Updated at 9:09 pm

106 Pounds
Quarterfinal Wrestlebacks
✔ Anthony Rink, Herscher Dec
9-3
Drake Stirn, Aledo (Mercer County)
✔ Ashton Meyers, Quincy (Notre Dame) Dec
4-2
Trevor Bulington, LeRoy [Coop]
Semifinal Wrestlebacks
✔ Zac Schrank, Rockford (Lutheran) Dec
8-5
Anthony Rink, Herscher
✔ Ashton Meyers, Quincy (Notre Dame) Fall
3:14
Nick Tankersley, Monticello
Fifth Place
✔ Anthony Rink, Herscher Dec
10-5
Nick Tankersley, Monticello
Third Place
✔ Zac Schrank, Rockford (Lutheran) Dec
8-1
Ashton Meyers, Quincy (Notre Dame)
Championship
✔ Brady Wilsie, Byron Dec
2-1 OTTB
Dillon Swift, Dakota [Coop]
113 Pounds
Quarterfinal Wrestlebacks
Austin Grant, Rockford (Lutheran) M-Dec
10-2
✔ Alex Matlock, LeRoy [Coop]
Jeremy O'Gara, Roxana Dec
8-5
✔ Will Lucie, Warsaw [Coop]
Semifinal Wrestlebacks
✔ Nolan Baker, Byron T-Fall
5:02 19-3
Alex Matlock, LeRoy [Coop]
Will Lucie, Warsaw [Coop] Fall
3:37
✔ Alec Henze, Dakota [Coop]
Fifth Place
Alex Matlock, LeRoy [Coop] Dec
6-4 OT
✔ Will Lucie, Warsaw [Coop]
Third Place
Nolan Baker, Byron Dec
1-0
✔ Alec Henze, Dakota [Coop]
Championship
✔ Cody Minnick, Coal City Dec
3-2
Brandon Briggs, Poplar Grove (North Boone)
120 Pounds
Quarterfinal Wrestlebacks
Cameron Schwing, Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) [Coop] Dec
4-2
✔ Cory Wilson, Chicago (Bowen)
Jake Worms, Glasford (Illini Bluffs) Dec
5-3
✔ Tanner Coleman, Peoria Heights
Semifinal Wrestlebacks
✔ Nathan Day, Toledo (Cumberland) [Coop] Dflt 3:41 INJURY
Cory Wilson, Chicago (Bowen)
Tanner Coleman, Peoria Heights Dec
6-1
✔ Jarrid Braunagel, Belleville (Althoff Catholic)
Fifth Place
Cory Wilson, Chicago (Bowen) Dflt
✔ Tanner Coleman, Peoria Heights
Third Place
Nathan Day, Toledo (Cumberland) [Coop] Dec
6-3
✔ Jarrid Braunagel, Belleville (Althoff Catholic)
Championship
Printice Walls, Dakota [Coop] Fall
2:51
✔ Nelson Baker, Byron
126 Pounds
Quarterfinal Wrestlebacks
✔ Chance Teel, Sherrard Dec
11-10 OTTB
Dalton Brito, Roxana
✔ Brandon Malone, Herscher Dec
7-2
Sage Friese, Seneca
Semifinal Wrestlebacks
✔ Garrett Brachbill, Shelbyville Dec
4-2
Chance Teel, Sherrard
Brandon Malone, Herscher Dflt 4:00 INJURY
✔ Andrew Wenger, Dakota [Coop]
Fifth Place
✔ Chance Teel, Sherrard Dflt INJURY
Brandon Malone, Herscher
Third Place
Garrett Brachbill, Shelbyville Dec
7-4
✔ Andrew Wenger, Dakota [Coop]
Championship
Corey Jurzak, Coal City Dec
9-6
✔ Caleb Micho, Rockford (Lutheran)
132 Pounds
Quarterfinal Wrestlebacks
✔ Shaun Wollenweber, Plano Dec
5-2
Peyton Smith, Benton
✔ Jack Lucie, Warsaw [Coop] M-Dec
9-0
Kyle Kalkbrenner, Lena (L.-Winslow) [Coop]
Semifinal Wrestlebacks
Andy Abitua, Stillman Valley Dec
5-2
✔ Shaun Wollenweber, Plano
✔ Jack Lucie, Warsaw [Coop] Dec
3-1
Austin Headrick, Wilmington
Fifth Place
✔ Andy Abitua, Stillman Valley Dec
1-0
Austin Headrick, Wilmington
Third Place
✔ Shaun Wollenweber, Plano Dec
4-1
Jack Lucie, Warsaw [Coop]
Championship
✔ Josh Alber, Dakota [Coop] M-Dec
16-5
Casey Brown, Coal City
138 Pounds
Quarterfinal Wrestlebacks
✔ Gunner Wenger, Lena (L.-Winslow) [Coop] M-Dec
9-0
Tyler Bergstralh, Fairbury (Prairie Central)
Elias Edmondson, Sterling (Newman Central Catholic) Fall
1:48
✔ Dalton Willett, Monmouth (M.-Roseville)
Semifinal Wrestlebacks
Ivan Lopez, Plano Dec
11-4
✔ Gunner Wenger, Lena (L.-Winslow) [Coop]
Dalton Willett, Monmouth (M.-Roseville) Dec
9-3
✔ Jacob DeVolder, Orion
Fifth Place
✔ Ivan Lopez, Plano Dec
10-4
Dalton Willett, Monmouth (M.-Roseville)
Third Place
✔ Gunner Wenger, Lena (L.-Winslow) [Coop] Dec
3-2
Jacob DeVolder, Orion
Championship
Nate Jozsa, Argenta (A.-Oreana) [Coop] Dec
1-0
✔ J.J. Wolfe, Dakota [Coop]
145 Pounds
Quarterfinal Wrestlebacks
✔ Dalton Blankenship, Vandalia Dec
7-2
Gabe McKinley, El Paso (E.P.-Gridley)
✔ Seth Newkirk, Litchfield Dec
2-0
Connor Waugh, Rockford (Lutheran)
Semifinal Wrestlebacks
Wyatt Fox, Shelbyville Dec
3-2
✔ Dalton Blankenship, Vandalia
✔ Seth Newkirk, Litchfield Fall
1:30
Daniel Krug, Benton
Fifth Place
✔ Wyatt Fox, Shelbyville Fall
3:38
Daniel Krug, Benton
Third Place
Dalton Blankenship, Vandalia Fall
1:52
✔ Seth Newkirk, Litchfield
Championship
✔ Jake Snow, Sterling (Newman Central Catholic) Dec
3-1
Greg Krulas, Dakota [Coop]
152 Pounds
Quarterfinal Wrestlebacks
✔ Keegan Gardner, West Frankfort (Frankfort) M-Dec
12-2
Christian Kolb, Petersburg (PORTA) [Coop]
✔ Tyler Dagen, Vandalia Dec
6-4
Curtis VanWinkle, Aledo (Mercer County)
Semifinal Wrestlebacks
✔ Dylan Knisley, Monticello Fall
1:30
Keegan Gardner, West Frankfort (Frankfort)
Tyler Dagen, Vandalia Dec
7-0
✔ Adam Hudson, Shelbyville
Fifth Place
✔ Keegan Gardner, West Frankfort (Frankfort) Dec
6-2
Tyler Dagen, Vandalia
Third Place
✔ Dylan Knisley, Monticello Dec
7-2
Adam Hudson, Shelbyville
Championship
✔ Carver James, Dakota [Coop] M-Dec
19-7
Gacob Lenox, Durand [Coop]
160 Pounds
Quarterfinal Wrestlebacks
Chase Thurman, Stanford (Olympia) Dec
8-5
✔ Nick Hawkins, Wilmington
✔ Jared Packer, Dakota [Coop] Fall
2:46
Ethan Cain, Polo [Coop]
Semifinal Wrestlebacks
Zac Blasioli, Wood River (East Alton-W.R.) Dec
12-6
✔ Nick Hawkins, Wilmington
✔ Jared Packer, Dakota [Coop] Dec
7-3
CJ Runkel, Vandalia
Fifth Place
Zac Blasioli, Wood River (East Alton-W.R.) Dec
3-0
✔ CJ Runkel, Vandalia
Third Place
✔ Nick Hawkins, Wilmington Dflt 1:20 INJURY
Jared Packer, Dakota [Coop]
Championship
✔ Quincy Kalkbrenner, Lena (L.-Winslow) [Coop] Dec
7-3
Wes Brown, Plano
170 Pounds
Quarterfinal Wrestlebacks
Danny Falconer, Byron Dec
5-3 OT
✔ Nick Williams, Erie [Coop]
✔ Jarod Noel, Bismarck (B.-Henning) Dec
4-1
Lucas Duckett, Shelbyville
Semifinal Wrestlebacks
✔ Caleb Wilson, LeRoy [Coop] Dec
6-4 OT
Nick Williams, Erie [Coop]
Jarod Noel, Bismarck (B.-Henning) Dec
6-2
✔ Hunter Sant Amour, El Paso (E.P.-Gridley)
Fifth Place
Nick Williams, Erie [Coop] Dec
9-6
✔ Jarod Noel, Bismarck (B.-Henning)
Third Place
Caleb Wilson, LeRoy [Coop] Dec
3-2 OT
✔ Hunter Sant Amour, El Paso (E.P.-Gridley)
Championship
✔ Kyle Betourne, Kankakee (McNamara) Dec
6-2
Bryce Ivey, Sterling (Newman Central Catholic)
182 Pounds
Quarterfinal Wrestlebacks
✔ Matthew Weeks, Aledo (Mercer County) Dec
7-3
Logan Millizer, Monmouth (M.-Roseville)
✔ Dexter Fierro, Wilmington Dec
3-2
Kevin McNally, Grant Park [Coop]
Semifinal Wrestlebacks
Colton Reed, Tolono (Unity) Dec
5-4
✔ Matthew Weeks, Aledo (Mercer County)
✔ Dexter Fierro, Wilmington Dec
11-8
Tommy Lovett, Seneca
Fifth Place
✔ Colton Reed, Tolono (Unity) M-Dec
19-5
Tommy Lovett, Seneca
Third Place
Matthew Weeks, Aledo (Mercer County) Dec
5-4
✔ Dexter Fierro, Wilmington
Championship
Brendan Menacher, Monticello Fall
3:17
✔ Sean Ward, Winnebago
195 Pounds
Quarterfinal Wrestlebacks
✔ Wesley Kibler, St. Joseph (S.J.-Ogden) Fall
3:09
Tom Ruffino, Peotone
Lane Lindstrom, LeRoy [Coop] Dec
10-3
✔ Joe Behan, Carterville
Semifinal Wrestlebacks
Anthony Bauer, Dwight [Coop] Forf
✔ Wesley Kibler, St. Joseph (S.J.-Ogden)
Joe Behan, Carterville Fall
3:19
✔ Jeffrey Haley, Quincy (Notre Dame)
Fifth Place
Anthony Bauer, Dwight [Coop] Dflt INJURY
✔ Joe Behan, Carterville
Third Place
Wesley Kibler, St. Joseph (S.J.-Ogden) Dec
2-0
✔ Jeffrey Haley, Quincy (Notre Dame)
Championship
✔ Derrick Maisonet, Plano Dec
4-0
Terry White, Port Byron (Riverdale)
220 Pounds
Quarterfinal Wrestlebacks
✔ Daniel Zimmerman, Dakota [Coop] Fall
2:57
Elliott Smithson, Shelbyville
✔ Zach Shoulders, Olney (East Richland) Fall
3:06
Cedric Wilder, Normal (University)
Semifinal Wrestlebacks
Jermaine Johnson, Chicago (Bowen) Fall
3:56
✔ Daniel Zimmerman, Dakota [Coop]
Zach Shoulders, Olney (East Richland) M-Dec
18-8
✔ Terry Martin, Chicago (Douglass)
Fifth Place
✔ Jermaine Johnson, Chicago (Bowen) Dec
5-3
Zach Shoulders, Olney (East Richland)
Third Place
✔ Daniel Zimmerman, Dakota [Coop] Dec
2-1 OTTB
Terry Martin, Chicago (Douglass)
Championship
Ross Sealby, Byron M-Dec
12-0
✔ Ty Harmston, Lena (L.-Winslow) [Coop]
285 Pounds
Quarterfinal Wrestlebacks
✔ Rodney Baker, Belleville (Althoff Catholic) Dec
15-8
Brenden Jostes, Farmington
Brett Bennett, Fairbury (Prairie Central) Fall
3:16
✔ Tyler Ortmann, Argenta (A.-Oreana) [Coop]
Semifinal Wrestlebacks
✔ Ben Corlett, Sherrard Fall
3:35
Rodney Baker, Belleville (Althoff Catholic)
✔ Tyler Ortmann, Argenta (A.-Oreana) [Coop] Dec
4-1
Junior Nunez, Plano
Fifth Place
Rodney Baker, Belleville (Althoff Catholic) Fall
1:54
✔ Junior Nunez, Plano
Third Place
Ben Corlett, Sherrard Dec
7-4
✔ Tyler Ortmann, Argenta (A.-Oreana) [Coop]
Championship
✔ Josh Wallick, Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) [Coop] Fall
:50
Eduardo Gonzalez, Aurora (Central Catholic)