RICHEY’S COMMENT
Fantasia Baines     Thornwood       6-0   Sr.  F       Baines, who will play at Illinois State next season, was a force in the paint for Thornwood, averaging 20.2 points, 9.6 rebounds and two blocks.

Amellia Bromenschenkel  Mendota        5-10          Jr.        G          Bromenschenkel had 26 double-doubles and two triple-doubles for the Trojans and put up 25.7 points, 12.5 rebounds, 4.1 steals and 2.6 assists per game.

Addie Budnik         Highland Park   6-2   Sr.  F       The Richmond signee showed off her next-level post production for the Giants, averaging 21 points, 10 rebounds and four blocks.

Kate Bullman         Grayslake Central     6-2 Sr.    G/F            Also headed to Illinois State next season, Bullman’s versatility saw her put up 19.4 points, 10 rebounds, 3.8 steals, 3.6 assists and 3.1 blocks per game.

Morgan Callahan   Zion-Benton      6-1   Sr.  F       The Zee-Bees’ go-to player and North Carolina Central signee produced at both ends, averaging 21 points, 10 rebounds, 2.6 steals and 2.3 blocks.

Halle Douglass       Lake Forest       6-2   Sr.  G      Douglass could be trouble in the Big Ten, with the Wisconsin-bound guard putting up 19.2 points, 8.3 rebounds, 4.1 assists, 2.3 blocks and 2.1 steals per game.

Trinity Duckworth  Hillcrest            5-2   Sr.  G      The IUPUI signee packs a punch — even at 5-2 — and averaged 23.7 points, 2.9 assists and 2.7 steals in her final season with the Hawks.

Angela Dugalic       Maine West      6-4   Sr.  F       Dugalic was state’s only McDonald’s All-American, and Oregon-bound five-star recruit put up 20.8 points, 11.4 rebounds, three assists and 2.8 steals per game.

Kayla Green           Whitney Young 5-6   Sr.  G      Dynamic guards have fared well at Texas A&M, and Green fits the bill having averaged 20.1 points, 4.4 rebounds, 4.1 steals and 3.1 assists as a senior.

Halle Idowu           Richards            5-11 Sr.  G/F   Repeat first-team selection and Toledo bound, Idowu led the Bulldogs to a regional title by putting up 19.4 points, 11.3 rebounds and 3.2 steals per game.

Peyton Kennedy     Rockford Boylan       5-11        Sr. F          The Saint Louis-bound Kennedy did it all for the regional-champion Titans and averaged 24.2 points, 12.8 rebounds, 3.1 assists and 2.8 steals as a senior.

Brenna Loftus        Riverside-Brookfield 5-8 Jr.     G/F            The Bulldogs’ standout sort of defined the idea of “walking bucket” in 2019-20, putting up 30.7 points per game to go with 5.3 rebounds and 2.6 steals.

Aneesah Morrow   Simeon              6-1   Jr.   F       Morrow already had Division I interest before averaging 26.1 points, 12.1 rebounds and 3.6 assists for the Class 3A state champion Wolverines.

Darrione Rogers    Lake Park          5-11 Sr.  G      Rogers, who put up 25.9 points, 10 rebounds and two assists per game, is staying close to home for college after signing with DePaul.

Ambranette Storr  Kankakee          5-9   Sr.  G      The Drake-bound guard was the top scorer in the state (31.8 ppg) for the second straight year and also averaged 8.1 rebounds, 5.8 steals and 3.3 assists.


SECOND TEAM
PLAYER               SCHOOL                  HT.   YR. POS. SCOTT RICHEY’S COMMENT
Kyndel Arthalony Illini Central             6-0   Sr.  C     Not only did Arthalony put up 19.9 points, 8.9 rebounds, 4.8 blocks and two steals per game, but she was also the Class 1A state three-point champion.

Capria Brown      Schlarman               5-9   Sr.  G     The Dayton-bound Brown moved up from last year’s Special Mention 50 honor after averaging 23 points, 6.5 rebounds and three assists as a senior.

Kylie Feuerbach  Sycamore                6-0   Sr.  G/F  Feuerbach, who will play at Iowa State next season, guided the Spartans to a regional title in 2019-20, averaging 19.9 points, 7.3 rebounds and 4.5 steals.

Annaliese Griffin Aurora Christian      6-1   Jr.  G/F  Griffin repeats as second-team pick after transferring to Aurora Christian and averaging 17.8 points, 10.4 rebounds and 3.3 steals for Class 1A fourth-place team.

Alisha Hamilton  Chicago Collins        5-9   Sr.  G     The Warriors’ leader wasn’t just a go-to scorer, although she did average 22.6 points to go with 10 rebounds and six steals per game as a defensive stopper.

Mackenzie Hare     Bartlett                5-9   So. G     Hawks’ standout and lights-out three-point shooter topped 1,000 career points in January and averaged 22 points, 7.2 rebounds and 3.3 assists this season.

Anna Heffren      Lewistown               5-6   Sr.  G     Heffren got Lewistown back to state for a second straight year and averaged 20 points, 3.9 assists and 2.4 rebounds in the Indians’ runner-up finish.

Erin Henze          Lanark Eastland       5-4   Sr.  G     Eastland won 63 games the last two seasons, including a Class 1A state title this year with Henze averaging 20.3 points, 4.1 assists and three rebounds.

Erin Houpt          Danville                   5-6   Jr.  G     Houpt had a tendency to drop 40-point games this year and became Vikings’ all-time leading scorer by averaging 24.3 points, 5.7 rebounds and 3.3 steals.

Greta Kampschroeder  Naperville North          6-0       Jr.        G          A go-to player for the Huskies since her freshman season, Kampschroeder averaged 17.2 points, 8.8 rebounds, 2.6 assists and 2.4 steals in 2019-20.

Elyce Knudsen     Unity                        5-7   Sr.  G     Knudsen was indispensable for the regional-champion Rockets, and the N-G All-Area Player of the Year averaged 24.9 points, 6.9 rebounds and 3.5 steals.

Maddy Martin    Elmhurst Harvest Christian    5-7  Sr.           G          Martin’s production went up across the board in her senior season, as she averaged 22.1 points, eight rebounds, 3.5 assists and 3.3 steals for the Lions.

Mallory Ramage Mattoon                  5-9   So. G     The Green Wave sophomore topped 1,000 career points in 2019-20 and scored 21.5 points per game to go with 4.4 rebounds, 3.5 steals and 2.5 assists.

Adrenna Snipes   Alton Marquette     5-5   So. G     Snipes was a Special Mention 50 pick a year ago and got the bump up after averaging 20.6 points, 6.5 rebounds, 5.6 steals and 3.8 assists this season.

Taylor Thompson                 Barrington            6-0   Sr.          F          Future Missouri-St. Louis forward averaged a double-double — 18 points and 11 rebounds — to go with four assists, three steals and two blocks per game.


SPECIAL MENTION 50
PLAYER                           SCHOOL   HT.  YR.  POS.
Sydney Affolter                 Marist    6-0    Jr.    G/F
Jayley Akers          Lawrenceville    5-7   Sr.       G
Kelby Bannerman      Hampshire    6-1    Jr.        F
Tayler Barry                Tri-County    5-5    Jr.       G
Brinlee Bauman          Princeville    5-8   Sr.       G
Katie Beyer                   McHenry    6-1    Jr.        F
Lindsay Blackmore          Geneva    6-0   Sr.    G/F
Anna Blank        Richland County  5-10  So.       G
Brooklyn Borum              Sterling    6-0    Jr.        F
Matrice Brooks Springfield Lanphier 5-7  Sr.       G
Miyah Brown            Winnebago    5-9  So.    G/F
Mackenzie Bruns Paxton-Buckley-Loda 5-8      Sr.      G
Anna Burrus      Concord Triopia    6-0   Sr.        C
Imari Clark        Bloom Township    5-9   Sr.        F
Madison Diercks Belvidere North 5-11   Sr.       G
Lindsey Dullard               Morton    6-1   Sr.       G
Krystyna Ellew                      Taft  5-10    Jr.        F
Kaylen Evans Nazareth Academy    5-7   Sr.       G
Morgan Frank            Mundelein  5-11   Sr.    G/F
Carly Gillen Monmouth-Roseville   6-0   Sr.        F
Taylor Gugliuzza Lincoln-Way West 5-8   Sr.       G
Mady Harper    Midwest Central    5-7   Sr.       G
Hanah Hart      Spring Valley Hall    5-9   Sr.        F
Natali Haynes                 Streator    6-1    Jr.        C
Brooke Heiman       Indian Creek    5-9    Jr.       G
Aliya Holloman Villa Grove/Heritage 5-8 Sr.       G
Kendall Holmes  Benet Academy  5-11   Sr.       G
Sydney Hummert Quincy Notre Dame 6-0 Sr.       F
Sarah Isaf                             Paris  5-11   Sr.       G
Quincienia Jackson Decatur MacArthur 6-1      Jr.      C
Emily Klaczek                    Fremd  5-10   Sr.       G
Nayo Lear                 Thornwood    5-9  So.       G
Jazzlyn Linbo                      Grant    6-2    Jr.    F/C
Sofie Lowis Springfield Sacred Heart-Griffin    5-8      Jr.        G
Jaida McCloud Peoria Richwoods   6-1   Sr.    G/F
Brianna McDaniel        Kenwood  5-11  So.       G
Emily Meidel Bismarck-Henning/Rossville-Alvin 5-11  Sr.        G
Tessa Prellberg Hinckley-Big Rock   5-7    Jr.    G/F
Sydney Shaeffer         Lewistown    5-8   Sr.    G/F
Brooke Schramek Benet Academy  6-1   Sr.        F
Lexie Sinclair                   Bartlett    5-7   Sr.       G
Jayonna Smith Chicago Marshall    5-9    Jr.        F
Ashlyn Sturdy Tri-City/Sangamon Valley 5-8     Sr.      G
Jeniah Thompson       Carterville  5-10   Sr.        F
Treasure Thompson Bolingbrook    6-2   Sr.    F/C
Haley Wallace               Brimfield    5-8    Jr.       G
Timia Ware         Whitney Young    5-6    Jr.       G
Imani Williams             Kankakee  5-11   Sr.    G/F
Makiyah Williams             Trinity  5-10    Jr.    G/F
Katelyn Young              Oakwood    6-1   Sr.        F


HONORABLE MENTION 100
PLAYER                          SCHOOL   HT.   YR.   POS.
Jenna Badali    Mother McAuley    5-6    Sr.        G
Abby Barr           Freeport Aquin  5-11    Sr.         F
Jasmine Bell East Moline United    5-6    Sr.        G
Joy Bergstrom             St. Viator    5-9   So.        G
Clare Breden              Jerseyville    5-5    Jr.        G
Jasmine Brown    Joliet Catholic    5-8    Fr.        G
Julia Burns               Hononegah    5-6    Sr.        G
Taylor Charles Montini Catholic    6-2   So.         F
Lydia Coatney   Lanark Eastland    5-6    Sr.        G
Christine Corpuz    Oswego East    5-4    Sr.        G
Abbey Crain               Carterville    5-5    Sr.        G
Alyssa Crenshaw Dundee-Crown 5-10    Jr.         F
Khloe Damm           Illini Central    5-9    Jr.        G
Stephanie Dasbach Willowbrook   6-1    Jr.         F
Molly Diekemper            Carlyle    6-0    Sr.     G/F
Cashay Dixon                 Simeon    5-8    Sr.        G
Breana Dugans                   Argo    5-7   So.        G
Derria Edwards                Peoria    5-4    Sr.        G
Katy Eidle                        Hersey  5-11    Fr.        G
Jazzpher Evans         Joliet West    5-6    Sr.        G
Isis Fitch Homewood-Flossmoor    6-1    Sr.         F
Sidney Garrett Port Byron Riverdale 5-10 Sr.        F
Ambrea Gentle            Evanston    6-3    Sr.         F
Erin Golden                    Batavia    5-7    Sr.        G
Sidney Gotway      Ullin Century    5-8    Sr.         F
Elly Haberkorn    Prairie Central  5-11    Sr.     G/F
Anna Hall Bethalto Civic Memorial 5-11  Sr.         F
Grace Hall Homewood-Flossmoor 6-1    Jr.         F
Megan Hallemann     Greenville    6-4    Sr.        C
Allyson Hardiek           Altamont    6-2    Sr.         F
Sydney Harris         Edwardsville    6-0   So.     G/F
Octavia Heidelberg            Dupo    5-9   So.         F
Jennifer Heinberg        Marengo    5-7    Jr.        G
Kayla Henning             Evanston    5-8    Sr.        G
Hanna Hicks              Illini Bluffs  5-10    Sr.        G
Olivia Hill                          Fremd    6-0    Sr.         F
Kayla Horton      Chicago Comer    5-9    Jr.         F
Lauren Huber      Glenbard East    5-9    Jr.        G
Taylor Huff         Glenbard West    6-2    Sr.         F
Avery Jackson             Kankakee    5-4   So.        G
Camille Jackson Butler College Prep 5-11 So.       G
Kabrea Jamerson Rockford East    6-0    Sr.        G
Mya Johanson             Herscher    6-2    Sr.         F
Ashley Jones     Avon-Abingdon    5-9   So.         F
Kelly Jones                 Ridgeview  5-11    Sr.     F/C
Tasia Jordan   Walther Christian  5-10    Sr.         F
Avery King                 Stevenson  5-11    Sr.        G
Kayla Kodat                     Dwight    5-8    Jr.        G
Delani Kosner Aurora Central Catholic  5-8      Sr.      G
Katie Krupa                    Morton    6-2   So.         F
Jamyira Lane Butler College Prep   5-6    Sr.        G
Kammie Ludwig           Geneseo  5-10   So.        G
Grace Lueke    Hamilton County    5-9    Sr.         F
Ella Lune                      Brimfield  5-11   So.         F
Thaya Luse       Aurora Christian    5-8   So.         F
Bella McCartney Jacksonville Routt 5-10 Sr.         F
Megan McClure       South Elgin    5-9    Sr.        G
Cierra McNamee            Moline  5-11    Sr.         F
Gabi Melby    Naperville Central    5-4    Jr.        G
Ahniya Melton Waubonsie Valley 5-11    Sr.         F
Libby Mueth               Carrollton    5-7    Sr.        G
Lydia Miller               Harrisburg    6-0    Sr.        C
Kendall Moriarty Benet Academy  6-0    Jr.        G
Addison Newbon Decatur St. Teresa 5-9  Jr.     G/F
Lexi Nichols           Wethersfield    5-8    Sr.        G
Mikala Nichols Windsor/Stewardson-Strasburg 6-0    Jr.        F/C
Olivia Niemerg          Teutopolis    5-8    Sr.        G
Maya Osborn               Marshall    5-4   So.        G
Abi Payne                        Amboy    5-8    Jr.        G
Kennedi Perkins      Bolingbrook    5-5   So.        G
Mallory Powers              Amboy  5-11    Jr.        G
Serenity Price Springfield Lanphier 6-0    Jr.        C
Kathryn Schmidt Burlington Central 6-0  Sr.         F
Leah Schneider               Lincoln    6-2    Sr.        C
Abbey Schreake Quincy Notre Dame 5-10 Fr.      G
Hannah Schuringa Timothy Christian 6-0 Jr.         F
Meggie Scott                  Newark    5-4    Sr.        G
Caroline Segal North Shore Country Day 5-6     Sr.      G
Breena Shreeves          Knoxville  5-10    Sr.     F/C
Hannah Simmer       Rock Island  5-10    Sr.         F
Mia Simpson             Waukegan    5-8    Jr.        G
Asya Smith         Pleasant Plains    5-4    Jr.        G
Maya Smith                 Belvidere    5-1    Sr.        G
Payton Sopczak            Goreville    5-7    Sr.        G
Jayden Standish          Lexington    5-9    Sr.        G
Jalysa Stokes         Joliet Central    5-6    Jr.        G
Lauren Strenk Regina Dominican   5-6    Jr.        G
Sophie Swanson        Barrington    5-9    Fr.        G
Tatiana Thomas Montini Catholic 5-11   So.         F
Lisa Thompson         Joliet West    5-8    Fr.        G
Tiana Timpe                 Stockton  5-10    Jr.        G
Tabytha Toelke               Dakota    6-0    Jr.        G
Dylan Van Fleet      Maine West    5-8    Sr.        G
Sami Wasmund               Galena  5-10    Sr.     G/F
Madison Webb Father McGivney  5-9    Sr.         F
Elana Wells   Burlington Central    5-7    Jr.        G
Claire Wilhour Brownstown/St. Elmo 5-6 Sr.        G
Nia Williams  Peoria Richwoods    5-7    Sr.        G
Chanice Willis Champaign Central 5-7    Sr.        G
Lainie Wolter           Mount Zion    5-6    Sr.        G



 

Theme picker