Boys Volleyball Season Summaries

* Last updated at 8:30 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1991-92

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Lawn (Richards) RSQ 1 41 0   Faralyn Jaquith
Oak Park (O.P.-River Forest) RSQ 2 27 10   John Kasik
Flossmoor (Homewood-F.) RSQ 3 16 11   Katherine McKinnon
Lake Forest (H.S.) RSQ 4 20 10   Christine Eiserman
Chicago (De La Salle) R          
Chicago (Marist) R          
Chicago (Von Steuben) R          
Des Plaines (Maine West) R         Royleen Tipton
Downers Grove (South) R          
Glenview (Glenbrook South) R   20 9 1 Patty Iverson
Naperville (Central) R          
Northbrook (Glenbrook North) R          
Palatine (Fremd) R          
Rolling Meadows R          
Schaumburg (H.S.) R          
Tinley Park (Andrew) R          

1992-93

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Northbrook (Glenbrook North) RSQ 1 31 3   John Leonard
Oak Park (O.P.-River Forest) RSQ 2 35 3 1 John Kasik
Elk Grove Village (E.G.) RSQ 3 29 6 1 Gary Alperin
Oak Lawn (Community) RSQ 4 32 6 2 Joyce Icenogle
Chicago (Von Steuben) R          
Des Plaines (Maine West) R         Royleen Tipton
Downers Grove (North) R          
Flossmoor (Homewood-F.) R          
Lansing (Illiana Christian) R          
Lincolnshire (Stevenson) R   23 10 1 Jim Feurer
Lockport (Twp.) R          
Naperville (North) R          
Palatine (Fremd) R          
Skokie (Niles North) R   27 7   Carol Herlocker
Waukegan (H.S.) R          
Wheaton (North) R   21 12   Kim Hall (Everswick)

1993-94

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Lawn (Community) SQ 1 31 9   Jane Surma
Downers Grove (North) SQ 2 36 3   Ray Butkus
Oak Park (O.P.-River Forest) SQ 3 22 12   John Kasik
Flossmoor (Homewood-F.) SQ 4 24 13   Katherine McKinnon
Buffalo Grove SQ   28 9 1 Sue Campbell
Rolling Meadows SQ   30 4   Mike Duellman
Wilmette (Loyola Academy) SQ   30 6   Bob Erlenbaugh
Winnetka (New Trier) SQ   29 9   Debra Kirch

1994-95

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Winnetka (New Trier) SQ 1 33 4   Debra Kirch
Rolling Meadows SQ 2 33 6   Mike Duellman
Skokie (Niles North) SQ 3 28 8   Carol Herlocker
Elmhurst (York) SQ 4 20 8 1 Andy Laux
Berwyn-Cicero (Morton) SQ   23 9 1 Carla Peters
Oak Lawn (Community) SQ   31 7   Jane Surma
Orland Park (Sandburg) SQ   31 7   Wayne O'Brien
Wheaton (North) SQ   28 3 1 Tom Hubner

1995-96

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Orland Park (Sandburg) SQ 1 39 2   Wayne O'Brien
Wheaton (North) SQ 2 26 5 1 Tom Hubner
Glenview (Glenbrook South) SQ 3 27 4 1 Patty Iverson
Chicago (Marist) SQ 4 34 4   Lisa Sieger
Chicago (Mather) SQ   17 9 4 John Badami
Oak Park (O.P.-River Forest) SQ   32 4   John Kasik
Rolling Meadows SQ   29 5   Mike Duellman
Wheeling SQ   30 4   Denise Van Huele

1996-97

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Naperville (North) SQ 1 35 4   Laura Bruce
Orland Park (Sandburg) SQ 2 34 3   Joann Holverson
Elmhurst (York) SQ 3 35 4   Andy Laux
Mt. Prospect (Prospect) SQ 4 26 9   Mike Riedy
Chicago (Marist) SQ   23 11   Gerald Bardachowski
Glenview (Glenbrook South) SQ   33 2   Patty Iverson
Oak Park (O.P.-River Forest) SQ   32 7   John Kasik
Winnetka (New Trier) SQ   26 13   Debbie Kirch

1997-98

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Naperville (Central) SQ 1 31 5   Amy Van Eekeren
Oak Park (O.P.-River Forest) SQ 2 37 2   John Kasik
Northbrook (Glenbrook North) SQ 3 28 7   Deborah Ofcky
Buffalo Grove SQ 4 31 11   Kyle Reid
Evanston (Twp.) SQ   31 7   Mike Hulett
New Lenox (Providence Catholic) SQ   35 2   Cindy Olczyk
Palos Hills (Stagg) SQ   28 11   Melissa Ivlow
Schaumburg (H.S.) SQ   26 9   Jeanette Pancratz

1998-99

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Orland Park (Sandburg) SQ 1 37 4   Joann Holverson
Glenview (Glenbrook South) SQ 2 33 5 2 Patty Iverson
Naperville (North) SQ 3 37 4 1 Laura Iverson
New Lenox (Lincoln-Way) SQ 4 29 9   Kendall Villa
Arlington Heights (Hersey) SQ   22 7   Nancy Lill
Elmhurst (York) SQ   24 12 1 Terri Cohen
Evanston (Twp.) SQ   33 5   Chris Livatino
LaGrange (Lyons) SQ   28 9 1 Joann Pyritz

1999-00

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Orland Park (Sandburg) SQ 1 41 1   Joann Holverson
Lincolnshire (Stevenson) SQ 2 38 3   Leanne Ulmer
Evanston (Twp.) SQ 3 36 5 1 Chris Livatino
LaGrange (Lyons) SQ 4 32 7 1 Joann Pyritz
Chicago (St. Rita) SQ   25 10   Jim Palilonis
Glenview (Glenbrook South) SQ   26 8 1 Patty Iverson
Naperville (North) SQ   35 4 1 Laura Iverson
Wheaton (North) SQ   22 11   Kristin Kueltzo