Boys Volleyball Tournament Scores

* Last updated at 10:17 am on Monday, April 24, 2017

Print this page

1991-92

Semifinals

Oak Park (O.P.-River Forest) d. Flossmoor (Homewood-F.), 15-6, 15-13

Oak Lawn (Richards) d. Lake Forest (H.S.), 15-2, 15-9

Third Place

Flossmoor (Homewood-F.) d. Lake Forest (H.S.), 15-12, 10-15, 15-6

Championship

Oak Lawn (Richards) d. Oak Park (O.P.-River Forest), 15-4, 10-15, 15-7

1992-93

Semifinals

Oak Park (O.P.-River Forest) d. Elk Grove Village (E.G.), 15-12, 15-9

Northbrook (Glenbrook North) d. Oak Lawn (Community), 16-14, 15-11

Third Place

Elk Grove Village (E.G.) d. Oak Lawn (Community), 4-15, 15-10, 17-15

Championship

Northbrook (Glenbrook North) d. Oak Park (O.P.-River Forest), 15-7, 8-15, 15-11

1993-94

Quarterfinals

Oak Park (O.P.-River Forest) d. Rolling Meadows, 16-14, 15-13

Oak Lawn (Community) d. Winnetka (New Trier), 15-9, 13-15, 15-7

Flossmoor (Homewood-F.) d. Wilmette (Loyola Academy), 15-8, 15-10

Downers Grove (North) d. Buffalo Grove, 15-10, 15-13

Semifinals

Oak Lawn (Community) d. Oak Park (O.P.-River Forest), 8-15, 15-11, 15-7

Downers Grove (North) d. Flossmoor (Homewood-F.), 15-6, 15-13

Third Place

Oak Park (O.P.-River Forest) d. Flossmoor (Homewood-F.), 15-13, 11-15, 16-14

Championship

Oak Lawn (Community) d. Downers Grove (North), 4-15, 15-10, 15-12

1994-95

Quarterfinals

Elmhurst (York) d. Berwyn-Cicero (Morton), 16-14, 10-15, 15-12

Rolling Meadows d. Oak Lawn (Community), 15-4, 15-13

Skokie (Niles North) d. Wheaton (North), 6-15, 15-7, 15-13

Winnetka (New Trier) d. Orland Park (Sandburg), 15-9, 15-11

Semifinals

Rolling Meadows d. Elmhurst (York), 15-12, 15-8

Winnetka (New Trier) d. Skokie (Niles North), 15-7, 15-9

Third Place

Skokie (Niles North) d. Elmhurst (York), 15-6, 15-8

Championship

Winnetka (New Trier) d. Rolling Meadows, 15-2, 16-14

1995-96

Quarterfinals

Orland Park (Sandburg) d. Chicago (Mather), 15-3, 15-4

Chicago (Marist) d. Wheeling, 10-15, 15-13, 15-11

Glenview (Glenbrook South) d. Oak Park (O.P.-River Forest), 15-8, 15-13

Wheaton (North) d. Rolling Meadows, 15-12, 15-9

Semifinals

Orland Park (Sandburg) d. Chicago (Marist), 13-15, 15-7, 15-6

Wheaton (North) d. Glenview (Glenbrook South), 15-7, 15-9

Third Place

Glenview (Glenbrook South) d. Chicago (Marist), 15-13, 13-15, 16-14

Championship

Orland Park (Sandburg) d. Wheaton (North), 16-18, 15-10, 15-12

1996-97

Quarterfinals

Naperville (North) d. Glenview (Glenbrook South), 17-15, 13-15, 15-13

Mt. Prospect (Prospect) d. Chicago (Marist), 15-11, 15-10

Elmhurst (York) d. Oak Park (O.P.-River Forest), 12-15, 15-6, 15-4

Orland Park (Sandburg) d. Winnetka (New Trier), 15-12, 15-7

Semifinals

Naperville (North) d. Mt. Prospect (Prospect), 15-10, 15-8

Orland Park (Sandburg) d. Elmhurst (York), 15-6, 15-12

Third Place

Elmhurst (York) d. Mt. Prospect (Prospect), 15-1, 15-2

Championship

Naperville (North) d. Orland Park (Sandburg), 15-6, 15-9

1997-98

Quarterfinals

Oak Park (O.P.-River Forest) d. Schaumburg (H.S.), 15-2, 15-5

Buffalo Grove d. New Lenox (Providence Catholic), 15-12, 15-5

Northbrook (Glenbrook North) d. Palos Hills (Stagg), 15-9, 12-15, 15-8

Naperville (Central) d. Evanston (Twp.), 15-6, 10-15, 15-7

Semifinals

Oak Park (O.P.-River Forest) d. Buffalo Grove, 12-15, 15-7, 15-11

Naperville (Central) d. Northbrook (Glenbrook North), 17-15, 15-7

Third Place

Northbrook (Glenbrook North) d. Buffalo Grove, 15-0, 15-5

Championship

Naperville (Central) d. Oak Park (O.P.-River Forest), 15-13, 17-15

1998-99

Quarterfinals

New Lenox (Lincoln-Way) d. Arlington Heights (Hersey), 15-5, 15-10

Orland Park (Sandburg) d. Evanston (Twp.), 15-11, 15-2

Glenview (Glenbrook South) d. Elmhurst (York), 15-3, 15-4

Naperville (North) d. LaGrange (Lyons), 15-1, 15-6

Semifinals

Orland Park (Sandburg) d. New Lenox (Lincoln-Way), 15-6, 15-13

Glenview (Glenbrook South) d. Naperville (North), 18-16, 4-15, 15-7

Third Place

Naperville (North) d. New Lenox (Lincoln-Way), 15-6, 17-15

Championship

Orland Park (Sandburg) d. Glenview (Glenbrook South), 15-11, 15-7

1999-00

Quarterfinals

Lincolnshire (Stevenson) d. Chicago (St. Rita), 15-9, 15-6

LaGrange (Lyons) d. Glenview (Glenbrook South), 15-6, 15-13

Orland Park (Sandburg) d. Wheaton (North), 13-15, 15-5, 15-8

Evanston (Twp.) d. Naperville (North), 15-10, 16-14

Semifinals

Lincolnshire (Stevenson) d. LaGrange (Lyons), 16-14, 15-8

Orland Park (Sandburg) d. Evanston (Twp.), 15-5, 15-12

Third Place

Evanston (Twp.) d. LaGrange (Lyons), 6-15, 15-13, 15-10

Championship

Orland Park (Sandburg) d. Lincolnshire (Stevenson), 15-2, 17-15

2000-01

Quarterfinals

Orland Park (Sandburg) d. Arlington Heights (Hersey), 15-13, 12-15, 15-6

Chicago (Mt. Carmel) d. Chicago (St. Rita), 15-6, 15-9

West Chicago (H.S.) d. Northbrook (Glenbrook North), 15-10, 15-7

Wheaton (W. Warrenville South) d. Buffalo Grove, 12-15, 15-6, 15-5

Semifinals

Orland Park (Sandburg) d. Chicago (Mt. Carmel), 15-9, 15-8

Wheaton (W. Warrenville South) d. West Chicago (H.S.), 15-9, 15-2

Third Place

Chicago (Mt. Carmel) d. West Chicago (H.S.), 15-7, 15-4

Championship

Wheaton (W. Warrenville South) d. Orland Park (Sandburg), 15-13, 15-13

2001-02

Quarterfinals

Chicago (Marist) d. Naperville (Central), 15-4, 15-3

Chicago (St. Rita) d. Evanston (Twp.), 15-13, 17-15

LaGrange (Lyons) d. Hoffman Estates (H.S.), 15-11, 15-7

Lake Forest (H.S.) d. West Chicago (H.S.), 15-4, 15-12

Semifinals

Chicago (Marist) d. Chicago (St. Rita), 15-12, 15-11

Lake Forest (H.S.) d. LaGrange (Lyons), 15-9, 15-8

Third Place

LaGrange (Lyons) d. Chicago (St. Rita), 15-13, 15-8

Championship

Chicago (Marist) d. Lake Forest (H.S.), 15-3, 15-13

2002-03

Quarterfinals

Arlington Heights (Hersey) d. Chicago (St. Rita), 15-4, 15-10

LaGrange (Lyons) d. Oak Park (O.P.-River Forest), 15-9, 15-3

Glenview (Glenbrook South) d. Wheaton (W. Warrenville South), 16-14, 7-5

Naperville (North) d. Mundelein (Carmel), 15-12, 15-8

Semifinals

Arlington Heights (Hersey) d. LaGrange (Lyons), 16-14, 15-9

Glenview (Glenbrook South) d. Naperville (North), 15-11, 7-15, 16-14

Third Place

Naperville (North) d. LaGrange (Lyons), 15-13, 15-7

Championship

Glenview (Glenbrook South) d. Arlington Heights (Hersey), 15-5, 15-12

2003-04

Quarterfinals

Palatine (H.S.) d. Frankfort (Lincoln-Way East), 25-21, 16-25, 25-19

Wheaton (W. Warrenville South) d. Roselle (Lake Park), 25-23, 25-13

Chicago (Brother Rice) d. Oak Park (O.P.-River Forest), 25-22, 25-19

Northbrook (Glenbrook North) d. Oak Lawn (Community), 25-21, 25-20

Semifinals

Wheaton (W. Warrenville South) d. Palatine (H.S.), 25-12, 25-15

Northbrook (Glenbrook North) d. Chicago (Brother Rice), 25-23, 25-17

Third Place

Chicago (Brother Rice) d. Palatine (H.S.), 25-20, 26-24

Championship

Wheaton (W. Warrenville South) d. Northbrook (Glenbrook North), 25-16, 25-19

2004-05

Quarterfinals

LaGrange (Lyons) d. Arlington Heights (Hersey), 9-25, 25-22, 25-14

Wheaton (W. Warrenville South) d. Park Ridge (Maine South), 16-25, 25-20, 25-23

Oak Park (O.P.-River Forest) d. Orland Park (Sandburg), 25-21, 25-22

Barrington d. Aurora (West Aurora), 25-20, 24-26, 25-20

Semifinals

Wheaton (W. Warrenville South) d. LaGrange (Lyons), 19-25, 25-16, 25-18

Barrington d. Oak Park (O.P.-River Forest), 25-21, 23-25, 25-20

Third Place

Oak Park (O.P.-River Forest) d. LaGrange (Lyons), 22-25, 25-23, 25-18

Championship

Wheaton (W. Warrenville South) d. Barrington, 25-20, 24-26, 25-23

2005-06

Quarterfinals

Lombard (Glenbard East) d. Chicago (Brother Rice), 25-21, 31-29

Park Ridge (Maine South) d. Frankfort (Lincoln-Way East), 25-23, 25-20

Naperville (North) d. Oak Park (O.P.-River Forest), 25-21, 25-20

Buffalo Grove d. Wheaton (W. Warrenville South), 25-19, 25-17

Semifinals

Park Ridge (Maine South) d. Lombard (Glenbard East), 23-25, 25-21, 25-23

Naperville (North) d. Buffalo Grove, 25-22, 25-23

Third Place

Lombard (Glenbard East) d. Buffalo Grove, 27-29, 25-23, 25-22

Championship

Park Ridge (Maine South) d. Naperville (North), 25-21, 25-19

2006-07

Quarterfinals

Wheaton (W. Warrenville South) d. Downers Grove (South), 23-25, 25-15, 25-22

Naperville (Neuqua Valley) d. Chicago (Whitney Young), 25-13, 25-16

Frankfort (Lincoln-Way East) d. Mundelein (H.S.), 25-22, 22-25, 25-21

Winnetka (New Trier) d. Chicago (Brother Rice), 25-20, 21-25, 25-23

Semifinals

Wheaton (W. Warrenville South) d. Naperville (Neuqua Valley), 25-16, 25-21

Winnetka (New Trier) d. Frankfort (Lincoln-Way East), 19-25, 31-29, 25-22

Third Place

Naperville (Neuqua Valley) d. Frankfort (Lincoln-Way East), 25-20, 25-18

Championship

Wheaton (W. Warrenville South) d. Winnetka (New Trier), 21-25, 25-20, 25-14

2007-08

Quarterfinals

New Lenox (Providence Catholic) d. Northbrook (Glenbrook North), 25-18, 18-25, 28-26

Wheaton (W. Warrenville South) d. Chicago (Brother Rice), 15-25, 25-22, 25-22

Naperville (Neuqua Valley) d. Lombard (Glenbard East), 25-21, 19-25, 25-20

Buffalo Grove d. Oak Park (O.P.-River Forest), 25-17, 25-21

Semifinals

Wheaton (W. Warrenville South) d. New Lenox (Providence Catholic), 20-25, 25-19, 25-23

Buffalo Grove d. Naperville (Neuqua Valley), 25-23, 20-25, 25-22

Third Place

Naperville (Neuqua Valley) d. New Lenox (Providence Catholic), 27-25, 25-23

Championship

Wheaton (W. Warrenville South) d. Buffalo Grove, 25-15, 25-20

2008-09

Quarterfinals

Wheaton (W. Warrenville South) d. Naperville (Neuqua Valley), 25-16, 25-22

Chicago (St. Patrick) d. Berwyn-Cicero (Morton), 21-25, 25-17, 25-17

Buffalo Grove d. Carol Stream (Glenbard North), 25-18, 25-21

Park Ridge (Maine South) d. Chicago (Marist), 25-21, 25-20

Semifinals

Wheaton (W. Warrenville South) d. Chicago (St. Patrick), 25-15, 25-22

Park Ridge (Maine South) d. Buffalo Grove, 25-22, 23-25, 25-23

Third Place

Buffalo Grove d. Chicago (St. Patrick), 25-22, 25-21

Championship

Wheaton (W. Warrenville South) d. Park Ridge (Maine South), 25-23, 25-14

2009-10

Quarterfinals

Minooka d. Chicago (St. Patrick), 25-20, 22-25, 26-24

Wheaton (W. Warrenville South) d. Berwyn-Cicero (Morton), 25-17, 25-21

Park Ridge (Maine South) d. Buffalo Grove, 25-20, 25-15

Chicago (Marist) d. Palatine (Fremd), 25-13, 25-21

Semifinals

Wheaton (W. Warrenville South) d. Minooka, 25-23, 25-17

Chicago (Marist) d. Park Ridge (Maine South), 26-24, 22-25, 25-22

Third Place

Park Ridge (Maine South) d. Minooka, 22-25, 25-17, 25-14

Championship

Chicago (Marist) d. Wheaton (W. Warrenville South), 25-22, 25-23

2010-11

Quarterfinals

Naperville (North) d. Oak Park (O.P.-River Forest), 25-17, 23-25, 25-19

Vernon Hills d. Edwardsville (H.S.), 25-11, 25-18

Glen Ellyn (Glenbard West) d. Chicago (St. Rita), 25-21, 17-25, 25-20

Orland Park (Sandburg) d. Winnetka (New Trier), 23-25, 25-18, 25-21

Semifinals

Naperville (North) d. Vernon Hills, 25-17, 30-28

Orland Park (Sandburg) d. Glen Ellyn (Glenbard West), 25-19, 25-23

Third Place

Vernon Hills d. Glen Ellyn (Glenbard West), 25-21, 18-25, 25-20

Championship

Orland Park (Sandburg) d. Naperville (North), 25-15, 25-16

2011-12

Quarterfinals

Northbrook (Glenbrook North) d. Chicago (Brother Rice), 25-22, 25-23

Minooka d. Chicago (St. Rita), 25-23, 23-25, 25-18

Wheaton (W. Warrenville South) d. Chicago (Payton), 25-15, 25-11

Barrington d. Roselle (Lake Park), 23-25, 25-17, 28-26

Semifinals

Northbrook (Glenbrook North) d. Minooka, 25-19, 27-25

Wheaton (W. Warrenville South) d. Barrington, 25-20, 25-18

Third Place

Barrington d. Minooka, 25-18, 20-25, 25-18

Championship

Wheaton (W. Warrenville South) d. Northbrook (Glenbrook North), 25-21, 25-13

2012-13

Quarterfinals

Frankfort (Lincoln-Way North) d. Minooka, 25-21, 24-26, 26-24

Glenview (Glenbrook South) d. Chicago (Payton), 15-25, 25-19, 25-17

Downers Grove (South) d. Deerfield (H.S.), 25-20, 22-25, 25-17

St. Charles (North) d. Oak Park (O.P.-River Forest), 25-22, 24-26, 27-25

Semifinals

Frankfort (Lincoln-Way North) d. Glenview (Glenbrook South), 25-23, 22-25, 25-23

Downers Grove (South) d. St. Charles (North), 25-18, 25-21

Third Place

St. Charles (North) d. Glenview (Glenbrook South), 25-20, 25-20

Championship

Downers Grove (South) d. Frankfort (Lincoln-Way North), 25-18, 25-20

2013-14

Quarterfinals

Roselle (Lake Park) d. Winnetka (New Trier), 25-16, 26-24

Frankfort (Lincoln-Way East) d. Edwardsville (H.S.), 25-12, 25-11

Gurnee (Warren) d. Chicago (Payton), 27-25, 25-19

Glen Ellyn (Glenbard West) d. Berwyn-Cicero (Morton), 25-14, 25-18

Semifinals

Frankfort (Lincoln-Way East) d. Roselle (Lake Park), 19-25, 25-20, 25-20

Gurnee (Warren) d. Glen Ellyn (Glenbard West), 25-16, 22-25, 25-21

Third Place

Glen Ellyn (Glenbard West) d. Roselle (Lake Park), 26-24, 25-19

Championship

Frankfort (Lincoln-Way East) d. Gurnee (Warren), 22-25, 26-24, 25-19

2014-15

Quarterfinals

Orland Park (Sandburg) d. Winnetka (New Trier), 30-28, 18-25, 25-18

Vernon Hills d. O'Fallon (H.S.), 29-31, 26-24, 25-20

Glen Ellyn (Glenbard West) d. Roselle (Lake Park), 25-14, 25-16

Addison (A. Trail) d. Hinsdale (Central), 25-22, 25-15

Semifinals

Vernon Hills d. Orland Park (Sandburg), 25-23, 20-25, 25-23

Glen Ellyn (Glenbard West) d. Addison (A. Trail), 25-16, 25-16

Third Place

Addison (A. Trail) d. Orland Park (Sandburg), 25-18, 25-23

Championship

Glen Ellyn (Glenbard West) d. Vernon Hills, 25-15, 25-13

2015-16

Quarterfinals

Winnetka (New Trier) d. Frankfort (Lincoln-Way East), 25-18, 18-25, 25-21

Lake Zurich d. Chicago (St. Patrick), 25-19, 25-21

Orland Park (Sandburg) d. LaGrange (Lyons), 25-16, 25-23

Glen Ellyn (Glenbard West) d. Roselle (Lake Park), 25-13, 25-17

Semifinals

Winnetka (New Trier) d. Lake Zurich, 24-26, 25-15, 25-19

Glen Ellyn (Glenbard West) d. Orland Park (Sandburg), 25-15, 32-30

Third Place

Orland Park (Sandburg) d. Lake Zurich, 25-21, 15-25, 25-17

Championship

Glen Ellyn (Glenbard West) d. Winnetka (New Trier), 25-15, 25-15