Girls Water Polo Season Summaries

* Last updated at 8:30 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

2001-02

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Mother McAuley) SQ 1 26 2   Nancy O'Brien-Kane
Oak Park (O.P.-River Forest) SQ 2 25 4   Sue McFarlin
Mundelein (H.S.) SQ 3 23 7   Andrew Schneider
Winnetka (New Trier) SQ 4 25 8   Mike Leissner
Arlington Heights (St. Viator) SQ   13 9   Dick Mortensen
Chicago (Whitney Young) PQ   0 1    
Naperville (Neuqua Valley) SQ   19 6   Luke Payette
Orland Park (Sandburg) SQ   19 8   Jane Schofield

2002-03

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Mother McAuley) SQ 1 28 2   Nancy O'Brien-Kane
Mundelein (H.S.) SQ 2 20 11 1 Andrew Schneider
Naperville (Neuqua Valley) SQ 3 28 6   Luke Payette
Flossmoor (Homewood-F.) SQ 4 20 13   Patrick Duignan
Arlington Heights (St. Viator) SQ   15 8   Dick Mortensen
Elmhurst (York) SQ   10 19   David Rafferty-Flatter
Evanston (Twp.) SQ   15 3   Brett Hatcher
Oak Park (O.P.-River Forest) SQ   22 11   Sue McFarlin

2003-04

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (Fenwick) SQ 1 32 0   John Wagner
Chicago (Mother McAuley) SQ 2 24 5   Larry O'Connell
Evanston (Twp.) SQ 3 24 10   Brett Hatcher
Naperville (North) SQ 4 31 4   Andy McWhirter
Barrington SQ   12 14   Mark Markwell & Marita Moll
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ   23 10   Andy Walsh
Flossmoor (Homewood-F.) SQ   24 5   Patrick Duignan
Lincolnshire (Stevenson) SQ   26 7   Jeff Wimer

2004-05

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (Fenwick) SQ 1 32 0 1 John Wagner
Lincolnshire (Stevenson) SQ 2 30 4 2 Ivan Muņoz
Flossmoor (Homewood-F.) SQ 3 28 4   Patrick Duignan
Chicago (Mother McAuley) SQ 4 13 9 1 Larry O'Connell
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ   22 10   Andy Walsh
Naperville (Central) SQ   27 3   Jeff Plackett
Palatine (Fremd) SQ   13 9   Brian Newby
Wilmette (Loyola Academy) SQ   12 14   Rich Schici

2005-06

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (Fenwick) SQ 1 27 1   John Wagner
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ 2 23 8   Michael Cashman
Lincolnshire (Stevenson) SQ 3 31 3   Ivan Muņoz
Chicago (Mother McAuley) SQ 4 18 7   Larry O'Connell
Barrington SQ   18 7 1 Mark Markwell & Marita Moll
Frankfort (Lincoln-Way East) SQ   18 7 1 Jennifer Klein
Naperville (Central) SQ   27 3   Jeff Plackett
Wilmette (Loyola Academy) SQ   23 11   Rich Schici

2006-07

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Mother McAuley) SQ 1 23 3   Larry O'Connell
Oak Park (Fenwick) SQ 2 28 3   John Wagner
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ 3 24 6   Michael Cashman
Lincolnshire (Stevenson) SQ 4 18 15   Ivan Muņoz
Barrington SQ   25 5   Mark Markwell & Marita Moll
Flossmoor (Homewood-F.) SQ   17 15   Patrick Duignan
Naperville (Neuqua Valley) SQ   23 5 1 Mike Kuziel
Wilmette (Loyola Academy) SQ   23 11   Rich Schici

2007-08

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (Fenwick) SQ 1 28 4   John Wagner
Chicago (Mother McAuley) SQ 2 22 8   Larry O'Connell
Lincolnshire (Stevenson) SQ 3 27 6   Jeff Wimer
Naperville (Central) SQ 4 23 13   Jeff Plackett
Evanston (Twp.) SQ   15 15   Brett Hatcher
Flossmoor (Homewood-F.) SQ   20 11 1 Patrick Duignan
Palatine (Fremd) SQ   26 2   Brian Newby
Wilmette (Loyola Academy) SQ   22 12   Rich Schici

2008-09

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (Fenwick) SQ 1 33 0   John Wagner
Naperville (Central) SQ 2 31 3   Jeff Plackett
Palatine (Fremd) SQ 3 28 4   Brian Newby
Wilmette (Loyola Academy) SQ 4 24 11 1 Rich Schici
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ   23 5   Michael Cashman
Frankfort (Lincoln-Way East) SQ   25 9   Jennifer Klein
LaGrange (Lyons) SQ   27 4   Susie Murphy
Lincolnshire (Stevenson) SQ   22 11   Jeff Wimer

2009-10

School Titles Place Won Lost Tied Coach
LaGrange (Lyons) SQ 1 35 0   Lynn Casto
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ 2 28 5   Michael Cashman
Naperville (Central) SQ 3 31 5   Jeff Plackett
Flossmoor (Homewood-F.) SQ 4 27 8   Patrick Duignan
Mundelein (H.S.) SQ   27 7   Andrew Schneider
Oak Park (Fenwick) SQ   26 7   John Wagner
Palatine (Fremd) SQ   30 2   Brian Newby
Winnetka (New Trier) SQ   24 10   Matt Wendt