Girls Track & Field Medalists

* Last updated at 7:37 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

2005-06 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Kimberly Spencer Pinckneyville :12.49
2 Natalie Strope Carlinville :12.62
3 Ashura Jenkins Aurora (A. Christian) :12.74
4 Courtney Smith Benton :12.83
5 Kayla Heal Henry (H.-Senachwine) :12.86
6 Brooke Higginbotham Casey (C.-Westfield) :13.06
7 Lindsey Holden Greenville :13.09
8 Macey Black Pleasant Hill :13.12
9 Ellen Kindelsperger Sherrard :13.16

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Courtney Smith Benton :25.38
2 Natalie Strope Carlinville :25.56
3 Stephanie Meyers Litchfield :25.79
4 Macey Black Pleasant Hill :26.10
5 Lindsey Holden Greenville :26.11
6 Kimberly Spencer Pinckneyville :26.16
7 Kayla Murphy Ashton (A.-Franklin Center) :26.26
8 Ashley Whitecotton Colfax (Ridgeview) :26.34
9 Whitney Tarble Marshall :26.67

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Rachel Stalzer Kewanee (H.S.) :56.38
2 Stephanie Meyers Litchfield :56.73
3 Ashley Whitecotton Colfax (Ridgeview) :56.86
4 Jackie Cahill Stockton :58.65
5 Amanda Holman Eureka :58.79
6 Courtney Smith Benton :58.85
7 Leeann Michl Newton :59.01
8 Camille Smith South Holland (Seton Academy) :59.73
9 Brittany Houghton Dakota 1:00.25

800-meter run

Place Name School Mark
1 Stephanie Brown Downs (Tri-Valley) 2:15.45
2 Amy Byers Carthage 2:16.87
3 Aftan Noon Warrensburg (W.-Latham) 2:17.11
4 Olivia Klaus Eureka 2:18.78
5 Leann Murphy Rochester 2:19.40
6 Megan Gingerich Arthur 2:19.57
7 Aulbrey Gailey Rockford (R. Christian) 2:19.59
8 Katie Cooper Plano 2:19.64
9 Ashlyn Duckwitz Altamont 2:19.66

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Theresa Brokaw Biggsville (West Central) 5:02.65
2 Katelyn Bastert Carthage 5:03.45
3 Stephanie Brown Downs (Tri-Valley) 5:11.73
4 Ryan Eichelberger Braidwood (Reed-Custer) 5:14.29
5 Hayley Thomas Winnebago 5:14.73
6 Kayla Brown Petersburg (PORTA) 5:14.79
7 Rachel Brubaker Pecatonica 5:16.91
8 Shelbie Pettie Sherrard 5:17.76
9 Rachel Schultz Herscher 5:18.85

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Katelyn Bastert Carthage 10:56.78
2 Theresa Brokaw Biggsville (West Central) 11:05.32
3 Ryan Eichelberger Braidwood (Reed-Custer) 11:11.02
4 Teneal Pinkston Robinson 11:22.25
5 Vanessa Bain Addison (Driscoll) 11:23.21
6 Terah Cheatham Polo 11:24.30
7 Kortney Ellingboe Warsaw 11:24.71
8 Heather Hackel Decatur (St. Teresa) 11:25.38
9 Britta Helwig Chicago (Luther North) 11:28.46

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Ashley Kasnik Aurora (Central Catholic) :14.82
2 Sara King Petersburg (PORTA) :15.10
3 Rachel Stalzer Kewanee (H.S.) :15.12
4 Megan Stringer Moweaqua (Central A & M) :15.26
5 Tori Stone Altamont :15.61
6 Emily Geelhoed Elmhurst (Timothy Christian) :15.76
7 Leah Orley Benton :15.77
8 Kelly Tenboer Morrison :16.40
9 Angela Oltman Washburn (Lowpoint-W.) :16.75

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Leah Orley Benton :44.74
2 Tori Stone Altamont :44.84
3 Amy Byers Carthage :45.84
4 Stephanie Rapciak Lisle (Sr.) :45.98
5 Courtnee Brown Bushnell (B.-Prairie City) :46.14
6 Elyssa Zielke Aurora (A. Christian) :47.04
7 Kelly Tenboer Morrison :47.07
8 Sara King Petersburg (PORTA) :47.63
9 Amanda Wolke Toledo (Cumberland) :48.46

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Aurora (A. Christian) :49.37
    Chelsea Cooper, Janeen Corbin, Ashura Jenkins, Elyssa Zielke  
2 Byron :49.70
    Megan Considine, Angie Huber, Jen Schooley, Julie Schooley  
3 South Holland (Seton Academy) :49.90
    Anisha Johnson, Quiana Jones, Camille Smith, Ashley Turner  
4 Pinckneyville :50.75
    Jennifer Bauersachs, Olivia Campbell, Emily McIntyre, Kimberly Spencer  
5 Elmhurst (Timothy Christian) :51.00
    Emily Geelhoed, Shannon McNeil, Monica Morrison, Lindsay VanderBrug  
6 Forreston :51.20
    Carly Blask, Erin Butler, Hannah Goodrich, Heather Wilcox  
7 Sherrard :51.21
    Jessica Brown, Ellen Kindelsperger, Sydney McManus, Courtney Swisher  
8 Erie :51.33
    Kelli Blackmer, Emily McLain, Jenny Redell, Carissa Saad  
9 Petersburg (PORTA) :51.37
    Sara King, Ashly Masten, Shelby Plunkett, Allison Scaggs  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Byron 1:44.88
    Megan Considine, Angie Huber, Jen Schooley, Julie Schooley  
2 Aurora (A. Christian) 1:45.53
    Chelsea Cooper, Janeen Corbin, Ashura Jenkins, Elyssa Zielke  
3 Sherrard 1:45.78
    Jessica Brown, Ellen Kindelsperger, Morgan Leffel, Courtney Swisher  
4 Melrose Park (Walther Lutheran) 1:46.21
    Jenna Richardson, Janae Sims, Ashley Strong, Wilonda Thornton  
5 Kewanee (Wethersfield) 1:47.00
    Natalie Fargher, Marla Milroy, Valerie Sutton, Dani Williams  
6 Erie 1:47.11
    Kelli Blackmer, Erin Halpin, Emily McLain, Jenny Redell  
7 South Holland (Seton Academy) 1:47.34
    Janette Andrews, Anisha Johnson, Quiana Jones, Ashley Turner  
8 Forreston 1:49.21
    Carly Blask, Erin Butler, Hannah Goodrich, Heather Wilcox  
9 Rockford (Christian Life) 1:49.34
    Tailyr Negri, Jenner Sio, Brittany Smith, Holly Wiersema  

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Benton 1:48.82
    Mallory Clark, Leah Orley, Samantha Ozbourn, Courtney Smith  
2 Kewanee (H.S.) 1:50.27
    Breanne Christiansen, Sami Harker, Clarissa LaFlora, Rachel Stalzer  
3 Melrose Park (Walther Lutheran) 1:50.37
    Jazzmyn Harvey, Emma Schmidt-Swartz, Ashley Simon, Ashley Strong  
4 Colfax (Ridgeview) 1:50.88
    Melynda Denham, Alison Eyer, Amanda Thompson, Ashley Whitecotton  
5 Stockton 1:51.23
    Jackie Cahill, Monica Pierce, Samantha Rogers, Megan Schwitz  
6 Chillicothe (Illinois Valley Central) 1:51.44
    Juli Allen, Kalee Bedel, Erica Buster, Emily Cantwell  
7 Erie 1:51.73
    Kelli Blackmer, Amber Greer, Emily McLain, Jenny Redell  
8 Newton 1:51.75
    Kelsey Brooks, Leeann Michl, Megan Ochs, Sierra Smith  
9 Aurora (A. Christian) 1:52.59
    Janeen Corbin, Ashura Jenkins, Anna Morgan, Elyssa Zielke  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Sherrard 4:00.81
    Jessica Brown, Ellen Kindelsperger, Morgan Leffel, Lindsie Pettie  
2 Manlius (Bureau Valley) 4:02.23
    Alisa Baron, Stephanie Harrod, Mallorie Mathew, Hillary Monier  
3 Kewanee (Wethersfield) 4:03.00
    Brooke Buresh, Natalie Fargher, Aron Jackson, Marla Milroy  
4 Rockford (R. Christian) 4:03.16
    Kiersten Ellis, Molly Ellis, Aulbrey Gailey, Hannah Orem  
5 Erie 4:03.93
    Kelli Blackmer, Annie DeBaillie, Erin Halpin, Emily McLain  
6 Plano 4:04.95
    Katie Cooper, Laura DeBolt, Melina Garibay, Cassie Mosca  
7 Eureka 4:05.55
    Rachel Folkerts, Amanda Holman, Haley Kamp, Olivia Klaus  
8 Forreston 4:05.97
    Carly Blask, Jordan Brooks, Hannah Goodrich, Heather Wilcox  
9 Port Byron (Riverdale) 4:09.31
    Caitlin Bull, Kara Howell, Maikenzie Stawicki, Tayler Stawicki  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Eureka 9:37.78
    Hannah Ehrenhardt, Amanda Holman, Amanda Holman, Olivia Klaus  
2 Manlius (Bureau Valley) 9:38.57
    Alisa Baron, Angie Bickett, Jessica Ries, Molly VonHolten  
3 Port Byron (Riverdale) 9:39.64
    Caitlin Bull, Angie Dierikx, Kara Howell, Maikenzie Stawicki  
4 Sherrard 9:40.87
    Megan Lecander, Morgan Leffel, Lindsie Pettie, Shelbie Pettie  
5 Petersburg (PORTA) 9:43.18
    Whitney Brauer, Kayla Brown, Katie Drendel, Ashley Thomasma  
6 Rochester 9:45.12
    Leann Murphy, Ericha Nowakowski, Abby Shunk, Kayla Worker  
7 Monmouth (M.-Roseville) 9:45.52
    Bethany Corbin, Hannah Hottle, Chelsea Langford, Morgan Melvin  
8 Harvard 9:45.85
    Kelsey Martin, Brianna Mueller, Courtney Seyller, Shannon Seyller  
9 Tremont 9:46.83
    Katy Deppert, Trish Humphrey, Alyssa Imig, Mandy Wirtjes  

high jump

Place Name School Mark
1 Kendra Jennings Camp Point (Central) 5-6
2 Megan Gingerich Arthur 5-5
3 Courtney Hafenstein Edwardsville (Metro-East Lutheran) 5-3
4 Tiffany Kocher Olney (East Richland) 5-3
5 Kelli McNamara Tolono (Unity) 5-2
6 Cassie LaMar Carlinville 5-2
6 Jessica Childers Rushville (R.-Industry) 5-2
8 Antonette Palumbo Rochester 5-2
9 Leah Orley Benton 5-0
9 Josha Rogers Metropolis (Massac County) 5-0

pole vault

Place Name School Mark
1 Katherine Hendricks Carterville 11-7
2 Amy Meyer Eureka 10-3
3 Heather Cox Rochester 10-3
4 Lisa Livingston Clinton 10-0
5 Rachelle Harbert Pana (H.S.) 9-9
5 Emily Schumacher Teutopolis 9-9
7 Brittany Knodle Byron 9-9
8 Holly Wiersema Rockford (Christian Life) 9-9
9 Ashley Duley Farmington 9-6

long jump

Place Name School Mark
1 Stephanie Meyers Litchfield 18-714
2 Rachel Stalzer Kewanee (H.S.) 18-412
3 Janeen Corbin Aurora (A. Christian) 18-2
4 Brittany Houghton Dakota 17-534
5 Cassie LaMar Carlinville 17-3
6 Kimber Barrett Liberty 17-012
7 Anisha Johnson South Holland (Seton Academy) 16-1012
8 Melissa Wagner Pawnee 16-912
9 Katelyn Moore Camp Point (Central) 16-814

triple jump

Place Name School Mark
1 Brittany Houghton Dakota 36-1112
2 Janelle Leatherwood Macomb 36-412
3 Megan Laughlin Flanagan 36-412
4 Jennifer Johnson Argenta (A.-Oreana) 35-614
5 Amanda Backes Breese (Central) 35-0
6 Brooke Smith Edwardsville (Metro-East Lutheran) 34-912
7 Kendra Jennings Camp Point (Central) 34-7
8 Jessica Ibendahl Nashville 34-4
9 Abby Jurewicz Melrose Park (Walther Lutheran) 34-1

shot put

Place Name School Mark
1 Danielle Grunloh Effingham (St. Anthony) 40-11
2 Maria Pretnar Hillsboro 39-934
3 Amanda Alvey Harrisburg 39-9
4 Tabitha Smith Oregon 39-712
5 Catherine Schamberger Amboy 39-7
6 Allison Kereven Oregon 38-1112
7 Kari Haines Granville (Putnam County) 38-1114
8 Carlie Wear Sciota (West Prairie) 38-9
9 Tracy Olson Argenta (A.-Oreana) 38-734

discus throw

Place Name School Mark
1 Johanna Wienke Tuscola 134-0
2 Madison Lebahn Manlius (Bureau Valley) 126-4
3 Kelsi Hoey Tuscola 122-4
4 Jennie Satterlee Staunton 120-7
5 Carlie Wear Sciota (West Prairie) 120-3
6 Ashley Naylon Polo 119-6
7 Chelsea Armstrong Litchfield 116-3
8 Michelle Schallhorn Amboy 114-6
9 Kristen Garst Glasford (Illini Bluffs) 114-3

2005-06 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Shalina Clarke Evanston (Twp.) :11.99
2 Demeca Hill Evanston (Twp.) :12.28
3 Kiara Clark-Lewis Rantoul :12.32
4 Ronecia Nash East St. Louis (Sr.) :12.40
5 Amanda Schnack Barrington :12.42
6 Yolanda Suggs Belleville (West) :12.45
7 Courtney Jones Lockport (Twp.) :12.69
8 Tasha Pointer Chicago (Harper) :12.70
9 Aireonna Bailey Zion (Z.-Benton) :12.71

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Shalina Clarke Evanston (Twp.) :24.06
2 Demeca Hill Evanston (Twp.) :24.64
3 Kiara Clark-Lewis Rantoul :24.81
4 Aireonna Bailey Zion (Z.-Benton) :24.86
5 Ronecia Nash East St. Louis (Sr.) :24.93
6 Olivia Allen Lake Zurich :25.11
7 Coryn Marzejon Huntley :25.13
8 Yolanda Suggs Belleville (West) :25.26
9 Courtney Jones Lockport (Twp.) :25.32

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Sophia Ponce Rockton (Hononegah) :55.31
2 Juliet Alrich Carpentersville (Dundee-Crown) :55.89
3 Coryn Marzejon Huntley :56.13
4 Katlin Millin Palatine (H.S.) :56.54
5 Eileen Moran New Lenox (Providence Catholic) :57.48
6 Erika Hanson Normal (Community) :57.98
7 Libby O'Brien Glen Ellyn (Glenbard South) :58.46
8 Amber Mills Carbondale (H.S.) :58.97

800-meter run

Place Name School Mark
1 Casey Short Naperville (Central) 2:10.87
2 Ashley Verplank Bloomington (H.S.) 2:11.97
3 Amanda Glow Lake Zurich 2:14.06
4 Maggie Sutor Frankfort (Lincoln-Way East) 2:14.87
5 Michelle Brunk Palatine (H.S.) 2:15.46
6 Shannon Stacey Galesburg (H.S.) 2:15.50
7 Shakeia Pinnick Aurora (Waubonsie Valley) 2:15.72
8 Samantha Learch Barrington 2:17.18
9 Toni Ogandare Aurora (Waubonsie Valley) 2:18.63

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Haley Staples Crystal Lake (Central) 4:56.96
2 Lizzy Hynes St. Charles (East) 4:57.60
3 Shannon Phelan Naperville (North) 4:58.84
4 Heather Olson Gurnee (Warren) 5:00.96
5 Amanda Laesch Wheaton (North) 5:02.16
6 Kalli Dalton Hoffman Estates (Conant) 5:02.30
7 Amy Laskowske Palatine (H.S.) 5:04.03
8 Anna Schuessler Wilmette (Loyola Academy) 5:04.36
9 Nicole Benson Bartonville (Limestone) 5:05.57

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Amy Laskowske Palatine (H.S.) 10:36.24
2 Lauren Haberkorn Chicago (Marist) 10:47.18
3 Liz Phillips Lockport (Twp.) 10:50.14
4 Caitlin Comfort Peoria (Notre Dame) 10:52.93
5 Nicole Benson Bartonville (Limestone) 10:58.67
6 Amber Stack Wheeling 11:01.85
7 Nancy Nieto Streamwood 11:02.80
8 Amanda Beggs Frankfort (Lincoln-Way East) 11:03.48
9 Patti Swayka Tinley Park (Andrew) 11:03.95

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Shalina Clarke Evanston (Twp.) :13.75
2 Egle Staisiunaite Downers Grove (South) :14.40
3 Clarissa Rice Harvey (Thornton) :14.51
4 Sarah Beutler Carol Stream (Glenbard North) :14.77
5 Tiffany Harris Glen Ellyn (Glenbard West) :14.81
6 Nefeteri Williams Hillside (Proviso West) :15.06
7 Tiara Barr Harvey (Thornton) :15.09
8 Natalie Tarter Batavia :15.12
9 Katie Darraugh Lake Forest (H.S.) :15.36

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Shalina Clarke Evanston (Twp.) :40.68
2 Shakeia Pinnick Aurora (Waubonsie Valley) :43.61
3 Nefeteri Williams Hillside (Proviso West) :43.84
4 Jenna Urbanski Hinsdale (Central) :44.41
5 Egle Staisiunaite Downers Grove (South) :44.45
6 Caitlin Finnegan Lockport (Twp.) :45.11
7 Katie Darraugh Lake Forest (H.S.) :45.70
8 Britney Allen East St. Louis (Sr.) :46.24

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) :47.69
    Demeca Hill, Adrienne Slaughter, Jonkea Stewart-Butler, Brittany Tolar  
2 Harvey (Thornton) :47.85
    Tiara Barr, Diane Lindsey, Clarissa Rice, Alexandria Smith  
3 East St. Louis (Sr.) :48.29
    April Anderson, Kristin Chism, Philita Johnson, Samilya Nixon  
4 Hoffman Estates (Conant) :48.38
    Destiny Arps, Danielle Booker, A'Seret Dokubo, Emily Quinones  
5 Danville (H.S.) :48.43
    Adrianna Carter, Shantaia Carter, Tiffanie Nailor, Autuymne Savage  
6 South Holland (Thornwood) :48.43
    Paris McFarland, Shonee' Muse, Neshia Robertson, Paris Streeter  
7 Flossmoor (Homewood-F.) :48.55
    Lisa Brooks, Jasmin Clark, Kayla Cole, Makeda Hampton  
8 Downers Grove (South) :48.95
    Valencia Anderson, Milica Leone, Lynn Mueller, Lauren Rajski  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:38.67
    Demeca Hill, Adrienne Slaughter, Jonkea Stewart-Butler, Brittany Tolar  
2 Barrington 1:40.46
    Jayne Jaderholm, Sara Rebmann, Amanda Schnack, Jennifer Schnack  
3 Harvey (Thornton) 1:40.66
    Tiara Barr, Diane Lindsey, Clarissa Rice, Alexandria Smith  
4 Bolingbrook 1:40.79
    Ashley Collins, Shana Jones, Ayanna Martin, Brittney Thomas  
5 East St. Louis (Sr.) 1:41.27
    April Anderson, Philita Johnson, Ronecia Nash, Samilya Nixon  
6 Flossmoor (Homewood-F.) 1:42.26
    Lisa Brooks, Jasmin Clark, Kayla Cole, Makeda Hampton  
7 Chicago (Harper) 1:42.27
    Danielle Brookins, Ida Knight, Tasha Pointer, Brandy Wright  
8 South Holland (Thornwood) 1:42.86
    Paris McFarland, Neshia Robertson, Paris Streeter, Candice Weisinger  

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 South Holland (Thornwood) 1:44.61
    Paris McFarland, Sequoia McKinney, Neshia Robertson, Paris Streeter  
2 Rockton (Hononegah) 1:45.61
    Shelby Best, Anna Loveland, Sophia Ponce, Kaylee Walters  
3 Hoffman Estates (Conant) 1:46.46
    Destiny Arps, Danielle Booker, Toni Grahm, Lauren Martin  
4 East St. Louis (Sr.) 1:46.52
    April Anderson, Kristin Chism, Philita Johnson, Samilya Nixon  
5 Glen Ellyn (Glenbard South) 1:47.59
    Krissy Brown, Libby O'Brien, Katie Puleo, Erica Reijula  
6 Rock Island (H.S.) 1:47.74
    Julie Dietsch, Percella Harris, Genesis Johnson, Rochelle Muskeyvalley  
7 Lockport (Twp.) 1:48.46
    Caitlin Finnegan, Jessica McNeal, Ashley Weatherspoon, Cheri Williams  
8 Palatine (H.S.) 1:50.59
    Shevon Burgin, Amanda LaRocca, Brittany Rhett, Brittany Scales  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Edwardsville (H.S.) 3:51.72
    Leah Bateman, Lia Saunders, Kaci Smith, Eryn Stepherson  
2 Evanston (Twp.) 3:53.01
    Morgan Pointer, Leah Schenkier, Adrienne Slaughter, Jonkea Stewart-Butler  
3 East St. Louis (Sr.) 3:54.46
    Britney Allen, Kristin Chism, Philita Johnson, Samilya Nixon  
4 Palatine (H.S.) 3:55.18
    Michelle Brunk, Jocelyn Kuksa, Amanda LaRocca, Katlin Millin  
5 Flossmoor (Homewood-F.) 3:57.09
    Lisa Brooks, Jasmin Clark, Ashley Oliphant, Chrissy Riordan  
6 Crystal Lake (South) 3:59.63
    Aimee Schuh, Kellie Schuh, Diana Stec, Chelsey Tyllia  
7 Galesburg (H.S.) 4:00.27
    Raticia Hardges, Keli Jo Hinkle, Shannon Stacey, Chanda Wade  
8 Downers Grove (South) 4:01.96
    Valencia Anderson, Milica Leone, Ashley Muller, Nicole Thate  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Wheaton (North) 9:07.89
    Jenny Kraakevik, Amanda Laesch, Jackie Laesch, Cassidy Wagner  
2 Palatine (H.S.) 9:09.72
    Carly Bates, Michelle Brunk, Katlin Millin, Colleen Standridge  
3 Edwardsville (H.S.) 9:19.38
    Leah Bateman, Jamie Kantner, Lia Saunders, Liz Speicher  
4 Naperville (North) 9:20.81
    Maggie DeBerge, Elle Metz, Shannon Phelan, Erica Schertz  
5 Bloomington (H.S.) 9:20.82
    Shalini Brown, Mackenzie Clemens, Tara Clemens, Ashley Verplank  
6 Mahomet (M.-Seymour) 9:26.90
    Jessica Butcher, Jennifer Fall, Julie Jarrett, Josi Parker  
7 Mt. Prospect (Prospect) 9:27.09
    Claire Hollis, Erin O'Grady, Emma Partridge, Lucy Taylor  
8 Hoffman Estates (Conant) 9:28.10
    Allie Dale, Kalli Dalton, A'Seret Dokubo, Stephanie Lindeman  
9 Naperville (Neuqua Valley) 9:36.12
    Sara Hartley, Meagan Hynes, Amanda Mirochna, Danielle Thompson  

high jump

Place Name School Mark
1 Raisa Taylor Decatur (Eisenhower) 5-6
2 Laura Morris Mahomet (M.-Seymour) 5-6
3 Emily Hagen LaGrange Park (Nazareth Academy) 5-5
4 Brittni Bastean Pekin 5-5
5 Victoria Mikszta Hoffman Estates (H.S.) 5-4
6 Nicki Mitchell Lake Forest (H.S.) 5-2
7 Jessica Hemann Breese (Mater Dei) 5-2
7 Emily Hubbell Dixon (H.S.) 5-2
7 Becky Anderson Mt. Prospect (Prospect) 5-2
7 Monika Jakutyte Naperville (Neuqua Valley) 5-2

pole vault

Place Name School Mark
1 Brittney Bernardoni Batavia 12-9
2 Melissa Gergal Chicago Heights (Marian) 12-6
3 Taylor Troemel Normal (Community) 12-6
4 Cassie Ludwig Hinsdale (Central) 11-6
5 Theresa Raub Mt. Prospect (Prospect) 11-6
6 Kaylin Himes Rockford (Guilford) 11-6
7 Katie Darraugh Lake Forest (H.S.) 11-3
8 Rachel Secrest Wheaton (North) 11-3
9 Jenna Wexter New Lenox (Lincoln-Way Central) 10-9

long jump

Place Name School Mark
1 Jackie Coleman Naperville (Neuqua Valley) 18-412
2 Rochelle Muskeyvalley Rock Island (H.S.) 18-034
3 Jonkea Stewart-Butler Evanston (Twp.) 18-034
4 Kathryn Gevitz Oak Park (O.P.-River Forest) 17-1012
5 Diane Lindsey Harvey (Thornton) 17-1014
6 Shakeia Pinnick Aurora (Waubonsie Valley) 17-914
7 Brittani McNeal Romeoville (H.S.) 17-812
8 Magda Wikar Winnetka (New Trier) 17-814
9 Lauren Fogarty Lombard (Glenbard East) 17-512

triple jump

Place Name School Mark
1 Mikeya Nicholson Belleville (East) 39-312
2 Kathryn Gevitz Oak Park (O.P.-River Forest) 38-234
3 Jackie Coleman Naperville (Neuqua Valley) 37-1112
4 Courtney Loftin Rock Island (H.S.) 37-1012
5 Aleisha Leeper Freeport (H.S.) 37-9
6 Breanna Sanner Country Club Hills (Hillcrest) 37-714
7 Ambrea Brimmage East St. Louis (Sr.) 37-612
8 Malaikah Love Carbondale (H.S.) 37-334
9 Crystal VanderZee Lansing (Illiana Christian) 37-234

shot put

Place Name School Mark
1 Bailey Wagner Fox Lake (Grant) 43-614
2 Cora Caulfield Fox Lake (Grant) 42-1134
3 Katie Vuckovich Naperville (Neuqua Valley) 42-512
4 Megan Manning Rock Island (Alleman) 42-214
5 Aja Evans Chicago (Morgan Park) 41-712
6 Merry Beth Gentile Oak Lawn (Community) 40-612
7 Jenna Silver Elmhurst (York) 39-812
8 Jenise Sterling Palatine (H.S.) 39-634
9 Olga Ciura Des Plaines (Maine West) 39-214

discus throw

Place Name School Mark
1 Jewel Sanders Peoria (Richwoods) 144-4
2 Cora Caulfield Fox Lake (Grant) 142-7
3 Bailey Wagner Fox Lake (Grant) 138-4
4 Stephanie Smith Belleville (West) 131-5
5 Erin Wykoff Troy (Triad) 130-5
6 Ginny MacFabe Palatine (H.S.) 130-3
7 Kelly Morrow Naperville (North) 128-0
8 Allison Renfro Rockford (Boylan) 127-6
9 Annamarie Cassata Lincolnshire (Stevenson) 125-4

2006-07 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Kimberly Spencer Pinckneyville :12.13
2 Anisha Johnson South Holland (Seton Academy) :12.35
3 Ashura Jenkins Aurora (A. Christian) :12.39
4 Ellen Kindelsperger Sherrard :12.41
5 Katie Jobes Lena (L.-Winslow) :12.59
6 Ashley Turner South Holland (Seton Academy) :12.63
7 Brittany Lowdermilk Princeton :12.71
8 Whitney Tarble Marshall :12.75
9 Megan Kohrt Dwight :12.82

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Kimberly Spencer Pinckneyville :25.65
2 Anisha Johnson South Holland (Seton Academy) :26.02
3 Ellen Kindelsperger Sherrard :26.20
4 Whitney Tarble Marshall :26.25
5 Maggie Baber Paris :26.27
6 Ashura Jenkins Aurora (A. Christian) :26.29
7 Lindsey Holden Greenville :26.57
8 Brittany Lowdermilk Princeton :26.88
9 Macey Black Pleasant Hill :26.92

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Ellen Kindelsperger Sherrard :57.41
2 Alisa Baron Manlius (Bureau Valley) :57.80
3 Tess Shubert Okawville :58.30
4 Leeann Michl Newton 58.641
5 Camille Smith South Holland (Seton Academy) 58.647
6 Melissa Wagner Pawnee :58.71
7 Maggie Baber Paris :59.01
8 Jackie Cahill Stockton :59.46
9 Alexis Euwema Elmhurst (Timothy Christian) 1:00.37

800-meter run

Place Name School Mark
1 Stephanie Brown Downs (Tri-Valley) 2:14.36
2 Leeann Michl Newton 2:16.91
3 Amy Byers Carthage 2:18.53
4 Hannah Hottle Monmouth (M.-Roseville) 2:18.58
5 Megan Gingerich Arthur 2:19.14
6 Anna Morgan Aurora (A. Christian) 2:19.20
7 Kara Howell Port Byron (Riverdale) 2:19.94
8 Jodi Hoekstra Palos Heights (Chicago Christian) 2:19.96
9 Katie Cooper Plano 2:20.05

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Katelyn Bastert Carthage 4:52.39
2 Stephanie Brown Downs (Tri-Valley) 5:07.71
3 Olivia Klaus Eureka 5:08.65
4 Kelly Curran Bloomington (Central Catholic) 5:09.18
5 Hayley Thomas Winnebago 5:11.27
6 Jodi Hoekstra Palos Heights (Chicago Christian) 5:11.28
7 Ryan Eichelberger Braidwood (Reed-Custer) 5:11.97
8 Anna Morgan Aurora (A. Christian) 5:14.51
9 Karin Wirth Pleasant Plains 5:18.90

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Katelyn Bastert Carthage 10:38.91
2 Ryan Eichelberger Braidwood (Reed-Custer) 11:03.90
3 Olivia Klaus Eureka 11:10.09
4 Kelly Curran Bloomington (Central Catholic) 11:18.27
5 Kortney Ellingboe Warsaw 11:22.41
6 Valerie Cintron Aurora (Central Catholic) 11:33.69
7 Terasita Williams Casey (C.-Westfield) 11:34.40
8 TeNeal Pinkston Robinson 11:36.79
9 Reagan Alymer Moweaqua (Central A & M) 11:39.37

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Ashley Kasnick Aurora (Central Catholic) :14.49
2 Leah Orley Benton :14.80
3 Megan Stringer Moweaqua (Central A & M) :15.12
4 Tori Stone Altamont :15.42
5 Alexa Allen Port Byron (Riverdale) :15.55
6 Caty Eeten Eureka :15.66
7 JeriLyn Mandac Braidwood (Reed-Custer) :15.69
8 Alexis Atkins Bloomington (Central Catholic) :16.21
9 Sara King Petersburg (PORTA) :19.14

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Leah Orley Benton :43.80
2 Amy Byers Carthage :44.96
3 Tori Stone Altamont :45.14
4 Ashley Kasnick Aurora (Central Catholic) :45.35
5 Jasmine Jacobs Mt. Carmel :45.63
6 Courtney Brown Bushnell (B.-Prairie City) :46.58
7 Sarah Boraas Sherrard :46.82
8 Sara King Petersburg (PORTA) :47.19
9 Joslynn Northrup Byron :47.38

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Melrose Park (Walther Lutheran) :49.65
    Jazzmyn Harvey, Ashley Simon, Janae Sims, Ashley Strong  
2 Dwight :49.68
    Kolby Hoffman, Megan Kohrt, Chloe Trewartha, Brianna Vigna  
3 Aurora (A. Christian) :49.99
    Chelsea Cooper, Ashura Jenkins, Rachael Mertens, Elyssa Zielke  
4 Marshall :50.60
    Paige Hutchinson, Christina Smithson, Mackenzie Tarble, Whitney Tarble  
5 Rockford (Christian Life) :51.13
    Stephanie Garcia, Tailyr Negri, Michelle Regan, Jenner Sio  
6 Pinckneyville :51.45
    Jennifer Bauersachs, Olivia Campbell, Samanatha Schneider, Kimberly Spencer  
7 Elmhurst (Timothy Christian) :51.58
    Alexis Euwema, Shannon McNeil, Monica Morrison, Lindsay VanderBrug  
8 Princeton :51.60
    Lauren Holschbach, Natalie Lind, Brittany Lowdermilk, Sarah Maynard  
9 Kewanee (Wethersfield) :51.69
    Natalie Fargher, Aron Jackson, Jordan Milroy, Dani Williams  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Dwight 1:44.10
    Kolby Hoffman, Megan Kohrt, Chloe Trewartha, Brianna Vigna  
2 South Holland (Seton Academy) 1:44.30
    Anisha Johnson, Quiana Jones, Ashley Turner, Erica Young  
3 Melrose Park (Walther Lutheran) 1:45.59
    Jazzmyn Harvey, Ashley Simon, Janae Sims, Ashley Strong  
4 Sherrard 1:46.27
    Sarah Boraas, Amy Dowell, Lacey Hainline, Morgan Leffel  
5 Kewanee (Wethersfield) 1:46.52
    Natalie Fargher, Jordan Milroy, Valerie Sutton, Dani Williams  
6 Rockford (Christian Life) 1:47.21
    Tailyr Negri, Michelle Regan, Jenner Sio, Brittany Smith  
7 Herscher 1:47.63
    Shellan Dunsworth, Jennifer Legg, Jordan Orr, Kayla Wetzel  
8 Carthage 1:48.14
    Lea Brodie, Mackenzie Carroll, Brooke Fox, Danielle Gronewold  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Dwight 4:00.93
    Kolby Hoffman, Megan Kohrt, Chloe Trewartha, Brianna Vigna  
2 Sherrard 4:03.12
    Amelia Arku, Lacey Hainline, Morgan Leffel, Lindsie Pettie  
3 Rockford (R. Christian) 4:04.12
    Stephanie Braun, Kiersten Ellis, Molly Ellis, Emily Reierson  
4 Manlius (Bureau Valley) 4:04.55
    Lauren Barnett, Alisa Baron, Stephanie Harrod, Hillary Monier  
5 Pittsfield 4:05.61
    Erin Allen, Ashlyn Ruebush, Marla Willard, Kayci Yelliott  
6 Kewanee (Wethersfield) 4:06.44
    Brittney Bennett, Brooke Buresh, Natalie Fargher, Aron Jackson  
7 Byron 4:07.01
    Megan Considine, Jackie Freidel, Joslynn Northrup, Sarah Thompson  
8 Altamont 4:10.40
    Ashlyn Duckwitz, Beth Niemerg, Justine Seidel, Tori Stone  
9 Erie 4:11.19
    Annie DeBaillie, Caly Dessing, Emily McLain, Carissa Saad  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Monmouth (M.-Roseville) 9:35.93
    Bethany Corbin, Hannah Hottle, Morgan Melvin, Amanda Schreck  
2 Winnebago 9:41.61
    Tessa Hoefle, Alexandria Palm, Katelynn Schneider, Hayley Thomas  
3 Sherrard 9:43.91
    Morgan Leffel, Lindsie Pettie, Shelbie Pettie, Kara Weihler  
4 Moweaqua (Central A & M) 9:44.81
    Lauren Adcock, Reagan Alymer, Tessa Duncan, Brianne Simmons  
5 Manlius (Bureau Valley) 9:49.49
    Alisa Baron, Angie Bickett, Taylor Grant, Molly Von Holten  
6 Petersburg (PORTA) 9:49.98
    Whitney Brauer, Claire Brown, Katie Drendel, Ashley Thomasma  
7 Palos Heights (Chicago Christian) 9:50.05
    Jodi Hoekstra, Alli Stoub, Melissa Voss, Abbey Wise  
8 Stockton 9:56.52
    Jessica Brunner, Allison Entmeier, Haley Magee, Hope Wilson  
9 Tremont 9:58.16
    Katy Deppert, Alyssa Imig, Katie Koch, Mandy Wirtjes  

high jump

Place Name School Mark
1 Jessica Hemann Breese (Central) 5-5
2 Kendra Jennings Camp Point (Central) 5-5
3 Kelsey Holman Eureka 5-5
4 Caty Eeten Eureka 5-5
5 Leah Orley Benton 5-5
6 Courtney Hafenstein Edwardsville (Metro-East Lutheran) 5-4
7 Stephanie Denius Fithian (Oakwood) 5-4
8 Alexis Atkins Bloomington (Central Catholic) 5-0
9 Nikki Snearley Newton 5-0

pole vault

Place Name School Mark
1 Katherine Hendricks Carterville 11-3
2 Lisa Livingston Clinton 11-0
3 Tyra Woodruff Byron 11-0
4 Emily Schumacher Teutopolis 10-9
5 Heather Cox Rochester 10-9
6 Brittany Knodle Byron 10-6
6 Kathrin Nosbuesch Lewistown 10-6
8 Rachelle Harbert Pana (H.S.) 10-6
9 Sophie Simmons Macomb 10-6

long jump

Place Name School Mark
1 Katelyn Moore Camp Point (Central) 17-1012
2 Kolby Hoffman Dwight 17-1014
3 Lauren Winkleman Carmi (C.-White County) 17-912
4 Penny Grant Beardstown 17-834
5 Kimber Barrett Liberty 17-814
6 Jaimee Roy Neoga 17-634
7 Chloe Trewartha Dwight 17-612
8 Madi Pranger Carrollton 17-614
9 Jackie Cahill Stockton 17-534

triple jump

Place Name School Mark
1 Leah Orley Benton 37-612
2 Jenner Sio Rockford (Christian Life) 36-914
3 Jaimee Roy Neoga 36-612
4 Kayliegh McBrain Hillsboro 35-914
5 Kendall Rush Spring Valley (Hall) 35-412
6 Amy Byers Carthage 35-334
7 Tara VanZuiden Fulton (H.S.) 35-312
8 Stephanie Denius Fithian (Oakwood) 35-3
9 Stephanie Gallagher Rockford (Lutheran) 34-11

shot put

Place Name School Mark
1 Maria Pretnar Hillsboro 42-1014
2 Tabitha Smith Oregon 41-612
3 Allison Kereven Oregon 40-9
4 Alissa Patient Macon (Meridian) 39-834
5 Tracy Olson Argenta (A.-Oreana) 39-712
6 Heather Pruemer Teutopolis 38-112
7 Megan Harbison Eldorado 37-1112
8 Erica LeVault Sesser (S.-Valier) 37-11
9 Amanda Alvey Harrisburg 37-112

discus throw

Place Name School Mark
1 Megan Stringer Moweaqua (Central A & M) 122-6
2 Erin Clark Fairbury (Prairie Central) 122-4
3 Tracy Olson Argenta (A.-Oreana) 120-9
4 Wendy Dunn Sparta 120-5
5 Tabitha Smith Oregon 120-2
6 Ashley Rojemann Galena (H.S.) 118-9
7 Morgan Phalen Mendota 118-1
8 Carlie Wear Sciota (West Prairie) 117-5
9 Maria Pretnar Hillsboro 117-2

2006-07 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Ronecia Nash East St. Louis (Sr.) :11.94
2 Toni Graham Hoffman Estates (Conant) :11.95
3 Yolanda Suggs Belleville (West) :12.12
4 Natalie Tarter Batavia :12.17
5 Hanna Query Mahomet (M.-Seymour) :12.26
6 Tia Harvey Rock Island (H.S.) :12.30
7 Leslie Washington Champaign (Centennial) :12.32
8 Seyi Adesope Lansing (Thornton Fractional South) :12.39
9 Stephanie Omueti Chicago (Whitney Young) :12.41

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Ronecia Nash East St. Louis (Sr.) :24.86
2 Toni Graham Hoffman Estates (Conant) :25.16
3 Hanna Query Mahomet (M.-Seymour) :25.22
4 Yolanda Suggs Belleville (West) :25.24
5 Seyi Adesope Lansing (Thornton Fractional South) :25.35
6 Amanda Schnack Barrington :25.38
7 Shakeia Pinnick Aurora (Waubonsie Valley) :25.47
8 Coryn Marzejon Huntley :25.49
9 Stephanie Omueti Chicago (Whitney Young) :25.56

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Casey Short Naperville (Central) :55.97
2 Coryn Marzejon Huntley :56.16
3 Yolanda Suggs Belleville (West) :56.53
4 Jennifer Schnack Barrington :56.54
5 Eileen Moran New Lenox (Providence Catholic) :57.05
6 Amber Mills Carbondale (H.S.) :57.16
7 Kindra Perkins Maywood (Proviso East) :57.56
8 Marissa Golliday Oak Lawn (Richards) :57.94
9 Libby O'Brien Glen Ellyn (Glenbard South) :57.96

800-meter run

Place Name School Mark
1 Casey Short Naperville (Central) 2:11.33
2 Ashley Verplank Bloomington (H.S.) 2:12.05
3 Shakeia Pinnick Aurora (Waubonsie Valley) 2:12.70
4 Regina George Chicago (Gordon Tech) 2:13.46
5 Abby Higgins Lisle (Benet Academy) 2:13.51
6 Mckinzie Schulz Lisle (Benet Academy) 2:14.06
7 Sara Hartley Naperville (Neuqua Valley) 2:14.58
8 Britney Allen East St. Louis (Sr.) 2:14.66
9 Maggie Sutor Frankfort (Lincoln-Way East) 2:14.72

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Ashley Verplank Bloomington (H.S.) 4:54.95
2 Nicole Benson Bartonville (Limestone) 5:00.37
3 Lizzy Hynes St. Charles (East) 5:01.30
4 Kalli Dalton Hoffman Estates (Conant) 5:01.61
5 Rebecca Tracy Barrington 5:03.15
6 Heather Olson Gurnee (Warren) 5:04.90
7 Kate Tysse Oak Forest 5:04.92
8 Kristina Aubert Crystal Lake (South) 5:08.27
9 Katherine Rack Oak Park (O.P.-River Forest) 5:09.12

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Kristina Aubert Crystal Lake (South) 10:51.12
2 Laurie Dalrymple Elmhurst (York) 10:56.97
3 Stephanie Strasser St. Charles (North) 11:04.16
4 Annette White Mt. Prospect (Prospect) 11:05.23
5 Kailyn Kuzmuk Tinley Park (Andrew) 11:05.77
6 Chelsea Bolton Palatine (Fremd) 11:05.98
7 Caitlin Comfort Peoria (Notre Dame) 11:07.42
8 Lauren Zumbach Hinsdale (Central) 11:07.50
9 Katherine Rack Oak Park (O.P.-River Forest) 11:09.86

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Egle Staisiunaite Downers Grove (South) :13.72
2 Natalie Tarter Batavia :14.17
3 Jere' Richardson Cahokia (H.S.) :14.35
4 Charay Savage Belleville (East) :14.44
5 Tiara Barr Harvey (Thornton) :14.54
6 Valencia Anderson Plainfield (North) :14.77
7 Amber Triner West Chicago (H.S.) :14.80
8 Roneisha Frye Belleville (East) :14.86
9 Sarah Beutler Carol Stream (Glenbard North) :15.04

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Egle Staisiunaite Downers Grove (South) :41.67
2 Shakeia Pinnick Aurora (Waubonsie Valley) :42.65
3 Natalie Tarter Batavia :42.84
4 Morgan Monroe Chicago (Lane) :43.43
5 Molly Glantz Barrington :44.36
6 Lindsay Gierke Maple Park (Kaneland) :45.37
7 Paige Steffen Bloomington (H.S.) :45.57
8 Amber Haywood East St. Louis (Sr.) :46.16
9 Jere' Richardson Cahokia (H.S.) :48.72

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Sr.) :47.25
    Deara McNeal, Ronecia Nash, Chelsey Robinson, Chare' Wilson  
2 Barrington :47.84
    Dipti Karmarkar, Amanda Schnack, Jennifer Schnack, Valery Taylor  
3 Hoffman Estates (Conant) :47.94
    Destiny Arps, Toni Graham, Briana Millar, Emily Quinones  
4 Freeport (H.S.) :48.33
    Rachel Gastel, Aleisha Leeper, Kiara Pearson, Kalandra Price  
5 Evanston (Twp.) :48.39
    Maxandre Balthazar, Leah Schenkier, Adrienne Slaughter, Brittany Tolar  
6 Cahokia (H.S.) :48.62
    Laquitsha Bejoile, Jere' Richardson, Porsha Rogers, Rontacial Rogers  
7 Rock Island (H.S.) :48.69
    Brittney Hart, Tia Harvey, Genesis Johnson, Ciara Turner  
8 Chicago (Morgan Park) :48.89
    Tiffany Edwards, Brandi Robinson, Tamika Robinson, Tierra Russell  
9 Hinsdale (Central) :49.39
    Mennae Boyd, Chelsea Celistan, Jenna Urbanski, Tenika Waldroup  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Sr.) 1:39.73
    Amber Haywood, Ronecia Nash, Chelsey Robinson, Chare' Wilson  
2 Harvey (Thornton) 1:40.98
    Tiara Barr, Diane Lindsey, Alexandria Smith, Ashley Stacey  
3 Evanston (Twp.) 1:41.11
    Maxandre Balthazar, Khadija Quarles, Adrienne Slaughter, Brittany Tolar  
4 Hoffman Estates (Conant) 1:42.08
    Destiny Arps, Toni Graham, Briana Millar, Emily Quinones  
5 Barrington 1:42.18
    Jayne Jaderholm, Dipti Karmarkar, Sara Rebmann, Amanda Schnack  
6 Hinsdale (Central) 1:43.37
    Mennae Boyd, Elizabeth Lusk, Mallory Morse, Tenika Waldroup  
7 Cahokia (H.S.) 1:43.59
    Laquitsha Bejoile, Nakeia Lovett, Porsha Rogers, Rontacial Rogers  
8 Rock Island (H.S.) 1:44.18
    Ciana Baker, Tia Harvey, Genesis Johnson, Ciara Turner  
9 Downers Grove (South) 1:46.15
    Christine Bowe, Courtney Gosewisch, Milica Leone, Lynn Mueller  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Barrington 3:50.21
    Molly Glantz, Jayne Jaderholm, Jennifer Schnack, Valery Taylor  
2 Maywood (Proviso East) 3:50.38
    Nevada Morrison, Skye Morrison, Kindra Perkins, Brittany Robbins  
3 Evanston (Twp.) 3:51.76
    Amber Jackson, Khadija Quarles, Adrienne Slaughter, Brittany Tolar  
4 Edwardsville (H.S.) 3:55.05
    Leah Bateman, Lia Saunders, Kaci Smith, Eryn Stepherson  
5 Hinsdale (Central) 4:00.35
    Stephanie Green, Lisa Kapusta, Elizabeth Lusk, Jenna Urbanski  
6 Lisle (Benet Academy) 4:00.90
    Sarah Clark, Abby Higgins, Kelsey Ontko, Mckinzie Schulz  
7 Galesburg (H.S.) 4:01.26
    Kourtni Brophy, Keli Jo Hinkle, Bailey Jackson, Jorden Scott  
8 Palatine (H.S.) 4:01.58
    Michelle Brunk, Jocelyn Kuksa, Brittany Scales, Colleen Standridge  
9 Bloomington (H.S.) 4:03.11
    Ashley Brown, Nichelle Harrison, Paige Steffen, Katie Trowitch  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Barrington 9:09.67
    Molly Glantz, Samantha Learch, Danielle Locascio, Rebecca Tracy  
2 Hinsdale (Central) 9:14.1133
    Emily Cleary, Rosemary Hines, Gina Kapusta, Elaine Kuckertz  
2 Palatine (H.S.) 9:14.1133
    Ruth Allen, Michelle Brunk, Colleen Standridge, Tory Wright  
4 Wheaton (North) 9:17.80
    Jillian Currie, Jenny Kraakevik, Jackie Laesch, Cassidy Wagner  
5 Lisle (Benet Academy) 9:19.36
    Katy Barron, Sarah Clark, Abby Higgins, Mckinzie Schulz  
6 Mt. Prospect (Prospect) 9:19.59
    Amy Abdnor, Claire Hollis, Emily Salzman, Lucy Taylor  
7 Edwardsville (H.S.) 9:20.80
    Leah Bateman, Lia Saunders, Courtney Smith, Liz Speicher  
8 Naperville (North) 9:25.48
    Elle Metz, Kristin Muckerheide, Ericka Schertz, Jaime Schertz  
9 Fox Lake (Grant) 9:25.83
    Alyssa Azzano, Kendra Kennedy, Leya Munwam, Ola Yussuff  

high jump

Place Name School Mark
1 Jennifer Palovcsik Belleville (East) 5-7
2 Alex Starks Peoria (Richwoods) 5-6
3 Raisa Taylor Decatur (Eisenhower) 5-6
4 Christine Bowe Downers Grove (South) 5-5
5 Kelly Moser Plainfield (North) 5-5
6 Caitlin Roberts Elmhurst (York) 5-4
6 Laura Morris Mahomet (M.-Seymour) 5-4
8 Elaine Patten O'Fallon (H.S.) 5-4
9 Monika Jakutyte Naperville (Neuqua Valley) 5-4

pole vault

Place Name School Mark
1 Melissa Gergel Chicago Heights (Marian) 12-6
2 Jenna Wexter New Lenox (Lincoln-Way Central) 11-6
3 Jocelyn Kuksa Palatine (H.S.) 11-3
4 Rachel Teitelbaum Oak Park (O.P.-River Forest) 11-0
4 Meriel Harwood Palatine (Fremd) 11-0
6 Corrie Heine Dunlap 11-0
7 Audra Hoerr Champaign (Centennial) 10-9
7 Peggy Keplinger Glen Ellyn (Glenbard South) 10-9
9 Courtney Fisher Normal (Community) 10-6

long jump

Place Name School Mark
1 Brittani McNeal Romeoville (H.S.) 18-1012
2 Diane Lindsey Harvey (Thornton) 18-312
3 Breanna Sanner Country Club Hills (Hillcrest) 18-234
4 Jennifer Palovcsik Belleville (East) 18-2
5 Malaikah Love Carbondale (H.S.) 18-112
6 Laura Morris Mahomet (M.-Seymour) 18-114
7 Jasmin Clark Flossmoor (Homewood-F.) 17-1034
8 Amber Haywood East St. Louis (Sr.) 17-912
9 Margie Zimoch Chicago (Lane) 17-914

triple jump

Place Name School Mark
1 Breanna Sanner Country Club Hills (Hillcrest) 40-414
2 Alexandria Smith Harvey (Thornton) 38-914
3 Malaikah Love Carbondale (H.S.) 38-214
4 Krista Stillson Naperville (Neuqua Valley) 37-1012
5 Aleisha Leeper Freeport (H.S.) 37-5
6 Tamika Robinson Chicago (Morgan Park) 37-314
7 Andrea Crump Glenview (Glenbrook South) 36-712
8 Dipti Karmarkar Barrington 36-712
9 Candice Weisinger South Holland (Thornwood) 36-334

shot put

Place Name School Mark
1 Bailey Wagner Fox Lake (Grant) 46-6
2 Megan Manning Rock Island (Alleman) 45-312
3 Khadija Abdulah Harvey (Thornton) 45-014
4 Daniella Bunch Mahomet (M.-Seymour) 43-6
5 Katie Vuckovich Naperville (Neuqua Valley) 43-0
6 Tori Zigler Fox Lake (Grant) 42-11
7 Brittany Smith Oak Park (O.P.-River Forest) 41-9
8 Dana LaRue South Holland (Thornwood) 40-1
9 Mindy Harrington Richmond (R.-Burton) 39-834

discus throw

Place Name School Mark
1 Erin Wykoff Troy (Triad) 147-9
2 Bailey Wagner Fox Lake (Grant) 146-11
3 Jordan Harris Champaign (Centennial) 139-8
4 Lauren Orris Palatine (H.S.) 138-6
5 Geneva McCall Dolton (Thornridge) 135-5
6 Brittany Smith Oak Park (O.P.-River Forest) 131-5
7 Vanessa Mensie Palatine (Fremd) 130-5
8 Frisline Saintoiry Skokie (Niles West) 129-11
9 Kristin Wykoff Troy (Triad) 127-7

2007-08 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Kimberly Spencer Pinckneyville :12.38
2 Courtney Smith Benton :12.80
3 Kayla Heal Henry (H.-Senachwine) :12.82
4 Molly Ellis Rockford (R. Christian) :12.89
5 Penny Grant Beardstown :12.95
6 Brittany Lowdermilk Princeton :13.04
7 Rose Sanders Virden :13.05
8 Macey Black Pleasant Hill :13.09
9 Kayci Yelliott Pittsfield :13.35

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Kimberly Spencer Pinckneyville :25.00
2 Courtney Smith Benton :25.21
3 Leah Orley Benton :25.84
4 Lindsey Holden Greenville :26.00
5 Kayla Heal Henry (H.-Senachwine) :26.02
6 Regina George Chicago (St. Gregory) :26.05
7 Jena Hemann Breese (Central) :26.27
8 Lauren Doyle Macon (Meridian) :26.38
9 Brittany Lowdermilk Princeton :26.70

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Alisa Baron Manlius (Bureau Valley) :55.66
2 Molly Ellis Rockford (R. Christian) :56.60
3 Tess Shubert Okawville :56.88
4 Regina George Chicago (St. Gregory) :57.53
5 Leeann Michl Newton :57.59
6 Jena Hemann Breese (Central) :57.98
7 Miriam Rutzen Biggsville (West Central) :58.21
8 Courtney Smith Benton :59.40
9 Lindsey Holden Greenville 1:01.13

800-meter run

Place Name School Mark
1 Stephanie Brown Downs (Tri-Valley) 2:10.96
2 Regina George Chicago (St. Gregory) 2:12.23
3 Leeann Michl Newton 2:15.78
4 Kelly Curran Bloomington (Central Catholic) 2:17.37
5 Amanda Trancoso Sterling (Newman Central Catholic) 2:17.79
6 Jodi Hoekstra Palos Heights (Chicago Christian) 2:18.39
7 Erika Ramos Hoopeston (H. Area) 2:18.75
8 Kara Howell Port Byron (Riverdale) 2:19.89
9 Ruthie Welch Urbana (University) 2:20.10

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Olivia Klaus Eureka 5:07.01
2 Stephanie Brown Downs (Tri-Valley) 5:08.05
3 Kelly Curran Bloomington (Central Catholic) 5:13.73
4 Jodi Hoekstra Palos Heights (Chicago Christian) 5:17.11
5 Karin Wirth Pleasant Plains 5:18.30
6 Katie Jensen Lena (L.-Winslow) 5:18.52
7 Cara Feeney Champaign (St. Thomas More) 5:22.63
8 Jacki McKown Elmwood 5:24.53
9 Kerry Pelton Bloomington (Central Catholic) 5:28.04

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Kelly Curran Bloomington (Central Catholic) 11:17.32
2 Olivia Klaus Eureka 11:26.99
3 Kerry Pelton Bloomington (Central Catholic) 11:31.89
4 Rachel Schultz Herscher 11:36.88
5 Justeen Krutsinger Flora 11:42.95
6 Katie Jensen Lena (L.-Winslow) 11:44.28
7 Ann Schuette Aurora (A. Christian) 11:49.71
8 Jamee Holmes Tremont 11:52.65
9 Tessa Copple Elmwood 11:55.47

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Leah Orley Benton :15.09
2 Sara King Petersburg (PORTA) :15.44
3 Emily Becker Pleasant Plains :15.62
4 Courtney McKibben Rockford (R. Christian) :15.73
5 Alexa Allen Port Byron (Riverdale) :16.03
6 Sarah Boraas Sherrard :16.11
7 Alexis Atkins Bloomington (Central Catholic) :16.46
8 Erin Ealy Rushville (R.-Industry) :19.39
9 Megan Stringer Moweaqua (Central A & M) :22.13

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Leah Orley Benton :44.87
2 Amy Byers Carthage (Illini West) :45.00
3 Paige Knodle Byron :46.35
4 Jerilyn Mandac Braidwood (Reed-Custer) :47.01
5 Stephanie Denius Fithian (Oakwood) :47.11
6 Sarah Boraas Sherrard :47.26
7 Chelsey Widdop Taylor Ridge (Rockridge) :47.35
8 Candice Carajohn Seneca :48.16
9 Alexis Atkins Bloomington (Central Catholic) :55.04

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Rushville (R.-Industry) :50.57
    Moore Breanna, Ealy Erin, Hulvey Kayla, Roegge Sarah  
2 Carthage (Illini West) :50.57
    Gronewold Danielle, Brodie Lea, Carroll Mackenzie, Mohr Tiffany  
3 Sherrard :50.69
    Dowell Amy, Hainline Lacey, Murray Rachel, Boraas Sarah  
4 Manlius (Bureau Valley) :50.78
    Baron Alisa, Phillips Anna, Franklin Aubrey, Grunloh Carlie  
5 Byron :50.84
    Knodle Brittany, Scheffler Heidi, Considine Megan, Knodle Paige  
6 Melrose Park (Walther Lutheran) :51.05
    Simon Ashley, Schmidt-Swartz Emma, Walker Jaquitta, Harvey Jazzmyn  
7 Tolono (Unity) :51.12
    Shroyer Ashlee, Gooch Dani, Clennon Emily, Hyong Migee  
8 Pecatonica :51.36
    Michaelis Beth, Buttel Danielle, Kleckler Megan, Warner Rebecca  
9 Lena (L.-Winslow) :51.40
    Lobdell Cassidy, Jobes Katie, Hatfield Kim, Tully Kim  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Melrose Park (Walther Lutheran) 1:44.10
    Richardson Deanna, Schmidt-Swartz Emma, Harvey Jazzmyn, Ransom Morgan  
2 Rushville (R.-Industry) 1:45.71
    Moore Breanna, Ealy Erin, Roegge Sarah, Onion Tayler  
3 Carthage (Illini West) 1:46.18
    Byers Amy, Gronewold Danielle, Carroll Mackenzie, Mohr Tiffany  
4 Kewanee (Wethersfield) 1:46.64
    Williams Dani, Milroy Jordan, Fargher Natalie, Steger Shelby  
5 Camp Point (Central) 1:47.38
    Bauer Amanda, Heimann Caitlinn, Moore Katelyn, Wright MacKenzie  
6 Sherrard 1:47.76
    Dowell Amy, Hainline Lacey, Kissner Madison, Murray Rachel  
7 Pleasant Plains 1:48.80
    Becker Emily, Kirbach Lexi, Oschwald Renna, Johnson Tiffani  
8 Georgetown (G.-Ridge Farm) 1:48.89
    Beals Jade, Lierman Kaci, Swick Lindsey, Porter Shelby  
9 Braidwood (Reed-Custer) 1:48.91
    Vanderhyden Ellyn, Strouse Jacklyn, Mandac Jerilyn, James Stefanie  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Vandalia 4:03.47
    Durbin Ashley, Houston Kayla, Stunkel Kristina, Dodson Paige  
2 Carthage (Illini West) 4:04.89
    Byers Amy, Campbell Bali, Gronewold Danielle, Mohr Tiffany  
3 Eureka 4:05.58
    Martin Bonni, Holman Kelsey, Puent Natalie, Klaus Olivia  
4 Pittsfield 4:05.99
    Losch Karly, Yelliott Kayci, Willard Marla, Taylor Sarah  
5 Moweaqua (Central A & M) 4:09.98
    Dial Ashley, Miller Emily, Adcock Lauren, Duncan Tessa  
6 Winchester 4:10.45
    Bettis Kaitlin, VanDeVelde Karlee, Little Kelsey, Lietz Keri  
7 Rockford (R. Christian) 4:12.54
    McKibben Courtney, Reierson Emily, Ellis Molly, Braun Stephanie  
8 Sherrard 4:13.64
    Munday Allie, Hainline Lacey, Anderson Raeann, Boraas Sarah  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Eureka 9:39.59
    Martin Bonni, Klaus Deidra, Magnuson Laura, Klaus Olivia  
2 Winnebago 9:41.05
    Palm Alexandria, Thomas Hayley, Schneider Katelynn, Hoefle Tessa  
3 Palos Heights (Chicago Christian) 9:48.12
    Wise Abbey, Stoub Alli, Hoekstra Jodi, Harms Kirsten  
4 Tremont 9:52.55
    Imig Alyssa, Booker Hannah, Deppert Katy, Wirtjes Mandy  
5 Elmwood 9:55.08
    Husemann Hope, McKown Jacki, Nelson Rosie, Nieders Taylor  
6 Knoxville 9:58.62
    Block Peironnet, Johnson Shelby, Wright Sydney, Wunder Tia  
7 Kewanee (Wethersfield) 9:59.93
    Jackson Aron, Buresh Brooke, Fargher Natalie, Steger Shelby  
8 Petersburg (PORTA) 10:00.69
    Brown Claire, Christofanelli Elyse, Drendel Katie, Thomas Rachael  
9 Byron 10:04.02
    Lehne Emily, Freidel Jackie, McMullen Mariah, Thompson Sarah  

high jump

Place Name School Mark
1 Jena Hemann Breese (Central) 5-7
2 Kelsey Holman Eureka 5-6
3 Miriam Rutzen Biggsville (West Central) 5-5
4 Maura Cummins Newton 5-5
5 Nikki Snearley Newton 5-5
6 Tiffany Beachy Arthur 5-4
6 Emily Becker Pleasant Plains 5-4
8 Tess Godhardt Hinckley (H.-Big Rock) 5-4
9 Kendra Jennings Camp Point (Central) 5-4

pole vault

Place Name School Mark
1 Rachelle Harbert Pana (H.S.) 10-6
2 Brittany Knodle Byron 10-6
3 Holly Wiersema Rockford (Christian Life) 10-3
4 Alyssa Donner Princeton 10-0
5 Maggie Chenault Robinson 10-0
6 Paige Knodle Byron 9-9
7 Megan Ervin Rushville (R.-Industry) 9-6
8 Brittany Merritt Eureka 9-6
9 Tonya Tuttle Harrisburg 9-6

long jump

Place Name School Mark
1 Penny Grant Beardstown 18-8
2 Katelyn Moore Camp Point (Central) 18-014
3 Lauren Winkleman Carmi (C.-White County) 17-1014
4 Jalyn Jant Litchfield 17-1014
5 Abby Popejoy Fairbury (Prairie Central) 17-814
6 Jaimee Roy Neoga 17-8
7 Danielle Buttel Pecatonica 17-8
8 Jenner Sio Rockford (Christian Life) 17-014
9 Kecia Simpson West Frankfort (Frankfort) 16-914

triple jump

Place Name School Mark
1 Leah Orley Benton 39-114
2 Courtney Smith Benton 38-212
3 Kendall Rush Spring Valley (Hall) 37-712
4 Jenner Sio Rockford (Christian Life) 37-3
5 Jaimee Roy Neoga 36-1134
6 Alisa Baron Manlius (Bureau Valley) 36-1014
7 Lauren Winkleman Carmi (C.-White County) 36-712
8 Erin Moran Bloomington (Central Catholic) 36-3
9 Jessica Hemann Breese (Central) 36-034

shot put

Place Name School Mark
1 Kelsey Card Carlinville 44-614
2 Dani Helmers Chester 39-9
3 Allison Kereven Oregon 39-412
4 Hannah Wilkins Sidell (Jamaica) 39-134
5 Heather Pruemer Teutopolis 39-0
6 Jenna Thorp Hinckley (H.-Big Rock) 38-214
7 Alissa Patient Macon (Meridian) 38-112
8 Erica Jenkins Lexington 36-10
9 Chelsea Rimington Lena (L.-Winslow) 36-912

discus throw

Place Name School Mark
1 Kelsey Card Carlinville 142-4
2 Ashley Webb Benton 136-0
3 Kristen Schutte Strasburg (Stewardson-S.) 128-3
4 Erica Funk Macon (Meridian) 122-4
5 Ashley Rojemann Galena (H.S.) 121-10
6 Karly Johnston Galva 121-9
7 Rachel Price White Hall (North Greene) 121-1
8 Tiffany Wallick Fisher 120-7
9 Amanda Wieland Herrin (H.S.) 119-10

2007-08 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Ronecia Nash East St. Louis (Sr.) :11.88
2 Toni Graham Hoffman Estates (Conant) :12.06
3 Yolanda Suggs Belleville (West) :12.15
4 Rebekah Johnson Normal (University) :12.30
5 Aireonna Bailey Zion (Z.-Benton) :12.33
6 Natalie Tarter Batavia :12.34
7 Lindsay Gierke Maple Park (Kaneland) :12.42
8 Ariel Robinson Decatur (MacArthur) :12.55
9 Nevada Morrison Maywood (Proviso East) :12.63

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Ronecia Nash East St. Louis (Sr.) :23.86
2 Toni Graham Hoffman Estates (Conant) :24.32
3 Chelsey Robinson East St. Louis (Sr.) :24.64
4 Adrienne Slaughter Evanston (Twp.) :24.65
5 Yolanda Suggs Belleville (West) :24.81
6 Genesis Johnson Rock Island (H.S.) :25.19
7 Lindsay Gierke Maple Park (Kaneland) :25.25
8 Olivia Allen Lake Zurich :25.30
9 Kelsey Ontko Lisle (Benet Academy) :25.42

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Genesis Johnson Rock Island (H.S.) :54.83
2 Adrienne Slaughter Evanston (Twp.) :55.39
3 Yolanda Suggs Belleville (West) :55.83
4 Jessica Lenoir Alton (Sr.) :56.07
5 Nevada Morrison Maywood (Proviso East) :56.66
6 Libby O'Brien Glen Ellyn (Glenbard South) :56.99
7 Samantha Learch Barrington :57.05
8 Donielle Ross Peoria (Richwoods) :57.27
9 Kelsey Ontko Lisle (Benet Academy) :58.55

800-meter run

Place Name School Mark
1 Ashley Verplank Bloomington (H.S.) 2:07.96
2 Amanda Duvendack Metamora 2:10.20
3 McKinzie Schulz Lisle (Benet Academy) 2:11.81
4 Toni Ogundare Aurora (Waubonsie Valley) 2:12.99
5 Alexis Sampson Batavia 2:13.83
6 Annette Eichenberger West Chicago (H.S.) 2:14.46
7 Erika Foltys Lockport (Twp.) 2:14.89
8 Ariel Butzine Lake Villa (Lakes) 2:15.28
9 Kathleen Malloy Chicago (Payton) 2:15.40

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Ashley Verplank Bloomington (H.S.) 4:54.99
2 Rebecca Tracy Barrington 4:57.23
2 Liz Phillips Lockport (Twp.) 4:57.23
4 Heather Olson Gurnee (Warren) 4:57.31
5 Stephanie Strasser St. Charles (North) 4:59.41
6 Nicole Benson Bartonville (Limestone) 4:59.57
7 Aisha Praught Moline (H.S.) 5:01.85
8 Katherine Rack Oak Park (O.P.-River Forest) 5:05.88
9 Kailyn Kuzmuk Tinley Park (Andrew) 5:06.90

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Kristin Sutherland Orland Park (Sandburg) 10:31.34
2 Lindsay Flanagan Roselle (Lake Park) 10:36.34
3 Caitlin Comfort Peoria (Notre Dame) 10:42.95
4 Nicole Benson Bartonville (Limestone) 10:49.51
5 Lizzy Hynes St. Charles (East) 10:54.00
6 Stephanie Strasser St. Charles (North) 10:54.55
7 Kristina Aubert Crystal Lake (South) 10:56.72
8 Katherine Rack Oak Park (O.P.-River Forest) 10:59.14
9 Sarah McIntosh Palatine (H.S.) 11:01.53

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Ronecia Nash East St. Louis (Sr.) :14.16
2 Natalie Tarter Batavia :14.32
3 Valencia Anderson Plainfield (North) :14.56
4 Shakeia Pinnick Aurora (Waubonsie Valley) :14.65
5 Timeka Watkins East St. Louis (Sr.) :14.69
6 Ayanna Scott Springfield (Lanphier) :14.86
7 Megan Gregory Plainfield (North) :14.89
8 Roneisha Frye Belleville (East) :14.93
9 Laquitsha Bejoile Cahokia (H.S.) :15.83

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Natalie Tarter Batavia :42.14
2 Shakeia Pinnick Aurora (Waubonsie Valley) :42.82
3 Morgan Monroe Chicago (Lane) :43.68
4 Molly Glantz Barrington :44.06
5 Lindsay Gierke Maple Park (Kaneland) :44.23
6 Alexandria Smith Harvey (Thornton) :44.67
7 Ayanna Scott Springfield (Lanphier) :45.06
8 Ciara Turner Rock Island (H.S.) :45.39
9 Jocelyn Kuksa Palatine (H.S.) :45.52

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Sr.) :46.23
    Wilson Chare', Robinson Chelsey, McNeal Deara, Nash Ronecia  
2 Hoffman Estates (Conant) :46.47
    Millar Briana, Arps Destiny, Quinones Emily, Graham Toni  
3 Rock Island (H.S.) :47.95
    Hart Brittney, Turner Ciara, Johnson Genesis, Roberts Triona  
4 Maywood (Proviso East) :48.05
    Robbins Brittany, Morrison Nevada, Morrison Skye, Wallace Tamara  
5 Cahokia (H.S.) :48.06
    Jacobs Charisse, Bejoile Laquitsha, Rogers Porsha, Rogers Rontacial  
6 Park Ridge (Maine South) :48.36
    Eskew Caitlin, Alpert Lauren, Janeczek Monica, Tazioli Noelle  
7 Bolingbrook :48.47
    Govan Aleesha, Brown Jasmine, Boyd Mennae, Horton Samantha  
8 Belleville (East) :48.51
    Gunn Debra, Johnson Jessica, Fowler Kayla, Frye Roneisha  
9 Harvey (Thornton) :48.91
    Smith Alexandria, Stacey Ashley, Boswell Cera-Siera, Lindsey Diane  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hoffman Estates (Conant) 1:38.96
    Millar Briana, Arps Destiny, Quinones Emily, Graham Toni  
2 East St. Louis (Sr.) 1:40.41
    Wilson Chare', Robinson Chelsey, Johnson Philita, Watkins Timeka  
3 Bolingbrook 1:41.35
    Govan Aleesha, Brown Jasmine, Boyd Mennae, Horton Samantha  
4 Plainfield (North) 1:41.91
    Hawks Jesi, Gregory Megan, Jackson Megan, Anderson Valencia  
5 Belleville (West) 1:41.99
    Stewart Alaya, Wilson Ashley, Ewing Chalsea, Brown Kayla  
6 Cahokia (H.S.) 1:42.35
    Jacobs Charisse, Bejoile Laquitsha, Rogers Porsha, Rogers Rontacial  
7 Maywood (Proviso East) 1:42.57
    Thomas Angela, Robbins Brittany, Thomas Kiara, Morrison Skye  
8 Hinsdale (Central) 1:42.98
    Freyn Amanda, Lusk Elizabeth, Roush Lauren, Morse Mallory  
9 Naperville (North) 1:43.56
    Witmer Abby, Armetta Courtney, Huggins Kamaria, Hill Whitney  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Maywood (Proviso East) 3:47.14
    Robbins Brittany, Perkins Kindra, Morrison Nevada, Morrison Skye  
2 Evanston (Twp.) 3:51.50
    Slaughter Adrienne, Jackson Amber, Tolar Brittany, Griffin Danyale  
3 Barrington 3:52.34
    Jaderholm Jayne, Frey Jorie, Glantz Molly, Learch Samantha  
4 Batavia 3:52.65
    Sampson Alexis, Bernardoni Brooke, Warner Kathryn, Tarter Natalie  
5 Edwardsville (H.S.) 3:52.75
    Smith Kaci, Jason Laila, Saunders Lia, Rice Shanice  
6 Hinsdale (Central) 3:54.18
    Lusk Elizabeth, Reavis Emily, Roush Lauren, Green Stephanie  
7 LaGrange (Lyons) 3:56.16
    Adducci Alexa, Grimes Emma, Kilrea Kelsey, Bunsen Simone  
8 Lisle (Benet Academy) 3:56.72
    Cesarz Alison, Healy Kaileen, Ontko Kelsey, Schulz McKinzie  
9 East St. Louis (Sr.) 3:59.79
    Robinson Chelsey, McNeal Deara, Hibbler Myria, Johnson Philita  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Barrington 9:04.14
    Bingham Kala, Glantz Molly, Tracy Rebecca, Learch Samantha  
2 Mt. Prospect (Prospect) 9:11.48
    Abdnor Amy, Hollis Claire, Salzman Emily, Taylor Lucy  
3 Hinsdale (Central) 9:12.72
    Kuckertz Elaine, Cleary Emily, Harrison Graylin, Hines Roey  
4 Palatine (H.S.) 9:12.79
    Sund Becca, Standridge Colleen, Allen Ruth, Wright Tory  
5 Lockport (Twp.) 9:14.77
    Foltys Erika, Lakie Erin, Phillips Liz, Houts Stephanie  
6 Geneva 9:19.82
    Yelle Kat, Whitley Kelly, Yelle Myra, Ehrhardt Tess  
7 LaGrange (Lyons) 9:26.18
    Adducci Alexa, Rhode Holly, Kilrea Kelsey, Bunsen Simone  
8 Tinley Park (Andrew) 9:26.89
    Loesch Geena, Kuzmuk Kailyn, Kuzmuk Kellie, Sheahan Taylor  
9 Naperville (North) 9:27.15
    Metz Elle, Schertz Erica, Schertz Jamie, Stratton Michelle  

high jump

Place Name School Mark
1 Monika Jakutyte Naperville (Neuqua Valley) 5-6
2 Ellen Chapman Glenview (Glenbrook South) 5-5
3 Amy Kus Aurora (Rosary) 5-5
4 Victoria Mikszta Hoffman Estates (H.S.) 5-5
5 Ashley Conway McHenry 5-5
6 Janet Plonka Glen Ellyn (Glenbard West) 5-4
7 Lexie Tomchek Geneva 5-4
8 Kristen Willeford Mascoutah 5-4
9 Amy Harvoth Bradley (B.-Bourbonnais) 5-4

pole vault

Place Name School Mark
1 Jenna Wexter New Lenox (Lincoln-Way Central) 12-0
2 Jocelyn Kuksa Palatine (H.S.) 11-6
3 Sarah Ross Algonquin (Jacobs) 11-6
4 Emily Clay Normal (University) 11-0
5 Anna Etherington Barrington 10-9
5 Meghan Court Carol Stream (Glenbard North) 10-9
7 Maria Scheet Lisle (Benet Academy) 10-9
8 Megan Weller Frankfort (Lincoln-Way East) 10-6
9 Kathryn Warner Batavia 10-6

long jump

Place Name School Mark
1 Alex Harden Springfield (Southeast) 19-214
2 Kelsey Ontko Lisle (Benet Academy) 18-1014
3 Malaikah Love Carbondale (H.S.) 18-834
4 Diane Lindsey Harvey (Thornton) 18-812
5 Shanice Andrews Aurora (West) 18-514
6 Brittney Brimmage East St. Louis (Sr.) 18-212
7 Altrese Hawkins Hoffman Estates (H.S.) 18-112
8 Maya Rittmanic St. Charles (East) 17-1114
9 Imari Mason Chicago (Kenwood) 17-11

triple jump

Place Name School Mark
1 Alexandria Smith Harvey (Thornton) 39-714
2 Andrea Crump Glenview (Glenbrook South) 39-114
3 Malaikah Love Carbondale (H.S.) 38-734
4 Donielle Ross Peoria (Richwoods) 38-5
5 Amanda Caines Evanston (Twp.) 37-634
6 Krista Stillson Naperville (Neuqua Valley) 37-212
7 Jen Jenkins Rochelle 37-134
8 Candice Weisinger South Holland (Thornwood) 37-134
9 Raliat Adeboyejo Olympia Fields (Rich Central) 37-034

shot put

Place Name School Mark
1 Daniella Bunch Mahomet (M.-Seymour) 49-434
2 Bailey Wagner Fox Lake (Grant) 48-1112
3 Khadija Abdullah Harvey (Thornton) 44-1134
4 Tori Zigler Fox Lake (Grant) 44-934
5 Martha Shepard Palatine (H.S.) 42-234
6 Dana LaRue South Holland (Thornwood) 41-612
7 Erin Wykoff Troy (Triad) 41-534
8 Brittany Smith Oak Park (O.P.-River Forest) 41-034
9 Ashley Chervinko Hoffman Estates (H.S.) 40-1012

discus throw

Place Name School Mark
1 Bailey Wagner Fox Lake (Grant) 157-8
2 Jordan Harris Champaign (Centennial) 150-7
3 Erin Wykoff Troy (Triad) 149-9
4 Tori Zigler Fox Lake (Grant) 144-4
5 Brittany Smith Oak Park (O.P.-River Forest) 143-2
6 Jessica Carter Naperville (Central) 140-1
7 Lauren Orris Palatine (H.S.) 137-11
8 Hannah Baker Marion (H.S.) 136-0
9 Daniella Bunch Mahomet (M.-Seymour) 134-7

2008-09 (1A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Lindsey Holden Greenville :12.25
2 Anisha Johnson South Holland (Seton Academy) :12.32
3 Jena Hemann Breese (Central) :12.43
4 Kayla Heal Henry (H.-Senachwine) :12.54
5 Molly Ellis Rockford (R. Christian) :12.56
6 Shannon McNeil Elmhurst (Timothy Christian) :12.67
7 Shanna Tharp Pittsfield :12.74
8 Lauren Doyle Macon (Meridian) :12.78
9 Lacey Hainline Sherrard :12.78

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Regina George Chicago (St. Gregory) :25.08
2 Lindsey Holden Greenville :25.51
3 Molly Ellis Rockford (R. Christian) :25.62
4 Kayla Heal Henry (H.-Senachwine) :25.79
5 Macey Black Pleasant Hill :26.02
6 Lauren Doyle Macon (Meridian) :26.11
7 Brittney Massey Murphysboro :26.29
8 Tess Shubert Okawville :26.53
9 Morgan Ransom Melrose Park (Walther Lutheran) :26.61

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Lindsey Holden Greenville :55.67
2 Regina George Chicago (St. Gregory) :55.69
3 Leeann Michl Newton :56.88
4 Molly Ellis Rockford (R. Christian) :57.26
5 Kalla Gold Eureka :57.94
6 Tess Shubert Okawville :58.38
7 Lacey Hainline Sherrard :58.87
8 Alicia Hartley West Frankfort (Frankfort) :59.22
9 Paige Biehler Shelbyville :59.94

800-meter run

Place Name School Mark
1 Stephanie Brown Downs (Tri-Valley) 2:15.00
2 Paige Biehler Shelbyville 2:16.64
3 Amanda Trancoso Sterling (Newman Central Catholic) 2:19.34
4 Kaley Ummel Lexington 2:19.59
5 Erika Ramos Hoopeston (H. Area) 2:19.74
6 Aimee Simms Kankakee (McNamara) 2:19.93
7 Lynea Axelson Oregon 2:20.29
8 Sydni Meunier Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 2:20.40
9 Tia Wunder Knoxville 2:23.29

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Stephanie Brown Downs (Tri-Valley) 5:01.50
2 Kelly Curran Bloomington (Central Catholic) 5:05.77
3 Caitlin Busch Freeburg 5:11.61
4 Stephanie Simpson Chicago (Luther North) 5:12.56
5 Kristen Busch Freeburg 5:12.69
6 Hayley Thomas Winnebago 5:12.77
7 Karin Wirth Pleasant Plains 5:13.46
8 Hannah Booker Tremont 5:14.35
9 Kristen Garwood Springfield (Lutheran) 5:17.34

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Kristen Busch Freeburg 11:19.83
2 Kristen Garwood Springfield (Lutheran) 11:20.15
3 Grace McCormack Decatur (St. Teresa) 11:23.49
4 Kelly Curran Bloomington (Central Catholic) 11:26.21
5 Sarah Kortze Rockford (Lutheran) 11:26.23
6 Alex Dupont Manito (Midwest Central) 11:26.69
7 Crystal Wells Carmi (C.-White County) 11:29.58
8 Haley Briggs Argenta (A.-Oreana) 11:39.96
9 Chantile Falconer Byron 11:49.18

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Megan Stringer Moweaqua (Central A & M) :14.73
2 Jennifer Monk Bloomington (Central Catholic) :14.81
3 Alexa Allen Port Byron (Riverdale) :14.99
4 Sarah Boraas Sherrard :15.36
5 Courtney McKibben Rockford (R. Christian) :15.40
6 Paige Knodle Byron :15.42
7 Katie Ryan Kankakee (McNamara) :15.60
8 Mallory Ervin Rushville (R.-Industry) :15.67
9 Alexis Atkins Bloomington (Central Catholic) :15.78

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Paige Knodle Byron :44.04
2 Jennifer Monk Bloomington (Central Catholic) :44.17
3 Jessica Brito Bismarck (B.-Henning) :45.69
4 Megan Stringer Moweaqua (Central A & M) :45.71
5 Sarah Boraas Sherrard :46.18
6 Lydia Mitchell Tolono (Unity) :46.44
7 Maggie Tarr New Berlin :46.87
8 Jenisha Brittine Peoria (Manual) :47.44
9 Chelsey Widdop Taylor Ridge (Rockridge) :47.51

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 South Holland (Seton Academy) :49.25
    Taylor Farley, Anisha Johnson, Camille Smith, Dejanae Terry  
2 Sherrard :49.69
    Sarah Boraas, Lacey Hainline, Madison Kissner, Rachel Murray  
3 Newton :50.18
    Hollie Bloemer, Leeann Michl, Calla Niebrugge, Sierra Smith  
4 Carthage (Illini West) :50.25
    Lea Brodie, Mackenzie Carroll, Danielle Gronewold, Tiffany Mohr  
5 Port Byron (Riverdale) :50.36
    Alexa Allen, Madison Creen, Kara Howell, Victoria May  
6 Eureka :50.39
    Kalla Gold, Shelby Kupferschmid, Natalie Miller, Ellie Vance  
7 Stanford (Olympia) :50.62
    Jordan Brown, Lindsay Morr, Marissa Rader, Elizabeth Wigginton  
8 Pittsfield :50.86
    Erin Allen, Karly Losch, Shanna Tharp, Marla Willard  
9 Clinton :51.10
    Maddie Karcz, Alicia Mitchell, Jessica Smith, Savanna Thomas  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Melrose Park (Walther Lutheran) 1:45.09
    Jennifer Buenrostro, Alexus Harrison, Morgan Ransom, Deanna Richardson  
2 Lisle (Sr.) 1:45.38
    Allyson Corona, Audrey Danner, Kelsy Wilhelm, Danyale Worsham  
3 Port Byron (Riverdale) 1:45.89
    Alexa Allen, Madison Creen, Kara Howell, Victoria May  
4 Carthage (Illini West) 1:46.10
    Lea Brodie, Halie Goetz, Danielle Gronewold, Tiffany Mohr  
5 Rock Falls 1:46.22
    Kimari Campbell, Danyelle Ehredt, Marissa Nuesbaum, Bre Richardson  
6 South Holland (Seton Academy) 1:46.62
    Taylor Farley, Jasmine Gardner, Anisha Johnson, Dejanae Terry  
7 Rushville (R.-Industry) 1:47.11
    Mallory Ervin, Kayla Hulvey, Breanna Moore, Tayler Onion  
8 Newton 1:49.29
    Maura Cummins, Jackie Michl, Calla Niebrugge, Sierra Smith  
9 St. Joseph (S.J.-Ogden) 1:50.01
    Kenzie Cheek, Josey Fruhling, Hannah Graham, Rachael Graham  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Vandalia 4:00.58
    Paige Dodson, Ashley Durbin, Tori Hagy, Kayla Houston  
2 Newton 4:00.87
    Maura Cummins, Jamie Michl, Leeann Michl, Sierra Smith  
3 Pittsfield 4:03.41
    Erin Allen, Karly Losch, Shanna Tharp, Marla Willard  
4 Eureka 4:03.97
    Virginia Ely, Kalla Gold, Kelsey Holman, Deidra Klaus  
5 Bloomington (Central Catholic) 4:04.58
    Emily Beoletto, Kelly Curran, Jennifer Monk, Cristin Neill  
6 Sherrard 4:05.51
    Lacey Hainline, Katie Kirwan, Madison Kissner, Shelbie Pettie  
7 Monmouth (M.-Roseville) 4:05.54
    Alejandra Gillen, Marcela Gillen, Rebecca Gillen, Kelsey Twomey  
8 Port Byron (Riverdale) 4:06.18
    Alexa Allen, Kara Howell, Victoria May, Allison Smith  
9 Downs (Tri-Valley) 4:07.18
    Stephanie Brown, Nicki Coop, Jessica Neumann, Christine Peterson  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Downs (Tri-Valley) 9:23.93
    Stephanie Brown, Nicki Coop, Christine Peterson, Jessica Schmidt  
2 Palos Heights (Chicago Christian) 9:26.52
    Kirsten Harms, Julie Kamp, Stacey Kamp, Abbey Wise  
3 Lexington 9:26.64
    Rachel Bowden, Sydney Freed, Kelsey Kaiser, Kaley Ummel  
4 Winnebago 9:30.15
    Tessa Hoefle, Alex Palm, Meg Skaggs, Hayley Thomas  
5 Petersburg (PORTA) 9:34.46
    Claire Brown, Elyse Christofanelli, Kristen Rohrer, Amy Yeoman  
6 Freeburg 9:37.25
    Caitlin Busch, Kristen Busch, Courtney Heidorn, Alysse Rubemeyer  
7 Kewanee (Wethersfield) 9:38.24
    Aron Jackson, Claire Pillen, Shelby Steger, Nicole Wager  
8 St. Joseph (S.J.-Ogden) 9:43.06
    Chelsea Blaase, Lauren Cessna, Sidney Long, Jolee Paden  
9 Lena (L.-Winslow) 9:44.46
    Emily Anderson, Katie Jensen, Alyssa Matz, Carlee Yeager  

high jump

Place Name School Mark
1 Jena Hemann Breese (Central) 5-8
2 Kendra Jennings Camp Point (Central) 5-8
3 Regina George Chicago (St. Gregory) 5-5
3 Brittney Algar Lexington 5-5
5 Maura Cummins Newton 5-4
6 Tiffany Beachy Arthur 5-4
7 Olivia Moody Plano 5-4
8 Shannon McNeil Elmhurst (Timothy Christian) 5-2
8 Mackenzie Hudnut Freeburg 5-2

pole vault

Place Name School Mark
1 Alyssa Donner Princeton 10-10
2 Erica Bertrand Rochester 10-3
3 Allie Piper Paris 10-3
3 Candice Caldwell Rushville (R.-Industry) 10-3
5 Paige Knodle Byron 10-3
6 Alyssa Applebee Seneca 10-0
7 Brittany Merritt Eureka 10-0
8 Kaley Wakey Herscher 9-6
9 Ashley Thomas Rushville (R.-Industry) 9-6

long jump

Place Name School Mark
1 Jaimee Roy Neoga 19-4
2 Jena Hemann Breese (Central) 18-312
3 Jalyn Jant Litchfield 17-11
4 Mackinsey Marquith Knoxville 17-1034
5 Jennifer Monk Bloomington (Central Catholic) 17-1034
6 Kendall Rush Spring Valley (Hall) 17-9
7 Rachel Ballard St. Joseph (S.J.-Ogden) 17-612
8 Sarah Maynard Princeton 17-514
9 Lauren Winkleman Carmi (C.-White County) 17-214

triple jump

Place Name School Mark
1 Kendall Rush Spring Valley (Hall) 39-314
2 Jena Hemann Breese (Central) 38-112
3 Jaimee Roy Neoga 37-10
4 Lauren Winkleman Carmi (C.-White County) 36-8
5 Jackie Cahill Stockton 36-7
6 Megan Stringer Moweaqua (Central A & M) 36-612
7 Amy Martin Fithian (Oakwood) 36-6
8 Candice Carajohn Seneca 36-234
9 Mackinsey Marquith Knoxville 35-914

shot put

Place Name School Mark
1 Kelsey Card Carlinville 45-0
2 Hannah Wilkins Sidell (Jamaica) 40-6
3 Chelsea Rimington Lena (L.-Winslow) 40-412
4 Olivia Herzog Sullivan 39-6
5 Melanie Thompson Manlius (Bureau Valley) 39-134
6 Dani Helmers Chester 38-1134
7 Erica Jenkins Lexington 38-812
8 Alyssa Hopps Amboy 38-3
9 Jennifer Moeller Nashville 37-1012

discus throw

Place Name School Mark
1 Kelsey Card Carlinville 144-6
2 Ashley Rojemann Galena (H.S.) 133-7
3 Ashley Webb Benton 131-3
4 Erica Funk Macon (Meridian) 129-5
5 Kelsey Taylor Camp Point (Central) 129-0
6 Tiffany Wallick Fisher 127-8
7 Christina Frank Chillicothe (Illinois Valley Central) 126-2
8 Allison Allen Pana (H.S.) 122-8
9 Hannah Wilkins Sidell (Jamaica) 122-8

2008-09 (2A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Dominique Kimpel Kankakee (Sr.) :11.94
2 Lake Kwaza Sycamore (H.S.) :12.23
3 Amber Brown Springfield (Southeast) :12.24
4 Lindsay Girke Maple Park (Kaneland) :12.28
5 Suseja Stevenson Chicago (Raby) :12.31
6 Jalea Jackson Rock Island (H.S.) :12.32
7 Ariel Robinson Decatur (MacArthur) :12.32
8 Jerika Lewis Richton Park (Rich South) :12.45
9 Rontacial Rogers Cahokia (H.S.) :12.60

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Dominique Kimpel Kankakee (Sr.) :24.70
2 Marissa Golliday Oak Lawn (Richards) :24.88
3 Jerika Lewis Richton Park (Rich South) :24.97
4 Genesis Johnson Rock Island (H.S.) :25.00
5 Kalandra Price Freeport (H.S.) :25.02
6 Lake Kwaza Sycamore (H.S.) :25.20
7 Ariel Robinson Decatur (MacArthur) :25.23
8 Amber Brown Springfield (Southeast) :25.42
9 Rontacial Rogers Cahokia (H.S.) :26.31

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Marissa Golliday Oak Lawn (Richards) :54.85
2 Genesis Johnson Rock Island (H.S.) :55.28
3 Jerika Lewis Richton Park (Rich South) :55.68
4 Libby O'Brien Glen Ellyn (Glenbard South) :56.65
5 Kourtni Brophy Galesburg (H.S.) :57.07
6 Amber Farrell Aurora (Illinois Math and Science Academy) :57.25
7 Tianna Borner Chicago (North Lawndale Charter) :58.09
8 Cetrena Simmons Belvidere (North) :58.37
9 Katrina Donarski Yorkville :58.38

800-meter run

Place Name School Mark
1 Amanda Duvendack Metamora 2:12.59
2 Ariel Butzine Lake Villa (Lakes) 2:15.06
3 Christen Sebby Yorkville 2:17.19
4 Kathleen Molloy Chicago (Payton) 2:17.53
5 Kathleen Hogan Rock Island (Alleman) 2:18.69
6 Lindsey Wilkins Richmond (R.-Burton) 2:18.74
7 Elisha Crawley Decatur (MacArthur) 2:19.74
8 Kayla Stipp Danville (H.S.) 2:20.20
9 Brittany Letts Country Club Hills (Hillcrest) 2:21.13

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Margo Richardson Mt. Vernon (H.S.) 5:02.96
2 Maggie Gannon Burlington (Central) 5:05.45
3 Lindsey Wilkins Richmond (R.-Burton) 5:08.94
4 Christina Sliepka Oswego (H.S.) 5:14.30
5 Erin Poss Antioch 5:15.76
6 Ali Hester Yorkville 5:15.81
7 Emily Gustafson East Peoria 5:16.78
8 Leah Brooks Dunlap 5:17.90
9 Madie Alexander Springfield (H.S.) 5:21.05

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Margo Richardson Mt. Vernon (H.S.) 11:13.76
2 Christina Sliepka Oswego (H.S.) 11:18.08
3 Erin Poss Antioch 11:20.49
4 Chelsea Sondergroth Dixon (H.S.) 11:22.16
5 Amy Clawson Mahomet (M.-Seymour) 11:26.82
6 Sarah Daly West Chicago (Wheaton Academy) 11:33.84
7 Kelly McNeely Johnsburg 11:40.16
8 Julia Williams Washington 11:40.69
9 Danielle Dickman Vernon Hills 11:41.19

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Laquitsha Bejoile Cahokia (H.S.) :14.48
2 Lindsay Girke Maple Park (Kaneland) :14.67
3 Kawanna Brooks Chicago (Kenwood) :14.74
4 Amber Farrell Aurora (Illinois Math and Science Academy) :14.75
5 Kayla Phillips Mattoon :14.99
6 Diana Defoe Chatham (Glenwood) :15.15
6 Althea Burke Country Club Hills (Hillcrest) :15.15
8 Erin Schoenfelder Antioch :15.20
9 Kelly Steffen Bloomington (H.S.) :15.28

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Laquitsha Bejoile Cahokia (H.S.) :44.92
2 Taylor Cordes Crystal Lake (Central) :45.03
3 Lindsay Girke Maple Park (Kaneland) :45.14
4 Kayla Phillips Mattoon :45.86
5 Talisa Watson Cahokia (H.S.) :45.97
6 Vanessa Perez Burlington (Central) :46.12
7 Ciara Turner Rock Island (H.S.) :46.53
8 Kelly Steffen Bloomington (H.S.) :47.00
9 McKenzie White Urbana (H.S.) :49.62

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Rock Island (H.S.) :47.86
    Brittney Hart, Genesis Johnson, Triona Roberts, Ciara Turner  
2 Glen Ellyn (Glenbard South) :48.50
    Ashley Ellis, Kim Iacobazzi, Libby O'Brien, Val Wass  
3 Springfield (Southeast) :48.55
    Amber Brown, Saraya Curry, Alexandria Harden, Shawnise Stelivan  
4 Cahokia (H.S.) :48.72
    Laquitsha Bejoile, Mone' Bulard, Porsha Rogers, Rontacial Rogers  
5 Sycamore (H.S.) :49.15
    Saige Hooker, Lake Kwaza, Liz Nice, Krysten Scheffler  
6 Richton Park (Rich South) :49.16
    Chasity Evans, Shantika Ford-Sewell, Jerika Lewis, Chelsey Simmons  
7 Bloomington (H.S.) :49.49
    Ashley Brown, Teasha Harris, Iesha Henry, Ashley Short  
8 Kankakee (Sr.) :49.62
    Keyai Brooks, Keyaira Hetherington, Dominique Kimpel, Shavonne Sidney  
9 Danville (H.S.) :49.81
    Casmir Bailey, Jasmine Dunbar, Stephanie Turner, Chasity Wright  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Springfield (Southeast) 1:40.53
    Amber Brown, Marscia Davis, Alexandria Harden, Shawnise Stelivan  
2 Chatham (Glenwood) 1:42.72
    Marchay Bell, Diana Defoe, Astrid Osborne, Marissa Stafford  
3 Galesburg (H.S.) 1:43.06
    Emily Camper, Bailey Jackson, Cierra Latta, Kenzie Payton  
4 Cahokia (H.S.) 1:43.63
    Mone' Bulard, Ashlyn Harris, Porsha Rogers, Rontacial Rogers  
5 Bloomington (H.S.) 1:43.80
    Ashley Brown, Shannon Hall, Teasha Harris, Iesha Henry  
6 Rock Island (H.S.) 1:44.45
    Brittney Hart, Jalea Jackson, Triona Roberts, Ciara Turner  
7 Sycamore (H.S.) 1:44.46
    Saige Hooker, Lake Kwaza, Jessie Louis, Krysten Scheffler  
8 Kankakee (Sr.) 1:44.57
    Summer Allen, Keyai Brooks, Dominique Kimpel, Shavonne Sidney  
9 Urbana (H.S.) 1:44.68
    Lateshia Dove, Hannah Morris, Camille Parsons, Alyssa Wood  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Glen Ellyn (Glenbard South) 3:54.53
    Emily Gniatczyk, Kim Iacobazzi, Libby O'Brien, Val Wass  
2 Metamora 3:55.65
    Amanda Duvendack, Ellen Goins, Lindsay Herman, Angela Rego  
3 Galesburg (H.S.) 3:57.70
    Kourtni Brophy, Bailey Jackson, Kenzie Payton, Jorden Scott  
4 Rock Island (H.S.) 3:59.08
    Telis Garcia, Trineisha Gray, Genesis Johnson, Triona Roberts  
5 Champaign (Centennial) 4:00.69
    Alexis Atkins, Imy Bullock, Mariah Morrow, Rebecca Stephen  
6 Rochelle 4:01.84
    Brooke Hatfield, Jen Jenkins, Morgan Siwicki, Lexi Sondergoth  
7 Richton Park (Rich South) 4:03.13
    Courtney Barker, Shanae Connell, Shantika Ford-Sewell, Taylor Kriha  
8 Chatham (Glenwood) 4:03.25
    Marchay Bell, Kelly McMahon, Kayla Miller, Marissa Stafford  
9 Yorkville 4:06.83
    Esther Bell, Katrina Donarski, Ali Hester, Christen Sebby  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Yorkville 9:34.09
    Esther Bell, Megan Frisk, Ali Hester, Christen Sebby  
2 Galesburg (H.S.) 9:35.92
    Hanna Hawkins, Dorothy Mangieri, Monicia Remmes, Jorden Scott  
3 Sycamore (H.S.) 9:38.55
    Amanda Hurst, Olivia Kevin, Tessa Strack, Marisa Tolzin  
4 Springfield (Sacred Heart-Griffin) 9:41.79
    Emily Delvo, Kelsi Frank, Sarah Giacomini, Julia Wykoff  
5 Burlington (Central) 9:43.75
    Maggie Gannon, Katie Puccio, Markelle Turk, Hannah Williams  
6 Mahomet (M.-Seymour) 9:45.06
    Brittany Bohn, Emma Cabutti, Morgan Holmes, Hannah Schaap  
7 Hampshire 9:45.50
    Autumn Chomenko, Cassie Kruse, Tiffany Phu, Liz Sicheri  
8 Crystal Lake (Central) 9:46.52
    Taylor Cordes, Molly Flood, Taylor Miller, Stephanie Peisker  
9 Maple Park (Kaneland) 9:47.58
    Kris Bowen, Kelly Evers, Lisa Roberson, Andie Strang  

high jump

Place Name School Mark
1 Sarah Maxson Springfield (H.S.) 5-7
2 Nora Bowe Aurora (Rosary) 5-3
3 Kelly Steffen Bloomington (H.S.) 5-3
4 Kelsey Kirk Morton 5-3
5 Jordan Bond Normal (University) 5-3
5 Michelle Strickland Rock Island (H.S.) 5-3
7 Katie Forshey Mahomet (M.-Seymour) 5-2
7 Lexie Barra Washington 5-2
9 Kaitlyn Loos Sterling (H.S.) 5-2

pole vault

Place Name School Mark
1 Emily Clay Normal (University) 11-7
2 Baily Murphy Belvidere (North) 11-0
3 Taelar Hillyer Rock Island (Alleman) 10-9
4 Emily Grove Pontiac 10-6
5 Jordan Pinkston Maple Park (Kaneland) 10-3
5 Emily Swift Riverside (R.-Brookfield) 10-3
7 Grace Shadid Peoria (Notre Dame) 10-3
8 Sam Elliott Yorkville 10-0
9 Ann Wolber Sterling (H.S.) 9-6
9 Shelby Stevenson Urbana (H.S.) 9-6

long jump

Place Name School Mark
1 Alexandria Harden Springfield (Southeast) 19-1
2 Kawanna Brooks Chicago (Kenwood) 18-1034
3 Jen Jenkins Rochelle 18-814
4 Lexi Sondergoth Rochelle 17-734
5 Shanikka Vance Crete (C.-Monee) 17-712
6 Ceara Campos Sterling (H.S.) 17-714
7 Hilary Hobler Lincoln 17-634
8 Jessica Morris Crete (C.-Monee) 17-334
9 Claire Peterson Dunlap 17-1

triple jump

Place Name School Mark
1 Jen Jenkins Rochelle 39-1034
2 Kawanna Brooks Chicago (Kenwood) 39-414
3 Alexandria Harden Springfield (Southeast) 38-914
4 Kelly Steffen Bloomington (H.S.) 37-1134
5 Jordan Bond Normal (University) 36-9
6 Ebony Craig Rock Island (H.S.) 36-414
7 Shanikka Vance Crete (C.-Monee) 36-212
8 Annie Hodges Belvidere (H.S.) 36-2
9 Tajia Cummins Mahomet (M.-Seymour) 35-612

shot put

Place Name School Mark
1 Daniella Bunch Mahomet (M.-Seymour) 49-1012
2 Darnissa Gray Westchester (St. Joseph) 40-5
3 Condia Smith Bloomington (H.S.) 39-1012
4 Deaven Acox-Bouie Midlothian (Bremen) 39-812
5 Elizabeth Hampl Troy (Triad) 39-114
6 Jazzmyne Robbins LaSalle (L.-Peru) 38-7
7 Raegan Budden Freeport (H.S.) 37-912
8 Jamie Rucks Vernon Hills 37-614
9 Amy Miskowicz Woodstock (Marian) 36-1034

discus throw

Place Name School Mark
1 Hannah Baker Marion (H.S.) 143-9
2 Daniella Bunch Mahomet (M.-Seymour) 136-6
3 Monica English Aurora (Rosary) 130-4
4 Brittany Deem Antioch 121-3
5 Amy Blucker Galesburg (H.S.) 121-2
6 Latia Brooks Springfield (Southeast) 117-6
7 Condia Smith Bloomington (H.S.) 117-2
8 Emily Waldman Dunlap 115-5
9 Jessica Bankhead Springfield (Southeast) 114-10

2008-09 (3A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Yolanda Suggs Belleville (West) :12.06
2 Jeronda Womack Flossmoor (Homewood-F.) :12.07
3 Olivia Allen Lake Zurich :12.10
4 Kellion Gordon Chicago (Mather) :12.12
5 Chalsea Ewing Belleville (West) :12.18
6 Tyler Burke Flossmoor (Homewood-F.) :12.34
7 Cessily Jones Plainfield (North) :12.35
8 Chelsea Celistan Hinsdale (Central) :12.51
9 Idia Omogiate Chicago (Lane) :12.61

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Yolanda Suggs Belleville (West) :24.53
2 Kellion Gordon Chicago (Mather) :24.74
3 Adrienne Slaughter Evanston (Twp.) :24.98
4 Cessily Jones Plainfield (North) :25.13
5 Olivia Allen Lake Zurich :25.23
6 Canethia Walls Carol Stream (Glenbard North) :25.27
7 JonTaye Bonds Gurnee (Warren) :25.37
8 Cheriese Porter Villa Park (Willowbrook) :25.42
9 Chelsey Robinson East St. Louis (Sr.) :25.51

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Yolanda Suggs Belleville (West) :55.01
2 Amber Jackson Evanston (Twp.) :55.34
3 Raena Rhone Chicago (Whitney Young) :55.95
4 Jorie Frey Barrington :56.55
5 Kamaria Huggins Naperville (North) :56.58
6 Lindsey Rakosnik Lombard (Glenbard East) :57.23
7 Jessica Lenoir Alton (Sr.) :57.41
8 Porsha Irvin Chicago (Whitney Young) :57.50
9 Lauren Roush Hinsdale (Central) :58.17

800-meter run

Place Name School Mark
1 McKinzie Schulz Lisle (Benet Academy) 2:12.12
2 Karen Lesiewicz Schaumburg (H.S.) 2:13.75
3 Annette Eichenberger West Chicago (H.S.) 2:15.00
4 Ruth Allen Palatine (H.S.) 2:15.02
5 Jaime Johnson Franklin Park-Northlake (Leyden) 2:15.57
6 Jahnell Horton Bolingbrook 2:15.61
7 Geena Loesch Tinley Park (Andrew) 2:16.93
8 Kristen Zillmer Park Ridge (Maine South) 2:17.22
9 Meg McGreal Chicago (Mother McAuley) 2:17.34

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Rebecca Tracy Barrington 4:49.35
2 McKinzie Schulz Lisle (Benet Academy) 4:49.77
3 Lizzy Hynes St. Charles (East) 4:54.13
4 Heather Olson Gurnee (Warren) 4:58.83
5 Alyssa Schneider Bartlett 5:01.04
6 Britten Petrey Schaumburg (H.S.) 5:01.66
7 Kayla Beattie Woodstock (H.S.) 5:03.05
8 Marianne Collard Crystal Lake (South) 5:03.14
9 Lavinia Jurkiewicz Chicago (Whitney Young) 5:05.86

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Lizzy Hynes St. Charles (East) 10:35.02
2 Lindsay Flanagan Roselle (Lake Park) 10:42.14
3 Elise Beattie Woodstock (H.S.) 10:51.65
4 Lavinia Jurkiewicz Chicago (Whitney Young) 10:54.46
5 Marie O'Leary Normal (Community) 10:55.02
6 Kayla Beattie Woodstock (H.S.) 10:56.70
7 Krista Moylan Palos Hills (Stagg) 10:59.10
8 Lisa Gordon LaGrange (Lyons) 11:00.58
9 Olivia Jones Buffalo Grove 11:02.60

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Shakeia Pinnick Aurora (Waubonsie Valley) :14.27
2 Flo Mafany Skokie (Niles North) :14.47
3 Lashawn Walker East St. Louis (Sr.) :14.49
4 Shanice Andrews Aurora (West) :14.72
5 Angela Negrete Chicago Heights (Bloom Twp.) :15.10
6 Jenna Combs Machesney Park (Harlem) :15.14
7 Moriah Myles Harvey (Thornton) :15.20
8 Kelly McCoy Cary (C.-Grove) :15.51
9 Alissa Dappas Geneva :15.58

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Shakeia Pinnick Aurora (Waubonsie Valley) :42.84
2 Flo Mafany Skokie (Niles North) :43.11
3 Ciana Tabb Chicago (Morgan Park) :43.95
4 Jenna Combs Machesney Park (Harlem) :44.09
5 Sarah Gorden Hoffman Estates (Conant) :44.46
6 Melissa Norville Batavia :44.59
7 Lisa Kucharski Woodstock (H.S.) :44.73
8 Alissa Dappas Geneva :45.10
9 Shannon Howell Mundelein (Carmel) :45.54

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Belleville (West) :46.92
    Kayla Brown, Chalsea Ewing, Yolanda Suggs, Ashley Wilson  
2 Hinsdale (Central) :47.64
    Monique Bronowicki, Chelsea Celistan, Amanda Freyn, Lauren Roush  
3 Evanston (Twp.) :47.64
    Alexa Bolden, Danyale Griffin, Amber Jackson, Adrienne Slaughter  
4 Flossmoor (Homewood-F.) :47.65
    Tyler Burke, Chantel Hilliard, Casey Rodgers, Jeronda Womack  
5 East St. Louis (Sr.) :47.98
    Joymesia Howard, Dearra McNeal, Chelsey Robinson, Lashawn Walker  
6 Chicago (Morgan Park) :48.03
    Kirsten Bryant, Aforo Okraku, Ciana Tabb, Chanelle Williams  
7 Aurora (Waubonsie Valley) :48.41
    Ayo Adewole, Morikaye Akinosun, Morlake Akinosun, Dasha Patton  
8 Bolingbrook :48.63
    Kimberly Azie, Mercedes Griffin, Samantha Horton, Rosemary Onyeguble  
9 Hoffman Estates (H.S.) :49.23
    Emily D'Amico, Katie D'Amico, Sharron Jones, Jada Stotts  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Bolingbrook 1:39.82
    Kimberly Azie, Mercedes Griffin, Samantha Horton, Chantel Stennis  
2 Aurora (Waubonsie Valley) 1:40.39
    Morikaye Akinosun, Morlake Akinosun, Dasha Patton, Shakeia Pinnick  
3 East St. Louis (Sr.) 1:40.98
    Joymesia Howard, Dearra McNeal, Chelsey Robinson, Lashawn Walker  
4 O'Fallon (H.S.) 1:41.11
    Franiece Bennett, Hilary Conrad, Cierra Johnson, Michelle Lay  
5 Belleville (West) 1:41.12
    Kayla Brown, Chalsea Ewing, Alaya Stewart, Ashley Wilson  
6 Aurora (West) 1:42.19
    Markesha Davis, Kehlay Dunah, Kristin Holmes, Jasmine Ranson  
7 Hinsdale (Central) 1:42.42
    Chelsea Celistan, Amanda Freyn, Stephanie Green, Lizzy Lusk  
8 Edwardsville (H.S.) 1:43.89
    Meih Huddleston, Laila Jason, Madi Pranger, Shanice Rice  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 3:52.90
    Danyale Griffin, Amber Jackson, Khadija Quarles, Adrienne Slaughter  
2 Chicago (Morgan Park) 3:53.40
    Kirsten Bryant, Nyala Eddings, Breonna Green, Ciana Tabb  
3 Mundelein (Carmel) 3:54.48
    Marybeth Berg, Hilary Halford, Shannon Howell, Megan Paul  
4 Geneva 3:54.58
    Alissa Dappas, Sammi Hill, Erica Miller, Taylor Wickware  
5 Chicago (Whitney Young) 3:55.78
    Porsha Irvin, Raena Rhone, Devyn Thompson, Maisie Vachuska  
6 Edwardsville (H.S.) 3:56.13
    Meih Huddleston, Laila Jason, Kayla Johnson, Shanice Rice  
7 Belleville (West) 3:56.19
    Rani Akins, Candice Brooks-Hill, Kayla Brown, Jessica Oranika  
8 LaGrange (Lyons) 3:56.46
    Simone Bunsen, Emma Grimes, Kelsey Kilrea, Anna Rogers  
9 Aurora (Waubonsie Valley) 3:58.89
    Ayo Adewole, Morlake Akinosun, Emily Killacky, Shakeia Pinnick  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Gurnee (Warren) 9:05.93
    Sarahbeth Jones, Natalia Jovanovic, Gabby Nystrom, Heather Olson  
2 Palatine (H.S.) 9:10.89
    Ruth Allen, Sarah McIntosh, Kristal Pitts, Becca Sund  
3 Hinsdale (Central) 9:11.44
    Graylin Harrison, Roey Hines, Stephanie Iantorno, Elaine Kuckertz  
4 Elmhurst (York) 9:15.37
    Michelle Frigo, Stephanie Huster, Shreya Singh, Rebecca Zaiter  
5 LaGrange (Lyons) 9:16.87
    Simone Bunsen, Kelsey Kilrea, Katherin Rehn, Holly Rhode  
6 Geneva 9:19.23
    Rachel Hammond, Megan Heuer, Erica Miller, Kelly Whitley  
7 Mt. Prospect (Prospect) 9:19.82
    Amy Abdnor, Kasey Krum, Emily Salzman, Savannah Snead  
8 Orland Park (Sandburg) 9:24.53
    Kim Christensen, Erin Czuprynski, Sarah Czuprynski, Amanda Zamora  
9 O'Fallon (H.S.) 9:24.81
    Brooke Hall, Chelsea Hendrix, Taylor Klingelhoefer, Kaylee Schmitz  

high jump

Place Name School Mark
1 Ellen Chapman Glenview (Glenbrook South) 5-8
2 Elaine Patten O'Fallon (H.S.) 5-8
3 Amanda Rafidia Roselle (Lake Park) 5-7
4 Ashley Conway McHenry 5-6
5 Sarah Udelhofen Glen Ellyn (Glenbard West) 5-5
6 Kasey Oceguera Edwardsville (H.S.) 5-4
6 Tyler Burke Flossmoor (Homewood-F.) 5-4
8 Maya Rittmanic St. Charles (East) 5-4
9 Kelly McCoy Cary (C.-Grove) 5-3

pole vault

Place Name School Mark
1 Megan Weller Frankfort (Lincoln-Way East) 12-3
2 Allie Pace Geneva 12-0
3 Bizzy Mellado Palatine (Fremd) 11-6
4 Lisa Sharp Plainfield (South) 11-3
5 Taylor Kirby Normal (Community West) 11-3
6 Maria Scheet Lisle (Benet Academy) 11-3
7 Anna Etherington Barrington 11-0
8 Jesse Vardas Hinsdale (Central) 11-0
9 Kelly Smith Wheaton (W. Warrenville South) 11-0

long jump

Place Name School Mark
1 Ashley Stacey Harvey (Thornton) 18-134
2 Michelle Higgins Aurora (Waubonsie Valley) 18-112
3 Kaniece Pitts Oak Park (O.P.-River Forest) 18-012
4 Kathryn Pickett Glen Ellyn (Glenbard West) 17-1112
5 Jeronda Womack Flossmoor (Homewood-F.) 17-1034
6 Jamie Notaro Palatine (Fremd) 17-9
7 Madi Pranger Edwardsville (H.S.) 17-734
8 Ashley Conway McHenry 17-634
9 Dasha Patton Aurora (Waubonsie Valley) 17-5

triple jump

Place Name School Mark
1 Latia Jefferson Belleville (East) 38-8
2 Tori Franklin Downers Grove (South) 38-612
3 Melissa Norville Batavia 37-11
4 Amanda Caines Evanston (Twp.) 37-1014
5 Kristin Morrison Naperville (Neuqua Valley) 37-812
6 Becca Cronin Bartlett 37-212
7 Fatima Diabate Elgin (H.S.) 37-0
8 Shanice Andrews Aurora (West) 36-1112
9 Crimea Baker Mundelein (H.S.) 36-1012

shot put

Place Name School Mark
1 Martha Shepard Palatine (H.S.) 45-2
2 Brittany Smith Oak Park (O.P.-River Forest) 43-612
3 Adabelle Ekechukwu Hinsdale (Central) 41-5
4 Lauren Orris Palatine (H.S.) 41-214
5 Raven Berry Collinsville 40-1034
6 Erin Didier Rockford (Boylan) 40-1012
7 Precious Ogunleye Hoffman Estates (H.S.) 40-914
8 Emily Gruendel Mt. Prospect (Prospect) 40-312
9 Ashley Gaston East St. Louis (Sr.) 40-114

discus throw

Place Name School Mark
1 Brittany Smith Oak Park (O.P.-River Forest) 147-8
2 Kirstin Thompson Normal (Community West) 141-6
3 Jazjuan Wallace-Sipp Harvey (Thornton) 135-11
4 Katie MacFabe Palatine (H.S.) 133-10
5 Lauren Orris Palatine (H.S.) 131-9
6 Michelle Pranger Edwardsville (H.S.) 129-5
7 Ashley Gaston East St. Louis (Sr.) 128-2
8 Sarah Drozdowski Roselle (Lake Park) 126-11
9 Joyce Holloway Lansing (Thornton Fractional South) 126-4

2009-10 (1A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Jena Hemann Breese (Central) :12.58
2 Kendra Pierce Bushnell (B.-Prairie City) :12.83
3 Erica Dynes Kewanee (Wethersfield) :12.85
4 Taylor Farley South Holland (Seton Academy) :12.86
5 Daniele Hoult Georgetown (G.-Ridge Farm) :12.90
6 Chelsea Miller Sesser (S.-Valier) :13.02
7 Lacey Hainline Sherrard :13.03
8 Cara Cortese Byron :13.12
9 Kimarri Campbell Rock Falls :13.21

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Taylor Farley South Holland (Seton Academy) :25.92
2 Lacey Hainline Sherrard :26.02
3 Kendra Pierce Bushnell (B.-Prairie City) :26.04
4 Daniele Hoult Georgetown (G.-Ridge Farm) :26.10
5 Mackenzie Bollinger Aurora (A. Christian) :26.26
6 Morgan Ransom Melrose Park (Walther Lutheran) :26.27
7 Chelsea Miller Sesser (S.-Valier) :26.43
8 Alexa Allen Port Byron (Riverdale) :26.64
9 Bre Moore Rushville (R.-Industry) :26.82

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Kalla Gold Eureka :56.60
2 Kendra Pierce Bushnell (B.-Prairie City) :57.82
3 Liz Mosbach Spring Valley (Hall) :58.61
4 Lacey Hainline Sherrard :58.96
5 Rayanne Wright Clifton (Central) :58.99
6 Lauren Adcock Moweaqua (Central A & M) :59.10
7 Mackenzie Bollinger Aurora (A. Christian) :59.58
8 Sophie Fairman Staunton :59.72
9 Kaitlyn Schutt Benton 1:00.63

800-meter run

Place Name School Mark
1 Kelly Curran Bloomington (Central Catholic) 2:12.29e
2 Julie James El Paso (E.P.-Gridley) 2:12.49e
3 Aimee Sims Kankakee (McNamara) 2:15.41e
4 Sydni Meunier Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 2:16.51e
5 Krista McClure Havana 2:18.01e
6 Kaley Ummel Lexington 2:19.31e
7 Hannah Booker Tremont 2:19.51e
8 Lynea Axelson Oregon 2:20.01e
9 Angel Gaesser Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 2:20.94e

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Kelly Curran Bloomington (Central Catholic) 5:09.75
2 Sydni Meunier Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 5:16.27
3 Lydia Smith Canton 5:17.59
4 Caitlin Busch Freeburg 5:18.87
5 Julie James El Paso (E.P.-Gridley) 5:21.27
6 Kristen Busch Freeburg 5:21.65
7 Jamee Holmes Tremont 5:22.48
8 Chelsea Blaase St. Joseph (S.J.-Ogden) 5:22.59
9 Julia Buford Chicago (Latin) 5:22.67

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Kelly Curran Bloomington (Central Catholic) 11:12.03
2 Julia Buford Chicago (Latin) 11:20.00
3 Kristen Busch Freeburg 11:20.03
4 Stephanie Simpson Chicago (Luther North) 11:22.67
5 Kristen Garwood Springfield (Lutheran) 11:25.30
6 Julie James El Paso (E.P.-Gridley) 11:33.58
7 Tessa Hoefle Winnebago 11:33.99
8 Ellen Devereux Decatur (St. Teresa) 11:45.83
9 Katelyn Duckett Shelbyville 11:47.42

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Alexa Allen Port Byron (Riverdale) :14.61
2 Paige Knodle Byron :14.87
3 Courtney McKibben Rockford (R. Christian) :14.99
4 Sarah Boraas Sherrard :15.02
5 Tawnie McGann Chillicothe (Illinois Valley Central) :15.24
6 Katie Ryan Kankakee (McNamara) :15.38
7 Ashley Holden Greenville :15.59
8 Sydney Potts Benton :15.77
9 Sara Fisher Kewanee (Wethersfield) :15.78

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Paige Knodle Byron :43.80
2 Katie Ryan Kankakee (McNamara) :45.01
3 Sarah Boraas Sherrard :45.08
4 Sara Fisher Kewanee (Wethersfield) :45.52
5 Ashley Holden Greenville :45.78
6 Tawnie McGann Chillicothe (Illinois Valley Central) :45.93
7 Kaitlyn Corzine Moweaqua (Central A & M) :46.54
8 Lydia Mitchell Tolono (Unity) :46.83
9 Joslynn Northrop Byron :47.63

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Melrose Park (Walther Lutheran) :49.46
    Jennifer Buenrostro, MaShayla Kirksy, Morgan Ransom, Arra Strong  
2 Eureka :49.63
    Kalla Gold, Shelby Kupferschmid, Natalie Puent, Elly Vance  
3 Sherrard :49.67
    Sarah Boraas, Lacey Hainline, Katie Kirwan, Madison Kissner  
4 Carthage (Illini West) :49.85
    Lea Brodie, Halie Goetz, Lauren Gronewold, Tiffany Mohr  
5 Decatur (St. Teresa) :50.38
    Dionne Addai, Camila Dayson, Jayne Godfrey, Katie Landry  
6 Byron :50.40
    Elyse Adkins, Cara Cortese, Angie Renfro, Heidi Scheffler  
7 Athens :50.81
    Holly Crocher, Lauren Grieve, Maddie Jefferies, Kristen Johnson  
8 Benton :50.90
    Madaline Parrish, Sydney Potts, Kaitlyn Schutt, Macy Shurtz  
9 Port Byron (Riverdale) :51.05
    Alexa Allen, Madison Creen, Elle May, Victoria May  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Eureka 1:44.17
    Jacey Hartman, Shelby Kupferschmid, Natalie Puent, Elly Vance  
2 Plano 1:45.06
    Hannah McGee, Tachae Miles, Olivia Moody, Lizy Urbina  
3 Sherrard 1:45.33
    Sarah Boraas, Katie Kirwan, Madison Kissner, Allie Munday  
4 Port Byron (Riverdale) 1:45.94
    Alexa Allen, Madison Creen, Elle May, Victoria May  
5 Carthage (Illini West) 1:45.97
    Lea Brodie, Halie Goetz, Lauren Gronewold, Tiffany Mohr  
6 Byron 1:46.16
    Cara Cortese, Joslynn Northrop, Angie Renfro, Heidi Scheffler  
7 Lisle (Sr.) 1:46.73
    Gracie Coletta, Audrey Danner, Kelsey Wilhelm, Danyale Worsham  
8 Bloomington (Central Catholic) 1:48.56
    Sarah Bell, Emily Beoletto, Cristin Neill, Kayla Shanks  
9 Fairbury (Prairie Central) 1:48.89
    Christina Bounds, Alexis Lambert, Sarah Oprondek, Shelby Walter  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Eureka 3:57.13
    Kalla Gold, Jacey Hartman, Kelsey Holman, Natalie Puent  
2 Byron 4:02.09
    Paige Knodle, Taylor Kuhnen, Mariah McMullen, Heidi Scheffler  
3 Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 4:03.59
    Alison Cowell, Angel Gaesser, Sydni Meunier, Jordyn Nettleton  
4 Kankakee (McNamara) 4:04.01
    Alexis Payne, Tricia Powell, Katie Ryan, Aimee Sims  
5 Chillicothe (Illinois Valley Central) 4:04.07
    Emily Bartlett, Jenna Magee, Tawnie McGann, Lindsey Whalen  
6 Kewanee (Wethersfield) 4:06.30
    Sara Fisher, Claire Pillen, Shelby Steger, Nicole Wager  
7 Bloomington (Central Catholic) 4:06.75
    Sarah Bell, Emily Beoletto, Kelly Curran, Cristin Neill  
8 Carthage (Illini West) 4:07.55
    Lea Brodie, Lauren Gronewold, Katelyn Jacoby, Tiffany Mohr  
9 Melrose Park (Walther Lutheran) 4:16.95
    Alexus Harrison, Melanie Ransom, Deanna Richardson, Anna Strong  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Palos Heights (Chicago Christian) 9:20.40
    Kirsten Harms, Julie Kamp, Stacey Kamp, Justine VanDyk  
2 Petersburg (PORTA) 9:26.71
    Claire Brown, Elyse Christofanelli, Kristen Rohrer, Amy Yeoman  
3 Monmouth (M.-Roseville) 9:41.28
    Megan Byrne, Marcela Gillen, Rebecca Gillen, Ciara Marlow  
4 Winnebago 9:42.85
    Betsy Gray, Tessa Hoefle, Alex Palm, Jessica Palm  
5 Princeton 9:43.31
    Kara Birch, C.J. Rhodes, Linnea Stephens, Allie Youngren  
6 Elmwood 9:43.44
    Rachel Brune, Hope Husemann, Jackie McKown, Taylor Neiders  
7 Kewanee (Wethersfield) 9:44.33
    Joanna Chapman, Claire Pillen, Shelby Steger, Nicole Wager  
8 Champaign (St. Thomas More) 9:44.97
    Kathryn Boyer, Jade Brinkoetter, Erin Wachtel, Theresa Welle  
9 Freeburg 9:53.25
    Caitlin Busch, Kristen Busch, Paige Stateler, Kirsten Thouvenot  

high jump

Place Name School Mark
1 Jena Hemann Breese (Central) 5-7
2 Maura Cummins Newton 5-6
3 Kandie Bloch Argenta (A.-Oreana) 5-6
4 Kelsey Holman Eureka 5-6
5 Marla Willard Pittsfield 5-4
6 Stacey Sinclair Petersburg (PORTA) 5-3
7 Chloe Wild Byron 5-3
8 Eryn Johnson Dakota 5-3
9 Kayla Stephens Eureka 5-1
9 Brittney Algar Lexington 5-1
9 Bria Olson St. Joseph (S.J.-Ogden) 5-1

pole vault

Place Name School Mark
1 Sarah Bell Bloomington (Central Catholic) 11-0
2 Alyssa Applebee Seneca 10-9
3 Paige Knodle Byron 10-6
3 Laura Fredenhagen Princeton 10-6
5 Lauren Turner Waverly 10-6
6 Madison Warning Seneca 10-3
7 Katie Imig Tremont 10-0
8 Erica Bertrand Rochester 10-0
9 Sarah Oprondek Fairbury (Prairie Central) 10-0

long jump

Place Name School Mark
1 Jena Hemann Breese (Central) 19-314
2 Ashley Holden Greenville 17-10
3 Sarah Kapp Sterling (Newman Central Catholic) 17-514
4 Amy Martin Fithian (Oakwood) 17-112
5 Chelsea Miller Sesser (S.-Valier) 17-012
6 Katie Landry Decatur (St. Teresa) 17-012
7 Taylor Krick Oblong 16-934
8 Sarah Maynard Princeton 16-814
9 Taylor Winterland Lexington 16-534

triple jump

Place Name School Mark
1 Jena Hemann Breese (Central) 36-1134
2 Amy Martin Fithian (Oakwood) 36-1112
3 Sarah Bussmann Gillespie 36-414
4 Sarah Maynard Princeton 35-9
5 Krista McClure Havana 35-134
6 Sophie Fairman Staunton 35-012
7 Mackenzie Bollinger Aurora (A. Christian) 35-012
8 Katie Landry Decatur (St. Teresa) 35-0
9 Taylor Brunner Argenta (A.-Oreana) 34-1014

shot put

Place Name School Mark
1 Kelsey Card Carlinville 48-934
2 Melanie Thompson Manlius (Bureau Valley) 40-314
3 Olivia Herzog Sullivan 39-9
4 Megan Lauzon Rushville (R.-Industry) 39-3
5 Erica Jenkins Lexington 38-534
6 Jennifer Moeller Nashville 38-514
7 Ashley Webb Benton 37-10
8 Ashley Roller Virden 37-734
9 Whitney Walker Glasford (Illini Bluffs) 37-512

discus throw

Place Name School Mark
1 Kelsey Card Carlinville 167-4
2 Shelby Jackson Moweaqua (Central A & M) 134-3
3 Whitney Walker Glasford (Illini Bluffs) 132-3
4 Janie Howse Moweaqua (Central A & M) 130-2
5 Melanie Thompson Manlius (Bureau Valley) 124-6
6 Ashley Webb Benton 122-5
7 Kayce Nagel Peotone 119-2
8 Allison Allen Pana (H.S.) 117-1
9 Kristi Naylon Polo 115-9

2009-10 (2A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Dominique Kimpel Kankakee (Sr.) :11.76
2 Destiny Carter Danville (H.S.) :12.04
3 Amber Brown Springfield (Southeast) :12.26
4 Anna Deufel Aurora (Rosary) :12.51
5 Courtney Flowers Carbondale (H.S.) :12.52
6 Ebony Wims Lansing (Illiana Christian) :12.63
7 Alyssa Wood Urbana (H.S.) :12.65
8 Malina Murphy Chatham (Glenwood) :12.81
9 Rontacial Rogers Cahokia (H.S.) :12.85

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Dominique Kimpel Kankakee (Sr.) :24.08
2 Destiny Carter Danville (H.S.) :24.17
3 Amber Brown Springfield (Southeast) :24.94
4 Shamier Little Chicago (Lindblom) :25.25
5 Brenna Detra Peoria (Richwoods) :25.30
6 Amber Farrell Aurora (Illinois Math and Science Academy) :25.38
7 Logan Tillmon Rockford (East) :25.58
8 Jazmin Jackson Chatham (Glenwood) :25.69
9 Anna Deufel Aurora (Rosary) :26.01

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Destiny Carter Danville (H.S.) :55.09
2 Dominique Kimpel Kankakee (Sr.) :55.75
3 Triona Roberts Rock Island (H.S.) :57.27
4 Shamier Little Chicago (Lindblom) :57.35
5 Katrina Donarski Yorkville :57.58
6 Mercedes Young Country Club Hills (Hillcrest) :57.59
7 De'Asia Garrett Richton Park (Rich South) :57.80
8 Brittany Letts Country Club Hills (Hillcrest) :58.55
9 Jovannie Spears Chicago (Perspectives Charter/Calumet) :59.19

800-meter run

Place Name School Mark
1 Amanda Duvendack Metamora 2:11.00
2 Kelsey Cramsey Effingham (H.S.) 2:13.55
3 Cassie Kruse Hampshire 2:17.02
4 Emma Preston East Peoria 2:17.55
5 Brittany Letts Country Club Hills (Hillcrest) 2:18.37
6 Brittany Schwartz Dixon (H.S.) 2:18.50
7 Rachelle Sartori Joliet (Catholic Academy) 2:18.55
8 Theresa Connelly Lombard (Montini) 2:19.16
9 Emily Ford Geneseo 2:19.80

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Margo Richardson Mt. Vernon (H.S.) 4:57.94
2 Kayla Beattie Woodstock (H.S.) 4:58.08
3 Elise Beattie Woodstock (H.S.) 5:07.69
4 Katie Adams Marengo 5:08.03
5 Erin Poss Antioch 5:08.59
6 Maggie Gannon Burlington (Central) 5:08.73
7 Kelly McShea Wheaton (St. Francis) 5:10.01
8 Emily Delvo Springfield (Sacred Heart-Griffin) 5:10.05
9 Kelley Gallagher Vernon Hills 5:11.33

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Kayla Beattie Woodstock (H.S.) 10:30.62
2 Margo Richardson Mt. Vernon (H.S.) 10:53.76
3 Elise Beattie Woodstock (H.S.) 11:04.84
4 Erin Poss Antioch 11:08.70
5 Madz Negro Springfield (Sacred Heart-Griffin) 11:13.29
6 Holly Plichta Hampshire 11:18.39
7 Cassie Lohmeier East Peoria 11:29.51
8 Molly Flood Crystal Lake (Central) 11:30.59
9 Stephanie Saey Galesburg (H.S.) 11:36.71

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Amber Farrell Aurora (Illinois Math and Science Academy) :14.17
2 Kelly Steffen Bloomington (H.S.) :14.67
3 Kayla Phillips Mattoon :14.87
4 Brenna Detra Peoria (Richwoods) :14.89
5 Logan Tillmon Rockford (East) :15.06
6 Alexus Jimson-Miller Danville (H.S.) :15.21
7 Justine Moore Sandwich :15.22
8 Shamier Little Chicago (Lindblom) :15.23
9 McKenzie White Urbana (H.S.) :15.33

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Amber Farrell Aurora (Illinois Math and Science Academy) :43.08
2 Brenna Detra Peoria (Richwoods) :44.28
3 McKenzie White Urbana (H.S.) :45.92
4 Sarah Goodale Carbondale (H.S.) :45.98
5 Kayla Phillips Mattoon :46.08
6 Joslyne Jones Cahokia (H.S.) :46.26
7 Baily Murphy Belvidere (North) :46.28
8 Joelle Christy Springfield (Sacred Heart-Griffin) :46.72
9 Elizabeth Canaday Springfield (Southeast) :47.56

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Kankakee (Sr.) :48.33
    Summer Allen, Keyai Brooks, Brittney Griffin, Dominique Kimpel  
2 Springfield (Southeast) :48.55
    Amber Brown, Kaia Griffin, Alexandria Harden, Shawnise Stelivan  
3 Carbondale (H.S.) :48.98
    Shaneice Bufford, Kaliyah Cobb, Courtney Flowers, Hannah Weil  
4 Chatham (Glenwood) :49.18
    Jazmin Jackson, Crystal Lee, Malina Murphy, Marissa Stafford  
5 Lansing (Illiana Christian) :49.30
    Victoria Archie, Nina Bush, Ashley Dekker, Ebony Wims  
6 Calumet City (Thornton Fractional North) :49.35
    Trinea Bobo, Ta-Tierra Essex, Dominque Jefferson, Porcha Shadd  
7 Danville (H.S.) :49.39
    Casmir Bailey, Mandisa Dantzler, Alexus Jimson-Miller, Tabriona Strader  
8 Rock Island (H.S.) :49.66
    Telis Garcia, Troy Jackson, Triona Roberts, Ciara Turner  
9 Cahokia (H.S.) :50.02
    Mone' Bulard, Micayla Collins, Tyronae' Harris, Rontacial Rogers  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Springfield (Southeast) 1:40.28
    Amber Brown, Marscia Davis, Alexandria Harden, Shawnise Stelivan  
2 Rock Island (H.S.) 1:42.86
    Telis Garcia, Troy Jackson, Triona Roberts, Ciara Turner  
3 Galesburg (H.S.) 1:43.36
    Sharron Diggins, Bailey Jackson, Cierra Latta, Rainee Sibley  
4 Carbondale (H.S.) 1:43.61
    Shaneice Bufford, Kaliyah Cobb, Courtney Flowers, Hannah Weil  
5 Cahokia (H.S.) 1:43.89
    Mone' Bulard, Tyronae' Harris, Joslyne Jones, Rontacial Rogers  
6 Calumet City (Thornton Fractional North) 1:44.20
    Trinea Bobo, Ta-Tierra Essex, Dominque Jefferson, Porcha Shadd  
7 Pontiac 1:45.17
    Skylar Alford, Erica Brown, Emily Grove, Loni Mackinson  
8 DeKalb 1:46.98
    Jasmine Brown, Robyn Cheeks, Diaja Robinson, Jaylaan Slaughter  
9 Danville (H.S.) 1:54.45
    Vivian Allen-Louis, Mandisa Dantzler, Alexus Jimson-Miller, Tabriona Strader  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Richton Park (Rich South) 3:56.60
    Ci'erra Garrett, De'Asia Garrett, Tyler Hudson, Taylor Kriha  
2 Country Club Hills (Hillcrest) 3:58.10
    Dorene Hinton, Brittany Letts, Azia Williams, Mercedes Young  
3 Rock Island (H.S.) 3:59.74
    Joanna Cone, Telis Garcia, Troy Jackson, Triona Roberts  
4 Glen Ellyn (Glenbard South) 4:00.35
    Talia Benware, Sarah Engelhardt, Kim Iacobazzi, Val Wass  
5 Mahomet (M.-Seymour) 4:00.94
    Emma Cabutti, Katie Forshey, Jessica Melchi, Maggie Prillaman  
6 Metamora 4:02.54
    Amanda Duvendack, Patricia Goettler, Ellen Goins, Jolie Zwick  
7 Pontiac 4:04.10
    Skylar Alford, Emily Grove, Ashley Johnson, Loni Mackinson  
8 Urbana (H.S.) 4:04.70
    Nicole Choquette, Shelby Stevenson, McKenzie White, Alyssa Wood  
9 Champaign (Centennial) 4:05.42
    Imy Bullock, Neli Crawford, Mariah Morrow, Paige Tieman  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hampshire 9:22.05
    Cassie Kruse, Paige Membrano, Tiffany Phu, Holly Plichta  
2 Yorkville 9:22.05
    Esther Bell, Katrina Donarski, Ali Hester, Leena Palmer  
3 Rochelle 9:22.49
    Michelle Dobbs, Sarah Glaser, Brooke Hatfield, Breanna Newton  
4 Peoria (Notre Dame) 9:32.22
    Maggie Clark, Molly Dahlquist, Maureen Lawless, Jessie Wynn  
5 Springfield (Sacred Heart-Griffin) 9:37.94
    Emily Delvo, Kelsi Frank, Lauren Fyalka, Sarah Giacomini  
6 Bloomington (H.S.) 9:40.46
    Amanda Adams, Meg Fitzgerald, Leah Mullenix, Sarah Schneider  
7 Wheaton (St. Francis) 9:41.11
    Amanda Gaggoli, Ann Kolker, Kelly McShea, Alyssa Robinson  
8 Marengo 9:41.28
    Morgan Bartlett, Shawney Damisch, Paige Malinowski, Katie Sprague  
9 Joliet (Catholic Academy) 9:41.39
    Stephanie Demos, Erin Kennedy, Rachelle Sartori, Francesca Sikorski  

high jump

Place Name School Mark
1 Sarah Maxson Springfield (H.S.) 5-912
2 Kelly Steffen Bloomington (H.S.) 5-4
3 Kayla Phillips Mattoon 5-3
4 Caille Thommes Burlington (Central) 5-2
5 Katie Trupp Burlington (Central) 5-2
6 Katy Garcia Wheaton (St. Francis) 5-1
7 Elissa Bitterman Lemont (H.S.) 4-11
7 Jasmine Johnson Midlothian (Bremen) 4-11
7 Shannon Nugent Vernon Hills 4-11

pole vault

Place Name School Mark
1 Emily Grove Pontiac 12-6
2 Emily Clay Normal (University) 12-0
3 Baily Murphy Belvidere (North) 11-9
4 Sam Elliott Yorkville 11-9
5 Liz Composto Normal (University) 11-6
6 Laurel Neposchlan Springfield (H.S.) 11-3
7 Jessie Dryden Marion (H.S.) 11-0
8 Shelby Stevenson Urbana (H.S.) 10-9
9 Morgan Ryan Metamora 10-6

long jump

Place Name School Mark
1 Alexandria Harden Springfield (Southeast) 19-314
2 Destiny Carter Danville (H.S.) 18-334
3 Kelly Steffen Bloomington (H.S.) 18-012
4 Aliyah Harmon Olympia Fields (Rich Central) 17-1014
5 Lexi Hobbs Dunlap 17-814
6 Ellen Renk LaSalle (L.-Peru) 17-8
7 Dominque Jefferson Calumet City (Thornton Fractional North) 17-714
8 Lexi Sondergoth Rochelle 17-5
9 Meredith Kloeckner Breese (Mater Dei) 17-3

triple jump

Place Name School Mark
1 Alexandria Harden Springfield (Southeast) 38-512
2 Kelly Steffen Bloomington (H.S.) 38-312
3 Ellen Renk LaSalle (L.-Peru) 37-3
4 Rylie Bruce Mt. Vernon (H.S.) 37-1
5 Jasmine Brown DeKalb 36-1014
6 Allison Rogutich Marengo 36-10
7 Annie Hodges Belvidere (H.S.) 36-934
8 Shanikka Vance Crete (C.-Monee) 36-614
9 Mistiree Stanley Marion (H.S.) 36-512

shot put

Place Name School Mark
1 Darnissa Gray Westchester (St. Joseph) 41-5
2 Condia Smith Bloomington (H.S.) 39-134
3 Claire Nolan Taylorville 38-1112
4 Elizabeth Hampl Troy (Triad) 38-914
5 Raven Robinson Peoria (Richwoods) 38-5
6 J'Lynn Ayres Danville (H.S.) 38-412
7 Lateria Fairlee Springfield (Southeast) 38-3
8 Katie Mulloy Lake Villa (Lakes) 37-312
9 Amy Blucker Galesburg (H.S.) 36-914

discus throw

Place Name School Mark
1 Hannah Baker Marion (H.S.) 136-7
2 Emily Waldman Dunlap 128-10
3 Alexis Adams Riverside (R.-Brookfield) 125-1
4 Amy Blucker Galesburg (H.S.) 121-10
5 Condia Smith Bloomington (H.S.) 120-11
6 Raven Robinson Peoria (Richwoods) 117-6
7 Erin Maul Jerseyville (Jersey) 114-10
8 Myra Diggins Galesburg (H.S.) 112-4
9 Kamaria Gage Springfield (Southeast) 111-3

2009-10 (3A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Aaliyah Brown Frankfort (Lincoln-Way East) :11.57
2 Jeronda Womack Flossmoor (Homewood-F.) :11.90
3 Kellion Gordon Skokie (Niles West) :11.90
4 Morolake Akinosun Aurora (Waubonsie Valley) :11.97
4 Cessily Jones Plainfield (North) :11.97
6 Ashley Stacey Harvey (Thornton) :12.02
7 Emily D'Amico Hoffman Estates (H.S.) :12.15
8 Elexis Fairley Chicago (Morgan Park) :12.18
9 Chelsea Celistan Hinsdale (Central) :12.20

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Ashley Stacey Harvey (Thornton) :24.26
2 Chirese Porter Villa Park (Willowbrook) :24.30
3 Kellion Gordon Skokie (Niles West) :24.39
4 Cessily Jones Plainfield (North) :24.43
5 Morolake Akinosun Aurora (Waubonsie Valley) :24.90
6 Raena Rhone Chicago (Whitney Young) :25.08
7 Klaudia Susul Franklin Park-Northlake (Leyden) :25.36
8 Jeronda Womack Flossmoor (Homewood-F.) :29.25
9 Lauren Roush Hinsdale (Central) :36.12

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Raena Rhone Chicago (Whitney Young) :54.84
2 Lindsay Rakosnik Lombard (Glenbard East) :56.33
3 Megan Paul Mundelein (Carmel) :56.94
4 Laura Schweikert Palatine (H.S.) :57.39
5 Kara Toel Pekin :57.39
6 Canethia Walls Carol Stream (Glenbard North) :57.47
7 Stephanie Green Hinsdale (Central) :58.05
8 Porsha Irvin Chicago (Whitney Young) :58.72

800-meter run

Place Name School Mark
1 Annette Eichenberger West Chicago (H.S.) 2:12.26
2 Ruth Allen Palatine (H.S.) 2:12.57
3 Michelle Frigo Elmhurst (York) 2:13.53
4 McKinzie Schulz Lisle (Benet Academy) 2:14.29
5 Jahnell Horton Evanston (Twp.) 2:14.41
6 Taylor Wickware Geneva 2:14.46
7 Tara Gonzalez Chicago Heights (Bloom Twp.) 2:15.17
8 Colette Falsey Schaumburg (H.S.) 2:15.32
9 Katie Porada Lisle (Benet Academy) 2:15.89

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Karen Lesiewicz Schaumburg (H.S.) 4:54.98
2 McKinzie Schulz Lisle (Benet Academy) 4:56.60
3 Lavinia Jurkiewicz Chicago (Whitney Young) 4:58.05
4 Marianne Collard Crystal Lake (South) 4:58.12
5 Haley Goers Hoffman Estates (H.S.) 5:02.40
6 Alyssa Schneider Bartlett 5:02.64
7 Marie O'Leary Normal (Community) 5:03.13
8 Courtney Ackerman Winnetka (New Trier) 5:04.90
9 Jessica Ackerman Winnetka (New Trier) 5:08.73

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Lavinia Jurkiewicz Chicago (Whitney Young) 10:40.96
2 Courtney Ackerman Winnetka (New Trier) 10:41.02
3 Jill Hardies Hinsdale (Central) 10:45.02
4 Megan O'Brien Lockport (Twp.) 10:46.00
5 Emily Brelsfoard Normal (Community West) 10:46.11
6 Brooke Wolfe Mt. Prospect (Prospect) 10:47.88
7 Jessica Ackerman Winnetka (New Trier) 10:48.41
8 Meghan Frigo Elmhurst (York) 10:48.85
9 Kristina Aubert Crystal Lake (South) 10:49.01

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Shanice Andrews Aurora (West) :14.09
2 Timeka Watkins East St. Louis (Sr.) :14.34
3 Ciana Tabb Chicago (Morgan Park) :14.58
4 Jenna Combs Machesney Park (Harlem) :14.80
5 Shanice Rice Edwardsville (H.S.) :14.92
6 Kathryn Pickett Glen Ellyn (Glenbard West) :15.03
7 Jessica McCaskill Belleville (East) :15.05
8 Alissa Dappas Geneva :15.20
9 Sarah Gorden Hoffman Estates (Conant) :16.17

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Kathryn Warner Batavia :43.43
2 Jenna Combs Machesney Park (Harlem) :43.75
3 Shanice Andrews Aurora (West) :44.40
4 Shannon Howell Mundelein (Carmel) :44.41
5 Alissa Dappas Geneva :44.66
6 Melissa Radek Downers Grove (South) :45.05
7 Shanice Rice Edwardsville (H.S.) :45.34
8 Kathryn Pickett Glen Ellyn (Glenbard West) :45.66
9 Ciana Tabb Chicago (Morgan Park) :45.78

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Central) :47.02
    Monique Bronowicki, Chelsea Celistan, Lauren Roush, Kayla Schwarz  
2 Flossmoor (Homewood-F.) :47.16
    Ashley Collins, Abie Ehimwenman, Leslie Esco, Jeronda Womack  
3 Chicago (Morgan Park) :47.64
    Kirsten Bryant, Elexis Fairley, Ciana Tabb, Chanelle Williams  
4 East St. Louis (Sr.) :47.73
    Brandy Griffin, Deara McNeal, Chelsey Robinson, Markita Rush  
5 Aurora (Waubonsie Valley) :48.06
    Morolake Akinosun, Moryike Akinosun, Crystal Butler, Da'sha Patton  
6 Frankfort (Lincoln-Way East) :48.19
    Aaliyah Brown, Colleen Ciciora, Maria Perozzi, Megan Weller  
7 O'Fallon (H.S.) :48.59
    Hilary Conrad, Michelle Lay, Brea Masching, Bianca Santos  
8 Belleville (East) :48.74
    Aniecia Brewster, Asia Cochran, Jessica McCaskill, Chante Mosby  
9 Bolingbrook :49.34
    Kimberly Azie, Aleesha Govan, Mercedes Griffin, Kymbriona Taylor  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Central) 1:38.82
    Monique Bronowicki, Chelsea Celistan, Lauren Roush, Kayla Schwarz  
2 Flossmoor (Homewood-F.) 1:40.31
    Abie Ehimwenman, Leslie Esco, Taylor Lynch, Jeronda Womack  
3 East St. Louis (Sr.) 1:40.73
    Brandy Griffin, Deara McNeal, Chelsey Robinson, Markita Rush  
4 Edwardsville (H.S.) 1:41.63
    Meih Huddleston, Laila Jason, Shanice Rice, Lauren White  
5 Belleville (East) 1:41.76
    Aniecia Brewster, Asia Cochran, Jessica McCaskill, Chante Mosby  
6 Frankfort (Lincoln-Way East) 1:42.43
    Aaliyah Brown, Colleen Ciciora, Danielle Erikson, Maria Perozzi  
7 Aurora (Waubonsie Valley) 1:42.60
    Morolake Akinosun, Moryike Akinosun, Crystal Butler, Da'sha Patton  
8 Harvey (Thornton) 1:42.75
    Delcina Bell, Ladonna Caston, Jakelia Flowers, Iesha Newell  
9 Glen Ellyn (Glenbard West) 1:43.21
    Kinnari Badger, Bridget Flanagan, Hannah Flood, Caroline Maloney  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 O'Fallon (H.S.) 3:51.73
    Hilary Conrad, Brooke Hall, Taylor Klingelhoefer, Kaylee Schmitz  
2 Edwardsville (H.S.) 3:51.90
    Meih Huddleston, Laila Jason, Shanice Rice, Lauren White  
3 Downers Grove (South) 3:52.29
    Tori Franklin, Grace Magliola, Melissa Radek, Rebecca Stearns  
4 Chicago (Morgan Park) 3:52.60
    Kirsten Bryant, Nyala Eddings, Breonna Green, Ciana Tabb  
5 Mundelein (Carmel) 3:53.82
    Mary Beth Berg, Hilary Halford, Shannon Howell, Megan Paul  
6 East St. Louis (Sr.) 3:55.08
    Brandy Griffin, Dneesha Hamiel, Deara McNeal, Markita Rush  
7 Hinsdale (Central) 3:56.22
    Monique Bronowicki, Stephanie Green, Lauren Roush, Kayla Schwarz  
8 LaGrange (Lyons) 3:59.13
    Simone Bunsen, Julie Dambra, Emma Grimes, Anna Rogers  
9 Chicago (Whitney Young) 4:00.65
    Porsha Irvin, Roriann Nalls, Devyn Thompson, Maisie Vachuska  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Schaumburg (H.S.) 9:06.83
    Colette Falsey, Nora Ferguson, Karen Lesiewicz, Britten Petrey  
2 Elmhurst (York) 9:10.91
    Michelle Frigo, Stephanie Huster, Kayla Spencer, Rebecca Zaiter  
3 Downers Grove (North) 9:15.11
    Gabriella Effrein, Gabrielle Hesslau, Jillian Kothanek, Joan McMahon  
4 Palatine (H.S.) 9:17.42
    Johanna Dibuz, Sarah McIntosh, Becca Sund, Tess Wasowicz  
5 LaGrange (Lyons) 9:17.51
    Alexa Adducci, Lisa Gordon, Emily Meingast, Katherin Rehn  
6 Lisle (Benet Academy) 9:18.89
    Katy Barron, Kaileen Healy, Nini Marchese, Katie Porada  
7 Winnetka (New Trier) 9:19.13
    Jess Arneson, Anna Berglund, Ellie Pearlman, Maggie Shelton  
8 Mt. Prospect (Prospect) 9:19.89
    Kasey Krum, Laura Maibuecher, Emily Salzman, Jeanette Wochinski  
9 Chicago (Whitney Young) 9:21.61
    Hannah Blackwood, Roriann Nalls, Devyn Thompson, Maisie Vachuska  

high jump

Place Name School Mark
1 Amy Harvoth Bradley (B.-Bourbonnais) 5-8
2 Sarah Udelhofen Glen Ellyn (Glenbard West) 5-7
2 Ashley Conway McHenry 5-7
4 Ellen Chapman Glenview (Glenbrook South) 5-7
5 Carly Loeffel Cary (C.-Grove) 5-4
5 Joymesia Howard East St. Louis (Sr.) 5-4
7 Rachel Cagnina Carol Stream (Glenbard North) 5-4
8 Kerryona Green East St. Louis (Sr.) 5-4
8 Miranda Geever Moline (H.S.) 5-4

pole vault

Place Name School Mark
1 Allie Pace Geneva 12-0
2 Anna Etherington Barrington 11-9
3 Jessie Vardas Hinsdale (Central) 11-6
3 Carolina Carmichael Lake Forest (H.S.) 11-6
5 Caley Faulkner Naperville (Central) 11-6
6 Megan Weller Frankfort (Lincoln-Way East) 11-3
7 Grace Gruendel Mt. Prospect (Prospect) 11-3
8 Meghan Flanagan Palatine (H.S.) 11-3
9 Hannah Faulkner Edwardsville (H.S.) 11-0

long jump

Place Name School Mark
1 Ashley Stacey Harvey (Thornton) 19-534
2 Miranda Geever Moline (H.S.) 18-034
3 Mollie Sloyan Lockport (Twp.) 17-9
4 Colleen Krawczykowski Villa Park (Willowbrook) 17-9
5 Da'sha Patton Aurora (Waubonsie Valley) 17-812
6 Ashley Conway McHenry 17-812
7 Shanice Andrews Aurora (West) 17-734
8 Jamie Beniac Frankfort (Lincoln-Way North) 17-712
9 Liz Yahiro Lisle (Benet Academy) 17-7

triple jump

Place Name School Mark
1 Tori Franklin Downers Grove (South) 40-014
2 Abie Ehimwenman Flossmoor (Homewood-F.) 39-10
3 Ashley Stacey Harvey (Thornton) 39-214
4 Amanda Caines Evanston (Twp.) 38-612
5 Shanice Andrews Aurora (West) 38-312
6 Uzo Okoro Darien (Hinsdale South) 38-014
7 Jasmine Ranson Aurora (West) 37-914
8 Anne Yahiro Lisle (Benet Academy) 36-934
9 Sarah Rautio O'Fallon (H.S.) 36-9

shot put

Place Name School Mark
1 Emmonnie Henderson Edwardsville (H.S.) 43-914
2 Precious Ogunleye Hoffman Estates (H.S.) 43-534
3 Ashley Gaston East St. Louis (Sr.) 42-1
4 Adabelle Ekechukwu Hinsdale (Central) 41-0
5 Sarah Drozdowski Roselle (Lake Park) 40-314
6 Erin Didier Rockford (Boylan) 40-114
7 Rachel Redmond Lincolnshire (Stevenson) 39-412
8 Morgan Keller Rolling Meadows 39-414
9 Samantha Sturm Mt. Prospect (Prospect) 38-1112

discus throw

Place Name School Mark
1 Jazjuan Wallace-Sipp Harvey (Thornton) 143-2
2 Kirstin Thompson Normal (Community West) 142-3
3 Emmonnie Henderson Edwardsville (H.S.) 137-2
4 Ashley Gaston East St. Louis (Sr.) 133-9
5 Mariah Smith Aurora (West) 129-0
6 Sarah Drozdowski Roselle (Lake Park) 126-8
7 Kathryn Regalado Wheaton (W. Warrenville South) 124-4
8 Sara Makey Downers Grove (North) 123-8
9 Jazmyne Durrah Chicago (Lane) 120-1