Table of Titles: Boys Volleyball

* Last updated at 8:12 am on Monday, November 27, 2017

Print this page

This table includes all IHSA Boys Volleyball titles and trophies won, sorted by times qualified for state finals, trophies won, and championships won.

A few titles may be missing (complete list of missing titles). If you have additions for your school, please let us know.

* Indicates that the listing includes one or more predecessor schools with a different name.

Key to titles: Qual – team qualifier for state finals (does not include super-sectionals), Troph – trophies won; 1st, 2nd, 3rd, 4th – place in state finals (4th place trophy awarded in bracketed team sports only); Top10 – top 10 finishes (or top 4 in bracketed team sports); CPL – Public League champion (only when an automatic qualifier), Super – super-sectional, Sect – sectional, Reg – regional, Dist – district.

School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Oak Park (O.P.-River Forest) 14 5 0 3 2 0 5 0 0 14 15 0
Wheaton (W. Warrenville South) 10 8 7 1 0 0 8 0 0 10 10 0
Orland Park (Sandburg) 10 8 4 2 1 1 8 0 0 10 14 0
Winnetka (New Trier) 9 3 1 2 0 0 3 0 0 9 10 0
Buffalo Grove 7 4 0 1 1 2 4 0 0 7 11 0
Naperville (North) 6 5 1 2 2 0 5 0 0 6 10 0
Glenview (Glenbrook South) 6 4 1 1 1 1 4 0 0 6 10 0
Northbrook (Glenbrook North) 6 4 1 2 1 0 4 0 0 6 15 0
LaGrange (Lyons) 6 4 0 0 1 3 4 0 0 6 11 0
Frankfort (Lincoln-Way East) 6 3 1 1 0 1 3 0 0 6 11 0
Chicago (Brother Rice) 6 2 0 0 1 1 2 0 0 6 13 0
Roselle (Lake Park) 6 2 0 0 1 1 2 0 0 6 11 0
Chicago (St. Rita) 6 1 0 0 0 1 1 0 0 6 12 0
Glen Ellyn (Glenbard West) 5 5 3 0 1 1 5 0 0 5 5 0
Chicago (Marist) 5 3 2 0 0 1 3 0 0 5 10 0
Arlington Heights (Hersey) 5 1 0 1 0 0 1 0 0 5 6 0
Park Ridge (Maine South) 4 3 1 1 1 0 3 0 0 4 10 0
Oak Lawn (Community) 4 2 1 0 0 1 2 0 0 4 7 0
Evanston (Twp.) 4 1 0 0 1 0 1 0 0 4 4 0
Berwyn-Cicero (Morton) 4 0 0 0 0 0 0 0 0 4 10 0
Elmhurst (York) 3 2 0 0 1 1 2 0 0 3 4 0
Minooka 3 2 0 0 0 2 2 0 0 3 6 0
Naperville (Neuqua Valley) 3 2 0 0 2 0 2 0 0 3 11 0
Chicago (St. Patrick) 3 1 0 0 0 1 1 0 0 3 12 0
Rolling Meadows 3 1 0 1 0 0 1 0 0 3 2 0
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Wheaton (North) 3 1 0 1 0 0 1 0 0 3 4 0
Chicago (Payton) 3 0 0 0 0 0 0 0 0 3 6 0
Barrington 2 2 0 1 1 0 2 0 0 2 8 0
Flossmoor (Homewood-F.) 2 2 0 0 1 1 2 0 0 2 3 0
Lake Forest (H.S.) 2 2 0 1 0 1 2 0 0 2 4 0
Vernon Hills 2 2 0 1 1 0 2 0 0 2 7 0
Downers Grove (South) 2 1 1 0 0 0 1 0 0 2 7 0
Naperville (Central) 2 1 1 0 0 0 1 0 0 2 5 0
Lombard (Glenbard East) 2 1 0 0 1 0 1 0 0 2 8 0
New Lenox (Providence Catholic) 2 1 0 0 0 1 1 0 0 2 4 0
West Chicago (H.S.) 2 1 0 0 0 1 1 0 0 2 3 0
Edwardsville (H.S.) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 2 6 0
Hinsdale (Central) 2 0 0 0 0 0 0 0 0 2 7 0
Oak Lawn (Richards) 1 1 1 0 0 0 1 0 0 1 2 0
Addison (A. Trail) 1 1 0 0 1 0 1 0 0 1 7 0
Chicago (Mt. Carmel) 1 1 0 0 1 0 1 0 0 1 6 0
Downers Grove (North) 1 1 0 1 0 0 1 0 0 1 7 0
Elk Grove Village (E.G.) 1 1 0 0 1 0 1 0 0 1 5 0
Frankfort (Lincoln-Way North) 1 1 0 1 0 0 1 0 0 1 3 0
Gurnee (Warren) 1 1 0 1 0 0 1 0 0 1 3 0
Lake Zurich 1 1 0 0 0 1 1 0 0 1 2 0
Lincolnshire (Stevenson) 1 1 0 1 0 0 1 0 0 1 7 0
Mt. Prospect (Prospect) 1 1 0 0 0 1 1 0 0 1 3 0
*New Lenox (Lincoln-Way Central) 1 1 0 0 0 1 1 0 0 1 9 0
Palatine (H.S.) 1 1 0 0 0 1 1 0 0 1 4 0
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Skokie (Niles North) 1 1 0 0 1 0 1 0 0 1 1 0
St. Charles (North) 1 1 0 0 1 0 1 0 0 1 6 0
Aurora (West Aurora) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2 0
Carol Stream (Glenbard North) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0
Chicago (Mather) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Chicago (Whitney Young) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 7 0
Deerfield (H.S.) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 3 0
Hoffman Estates (H.S.) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0
Mundelein (Carmel) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2 0
Mundelein (H.S.) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2 0
O'Fallon (H.S.) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 7 0
Palatine (Fremd) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 5 0
Palos Hills (Stagg) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 4 0
Schaumburg (H.S.) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 5 0
Wheeling 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0
Wilmette (Loyola Academy) 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 6 0
Arlington Heights (St. Viator) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Aurora (Waubonsie Valley) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Belleville (Althoff Catholic) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Belleville (East) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0
Belleville (West) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Blue Island (Eisenhower) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Burbank (Reavis) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 0
Chicago (De La Salle) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Chicago (Kelvyn Park) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Chicago (Lane) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Chicago (Latin) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Chicago (Lincoln Park) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0
Chicago (Quigley Prep) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Chicago (St. Ignatius College Prep) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0
Chicago (Von Steuben) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0
Darien (Hinsdale South) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Des Plaines (Maine West) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Franklin Park-Northlake (Leyden) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Geneva 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Hoffman Estates (Conant) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Joliet (Catholic Academy) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Joliet (West) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Lansing (Illiana Christian) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Libertyville 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0
Lisle (Benet Academy) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0
Lockport (Twp.) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Oak Park (Fenwick) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Oswego (H.S.) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Park Ridge (Maine East) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Plainfield (Central) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Plainfield (East) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Plainfield (North) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Riverside (R.-Brookfield) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0
Rockford (Guilford) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
School Qual Troph 1st 2nd 3rd 4th Top10 CPL Super Sect Reg Dist
Rockford (Jefferson) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0
Skokie (Niles West) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0
St. Charles (East) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Tinley Park (Andrew) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Waukegan (H.S.) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0
Wheaton (St. Francis) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 0
Zion (Z.-Benton) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0