Boys Water Polo Tournament Scores

* Last updated at 10:17 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

2001-02

Quarterfinals

Oak Park (Fenwick) 24, Naperville (Central) 6

Arlington Heights (St. Viator) 13, Flossmoor (Homewood-F.) 10

Lincolnshire (Stevenson) 19, Chicago (Morgan Park) 10

Chicago (Brother Rice) 15, Winnetka (New Trier) 11

Semifinals

Oak Park (Fenwick) 23, Arlington Heights (St. Viator) 4

Chicago (Brother Rice) 12, Lincolnshire (Stevenson) 6

Third Place

Lincolnshire (Stevenson) 14, Arlington Heights (St. Viator) 8

Championship

Oak Park (Fenwick) 17, Chicago (Brother Rice) 9

2002-03

Quarterfinals

Lincolnshire (Stevenson) 8, Naperville (North) 4

Chicago (St. Patrick) 15, Palatine (H.S.) 7

Chicago (Brother Rice) 21, Flossmoor (Homewood-F.) 11

Wilmette (Loyola Academy) 15, Elmhurst (York) 8

Semifinals

Chicago (St. Patrick) 6, Lincolnshire (Stevenson) 3

Chicago (Brother Rice) 22, Wilmette (Loyola Academy) 10

Third Place

Lincolnshire (Stevenson) 13, Wilmette (Loyola Academy) 8

Championship

Chicago (Brother Rice) 15, Chicago (St. Patrick) 5

2003-04

Quarterfinals

Winnetka (New Trier) 16, Palatine (H.S.) 10

Oak Park (Fenwick) 10, Chicago (Brother Rice) 7

Chicago (Latin) 8, Flossmoor (Homewood-F.) 7

Lincolnshire (Stevenson) 11, Naperville (Central) 9

Semifinals

Oak Park (Fenwick) 12, Winnetka (New Trier) 8

Lincolnshire (Stevenson) 8, Chicago (Latin) 7

Third Place

Chicago (Latin) 13, Winnetka (New Trier) 7

Championship

Oak Park (Fenwick) 11, Lincolnshire (Stevenson) 9

2004-05

Quarterfinals

Evanston (Twp.) 11, Frankfort (Lincoln-Way East) 4

Naperville (Central) 10, Chicago (Latin) 7

Mundelein (H.S.) 12, Palatine (H.S.) 4

Oak Park (Fenwick) 9, Chicago (Brother Rice) 8 (OT)

Semifinals

Naperville (Central) 5, Evanston (Twp.) 4

Oak Park (Fenwick) 13, Mundelein (H.S.) 5

Third Place

Evanston (Twp.) 10, Mundelein (H.S.) 7

Championship

Oak Park (Fenwick) 8, Naperville (Central) 7

2005-06

Quarterfinals

Chicago (Latin) 15, Palatine (H.S.) 7

LaGrange (Lyons) 12, Naperville (Central) 11

Oak Park (Fenwick) 19, Frankfort (Lincoln-Way East) 4

Mundelein (H.S.) 10, Wilmette (Loyola Academy) 8

Semifinals

Chicago (Latin) 12, LaGrange (Lyons) 11

Oak Park (Fenwick) 17, Mundelein (H.S.) 1

Third Place

LaGrange (Lyons) 11, Mundelein (H.S.) 10

Championship

Oak Park (Fenwick) 19, Chicago (Latin) 5

2006-07

Quarterfinals

Oak Park (Fenwick) 24, Frankfort (Lincoln-Way East) 7

Chicago (Brother Rice) 16, Lincolnshire (Stevenson) 3

Naperville (North) 14, Chicago (St. Ignatius College Prep) 8

Wilmette (Loyola Academy) 17, Hoffman Estates (Conant) 4

Semifinals

Oak Park (Fenwick) 18, Chicago (Brother Rice) 4

Naperville (North) 14, Wilmette (Loyola Academy) 12

Third Place

Chicago (Brother Rice) 9, Wilmette (Loyola Academy) 8

Championship

Oak Park (Fenwick) 16, Naperville (North) 4

2007-08

Quarterfinals

Naperville (Central) 4, Lincolnshire (Stevenson) 3

Glenview (Glenbrook South) 7, LaGrange (Lyons) 6

Orland Park (Sandburg) 6, Elmhurst (York) 2

Oak Park (Fenwick) 22, Schaumburg (H.S.) 7

Semifinals

Naperville (Central) 12, Glenview (Glenbrook South) 4

Oak Park (Fenwick) 22, Orland Park (Sandburg) 10

Third Place

Glenview (Glenbrook South) 7, Orland Park (Sandburg) 6

Championship

Oak Park (Fenwick) 10, Naperville (Central) 5

2008-09

Quarterfinals

LaGrange (Lyons) 14, Glenview (Glenbrook South) 10

Orland Park (Sandburg) 14, McHenry 12

Oak Park (Fenwick) 17, Chicago (St. Ignatius College Prep) 2

Naperville (Central) 16, Lincolnshire (Stevenson) 4

Semifinals

Orland Park (Sandburg) 13, LaGrange (Lyons) 8

Oak Park (Fenwick) 8, Naperville (Central) 4

Third Place

Naperville (Central) 10, LaGrange (Lyons) 7

Championship

Oak Park (Fenwick) 19, Orland Park (Sandburg) 4

2009-10

Quarterfinals

Chicago (St. Ignatius College Prep) 14, McHenry 8

Oak Park (Fenwick) 10, Chicago (Brother Rice) 8

Mundelein (H.S.) 14, Wilmette (Loyola Academy) 12

Naperville (Central) 20, Flossmoor (Homewood-F.) 6

Semifinals

Oak Park (Fenwick) 16, Chicago (St. Ignatius College Prep) 8

Naperville (Central) 18, Mundelein (H.S.) 10

Third Place

Chicago (St. Ignatius College Prep) 16, Mundelein (H.S.) 15

Championship

Oak Park (Fenwick) 11, Naperville (Central) 8

2010-11

Quarterfinals

Chicago (St. Ignatius College Prep) 16, Schaumburg (H.S.) 6

Wilmette (Loyola Academy) 13, McHenry 11

Oak Park (Fenwick) 10, LaGrange (Lyons) 8

Orland Park (Sandburg) 15, Naperville (Central) 14

Semifinals

Chicago (St. Ignatius College Prep) 10, Wilmette (Loyola Academy) 9

Oak Park (Fenwick) 14, Orland Park (Sandburg) 2

Third Place

Wilmette (Loyola Academy) 9, Orland Park (Sandburg) 5

Championship

Oak Park (Fenwick) 16, Chicago (St. Ignatius College Prep) 9

2011-12

Quarterfinals

Orland Park (Sandburg) 11, Palatine (Fremd) 5

LaGrange (Lyons) 8, Naperville (North) 4

Wilmette (Loyola Academy) 14, Chicago (Latin) 12

Lockport (Twp.) 9, Lincolnshire (Stevenson) 6

Semifinals

LaGrange (Lyons) 12, Orland Park (Sandburg) 11

Wilmette (Loyola Academy) 15, Lockport (Twp.) 6

Third Place

Orland Park (Sandburg) 10, Lockport (Twp.) 4

Championship

LaGrange (Lyons) 14, Wilmette (Loyola Academy) 6

2012-13

Quarterfinals

Naperville (North) 10, Winnetka (New Trier) 9

Oak Park (Fenwick) 13, Flossmoor (Homewood-F.) 6

Lincolnshire (Stevenson) 9, Hoffman Estates (Conant) 6

Chicago (St. Ignatius College Prep) 9, Chicago (Brother Rice) 6

Semifinals

Oak Park (Fenwick) 12, Naperville (North) 10

Lincolnshire (Stevenson) 8, Chicago (St. Ignatius College Prep) 5

Third Place

Naperville (North) 20, Chicago (St. Ignatius College Prep) 7

Championship

Oak Park (Fenwick) 10, Lincolnshire (Stevenson) 4

2013-14

Quarterfinals

Naperville (North) 17, Orland Park (Sandburg) 4

Oak Park (Fenwick) 15, Chicago (St. Ignatius College Prep) 7

Lincolnshire (Stevenson) 12, Chicago (Brother Rice) 7

Wilmette (Loyola Academy) 15, Palatine (H.S.) 9

Semifinals

Oak Park (Fenwick) 13, Naperville (North) 8

Wilmette (Loyola Academy) 13, Lincolnshire (Stevenson) 6

Third Place

Naperville (North) 9, Lincolnshire (Stevenson) 3

Championship

Wilmette (Loyola Academy) 11, 2Oak Park (Fenwick) 10

2014-15

Quarterfinals

Oak Park (Fenwick) 16, Barrington 9

Lincolnshire (Stevenson) 12, New Lenox (Lincoln-Way Central) 4

Chicago (St. Ignatius College Prep) 20, Winnetka (New Trier) 9

LaGrange (Lyons) 13, Naperville (Central) 11

Semifinals

Lincolnshire (Stevenson) 8, Oak Park (Fenwick) 7

LaGrange (Lyons) 12, Chicago (St. Ignatius College Prep) 8

Third Place

Oak Park (Fenwick) 17, Chicago (St. Ignatius College Prep) 13

Championship

LaGrange (Lyons) 9, Lincolnshire (Stevenson) 6

2015-16

Quarterfinals

Winnetka (New Trier) 13, Palatine (Fremd) 7

Lincolnshire (Stevenson) 13, LaGrange (Lyons) 7

Chicago (St. Ignatius College Prep) 11, Frankfort (Lincoln-Way East) 10

Naperville (Central) 15, Elmhurst (York) 4

Semifinals

Lincolnshire (Stevenson) 13, Winnetka (New Trier) 12 (OT)

Naperville (Central) 10, Chicago (St. Ignatius College Prep) 4

Third Place

Winnetka (New Trier) 13, Chicago (St. Ignatius College Prep) 10

Championship

Naperville (Central) 8, Lincolnshire (Stevenson) 5