Boys Wrestling Season Summaries

* Last updated at 12:32 pm on Monday, December 11, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1936-37

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Maywood (Proviso)   1       Louis Slimmer
Champaign (H.S.)   2       Ray Esworthy
Chicago (Fenger)   3       Charles Palmer
Lewistown   4       Donald Duncan
Urbana (H.S.)   4       Johnny George
Chicago (Bowen)   6       Beryl McNabb
East St. Louis (Sr.)   6 7 1   Wirt Downing
Granite City   6 9 4 1 Bob English
Chicago (Calumet)   9       Edwin A. Dygert
Urbana (University)   10       W. O. Alstrom

1937-38

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Maywood (Proviso)   1       Louis Slimmer
Champaign (H.S.)   2       Foster McCarty
Chicago (Tilden)   3       Bob Hicks
Lewistown   4       Donald Duncan
Chicago (Bowen)   5       Beryl McNabb
Chicago (Calumet)   6       Edwin A. Dygert
Granite City   7 10 2   Bob English
Alton (Sr.)   8       Vernon Hainline
Chicago (Fenger)   8       Charles Palmer
Chicago (Crane)   10       Herman Goodheart
Urbana (H.S.)   10       Johnny George

1938-39

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Maywood (Proviso) S 1       Louis Slimmer
Lawrenceville   2       Bob Emmons
Champaign (H.S.) S 3       Foster McCarty
Belleville (Twp.)   4 9 5   Walter Rauth
Chicago (Tilden) P 5       Bob Hicks
Chicago (Bowen)   5       Beryl McNabb
Blue Island   7       Clarence Blunk
Chicago (Calumet)   7       Edwin A. Dygert
Chicago (Lindblom)   7       Edward Janousek
East St. Louis (Sr.)   10 13 1   Wirt Downing
Granite City S   11 3   Bob English

1939-40

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Maywood (Proviso) S 1       Louis Slimmer
Lawrenceville   2       Bob Emmons
Lewistown   3       Donald Duncan
Granite City S 4 9 2   Bob English
Chicago (Tilden) P 5       Bob Hicks
Belleville (Twp.)   5 11 4   Walter Rauth
Champaign (H.S.) S 7       Foster McCarty
Chicago (Amundsen)   8       Louis Jorndt
Danville (H.S.)   8       Lester Bandy
Alton (Sr.)   10       Vernon Hainline
Chicago (Calumet)   10       Edwin A. Dygert