Boys Wrestling Tournament Scores

* Last updated at 10:17 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

1983-84 (A)

Semifinals

Coal City 31, Lawrenceville 18

Mahomet (M.-Seymour) 36, Winnebago 24

Third Place

Lawrenceville 34, Winnebago 30

Championship

Mahomet (M.-Seymour) 26, Coal City 22

1983-84 (AA)

Quarterfinals

Palos Hills (Stagg) 31, Hoffman Estates (Conant) 19

Woodstock (H.S.) 40, Chicago (Fenger) 16

Carol Stream (Glenbard North) 34, Roxana 16

Joliet (West) 22, East Moline (United) 22 (criteria)

Semifinals

Palos Hills (Stagg) 40, Woodstock (H.S.) 13

Carol Stream (Glenbard North) 34, Joliet (West) 16

Third Place

Woodstock (H.S.) 32, Joliet (West) 24

Championship

Palos Hills (Stagg) 30, Carol Stream (Glenbard North) 20

1984-85 (A)

Semifinals

Sterling (Newman Central Catholic) 34, Sandwich 20

Mahomet (M.-Seymour) 38, Lawrenceville 23

Third Place

Sandwich 44, Lawrenceville 12

Championship

Sterling (Newman Central Catholic) 32, Mahomet (M.-Seymour) 22

1984-85 (AA)

Quarterfinals

Joliet (Central) 43, Maywood (Proviso East) 19

Carpentersville (Dundee-Crown) 47, Chicago (Tilden) 9

Franklin Park-Northlake (Leyden) 47, DeKalb 5

Chicago (Marist) 35, Springfield (Southeast) 18

Semifinals

Joliet (Central) 28, Carpentersville (Dundee-Crown) 18

Franklin Park-Northlake (Leyden) 27, Chicago (Marist) 20

Third Place

Chicago (Marist) 29, Carpentersville (Dundee-Crown) 23

Championship

Joliet (Central) 29, Franklin Park-Northlake (Leyden) 17

1985-86 (A)

Semifinals

Mahomet (M.-Seymour) 37, Taylor Ridge (Rockridge) 15

Maple Park (Kaneland) 47, Argenta (A.-Oreana) 12

Third Place

Taylor Ridge (Rockridge) 44, Argenta (A.-Oreana) 6

Championship

Mahomet (M.-Seymour) 28, Maple Park (Kaneland) 20

1985-86 (AA)

Quarterfinals

Belleville (East) 55, Chicago (Orr) 6

Joliet (Central) 28, DeKalb 22

Maywood (Proviso East) 37, Chicago (Marist) 17

Franklin Park-Northlake (Leyden) 42, Libertyville 18

Semifinals

Joliet (Central) 35, Belleville (East) 17

Maywood (Proviso East) 30, Franklin Park-Northlake (Leyden) 21

Third Place

Franklin Park-Northlake (Leyden) 31, Belleville (East) 15

Championship

Maywood (Proviso East) 25, Joliet (Central) 21

1986-87 (A)

Semifinals

Harvard 45, Litchfield 13

Taylor Ridge (Rockridge) 29, Mahomet (M.-Seymour) 18

Third Place

Mahomet (M.-Seymour) 47, Litchfield 18

Championship

Taylor Ridge (Rockridge) 28, Harvard 15

1986-87 (AA)

Quarterfinals

Chicago (Marist) 30, Roselle (Lake Park) 15

New Lenox (Providence Catholic) 29, Pekin 17

Palatine (H.S.) 50, Chicago (Julian) 11

Naperville (North) 39, Cahokia (H.S.) 12

Semifinals

Chicago (Marist) 35, New Lenox (Providence Catholic) 10

Naperville (North) 34, Palatine (H.S.) 13

Third Place

New Lenox (Providence Catholic) 43, Palatine (H.S.) 10

Championship

Chicago (Marist) 27, Naperville (North) 20

1987-88 (A)

Semifinals

Mahomet (M.-Seymour) 54, Hillsboro 6

Harvard 28, Sterling (Newman Central Catholic) 26

Third Place

Sterling (Newman Central Catholic) 60, Hillsboro 6

Championship

Mahomet (M.-Seymour) 31, Harvard 10

1987-88 (AA)

Quarterfinals

New Lenox (Providence Catholic) 35, Chicago (Marist) 16

DeKalb 37, Cahokia (H.S.) 12

Carol Stream (Glenbard North) 45, Chicago (Lane) 18

Oak Park (O.P.-River Forest) 30, Palatine (H.S.) 27

Semifinals

New Lenox (Providence Catholic) 38, DeKalb 10

Oak Park (O.P.-River Forest) 37, Carol Stream (Glenbard North) 18

Third Place

DeKalb 39, Carol Stream (Glenbard North) 3

Championship

New Lenox (Providence Catholic) 40, Oak Park (O.P.-River Forest) 12

1988-89 (A)

Quarterfinals

Sandwich 33, Harvard 31

Mahomet (M.-Seymour) 47, Eureka 12

Tolono (Unity) 44, Hillsboro 17

Dakota 23, Port Byron (Riverdale) 23 (criteria)

Semifinals

Mahomet (M.-Seymour) 33, Sandwich 21

Tolono (Unity) 30, Dakota 24

Third Place

Sandwich 43, Dakota 17

Championship

Mahomet (M.-Seymour) 37, Tolono (Unity) 22

1988-89 (AA)

Quarterfinals

Maywood (Proviso East) 32, Libertyville 23

DeKalb 40, Chicago (Lane) 18

Chicago (Marist) 32, Cahokia (H.S.) 24

New Lenox (Providence Catholic) 30, Hoffman Estates (Conant) 22

Semifinals

DeKalb 28, Maywood (Proviso East) 22

New Lenox (Providence Catholic) 30, Chicago (Marist) 30 (criteria)

Third Place

Chicago (Marist) 41, Maywood (Proviso East) 11

Championship

New Lenox (Providence Catholic) 43, DeKalb 10

1989-90 (A)

Quarterfinals

Clinton 46, Stanford (Olympia) 12

Harvard 36, Geneva 15

Taylor Ridge (Rockridge) 33, Byron 20

Hillsboro 39, Tolono (Unity) 29

Semifinals

Harvard 32, Clinton 15

Taylor Ridge (Rockridge) 40, Hillsboro 18

Third Place

Clinton 26, Hillsboro 23

Championship

Taylor Ridge (Rockridge) 25, Harvard 19

1989-90 (AA)

Quarterfinals

Burbank (St. Laurence) 46, Chicago (Lane) 22

Maywood (Proviso East) 44, Carbondale (H.S.) 20

Palatine (H.S.) 39, Moline (H.S.) 17

New Lenox (Providence Catholic) 32, Naperville (North) 18

Semifinals

Burbank (St. Laurence) 32, Maywood (Proviso East) 22

New Lenox (Providence Catholic) 42, Palatine (H.S.) 11

Third Place

Maywood (Proviso East) 40, Palatine (H.S.) 15

Championship

Burbank (St. Laurence) 30, New Lenox (Providence Catholic) 27

1990-91 (A)

Quarterfinals

Hillsboro 40, Harrisburg 11

Sandwich 35, Harvard 27

Mahomet (M.-Seymour) 32, Stanford (Olympia) 17

Taylor Ridge (Rockridge) 29, Byron 22

Semifinals

Sandwich 44, Hillsboro 17

Taylor Ridge (Rockridge) 45, Mahomet (M.-Seymour) 15

Third Place

Mahomet (M.-Seymour) 33, Hillsboro 28

Championship

Sandwich 25, Taylor Ridge (Rockridge) 24

1990-91 (AA)

Quarterfinals

Waukegan (H.S.) 27, Naperville (North) 26

Cahokia (H.S.) 31, DeKalb 25

Maywood (Proviso East) 23, New Lenox (Providence Catholic) 21

Chicago (Marist) 56, Chicago (Lane) 6

Semifinals

Waukegan (H.S.) 33, Cahokia (H.S.) 22

Maywood (Proviso East) 33, Chicago (Marist) 21

Third Place

Chicago (Marist) 48, Cahokia (H.S.) 6

Championship

Maywood (Proviso East) 35, Waukegan (H.S.) 16

1991-92 (A)

Quarterfinals

Port Byron (Riverdale) 39, Byron 18

Harvard 32, Norridge (Ridgewood) 26

Normal (University) 25, Mahomet (M.-Seymour) 22

Hillsboro 32, Harrisburg 26

Semifinals

Harvard 31, Port Byron (Riverdale) 28

Normal (University) 43, Hillsboro 22

Third Place

Port Byron (Riverdale) 42, Hillsboro 25

Championship

Harvard 33, Normal (University) 26

1991-92 (AA)

Quarterfinals

Waukegan (H.S.) 44, Chicago (Lane) 16

Naperville (North) 26, New Lenox (Providence Catholic) 25

LaGrange (Lyons) 38, Granite City 18

Chicago (Mt. Carmel) 37, Rock Island (H.S.) 28

Semifinals

Naperville (North) 40, Waukegan (H.S.) 15

Chicago (Mt. Carmel) 30, LaGrange (Lyons) 29

Third Place

LaGrange (Lyons) 46, Waukegan (H.S.) 15

Championship

Chicago (Mt. Carmel) 32, Naperville (North) 23

1992-93 (A)

Quarterfinals

Port Byron (Riverdale) 41, Maple Park (Kaneland) 28

Yorkville (H.S.) 39, Evergreen Park 15

Coal City 34, Normal (University) 24

Clinton 31, Pinckneyville 23

Semifinals

Yorkville (H.S.) 35, Port Byron (Riverdale) 21

Clinton 31, Coal City 29

Third Place

Port Byron (Riverdale) 30, Coal City 25

Championship

Yorkville (H.S.) 45, Clinton 13

1992-93 (AA)

Quarterfinals

Aurora (Waubonsie Valley) 28, Arlington Heights (Hersey) 26

Chicago (Lane) 31, Springfield (H.S.) 25

Chicago (Mt. Carmel) 38, Naperville (North) 18

New Lenox (Providence Catholic) 32, DeKalb 19

Semifinals

Aurora (Waubonsie Valley) 48, Chicago (Lane) 19

Chicago (Mt. Carmel) 44, New Lenox (Providence Catholic) 16

Third Place

New Lenox (Providence Catholic) 36, Chicago (Lane) 21

Championship

Chicago (Mt. Carmel) 30, Aurora (Waubonsie Valley) 23

1993-94 (A)

Quarterfinals

Dakota 40, Aledo 20

Mahomet (M.-Seymour) 34, Coal City 17

Yorkville (H.S.) 25, Harvard 24

Clinton 34, Belleville (Althoff Catholic) 26

Semifinals

Dakota 31, Mahomet (M.-Seymour) 27

Yorkville (H.S.) 30, Clinton 21

Third Place

Mahomet (M.-Seymour) 30, Clinton 25

Championship

Yorkville (H.S.) 28, Dakota 25

1993-94 (AA)

Quarterfinals

Waukegan (H.S.) 30, Granite City 23

Aurora (Waubonsie Valley) 36, Maywood (Proviso East) 20

New Lenox (Providence Catholic) 51, Chicago (Bogan) 17

Chicago (Mt. Carmel) 45, DeKalb 15

Semifinals

Aurora (Waubonsie Valley) 28, Waukegan (H.S.) 20

Chicago (Mt. Carmel) 37, New Lenox (Providence Catholic) 20

Third Place

New Lenox (Providence Catholic) 28, Waukegan (H.S.) 21

Championship

Chicago (Mt. Carmel) 44, Aurora (Waubonsie Valley) 16

1994-95 (A)

Quarterfinals

Byron 34, Orion 17

Vandalia 43, Clinton 16

Yorkville (H.S.) 35, Lombard (Montini) 28

Coal City 25, Normal (University) 21

Semifinals

Byron 25, Vandalia 20

Coal City 33, Yorkville (H.S.) 24

Third Place

Yorkville (H.S.) 32, Vandalia 27

Championship

Byron 29, Coal City 24

1995-96 (A)

Quarterfinals

Sandwich 36, Port Byron (Riverdale) 30

Lombard (Montini) 29, Byron 19

Braidwood (Reed-Custer) 46, Lawrenceville 12

Vandalia 28, Mahomet (M.-Seymour) 26

Semifinals

Sandwich 35, Lombard (Montini) 22

Vandalia 35, Braidwood (Reed-Custer) 24

Third Place

Lombard (Montini) 34, Braidwood (Reed-Custer) 18

Championship

Vandalia 29, Sandwich 26

1995-96 (AA)

Quarterfinals

New Lenox (Providence Catholic) 44, Palatine (Fremd) 7

Moline (H.S.) 30, LaGrange (Lyons) 20

Chicago (Mt. Carmel) 29, Granite City 26

Hoffman Estates (Conant) 57, Chicago (Lane) 4

Semifinals

Moline (H.S.) 24, New Lenox (Providence Catholic) 22

Hoffman Estates (Conant) 27, Chicago (Mt. Carmel) 21

Third Place

New Lenox (Providence Catholic) 26, Chicago (Mt. Carmel) 23

Championship

Moline (H.S.) 30, Hoffman Estates (Conant) 29

1996-97 (A)

Quarterfinals

Mahomet (M.-Seymour) 27, Byron 25

Sandwich 40, Lombard (Montini) 20

Vandalia 32, Orion 27

Oregon 48, Pittsfield 15

Semifinals

Sandwich 23, Mahomet (M.-Seymour) 22

Oregon 27, Vandalia 25

Third Place

Mahomet (M.-Seymour) 37, Vandalia 17

Championship

Sandwich 40, Oregon 19

1996-97 (AA)

Quarterfinals

St. Charles (H.S.) 40, Arlington Heights (Hersey) 18

New Lenox (Providence Catholic) 26, Moline (H.S.) 22

Chicago (Marist) 48, Chicago (Lane) 13

Aurora (Waubonsie Valley) 23, Granite City 22

Semifinals

New Lenox (Providence Catholic) 29, St. Charles (H.S.) 21

Chicago (Marist) 25, Aurora (Waubonsie Valley) 22

Third Place

St. Charles (H.S.) 25, Aurora (Waubonsie Valley) 24

Championship

New Lenox (Providence Catholic) 26, Chicago (Marist) 20

1997-98 (A)

Quarterfinals

Oregon 49, Rock Island (Alleman) 11

Lombard (Montini) 35, Mt. Zion 26

Coal City 25, Harvard 25 (criteria)

Vandalia 41, Eureka 30

Semifinals

Oregon 36, Lombard (Montini) 23

Coal City 42, Vandalia 27

Third Place

Lombard (Montini) 36, Vandalia 33

Championship

Oregon 35, Coal City 26

1997-98 (AA)

Quarterfinals

New Lenox (Providence Catholic) 41, Des Plaines (Maine West) 22

Rockford (East) 47, Chicago (Lane) 24

Moline (H.S.) 41, Carol Stream (Glenbard North) 18

Chicago (Mt. Carmel) 48, Granite City 15

Semifinals

New Lenox (Providence Catholic) 38, Rockford (East) 17

Chicago (Mt. Carmel) 29, Moline (H.S.) 26

Third Place

Rockford (East) 40, Moline (H.S.) 24

Championship

New Lenox (Providence Catholic) 31, Chicago (Mt. Carmel) 27

1998-99 (A)

Quarterfinals

Byron 35, Vandalia 23

Oregon 44, Orion 12

Sandwich 48, Mt. Zion 16

Stanford (Olympia) 39, Coal City 24

Semifinals

Byron 29, Oregon 26

Sandwich 43, Stanford (Olympia) 27

Third Place

Stanford (Olympia) 31, Oregon 23

Championship

Sandwich 53, Byron 6

1998-99 (AA)

Quarterfinals

Des Plaines (Maine West) 55, Chicago (Lane) 12

New Lenox (Providence Catholic) 27, Villa Park (Willowbrook) 25

Granite City 35, DeKalb 26

Moline (H.S.) 27, Chicago (Mt. Carmel) 22

Semifinals

New Lenox (Providence Catholic) 32, Des Plaines (Maine West) 28

Moline (H.S.) 29, Granite City 24

Third Place

Des Plaines (Maine West) 35, Granite City 23

Championship

New Lenox (Providence Catholic) 50, Moline (H.S.) 15

1999-00 (A)

Quarterfinals

Harvard 39, Port Byron (Riverdale) 19

Clinton 70, Robinson 3

Stanford (Olympia) 34, Pittsfield 25

Lombard (Montini) 36, Braidwood (Reed-Custer) 27

Semifinals

Clinton 44, Harvard 27

Lombard (Montini) 42, Stanford (Olympia) 21

Third Place

Harvard 34, Stanford (Olympia) 32

Championship

Lombard (Montini) 35, Clinton 24

1999-00 (AA)

Quarterfinals

Hoffman Estates (Conant) 28, Wheaton (North) 22

Chicago (Lane) 41, Belleville (West) 26

New Lenox (Providence Catholic) 25, Chicago (Mt. Carmel) 24

Moline (H.S.) 35, Mahomet (M.-Seymour) 24

Semifinals

Hoffman Estates (Conant) 31, Chicago (Lane) 18

New Lenox (Providence Catholic) 32, Moline (H.S.) 25

Third Place

Moline (H.S.) 39, Chicago (Lane) 15

Championship

New Lenox (Providence Catholic) 42, Hoffman Estates (Conant) 6

2000-01 (A)

Quarterfinals

Oregon 35, Vandalia 26

Stanford (Olympia) 49, Harvard 19

Clinton 49, Braidwood (Reed-Custer) 27

Sandwich 51, Orion 11

Semifinals

Stanford (Olympia) 30, Oregon 29

Sandwich 42, Clinton 16

Third Place

Clinton 37, Oregon 24

Championship

Sandwich 31, Stanford (Olympia) 24

2000-01 (AA)

Quarterfinals

Waukegan (H.S.) 37, Belleville (West) 30

Carol Stream (Glenbard North) 25, Chicago (St. Rita) 23

Mahomet (M.-Seymour) 54, Chicago (Lane) 7

New Lenox (Providence Catholic) 41, St. Charles (East) 19

Semifinals

Carol Stream (Glenbard North) 47, Waukegan (H.S.) 21

New Lenox (Providence Catholic) 37, Mahomet (M.-Seymour) 27

Third Place

Mahomet (M.-Seymour) 37, Waukegan (H.S.) 20

Championship

New Lenox (Providence Catholic) 35, Carol Stream (Glenbard North) 16

2001-02 (A)

Quarterfinals

Oregon 38, Stanford (Olympia) 24

Roxana 36, Wilmington 30

Lombard (Montini) 40, Byron 12

Vandalia 55, Petersburg (PORTA) 7

Semifinals

Oregon 45, Roxana 19

Lombard (Montini) 44, Vandalia 18

Third Place

Vandalia 42, Roxana 23

Championship

Lombard (Montini) 32, Oregon 14

2001-02 (AA)

Quarterfinals

Chicago (Mt. Carmel) 38, Libertyville 27

Mahomet (M.-Seymour) 29, Granite City 26

Carol Stream (Glenbard North) 55, Sterling (H.S.) 6

New Lenox (Providence Catholic) 66, Chicago (Lane) 7

Semifinals

Chicago (Mt. Carmel) 43, Mahomet (M.-Seymour) 27

New Lenox (Providence Catholic) 34, Carol Stream (Glenbard North) 27

Third Place

Carol Stream (Glenbard North) 53, Mahomet (M.-Seymour) 7

Championship

New Lenox (Providence Catholic) 34, Chicago (Mt. Carmel) 17

2002-03 (A)

Quarterfinals

Lombard (Montini) 37, Port Byron (Riverdale) 27

Sandwich 52, Orion 13

Fairbury (Prairie Central) 34, Petersburg (PORTA) 26

Oregon 35, Roxana 25

Semifinals

Lombard (Montini) 49, Sandwich 3

Oregon 45, Fairbury (Prairie Central) 23

Third Place

Sandwich 43, Fairbury (Prairie Central) 19

Championship

Lombard (Montini) 50, Oregon 6

2002-03 (AA)

Quarterfinals

Hoffman Estates (Conant) 40, Mahomet (M.-Seymour) 24

Chicago (St. Rita) 35, DeKalb 27

New Lenox (Providence Catholic) 35, Granite City 19

Carol Stream (Glenbard North) 42, Chicago (St. Patrick) 34

Semifinals

Chicago (St. Rita) 34, Hoffman Estates (Conant) 24

New Lenox (Providence Catholic) 29, Carol Stream (Glenbard North) 22

Third Place

Carol Stream (Glenbard North) 49, Hoffman Estates (Conant) 15

Championship

Chicago (St. Rita) 24, New Lenox (Providence Catholic) 20

2003-04 (A)

Quarterfinals

Sandwich 47, Port Byron (Riverdale) 17

Lombard (Montini) 55, Fairbury (Prairie Central) 18

Roxana 55, Orion 22

Oregon 38, Petersburg (PORTA) 16

Semifinals

Lombard (Montini) 32, Sandwich 29

Roxana 53, Oregon 22

Third Place

Sandwich 46, Oregon 20

Championship

Lombard (Montini) 42, Roxana 21

2003-04 (AA)

Quarterfinals

Carpentersville (Dundee-Crown) 33, Fox Lake (Grant) 28

New Lenox (Providence Catholic) 38, Minooka 21

Chicago (St. Rita) 57, Niles (Notre Dame) 11

Carol Stream (Glenbard North) 31, Granite City 30

Semifinals

New Lenox (Providence Catholic) 35, Carpentersville (Dundee-Crown) 30

Chicago (St. Rita) 37, Carol Stream (Glenbard North) 18

Third Place

Carol Stream (Glenbard North) 30, Carpentersville (Dundee-Crown) 25

Championship

Chicago (St. Rita) 27, New Lenox (Providence Catholic) 22

2004-05 (A)

Quarterfinals

Dakota 54, St. Joseph (S.J.-Ogden) 18

Lombard (Montini) 47, Vandalia 21

Rock Island (Alleman) 35, Sandwich 29

Petersburg (PORTA) 37, Stanford (Olympia) 33

Semifinals

Lombard (Montini) 45, Dakota 14

Rock Island (Alleman) 38, Petersburg (PORTA) 21

Third Place

Dakota 57, Petersburg (PORTA) 12

Championship

Lombard (Montini) 47, Rock Island (Alleman) 19

2004-05 (AA)

Quarterfinals

Orland Park (Sandburg) 47, Libertyville 18

Rockton (Hononegah) 26, Oak Park (Fenwick) 22

Carol Stream (Glenbard North) 36, Bloomington (H.S.) 29

Chicago (St. Rita) 45, Granite City 22

Semifinals

Orland Park (Sandburg) 59, Rockton (Hononegah) 8

Carol Stream (Glenbard North) 27, Chicago (St. Rita) 22

Third Place

Chicago (St. Rita) 47, Rockton (Hononegah) 13

Championship

Orland Park (Sandburg) 26, Carol Stream (Glenbard North) 23

2005-06 (A)

Quarterfinals

Dakota 47, Vandalia 18

St. Joseph (S.J.-Ogden) 48, Polo 15

Lisle (Sr.) 31, Petersburg (PORTA) 28

Wilmington 36, Orion 22

Semifinals

Dakota 64, St. Joseph (S.J.-Ogden) 11

Wilmington 49, Lisle (Sr.) 21

Third Place

St. Joseph (S.J.-Ogden) 42, Lisle (Sr.) 23

Championship

Dakota 45, Wilmington 15

2005-06 (AA)

Quarterfinals

Fox Lake (Grant) 39, Oak Park (O.P.-River Forest) 13

Orland Park (Sandburg) 35, Carol Stream (Glenbard North) 14

Edwardsville (H.S.) 33, Rockton (Hononegah) 25

Chicago (St. Rita) 35, Minooka 30

Semifinals

Orland Park (Sandburg) 56, Fox Lake (Grant) 6

Chicago (St. Rita) 41, Edwardsville (H.S.) 22

Third Place

Fox Lake (Grant) 29, Edwardsville (H.S.) 24

Championship

Orland Park (Sandburg) 33, Chicago (St. Rita) 19

2006-07 (A)

Quarterfinals

Dakota 48, Port Byron (Riverdale) 19

Vandalia 46, Herrin (H.S.) 18

Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 55, Glasford (Illini Bluffs) 16

Wilmington 29, Harvard 28

Semifinals

Vandalia 41, Dakota 24

Wilmington 45, Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 17

Third Place

Dakota 36, Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 23

Championship

Wilmington 30, Vandalia 29

2006-07 (AA)

Quarterfinals

Lombard (Montini) 43, Fox Lake (Grant) 13

Chicago (St. Rita) 36, Edwardsville (H.S.) 27

Orland Park (Sandburg) 43, Chicago (Mt. Carmel) 25

Rockton (Hononegah) 30, Minooka 25

Semifinals

Lombard (Montini) 47, Chicago (St. Rita) 24

Orland Park (Sandburg) 50, Rockton (Hononegah) 9

Third Place

Chicago (St. Rita) 36, Rockton (Hononegah) 24

Championship

Orland Park (Sandburg) 30, Lombard (Montini) 21

2007-08 (A)

Quarterfinals

Oregon 53, Herrin (H.S.) 15

Stillman Valley 51, Macomb 15

Wilmington 31, Vandalia 28

Lisle (Sr.) 34, Petersburg (PORTA) 25

Semifinals

Stillman Valley 40, Oregon 22

Wilmington 38, Lisle (Sr.) 29

Third Place

Oregon 27, Lisle (Sr.) 27 (criteria)

Championship

Wilmington 36, Stillman Valley 23

2007-08 (AA)

Quarterfinals

Libertyville 35, Granite City 23

Lombard (Montini) 29, Carol Stream (Glenbard North) 27

New Lenox (Providence Catholic) 38, Chicago (St. Rita) 13

New Lenox (Lincoln-Way Central) 46, Rockton (Hononegah) 19

Semifinals

Lombard (Montini) 39, Libertyville 15

New Lenox (Providence Catholic) 33, New Lenox (Lincoln-Way Central) 26

Third Place

New Lenox (Lincoln-Way Central) 31, Libertyville 25

Championship

Lombard (Montini) 37, New Lenox (Providence Catholic) 25

2008-09 (1A)

Quarterfinals

LeRoy 42, Sterling (Newman Central Catholic) 24

Petersburg (PORTA) 46, Murphysboro 12

Wilmington 36, Harvard 25

Stillman Valley 54, Benton 21

Semifinals

LeRoy 28, Petersburg (PORTA) 25

Wilmington 35, Stillman Valley 33

Third Place

Stillman Valley 39, Petersburg (PORTA) 30

Championship

Wilmington 48, LeRoy 9

2008-09 (2A)

Quarterfinals

Troy (Triad) 30, Lemont (H.S.) 25

Yorkville (H.S.) 34, Champaign (Central) 19

Crystal Lake (Central) 58, Oak Forest 12

Lombard (Montini) 58, Mahomet (M.-Seymour) 6

Semifinals

Yorkville (H.S.) 33, Troy (Triad) 21

Lombard (Montini) 39, Crystal Lake (Central) 17

Third Place

Crystal Lake (Central) 41, Troy (Triad) 24

Championship

Lombard (Montini) 52, Yorkville (H.S.) 6

2008-09 (3A)

Quarterfinals

Minooka 41, Fox Lake (Grant) 21

Carol Stream (Glenbard North) 32, Wheeling 28

Edwardsville (H.S.) 30, Chicago (Mt. Carmel) 26

Oak Park (O.P.-River Forest) 42, Naperville (Central) 22

Semifinals

Minooka 27, Carol Stream (Glenbard North) 20

Oak Park (O.P.-River Forest) 38, Edwardsville (H.S.) 36

Third Place

Carol Stream (Glenbard North) 36, Edwardsville (H.S.) 19

Championship

Oak Park (O.P.-River Forest) 33, Minooka 30

2009-10 (1A)

Quarterfinals

Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 43, Vandalia 26

Stillman Valley 59, Herrin (H.S.) 13

Wilmington 39, Camp Point (Central) 37

Petersburg (PORTA) 48, Erie 12

Semifinals

Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 37, Stillman Valley 36

Petersburg (PORTA) 31, Wilmington 27

Third Place

Stillman Valley 42, Wilmington 22

Championship

Petersburg (PORTA) 33, Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 27

2009-10 (2A)

Quarterfinals

Crystal Lake (Central) 39, Sycamore (H.S.) 32

Lemont (H.S.) 33, Troy (Triad) 25

Lombard (Montini) 44, Aurora (Marmion Academy) 15

Champaign (Central) 41, Antioch 22

Semifinals

Crystal Lake (Central) 39, Lemont (H.S.) 36

Lombard (Montini) 55, Champaign (Central) 15

Third Place

Lemont (H.S.) 37, Champaign (Central) 26

Championship

Lombard (Montini) 47, Crystal Lake (Central) 19

2009-10 (3A)

Quarterfinals

Orland Park (Sandburg) 30, Plainfield (Central) 22

Barrington 31, Libertyville 23

Minooka 33, Oak Park (O.P.-River Forest) 22

Carol Stream (Glenbard North) 32, Franklin Park-Northlake (Leyden) 29

Semifinals

Orland Park (Sandburg) 40, Barrington 20

Minooka 30, Carol Stream (Glenbard North) 21

Third Place

Carol Stream (Glenbard North) 33, Barrington 28

Championship

Minooka 26, Orland Park (Sandburg) 20

2010-11 (1A)

Quarterfinals

Fairbury (Prairie Central) 32, Vandalia 31

Stillman Valley 43, Wilmington 25

LeRoy 52, Quincy (Notre Dame) 21

Semifinals

Stillman Valley 51, Fairbury (Prairie Central) 15

Sterling (Newman Central Catholic) 31, LeRoy 25

Third Place

LeRoy 42, Fairbury (Prairie Central) 22

Championship

Sterling (Newman Central Catholic) 40, Stillman Valley 32

2010-11 (2A)

Quarterfinals

Crystal Lake (Central) 52, Mt. Zion 22

Sycamore (H.S.) 34, Richmond (R.-Burton) 32

Lemont (H.S.) 40, Chatham (Glenwood) 28

Lombard (Montini) 73, Bensenville (Fenton) 3

Semifinals

Crystal Lake (Central) 46, Sycamore (H.S.) 27

Lombard (Montini) 41, Lemont (H.S.) 24

Third Place

Sycamore (H.S.) 42, Lemont (H.S.) 18

Championship

Lombard (Montini) 39, Crystal Lake (Central) 29

2010-11 (3A)

Quarterfinals

Machesney Park (Harlem) 34, Chicago (Lane) 32

Minooka 35, Aurora (West Aurora) 24

Orland Park (Sandburg) 35, Barrington 23

Carol Stream (Glenbard North) 36, LaGrange (Lyons) 28

Semifinals

Minooka 31, Machesney Park (Harlem) 29

Carol Stream (Glenbard North) 28, Orland Park (Sandburg) 25

Third Place

Orland Park (Sandburg) 35, Machesney Park (Harlem) 13

Championship

Carol Stream (Glenbard North) 31, Minooka 24

2011-12 (1A)

Quarterfinals

Sandwich 32, Eureka 30

Lena (L.-Winslow) 58, Vandalia 9

LeRoy 27, Wilmington 24

Aledo (Mercer County) 52, Monticello 25

Semifinals

Lena (L.-Winslow) 38, Sandwich 24

LeRoy 38, Aledo (Mercer County) 27

Third Place

Aledo (Mercer County) 40, Sandwich 28

Championship

LeRoy 40, Lena (L.-Winslow) 24

2011-12 (2A)

Quarterfinals

Yorkville (H.S.) 36, Sycamore (H.S.) 29

Antioch 37, Chicago (Bowen) 33

Bloomington (H.S.) 36, Troy (Triad) 33

Lombard (Montini) 50, Crystal Lake (Central) 10

Semifinals

Yorkville (H.S.) 49, Antioch 15

Lombard (Montini) 49, Bloomington (H.S.) 12

Third Place

Bloomington (H.S.) 35, Antioch 23

Championship

Lombard (Montini) 53, Yorkville (H.S.) 12

2011-12 (3A)

Quarterfinals

Oak Park (O.P.-River Forest) 44, Machesney Park (Harlem) 24

Barrington 44, Naperville (Central) 16

Orland Park (Sandburg) 33, Lockport (Twp.) 24

Carol Stream (Glenbard North) 36, Minooka 24

Semifinals

Oak Park (O.P.-River Forest) 35, Barrington 21

Orland Park (Sandburg) 29, Carol Stream (Glenbard North) 25

Third Place

Carol Stream (Glenbard North) 34, Barrington 21

Championship

Orland Park (Sandburg) 30, Oak Park (O.P.-River Forest) 24

2012-13 (1A)

Quarterfinals

Litchfield 31, Vandalia 29

Aledo (Mercer County) 40, Plano 25

Petersburg (PORTA) 47, Lisle (Sr.) 30

Dakota 41, LeRoy 25

Semifinals

Aledo (Mercer County) 57, Litchfield 14

Dakota 57, Petersburg (PORTA) 19

Third Place

Litchfield 39, Petersburg (PORTA) 33

Championship

Dakota 35, Aledo (Mercer County) 25

2012-13 (2A)

Quarterfinals

Geneseo 38, Bloomington (H.S.) 33

Antioch 31, Chicago (Bowen) 27

Lombard (Montini) 52, New Lenox (Lincoln-Way West) 9

Sycamore (H.S.) 39, Taylorville 30

Semifinals

Geneseo 58, Antioch 13

Lombard (Montini) 43, Sycamore (H.S.) 25

Third Place

Sycamore (H.S.) 45, Antioch 19

Championship

Lombard (Montini) 49, Geneseo 10

2012-13 (3A)

Quarterfinals

Orland Park (Sandburg) 33, Oak Park (O.P.-River Forest) 23

Carol Stream (Glenbard North) 31, Machesney Park (Harlem) 29

Aurora (Marmion Academy) 39, Minooka 14

New Lenox (Lincoln-Way Central) 31, Fox Lake (Grant) 24

Semifinals

Orland Park (Sandburg) 36, Carol Stream (Glenbard North) 23

Aurora (Marmion Academy) 33, New Lenox (Lincoln-Way Central) 16

Third Place

Carol Stream (Glenbard North) 34, New Lenox (Lincoln-Way Central) 27

Championship

Orland Park (Sandburg) 38, Aurora (Marmion Academy) 17

2013-14 (1A)

Quarterfinals

Plano 44, Roxana 33

Dakota 45, Vandalia 9

Sherrard 34, LeRoy 33

Petersburg (PORTA) 36, Peotone 27

Semifinals

Dakota 60, Plano 15

Petersburg (PORTA) 47, Sherrard 28

Third Place

Plano 52, Sherrard 18

Championship

Dakota 65, Petersburg (PORTA) 3

2013-14 (2A)

Quarterfinals

Cahokia (H.S.) 45, Bloomington (H.S.) 30

Lombard (Montini) 50, Washington 18

Geneseo 55, Chicago (Simeon) 12

Oak Forest 49, Harvard 12

Semifinals

Lombard (Montini) 57, Cahokia (H.S.) 9

Geneseo 43, Oak Forest 10

Third Place

Oak Forest 59, Cahokia (H.S.) 7

Championship

Lombard (Montini) 49, Geneseo 21

2013-14 (3A)

Quarterfinals

Aurora (Marmion Academy) 43, Plainfield (Central) 24

Chicago (Marist) 32, New Lenox (Lincoln-Way Central) 15

Oak Park (O.P.-River Forest) 59, Hoffman Estates (Conant) 9

Rockton (Hononegah) 32, Libertyville 24

Semifinals

Chicago (Marist) 27, Aurora (Marmion Academy) 25

Oak Park (O.P.-River Forest) 62, Rockton (Hononegah) 6

Third Place

Aurora (Marmion Academy) 36, Rockton (Hononegah) 22

Championship

Oak Park (O.P.-River Forest) 31, Chicago (Marist) 22

2014-15 (1A)

Quarterfinals

Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 34, Shelbyville 29

Aledo (Mercer County) 36, Herscher 29

Dakota 70, Melrose Park (Walther Christian) 11

Coal City 45, Vandalia 24

Semifinals

Aledo (Mercer County) 36, Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 30

Dakota 56, Coal City 16

Third Place

Coal City 40, Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 31

Championship

Dakota 57, Aledo (Mercer County) 12

2014-15 (2A)

Quarterfinals

Oak Forest 49, Troy (Triad) 12

Washington 36, Geneseo 30

Lombard (Montini) 47, Carbondale (H.S.) 24

Crystal Lake (Central) 41, Lemont (H.S.) 23

Semifinals

Washington 33, Oak Forest 28

Lombard (Montini) 41, Crystal Lake (Central) 29

Third Place

Oak Forest 32, Crystal Lake (Central) 23

Championship

Lombard (Montini) 34, Washington 25

2014-15 (3A)

Quarterfinals

Carol Stream (Glenbard North) 42, Mt. Prospect (Prospect) 19

Orland Park (Sandburg) 55, New Lenox (Lincoln-Way Central) 12

Lockport (Twp.) 33, Deerfield (H.S.) 30

Oak Park (O.P.-River Forest) 46, Aurora (Marmion Academy) 18

Semifinals

Orland Park (Sandburg) 34, Carol Stream (Glenbard North) 24

Oak Park (O.P.-River Forest) 51, Lockport (Twp.) 21

Third Place

Carol Stream (Glenbard North) 42, Lockport (Twp.) 24

Championship

Oak Park (O.P.-River Forest) 39, Orland Park (Sandburg) 16

2015-16 (1A)

Quarterfinals

Dakota 46, Stanford (Olympia) 21

Vandalia 38, Clifton (Central) 33

Coal City 75, Melrose Park (Walther Christian) 4

Murphysboro 43, Sherrard 30

Semifinals

Dakota 47, Vandalia 24

Coal City 39, Murphysboro 28

Third Place

Murphysboro 40, Vandalia 30

Championship

Dakota 31, Coal City 30

2015-16 (2A)

Quarterfinals

Washington 43, Cahokia (H.S.) 27

Chicago (Mt. Carmel) 55, Antioch 18

Crystal Lake (Central) 49, Sterling (H.S.) 14

Chicago Heights (Marian) 47, Springfield (H.S.) 21

Semifinals

Washington 34, Chicago (Mt. Carmel) 32

Chicago Heights (Marian) 43, Crystal Lake (Central) 32

Third Place

Chicago (Mt. Carmel) 40, Crystal Lake (Central) 12

Championship

Washington 46, Chicago Heights (Marian) 22

2015-16 (3A)

Quarterfinals

Lockport (Twp.) 32, Mt. Prospect (Prospect) 24

Oak Park (O.P.-River Forest) 45, Rockton (Hononegah) 19

New Lenox (Providence Catholic) 41, Fox Lake (Grant) 25

Aurora (Marmion Academy) 30, Lombard (Montini) 29

Semifinals

Oak Park (O.P.-River Forest) 49, Lockport (Twp.) 20

Aurora (Marmion Academy) 49, New Lenox (Providence Catholic) 17

Third Place

Lockport (Twp.) 42, New Lenox (Providence Catholic) 25

Championship

Oak Park (O.P.-River Forest) 33, Aurora (Marmion Academy) 24

2016-16 (1A)

Quarterfinals

Stanford (Olympia) 43, Rock Falls 21

Wilmington 45, Auburn 34

Lena (L.-Winslow) 54, Vandalia 18

Beardstown 48, Chicago (C. Hope Academy) 18

Semifinals

Wilmington 34, Stanford (Olympia) 28

Lena (L.-Winslow) 53, Beardstown 16

Third Place

Stanford (Olympia) 64, Beardstown 15

Championship

Lena (L.-Winslow) 40, Wilmington 36

2016-16 (2A)

Quarterfinals

Cahokia (H.S.) 39, Lemont (H.S.) 28

Wauconda 30, Oak Forest 21

Washington 39, Crystal Lake (Central) 28

Dixon (H.S.) 32, Mahomet (M.-Seymour) 28

Semifinals

Wauconda 32, Cahokia (H.S.) 23

Washington 59, Dixon (H.S.) 18

Third Place

Dixon (H.S.) 40, Cahokia (H.S.) 27

Championship

Washington 58, Wauconda 12

2016-16 (3A)

Quarterfinals

Lockport (Twp.) 33, Aurora (Marmion Academy) 22

New Lenox (Lincoln-Way West) 33, Wheeling 28

Deerfield (H.S.) 45, Hoffman Estates (Conant) 12

Lombard (Montini) 29, Oak Park (O.P.-River Forest) 26

Semifinals

Lockport (Twp.) 50, New Lenox (Lincoln-Way West) 9

Lombard (Montini) 41, Deerfield (H.S.) 27

Third Place

New Lenox (Lincoln-Way West) 39, Deerfield (H.S.) 15

Championship

Lockport (Twp.) 33, Lombard (Montini) 20