Boys Water Polo Season Summaries

* Last updated at 8:30 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

2010-11

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (Fenwick) SQ 1 36 0   Dave Perry
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ 2 25 8   Brian Drumm
Wilmette (Loyola Academy) SQ 3 21 15   Daniel Hengelmann
Orland Park (Sandburg) SQ 4 29 7   James Caliendo
LaGrange (Lyons) SQ   32 3   Doug Eichstaedt
McHenry SQ   29 5   Craig Fowles
Naperville (Central) SQ   26 5   Bill Salentine
Schaumburg (H.S.) SQ   24 9   Tom Gallagher

2011-12

School Titles Place Won Lost Tied Coach
LaGrange (Lyons) SQ 1 32 4   Doug Eichstaedt
Wilmette (Loyola Academy) SQ 2 29 7   Daniel Hengelmann
Orland Park (Sandburg) SQ 3 29 7   James Caliendo
Lockport (Twp.) SQ 4        
Chicago (Latin) SQ   24 7 1 Noah Himmel
Lincolnshire (Stevenson) SQ   24 9   Sean Wimer
Naperville (North) SQ   30 4   John Blumthal
Palatine (Fremd) SQ   26 7   Brian Newby

2012-13

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (Fenwick) SQ 1 29 5   Kyle Perry
Lincolnshire (Stevenson) SQ 2 25 10 1 Sean Wimer
Naperville (North) SQ 3 30 3   John Blumthal & George Horn
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ 4 21 12 1 Luis Martinez
Chicago (Brother Rice) SQ          
Flossmoor (Homewood-F.) SQ   20 13   Tim Caldwell
Hoffman Estates (Conant) SQ          
Winnetka (New Trier) SQ   30 4   Dave Goodspeed

2013-14

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Wilmette (Loyola Academy) SQ 1 31 5   Daniel Hengelmann
Oak Park (Fenwick) SQ 2 31 5   Kyle Perry
Naperville (North) SQ 3       Martin Bell
Lincolnshire (Stevenson) SQ 4 27 9   Sean Wimer
Chicago (Brother Rice) SQ          
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ   24 6   Luis Martinez
Orland Park (Sandburg) SQ   25 9   James Caliendo
Palatine (H.S.) SQ          

2014-15

School Titles Place Won Lost Tied Coach
LaGrange (Lyons) SQ 1 30 2   Doug Eichstaedt
Lincolnshire (Stevenson) SQ 2 28 7   Sean Wimer
Oak Park (Fenwick) SQ 3 34 2   Kyle Perry
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ 4 21 15   Luis Martinez
Barrington SQ   27 3   Rob Emary
Naperville (Central) SQ   29 3   Bill Salentine
New Lenox (Lincoln-Way Central) SQ   21 11   Jim Lock
Winnetka (New Trier) SQ   23 10 1 Dave Goodspeed

2015-16

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Naperville (Central) SQ 1 35 0   Bill Salentine
Lincolnshire (Stevenson) SQ 2 28 7   Sean Wimer
Winnetka (New Trier) SQ 3 31 4 1 David Rafferty-Flatter
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ 4 27 8 1 Luis Martinez
Elmhurst (York) SQ   23 8 2 Brian Drumm
Frankfort (Lincoln-Way East) SQ   25 6   Zach Van Swol
LaGrange (Lyons) SQ   30 3   Doug Eichstaedt
Palatine (Fremd) SQ   25 6   Brian Newby

2016-17

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Lincolnshire (Stevenson) SQ 1 36 0   Sean Wimer
Winnetka (New Trier) SQ 2 33 3   David Rafferty-Flatter
Naperville (Central) SQ 3 29 6   Bill Salentine
Oak Park (Fenwick) SQ 4 25 10   Kyle Perry
Barrington SQ   29 4   Rob Emary
Chicago (St. Ignatius College Prep) SQ   18 14 2 Luis Martinez
Frankfort (Lincoln-Way East) SQ   28 4   Ryan Lodes
LaGrange (Lyons) SQ   27 5   Doug Eichstaedt