Girls Track & Field Medalists

* Last updated at 7:37 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

2000-01 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Tominque Boatright Aurora (Central Catholic) :12.27
2 Frances Jones Carterville :12.48
3 Brandy Mohr Broadlands (Heritage) :12.50
4 Erica Meyer Milledgeville :12.60
5 Sumer Allensworth Hamilton :12.67
6 Tammy Nielsen Erie :12.67
7 Megan Shutwell Biggsville (Union) :12.74
8 Tika Ward Sparta :12.78
9 Amy Baird Altamont :12.78

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Jennifer Hoffman South Holland (Seton Academy) :24.90
2 Tominque Boatright Aurora (Central Catholic) :25.14
3 Gena Rawlins Stanford (Olympia) :25.53
4 Erica Meyer Milledgeville :25.70
5 Sue Abbring Lansing (Illiana Christian) :25.73
6 Frances Jones Carterville :25.89
7 Alisha Tracy Oblong :26.09
8 Caretha Carroll Chicago (Holy Trinity) :26.18
9 Megan Shutwell Biggsville (Union) :26.22

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Gena Rawlins Stanford (Olympia) :56.22
2 Tominque Boatright Aurora (Central Catholic) :56.46
3 Christine Hammer Polo :57.87
4 Megan Shutwell Biggsville (Union) :58.06
5 Laura Gerke Chillicothe (Illinois Valley Central) :58.32
6 Katie O'Rourke Bloomington (Central Catholic) :59.29
7 Mary Ahearn Dwight :59.52
8 Lindsey Meyers Litchfield 1:00.24
9 Jenny Gadzinski Wheaton (St. Francis) 1:02.47

800-meter run

Place Name School Mark
1 Mindy Peterson Taylor Ridge (Rockridge) 2:16.40
2 Molly Hogan Wheaton (St. Francis) 2:17.68
3 Lindsay Campos Normal (University) 2:17.74
4 Brittany Dahms Byron 2:19.93
5 Maggie Carroll Elmwood 2:20.07
6 Heidi Crawford Sullivan 2:21.07
7 Dina Nacey Braidwood (Reed-Custer) 2:21.23
8 Ashley Afman Elmhurst (Timothy Christian) 2:21.62
9 Sandi Hoekstra Palos Heights (Chicago Christian) 2:22.37

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Mindy Peterson Taylor Ridge (Rockridge) 5:09.96
2 Lindsey Zeiler Metropolis (Massac County) 5:11.73
3 Tracy Fleischhacker Chicago (Luther North) 5:14.41
4 Becky Levine Chicago (University) 5:19.35
5 Andrea Guengerich Manito (Midwest Central) 5:20.66
6 Sarah Selby Shelbyville 5:22.19
7 Stephanie Simms Dwight 5:23.11
8 Maggie Carroll Elmwood 5:23.13
9 Lindsay McAlister West Chicago (Wheaton Academy) 5:23.31

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Sarah Selby Shelbyville 11:00.79
2 Tracy Fleischhacker Chicago (Luther North) 11:22.97
3 Lindsay McAlister West Chicago (Wheaton Academy) 11:25.15
4 Rachel Reed Elmhurst (Timothy Christian) 11:26.22
5 Stephanie Simms Dwight 11:28.62
6 Brooke Brenner Stockton 11:29.04
7 Megan Binney Mt. Olive 11:31.06
8 Becky Levine Chicago (University) 11:41.17
9 Heather Elders Herrin (H.S.) 11:41.91

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Chelsea Humphrey Kewanee (Wethersfield) :14.72
2 Jenin Robinson Plano :15.22
3 Laura Hamilton Elmhurst (Timothy Christian) :15.32
4 Maleah White Dwight :15.45
5 Lindsay Stalzer Kewanee (H.S.) :15.69
6 Lindsay Hearne Freeburg :15.96
7 Theresa Brauer Winnebago :15.98
8 Ashlie Esker Teutopolis :16.11
9 Michelle Kittrell Lisle (Sr.) :22.63

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Abby Redmon Galena (H.S.) :45.22
2 Laura Hamilton Elmhurst (Timothy Christian) :45.24
3 Amanda Bergman Burlington (Central) :45.61
4 Jennifer Link Sciota (Northwestern) :46.47
5 Jenny Mandac Braidwood (Reed-Custer) :46.57
6 Kate McDaniel Milledgeville :46.61
7 Nikki Fowler Sullivan :48.09
8 Chelsea Humphrey Kewanee (Wethersfield) :49.12
9 Whitney McComas Broadlands (Heritage) :52.17

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 South Holland (Seton Academy) :49.32
    Priscilla Collum, Simone Harris, Jennifer Hoffman, Simone Thornton  
2 Erie :49.45
    Rachael Buck, Maggie Gallentine, Elyse Morris, Tammy Nielsen  
3 Elmhurst (Timothy Christian) :50.19
    Kathryn Hennis, Caitlin Rogers, Tefesah Storey, Larae Woudstra  
4 Kewanee (Wethersfield) :50.79
    Kelli Charlet, Kim Fargher, Brenda Herrera, Chelsea Humphrey  
5 Orion :50.87
    Sarah Juenger, Laura Maeltzer, Jessica Maher, Erin Nelson  
6 Piasa (Southwestern) :50.91
    Jessica Beilsmith, Tiffany Caver, Becky Haynes, Jenny Shelton  
7 Kewanee (H.S.) :51.37
    Jacquie Ouart, Katie Ouart, Lexie Peart, Lindsay Stalzer  
8 Eureka :51.73
    Tiffany Eastman, Abby Heinold, Lara Hodel, Stephanie Kennell  
9 Rochester :51.74
    Karen Anderson, Marisa Cannon, Leah Dial, Shannon Meloy  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 South Holland (Seton Academy) 1:44.18
    Priscilla Collum, Simone Harris, Jennifer Hoffman, Simone Thornton  
2 Milledgeville 1:44.56
    Rudy Knutti, Kate McDaniel, Erica Meyer, Kalah Thorngren  
3 Kewanee (Wethersfield) 1:45.45
    Kelli Charlet, Kim Fargher, Brenda Herrera, Chelsea Humphrey  
4 Elmhurst (Timothy Christian) 1:45.83
    Kathryn Hennis, Caitlin Rogers, Tefesah Storey, Larae Woudstra  
5 Erie 1:46.53
    Rachael Buck, Maggie Gallentine, Elyse Morris, Tammy Nielsen  
6 Eureka 1:47.38
    Tiffany Eastman, Abby Heinold, Lara Hodel, Sarah Van Scyoc  
7 St. Joseph (S.J.-Ogden) 1:48.06
    Kristin Chandler, Amanda Peters, Andrea Peters, Ashley Reed  
8 Bridgeport (Red Hill) 1:48.27
    Calantha Bandy, Courtney Legg, Julia Scherer, Tabetha Thomas  

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Elmhurst (Timothy Christian) 1:49.54
    Laura Hamilton, Kathryn Hennis, Tefesah Storey, Larae Woudstra  
2 Chillicothe (Illinois Valley Central) 1:49.95
    Laura Gerke, Molly McMorrow, Stacy Shilson, Andrea Smith  
3 Eureka 1:50.79
    Tiffany Eastman, Abby Heinold, Lara Hodel, Stephanie Kennell  
4 Kewanee (Wethersfield) 1:50.83
    Kelli Charlet, Angel Dearing, Kim Fargher, Brenda Herrera  
5 Polo 1:50.93
    Amy Baker, Rhiannon Coffey, Christine Hammer, Darcy Schulte  
6 Broadlands (Heritage) 1:51.77
    Whitney McComas, Candi McGee, Carmen McGee, Brandy Mohr  
7 Altamont 1:51.78
    Michelle Anderson, Amy Baird, Amber Kroening, Jeni Moore  
8 Richmond (R.-Burton) 1:52.67
    Katie Anderson, Jenny Knigge, Tiffany Muehe, Jacquelyn Olsen  
9 Columbia 1:54.28
    Ashley Bernal, Kim Burke, Ashley Catlett, Sally Furkin  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Elmhurst (Timothy Christian) 4:02.07
    Ashley Afman, Laura Hamilton, Tefesah Storey, Larae Woudstra  
2 Wheaton (St. Francis) 4:04.58
    Jenny Gadzinski, Molly Hogan, Kristin Newton, Katie Pallardy  
3 Richmond (R.-Burton) 4:05.47
    Katie Anderson, Crystal Knigge, Jenny Knigge, Jacquelyn Olsen  
4 Columbia 4:05.75
    Ashley Bernal, Kim Burke, Sally Furkin, Kristen Schmidt  
5 St. Joseph (S.J.-Ogden) 4:06.03
    Shawna Barbee, Kristin Chandler, Amanda Peters, Sarah Schmidt  
6 Stillman Valley 4:08.09
    Danielle Claussen, Lindsay Freeberg, Margaret Hall, Erin Reeverts  
7 Polo 4:08.31
    Amy Baker, Rhiannon Coffey, Christine Hammer, Amy Winekauf  
8 Milledgeville 4:09.05
    Chelsey Bunyer, Michelle Luther, Amy Priewe, Kalah Thorngren  
9 Eureka 4:11.82
    Abby Heinold, Lara Hodel, Megan Reese, Kati Schumacher  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Wheaton (St. Francis) 9:40.67
    Jenny Gadzinski, Katie Hanley, Molly Hogan, Kristin Newton  
2 Teutopolis 9:45.73
    Nikki Bloemer, Lindsay Greuel, Beth Schumacher, Emily Vahling  
3 Elmhurst (Timothy Christian) 9:49.87
    Ashley Afman, Jenny Loerop, Amber Stratton, Jenny Zylstra  
4 St. Joseph (S.J.-Ogden) 9:51.38
    Shawna Barbee, Kristin Chandler, Jill Kary, Geri Young  
5 Port Byron (Riverdale) 9:51.72
    Yasmeen Khan, Abby Killinger, Julie Riewerts, Amanda Ulrey  
6 Byron 9:55.20
    Amber Dach, Brittany Dahms, Amy Luken, Christine Wilson  
7 Sciota (Northwestern) 9:56.12
    Kelly Blythe, Kara Grafton, Maggie Rodeffer, Ashley Yeast  
8 Aurora (Central Catholic) 9:56.97
    Lisa Blatner, Alexandra Contreras, Elizabeth Rhodes, Andrea Taylor  
9 Manlius (Bureau Valley) 9:59.42
    Debbie Amrein, Janelle Danielson, Kristi Krafft, Cari Meyer  

high jump

Place Name School Mark
1 Megan Reese Eureka 5-6
2 Dani Miller Washburn (Lowpoint-W.) 5-5
3 Jennifer Hoffman South Holland (Seton Academy) 5-5
4 Steph Higgins Biggsville (Union) 5-5
5 Lindsay Stalzer Kewanee (H.S.) 5-3
5 Carrie Wesley Robinson 5-3
7 Terri Abraham Argenta (A.-Oreana) 5-2
7 Jenny Mandac Braidwood (Reed-Custer) 5-2
7 Heather Solace Lena (L.-Winslow) 5-2
7 Rebecca Franklin Port Byron (Riverdale) 5-2

pole vault

Place Name School Mark
1 Jackie Marquardt Braidwood (Reed-Custer) 9-6
2 Cassandra Judy Chillicothe (Illinois Valley Central) 9-3
3 Tiffany Jankus Braidwood (Reed-Custer) 8-6
4 Jill Kary St. Joseph (S.J.-Ogden) 8-3
5 Gwen Stokes Altamont 8-0
5 Allison Dutton Lewistown 8-0
5 Vicky Klinger Sandwich 8-0
8 Nichole Matya Taylor Ridge (Rockridge) 8-0
9 Stacey Wehe Orion 8-0

long jump

Place Name School Mark
1 Terri Abraham Argenta (A.-Oreana) 17-534
2 Lindsay Stalzer Kewanee (H.S.) 17-512
3 Jessica Roth Chester 17-234
4 Megan Naborowski Bloomington (Central Catholic) 16-612
5 Crystal Schnitker Robinson 16-514
6 Sarah Juenger Orion 16-514
7 Megan Shutwell Biggsville (Union) 16-334
8 Marissa Link Gillespie 16-3
9 Lindsey Schwerman Effingham (St. Anthony) 16-3

triple jump

Place Name School Mark
1 Angie Hawk Argenta (A.-Oreana) 36-312
2 Lauren Hedenschoug Braidwood (Reed-Custer) 35-934
3 Steph Higgins Biggsville (Union) 35-934
4 Lindsey Schwerman Effingham (St. Anthony) 35-434
5 Becky Rivard Kankakee (McNamara) 35-0
6 Sarah Schmidt St. Joseph (S.J.-Ogden) 34-1014
7 Rebecca Franklin Port Byron (Riverdale) 34-914
8 Megan Naborowski Bloomington (Central Catholic) 34-612
9 Sammy Kromm Mendota 34-234

shot put

Place Name School Mark
1 Meaghan Byrd Huntley 42-214
2 Lindsey Defevers Virden 39-6
3 Ciera Ayangbile Fulton (H.S.) 38-834
4 Desiree Butcher Kankakee (McNamara) 38-3
5 Tracy Tolley McLeansboro 38-212
6 Lindsey Stierwalt Tolono (Unity) 38-0
7 Nicole Schultz Marengo 37-7
8 Emy Prokes Manlius (Bureau Valley) 37-634
9 Sarah McKay Byron 37-612

discus throw

Place Name School Mark
1 Natalie Salinas Hampshire 138-5
2 Georgia Griffin Shelbyville 134-10
3 Lindsey Defevers Virden 133-9
4 Jamie Nurnberger Piasa (Southwestern) 132-6
5 Jamie Bahr Forreston 130-3
6 Kala Hinrichs Rushville 125-0
7 Kara Boston Shabbona (Indian Creek) 123-4
8 Amy Winekauf Polo 123-2
9 Erin Salinas Hampshire 121-3

2000-01 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Jessica Fouché Chicago (Good Counsel) :11.78
2 Tiffany Kennedy Chicago (Morgan Park) :11.82
3 Aja Clark Chicago (Kenwood) :11.91
4 Traci-Ann Henry Evanston (Twp.) :11.96
5 Alexis Johnson Olympia Fields (Rich Central) :11.99
6 Jenni Roberts Sycamore (H.S.) :12.13
7 Dominique Dawson Lincoln :12.26
8 Monique Brown Dolton (Thornridge) :12.39
9 Kyndra Curtin St. Charles (North) :12.45

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Jessica Fouché Chicago (Good Counsel) :24.06
2 Shanna Pickett Chicago (Morgan Park) :24.06
3 Tiffany Kennedy Chicago (Morgan Park) :24.49
4 Traci-Ann Henry Evanston (Twp.) :24.61
5 Aja Clark Chicago (Kenwood) :24.82
6 Jenni Roberts Sycamore (H.S.) :24.87
7 Kelly Kirby Edwardsville (H.S.) :25.03
8 Marcia Faustin Orland Park (Sandburg) :25.51
9 Alexis Johnson Olympia Fields (Rich Central) :27.31

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Jessica Fouché Chicago (Good Counsel) :55.02
2 Jenni Roberts Sycamore (H.S.) :56.27
3 Damaris Parchment Chicago (Morgan Park) :56.69
4 Kedeka Dickerson Springfield (Southeast) :57.33
5 Kristie Levanti Champaign (Centennial) :58.12
6 Briana Berman New Lenox (Providence Catholic) :58.44
7 Kimberly Leja Summit (Argo) :58.48
8 Angela Thomas Chicago (Whitney Young) :58.53
9 Megan Darraugh Lake Forest (H.S.) :58.56

800-meter run

Place Name School Mark
1 Samantha Polock Wheaton (North) 2:11.68
2 Sarah Swain Chatham (Glenwood) 2:12.52
3 Bethany McCoy Metamora 2:15.93
4 Hannah Standard Springfield (Southeast) 2:16.40
5 Bridgette O'Rourke Orland Park (Sandburg) 2:16.97
6 Jordan Laney Hinsdale (Central) 2:17.33
7 Tristan Rackow LaGrange (Lyons) 2:17.83
8 Shronda Ward Chicago Heights (Bloom Twp.) 2:18.05
9 Rachael Lowe East Peoria 2:19.57

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Maria Cicero Elmhurst (York) 4:52.95
2 Diana Ainsley Palatine (H.S.) 4:59.64
3 Erika Odlaug Deerfield 4:59.90
4 Jenny Lake Geneseo (Darnall) 5:03.31
5 Maureen Scott Mahomet (M.-Seymour) 5:03.79
6 Lindsay Wagner Mt. Vernon (H.S.) 5:03.79
7 Delilah DiCrescenzo Burbank (Queen of Peace) 5:04.07
8 Katie Donlon Schaumburg (H.S.) 5:05.32
9 Laura Vermette Springfield (Sacred Heart-Griffin) 5:10.92

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Maria Cicero Elmhurst (York) 10:17.28
2 Erika Odlaug Deerfield 10:27.65
3 Maureen Scott Mahomet (M.-Seymour) 11:05.07
4 Jaime Turilli Normal (Community) 11:05.96
5 Colleen Byrne Des Plaines (Maine West) 11:06.97
6 Nicole Feest Lombard (Glenbard East) 11:07.62
7 Jill Steffens Moline (H.S.) 11:07.99
8 Alison Coren Wheeling 11:09.70
9 Christina Nieto Elgin (Larkin) 11:10.19

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Dawn Harper East St. Louis (Sr.) :13.54
2 Shanna Pickett Chicago (Morgan Park) :13.86
3 Ardith Johnson Galesburg (H.S.) :14.56
4 Angie Drew Freeport (H.S.) :14.66
5 Jackie Smart Harvey (Thornton) :14.70
6 Latoya Stiffend Hoffman Estates (H.S.) :14.74
7 Tiffany Johnson Danville (H.S.) :14.88
8 Nancy Figueroa Palatine (H.S.) :14.94
9 Christina Gutierrez Springfield (Lanphier) :15.09

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Dawn Harper East St. Louis (Sr.) :44.18
2 Lindsey Reu Bloomington (H.S.) :45.00
3 Nancy Figueroa Palatine (H.S.) :45.36
4 Jamila Smith Evanston (Twp.) :46.17
5 Christina Gutierrez Springfield (Lanphier) :46.35
6 Ardith Johnson Galesburg (H.S.) :46.85
7 Kym Swain Hillside (Proviso West) :46.91
8 Tiffany Johnson Danville (H.S.) :48.36
9 Lauren Shimmon Aurora (Waubonsie Valley) :48.60

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Morgan Park) :46.28
    Tiffany Kennedy, Damaris Parchment, Shanna Pickett, Jasmine Williams  
2 Evanston (Twp.) :47.63
    Sandra Adlam, Mya Edwards, Coretta Evans, Traci-Ann Henry  
3 Chicago (Kenwood) :48.76
    Jennifer Britton, Aja Clark, Sara Logan, Tanisha Ramey  
4 Romeoville (H.S.) :49.05
    Elaine Hayes, Muffy Israel, Tiffany McCrackin, Denise Robinson  
5 East St. Louis (Sr.) :49.14
    Joslyn Anthony, Dawn Harper, Betty Moore, Marquetta Quilling  
6 Cahokia (H.S.) :49.55
    Bernita Bolden, Sierra Crayton, Brandi Fowler, Kim Rogers  
7 Chicago (Whitney Young) :49.72
    Malikah Conda, Ajahnae Hinley, Quiana Jones, Heidi White  
8 North Chicago :49.88
    Tesha King, Erica Smith, Shannon Walker, Jessica Wells  
9 Olympia Fields (Rich Central) :52.50
    Porsche Buckner, Alexis Johnson, Christina Taylor, Marquita Vines  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:39.85
    Sandra Adlam, Mya Edwards, Coretta Evans, Michelle Smart  
2 Chicago (Morgan Park) 1:41.66
    Etienne Chaplin, Tiffany Kennedy, Candice Neal, Jasmine Williams  
3 Harvey (Thornton) 1:42.03
    Ramona Agee, Danae' Brown, Jackie Smart, Nicole Wright  
4 Hillside (Proviso West) 1:42.17
    Shauntella Garrett, April Singletary, Kamaricia Sutherland, Kym Swain  
5 Richton Park (Rich South) 1:43.02
    Christina Coleman, Tomia Peebles, Yahshi Rice, Ashley Smith  
6 Danville (H.S.) 1:43.54
    JaDawn Bryant, Jill Butler, Tiffany Johnson, Jaya Nelson  
7 Mt. Prospect (Prospect) 1:43.89
    Samira Blaine, Kathryn Cianciarulo, Harini Rao, Jamie Rotzoll  
8 North Chicago 1:44.63
    Tesha King, Taniqua Robinson, Erica Smith, Jessica Wells  

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Whitney Young) 1:46.01
    Malikah Conda, Ajahnae Hinley, Quiana Jones, Angela Thomas  
2 Hillside (Proviso West) 1:46.74
    Tamika Johnson, April Singletary, Kamaricia Sutherland, Jocelyne Young  
3 Richton Park (Rich South) 1:47.95
    Christina Coleman, Tomia Peebles, Yahshi Rice, Ashley Smith  
4 Romeoville (H.S.) 1:48.70
    Elaine Hayes, Muffy Israel, Tiffany McCrackin, Denise Robinson  
5 East St. Louis (Sr.) 1:50.42
    Joslyn Anthony, Betty Moore, Tiffany Peterson, Marquetta Quilling  
6 Evanston (Twp.) 1:50.84
    Sandra Adlam, Victoria Perryman, Tiffany Sims, Michelle Smart  
7 Maywood (Proviso East) 1:51.72
    Shakeia Barnes, Karvarsha Davis, Catesha Market, Franzy Senat  
8 Orland Park (Sandburg) 1:56.08
    Jayme Brabec, Marcia Faustin, Bridgette O'Rourke, Monika Wisz  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Morgan Park) 3:49.17
    Ariel Hughes, April Lowery, Damaris Parchment, Jasmine Williams  
2 Evanston (Twp.) 3:52.72
    Sandra Adlam, Kudzai Mutasa, Tiffany Sims, Michelle Smart  
3 Chicago (Whitney Young) 3:55.90
    Mawusi Arnett, Courtney Brown, Ajahnae Hinley, Angela Thomas  
4 Springfield (Southeast) 3:57.30
    Chartese Baxter, Kedeka Dickerson, Hannah Standard, Latoya Tribbet  
5 O'Fallon (H.S.) 3:58.90
    Andrea Bonner, Perri Gitcho, Ronda Gully, Keirstin Head  
6 Hillside (Proviso West) 3:58.92
    Tamika Johnson, Kim Richmond, April Singletary, Kym Swain  
7 Hinsdale (Central) 4:00.27
    Rachel Cazeau, Ashley Eng, Karla Giddens, Jordan Laney  
8 Palatine (H.S.) 4:03.53
    Diana Ainsley, Shane Evans, Nancy Figueroa, Emily Pankow  
9 Palatine (Fremd) 4:06.02
    Corina Gonzalez, Lauren Gorecki, Cathy Mangan, Kristen Warner  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Elmhurst (York) 9:19.98
    Allison Billhardt, Kara Henry, Kelly O'Neill, Hilary Palumbo  
2 Wheaton (W. Warrenville South) 9:22.08
    Jessa Garrow, Abby Gerlesits, Alexis St. Juliana, Jessica Winter  
3 Palatine (H.S.) 9:24.76
    Diana Ainsley, Shane Evans, Suzy Turner, Liz Wojtysiak  
4 Wheaton (North) 9:35.54
    Ashley Bucher, Stephanie Chin, Samantha Polock, Carrie Waterman  
5 Palatine (Fremd) 9:35.81
    Corina Gonzalez, Lauren Gorecki, Lisa Van Houton, Kristen Warner  
6 Normal (Community West) 9:35.85
    Meghan Braffet, Liz Uhe, Mary Witte, Megan Zitting  
7 Skokie (Niles West) 9:42.70
    Carolyn Aler, Erica Kim, Cathy Kowalczyk, Chizu Rivera  
8 New Lenox (Lincoln-Way) 9:43.99
    Katy Jones, Katie Krzak, Kali Lafferty, Andrea Pettay  
9 Winnetka (New Trier) 9:44.91
    Lindsay Cole, Kristen Heitzinger, Heather McMillan, Lindsay Peters  

high jump

Place Name School Mark
1 Christina Archibald Belleville (West) 5-9
2 Marcia Faustin Orland Park (Sandburg) 5-6
3 Kristin Swanson Lake Forest (H.S.) 5-5
4 Carly Christoff LaGrange (Lyons) 5-5
5 Megan Reagan Lake Forest (H.S.) 5-4
6 Kimberly Snow DeKalb 5-4
7 Kelli Schumaker Batavia 5-4
8 Omega Clay Edwardsville (H.S.) 5-2
8 Lauren McNichols Naperville (Central) 5-2

pole vault

Place Name School Mark
1 Elizabeth Boyle Winnetka (New Trier) 12-6
2 Tori Gaumer Sterling (H.S.) 11-3
3 Katie Pickford Sterling (H.S.) 9-9
4 Kate McNamara Northbrook (Glenbrook North) 9-9
5 Whitney Calvert Pekin 9-3
6 Becca Glon Rockton (Hononegah) 9-3
7 Janae DeBartolo Aurora (Rosary) 9-0
7 Lizzy Proctor Libertyville 9-0
7 Lois Watts Schaumburg (H.S.) 9-0

long jump

Place Name School Mark
1 Dominique Dawson Lincoln 18-812
2 Shanna Pickett Chicago (Morgan Park) 18-314
3 Yolanda Wright Bartonville (Limestone) 17-10
4 Jessica Stockard Alton (Sr.) 17-814
5 Sherlina Green Rockford (Jefferson) 17-334
6 Amy Stonecipher Naperville (Central) 17-334
7 Lakecia Leavy Chicago (Morgan Park) 17-3
8 Christina Taylor Olympia Fields (Rich Central) 17-112
9 Tomia Peebles Richton Park (Rich South) 17-114

triple jump

Place Name School Mark
1 Tiffany Johnson Danville (H.S.) 37-1034
2 Lindsay Douglass Lake Forest (H.S.) 37-412
3 Michelle Schiller Lansing (Thornton Fractional South) 37-212
4 Amy Stonecipher Naperville (Central) 36-1112
5 Jennie Whitman Naperville (Neuqua Valley) 36-512
6 Christina Gutierrez Springfield (Lanphier) 36-034
7 Tori Gaumer Sterling (H.S.) 35-1034
8 Chanel Brown Rock Island (H.S.) 35-10
9 Kristina Jones Flossmoor (Homewood-F.) 35-914

shot put

Place Name School Mark
1 Liz Chukwudebe Springfield (Lanphier) 45-934
2 Taylor Carbaugh Sterling (H.S.) 41-7
3 Nicole Salata Palatine (H.S.) 41-634
4 Ashley Minner Jacksonville (H.S.) 41-3
5 Ledora Phillips Lockport (Twp.) 40-514
6 Michelle Klosinski Schaumburg (H.S.) 39-1112
7 Jaizelle Rome Chicago (St. Ignatius College Prep) 39-7
8 Sara Mae Omara Hinsdale (Central) 39-634
9 Anna Swisher Winnetka (New Trier) 39-334

discus throw

Place Name School Mark
1 Nicole Salata Palatine (H.S.) 144-7
2 Lauren Novak Oak Forest 136-1
3 Lisa Collins Barrington 134-2
4 Anna Swisher Winnetka (New Trier) 129-11
5 Stephanie Benight Hoffman Estates (Conant) 128-10
6 Siabhon Sturdivant Hoffman Estates (H.S.) 127-0
7 Emily Anderson McHenry 124-1
8 Amy Zaffino Minooka 123-6
9 Ashley Morrow O'Fallon (H.S.) 123-3

2001-02 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Alberta Douglas Moweaqua (Central A & M) :12.45
2 Erica Meyer Milledgeville :12.52
3 Jennifer Hoffman South Holland (Seton Academy) :12.55
4 Caryce Porter Elgin (E. Academy) :12.57
5 Frances Jones Carterville :12.58
6 Terri Abraham Argenta (A.-Oreana) :12.60
7 Sarah Juenger Orion :12.72
8 Andrea Norris Lisle (Sr.) :12.88

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Sarah Juenger Orion :25.78
2 Frances Jones Carterville :25.91
3 Erica Meyer Milledgeville :25.91
4 Amy Baird Altamont :25.92
5 Jennifer Hoffman South Holland (Seton Academy) :26.05
6 JaKenna Gilbert Rock Falls :26.36
7 Caryce Porter Elgin (E. Academy) :26.50

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Abby Heinold Eureka :58.91
2 Pam Wolf Roseville :59.84
3 Jennifer Hoffman South Holland (Seton Academy) 1:00.36
4 Brandy Mohr Broadlands (Heritage) 1:00.63
5 Jessica Miron Huntley 1:00.81
6 Jessica Brosamer-Senger Decatur (St. Teresa) 1:01.50
7 Colleen McQueen Manteno 1:02.57
8 Amanda Jenkins Oblong 1:03.37

800-meter run

Place Name School Mark
1 Molly Hogan Wheaton (St. Francis) 2:18.00
2 Dina Nacey Braidwood (Reed-Custer) 2:22.15
3 Bridget McLeese Monticello 2:22.64
4 Stephanie Rieckert Aurora (Central Catholic) 2:23.05
5 Jamie Kuhl Breese (Mater Dei) 2:23.71
6 Sara Ingersoll Monmouth (H.S.) 2:24.02
7 Sandi Hoekstra Palos Heights (Chicago Christian) 2:24.67
8 Nicole Egan Forreston 2:25.21
9 Allison Alberts Freeburg 2:27.01

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Lindsay Zeiler Metropolis (Massac County) 5:09.99
2 Rebekah Faber Princeton 5:12.45
3 Sarah Selby Shelbyville 5:16.89
4 Maggie Carroll Elmwood 5:17.05
5 Dina Nacey Braidwood (Reed-Custer) 5:18.98
6 Leslie McCue Braidwood (Reed-Custer) 5:19.03
7 Andrea Guengerich Manito (Midwest Central) 5:19.46
8 Stephanie Simms Dwight 5:20.68
9 Brooke Brenner Stockton 5:20.76

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Lindsay Zeiler Metropolis (Massac County) 11:02.91
2 Sarah Selby Shelbyville 11:08.87
3 Maggie Carroll Elmwood 11:15.68
4 Leslie McCue Braidwood (Reed-Custer) 11:19.26
5 Stephanie Simms Dwight 11:24.36
6 Brooke Brenner Stockton 11:33.67
7 Becky Levine Chicago (University) 11:38.83
8 Kim Fowler Ottawa (Marquette) 11:40.59
9 Deborah Amrein Manlius (Bureau Valley) 11:50.43

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Jenin Robinson Plano :15.01
2 Maleah White Dwight :15.16
3 Lindsay Hearne Freeburg :15.34
4 Nikki Fowler Sullivan :15.53
5 Meghan Voiland Yorkville :15.66
6 Laura Black Fisher :15.83
7 Brooke Frautschy Dunlap :15.99
8 Lindsey Brown Sherrard :16.08
9 Lindsay Stalzer Kewanee (H.S.) :17.25

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Jenin Robinson Plano :46.35
2 Abby Redmon Galena (H.S.) :46.48
3 Lindsey Brown Sherrard :47.18
4 Maggie Hauser Tolono (Unity) :47.19
5 Kim Burke Columbia :47.20
6 Rhiannon Coffey Polo :47.37
7 Laura Martin St. Joseph (S.J.-Ogden) :47.68
8 Maleah White Dwight :49.05
9 Candice Nyarko Rockford (Lutheran) :49.63

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Eureka :51.60
    Tiffany Eastman, Lara Hodel, Stephanie Kennell, Sarah Van Scyoc  
2 South Holland (Seton Academy) :51.69
    Priscilla Collum, Jennifer Hoffman, Ashley Norris, Simone Thornton  
3 Lombard (Montini) :51.88
    Machaela Casey, Mo McInerney, Christine Nemec, Jessica Sippel  
4 Bloomington (Central Catholic) :51.88
    Erin Kohn, Megan Naborowski, Jenni Tribble, Elizabeth Vales  
5 Rochester :52.10
    Karen Anderson, Marisa Cannon, Leah Dial, Shannon Meloy  
6 Moweaqua (Central A & M) :52.14
    Emily Clark, Alberta Douglas, Maggie Downs, Katie Forlines  
7 Sherrard :52.27
    Liz Bales, Lindsey Brown, Jessica Dollins, Stephanie Johanson  
8 Kewanee (H.S.) :52.32
    Candance Laflora, Jacquie Ouart, Katie Ouart, Lindsay Stalzer  
9 Orion :52.61
    Jenna Johnson, Sarah Juenger, Jessica Maher, Erin Nelson  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Normal (University) 1:47.34
    Stephanie Dilbeck, Chandra Golden, Daniesha Julious, Chelsea Zeschke  
2 Milledgeville 1:47.96
    Rudy Knutti, Erica Meyer, Betsy Nesemeier, Kalah Thorngren  
3 Rossville (R.-Alvin) 1:48.58
    Molly Clutter, Katie Gernand, Karen Moore, Theresa Walker  
4 Argenta (A.-Oreana) 1:48.60
    Terri Abraham, Angie Hawk, Brittney Jones, Tasha Young  
5 Lombard (Montini) 1:48.78
    Machaela Casey, Mo McInerney, Christine Nemec, Jessica Sippel  
6 Carterville 1:49.64
    Dani Davis, Frances Jones, Rachel Simmons, Emily Stocks  
7 Eureka 1:50.12
    Tiffany Eastman, Stephanie Kennell, Sarah Van Scyoc, Jenny Westley  
8 Camp Point (Central) 1:50.46
    Michaela Fray, Katie Miller, Sarah Moore, Amy Stephens  
9 Rochester 1:51.38
    Karen Anderson, Marisa Cannon, Leah Dial, Shannon Meloy  

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Roseville 1:52.39
    Emily Colclasure, Abbey Nelson, Brooke Singleton, Pam Wolf  
2 Eureka 1:53.31
    Tiffany Eastman, Abby Heinold, Lara Hodel, Stephanie Kennell  
3 Lombard (Montini) 1:53.35
    Machaela Casey, Kristen Kirch, Ashley Martin, Mo McInerney  
4 Altamont 1:53.36
    Michelle Anderson, Amy Baird, Jeni Moore, Linzi Rector  
5 Carlinville 1:53.44
    Laura Boehm, Jamie Donaldson, Nikita Robinson, Karen Rosentreter  
6 Benton 1:53.73
    Morgan Johnson, Erin Kutcosky, Taylor Lampley, Julie Sweetin  
7 Taylor Ridge (Rockridge) 1:53.92
    Ashley Darland, Kadie Dixon, Leanne Long, Kim Reichert  
8 Stanford (Olympia) 1:54.63
    Jaclyn Bennett, Brianne Crawford, Kassey Hish, Stasia Prater  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Eureka 4:04.72
    Abby Heinold, Lara Hodel, Stephanie Kennell, Jenny Westley  
2 Wheaton (St. Francis) 4:08.93
    Molly Hogan, Natalie Lyzinski, Mackenzie Murnane, Kristin Newton  
3 Richmond (R.-Burton) 4:10.50
    Crystal Knigge, Jennifer Knigge, Tiffany Muehe, Jacquelyn Olsen  
4 Taylor Ridge (Rockridge) 4:10.72
    Ashley Darland, Kadie Dixon, Leanne Long, Kim Reichert  
5 Freeburg 4:11.17
    Allison Alberts, Heather Bonde, Brittany Kramper, Katie Weber  
6 Columbia 4:12.72
    Ashley Bernal, Kim Burke, Sally Furkin, Kristin Schmidt  
7 Lombard (Montini) 4:13.49
    Whitney Kelly, Kristen Kirch, Mo McInerney, Christine Nemec  
8 Nashville 4:14.04
    Tara Borowiak, Amber Malick, Kayla Markham, Angela Patton  
9 Elmhurst (Timothy Christian) 4:24.90
    Ashley Afman, Caitlin Rogers, Jodi Verlare, Larae Woudstra  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Wheaton (St. Francis) 9:42.11
    Molly Hogan, Natalie Lyzinski, Mackenzie Murnane, Kristin Newton  
2 Byron 9:53.21
    Amber Dach, Brittany Dahms, Lindsey Glass, Christine Wilson  
3 Elmhurst (Timothy Christian) 9:54.79
    Ashley Afman, Jessica Verlare, Larae Woudstra, Jenny Zylstra  
4 Fairbury (Prairie Central) 9:54.80
    Cailin Moran, Maggie Odum, Amanda Slagel, Carra Tinges  
5 Herscher 10:00.56
    Lauren Kates, Melinda Lowe, BriAnne Nichols, Heather Panfil  
6 Teutopolis 10:00.83
    Jill Bloemer, Nikki Bloemer, Lindsay Greuel, Beth Schumacher  
7 Eureka 10:01.83
    Samantha Christie, Ailey King, Kelli Leman, Sheryl Selvey  
8 Stockton 10:01.85
    Emily Pearson, Andrea Pierce, Lindsay Severson, Netty Skutt  
9 Lansing (Illiana Christian) 10:02.72
    Erica Bruxvoort, Kendra Kreykes, Laura Van Weelden, Annalise VenHuizen  

high jump

Place Name School Mark
1 Lindsay Stalzer Kewanee (H.S.) 5-6
2 Stephanie Higgins Biggsville (Union) 5-5
3 Dani Miller Washburn (Lowpoint-W.) 5-4
4 Treasha Worley St. Joseph (S.J.-Ogden) 5-3
5 Elizabeth Phelps Lisle (Sr.) 5-3
6 Terri Abraham Argenta (A.-Oreana) 5-1
6 Stephanie Ledbetter Harrisburg 5-1
6 Molly Maurer Marshall 5-1
6 Morgan Park Petersburg (PORTA) 5-1
6 JaKenna Gilbert Rock Falls 5-1

pole vault

Place Name School Mark
1 Meghan Voiland Yorkville 10-3
2 Jackie Marquardt Braidwood (Reed-Custer) 10-0
3 Beth Untz Oregon 9-6
4 Jill Kary St. Joseph (S.J.-Ogden) 9-0
5 Ashley Hanshaw Dunlap 9-0
5 Abby Heinold Eureka 9-0
7 Molly Schwab Carlinville 9-0
8 Amanda Arnold Byron 8-0
9 Ashley Graham St. Joseph (S.J.-Ogden) 8-0

long jump

Place Name School Mark
1 Terri Abraham Argenta (A.-Oreana) 18-11
2 Lindsay Stalzer Kewanee (H.S.) 18-014
3 Rachael Gliottoni Kankakee (McNamara) 17-112
4 Megan Naborowski Bloomington (Central Catholic) 17-1
5 Jessica Miron Huntley 17-012
6 Lindsay Hearne Freeburg 16-1012
7 Laura Boehm Carlinville 16-934
8 Nicole Osolin Rockford (Lutheran) 16-714
9 Nicki Marczewski Coal City 16-4

triple jump

Place Name School Mark
1 Jessica Miron Huntley 37-512
2 Angie Hawk Argenta (A.-Oreana) 37-5
3 Stephanie Higgins Biggsville (Union) 37-2
4 Megan Naborowski Bloomington (Central Catholic) 36-1134
5 Mary Risius Normal (University) 36-2
6 Erin Kutcosky Benton 35-834
7 Lacey Chriest Erie 35-714
8 Rachael Gliottoni Kankakee (McNamara) 35-312
9 Lindsay Hearne Freeburg 35-212

shot put

Place Name School Mark
1 Lindsey Defevers Virden 41-5
2 Ciera Ayangbile Fulton (H.S.) 40-134
3 Kala Hinrichs Rushville 39-212
4 Becky Powers Piasa (Southwestern) 38-7
5 Tammy Burris Lisle (Sr.) 38-7
6 Meaghan Byrd Huntley 38-0
7 Sasha Leeth Paris 37-912
8 Hilleary Wilkins Sidell (Jamaica) 37-712
9 Lindsey Miller Elmwood 37-534

discus throw

Place Name School Mark
1 Erin Salinas Hampshire 131-9
2 Lindsey Miller Elmwood 128-4
3 Missy Mowen Winnebago 128-3
4 Lindsey Defevers Virden 126-9
5 Kala Hinrichs Rushville 125-8
6 Rebecca McIntyre Broadlands (Heritage) 123-3
7 Jenna Wienke Tuscola 122-7
8 Chelsea Wood Fisher 122-6
9 Ciera Ayangbile Fulton (H.S.) 121-7

2001-02 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Alexandria Anderson Chicago (Morgan Park) :11.83
2 Traci-Ann Henry Evanston (Twp.) :12.04
3 Candice Neal Chicago (Morgan Park) :12.04
4 Shantrell Jenkins North Chicago :12.17
5 Monique Brown Dolton (Thornridge) :12.18
6 Alexis Johnson Olympia Fields (Rich Central) :12.24
7 Sherlenia Green Vernon Hills :12.32
8 Dominique Evans Chicago (Hyde Park) :12.35
9 Aja Clark Chicago (Kenwood) :12.35

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Alexandria Anderson Chicago (Morgan Park) :24.35
2 Traci-Ann Henry Evanston (Twp.) :24.57
3 Mya Edwards Evanston (Twp.) :25.25
4 Jessica Stockard Alton (Sr.) :25.48
5 April Szatkowski Bartlett :25.65
6 Tenisha Read Decatur (MacArthur) :25.66
7 Hillary Werth Chatham (Glenwood) :25.75
8 Dawn Harper East St. Louis (Sr.) :25.83
9 Danielle Allen Moline (H.S.) :25.93

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Danielle Allen Moline (H.S.) :56.45
2 Damaris Parchment Chicago (Morgan Park) :56.91
3 Shanon Beelendorf Sterling (H.S.) :58.37
4 Hillary Werth Chatham (Glenwood) :58.77
5 April Lowery Chicago (Morgan Park) :58.80
6 Lamisha Hines Zion (Z.-Benton) :58.85
7 Laura Baumrucker West Chicago (H.S.) :59.72
8 Lestel Escorcia Peoria (Notre Dame) :59.89
9 Michelle McCully Oak Park (O.P.-River Forest) 1:01.74

800-meter run

Place Name School Mark
1 Samantha Polock Wheaton (North) 2:14.65
2 Jordan Laney Hinsdale (Central) 2:15.55
3 Jenny Toler Elk Grove Village (E.G.) 2:17.79
4 Summer Owens Mt. Vernon (H.S.) 2:17.91
5 Sarah Batkiewicz Bradley (B.-Bourbonnais) 2:18.64
6 Sarah Rinker Pontiac 2:20.07
7 Jill Seelbach Springfield (Sacred Heart-Griffin) 2:20.29
8 Rachael Lowe East Peoria 2:21.07
9 Lindsay Cole Winnetka (New Trier) 2:21.90

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Maureen Scott Mahomet (M.-Seymour) 4:59.83
2 Samantha Polock Wheaton (North) 5:03.57
3 Kristin Whitezell Carol Stream (Glenbard North) 5:07.61
4 Laura Pearson Schaumburg (H.S.) 5:08.65
5 Lindsay Wagner Mt. Vernon (H.S.) 5:11.48
6 Vanessa Pfafflin Elmhurst (York) 5:12.80
7 Bethany McCoy Metamora 5:16.23
8 Jacqui Aubert Crystal Lake (South) 5:16.54
9 Colleen Byrne Des Plaines (Maine West) 5:20.13

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Erika Odlaug Deerfield 10:31.33
2 Maureen Scott Mahomet (M.-Seymour) 10:47.85
3 Jean Marinangeli Buffalo Grove 10:52.98
4 Gada Qafisheh Wheeling 10:56.65
5 Jacqui Aubert Crystal Lake (South) 10:57.22
6 Lizette Ruvalcaba Summit (Argo) 11:00.12
7 Colleen Byrne Des Plaines (Maine West) 11:04.59
8 Alison Coren Wheeling 11:04.95
9 Carrie Moffett Lake Zurich 11:04.98

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Dawn Harper East St. Louis (Sr.) :13.82
2 Nancy Figueroa Palatine (H.S.) :14.57
3 Tiffany Johnson Danville (H.S.) :14.57
4 Megan Garrity Batavia :14.64
5 Becca Bubinas Glen Ellyn (Glenbard West) :15.02
6 Lena Geronimo Rantoul :15.04
7 Etienne Chaplin Chicago (Morgan Park) :15.53
8 Jamie Thomas Dolton (Thornridge) :15.86
9 Kristin Swanson Lake Forest (H.S.) :16.32

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Dawn Harper East St. Louis (Sr.) :43.76
2 Nancy Figueroa Palatine (H.S.) :44.12
3 Leah Kincaid Springfield (Southeast) :44.72
4 Jackie Smart Harvey (Thornton) :44.89
5 Colleen Eckstein Metamora :45.69
6 Jamila Smith Evanston (Twp.) :46.13
7 Etienne Chaplin Chicago (Morgan Park) :46.63
8 Venetia Pristavec Schaumburg (H.S.) :47.14
9 Tiffany Johnson Danville (H.S.) :49.37

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Morgan Park) :47.50
    Alexandria Anderson, Sara Logan, Candice Neal, Damaris Parchment  
2 Evanston (Twp.) :47.96
    Sandra Adlam, Mya Edwards, Traci-Ann Henry, Michelle Smart  
3 Olympia Fields (Rich Central) :48.54
    Porsche Buckner, Christine Butler, Alexis Johnson, Shamelah Jones  
4 South Holland (Thornwood) :49.79
    Nicole Burgess, Briana Lynn, JavanNa Orr, Ksacia Tate  
5 North Chicago :50.07
    Casandra Coleman, Erica Smith, Kewanna Vaughn, Shannon Walker  
6 Naperville (Central) :50.25
    Diana Dunsker, Kristina Malin, Katie McIntire, Sarah Sabalaskey  
7 Harvey (Thornton) :50.35
    Ramona Agee, Christine Luke, Kwanda Neal, LaShunta Sanders  
8 Lombard (Glenbard East) :50.46
    Liz Hollow, LaShonda Johnson, Katie Koleski, Amy Veldman  
9 Plainfield (H.S.) :50.79
    Jasmine Baez, Kristin Johnson, Korrine Krych, Megan Patchin  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Morgan Park) 1:42.42
    Lakecia Leavy, Sara Logan, Candice Neal, Jasmine Williams  
2 Chicago Heights (Bloom Twp.) 1:44.57
    Laura Jefferson, Michelle McNeil, Brandi Starkley, Tiffany Tucker  
3 North Chicago 1:45.75
    Shantrell Jenkins, Taniqua Robinson, Erica Smith, Kendra Thomas  
4 Harvey (Thornton) 1:45.79
    Ramona Agee, Christine Luke, Kwanda Neal, LaShunta Sanders  
5 Peoria (Richwoods) 1:45.92
    Tiffany Abner, Jennifer Crisp, Barbara Hale, Alisha Smith  
6 Pontiac 1:46.90
    Sarah Bertsche, Jennifer Hamann, Clarissa King, Jacinda Rodino  
7 Kankakee (Sr.) 1:47.36
    Courtney Burrell, Felicia Thomas, Dennisha Veal, Adlene Williams  
8 Crete (C.-Monee) 1:47.84
    Kyla Brown, Michelle Dorham, Courtney Grand'Pre, Serita Williams  
9 Mt. Prospect (Prospect) 1:47.85
    Breanne Johnson, Elyse Lucas, Katie Smoucha, Rachel Theodore  

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Morgan Park) 1:47.03
    Sara Logan, April Lowery, Damaris Parchment, Jasmine Williams  
2 Moline (H.S.) 1:47.81
    Danielle Allen, Anne Leinart, Lindsey McCalla, Emily Mott  
3 Evanston (Twp.) 1:48.67
    Sandra Adlam, Mya Edwards, Tiffany Sims, Michelle Smart  
4 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:49.15
    Latasha Chatman, Vernicia Elie, Michelle McCully, Elizabeth Wechter  
5 Chicago (Whitney Young) 1:49.15
    Courtney Brown, Ajahnae Hinley, Angela Thomas, Heidi White  
6 O'Fallon (H.S.) 1:50.48
    Andrea Bonner, April Duncan, Perri Gitcho, Keirstin Head  
7 LaGrange (Lyons) 1:50.54
    Patrice Agnant, Colleen Caplice, Katherine Johnson, Amanda Radochonski  
8 Pontiac 1:51.62
    Sarah Bertsche, Jennifer Hamann, Clarissa King, Sarah Rinker  
9 Zion (Z.-Benton) 1:53.66
    Janita Denham, Lamisha Hines, Chaneka Ruskin, Kimberly Sawyer  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Morgan Park) 3:56.46
    Ariel Hughes, April Lowery, Damaris Parchment, Jasmine Williams  
2 Evanston (Twp.) 3:59.75
    Sandra Adlam, Kudzai Mutusa, Tiffany Sims, Jamila Smith  
3 South Holland (Thornwood) 4:00.77
    Nicole Burgess, JavanNa Orr, Ksacia Tate, Collette Walton  
4 Springfield (Southeast) 4:03.53
    Latorie Alexander, Crystal Dye, Leah Kincaid, Camecia Lawson  
5 Palatine (H.S.) 4:04.17
    Shane Evans, Nancy Figueroa, Brianna Officer, Emily Pankow  
6 Chicago (Whitney Young) 4:05.82
    Mawusi Arnett, Courtney Brown, Ajahnae Hinley, Angela Thomas  
7 Hinsdale (Central) 4:05.88
    Ashley Eng, Karla Giddens, Catherine Lindberg, Leslie Wright  
8 O'Fallon (H.S.) 4:07.23
    Andrea Bonner, Perri Gitcho, Keirstin Head, Katelyn Kombrink  
9 Lake Forest (H.S.) 4:07.62
    Rachel Asher, Megan Darraugh, Natalie Darraugh, Lauren Tallon  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Barrington 9:29.99
    Laura Bunge, Christina Fiduccia, Erin Frommeyer, Ryan Wolff  
2 Schaumburg (H.S.) 9:32.79
    Kelly Gallagher, Amy Mueller, Laura Pearson, Laura Zdunek  
3 Palatine (H.S.) 9:33.02
    Stephanie Abram, Lauren Brosio, Shane Evans, Suzy Turner  
4 LaGrange (Lyons) 9:39.27
    Ilsa Danielson, Katie Elwood, Maggie Mathieson, Tristan Rackow  
5 Mahomet (M.-Seymour) 9:42.97
    Kristin Norris, Eileen Scott, Mary Scott, Megan Scott  
6 Elmhurst (York) 9:45.30
    Allison Billhardt, Lauren Dick, Hillary Palumbo, Justine Parker  
7 Orland Park (Sandburg) 9:45.50
    Kim Archer, Kerry Brennan, Lauren Gerdes, Maureen Nelligan  
8 Downers Grove (South) 9:48.02
    Melanie Heckman, Zoe Kind, Katie Picel, Megan Rossi  
9 Winnetka (New Trier) 9:48.79
    Lindsay Cole, Tricia Fahy, Celia Franklin, Lindsay Peters  

high jump

Place Name School Mark
1 Nicole Williams Sterling (H.S.) 5-7
2 Sara Thomas Belleville (Althoff) 5-5
3 Marcia Faustin Orland Park (Sandburg) 5-5
4 Kim Snow DeKalb 5-4
4 Katie Wagner Mt. Vernon (H.S.) 5-4
6 Erin Downes Glen Ellyn (Glenbard South) 5-4
7 Hillary Werth Chatham (Glenwood) 5-4
8 Katrina Roper Rock Island (H.S.) 5-2
8 Tamela Jadin St. Charles (East) 5-2

pole vault

Place Name School Mark
1 Elizabeth Boyle Winnetka (New Trier) 11-6
2 Ashley Stinton St. Charles (East) 11-0
3 Megan Darraugh Lake Forest (H.S.) 10-9
4 Lizzy Proctor Libertyville 10-6
5 Tamela Jadin St. Charles (East) 10-6
6 Nicolene Galas Frankfort (Lincoln-Way East) 10-3
7 Katie Pickford Sterling (H.S.) 10-0
8 Katie Williams Aurora (Waubonsie Valley) 10-0
9 Stephanie Koback Roselle (Lake Park) 9-0

long jump

Place Name School Mark
1 Alexandria Anderson Chicago (Morgan Park) 19-014
2 Jessica Stockard Alton (Sr.) 18-812
3 Sherlenia Green Vernon Hills 18-434
4 Lakecia Leavy Chicago (Morgan Park) 18-412
5 Michelle Schiller Lansing (Thornton Fractional South) 18-134
6 Lena Geronimo Rantoul 17-1134
7 Kim Snow DeKalb 17-914
8 Leah Kincaid Springfield (Southeast) 17-7
9 Jamie Thomas Dolton (Thornridge) 17-334

triple jump

Place Name School Mark
1 Jennie Whitman Naperville (Neuqua Valley) 38-714
2 Tiffany Johnson Danville (H.S.) 38-134
3 Katherine Johnson LaGrange (Lyons) 37-612
4 Michelle Schiller Lansing (Thornton Fractional South) 37-4
5 Yolanda Wright Bartonville (Limestone) 36-834
6 Chanel Brown Rock Island (H.S.) 36-412
7 Lauren Kantecki Crystal Lake (Prairie Ridge) 36-334
8 Etienne Chaplin Chicago (Morgan Park) 36-112
9 Carrie Langford Highland Park 36-1

shot put

Place Name School Mark
1 Ashley Minner Jacksonville (H.S.) 45-914
2 Brittany Riley Flossmoor (Homewood-F.) 41-712
3 Margaret Gorski Elmwood Park 41-234
4 Taylor Carbaugh Sterling (H.S.) 40-712
5 Lisa Collins Barrington 40-514
6 Erin Stein Palatine (H.S.) 40-134
7 Ledora Phillips Lockport (Twp.) 39-2
8 Whitney Gordon Dolton (Thornridge) 38-934
9 Stacey Thompson Belleville (West) 38-812

discus throw

Place Name School Mark
1 Stephanie Benight Hoffman Estates (Conant) 136-4
2 Lisa Collins Barrington 132-6
3 Michelle Olandese Johnsburg 131-2
4 Amy Zaffino Minooka 127-2
5 Carrie Carpenter Rock Island (H.S.) 125-2
6 Amy Kaplan Cary (C.-Grove) 125-1
7 Erin Stein Palatine (H.S.) 123-2
8 Kristen Wanless Springfield (Lanphier) 121-9
9 Megan Guenther Highland Park 118-9

2002-03 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Alberta Douglas Moweaqua (Central A & M) :12.43
2 Ashly Lowdermilk Princeton :12.56
3 Andrea Norris Lisle (Sr.) :12.56
4 Caryce Porter Elgin (E. Academy) :12.79
5 Stasia Prater Stanford (Olympia) :12.82
6 Kalah Thorngren Milledgeville :12.87
7 Shawanna Smith Chicago (North Lawndale Charter) :12.88
8 Tarra Grant Beardstown :12.89

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Chandra Golden Normal (University) :25.53
2 Andrea Norris Lisle (Sr.) :25.64
3 Ashly Lowdermilk Princeton :25.92
4 Nikita Robinson Carlinville :25.93
5 Alberta Douglas Moweaqua (Central A & M) :25.97
6 Nicole Neal Normal (University) :25.98
7 Tarra Grant Beardstown :26.26
8 Kalah Thorngren Milledgeville :26.40

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Brenda Whitworth Freeburg :57.48
2 Abby Heinold Eureka :57.99
3 Katie Weber Freeburg :58.76
4 Ashley Whitecotton Colfax (Ridgeview) :59.20
5 Stephanie Meyers Litchfield :59.57
6 Linzi Rector Altamont 1:00.28
7 Larae Woudstra Elmhurst (Timothy Christian) 1:00.39
8 Lindsay Favre Mt. Olive 1:00.45
9 Liz Vales Bloomington (Central Catholic) 1:00.64

800-meter run

Place Name School Mark
1 Pam Wolf Roseville 2:14.98
2 Bridget McLeese Monticello 2:16.21
3 Allison Alberts Freeburg 2:19.12
4 Jessica Brosamer-Senger Decatur (St. Teresa) 2:20.97
5 Amanda Holman Eureka 2:21.72
6 Cara Cooper Plano 2:22.18
7 Sara Ingersoll Monmouth (H.S.) 2:22.95
8 Natalie Lyzinski Wheaton (St. Francis) 2:23.01
9 Nicole Egan Forreston 2:23.74

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Rebekah Faber Princeton 5:07.22
2 Stephanie Simms Dwight 5:10.02
3 Theresa Brokaw Stronghurst (Southern) 5:19.68
4 Maggie Carroll Elmwood 5:19.96
5 Rachel Brubaker Pecatonica 5:20.64
6 Sara Brauer Petersburg (PORTA) 5:24.08
7 Sarah Selby Shelbyville 5:24.28
8 Bridget McLeese Monticello 5:24.46
9 Andrea Edgar Quincy (Notre Dame) 5:26.49

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Stephanie Simms Dwight 10:57.54
2 Theresa Brokaw Stronghurst (Southern) 11:20.51
3 Taylor Bennett Kankakee (McNamara) 11:27.81
4 Andrea Edgar Quincy (Notre Dame) 11:28.24
5 Marlana Haefelin Sandwich 11:30.04
6 Stephanie Briggs Argenta (A.-Oreana) 11:35.31
7 Kate Zimmerman Normal (University) 11:43.24
8 Jamie Kuhl Breese (Mater Dei) 11:48.60
9 Megan Binney Mt. Olive 11:51.39

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Jenin Robinson Plano :14.49
2 Chandra Golden Normal (University) :15.22
3 Pam Wolf Roseville :15.26
4 Lindsay Hearne Freeburg :15.55
5 Diana Harl Annawan :15.60
6 Lindsey Homfeldt Ottawa (Marquette) :15.71
7 Maggie Hauser Tolono (Unity) :16.02
8 Theresa Brauer Winnebago :16.06
9 Lauren Kubasiak Genoa (G.-Kingston) :16.23

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Pam Wolf Roseville :42.96
2 Julia Scherer Bridgeport (Red Hill) :45.13
3 Stephanie Kilburn Rochester :45.37
4 Jenin Robinson Plano :46.17
5 Kim Burke Columbia :46.22
6 Rhiannon Coffey Polo :46.62
7 Candice Nyarko Rockford (Lutheran) :46.82
8 Maleah White Dwight :48.03
9 Lauren Kubasiak Genoa (G.-Kingston) :55.41

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Normal (University) :49.38
    Stephanie Dilbeck, Chandra Golden, Daniesha Julious, Chelsea Zeschke  
2 Coal City :50.58
    Nicki Marczewski, Dana Trotter, Kim VanDerwall, Beth Zelinko  
3 Orion :50.68
    Jenna Johnson, Sarah Juenger, Jessica Maher, Erin Nelson  
4 Taylor Ridge (Rockridge) :50.77
    Ashley Darland, Leanne Long, Kim Reichert, Ashley Widdop  
5 Sherrard :50.87
    Liz Bales, Jessica Brown, Lindsey Brown, Jessica Dollins  
6 Columbia :50.90
    Ashley Bernal, Kim Burke, Ashley Catlett, Sally Furkin  
7 Lombard (Montini) :50.96
    Machaela Casey, Joan Daluga, Christine Nemec, Jessica Sippel  
8 Kewanee (H.S.) :51.13
    Kari Hayes, Jenny Lucas, Jacquie Ouart, Katie Ouart  
9 Ottawa (Marquette) :51.98
    Katie Crowley, Brooke Halcott, Nadia Saleh, Kaylee Schultz  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Carlinville 1:44.94
    Laura Boehm, Brittany Card, Cassie LaMar, Nikita Robinson  
2 Normal (University) 1:45.09
    Tonya Brown, Daniesha Julious, Nicole Neal, Chelsea Zeschke  
3 Taylor Ridge (Rockridge) 1:45.84
    Ashley Darland, Leanne Long, Kim Reichert, Ashley Widdop  
4 Milledgeville 1:46.39
    Chelsey Bunyer, Rudy Knutti, Amelia Simpson, Kalah Thorngren  
5 Lombard (Montini) 1:46.81
    Machaela Casey, Ashley Martin, Jessica Sippel, Claire Thomas  
6 Kewanee (H.S.) 1:47.05
    Jenny Lucas, Jacquie Ouart, Katie Ouart, Rachel Stalzer  
7 Rochester 1:47.34
    Leah Dial, Katie Huffman, Stephanie Kilburn, Carli Murphy  
8 Carterville 1:47.56
    Dani Davis, Patrice King, Rachel Simmons, Emily Stocks  
9 Columbia 1:47.77
    Ashley Bernal, Kim Burke, Ashley Catlett, Sally Furkin  

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Roseville 1:48.87
    Emily Colclasure, Abbey Nelson, Brooke Singleton, Pam Wolf  
2 Freeburg 1:48.89
    Brittney Kramper, Kristen Mense, Katie Weber, Brenda Whitworth  
3 Carlinville 1:51.06
    Laura Boehm, Cassie LaMar, Nikita Robinson, Karen Rosentreter  
4 Eureka 1:51.13
    Tiffany Eastman, Abby Heinold, Stephanie Kennell, Jenny Westley  
5 Ottawa (Marquette) 1:51.59
    Katie Crowley, Brooke Halcott, Lindsey Homfeldt, Kaylee Schultz  
6 Stanford (Olympia) 1:51.71
    Jaclyn Bennett, Brianne Crawford, Kassey Hish, Stasia Prater  
7 Lombard (Montini) 1:51.92
    Machaela Casey, Whitney Kelly, Ashley Martin, Christine Nemec  
8 Elmhurst (Timothy Christian) 1:52.28
    Brittney Dobbins, Brandi McNeil, Jodi Verlare, Larae Woudstra  
9 Carterville 1:52.89
    Dani Davis, Patrice King, Rachel Simmons, Emily Stocks  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Freeburg 3:59.16
    Allison Alberts, Brittney Kramper, Katie Weber, Brenda Whitworth  
2 Eureka 4:01.37
    Abby Heinold, Amanda Holman, Megan Reese, Jenny Westley  
3 Stillman Valley 4:04.47
    Danielle Claussen, Eileen Dixon, Margaret Hall, Erin Reeverts  
4 Richmond (R.-Burton) 4:07.43
    Katie Anderson, Tiffany Muehe, Jacquelyn Olsen, Ashley Von Busch  
5 Burlington (Central) 4:07.79
    Jes Beach, Erin Damisch, Mekenna Guarino, Randi Higel  
6 Taylor Ridge (Rockridge) 4:08.71
    Ashley Darland, Leanne Long, Kim Reichert, Ashley Widdop  
7 Lombard (Montini) 4:08.72
    Machaela Casey, Whitney Kelly, Ashley Martin, Christine Nemec  
8 Rochester 4:09.19
    Laura Dieden, Stephanie Kilburn, Lindsey Mulvey, Carli Murphy  
9 Polo 4:12.12
    Amy Baker, Rhiannon Coffey, Margret Ebert, Olivia Geary  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Byron 9:37.88
    Shannon Baumer, Megan Cravatta, Brittany Dahms, Christine Wilson  
2 Eureka 9:40.97
    Samantha Christie, Amanda Holman, Kelli Leman, Sheryl Selvey  
3 Princeton 9:41.04
    Megan Birkey, Rebekah Faber, Justine Kinsman, Laura Luloff  
4 Elmhurst (Timothy Christian) 9:44.14
    Ashley Afman, Tami Wieringa, Wendy Zigterman, Jenny Zylstra  
5 Wheaton (St. Francis) 9:47.70
    Brietney Lewis, Natalie Lyzinski, Mackenzie Murnane, Mark Kate Polzin  
6 Fairbury (Prairie Central) 9:52.34
    Talen Gerber, Maggie Odum, Amanda Slagel, Carra Tinges  
7 Freeburg 9:53.59
    Allison Alberts, Bethany Jennings, Sara Randle, Heather Sternau  
8 Decatur (St. Teresa) 9:53.82
    Jessica Brosamer-Senger, Laura Jackson, Lindsay Moore, Emily Sotiroff  
9 Elmwood 9:54.10
    Maggie Carroll, Jennifer Kennelly, Jill Kennelly, Melissa Shoop  

high jump

Place Name School Mark
1 Megan Reese Eureka 5-9
2 Josha Rogers Metropolis (Massac County) 5-6
3 Mary Risius Normal (University) 5-5
4 Lauren Osterhoff Sullivan 5-4
5 Cassie LaMar Carlinville 5-4
6 Allison Alberts Freeburg 5-4
6 Kara Seibert Rock Island (Alleman) 5-4
8 Christin Hunt Freeburg 5-3
9 Brittany Card Carlinville 5-3

pole vault

Place Name School Mark
1 Jackie Marquardt Braidwood (Reed-Custer) 11-0
2 Lauren Douglass Freeburg 10-3
3 Abby Heinold Eureka 9-6
4 Ashley Hanshaw Dunlap 9-6
5 Ashley Harvey Oregon 9-0
5 Leah Dial Rochester 9-0
7 Krissy Arnold Byron 9-0
8 Amanda Arnold Byron 9-0
8 Ashley Graham St. Joseph (S.J.-Ogden) 9-0

long jump

Place Name School Mark
1 Terri Abraham Argenta (A.-Oreana) 19-214
2 Tarra Grant Beardstown 17-634
3 Lindsay Hearne Freeburg 17-614
4 Megan Naborowski Bloomington (Central Catholic) 17-514
5 JaKenna Gilbert Rock Falls 17-3
6 Ryann Hendricks Palos Heights (Chicago Christian) 16-1014
7 Nicki Marczewski Coal City 16-934
8 Rachel Stalzer Kewanee (H.S.) 16-614
9 Becky Rivard Kankakee (McNamara) 16-512

triple jump

Place Name School Mark
1 Terri Abraham Argenta (A.-Oreana) 37-914
2 Nicki Marczewski Coal City 35-1114
3 Megan Naborowski Bloomington (Central Catholic) 35-812
4 Rebecca Franklin Port Byron (Riverdale) 35-812
5 Lindsay Hearne Freeburg 35-4
6 Kim Burke Columbia 34-1034
7 Larae Woudstra Elmhurst (Timothy Christian) 34-1034
8 Brittney Jones Argenta (A.-Oreana) 34-7
9 Margaret Hall Stillman Valley 34-112

shot put

Place Name School Mark
1 Megan Alberts Freeburg 41-912
2 Ashley Meyers Litchfield 40-4
3 Ciera Ayangbile Fulton (H.S.) 39-1034
4 Christina Niehaus Gillespie 39-734
5 Lade Akande Robinson 39-2
6 Kala Hinrichs Rushville 39-012
7 Tonya Winter Seneca 38-5
8 Ashleigh Short Fairbury (Prairie Central) 38-014
9 Erin Earlywine Byron 37-1112

discus throw

Place Name School Mark
1 Kala Hinrichs Rushville 134-3
2 Christina Niehaus Gillespie 128-10
3 Lade Akande Robinson 127-2
4 Johanna Wienke Tuscola 126-8
5 Erin Carter Roxana 126-8
6 Kara Boston Shabbona (Indian Creek) 125-0
7 Ciera Ayangbile Fulton (H.S.) 125-0
8 Ashley Meyers Litchfield 124-11
9 Briana Kennett Bismarck (B.-Henning) 124-0

2002-03 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Alexandria Anderson Chicago (Morgan Park) :11.64
2 Traci-Ann Henry Evanston (Twp.) :11.65
3 Briana Lynn South Holland (Thornwood) :11.97
4 Candice Neal Chicago (Morgan Park) :12.05
5 Shalina Clarke Evanston (Twp.) :12.11
6 Kyndra Curtin St. Charles (North) :12.31
7 Shamelah Jones Olympia Fields (Rich Central) :12.35
8 Liz Wechter Oak Park (O.P.-River Forest) :12.43
9 Sherlenia Green Vernon Hills :12.47

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Alexandria Anderson Chicago (Morgan Park) :23.75
2 Traci-Ann Henry Evanston (Twp.) :23.91
3 Briana Lynn South Holland (Thornwood) :24.29
4 Shalina Clarke Evanston (Twp.) :24.55
5 Porsche Buckner Olympia Fields (Rich Central) :25.12
6 Tominque Boatright Oswego (H.S.) :25.26
7 Lindsey McCalla Moline (H.S.) :25.38
8 Kyndra Curtin St. Charles (North) :25.50
9 Brittney Bullocks Maywood (Proviso East) :25.51

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Lindsey McCalla Moline (H.S.) :55.40
2 Tominque Boatright Oswego (H.S.) :56.27
3 Lauren Scott Cary (C.-Grove) :56.78
4 Brittney Bullocks Maywood (Proviso East) :56.81
5 Porsche Buckner Olympia Fields (Rich Central) :57.14
6 Dana Griffin Quincy (Sr.) :57.63
7 Seun Adigun Evanston (Twp.) :57.91
8 JavanNa Orr South Holland (Thornwood) :58.35
9 Shanon Beelendorf Sterling (H.S.) :58.71

800-meter run

Place Name School Mark
1 Samantha Polock Wheaton (North) 2:10.41
2 Bethany McCoy Metamora 2:10.99
3 Jordan Laney Hinsdale (Central) 2:12.08
4 Sarah Rinker Pontiac 2:13.79
5 Jessica Griffin Moline (H.S.) 2:14.13
6 Carmin Green Rock Island (H.S.) 2:15.01
7 Summer Owens Mt. Vernon (H.S.) 2:15.51
8 Nicole Johnson Darien (Hinsdale South) 2:15.59
9 Nicole Flounders Lockport (Twp.) 2:16.26

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Kristin Whitezell Carol Stream (Glenbard North) 4:59.15
2 Hailee Elmore Springfield (H.S.) 5:00.09
3 Christina Fiduccia Barrington 5:04.37
4 Brandy Buss Champaign (Centennial) 5:04.79
5 Amy Laskowske Palatine (H.S.) 5:06.55
6 Farah Jadran Glen Ellyn (Glenbard West) 5:07.89
7 Maureeca Lambert Bloomington (H.S.) 5:08.50
8 Caitlin Chrisman Carbondale (H.S.) 5:11.47
9 Laura Pearson Schaumburg (H.S.) 5:12.13

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Amy Laskowske Palatine (H.S.) 10:37.95
2 Christina Fiduccia Barrington 10:48.38
3 Lisa Phillips Batavia 10:49.28
4 Paulina Garcia Streamwood 10:51.01
5 Lisa Bonistalli Naperville (North) 10:53.09
6 Amanda Domich Carpentersville (Dundee-Crown) 10:55.01
7 Caitlin Chrisman Carbondale (H.S.) 10:57.86
8 Megan Byrne Des Plaines (Maine West) 10:59.42
9 Elizabeth Ambrus Rolling Meadows 11:06.19

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Leah Kincaid Springfield (Southeast) :14.19
2 Megan Thompson Joliet (Twp.) :14.43
3 Jackie Walton Darien (Hinsdale South) :14.57
4 Christina Gutierrez Springfield (Southeast) :14.58
5 Tiffany Johnson Danville (H.S.) :14.64
6 Etienne Chaplin Chicago (Morgan Park) :14.79
7 Alisa Kusolvisitkul Skokie (Niles West) :14.89
8 Jamila Smith Evanston (Twp.) :14.89

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Shalina Clarke Evanston (Twp.) :41.98
2 Leah Kincaid Springfield (Southeast) :42.35
3 Christina Gutierrez Springfield (Southeast) :43.44
4 Lamisha Hines Zion (Z.-Benton) :43.52
5 Etienne Chaplin Chicago (Morgan Park) :43.94
6 Jackie Walton Darien (Hinsdale South) :44.34
7 Tiffany Johnson Danville (H.S.) :44.84
8 Katie Ringelestein Normal (Community) :44.97
9 Colleen Eckstein Metamora :45.01

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) :46.46
    Mya Edwards, Coretta Evans, Traci-Ann Henry, Demeca Hill  
2 Olympia Fields (Rich Central) :47.37
    Porsche Buckner, Christine Butler, Shamelah Jones, Marquita Vines  
3 Chicago (Morgan Park) :47.90
    Aja Evans, Sara Logan, Candice Neal, Jasmine Williams  
4 South Holland (Thornwood) :47.98
    Nicole Burgess, Briana Lynn, JavanNa Orr, Porchea Washington  
5 Oswego (H.S.) :48.11
    Tominque Boatright, Mary Ann Clark, Chanel Haynes, Devon Williams  
6 Orland Park (Sandburg) :48.61
    Marcia Faustin, Sarah Harris, April Hurt, Bree Wichmann  
7 East St. Louis (Sr.) :48.62
    Kristin Chism, Ashley Harris, Samilya Nixon, Marquetta Quilling  
8 Chicago (Whitney Young) :49.11
    Alitra Cartman, Kyra Coffey, Quiana Jones, Kyra Lobbins  
9 Oak Park (O.P.-River Forest) :49.88
    Latasha Chatman, Chelsea Gunder, Nikeia Stapleton, Liz Wechter  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:37.97
    Mya Edwards, Coretta Evans, Traci-Ann Henry, Demeca Hill  
2 Chicago (Morgan Park) 1:39.20
    Morgan Alexander, Alexandria Anderson, Jordan Heath, Candice Neal  
3 Chicago (Whitney Young) 1:42.57
    Alitra Cartman, Kyra Coffey, Quiana Jones, Kyra Lobbins  
4 South Holland (Thornwood) 1:42.80
    Nicole Burgess, Briana Lynn, Jasmine Sutton, Porchea Washington  
5 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:43.05
    Latasha Chatman, Chelsea Gunder, Nikeia Stapleton, Liz Wechter  
6 Harvey (Thornton) 1:43.08
    Ramona Agee, Danae' Brown, Christine Luke, Kwanda Neal  
7 Lombard (Glenbard East) 1:43.47
    Lauren Fogarty, LaShonda Johnson, Katie Koleski, Amy Veldman  
8 Chicago Heights (Bloom Twp.) 1:44.17
    Laura Jefferson, Michelle McNeil, Tiffany Tucker, Nieasha Wilson  
9 Oswego (H.S.) 1:44.54
    Teah Gant, Chanel Haynes, Sharise McClenton, Devon Williams  

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:44.87
    Seun Adigun, Mya Edwards, Coretta Evans, Demeca Hill  
2 Oswego (H.S.) 1:45.99
    Tominque Boatright, Mary Ann Clark, Chanel Haynes, Devon Williams  
3 East St. Louis (Sr.) 1:46.21
    Kristin Chism, Ashley Harris, Samilya Nixon, Marquetta Quilling  
4 Chicago (Whitney Young) 1:46.73
    Alitra Cartman, Kyra Coffey, Quiana Jones, Kyra Lobbins  
5 Aurora (Rosary) 1:47.14
    Laura Arnold, Cara Neill, Erica Scott, Nichole Wood  
6 Palatine (H.S.) 1:48.00
    Cheryl Demmerle, Katlin Millin, Brianna Officer, Brittany Rhett  
7 Chicago (Morgan Park) 1:48.31
    Morgan Alexander, Tonika Calahan, Aja Evans, Jasmine Williams  
8 Park Ridge (Maine East) 1:48.50
    Jessica Levy, Stephanie Otuwa, Kapricia Poulos, Aishalee Roche  
9 Moline (H.S.) 1:51.07
    Lindsey McCalla, Emily Mott, Stephanie Reagan, Suzanne Udehn  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 3:50.44
    Seun Adigun, Mya Edwards, Coretta Evans, Morgan Pointer  
2 South Holland (Thornwood) 3:50.97
    Nicole Burgess, Shone'e Muse, JavanNa Orr, Paris Streeter  
3 Chicago (Morgan Park) 3:54.33
    Morgan Alexander, Tonika Calahan, Etienne Chaplin, Jordan Heath  
4 Palatine (H.S.) 3:56.06
    Shane Evans, Katlin Millin, Brianna Officer, Emily Pankow  
5 East St. Louis (Sr.) 3:56.36
    Brittany Carpenter, Kristin Chism, Brandy Roddy, Meosha Watts  
6 Naperville (Central) 3:57.87
    Alicia Carter, Rachel Crissy, Mallory Dolan, Kristina Malin  
7 Hinsdale (Central) 4:00.12
    Karla Giddens, Jordan Laney, Christy Scardina, Leslie Wright  
8 LaGrange (Lyons) 4:00.63
    Patrice Agnant, Colleen Caplice, Tristan Rackow, Amanda Radochonski  
9 Chicago (Whitney Young) 4:02.90
    Mawusi Arnett, Myla Bradford, Alitra Cartman, Kyra Coffey  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 LaGrange (Lyons) 9:20.21
    Lisa Bokios, Ilsa Danielson, Maggie Mathieson, Tristan Rackow  
2 Palatine (H.S.) 9:24.84
    Stephanie Abram, Carly Bates, Shane Evans, Suzy Turner  
3 Lake Forest (H.S.) 9:27.52
    Rachel Asher, Natalie Darraugh, Kristine Gallagher, Tiana O'Neill  
4 Mt. Vernon (H.S.) 9:27.60
    Andrea Hoy, Summer Owens, Lindsay Wagner, Vanessa Welch  
5 Orland Park (Sandburg) 9:28.20
    Kim Archer, Kerry Brennan, Sarah Klaczynski, Maureen Nelligan  
6 Barrington 9:29.85
    Sarah Arnberger, Erin Frommeyer, Whitney Laurence, Erin Robertson  
7 Carol Stream (Glenbard North) 9:31.28
    Joy Falson, Ashley Mulvihill, Natalie Pawlowicz, Kristin Whitezell  
8 Elmhurst (York) 9:31.89
    Kaellagh Cassidy, Christine Kotarba, Hillary Palumbo, Molly Sullivan  
9 Sterling (H.S.) 9:35.40
    Angie Arellano, Amber Druien, Megan Fliss, Christina Yemm  

high jump

Place Name School Mark
1 Nicole Williams Sterling (H.S.) 5-1034
2 Marcia Faustin Orland Park (Sandburg) 5-9
3 Christina Gutierrez Springfield (Southeast) 5-7
4 Kim Snow DeKalb 5-7
5 Katie Wagner Mt. Vernon (H.S.) 5-6
6 Shanon Beelendorf Sterling (H.S.) 5-5
7 Hillary Werth Chatham (Glenwood) 5-4
8 Katrina Roper Rock Island (H.S.) 5-4
9 Steph Sommer St. Charles (North) 5-2

pole vault

Place Name School Mark
1 Sarah Landau Geneva 11-6
2 Niclone Galas Frankfort (Lincoln-Way East) 11-6
3 Meghan Voiland Yorkville 11-3
4 Megan Rossi Downers Grove (South) 11-3
5 Elizabeth Proctor Libertyville 11-0
6 Kristin Stoniecki Oswego (H.S.) 10-9
7 Alison McGinnis Rolling Meadows 10-6
8 Katie Pickford Sterling (H.S.) 10-6
9 Sarah Burgett Moline (H.S.) 10-6

long jump

Place Name School Mark
1 Leah Kincaid Springfield (Southeast) 19-4
2 Alexandria Anderson Chicago (Morgan Park) 19-134
3 Christine Butler Olympia Fields (Rich Central) 18-534
4 Casey Taylor Chicago Heights (Marian) 18-114
5 Keyoina Burkes Murphysboro 18-1
6 Kia White Joliet (Twp.) 17-1134
7 Sherlenia Green Vernon Hills 17-934
8 Heather Wetzel Waterloo (H.S.) 17-614
9 Jenna Uhe Highland 17-334

triple jump

Place Name School Mark
1 Casey Taylor Chicago Heights (Marian) 39-012
2 Jennie Whitman Naperville (Neuqua Valley) 38-10
3 Tiffany Johnson Danville (H.S.) 38-812
4 Ashley Yancy Streator (Twp.) 38-814
5 Kristina Jones Flossmoor (Homewood-F.) 38-212
6 Christine Feldman Sycamore (H.S.) 37-612
7 Lacey Simpson Zion (Z.-Benton) 36-1112
8 Christina Gutierrez Springfield (Southeast) 36-814
9 Jenna Uhe Highland 36-8

shot put

Place Name School Mark
1 Margaret Gorski Elmwood Park 43-8
2 Erin Stein Palatine (H.S.) 43-534
3 Courtney Peters Naperville (Central) 42-11
4 Brittany Riley Flossmoor (Homewood-F.) 42-1034
5 Callie Glover Bartlett 42-134
6 Carrie Carpenter Rock Island (H.S.) 41-912
7 Keri Gavin Palatine (H.S.) 41-6
8 Robyn Harris Zion (Z.-Benton) 41-412
9 Dena Dittrich Palatine (Fremd) 40-934

discus throw

Place Name School Mark
1 Katherine Dykstra Winnetka (New Trier) 139-6
2 Brittany Riley Flossmoor (Homewood-F.) 135-0
3 Emma Schmelzer Bloomington (H.S.) 133-11
4 Carrie Carpenter Rock Island (H.S.) 131-3
5 Riana Lynn Evanston (Twp.) 130-1
6 Jessica Roller Mt. Prospect (Prospect) 129-5
7 Stephanie Smith Belleville (Althoff) 128-3
8 Jennene Anthony East St. Louis (Sr.) 128-3
9 Ledora Phillips Lockport (Twp.) 127-0

2003-04 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Andrea Norris Lisle (Sr.) :12.14
2 Alberta Douglas Moweaqua (Central A & M) :12.38
3 Ashly Lowdermilk Princeton :12.45
4 Nicole Neal Normal (University) :12.55
5 Megan Kohrt Dwight :12.63
6 Tarra Grant Beardstown :12.68
7 Katie Steder Rock Falls :12.74
8 Kelsey Meyer Marengo :12.76
9 Brooke Higginbotham Casey (C.-Westfield) :12.79

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Chandra Golden Normal (University) :25.80
2 Nikita Robinson Carlinville :25.85
3 Andrea Norris Lisle (Sr.) :25.95
4 Ryann Hendricks Palos Heights (Chicago Christian) :26.09
5 Shawana Smith Chicago (North Lawndale Charter) :26.25
6 Tarra Grant Beardstown :26.36
7 Stephanie Meyers Litchfield :26.55
8 Rachel Anderson Clinton :26.76

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Brenda Whitworth Freeburg :57.86
2 Rachel Anderson Clinton :58.28
3 Stephanie Meyers Litchfield :58.74
4 Ashley Whitecotton Colfax (Ridgeview) :59.43
5 Katie Weber Freeburg :59.77
6 Alexis Euwema Elmhurst (Timothy Christian) 1:00.17
7 Ali Peuler Sandwich 1:00.20
8 Kelsey Meyer Marengo 1:00.22
9 Liz Bales Sherrard 1:02.54

800-meter run

Place Name School Mark
1 Allison Alberts Freeburg 2:16.23
2 Erica Buster Chillicothe (Illinois Valley Central) 2:17.85
3 Taylor Bennett Kankakee (McNamara) 2:18.46
4 Theresa Brokaw Stronghurst (Southern) 2:19.41
5 Dina Nacey Braidwood (Reed-Custer) 2:20.47
6 Ashley Thomasma Petersburg (PORTA) 2:22.01
7 Ashley Sermak Fithian (Oakwood) 2:22.06
8 Brianne Simmons Moweaqua (Central A & M) 2:22.76
9 Claire McKee Sciota (West Prairie) 2:23.61

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Katelyn Bastert Carthage 5:06.58
2 Rachel Brubaker Pecatonica 5:12.44
3 Theresa Brokaw Stronghurst (Southern) 5:13.43
4 Taylor Bennett Kankakee (McNamara) 5:14.09
5 Maggie Carroll Elmwood 5:14.44
6 Dina Nacey Braidwood (Reed-Custer) 5:16.22
7 Chandel Ray Toledo (Cumberland) 5:16.42
8 Audra Carlson Winnebago 5:18.85
9 Nina Johnson Woodhull (AlWood) 5:27.78

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Katelyn Bastert Carthage 10:58.98
2 Chandel Ray Toledo (Cumberland) 11:27.63
3 Maggie Carroll Elmwood 11:35.67
4 Ryan Eichelberger Braidwood (Reed-Custer) 11:37.78
5 Marlana Haefelin Sandwich 11:54.73
6 Nina Johnson Woodhull (AlWood) 11:57.89
7 Andrea Maines Byron 11:59.18
8 Kelsee Viano Carlinville 12:00.13
9 Patrice Baietto Warrensburg (W.-Latham) 12:04.32

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Chandra Golden Normal (University) :14.72
2 Kim Burke Columbia :15.12
3 Frannie Epps Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) :15.36
4 Lindsey Homfeldt Ottawa (Marquette) :15.39
5 Lauren Kubasiak Genoa (G.-Kingston) :15.50
6 Taylor Lampley Benton :15.51
7 Emily Geelhoed Elmhurst (Timothy Christian) :15.54
8 Lindsay Hearne Freeburg :15.65
9 Ashley Widdop Taylor Ridge (Rockridge) :15.68

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Rhiannon Coffey Polo :45.81
2 Frannie Epps Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) :46.04
3 Kim Burke Columbia :46.50
4 Katie Long Herscher :46.82
5 Lyndsey Eilers Edwardsville (Metro-East Lutheran) :47.13
6 Lauren Kubasiak Genoa (G.-Kingston) :47.41
7 Kayla Bisby Carthage :47.53
8 Amelia Arku Sherrard :47.58
9 Stephanie Rapciak Lisle (Sr.) :51.54

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Normal (University) :49.43
    Stephanie Dilbeck, Chandra Golden, Daniesha Julious, Nicole Neal  
2 Carlinville :49.98
    Laura Boehm, Cassie LaMar, Nikita Robinson, Natalie Strope  
3 Lombard (Montini) :50.62
    Machaela Casey, Kristen Kirch, Ashley Martin, Christine Nemec  
4 Freeburg :50.69
    Lindsay Hearne, Brittney Kramper, Katie Weber, Brenda Whitworth  
5 Sherrard :50.77
    Liz Bales, Jessica Brown, Jessica Dollins, Ellen Kindelsperger  
6 Camp Point (Central) :50.80
    Megan Gronewold, Katie Miller, Sarah Moore, Leah Reuschel  
7 Lisle (Sr.) :51.07
    Sierra Griffin, Andrea Norris, Melissa Patterson, Carolyn Sarb  
8 Chicago (North Lawndale Charter) :51.29
    Symia Johnson, Tashannia Profit, Shawana Smith, Andrea Thompson  
9 Rock Falls :51.38
    JaKenna Gilbert, Ashley Keaschall, Katie Steder, Rebecca Woodhurst  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Normal (University) 1:44.77
    Tonya Brown, Chandra Golden, Daniesha Julious, Nicole Neal  
2 Lisle (Sr.) 1:45.55
    Sierra Griffin, Andrea Norris, Melissa Patterson, Stephanie Rapciak  
3 Lombard (Montini) 1:45.64
    Machaela Casey, Kristen Kirch, Ashley Martin, Christine Nemec  
4 Carlinville 1:45.85
    Laura Boehm, Brittany Card, Cassie LaMar, Nikita Robinson  
5 Forreston 1:47.64
    Natasha Hollis, Alison Ross, Chelsea Slater, Heather Wilcox  
6 Camp Point (Central) 1:47.83
    Megan Gronewold, Katie Miller, Sarah Moore, Leah Reuschel  
7 Pleasant Plains 1:48.24
    Kelsey Allen, Alexa Johnson, Kyleigh Kirbach, Jennifer Wilson  
8 Sherrard 1:48.28
    Amelia Arku, Jessica Brown, Chelsey Butler, Ellen Kindelsperger  
9 Rock Falls 1:52.37
    JaKenna Gilbert, Ashley Keaschall, Katie Steder, Rebecca Woodhurst  

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Freeburg 1:49.74
    Allison Alberts, Kristen Mense, Katie Weber, Brenda Whitworth  
2 Burlington (Central) 1:50.72
    Jes Beach, Erin Damisch, Steph Gieraltowski, Laurie Soderlund  
3 Lombard (Montini) 1:51.23
    Machaela Casey, Kristen Kirch, Ashley Martin, Christine Nemec  
4 Kewanee (H.S.) 1:51.35
    Kari Hayes, Clarissa LaFlora, Artisha Ramsey, Rachel Stalzer  
5 Sherrard 1:51.47
    Amelia Arku, Liz Bales, Jessica Brown, Jessica Dollins  
6 Carlinville 1:51.61
    Laura Boehm, Cassie LaMar, Nikita Robinson, Karen Rosentreter  
7 Palos Heights (Chicago Christian) 1:52.12
    Ryann Hendricks, Christine Iwema, Brittany Price, Melissa Voss  
8 Princeton 1:52.75
    Angela Baumgartner, Lindsay Clark, Lauren Holschbach, Anne Stone  
9 Ottawa (Marquette) 1:54.60
    Brooke Halcott, Lindsey Homfeldt, Nadia Saleh, Kaylee Schultz  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Freeburg 3:59.14
    Allison Alberts, Sara Randle, Katie Weber, Brenda Whitworth  
2 Burlington (Central) 3:59.75
    Jes Beach, Erin Damisch, Bethany Doty, Randi Higel  
3 Polo 4:06.45
    Rhiannon Coffey, Margret Ebert, Olivia Geary, Emily Sorenson  
4 Eureka 4:07.60
    Rachel Folkerts, Amanda Holman, Jenny Westley, Erin Zimmerman  
5 Rochester 4:10.73
    Lindsey Mulvey, Carli Murphy, Leann Murphy, Ericha Nowakowski  
6 Lombard (Montini) 4:10.74
    Machaela Casey, Kristen Kirch, Ashley Martin, Christine Nemec  
7 Fairbury (Prairie Central) 4:11.07
    Kaleen Bittner, Kelli Coldren, Talen Gerber, Maggie Odum  
8 Elmhurst (Timothy Christian) 4:15.05
    Rachel DeGroot, Alexis Euwema, Brandi McNeil, Tami Wieringa  
9 Forreston 4:19.23
    Nicole Egan, Natasha Hollis, Alison Ross, Chelsea Slater  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Petersburg (PORTA) 9:46.66
    Sara Brauer, Whitney Brauer, Kayla Brown, Ashley Thomasma  
2 Eureka 9:46.72
    Hannah Ehrenhardt, Amanda Holman, Kari Knapp, Amanda Sopher  
3 Rochester 9:50.13
    Lindsey Mulvey, Leann Murphy, Ericha Nowakowski, Abby Shunk  
4 Breese (Mater Dei) 9:51.07
    Shannon Kalmer, Jamie Kuhl, Abbey Quitmeyer, Emily Toennies  
5 Decatur (St. Teresa) 9:51.81
    Laura Jackson, Lindsay Moore, Emily Sotiroff, Ella Wayne  
6 Erie 9:56.63
    Torrie Hagel, Erin Halpin, Nicole McLain, Jessica Olsen  
7 Monmouth (H.S.) 9:57.78
    Hannah Hottle, Brenna Kesinger, Cameo Losey, Erica Lovitt  
8 Fairbury (Prairie Central) 9:57.92
    Kelli Coldren, Talen Gerber, Maggie Odum, Caitlin Schaffer  
9 Stockton 9:59.51
    Codi Herring, Lindsay Severson, Joelle White, Hope Wilson  

high jump

Place Name School Mark
1 Cassie LaMar Carlinville 5-5
2 Allison Alberts Freeburg 5-5
3 Kelli McNamara Tolono (Unity) 5-4
4 Molly Maurer Marshall 5-4
5 Brandi McNeil Elmhurst (Timothy Christian) 5-2
6 Christin Hunt Freeburg 5-2
7 Brittany Card Carlinville 5-2
8 Josha Rogers Metropolis (Massac County) 5-1
9 Shamera Powell Litchfield 4-11

pole vault

Place Name School Mark
1 Ashley Harvey Oregon 10-3
2 Molly Schwab Carlinville 10-3
3 Courtney Clevenger Waverly 9-9
4 Katherine Hendricks Carterville 9-6
5 Rachel Wakefield Kewanee (H.S.) 9-6
6 Sadie Barnes Cowden (C.-Herrick) 9-3
7 Ashley Tjardes Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) 9-3
8 Ashley Graham St. Joseph (S.J.-Ogden) 9-0
9 Laura Van Weelden Lansing (Illiana Christian) 9-0
9 Brianne Marriott Rock Island (Alleman) 9-0

long jump

Place Name School Mark
1 Ryann Hendricks Palos Heights (Chicago Christian) 18-714
2 Lindsay Hearne Freeburg 17-1034
3 Stephanie Meyers Litchfield 17-814
4 Megan Naborowski Bloomington (Central Catholic) 17-612
5 Kellie Taylor Trenton (Wesclin) 17-312
6 Brittany Houghton Dakota 17-134
7 Marla Milroy Kewanee (Wethersfield) 17-112
8 Colleen McQueen Manteno 17-112
9 Jessica Holloway Paris 17-112

triple jump

Place Name School Mark
1 Ryann Hendricks Palos Heights (Chicago Christian) 38-312
2 Brittany Houghton Dakota 36-614
3 Megan Naborowski Bloomington (Central Catholic) 36-434
4 Jacie Fiedler Richmond (R.-Burton) 36-334
5 Jilliam Ganschow Mendota 36-1
6 Janelle Leatherwood Macomb 35-1134
7 Lindsay Hearne Freeburg 35-612
8 Kim Burke Columbia 35-612
9 Margaret Hall Stillman Valley 35-512

shot put

Place Name School Mark
1 Breanna Branson Virden 41-6
2 Sam Springer Tremont 39-10
3 Johanna Wienke Tuscola 39-412
4 Rachel Galligan Bloomington (Central Catholic) 38-412
5 Lade Akande Robinson 38-3
6 Christina Niehaus Gillespie 37-10
7 Jessica Thorp Sherrard 37-734
8 Rachel Nelson Okawville 37-612
9 Madison Lebahn Manlius (Bureau Valley) 36-1014

discus throw

Place Name School Mark
1 Johanna Wienke Tuscola 140-3
2 Sam Springer Tremont 132-2
3 Sasha Leeth Paris 132-1
4 Kara Boston Shabbona (Indian Creek) 130-0
5 Lade Akande Robinson 129-10
6 Madison Lebahn Manlius (Bureau Valley) 125-11
7 Erin Carter Roxana 123-5
8 Jessie Buker Bethany (Okaw Valley) 122-7
9 Christina Niehaus Gillespie 122-0

2003-04 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Alexandria Anderson Chicago (Morgan Park) :11.41
2 Traci-Ann Henry Evanston (Twp.) :11.73
3 Briana Lynn South Holland (Thornwood) :11.80
4 Demeca Hill Evanston (Twp.) :11.94
5 Brittney Bullocks Maywood (Proviso East) :12.20
6 Devon Williams Oswego (H.S.) :12.21
7 Aja Evans Chicago (Morgan Park) :12.35
8 Kyra Lobbins Chicago (Whitney Young) :12.39
9 Kyndra Curtin St. Charles (North) :12.46

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Alexandria Anderson Chicago (Morgan Park) :24.11
2 Briana Lynn South Holland (Thornwood) :24.35
3 Shalina Clarke Evanston (Twp.) :24.49
4 Traci-Ann Henry Evanston (Twp.) :24.60
5 Brittney Bullocks Maywood (Proviso East) :25.48
6 Kyndra Curtin St. Charles (North) :25.63
7 Kyra Lobbins Chicago (Whitney Young) :25.77
8 Danielle Brown Marion (H.S.) :25.77
9 Tominque Boatright Oswego (H.S.) :27.02

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Alexandria Anderson Chicago (Morgan Park) :53.13
2 Shanon Beelendorf Sterling (H.S.) :55.86
3 Brittney Bullocks Maywood (Proviso East) :55.87
4 Sophia Ponce Rockton (Hononegah) :56.48
5 Seun Adigun Flossmoor (Homewood-F.) :56.83
6 Brianna Officer Palatine (H.S.) :56.86
7 Kristin Chism East St. Louis (Sr.) :57.56
8 Erica Scott Naperville (Neuqua Valley) :58.63
9 Jessica Levy Park Ridge (Maine East) :58.80

800-meter run

Place Name School Mark
1 Sequoia McKinney South Holland (Thornwood) 2:12.06
2 Bethany McCoy Metamora 2:15.30
3 Emily Anderson Glenview (Glenbrook South) 2:16.13
4 Marcy Farrell Chicago (Mother McAuley) 2:16.13
5 Molly Sullivan Elmhurst (York) 2:16.38
6 Mackenzie Clemens Bloomington (H.S.) 2:16.71
7 Lauren Keefe Downers Grove (North) 2:16.94
8 Katie Nelson Normal (Community) 2:17.17
9 Jennifer Roberts Romeoville (H.S.) 2:17.90

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Christina Fiduccia Barrington 5:01.91
2 Suzy Turner Palatine (H.S.) 5:06.34
3 Amy Laskowske Palatine (H.S.) 5:08.27
4 Caitlin Chrisman Carbondale (H.S.) 5:08.57
5 Lisa Bonistalli Naperville (North) 5:08.86
6 Bethany McCoy Metamora 5:10.27
7 Staci Nelson Chatham (Glenwood) 5:11.10
8 Lisa Bokios LaGrange (Lyons) 5:11.67
9 Katie Ellis Wauconda 5:17.59

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Amy Laskowske Palatine (H.S.) 10:42.50
2 Caitlin Chrisman Carbondale (H.S.) 10:43.37
3 Lisa Bonistalli Naperville (North) 10:58.99
4 Colleen Donovan Mundelein (Carmel) 11:06.47
5 Paulina Garcia Streamwood 11:06.56
6 Katie Ellis Wauconda 11:13.33
7 Nancy Nieto Streamwood 11:15.87
8 Jacqui Aubert Crystal Lake (South) 11:16.99
9 Kelly Vrshek Rolling Meadows 11:17.90

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Hillary Werth Chatham (Glenwood) :13.99
2 Megan Thompson Joliet (Twp.) :14.21
3 Tiffany Harris Glen Ellyn (Glenbard West) :14.66
4 Etienne Chaplin Chicago (Morgan Park) :14.82
5 Holly Bennett Normal (Community West) :14.97
6 Chanel Davis Springfield (Southeast) :15.33
7 Sierra Crayton Cahokia (H.S.) :15.52
8 Shannon McDougall McHenry :19.22

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Shalina Clarke Evanston (Twp.) :41.56
2 Jackie Walton Darien (Hinsdale South) :43.42
3 Hillary Werth Chatham (Glenwood) :43.82
4 Etienne Chaplin Chicago (Morgan Park) :44.38
5 Sharaunda Ballinger East St. Louis (Sr.) :44.49
6 Brandi Roddy East St. Louis (Sr.) :44.62
7 Carolyn Vasquez Arlington Heights (Hersey) :45.29
8 Holly Bennett Normal (Community West) :45.66
9 Rashundra Hoover Crete (C.-Monee) :46.65

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) :47.15
    Jonkea Butler-Stewart, Traci-Ann Henry, Demeca Hill, Morgan Pointer  
2 South Holland (Thornwood) :47.86
    Nicole Burgess, Briana Lynn, Paris McFarland, Jasmine Sutton  
3 Chicago (Morgan Park) :48.09
    Aja Evans, Jordan Heath, Tamika Robinson, Khepera Walker  
4 Oswego (H.S.) :48.37
    Tominque Boatright, Mary Ann Clark, Patrice McClenton, Devon Williams  
5 Chicago (Whitney Young) :48.80
    Alitra Cartman, Kyra Coffey, Kyra Lobbins, Jasmine Luster  
6 Oak Park (O.P.-River Forest) :48.83
    Chelsea Gunder, Nikeia Stapleton, Stacie Taylor, Liz Wechter  
7 LaGrange (Lyons) :49.07
    Sheldia Burrell, Janelle Gaines, Ella Mathieson, Marisa Trakanovich  
8 Bolingbrook :49.24
    Ashley Dowd, Deanna Hunt, Brittany Ramsey, Brittany Thomas  
9 Champaign (Centennial) :49.48
    Bisi Adesida, Kaitlyn Eisner-Poor, Takeisha Hunt, Leslie Washington  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:39.09
    Traci-Ann Henry, Demeca Hill, Lauryn Nwankpa, Morgan Pointer  
2 South Holland (Thornwood) 1:39.25
    Nicole Burgess, Briana Lynn, Paris McFarland, Jasmine Sutton  
3 East St. Louis (Sr.) 1:42.33
    April Anderson, Samilya Nixon, Brandi Roddy, Meosha Watts  
4 Hoffman Estates (Conant) 1:42.66
    Danielle Booker, Samantha Manto, Lauren Martin, Erica Rawls  
5 Chicago (Morgan Park) 1:42.87
    Tonika Calahan, Aja Evans, Jordan Heath, Samantha Newman  
6 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:43.16
    Chelsea Gunder, Nikeia Stapleton, Stacie Taylor, Liz Wechter  
7 Cahokia (H.S.) 1:43.82
    Simone Gilbert, Ar'Neisha Jackson, Antoinette Smith, Candra Williams  
8 Hinsdale (Central) 1:44.77
    Catherine Lindberg, Lauren Oleszkiewicz, Tenika Waldroup, Alex Whitelaw  
9 St. Charles (North) 1:45.51
    Kyndra Curtin, Kelsey Feiza, Kim Justice, Alison Teichart  

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Whitney Young) 1:46.60
    Alitra Cartman, Kyra Coffey, Kyra Lobbins, Jasmine Luster  
2 East St. Louis (Sr.) 1:47.68
    April Anderson, Kristin Chism, Ashley Harris, Samilya Nixon  
3 Park Ridge (Maine East) 1:48.22
    Jessica Levy, Stephanie Otuwa, Daniela Pilolla, Kapricia Poulos  
4 Danville (H.S.) 1:48.42
    Zarra Laws, Ashley Lillard, Jaya Nelson, Autuymne Savage  
5 Flossmoor (Homewood-F.) 1:48.61
    Seun Adigun, Lisa Brooks, Deserea Brown, Kayla Cole  
6 Naperville (Neuqua Valley) 1:48.99
    Dionne Okafor, Amanda Pegues, Courtney Richardson, Erica Scott  
7 Chicago (Morgan Park) 1:49.17
    Tonika Calahan, Jordan Heath, Tamika Robinson, Khepera Walker  
8 Carpentersville (Dundee-Crown) 1:49.23
    Juliet Alrich, Caprice Burton, Gaby Garcia, Lynsey Ruck  
9 Sterling (H.S.) 1:53.90
    Shanon Beelendorf, Siina Swanson, Jennifer Tomczak, Amy Wade  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Sr.) 3:53.93
    Brittany Carpenter, Kristin Chism, Paula Edwards, Meosha Watts  
2 South Holland (Thornwood) 3:54.76
    Nicole Burgess, Sequoia McKinney, Jessica Miggins, Shone'e Muse  
3 Chicago (Whitney Young) 3:56.64
    Mawusi Arnett, Myla Bradford, Alitra Cartman, Kyra Coffey  
4 Evanston (Twp.) 3:56.81
    Jonkea Butler-Stewart, Demeca Hill, Lauryn Nwankpa, Morgan Pointer  
5 Flossmoor (Homewood-F.) 3:58.69
    Seun Adigun, Deserea Brown, Erica Curry, Brittaney Ross  
6 Hoffman Estates (Conant) 3:59.84
    Elana Baker, A'Seret Dokubo, Stephanie Lindeman, Lauren Martin  
7 Batavia 4:00.84
    Brittney Bernardoni, Karen Nilles, Candace Norville, Carolyn Regan  
8 Chicago (Morgan Park) 4:01.65
    Tonika Calahan, Etienne Chaplin, Jordan Heath, Mia Smith  
9 Barrington 4:06.70
    Christine Bandy, Erin Frommeyer, Natalie Piper, Valery Taylor  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Barrington 9:13.62
    Christina Fiduccia, Erin Frommeyer, Natalie Piper, Erin Robertson  
2 Lake Forest (H.S.) 9:14.47
    Rachel Asher, Natalie Darraugh, Kristine Gallagher, Tiana O'Neill  
3 Geneva 9:24.22
    Laura McKee, Lyuda Shemyakina, Kim Smudde, Kathleen Thompson  
4 Naperville (North) 9:24.55
    Ashley Chan, Shannon Phelan, Bekah Regenfuss, Cindy Wu  
5 Lisle (Benet Academy) 9:30.59
    Jeanine Bentley, Abby Higgins, Caitlin Novak, Ruth Swedler  
6 Wheaton (North) 9:33.31
    Becky Antas, Ashley Bucher, Amanda Laesch, Cassidy Wagner  
7 Metamora 9:35.40
    Laura Cross, Jessica Husted, Amanda Knussman, Bethany McCoy  
8 Elmhurst (York) 9:36.54
    Kaellagh Cassidy, Melinda Eshelman, Molly Sullivan, Heidi Tucker  
9 Quincy (Sr.) 9:46.06
    Braydon Griffin, Dana Griffin, Heather Roman, Kristin Williams  

high jump

Place Name School Mark
1 Nicole Williams Sterling (H.S.) 5-7
2 Katrina Roper Rock Island (H.S.) 5-7
3 Shanon Beelendorf Sterling (H.S.) 5-5
4 Katie Wagner Mt. Vernon (H.S.) 5-5
5 Laura Morris Mahomet (M.-Seymour) 5-5
5 Steph Sommer St. Charles (North) 5-5
7 Nicki Mitchell Lake Forest (H.S.) 5-4
8 Erin Ballun Oswego (H.S.) 5-4
9 Jennifer Fall Mahomet (M.-Seymour) 5-2
9 Kathryn Gevitz Oak Park (O.P.-River Forest) 5-2

pole vault

Place Name School Mark
1 Sarah Landau Geneva 13-3
2 Ashley Korol Wheaton (W. Warrenville South) 12-0
3 Amy Dahlin Rolling Meadows 11-6
4 Mary Choules Mahomet (M.-Seymour) 11-6
4 Alison McGinnis Rolling Meadows 11-6
6 Megan Scott Mahomet (M.-Seymour) 11-3
7 Ashley Hanshaw Dunlap 11-3
8 Dianna Noonan Frankfort (Lincoln-Way East) 11-0
9 Katie Darraugh Lake Forest (H.S.) 10-9

long jump

Place Name School Mark
1 Alexandria Anderson Chicago (Morgan Park) 19-11
2 Hillary Werth Chatham (Glenwood) 18-812
3 Jenna Uhe Highland 18-7
4 Becca Brunner New Lenox (Lincoln-Way Central) 18-334
5 Nicole Joyner Flossmoor (Homewood-F.) 18-312
6 Kathryn Gevitz Oak Park (O.P.-River Forest) 18-314
7 Casey Taylor Chicago Heights (Marian) 18-214
8 Jonkea Butler-Stewart Evanston (Twp.) 17-1014
9 April Anderson East St. Louis (Sr.) 17-9

triple jump

Place Name School Mark
1 Casey Taylor Chicago Heights (Marian) 39-914
2 Aleisha Leeper Freeport (H.S.) 39-212
3 Jenna Uhe Highland 38-11
4 Lauren Martin Hoffman Estates (Conant) 38-1012
5 Elizabeth Jean-Pierre South Holland (Thornwood) 38-134
6 Donielle Davenport Flossmoor (Homewood-F.) 37-11
7 Kathryn Gevitz Oak Park (O.P.-River Forest) 37-634
8 Jen Weizeorick Lisle (Benet Academy) 37-112
9 Stephanie Kurcab Downers Grove (South) 37-114

shot put

Place Name School Mark
1 Janine Zylinski Maple Park (Kaneland) 42-2
2 Yvonne Williamson Glen Ellyn (Glenbard West) 41-9
3 Sierra Crayton Cahokia (H.S.) 41-434
4 Carrie Carpenter Rock Island (H.S.) 41-114
5 Natasha Thigpen Lombard (Glenbard East) 41-0
6 Brittany Riley Flossmoor (Homewood-F.) 40-7
7 Riana Lynn Evanston (Twp.) 40-2
8 Jennene Anthony East St. Louis (Sr.) 39-8
9 Amy Zaffino Minooka 39-134

discus throw

Place Name School Mark
1 Jennene Anthony East St. Louis (Sr.) 143-10
2 Riana Lynn Evanston (Twp.) 141-10
3 Amy Zaffino Minooka 141-10
4 Brittany Riley Flossmoor (Homewood-F.) 140-8
5 Carrie Carpenter Rock Island (H.S.) 139-10
6 Stephanie Smith Belleville (West) 137-1
7 Katherine Dykstra Winnetka (New Trier) 136-3
8 Jewel Sanders Peoria (Richwoods) 135-10
9 Emma Schmelzer Bloomington (H.S.) 134-0

2004-05 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Kimberly Spencer Pinckneyville :12.53
2 Nicole Neal Normal (University) :12.59
3 Natalie Strope Carlinville :12.66
4 Tarra Grant Beardstown :12.77
5 Samantha Wilkins Belleville (Althoff) :12.80
6 Ashly Lowdermilk Princeton :12.81
7 Ashura Jenkins Aurora (A. Christian) :12.86
8 Katie Miller Camp Point (Central) :12.91
9 Michelle Friedland Rock Island (Alleman) :12.98

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Tarra Grant Beardstown :25.09
2 Chandra Golden Normal (University) :25.10
3 Stephanie Meyers Litchfield :25.42
4 Courtney Smith Benton :25.50
5 Ryann Hendricks Palos Heights (Chicago Christian) :25.77
6 Michelle Friedland Rock Island (Alleman) :25.85
7 Nikita Robinson Carlinville :25.93
8 Ashly Lowdermilk Princeton :26.21
9 Natalie Strope Carlinville :26.72

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Tarra Grant Beardstown :56.99
2 Courtney Smith Benton :57.24
3 Stephanie Meyers Litchfield :57.46
4 Brenda Whitworth Freeburg :57.72
5 Ashley Whitecotton Colfax (Ridgeview) :58.23
6 Rachel Stalzer Kewanee (H.S.) :58.43
7 Toni Whitfield Johnston City :59.15
8 Lacy Mitsdarffer Atwood (A.-Hammond) :59.51
9 Aftan Noon Warrensburg (W.-Latham) :59.67

800-meter run

Place Name School Mark
1 Kate Tannura Normal (University) 2:16.65
2 Theresa Brokaw Stronghurst (Southern) 2:18.10
3 Olivia Klaus Eureka 2:18.42
4 Kate Freshour Stanford (Olympia) 2:19.12
5 Katie Cooper Plano 2:19.15
6 Alice Baumgartner Chicago (Latin) 2:19.46
7 Allison Alberts Freeburg 2:19.72
8 Ali Schwagmeyer Camp Point (Central) 2:19.75
9 Hannah Hottle Monmouth (H.S.) 2:21.23

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Katelyn Bastert Carthage 4:59.74
2 Theresa Brokaw Stronghurst (Southern) 5:06.03
3 Rachel Brubaker Pecatonica 5:08.31
4 Marlana Haefelin Sandwich 5:11.27
5 Cara Feeney Champaign (St. Thomas More) 5:14.13
6 Jamie Kuhl Breese (Mater Dei) 5:17.15
7 Olivia Klaus Eureka 5:19.45
8 Kate Tannura Normal (University) 5:24.18
9 Ryan Eichelberger Braidwood (Reed-Custer) 5:25.54

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Katelyn Bastert Carthage 11:03.09
2 Kelsee Viano Carlinville 11:22.57
3 Ryan Eichelberger Braidwood (Reed-Custer) 11:29.20
4 Brittni Peck Sparta 11:32.41
5 Andrea Maines Byron 11:33.56
6 Reagan Alymer Moweaqua (Central A & M) 11:36.54
7 TeNeal Pinkston Robinson 11:39.45
8 Terah Cheatham Polo 11:40.59
9 Kim Brown Oregon 11:41.81

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Chandra Golden Normal (University) :14.76
2 Lindsey Homfeldt Ottawa (Marquette) :15.12
3 Emily Geelhoed Elmhurst (Timothy Christian) :15.61
4 Markie Bacon Aledo :15.66
5 Ashley Kasnick Burlington (Central) :15.73
6 Ashley Keaschall Rock Falls :15.75
7 Lade Akande Robinson :16.26
8 Kassey Hish Stanford (Olympia) :16.47
9 Ashley Widdop Taylor Ridge (Rockridge) :16.99

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Lindsey Homfeldt Ottawa (Marquette) :44.34
2 Katie Long Herscher :45.78
3 Ashley Keaschall Rock Falls :45.89
4 Elyssa Zielke Aurora (A. Christian) :46.34
5 Kayla Bisby Carthage :46.53
6 Anna Strong Wilmington :46.87
7 Paige Durchholz Normal (University) :47.15
8 Jamie Leaf Knoxville :47.92
9 Whitney Pilcher Burlington (Central) :48.73

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Normal (University) :48.56
    Stef Dilbeck, Chandra Golden, Daniesha Julious, Nicole Neal  
2 Carlinville :49.29
    Audrie Adkins, Cassie LaMar, Nikita Robinson, Natalie Strope  
3 Aurora (A. Christian) :50.04
    Janeen Corbin, Ashura Jenkins, Tara Thomalla, Elyssa Zielke  
4 Marengo :50.18
    Amanda Logan, Kelsey Meyer, Whitney Meyer, Rachel Reinhard  
5 Rockford (Christian Life) :50.25
    Faith Chew, Deidra McIntosh, Tailyr Negri, Jenner Sio  
6 Byron :50.64
    Angie Huber, Crystal Josetti, Jenny Schooley, Julie Schooley  
7 Elmhurst (Timothy Christian) :50.68
    Emily Geelhoed, Brandi McNeil, Danielle Riley, Lindsay VanderBrug  
8 Palos Heights (Chicago Christian) :50.86
    Ladonna Curry, Christine Iwema, Brittany Price, Melissa Voss  
9 Herscher :50.87
    Synthia Dorsey, Jenny Legg, Dana Panfil, Ashley Rouse  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Normal (University) 1:44.26
    Tonya Brown, Stef Dilbeck, Daniesha Julious, Nicole Neal  
2 Carlinville 1:44.76
    Jodie Bates, Cassie LaMar, Nikita Robinson, Natalie Strope  
3 Aurora (A. Christian) 1:45.20
    Janeen Corbin, Ashura Jenkins, Tara Thomalla, Elyssa Zielke  
4 Forreston 1:45.24
    Carly Blask, Hannah Goodrich, Alison Ross, Heather Wilcox  
5 Melrose Park (Walther Lutheran) 1:46.03
    Jenna Richardson, Janae Sims, Ashley Strong, Wilonda Thornton  
6 Kewanee (Wethersfield) 1:46.13
    Natalie Fargher, Marla Milroy, Valerie Sutton, Dani Williams  
7 Carterville 1:46.92
    Dani Davis, Kelly Johnston, Rachael Simmons, Emily Stocks  
8 Princeton 1:48.00
    Jackie Arndt, Angela Baumgartner, Lindsay Clark, Ashly Lowdermilk  
9 Erie 1:48.13
    Kelli Blackmer, Karen Matthews, Emily McLain, Jenny Redell  

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Freeburg 1:49.66
    Allison Alberts, Kristen Mense, Katie Weber, Brenda Whitworth  
2 Kewanee (H.S.) 1:49.94
    Sara CervanTez, Kelly Cruse, Clarissa Laflora, Rachel Stalzer  
3 Benton 1:50.00
    Lana Malkovich, Leah Orley, Samantha Ozbourn, Courtney Smith  
4 Burlington (Central) 1:50.19
    Jes Beach, Erin Damisch, Trish Martens, Laurie Soderlund  
5 Normal (University) 1:52.18
    Tonya Brown, Stef Dilbeck, Paige Durchholz, Kelsey Kraft  
6 Manlius (Bureau Valley) 1:52.20
    Amanda Crawford, Stephanie Harrod, Hillary Monier, Amber Wallace  
7 Princeton 1:52.27
    Angela Baumgartner, Ashly Lowdermilk, Kayla Shaw, Anne Stone  
8 Stockton 1:52.71
    Bobbi Arand, Monica Pierce, Samantha Rogers, Marcie Wulff  
9 Plano 1:53.40
    Tanya Carrasco, Laura DeBolt, Kristy Karpus, Sara Zaleski  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Freeburg 3:56.90
    Allison Alberts, Kristen Mense, Katie Weber, Brenda Whitworth  
2 Burlington (Central) 4:02.98
    Jes Beach, Erin Damisch, Bethany Doty, Mekenna Guarino  
3 Sherrard 4:04.80
    Amelia Arku, Ellen Kindelsperger, Morgan Leffel, Lindsie Pettie  
4 Forreston 4:05.42
    Carly Blask, Morgan Johnson, Alison Ross, Heather Wilcox  
5 Polo 4:05.60
    Margret Ebert, Olivia Geary, Emily Sorenson, Camri Wolf  
6 Erie 4:07.06
    Kelli Blackmer, Annie DeBaillie, Erin Halpin, Emily McLain  
7 Stockton 4:07.86
    Bobbi Arand, Allison Entmeier, Samantha Rogers, Marcie Wulff  
8 Fairbury (Prairie Central) 4:10.37
    Kaleen Bittner, Kelli Coldren, Talen Gerber, Maggie Odum  
9 Manlius (Bureau Valley) 4:16.02
    Alisa Baron, Stephanie Harrod, Mallorie Mathew, Hillary Monier  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Decatur (St. Teresa) 9:31.61
    Heather Hackel, Laura Jackson, Lindsay Moore, Ella Wayne  
2 Eureka 9:35.87
    Hannah Ehrenhardt, Rachel Folkerts, Olivia Klaus, Kari Knapp  
3 Petersburg (PORTA) 9:37.72
    Sara Brauer, Whitney Brauer, Kayla Brown, Ashley Thomasma  
4 Flanagan 9:39.53
    Meganne Forney, Laura Harnish, Anna Jones, Caitlyn Jones  
5 Rochester 9:42.89
    Lindsey Mulvey, Leann Murphy, Jennifer Punke, Kayla Worker  
6 Harvard 9:42.90
    Sara Lovell, Brianna Mueller, Courtney Seyller, Shannon Seyller  
7 Fairbury (Prairie Central) 9:47.01
    Kelli Coldren, Talen Gerber, Maggie Odum, Molly Odum  
8 Manlius (Bureau Valley) 9:49.40
    Alisa Baron, Angie Bickett, Jessica Reis, Molly VonHolten  
9 Monmouth (H.S.) 9:50.47
    Hannah Hottle, Brenna Kesinger, Morgan Melvin, Cierra Sydnor  

high jump

Place Name School Mark
1 Josha Rogers Metropolis (Massac County) 5-8
2 Molly Maurer Marshall 5-5
3 Cassie LaMar Carlinville 5-4
4 Lauren Sopcic Freeport (Aquin) 5-4
5 Courtney Hafenstein Edwardsville (Metro-East Lutheran) 5-3
6 Christin Hunt Freeburg 5-2
7 Kristen Mullin Lisle (Sr.) 5-2
7 Angela Oltman Washburn (Lowpoint-W.) 5-2
9 Erin Zimmerman Eureka 5-2

pole vault

Place Name School Mark
1 Katherine Hendricks Carterville 11-2
2 Erin Degelman Sherrard 10-9
3 Faith Chew Rockford (Christian Life) 10-6
4 Brianne Marriott Rock Island (Alleman) 10-3
5 Carolyn Kalafut Westmont 10-3
6 Lauren Colby Burlington (Central) 10-3
7 Sadie Barnes Cowden (C.-Herrick) 10-0
8 Ashley Harvey Oregon 9-9
9 Samantha Hoffert Sandwich 9-9

long jump

Place Name School Mark
1 Ryann Hendricks Palos Heights (Chicago Christian) 18-234
2 Stephanie Meyers Litchfield 18-0
3 Deidra McIntosh Rockford (Christian Life) 17-712
4 Brittany Houghton Dakota 17-534
5 Cassie LaMar Carlinville 17-534
6 Miranda Williams Shelbyville 17-212
7 Rachel Stalzer Kewanee (H.S.) 17-214
8 Kimber Barrett Liberty 16-1014
9 Marla Milroy Kewanee (Wethersfield) 16-914

triple jump

Place Name School Mark
1 Ryann Hendricks Palos Heights (Chicago Christian) 38-3
2 Brittany Houghton Dakota 36-8
3 Daniesha Julious Normal (University) 36-134
4 Jillian Ganschow Mendota 36-034
5 Megan Laughlin Flanagan 35-9
6 Amanda Backes Breese (Central) 35-7
7 Janelle Leatherwood Macomb 35-5
8 Brandi McNeil Elmhurst (Timothy Christian) 34-734
9 Crystal VanderZee Lansing (Illiana Christian) 34-514

shot put

Place Name School Mark
1 Breanna Branson Virden 44-1
2 Rachel Galligan Bloomington (Central Catholic) 41-634
3 Megan Manning Rock Island (Alleman) 41-412
4 Sam Springer Tremont 41-212
5 Lade Akande Robinson 41-214
6 Danielle Grunloh Effingham (St. Anthony) 39-812
7 Catherine Schamberger Amboy 39-612
8 Ashleigh Short Fairbury (Prairie Central) 39-612
9 Allison Kereven Oregon 38-1034

discus throw

Place Name School Mark
1 Sam Springer Tremont 140-10
2 Lade Akande Robinson 136-0
3 Johanna Wienke Tuscola 131-6
4 Jessie Buker Bethany (Okaw Valley) 129-6
5 Laura Cis Lemont (Mt. Assisi Academy) 126-10
6 Andrea Kerouac Kankakee (McNamara) 121-2
7 Morgan Phalen Mendota 120-1
8 Cara Downs Pana (H.S.) 118-8
9 Madison Lebahn Manlius (Bureau Valley) 118-5

2004-05 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Alexandria Anderson Chicago (Morgan Park) :11.65
2 Shalina Clarke Evanston (Twp.) :12.05
3 Demeca Hill Evanston (Twp.) :12.25
4 Aja Evans Chicago (Morgan Park) :12.33
5 Kiara Clark-Lewis Rantoul :12.34
6 Tia Harvey Rock Island (H.S.) :12.34
7 Samilya Nixon East St. Louis (Sr.) :12.46
8 Amanda Schnack Barrington :12.46
9 Lindsay Morgese Elmwood Park :12.50

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Alexandria Anderson Chicago (Morgan Park) :23.32
2 Shalina Clarke Evanston (Twp.) :24.18
3 Demeca Hill Evanston (Twp.) :24.71
4 Aireonna Bailey Zion (Z.-Benton) :24.84
5 Tia Harvey Rock Island (H.S.) :24.93
6 Kiara Clark-Lewis Rantoul :25.13
7 Blair Wyman East Peoria :25.29
8 Stephanie Williams Chicago (Lane) :25.38
9 Jasmine Burton Springfield (Southeast) :25.92

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Alexandria Anderson Chicago (Morgan Park) :52.63
2 Deserea Brown Flossmoor (Homewood-F.) :55.23
3 Brianna Officer Palatine (H.S.) :55.36
4 Sophia Ponce Rockton (Hononegah) :55.82
5 Tia Harvey Rock Island (H.S.) :56.84
6 Lindsay Morgese Elmwood Park :56.87
7 Juliet Alrich Carpentersville (Dundee-Crown) :57.12
8 Coryn Marzejon Huntley :57.22
9 Kristin Chism East St. Louis (Sr.) :58.16

800-meter run

Place Name School Mark
1 Sequoia McKinney South Holland (Thornwood) 2:09.07
2 Kim Smudde Geneva 2:09.35
3 Jen Toler Elk Grove Village (E.G.) 2:10.50
4 Ashley Verplank Bloomington (H.S.) 2:13.65
5 Tiana O'Neill Lake Forest (H.S.) 2:14.62
6 Emily Anderson Glenview (Glenbrook South) 2:15.00
7 Shannon Stacey Galesburg (H.S.) 2:15.53
8 Cassidy Wagner Wheaton (North) 2:15.66
9 Molly Sullivan Elmhurst (York) 2:16.07

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Hailee Elmore Springfield (H.S.) 4:57.18
2 Chelsea Bolton Palatine (Fremd) 4:59.54
3 Shannon Phelan Naperville (North) 4:59.55
4 Jennifer Roberts Romeoville (H.S.) 5:01.62
5 Liz Phillips Lockport (Twp.) 5:03.53
6 Ashley Raymond Glen Ellyn (Glenbard South) 5:03.66
7 Amy Laskowske Palatine (H.S.) 5:04.66
8 Bekah Regenfuss Naperville (North) 5:06.05
9 Kathleen Thompson Geneva 5:07.60

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Ashley Raymond Glen Ellyn (Glenbard South) 10:40.28
2 Amy Laskowske Palatine (H.S.) 10:45.06
3 Jane Simpson LaGrange (Lyons) 10:49.70
4 Kelly Vrshek Rolling Meadows 10:51.46
5 Amber Stack Wheeling 11:06.72
6 Nancy Nieto Streamwood 11:06.86
7 Amanda Laesch Wheaton (North) 11:13.61
8 Kristin Williams Quincy (Sr.) 11:15.50
9 Paulina Garcia Streamwood 11:15.53

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Shalina Clarke Evanston (Twp.) :13.93
2 Seun Adigun Flossmoor (Homewood-F.) :14.19
3 Megan Thompson Joliet (Twp.) :14.48
4 Nefeteri Williams Hillside (Proviso West) :14.97
5 Clarrissa Rice Harvey (Thornton) :15.08
6 Egle Staisiunaite Downers Grove (South) :15.08
7 Sarah Beutler Carol Stream (Glenbard North) :15.20
8 Shannon Fenton East St. Louis (Sr.) :15.66
9 Enjoli Edwards Hillside (Proviso West) :15.78

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Shalina Clarke Evanston (Twp.) :40.61
2 Seun Adigun Flossmoor (Homewood-F.) :43.87
3 Destiny Dulin Belleville (East) :44.50
4 Megan Thompson Joliet (Twp.) :44.60
5 Caitlin Finnegan Lockport (Twp.) :44.66
6 Nefeteri Williams Hillside (Proviso West) :44.84
7 Rashundra Hoover Crete (C.-Monee) :44.88
8 Jennifer Fall Mahomet (M.-Seymour) :44.96
9 Kirsten Nozime Fox Lake (Grant) :45.00

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Sr.) :47.80
    April Anderson, Brittany Harris, Ronecia Nash, Samilya Nixon  
2 Flossmoor (Homewood-F.) :48.07
    Seun Adigun, Lisa Brooks, Deserea Brown, Kayla Cole  
3 Chicago (Lane) :48.47
    Jaleesa Pierre, Jessica Rodriguez, Aleah Severin, Stephanie Williams  
4 Chicago (Morgan Park) :48.66
    Aja Evans, Jordan Heath, Tamika Robinson, Khepera Walker  
5 Evanston (Twp.) :48.71
    Demeca Hill, Lauryn Nwankpa, Morgan Pointer, Jonkea Stewart-Butler  
6 Palatine (H.S.) :48.92
    Shevon Burgin, Amanda LaRocca, Brianna Officer, Barb Ware  
7 Hoffman Estates (Conant) :48.96
    Destiny Arps, Danielle Booker, Toni Graham, Samantha Manto  
8 Lockport (Twp.) :48.97
    Courtney Jones, Jessica McNeal, Tamara Smith, Ashley Weatherspoon  
9 Chicago (Whitney Young) :50.21
    Eboni Bridge, Kyra Coffey, Jasmine Luster, Sierra Morgan  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Morgan Park) 1:40.95
    Aja Evans, Samantha Newman, Tamika Robinson, Tierra Russell  
2 Evanston (Twp.) 1:41.26
    Demeca Hill, Lauryn Nwankpa, Leah Schenkier, Brittany Tolvar  
3 Wilmette (Loyola Academy) 1:42.10
    Kristina Black, Kate Detjen, Tracey Starck, Ashley Thomas  
4 Chicago (Lane) 1:42.84
    Jaleesa Pierre, Jessica Rodriguez, Aleah Severin, Stephanie Williams  
5 Chicago (Whitney Young) 1:43.09
    Eboni Bridge, Leslie Dishman, Sierra Morgan, Stephanie Omueti  
6 Edwardsville (H.S.) 1:43.68
    Leah Bateman, Kelsey Baumgartner, Lia Saunders, Eryn Stepherson  
7 South Holland (Thornwood) 1:43.80
    Lorielle Hondras, Paris McFarland, Shonee' Muse, Paris Streeter  
8 Arlington Heights (Hersey) 1:44.07
    Amanda Adams, Meghan Carney, Vicki Dzura, Christy Lukas  
9 Mahomet (M.-Seymour) 1:44.59
    Jennifer Fall, Shaina Masso, Amanda Warner, Colette Wisehart  

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 South Holland (Thornwood) 1:45.74
    Paris McFarland, Sequoia McKinney, Shonee' Muse, Paris Streeter  
2 Hoffman Estates (Conant) 1:45.93
    Destiny Arps, Danielle Booker, Toni Graham, Lauren Martin  
3 East St. Louis (Sr.) 1:46.16
    Kristin Chism, Brittany Harris, Ronecia Nash, Samilya Nixon  
4 Rockton (Hononegah) 1:46.49
    Shelby Best, Anna Loveland, Sophia Ponce, Kaylee Walters  
5 Chicago (Morgan Park) 1:47.49
    Samantha Newman, Tamika Robinson, Tierra Russell, Khepera Walker  
6 Barrington 1:47.66
    Molly Glantz, Dipti Karmarkar, Amanda Schnack, Valery Taylor  
7 Mahomet (M.-Seymour) 1:48.20
    Jennifer Fall, Shaina Masso, Hanna Query, Amanda Warner  
8 Metamora 1:48.22
    Tory Corwin, Kerry Hammer, Jessica Slover, Brianne Wille  
9 St. Charles (North) 1:50.02
    Kelsey Feiza, Brittany Haas, Tara Hogue, Kim Justice  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Flossmoor (Homewood-F.) 3:50.50
    Seun Adigun, Deserea Brown, Jasmin Clark, Erica Curry  
2 Palatine (H.S.) 3:53.29
    Michelle Brunk, Shevon Burgin, Katlin Millin, Brianna Officer  
3 Barrington 3:53.35
    Molly Glantz, Samantha Learch, Amanda Schnack, Valery Taylor  
4 South Holland (Thornwood) 3:53.95
    Leslie Collins, Sequoia McKinney, Shonee' Muse, Paris Streeter  
5 Edwardsville (H.S.) 3:54.06
    Leah Bateman, Tamara McCaskill, Lia Saunders, Eryn Stepherson  
6 Wheaton (W. Warrenville South) 3:56.76
    Christen Cekay, Ashley Korol, Sheila Walsh, Alicia Zimmerman  
7 Evanston (Twp.) 3:57.39
    Lauryn Nwankpa, Morgan Pointer, Leah Schenkier, Jonkea Stewart-Butler  
8 Aurora (Waubonsie Valley) 4:00.00
    Toni Ogundare, Renata Sams, Iris Stinson, Shae-ane Wiggan  
9 Chicago (Morgan Park) 4:03.82
    Jordan Heath, Samantha Newman, Brandi Robinson, Tierra Russell  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Palatine (H.S.) 9:14.79
    Carly Bates, Michelle Brunk, Katlin Millin, Colleen Standridge  
2 Lisle (Benet Academy) 9:17.94
    Jeanine Bentley, Sarah Clark, Katie Dunn, Abby Higgins  
3 Lake Forest (H.S.) 9:19.09
    Rachel Asher, Claire Birkhauser, Bethie Karno, Tiana O'Neill  
4 Naperville (North) 9:22.30
    Shannon Phelan, Bekah Regenfuss, Laura Suchomel, Cindy Wu  
5 Elmhurst (York) 9:23.45
    Kaellagh Cassidy, Marleigha Lossin, Molly Sullivan, Heidi Tucker  
6 Barrington 9:26.63
    Samantha Learch, Danielle Locascio, Paige Penrod, Erin Robertson  
7 Chicago (Mother McAuley) 9:26.70
    Marcy Farrell, Katelyn Krahn, Kelly Malone, Lauren Stanski  
8 Hinsdale (Central) 9:26.88
    Gina Kapusta, Caroline Schwarzkopf, Danyelle Somerfield, Sarah Vachlon  
9 Naperville (Neuqua Valley) 9:27.36
    Emily Hartley, Sara Hartley, Andrea Kruszka, Amanda Mirochna  

high jump

Place Name School Mark
1 Nicole Williams Sterling (H.S.) 5-7
2 Erin Ballun Oswego (H.S.) 5-6
3 Laura Morris Mahomet (M.-Seymour) 5-5
4 Kapricia Poulos Park Ridge (Maine East) 5-4
5 Tamara McCaskill Edwardsville (H.S.) 5-4
6 Ashley Perkins Joliet (Twp.) 5-4
7 Raisa Taylor Decatur (Eisenhower) 5-2
8 Hillary Sterk Chicago (Mother McAuley) 5-2
8 Emily Hagen LaGrange Park (Nazareth Academy) 5-2

pole vault

Place Name School Mark
1 Mary Pat Choules Mahomet (M.-Seymour) 12-0
2 Kaylin Himes Rockford (Guilford) 12-0
3 Taylor Troemel Normal (Community) 12-0
4 Brittney Bernardoni Batavia 11-9
5 Dianna Noonan Frankfort (Lincoln-Way East) 11-9
6 Theresa Raub Mt. Prospect (Prospect) 11-3
7 Sarah Zigman Glenview (Glenbrook South) 11-0
8 Ashley Korol Wheaton (W. Warrenville South) 11-0
9 Melissa Gergel Chicago Heights (Marian) 11-0
9 Audrey Harwood Palatine (Fremd) 11-0

long jump

Place Name School Mark
1 Alexandria Anderson Chicago (Morgan Park) 20-9
2 Arielle McAlpin Evanston (Twp.) 18-5
3 April Anderson East St. Louis (Sr.) 18-312
4 Jonkea Stewart-Butler Evanston (Twp.) 18-234
5 Jenna Uhe Highland 17-1034
6 Nicole Joyner Flossmoor (Homewood-F.) 17-912
7 Casey Taylor Chicago Heights (Marian) 17-912
8 Rochelle Muskeyvalley Rock Island (H.S.) 17-912
9 Suzanne Udehn Moline (H.S.) 17-834

triple jump

Place Name School Mark
1 Casey Taylor Chicago Heights (Marian) 40-314
2 Kathryn Gevitz Oak Park (O.P.-River Forest) 38-712
3 Arielle McAlpin Evanston (Twp.) 38-312
4 Breanna Sanner Country Club Hills (Hillcrest) 38-014
5 Ambrea Brimmage East St. Louis (Sr.) 37-1112
6 Aleisha Leeper Freeport (H.S.) 37-712
7 Judeka Adams Hillside (Proviso West) 37-412
8 Lauren Martin Hoffman Estates (Conant) 37-314
9 Jenna Uhe Highland 37-314

shot put

Place Name School Mark
1 Jessica Travers Mt. Prospect (Prospect) 42-014
2 Jenna Silver Elmhurst (York) 41-734
3 Cora Caulfield Fox Lake (Grant) 41-614
4 Danielle Eiler Fox Lake (Grant) 41-412
5 Tressa Appino Rockford (Boylan) 40-934
6 Jennifer Kunavich Streamwood 40-714
7 Aja Evans Chicago (Morgan Park) 40-2
8 Kandace Arnold Evergreen Park 40-114
9 Jewel Sanders Peoria (Richwoods) 39-512

discus throw

Place Name School Mark
1 Emma Schmelzer Bloomington (H.S.) 144-5
2 Danielle Eiler Fox Lake (Grant) 142-0
3 Jewel Sanders Peoria (Richwoods) 137-11
4 Cora Caulfield Fox Lake (Grant) 134-10
5 Stephanie Smith Belleville (West) 131-8
6 Jessica Travers Mt. Prospect (Prospect) 130-1
7 Jasmine Matthews Centralia 126-11
8 Erin Wykoff Troy (Triad) 126-1
9 Tristan Theissing Gurnee (Warren) 125-0