Girls Water Polo Season Summaries

* Last updated at 8:30 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

2010-11

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (Fenwick) SQ 1 26 8   John Wagner
Lincolnshire (Stevenson) SQ 2 27 9   Jeff Wimer
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ 3 26 5   Michael Cashman
Chicago (Mother McAuley) SQ 4 18 16   Vanessa Carroll
Flossmoor (Homewood-F.) SQ   29 4   Patrick Duignan
Naperville (Central) SQ   32 2   Jeff Plackett
Palatine (Fremd) SQ   24 5   Brian Newby
Wilmette (Loyola Academy) SQ   23 7 3 Rich Schici

2011-12

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (Fenwick) SQ 1 29 3   John Wagner
Naperville (Central) SQ 2 33 3   Jeff Plackett
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ 3 22 7 1 Michael Cashman
Winnetka (New Trier) SQ 4 28 7 1 Matt Wendt
Chicago (Mother McAuley) SQ   24 8 1 Vanessa Carroll
Lincolnshire (Stevenson) SQ   25 9   Jeff Wimer
New Lenox (Lincoln-Way Central) SQ   22 9   Karen Desruisseaux
Palatine (Fremd) SQ          

2012-13

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ 1 25 4 1 Michael Cashman
New Lenox (Lincoln-Way Central) SQ 2 30 6   Karen Desruisseaux
Chicago (Mother McAuley) SQ 3 28 5   Vanessa Carroll
Mundelein (H.S.) SQ 4 27 8   Andrew Schneider
Barrington SQ   27 5   Mark Markwell & Marita Moll
Naperville (Central) SQ   22 12   Jeff Plackett
Oak Park (Fenwick) SQ   27 4   John Wagner
Wilmette (Loyola Academy) SQ   23 11   Rich Schici

2013-14

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (Fenwick) SQ 1 31 2   John Wagner
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ 2 24 6   Michael Cashman
Lincolnshire (Stevenson) SQ 3 31 5   Jeff Wimer
Chicago (Mother McAuley) SQ 4 24 9   Vanessa Carroll
Frankfort (Lincoln-Way East) SQ   25 6   Ryan Lodes
Naperville (North) SQ          
Palatine (H.S.) SQ          
Winnetka (New Trier) SQ   18 12   Matt Wendt

2014-15

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Lincolnshire (Stevenson) SQ 1 36 0   Jeff Wimer
Winnetka (New Trier) SQ 2 23 10   Matt Wendt
Oak Park (Fenwick) SQ 3 23 7 1 John Wagner
LaGrange (Lyons) SQ 4        
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ   25 2 1 Michael Cashman
Hoffman Estates (Conant) SQ          
Naperville (Central) SQ   23 11   Jeff Plackett
New Lenox (Lincoln-Way Central) SQ   17 11   Karen Desruisseaux

2015-16

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (Fenwick) SQ 1 30 5 1 John Wagner
Naperville (Central) SQ 2 31 5   Jeff Plackett
Lincolnshire (Stevenson) SQ 3 34 2   Jeff Wimer
Chicago (Mother McAuley) SQ 4 26 8 1 Vanessa Carroll
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ   25 4   Michael Cashman
Frankfort (Lincoln-Way North) SQ   27 6   Kendra Will
Hoffman Estates (Conant) SQ   20 13   Justin Bickus
Winnetka (New Trier) SQ   25 9   Matt Wendt

2016-17

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Lincolnshire (Stevenson) SQ 1 34 2   Jeff Wimer
Naperville (Central) SQ 2 33 3   Jeff Plackett
Oak Park (Fenwick) SQ 3 26 7 1 John Wagner
Chicago (Mother McAuley) SQ 4 24 8   Vanessa Carroll
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ   15 12   Michael Cashman
Mt. Prospect (Prospect) SQ   23 7   Natalie Tucker
New Lenox (Lincoln-Way Central) SQ   29 5   Pam Dettman
Winnetka (New Trier) SQ   20 10   Matt Wendt