Girls Track & Field Medalists

* Last updated at 7:37 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

1985-86 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Lucretia Graves Cairo :13.06
2 Sue Jennings Sparta  
3 Monique Brown Urbana (University)  
4 Jill Mattern Peoria (Bergan) :13.17
5 Pam Ashford Melrose Park (Walther Lutheran) :13.19
6 Latoyia Haynes Chicago (Luther South) :13.42
7 Ann Johnson Dunlap :13.43
8 Leslie Johnson Chicago (Latin) :13.70

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Lucretia Graves Cairo :25.80
2 Sue Jennings Sparta  
3 Monique Brown Urbana (University)  
4 Pam Ashford Melrose Park (Walther Lutheran) :26.35
5 Jill Mattern Peoria (Bergan) :26.46
6 Denise Hughes Momence :26.87
7 Ann Johnson Dunlap :26.96
8 Leslie Johnson Chicago (Latin) :27.30

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Tammy Deal Madison :57.64
2 Marcy Hoffman Chicago (Luther South)  
3 Brandi Mock Toulon (Stark County)  
4 Lisa Carey Joy (Westmer) :59.09
5 Angie Noble Princeton :59.31
6 Keri Punches Clinton :59.40
7 Mary Fromm Eldorado :59.53
8 Justina Appel Lanark :59.64

800-meter run

Place Name School Mark
1 Kerry Rink Maple Park (Kaneland) 2:17.9
2 Cyndi Wells Plano  
3 Ronna Duesterhaus Mendon (Unity)  
4 Stephanie Stump Peoria (Bergan) 2:23.2
5 Amy Hinegardner Pontiac 2:23.5
6 Tessy Manion Hoopeston (H.-East Lynn) 2:23.7
7 Michelle Brazier West Chicago (Wheaton Academy) 2:24.1
8 Kris Fogel Mt. Carroll 2:24.1

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Robyn Stevens Galatia 5:16.41
2 Julie Stahlecker Chicago (Luther North)  
3 Stephanie Stump Peoria (Bergan)  
4 Lora Tylka Toledo (Cumberland) 5:22.87
5 Amy Eddington Maple Park (Kaneland) 5:23.55
6 Tara Morris Stanford (Olympia) 5:24.53
7 Dyan Simon Chicago (University) 5:24.81
8 Maureen Long Herscher 5:24.82

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Julie Stahlecker Chicago (Luther North) 11:33.86
2 Dyan Simon Chicago (University)  
3 Connie Bierman Teutopolis  
4 Amy Reecy Kewanee (H.S.) 11:49.12
5 Chris Stern Sterling (Newman Central Catholic) 11:49.82
6 Jessica Langford Winnebago 11:50.75
7 Tracy Guerin Kankakee (McNamara) 11:54.38
8 Tana Morris Stanford (Olympia) 11:54.75

100-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Jenny Mangrum Litchfield :15.36
2 Beth Lage Orion  
3 Latonya Bates Chicago (Luther South)  
4 Susie Stuart Arthur :15.93
5 Chaille Torrey Peoria (Bergan) :16.01
6 Doris Carie Teutopolis :16.21
7 Julia Points Waverly :16.27
8 Lisa Vanderkooi Palos Heights (Chicago Christian) :16.32

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Lisa VanderKooi Palos Heights (Chicago Christian) :46.70
2 Jenny Mangrum Litchfield  
3 Michelle Lehman Morrison  
4 Ronna Duesterhaus Mendon (Unity) :47.32
5 Sabrina Chamberlain Prophetstown :47.45
6 Gina Gemberling Hartsburg (H.-Emden) :48.54
7 Michelle Lee Rochester :48.56
8 Michelle Brazier West Chicago (Wheaton Academy) :49.74

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Luther South) :50.05
    Latonya Bates, Rhonda Calhoun, Iris Dalton, Latoyia Haynes  
2 Madison  
3 Lisle (Sr.)  
4 Cerro Gordo :51.06
5 Dunlap :51.09
6 Sparta :51.10
7 Lexington :51.30
8 Urbana (University) :51.79

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Lexington 1:47.05
    Holly Bachtold, Carla Cole, Patti Janes, Teresa Wissmiller  
2 Chicago (Luther South)  
3 Madison  
4 Dunlap 1:47.93
5 Orion 1:48.13
6 Lisle (Sr.) 1:49.18
7 Stanford (Olympia) 1:50.89

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Madison 1:52.39
    Lisa Davenport, Tammy Deal, Tammie Enlow, Sheila Marshall  
2 Chicago (Luther South)  
3 Lisle (Sr.)  
4 Sherrard 1:53.94
5 Lexington 1:53.98
6 Cerro Gordo 1:55.76
7 Kewanee (H.S.) 1:56.46
8 Mendon (Unity) 1:59.39

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Maple Park (Kaneland) 4:04.44
    Malora Carson, Amy Eddington, Heidi Hagberg, Kerry Rink  
2 Stanford (Olympia)  
3 Sterling (Newman Central Catholic)  
4 Dunlap 4:10.49
5 Orion 4:11.41
6 Lisle (Sr.) 4:11.58
7 Prophetstown 4:12.82
8 Teutopolis 4:13.20

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Maple Park (Kaneland) 9:30.98
    Amy Eddington, Heidi Hagberg, Shelly McManus, Kerry Rink  
2 Princeton  
3 Prophetstown  
4 Mahomet (M.-Seymour) 9:50.54
5 Alexis 9:51.57
6 Teutopolis 9:52.37
7 Sherrard 9:53.89
8 Peoria (Bergan) 10:00.02

high jump

Place Name School Mark
1 Randi Questelle Eldorado 5-6
2 Patty Leuchtenberg Lexington  
3 DeeDee Jeske Shabbona  
4 LuAnn Robinson Annawan 5-5
5 Jennifer Ottens Morrison 5-4
6 Sabrina Chamberlain Prophetstown 5-3
7 Nichole Snider Johnston City 5-3
8 Danell Aden Stillman Valley 5-2

long jump

Place Name School Mark
1 Chaille Torrey Peoria (Bergan) 18-914
2 Nacolia Moore Georgetown (G.-Ridge Farm)  
3 LuAnn Robinson Annawan  
4 Mary Beth Vahling Newton 17-214
5 Lori Buckles Mt. Pulaski 16-11
6 Sherry Hoffman Mendota 16-912
7 Jackie Ottens Morrison 16-734
8 Mary Goforth Piasa (Southwestern) 16-5

shot put

Place Name School Mark
1 Remel Duncan Chicago (Luther South) 39-914
2 Dawn Kutz Mt. Pulaski  
3 DeeDee Zeigler Stanford (Olympia)  
4 Michelle Bolin Sullivan 37-3
5 Heidi Nelson Oneida (ROVA) 37-214
6 Tiffany Fry Newman 37-112
7 Missy Simms Tiskilwa 36-912
8 Cindy Kaufmann Seneca 36-834

discus throw

Place Name School Mark
1 DeeDee Zeigler Stanford (Olympia) 130-7
2 Kathy Roberts Mt. Sterling (Brown County)  
3 Candi Evans Stanford (Olympia)  
4 Laura Little Monmouth (H.S.) 123-11
5 Remel Duncan Chicago (Luther South) 121-1
6 Kelly Dixson Genoa (G.-Kingston) 119-1
7 Cheryl Lefler Stronghurst (Southern) 118-11
8 Shelley Smith Kincaid (South Fork) 118-9

1985-86 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Samantha Caffey LaGrange (Lyons) :12.69
2 Anice Noble Chicago (Dunbar)  
3 Lisa Chess Chicago (South Shore)  
4 Marla Cotton East St. Louis (Lincoln) :12.93
5 Jana Reynolds Evanston (Twp.) :12.97
6 Nancy Goldman Wheeling :13.07
7 Teresa Jones Harvey (Thornton) :13.26
8 Latrena Holden Chicago (Carver) :13.3

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Anice Noble Chicago (Dunbar) :25.79
2 Lisa Chess Chicago (South Shore)  
3 Karen Williams Evanston (Twp.)  
4 Lena Roberts Chicago (South Shore) :26.33
5 Kim Williams East St. Louis (Sr.) :26.47
6 Tranquil Wilson Evanston (Twp.) :26.48
7 Esta Saverson Edwardsville (H.S.) :26.61
8 Celia Bester Rock Island (H.S.) :28.37

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Roslyn Rucker East St. Louis (Lincoln) :55.46
2 Kim Winfield Dolton (Thornridge)  
3 Diana Brown Chicago (Julian)  
4 Teresa Jones Harvey (Thornton) :56.5
5 Sherlanda Brooks Chicago (Lane) :56.86
6 Nadine Wille Villa Park (Willowbrook) :57.29
7 Toya Spearmon Blue Island (Eisenhower) :57.57
8 Dawn Samuelson Wheeling 1:01.2

800-meter run

Place Name School Mark
1 Celisa Shy East St. Louis (Lincoln) 2:13.2
2 Alice Doyle Wheeling  
3 Loretta Withrow Springfield (Southeast)  
4 Andrea Angell Palatine (H.S.) 2:14.6
5 Sara Fleming East St. Louis (Lincoln) 2:14.7
6 Julie Foertsch Decatur (Stephen Decatur) 2:14.9
7 Andrea Echols Romeoville (H.S.) 2:15.4
8 Wendi Racette Mattoon 2:15.5

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Melissa Straza Bloomington (H.S.) 4:58.77
2 Dana Miroballi Wheeling  
3 Julie Foertsch Decatur (Stephen Decatur)  
4 Sara Fleming East St. Louis (Lincoln) 5:06.29
5 Gwen Sherwood Schaumburg (H.S.) 5:08.37
6 Mary Beth Driscoll Elmhurst (York) 5:10.53
7 Susie Sutor Hinsdale (Central) 5:13.55
8 Ana Dutton Springfield (H.S.) 5:13.64

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Dana Miroballi Wheeling 10:47.35
2 Anne Kuiken Palos Hills (Stagg)  
3 Molly Jackson Charleston  
4 Jill Templer Buffalo Grove 11:07.33
5 Katrina Price Riverside (R.-Brookfield) 11:08.43
6 Gloria Kuiken Palos Hills (Stagg) 11:10.72
7 Mary Beth Driscoll Elmhurst (York) 11:14.84
8 Cathy Noth Wheaton (North) 11:16.80

100-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Mary Cobb East St. Louis (Lincoln) :14.74
2 Ophelia Johnson Blue Island (Eisenhower)  
3 Rhonda Luker Romeoville (H.S.)  
4 Tonya Lawson Crete (C.-Monee) :14.97
5 Jacqueline Robinson East St. Louis (Lincoln) :15.14
6 Trisha Vesely Elmhurst (York) :15.21
7 Beth Bergman Palatine (Fremd) :15.57
8 Kim Keller Olympia Fields (Rich Central) :15.77

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Jacqueline Robinson East St. Louis (Lincoln) :44.40
2 Beverly Powell East St. Louis (Lincoln)  
3 Beth Bergman Palatine (Fremd)  
4 Trisha Vesely Elmhurst (York) :45.08
5 Kellie Earl Palatine (H.S.) :45.63
6 Sheila Lenihan Charleston :45.64
7 Vicki Corte Decatur (Eisenhower) :46.10
8 Tonya Lawson Crete (C.-Monee) :46.66

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Lincoln) :47.48
    Mary Cobb, Marla Cotton, Beverly Powell, Roslyn Rucker  
2 Chicago (South Shore)  
3 Crete (C.-Monee)  
4 Joliet (Central) :48.49
5 Edwardsville (H.S.) :48.72
6 East St. Louis (Sr.) :48.94
7 Rock Island (H.S.) :49.73
8 Evanston (Twp.) :51.91

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (South Shore) 1:39.92
    Lisa Chess, Lena Roberts, Erica Washington, Linda Wilson  
2 East St. Louis (Lincoln)  
3 Crete (C.-Monee)  
4 Wheaton (North) 1:42.01
5 Joliet (Central) 1:42.08
6 East St. Louis (Sr.) 1:43.86
7 Chicago Heights (Bloom Twp.) 1:43.91

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Lincoln) 1:46.71
    Odette Lamon, Roslyn Rucker, Celisa Shy, Michelle William  
2 Crete (C.-Monee)  
3 Rock Island (H.S.)  
4 New Lenox (Lincoln-Way) 1:47.26
5 Wheaton (North) 1:47.73
6 East St. Louis (Sr.) 1:48.61
7 Romeoville (H.S.) 1:49.65
8 Chicago (Julian) 1:52.0

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Lincoln) 3:53.90
    Beverly Powell, Jacqueline Robinson, Roslyn Rucker, Celisa Shy  
2 Harvey (Thornton)  
3 Dolton (Thornridge)  
4 Wheeling 3:58.14
5 Crete (C.-Monee) 3:58.91
6 Chicago Heights (Bloom Twp.) 4:01.66
7 Wheaton (North) 4:03.09
8 Blue Island (Eisenhower) 4:04.1

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Lincoln) 9:18.18
    Sara Fleming, Celisa Shy, Joan Simmons, Andrea Taylor  
2 Wheeling  
3 Glen Ellyn (Glenbard West)  
4 Elmhurst (York) 9:32.00
5 Geneseo (Darnall) 9:33.65
6 Rockford (Guilford) 9:34.94
7 Schaumburg (H.S.) 9:35.66
8 Evanston (Twp.) 9:39.40

high jump

Place Name School Mark
1 Cindy Lawrence Champaign (Centennial) 5-10
2 Tara Mayner Jacksonville (H.S.)  
3 Marla Cotton East St. Louis (Lincoln)  
4 Chris Coolidge Rock Island (H.S.) 5-6
5 Julie Zastresek Hinsdale (Central) 5-5
6 Kelly Pesola Zion (Z.-Benton) 5-5
7 Cathy Pezdirtz Palatine (Fremd) 5-3
8 Christy Beeson Salem 5-1

long jump

Place Name School Mark
1 Mary Cobb East St. Louis (Lincoln) 19-1012
2 Melissa Stone Danville (H.S.)  
3 Susie Curtis New Lenox (Lincoln-Way)  
4 Teresa Wilkins Wheeling 18-11
5 Sarah McDade Peoria (Woodruff) 18-434
6 Cheryl Gunter Rock Island (H.S.) 17-8
7 Kim Koehler Marion (H.S.) 17-714
8 Jenny Hill Machesney Park (Harlem) 17-614

shot put

Place Name School Mark
1 Kim Bodley Oak Lawn (Community) 46-834
2 Janelle Marconi Downers Grove (North)  
3 Katie Brauer Belleville (East)  
4 Sue McDonnell Darien (Hinsdale South) 41-3
5 Linda Wilson East St. Louis (Lincoln) 40-614
6 Michelle Less Ottawa (Twp.) 39-2
7 Tina Frey Highland 39-0
8 Dedra Jackson Alton (Sr.) 38-1114

discus throw

Place Name School Mark
1 Janelle Marconi Downers Grove (North) 142-6
2 Manette Cheshareck Minooka  
3 Linda Wilson East St. Louis (Lincoln)  
4 Melanie Meyer Pekin 129-8
5 Sarah Appert Glenview (Glenbrook South) 127-5
6 Tina Williams Moline (H.S.) 126-7
7 Sue McDonnell Darien (Hinsdale South) 124-8
8 Carrie Ward Hoffman Estates (H.S.) 124-7

1986-87 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Jill Doty Hoopeston (H.-East Lynn) :12.66
2 Latoyia Haynes Chicago (Luther South)  
3 Leslie Morr Cerro Gordo  
4 Pam Ashford Melrose Park (Walther Lutheran)  
5 Josi Jacobs Knoxville  
6 Carla McQueen Manteno :12.78
7 Neta Crow Mason City :12.80
8 Cara Harpman Oneida (ROWVA) :12.80

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Brandi Mock Toulon (Stark County) :25.14
2 Jill Doty Hoopeston (H.-East Lynn)  
3 Latoyia Haynes Chicago (Luther South)  
4 Josi Jacobs Knoxville  
5 Tyshon Laws Sparta  
6 Keri Punches Clinton :26.39
7 Pam Ashford Melrose Park (Walther Lutheran) :26.41
8 Denise Hughes Momence :26.51

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Marcy Hoffman Chicago (Luther South) :56.67
2 Brandi Mock Toulon (Stark County)  
3 Carla McQueen Manteno  
4 Wendy Welter Mahomet (M.-Seymour)  
5 Sally Pelzer Lisle (Sr.)  
6 Keri Punches Clinton :59.93
7 Candi Hudson Chicago (University) 1:00.09
8 Shellie Cottingham Piasa (Southwestern) 1:00.79

800-meter run

Place Name School Mark
1 Kerry Rink Maple Park (Kaneland) 2:14.41
2 Angie Noble Princeton  
3 Kerrie Glintborg Riverton  
4 Christine Salsberry Genoa (G.-Kingston)  
5 Laurie Van Ooteghem Bushnell (B.-Prairie City)  
6 Lee Stockmann Breese (Mater Dei) 2:21.72
7 Amy Hinegardner Pontiac 2:22.72
8 Sharon Niemerg Teutopolis 2:23.7

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Karen Welke Mahomet (M.-Seymour) 5:09.89
2 Stephanie Stump Peoria (Bergan)  
3 Amy Eddington Maple Park (Kaneland)  
4 Aly Jo Haggerty Hoopeston (H.-East Lynn)  
5 Connie Mizaur Evergreen Park  
6 Mary Seal Mahomet (M.-Seymour) 5:21.18
7 Monica Holliday Sherrard 5:23.22
8 Tara Morris Stanford (Olympia) 5:25.9

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Amy Eddington Maple Park (Kaneland) 11:21.04
2 Teri Fuelling Kankakee (McNamara)  
3 Dyan Simon Chicago (University)  
4 Jessica Langford Winnebago  
5 Tracy Guerin Kankakee (McNamara)  
6 Tara Morris Stanford (Olympia) 11:32.9
7 Karen Gardner Knoxville 11:32.9
8 Jody Lafollett Elmwood 11:42.5

100-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Susie Stuart Arthur :14.5
2 Jenny Mangrum Litchfield  
3 Beth Lage Orion  
4t Latonya Bates Chicago (Luther South)  
4t Lisa VanderKooi Palos Heights (Chicago Christian)  
6 Diane Reichard Prophetstown :15.2
7 Nancy Stone Robinson :15.3
8 Marsha Donaldson Carlinville :15.7

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Lisa VanderKooi Palos Heights (Chicago Christian) :45.25
2 Ronna Duesterhaus Mendon (Unity)  
3 Val Wanckett Atkinson  
4 Jenny Mangrum Litchfield  
5 Rachel Kellum Williamsville  
6 Madonna Johnson Hoopeston (H.-East Lynn) :47.43
7 Amy Schweizer Pontiac :47.44
8 Lisa Rasmusson Coal City :47.52

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Madison :50.74
    Tammy Deal, Dezone Echols, LaGloria Marshall, Sheila Marshall  
2 Hoopeston (H.-East Lynn)  
3 Lexington  
4 Georgetown (G.-Ridge Farm)  
5 Carlinville  
6 Melrose Park (Walther Lutheran) :52.03
7 Tampico :52.08
8 Chester :52.48

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Lexington 1:45.50
    Holly Bachtold, Carla Cole, Lisa Freed, Patty Leuchtenberg  
2 Arthur  
3 Chicago (Luther South)  
4 Hoopeston (H.-East Lynn)  
5 Carlinville  
6 Melrose Park (Walther Lutheran) 1:48.85
7 Aledo 1:49.24
8 Elgin (St. Edward) 1:49.7

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Madison 1:50.91
    Lisa Davenport, Tammy Deal, LaGloria Marshall, Sheila Marshall  
2 Lexington  
3 Chicago (Luther South)  
4 Mahomet (M.-Seymour)  
5 Riverton  
6 Clinton 1:53.50
7 Mt. Pulaski 1:53.75
8 Georgetown (G.-Ridge Farm) 1:53.93

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Riverton 4:02.24
    Kerrie Glintborg, Kristie Glintborg, Kellie Herren, Heather Sexton  
2 Mahomet (M.-Seymour)  
3 Maple Park (Kaneland)  
4 Princeton  
5 Taylor Ridge (Rockridge)  
6 Chicago (Luther South) 4:10.43
7 Orion 4:11.25
8 Mt. Pulaski 4:12.1

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Mahomet (M.-Seymour) 9:36.31
    Laura Batsie, Jodi Heath, Mary Seal, Karen Welke  
2 Maple Park (Kaneland)  
3 Peoria (Bergan)  
4 Sherrard  
5 Stronghurst (Southern)  
6 Alexis 9:58.86
7 Chicago (Luther North) 9:58.90
8 Prophetstown 9:59.06

high jump

Place Name School Mark
1 Patty Leuchtenberg Lexington 5-9
2 Gwen Young Maple Park (Kaneland) 5-7
3t Tyna Deffenbaugh Bement  
3t Kim Richardson Effingham (St. Anthony)  
3t Amy Sehy Effingham (St. Anthony)  
3t Shelly Minott Newman  
7 Jana Hartke Litchfield 5-2
8 Andrea Timmons Waverly 5-2

long jump

Place Name School Mark
1 Sherry Hoffman Mendota 17-534
2 LuAnn Robinson Annawan  
3 Leslie Morr Cerro Gordo  
4 Dana Wigant Cambridge  
5 Theresa Duffield Glasford (Illini Bluffs)  
6 Holly Sloan McLeansboro 16-10
7 Nacolia Moore Georgetown (G.-Ridge Farm) 16-914
8 Amy Althide Warsaw 16-7

shot put

Place Name School Mark
1 Heidi Nelson Oneida (ROWVA) 40-1034
2 Missy Simms Tiskilwa  
3 Dawn Kutz Mt. Pulaski  
4 Tiffany Fry Newman  
5 Kelly Dixson Genoa (G.-Kingston)  
6 Charsa Palamore Chicago (Luther South) 38-2
7 Lori Lazenby Hillsboro 38-034
8 Dee Dee Zeigler Stanford (Olympia) 37-512

discus throw

Place Name School Mark
1 Raelene Carter Beardstown 132-2
2 Candi Evans Stanford (Olympia)  
3 Chris Sikkema Fulton (H.S.)  
4 DeeDee Zeigler Stanford (Olympia)  
5 Tracy Murphey Coal City  
6 Andrea Baker Neoga 119-9
7 Leanne Goff Robinson 118-2
8 Julie Abel Paxton 116-7

1986-87 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Carmelita Williams East St. Louis (Lincoln) :11.91
2 Lisa Chess Chicago (South Shore)  
3 Gail Malone Chicago Heights (Bloom Trail)  
4 Katrina Brooks Peoria (H.S.)  
5 Nancy Goldman Wheeling  
6 Lusonji Childs Joliet (Central) :12.45
7 Cynthia Broughton Harvey (Thornton) :12.59
8 Theresa Lyles Romeoville (H.S.) :12.60

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Carmelita Williams East St. Louis (Lincoln) :24.14
2 Lisa Chess Chicago (South Shore)  
3 Gail Malone Chicago Heights (Bloom Trail)  
4 Kim Williams East St. Louis (Sr.)  
5 Janis Foster Evanston (Twp.)  
6 Cynthia Broughton Harvey (Thornton) :25.56
7 Melodie Turner Peoria (Richwoods) :25.65
8 Retta Woods Mt. Vernon (H.S.) :25.67

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Carmelita Williams East St. Louis (Lincoln) :54.36
2 Teresa Jones Harvey (Thornton)  
3 Tranquil Wilson Evanston (Twp.)  
4 Sherlanda Brooks Chicago (Lane)  
5 Machelle Kennedy Evanston (Twp.)  
6 Dawn Samuelson Wheeling :58.33
7 Audrey Knox Mt. Vernon (H.S.) :58.93
8 Angie Westapher Morton :59.22

800-meter run

Place Name School Mark
1 Loretta Withrow Springfield (Southeast) 2:14.34
2 Alice Doyle Wheeling  
3 Shellie O'Neal Downers Grove (North)  
4 Tracy Hoffman McHenry  
5 Jennifer Tweedy Murphysboro  
6 Tracy Campbell Olympia Fields (Rich Central) 2:17.40
7 Andrea Echols Romeoville (H.S.) 2:17.94
8 Melissa Mack Elmhurst (York) 2:19.0

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Dana Miroballi Wheeling 4:57.34
2 Katrina Price Riverside (R.-Brookfield)  
3 Gwen Sherwood Schaumburg (H.S.)  
4 Mary Beth Driscoll Elmhurst (York)  
5 Colleen Doak Rock Island (Alleman)  
6 Candice Tennell Pekin 5:12.20
7 Erica Eastern East St. Louis (Lincoln) 5:12.82
8 Diana Hill Hinsdale (Central) 5:12.7

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Dana Miroballi Wheeling 10:27.12
2 Katrina Price Riverside (R.-Brookfield)  
3 Mary Beth Driscoll Elmhurst (York)  
4 Tammy Breighner Wheaton (Central)  
5 Diana Hill Hinsdale (Central)  
6 Wendy Welch Naperville (Central) 10:58.67
7 LeeAnn Renk Tinley Park (Andrew) 11:05.26
8 Angie Jablonski Chicago (Resurrection) 11:12.7

100-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Tonya Lawson Crete (C.-Monee) :13.82
2 Trisha Vesely Elmhurst (York)  
3 Beverly Powell East St. Louis (Lincoln)  
4 Kim Keller Olympia Fields (Rich Central)  
5 Donna Levy North Chicago  
6 Lasonji Barnett Flossmoor (Homewood-F.) :14.70
7 April O'Banner Romeoville (H.S.) :14.73
8 Kim Koehler Marion (H.S.) :14.87

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Beverly Powell East St. Louis (Lincoln) :44.36
2 Kellie Earl Palatine (H.S.)  
3 Tonya Lawson Crete (C.-Monee)  
4 Lori Brown Blue Island (Eisenhower)  
5 Donna Levy North Chicago  
6 Terri Costello Schaumburg (H.S.) :45.09
7 LaSonji Barnett Flossmoor (Homewood-F.) :45.54
8 Vicki Corte Decatur (Eisenhower) :45.97

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (South Shore) :48.61
    Erica Chess, Maudree Hudson, Lena Roberts, Erica Washington  
2 Crete (C.-Monee)  
3 Evanston (Twp.)  
4 East St. Louis (Lincoln)  
5 Maywood (Proviso East)  
6 Peoria (H.S.) :49.52
7 Chicago (Carver) :49.60
8 Edwardsville (H.S.) :49.85

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Carver) 1:41.57
    Antonita Brown, Lamonica Holden, Latrena Holden, Rose Jackson  
2 Crete (C.-Monee)  
3 East Moline (United)  
4 Springfield (Southeast)  
5 Maywood (Proviso East)  
6 East St. Louis (Lincoln) 1:43.96
7 Edwardsville (H.S.) 1:44.02
8 Decatur (Stephen Decatur) 1:44.26

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:44.8
    Amy Ellis, Janis Foster, Machelle Kennedy, Tranquil Wilson  
2 Wheeling  
3 Chicago (Lane)  
4 Peoria (Richwoods)  
5 Chicago Heights (Bloom Trail)  
6 Romeoville (H.S.) 1:48.5
7 Park Forest (Rich East) 1:49.1
8 Wheaton (North) 1:49.5

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Lincoln) 3:51.95
    Erica Eastern, Patrice Liddell, Beverly Powell, Carmelita Williams  
2 Evanston (Twp.)  
3 Crete (C.-Monee)  
4 Harvey (Thornton)  
5 New Lenox (Lincoln-Way)  
6 Springfield (Southeast) 3:59.73
7 Blue Island (Eisenhower) 3:59.96
8 Schaumburg (H.S.) 4:00.86

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Glen Ellyn (Glenbard West) 9:21.72
    Lori Carlson, Chris Gogola, Michele Golden, Celestine Smyth  
2 Wheeling  
3 Downers Grove (South)  
4 Harvey (Thornton)  
5 Arlington Heights (Hersey)  
6 Elmhurst (York) 9:27.54
7 Evanston (Twp.) 9:28.28
8 Schaumburg (H.S.) 9:29.7

high jump

Place Name School Mark
1 Reflaye Williams Belleville (East) 5-1012
2t Beth Johnson Centralia  
2t Chris Coolidge Rock Island (H.S.)  
4 Miko Alsup Peoria (Manual)  
5t Staci Saeger Belleville (West)  
5t Tracy Mondek Darien (Hinsdale South)  
5t Julie Zastresek Hinsdale (Central)  
5t Tara Mayner Jacksonville (H.S.)  
5t Cathy Pezdirtz Palatine (Fremd)  
7 Staci Saeger Belleville (West) 5-4
8 Tracy Mondek Darien (Hinsdale South) 5-4
8 Tara Mayner Jacksonville (H.S.) 5-4

long jump

Place Name School Mark
1 Melissa Stone Danville (H.S.) 20-034
2t Michelle Williams East Moline (United)  
2t Kelly O'Brien Glen Ellyn (Glenbard South)  
4 Kim Petty Chicago Heights (Bloom Trail)  
5 Kim Whitener Joliet (West)  
6 Cheryl Gunter Rock Island (H.S.) 17-1112
7 Kim Koehler Marion (H.S.) 17-834
8 Deondra Williams Peoria (Manual) 17-734

shot put

Place Name School Mark
1 Kim Simpson Glen Ellyn (Glenbard South) 45-0
2 Michelle Less Ottawa (Twp.)  
3 Sue McDonnell Darien (Hinsdale South)  
4 Anita Goliday East St. Louis (Sr.)  
5 Crystal Payne Zion (Z.-Benton)  
6 Tina Frey Highland 39-112
7 Laini Fluellen South Holland (Thornwood) 37-714
8 Cheryl Evers Blue Island (Eisenhower) 37-212

discus throw

Place Name School Mark
1 Manette Cheshareck Minooka 150-7
2 Sue McDonnell Darien (Hinsdale South)  
3 Sarah Appert Glenview (Glenbrook South)  
4 Jennifer Ward St. Charles (H.S.)  
5 Erica Brooks East St. Louis (Lincoln)  
6 Linda Goedert Rockford (West) 126-4
7 Lisa Robinson Mundelein (H.S.) 122-7
8 Mary Clarke New Lenox (Lincoln-Way) 121-10

1987-88 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Marcy Hoffman Chicago (Luther South) :12.53
2 Nacolia Moore Georgetown (G.-Ridge Farm)  
3 Amy McConchie Marshall  
4 Pam Ashford Melrose Park (Walther Lutheran)  
5 Brandi Mock Toulon (Stark County)  
6 Vivian Turner Madison :12.87
7 Neta Crow Mason City :12.88
8 Malyna Clark Johnston City :12.95

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Brandi Mock Toulon (Stark County) :25.31
2 Marcy Hoffman Chicago (Luther South)  
3 Pam Ashford Melrose Park (Walther Lutheran)  
4 Amy McConchie Marshall  
5 Neta Crow Mason City  
6 Nicole Coates Princeton :26.43
7 Jennie McClain Cambridge :26.57
8 Crystal Moore Georgetown (G.-Ridge Farm) :26.60

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Brandi Mock Toulon (Stark County) :56.88
2 Marcy Hoffman Chicago (Luther South)  
3 Wendy Welter Mahomet (M.-Seymour)  
4 Carla McQueen Manteno  
5 Heidi Hagberg Maple Park (Kaneland)  
6 Kathy Whitehead Illiopolis :59.48
7 Mimi Hurd Knoxville :59.90
8 Rosemary Mueller Columbia 1:00.20

800-meter run

Place Name School Mark
1 Kerry Rink Maple Park (Kaneland) 2:12.19
2 Christine Salsberry Genoa (G.-Kingston)  
3 Kerrie Glintborg Riverton  
4 Kelly Thoroman Piasa (Southwestern)  
5 Jennie Horner Stanford (Olympia)  
6 Amy Heaton Prophetstown 2:23.21
7 Colleen Doak Rock Island (Alleman) 2:23.36
8 Julie Klokkenga Delavan 2:25.25

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Dyan Simon Chicago (University) 5:08.95
2 Connie Mizaur Evergreen Park  
3 Stephanie Stump Peoria (Bergan)  
4 Tara Morris Stanford (Olympia)  
5 Angie Agans Rushville  
6 Teri Fuelling Kankakee (McNamara) 5:24.72
7 Ashley Wright St. Joseph (S.J.-Ogden) 5:25.21
8 Chris Trevino Chicago (Latin) 5:26.1

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Teri Fuelling Kankakee (McNamara) 11:17.28
2 Chris Trevino Chicago (Latin)  
3 Jody LaFollett Elmwood  
4 Kelly Thoroman Piasa (Southwestern)  
5 Ashley Wright St. Joseph (S.J.-Ogden)  
6 Tiffani Morrell Sciota (Northwestern) 11:38.48
7 Bev Kruse Mendota 11:39.72
8 Tracy Guerin Kankakee (McNamara) 11:42.49

100-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Becky Coyne Staunton :13.9
2 Susie Stuart Arthur  
3 Jenny Mangrum Litchfield  
4 Lisa VanderKooi Palos Heights (Chicago Christian)  
5 Rebecca Jensen Ottawa (Marquette)  
6 Gina Gemberling Hartsburg (H.-Emden) :15.1
7 Nancy Stone Robinson :15.3
8 Amy Bishop Pana (H.S.) :15.4

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Jenny Mangrum Litchfield :43.75
2 Lisa VanderKooi Palos Heights (Chicago Christian)  
3 Becky Coyne Staunton  
4 Amy Shemek Rock Island (Alleman)  
5 Ronna Duesterhaus Mendon (Unity)  
6 Amy Bishop Pana (H.S.) :46.80
7 Lisa Rasmusson Coal City :46.88
8 Susie Stuart Arthur :47.13

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Rock Island (Alleman) :49.03
    Jensie Grigsby, Erika Meyers, Jenny Van Wiel, Tajuana Wells  
2 Madison  
3 Georgetown (G.-Ridge Farm)  
4 Casey (C.-Westfield)  
5 Lisle (Sr.)  
6 Carlinville :51.42
7 Manito (Forman) :51.43
8 Stanford (Olympia) :51.56

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Madison 1:44.63
    Katrina Garrett, LaGloria Marshall, Sheila Marshall, Vivian Turner  
2 Carlinville  
3 Hoopeston (H.-East Lynn)  
4 Aledo  
5 Melrose Park (Walther Lutheran)  
6 Tampico 1:47.64
7 Stanford (Olympia) 1:48.21
8 Manito (Forman) 1:48.69

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Carlinville 1:50.29
    Theresa Baker, Michel Johnson, Vanessa Johnson, Wendy Rhoads  
2 Maple Park (Kaneland)  
3 Mahomet (M.-Seymour)  
4 Georgetown (G.-Ridge Farm)  
5 Knoxville  
6 Clifton (Central) 1:52.74
7 Manito (Forman) 1:52.75
8 Madison 1:52.77

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Riverton 4:02.02
    Kerrie Glintborg, Kristie Glintborg, Kellie Herren, Heather Sexton  
2 Maple Park (Kaneland)  
3 Geneva  
4 Carlinville  
5 Tampico  
6 Tremont 4:10.16
7 Columbia 4:10.87
8 Flora 4:11.14

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Genoa (G.-Kingston) 9:43.6
    Julie Freise, Kathryn Habedank, Barb Harms, Christine Salsberry  
2 Sherrard  
3 Stanford (Olympia)  
4 Maple Park (Kaneland)  
5 Alexis  
6 Taylor Ridge (Rockridge) 9:50.2
7 Carlinville 9:53.7
8 Princeton 9:53.9

high jump

Place Name School Mark
1 Shelly Minott Newman 5-7
2 Andrea Timmons Waverly  
3 Gwen Young Maple Park (Kaneland)  
4 Kim Richardson Effingham (St. Anthony)  
5 Tyna Deffenbaugh Bement  
6 Jodi Miller Manteno 5-4
7 Stacy Siefert DuQuoin (H.S.) 5-4
8 Jana Hartke Litchfield 5-4

long jump

Place Name School Mark
1 Marcy Hoffman Chicago (Luther South) 17-912
2 Kim Richardson Effingham (St. Anthony)  
3 Amy Althide Warsaw  
4 Nacolia Moore Georgetown (G.-Ridge Farm)  
5 Sherry Hoffman Mendota  
6 Dee Dee Jeske Shabbona 16-11
7 Beth Bradley Toledo (Cumberland) 16-934
8 Michelle McLaughlin Mendota 16-914

shot put

Place Name School Mark
1 Tiffany Fry Newman 42-934
2 Darla Bryant Gardner (G.-South Wilmington)  
3 Jennifer Bozue Gardner (G.-South Wilmington)  
4 Heike Hanert Pleasant Plains  
5 DeeDee Zeigler Stanford (Olympia)  
6 Cindy Grammer Mahomet (M.-Seymour) 39-034
7 Lisa Bisom Viola (Winola) 38-1112
8 Schanique Powe Kewanee (H.S.) 38-0

discus throw

Place Name School Mark
1 Raelene Carter Beardstown 143-5
2 Tracy Murphey Coal City  
3 DeeDee Zeigler Stanford (Olympia)  
4 Karren Tingley Chrisman  
5 Veronica Wilson Orion  
6 Jennifer Bozue Gardner (G.-South Wilmington) 117-0
7 Schanique Powe Kewanee (H.S.) 117-0
8 Kandy Montgomery Casey (C.-Westfield) 115-9

1987-88 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Carmelita Williams East St. Louis (Lincoln) :11.94
2 Lena Roberts Chicago (South Shore)  
3 Cynthia Broughton Harvey (Thornton)  
4 Cynthia Tylor East St. Louis (Lincoln)  
5 Lusonji Childs Joliet (Central)  
6 Yalanda Rogan Rock Island (H.S.) :12.47
7 Melissa Stone Danville (H.S.) :12.55
8 Katrina Brooks Peoria (H.S.) :12.64

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Carmelita Williams East St. Louis (Lincoln) :24.28
2 Terrell Washington East St. Louis (Lincoln)  
3 Lena Roberts Chicago (South Shore)  
4 Cynthia Broughton Harvey (Thornton)  
5 Christina Perozzi Edwardsville (H.S.)  
6 Lusonji Childs Joliet (Central) :25.33
7 Angela Hayes Park Forest (Rich East) :25.37
8 Nicole Smith Aurora (Waubonsie Valley) :25.55

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Carmelita Williams East St. Louis (Lincoln) :53.25
2 Tranquil Wilson Evanston (Twp.)  
3 Janis Foster Evanston (Twp.)  
4 Rhonda Johnson Crete (C.-Monee)  
5 Toya Hunter Harvey (Thornton)  
6 Jill Stamison Lake Forest (H.S.) :57.93
7 Metria Bell Rockford (East) :58.06
8 Maureen Bergquist Wheeling :58.95

800-meter run

Place Name School Mark
1 Shellie O'Neal Downers Grove (North) 2:12.45
2 Kim Sherman Wheaton (North)  
3 Marni Schrick Pekin  
4 Sara Lee Hoffman Estates (Conant)  
5 Melissa Mack Elmhurst (York)  
6 Tracy Hoffman McHenry 2:18.09
7 Jennifer Tweedy Murphysboro 2:18.24
8 Leslie Pottinger Belvidere (H.S.) 2:18.46

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Dana Miroballi Wheeling 4:54.17
2 Katrina Price Riverside (R.-Brookfield)  
3 Erin Boland McHenry  
4 Candice Tennell Pekin  
5 Angie Jablonski Chicago (Resurrection)  
6 Nicole Adams Mt. Prospect (Prospect) 5:09.34
7 Molly Cullen Chicago (Mother McAuley) 5:09.92
8 Dawn Barefoot Hoffman Estates (H.S.) 5:10.0

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Dana Miroballi Wheeling 10:37.42
2 Katrina Price Riverside (R.-Brookfield)  
3 Angie Jablonski Chicago (Resurrection)  
4 Tina Woolwine Naperville (Central)  
5 Jenny Koster Carbondale (H.S.)  
6 Angie Riley Mt. Vernon (H.S.) 11:23.76
7 Jennifer Cohen Libertyville 11:29.87
8 Wileen Gausman Oak Lawn (Community) 11:33.25

100-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 April O'Banner Romeoville (H.S.) :14.19
2 Savannah Taylor East St. Louis (Lincoln)  
3 Joyce Finley Hillside (Proviso West)  
4 Tara Mayner Jacksonville (H.S.)  
5 Donna Levy North Chicago  
6 Patrice Liddell East St. Louis (Lincoln) :14.60
7 Kim Thurmond Aurora (East) :14.70
8 Amy Harris Oswego (H.S.) :14.84

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Lori Brown Blue Island (Eisenhower) :43.59
2 Patrice Liddell East St. Louis (Lincoln)  
3 April O'Banner Romeoville (H.S.)  
4 Kellie Earl Palatine (H.S.)  
5 Donna Levy North Chicago  
6 Becky McCready Chillicothe (Illinois Valley Central) :45.75
7 Reflaye Williams Belleville (East) :45.99
8 Savannah Taylor East St. Louis (Lincoln) :46.15

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Lincoln) :46.96
    Patrice Liddell, Lecia Rives, Savannah Taylor, Carmelita Williams  
2 Evanston (Twp.)  
3 Harvey (Thornton)  
4 Crete (C.-Monee)  
5 Peoria (H.S.)  
6 Rock Island (H.S.) :49.11
7 Maywood (Proviso East) :49.56
8 Kankakee (Sr.) :49.57

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Lincoln) 1:40.02
    Savannah Taylor, Cynthia Tylor, Cherrell Washington, Terrell Washington  
2 Maywood (Proviso East)  
3 Decatur (Stephen Decatur)  
4 Harvey (Thornton)  
5 Peoria (H.S.)  
6 Joliet (Central) 1:43.84
7 Kankakee (Sr.) 1:44.7

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Lincoln) 1:46.57
    Cynthia Tylor, Cherrell Washington, Terrell Washington, Lurlenia Young  
2 Kankakee (Sr.)  
3 Blue Island (Eisenhower)  
4 Park Forest (Rich East)  
5 Chicago (South Shore)  
6 Bartonville (Limestone) 1:49.15
7 Maywood (Proviso East) 1:49.82
8 Evanston (Twp.) 1:49.87

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Wheaton (North) 3:54.15
    Jenay Dennis, Devon Dudgeon, Laura Oroni, Kim Sherman  
2 East St. Louis (Lincoln)  
3 Blue Island (Eisenhower)  
4 Harvey (Thornton)  
5 Kankakee (Sr.)  
6 Rock Island (H.S.) 4:00.24
7 Flossmoor (Homewood-F.) 4:06.1
8 Darien (Hinsdale South) 4:06.56

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Harvey (Thornton) 9:19.3
    Toya Hunter, Cassandra Nelson, Clinelle Rosebourgh, Shaurae Winfield  
2 Downers Grove (South)  
3 Naperville (Central)  
4 Downers Grove (North)  
5 Chicago (Mother McAuley)  
6 Barrington 9:27.1
7 Wheaton (Central) 9:30.0
8 Schaumburg (H.S.) 9:30.9

high jump

Place Name School Mark
1 Chris Coolidge Rock Island (H.S.) 5-8
2 Tara Mayner Jacksonville (H.S.)  
3 Michele Robinson Canton  
4 Tracy Mondek Darien (Hinsdale South)  
5 Reflaye Williams Belleville (East)  
6 Miko Alsup Peoria (Manual) 5-6
7 Julie Zastresek Hinsdale (Central) 5-5
8 Cathy Pezdirtz Palatine (Fremd) 5-5

long jump

Place Name School Mark
1 Annatte Thomas Flossmoor (Homewood-F.) 18-612
2 Cynthia Tylor East St. Louis (Lincoln)  
3 Carolyn Rudd Mt. Vernon (H.S.)  
4 Patrice Liddell East St. Louis (Lincoln)  
5 Michelle Williams East Moline (United)  
6 Jackie Brown Summit (Argo) 17-834
7 Kim Whitener Joliet (West) 17-714
8 Joyce Finley Hillside (Proviso West) 17-6

shot put

Place Name School Mark
1 Heather Nelson Belvidere (H.S.) 44-0
2 Michelle Less Ottawa (Twp.)  
3 Rosetta Duncan East St. Louis (Lincoln)  
4 Cheryl Evers Blue Island (Eisenhower)  
5 Terika Smith Evanston (Twp.)  
6 Arnetta Acree Herrin (H.S.) 40-734
7 Tricia Porch Batavia 40-412
8 Linda Horton Springfield (Southeast) 38-10

discus throw

Place Name School Mark
1 Terika Smith Evanston (Twp.) 140-9
2 Jennifer Ward St. Charles (H.S.)  
3 Keshai Burrow Springfield (Southeast)  
4 Cheryl Evers Blue Island (Eisenhower)  
5 Regina Buford Hillside (Proviso West)  
6 Wendy Koehler Bolingbrook 123-10
7 Chris Wells Bradley (B.-Bourbonnais) 123-4
8 Erica Brooks East St. Louis (Lincoln) 121-11

1988-89 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Marcy Hoffman Chicago (Luther South) :12.23
2 Nacolia Moore Georgetown (G.-Ridge Farm)  
3 Brandi Mock Toulon (Stark County)  
4 Carla McQueen Manteno  
5 Cara Harpman Oneida (ROWVA)  
6 Neta Crow Mason City :12.75
7 Sherry Hoffman Mendota :12.86
8 Tyshon Laws Sparta :12.97

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Marcy Hoffman Chicago (Luther South) :25.29
2 Brandi Mock Toulon (Stark County)  
3 Nacolia Moore Georgetown (G.-Ridge Farm)  
4 Carla McQueen Manteno  
5 Michelle Smith Kewanee (Wethersfield)  
6 Jensie Grigsby Rock Island (Alleman) :26.26
7 Carmen Wolfe Virden :26.42
8 Neta Crow Mason City :26.49

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Brandi Mock Toulon (Stark County) :57.86
2 Carla McQueen Manteno  
3 Michelle Smith Kewanee (Wethersfield)  
4 Bridget O'Connor Urbana (University)  
5 Shelly LeMaster Port Byron (Riverdale)  
6 Crystal Knight Genoa (G.-Kingston) 1:00.08
7 Vicki Klingler Teutopolis 1:01.39
8 Debra Richardson Galena (H.S.) 1:01.61

800-meter run

Place Name School Mark
1 Christine Salsberry Genoa (G.-Kingston) 2:16.08
2 Rebecca Bryant Normal (University)  
3 Kerrie Glintborg Riverton  
4 Tricia Steiner Princeville  
5 Laura Batsie Mahomet (M.-Seymour)  
6 Rachel Knapp Pecatonica 2:24.83
7 Kelly Thoroman Piasa (Southwestern) 2:25.47
8 Val Curry Taylor Ridge (Rockridge) 2:25.91

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Christine Salsberry Genoa (G.-Kingston) 5:15.47
2 Erin Eckenrod Wheaton (St. Francis)  
3 Chris Trevino Chicago (Latin)  
4 Tiffani Morrell Sciota (Northwestern)  
5 Marla McKinney St. Joseph (S.J.-Ogden)  
6 Chris Stern Sterling (Newman Central Catholic) 5:28.39
7 Kelly Thoroman Piasa (Southwestern) 5:30.57
8 Monica Reid Greenfield 5:33.36

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Tiffani Morrell Sciota (Northwestern) 11:30.73
2 Jody LaFollett Elmwood  
3 Chris Trevino Chicago (Latin)  
4 Jessica Langford Winnebago  
5 Kathy Morris Chrisman  
6 Karen Morris Chrisman 11:49.0
7 Ashley Wright St. Joseph (S.J.-Ogden) 11:52.2
8 Brooke Roberts Shelbyville 11:57.75

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Nancy Stone Robinson :15.18
2 Lisa Rasmusson Coal City  
3 Heather Sexton Riverton  
4 Jennifer Drey Fulton (H.S.)  
5 Keva Bryant Chicago (Luther South)  
6 Karen Maier Ottawa (Marquette) :15.84
7 Jonnette Adamson Tampico :16.03
8 Sheley Howlett Casey (C.-Westfield) :16.08

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Lisa Rasmusson Coal City :46.28
2 Denise Lee West Frankfort (Frankfort)  
3 Madonna Johnson Hoopeston (H.-East Lynn)  
4 Amy Shemek Rock Island (Alleman)  
5 Jennifer Drey Fulton (H.S.)  
6 Kerrie Green Effingham (St. Anthony) :47.71
7 Karen Maier Ottawa (Marquette) :48.33
8 Amy Bishop Pana (H.S.) :48.2

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Madison :51.10
    Sharon Browley, Katrina Garret, LaGloria Marshall, Vivian Turner  
2 Georgetown (G.-Ridge Farm)  
3 Chicago (Luther South)  
4 Herscher  
5 Chicago (University)  
6 Monticello :51.7
7 Casey (C.-Westfield) :51.7
8 Coal City :52.01

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Madison 1:46.62
    Tramia Burt, Katrina Garrett, LaGloria Marshall, Vivian Turner  
2 Rock Island (Alleman)  
3 Cairo  
4 Kewanee (H.S.)  
5 Aledo  
6 Melrose Park (Walther Lutheran) 1:48.81
7 Chicago (University) 1:48.99
8 Monmouth (H.S.) 1:49.05

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Manteno 1:51.60
    Renee Lingo, Carla McQueen, Claudette McQueen, Jodi Miller  
2 Riverton  
3 Genoa (G.-Kingston)  
4 Mason City  
5 Chicago (University)  
6 Madison 1:54.28
7 Manito (Forman) 1:55.09
8 Chester 1:55.59

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Riverton 4:03.78
    Kerrie Glintborg, Kristie Glintborg, Kellie Herren, Heather Sexton  
2 Taylor Ridge (Rockridge)  
3 Urbana (University)  
4 Lexington  
5 Oneida (ROWVA)  
6 Maple Park (Kaneland) 4:12.13
7 Fulton (H.S.) 4:13.03
8 Eureka 4:14.02

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Genoa (G.-Kingston) 9:45.70
    Julie Freise, Katie Habedank, Angie Harms, Christine Salsberry  
2 Urbana (University)  
3 Taylor Ridge (Rockridge)  
4 Stanford (Olympia)  
5 Tremont  
6 Chicago (Luther North) 10:08.15
7 Palos Heights (Chicago Christian) 10:11.21
8 Sherrard 10:16.68

high jump

Place Name School Mark
1 Rhonda Brown Sesser (S.-Valier) 5-6
2 Jodi Miller Manteno  
3 Linda Schmidt Newton  
4 Tiffany Jansen Effingham (St. Anthony)  
5 Keena Baumgartner Sullivan  
6 Jennifer Drey Fulton (H.S.) 5-1
6 Chris Roy Neoga 5-1
8 Stephanie Smith Villa Grove 5-1

long jump

Place Name School Mark
1 Sherry Hoffman Mendota 17-1014
2 Marcy Hoffman Chicago (Luther South)  
3 Monica McCullough Lisle (Sr.)  
4 Beth Bradley Toledo (Cumberland)  
5 Katy Koonz Dwight  
6 Paula Hageman Stronghurst (Southern) 17-214
7 Nacolia Moore Georgetown (G.-Ridge Farm) 17-2
8 Jenny Van Wiel Rock Island (Alleman) 16-1134

shot put

Place Name School Mark
1 Darla Bryant Gardner (G.-South Wilmington) 46-014
2 Jennifer Bozue Gardner (G.-South Wilmington)  
3 Lisa Bisom Sherrard  
4 Cindy Grammer Mahomet (M.-Seymour)  
5 Kim Gendron Pinckneyville  
6 Margie Padilla Aurora (Central Catholic) 39-434
7 Leann Hittmeier Mt. Olive 37-8
8 JoAnne Reed Metropolis (Massac County) 37-014

discus throw

Place Name School Mark
1 Jennifer Bozue Gardner (G.-South Wilmington) 133-5
2 Karren Tingley Chrisman  
3 Cindy Grammer Mahomet (M.-Seymour)  
4 Darla Bryant Gardner (G.-South Wilmington)  
5 Tracy Murphey Coal City  
6 Margie Padilla Aurora (Central Catholic) 123-2
7 Laura Mindock Taylor Ridge (Rockridge) 122-1
8 Andrea Baker Neoga 114-9

1988-89 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Janis Foster Evanston (Twp.) :11.95
2 Nancy Goldman Wheeling  
3 Carmelita Williams East St. Louis (Lincoln)  
4 Cynthia Tylor East St. Louis (Lincoln)  
5 Katrina Boatright Aurora (East)  
6 Cynthia Broughton Harvey (Thornton) :12.19
7 Bernetta Jones New Lenox (Providence Catholic) :12.07
8 Katrina Brooks Peoria (H.S.) :12.36

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Carmelita Williams East St. Louis (Lincoln) :24.40
2 Nancy Goldman Wheeling  
3 Maubra Foster Evanston (Twp.)  
4 Kim Sherman Wheaton (North)  
5 Katrina Brooks Peoria (H.S.)  
6 Cynthia Tylor East St. Louis (Lincoln) :25.38
7 Thomasina Rodgers Arlington Heights (Hersey) :25.51
8 Bernetta Jones New Lenox (Providence Catholic) :25.74

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Janis Foster Evanston (Twp.) :55.14
2 Nancy Goldman Wheeling  
3 Carmelita Williams East St. Louis (Lincoln)  
4 Patriece Gayle Evanston (Twp.)  
5 Angela Hayes Park Forest (Rich East)  
6 Kiecia Webb Waukegan (East) :58.66
7 Terra Tyus Decatur (MacArthur) :59.16
8 Rhonda Strong Chicago (Harlan) :59.26

800-meter run

Place Name School Mark
1 Kim Sherman Wheaton (North) 2:14.69
2 Tracy Campbell Olympia Fields (Rich Central)  
3 Leslie Pottinger Belvidere (H.S.)  
4 Marni Schrick Pekin  
5 Pam O'Lesky Hoffman Estates (Conant)  
6 Jennifer Tweedy Murphysboro 2:18.18
7 Deb Kneija Champaign (Centennial) 2:19.17
8 Pauline Mahoney Tinley Park (Andrew) 2:20.04

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Candice Tennell Pekin 5:01.15
2 Antje Siems Hinsdale (Central)  
3 Tina Stec Downers Grove (South)  
4 Lisa Pollard Oak Lawn (Community)  
5 Tracy Tellin Naperville (Central)  
6 Dawn Barefoot Hoffman Estates (H.S.) 5:18.32
7 Jenny Koster Carbondale (H.S.) 5:18.79
8 Lori Carlson Glen Ellyn (Glenbard West) 5:23.14

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Kiya Thomas Olympia Fields (Rich Central) 11:12.54
2 Jenny Koster Carbondale (H.S.)  
3 Mindy Sick Downers Grove (South)  
4 Kim Dahm Mundelein (H.S.)  
5 Angie Jablonski Chicago (Resurrection)  
6 Wileen Gausman Oak Lawn (Community) 11:23.74
7 Wendy Welch Naperville (Central) 11:23.83
8 Erika Chesney Downers Grove (North) 11:23.85

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Sharron Evans Joliet (Central) :14.55
2 Christina Perozzi Edwardsville (H.S.)  
3 Savannah Taylor East St. Louis (Lincoln)  
4 Savannah McNair Rock Island (H.S.)  
5 Kala Scott Kankakee (Sr.)  
6 Barb Lott Crete (C.-Monee) :15.21
7 Hayley Billingsley Marion (H.S.) :15.27
8 Katrina Green Decatur (Stephen Decatur) :15.59

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Christina Perozzi Edwardsville (H.S.) :43.56
2 Sharron Evans Joliet (Central)  
3 Donna Levy North Chicago  
4 Jami Morris Darien (Hinsdale South)  
5 Joyce Finley Hillside (Proviso West)  
6 Annie Heye Downers Grove (South) :45.31
7 Amy Boothe Naperville (North) :46.26
8 Patrice Liddell East St. Louis (Lincoln) :46.44

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) :47.20
    Natalie Douglas, Amy Ellis, Janis Foster, Maubra Foster  
2 East St. Louis (Lincoln)  
3 Aurora (East)  
4 Hillside (Proviso West)  
5 Harvey (Thornton)  
6 Decatur (Stephen Decatur) :49.4
7 East Moline (United) :49.4
8 Chicago Heights (Bloom Twp.) :49.5

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:42.12
    Jackie Brown, Natalie Douglas, Amy Ellis, Maubra Foster  
2 East St. Louis (Lincoln)  
3 Harvey (Thornton)  
4 Decatur (Stephen Decatur)  
5 Aurora (East)  
6 Maywood (Proviso East) 1:44.02
7 Chicago Heights (Bloom Twp.) 1:44.27
8 Blue Island (Eisenhower) 1:46.10

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Wheaton (North) 1:46.19
    Katie Armstrong, Cheri Bright, Kim Sherman, Kim Sherman  
2 East St. Louis (Lincoln)  
3 Wheeling  
4 Chicago Heights (Bloom Twp.)  
5 Flossmoor (Homewood-F.)  
6 Decatur (Stephen Decatur) 1:49.31
    Katrina Green, Michelle Jones, Janetta Reed, Marletta Wilder  
7 Rock Island (H.S.) 1:49.60
8 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:49.68

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 3:57.01
    Jackie Brown, Amy Ellis, Janis Foster, Patrice Gayle  
2 Wheaton (North)  
3 Blue Island (Eisenhower)  
4 Maywood (Proviso East)  
5 Elmhurst (York)  
6 Rock Island (H.S.) 4:04.68
7 Downers Grove (South) 4:04.86
8 Hinsdale (Central) 4:07.45

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Hinsdale (Central) 9:30.10
    Diana Hill, Emily Johnson, Beck Metz, Antje Siems  
2 Glen Ellyn (Glenbard West)  
3 Naperville (Central)  
4 LaGrange (Lyons)  
5 Downers Grove (North)  
6 East St. Louis (Lincoln) 9:41.65
7 Chicago (Mother McAuley) 9:42.47
8 Schaumburg (H.S.) 9:45.75

high jump

Place Name School Mark
1 Reflaye Williams Belleville (East) 5-9
2 Miko Alsup Peoria (Manual)  
3t Tiffany Clendening Aurora (Waubonsie Valley)  
3t Cathy Pezdirtz Palatine (Fremd)  
5t Kim Double Charleston  
5t Abby Atkinson Evanston (Twp.)  
5t Debbie Cole Marion (H.S.)  
5t Annette Klett Washington  

long jump

Place Name School Mark
1 Cynthia Tylor East St. Louis (Lincoln) 19-134
2 Kathy Williams Chicago (Morgan Park)  
3 Jami Morris Darien (Hinsdale South)  
4 Carolyn Rudd Mt. Vernon (H.S.)  
5 Patrice Liddell East St. Louis (Lincoln)  
6 Jackie Brown Evanston (Twp.) 18-034
7 Sharron Evans Joliet (Central) 17-714
8 Terra Tyus Decatur (MacArthur) 17-7

shot put

Place Name School Mark
1 Heather Nelson Belvidere (H.S.) 43-034
2 Laini Fluellen South Holland (Thornwood)  
3 Cheryl Evers Blue Island (Eisenhower)  
4 Rosetta Duncan East St. Louis (Lincoln)  
5 Shawana Badie Hillside (Proviso West)  
6 Linda Horton Springfield (Southeast) 39-134
7 Leslie Pottinger Belvidere (H.S.) 38-614
8 Nancy Mueller Murphysboro 37-8

discus throw

Place Name School Mark
1 Erica Brooks East St. Louis (Lincoln) 145-9
2 Jodi Walkowiak Arlington Heights (Hersey)  
3 Cheryl Evers Blue Island (Eisenhower)  
4 Rosetta Duncan East St. Louis (Lincoln)  
5 Cindy Friddle Lockport (Twp.)  
6 Regina Buford Hillside (Proviso West) 125-10
7 Wendy Koehler Romeoville (H.S.) 124-6
8 Cathy Pezdirtz Palatine (Fremd) 122-8

1989-90 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Niaya Howard Palos Heights (Chicago Christian) :12.2
2 Yukeitha Gardner Madison  
3 Kris Traver Dunlap  
4 Tyshon Laws Sparta  
5 Crystal Knight Genoa (G.-Kingston)  
6 Traci Coultas Bridgeport (Red Hill)  
7 Katy Koonz Dwight  
8 Cara Harpman Oneida (ROWVA)  

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Bridget O'Connor Urbana (University) :26.6
2 Crystal Knight Genoa (G.-Kingston)  
3 Traci Coultas Bridgeport (Red Hill)  
4 Debra Richardson Galena (H.S.)  
5 Rachael Toliver Kewanee (H.S.)  
6 Latrice Goodman Chicago (Luther North)  
7 Tyshon Laws Sparta  
8 Rhonda Brown Sesser (S.-Valier)  

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Bridget O'Connor Urbana (University) :58.76
2 Kristen Beck Stillman Valley  
3 Debra Richardson Galena (H.S.)  
4 Nicole Coates Princeton  
5 Tyra Holt Flora  
6 Krista Brandon Oregon  
7 Renee Foster Peoria Heights  
8 Amy Snyder Fulton (H.S.)  

800-meter run

Place Name School Mark
1 Laura Erffmeyer Palos Heights (Chicago Christian) 2:19.8
2 Jamie Butts Tremont  
3 Jennifer Moss Princeton  
4 Amy Kuipers Palos Heights (Chicago Christian)  
5 Celeste Tanner Mt. Pulaski  
6 Jessica Mills Georgetown (G.-Ridge Farm)  
7 Ilse Messner Chicago (Luther North)  
8 Kelly Thoroman Piasa (Southwestern)  

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Rachel Knapp Pecatonica 5:21.1
2 Laura Erffmeyer Palos Heights (Chicago Christian)  
3 Kelly Thoroman Piasa (Southwestern)  
4 Karen Wamsley Tolono (Unity)  
5 Treasure Schultz Gardner (G.-South Wilmington)  
6 Jenny Faber Princeton  
7 Marla McKinney St. Joseph (S.J.-Ogden)  
8 Heather Hollis Petersburg (PORTA)  

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Tiffani Morrell Sciota (Northwestern) 11:23.3
2 Treasure Schultz Gardner (G.-South Wilmington)  
3 Karen Bloch Argenta (A.-Oreana)  
4 April Todd Auburn  
5 Heather Hollis Petersburg (PORTA)  
6 Karen Wamsley Tolono (Unity)  
7 Becky Garrett Sparta  
8 Karen Morris Chrisman  

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Nancy Stone Robinson :15.2
2 Amy Shemek Rock Island (Alleman)  
3 Bitty Quinlan Sandwich  
4 Melissa Doubet Farmington  
5 Sheley Howlett Casey (C.-Westfield)  
6 Melissa Taylor Rushville  
7 Kathy Abbott Leland  
8 Jill Kilmartin Mendota  

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Amy Shemek Rock Island (Alleman) :45.90
2 Nancy Stone Robinson  
3 Jonnette Adamson Tampico  
4 Jenny Gorham Mt. Carroll  
5 Stephanie Halsey Maple Park (Kaneland)  
6 Toronda Wellmaker St. Anne  
7 Jennifer McCrea Bismarck (B.-Henning)  
8 Angie Shawgo Mason City (Illini Central)  

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Carthage (Hancock Central) :51.26
    Julie Brown, Tiffany Carl, Julie Dietz, Margaret Tucker  
2 Madison  
3 Monmouth (H.S.)  
4 Piasa (Southwestern)  
5 Aledo  
6 Sandwich  
7 Braidwood (Reed-Custer)  
8 Chicago (Luther South)  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Monmouth (H.S.) 1:48.44
    Joyce Bratcher, Jenny Britt, Christine Stanton, Andrea Uddin  
2 Braidwood (Reed-Custer)  
3 Manteno  
4 Carlinville  
5 Sterling (Newman Central Catholic)  
6 Carthage (Hancock Central)  
7 Chicago (University)  
8 Madison  

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 St. Anne 1:51.5
    Carlesha Books, Marcy Robinson, Evevon Simms, Toronda Wellmaker  
2 Urbana (University)  
3 Manteno  
4 Braidwood (Reed-Custer)  
5 Peoria Heights  
6 Oregon  
7 Port Byron (Riverdale)  
8 Chicago (Luther South)  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Monmouth (H.S.) 4:09.11
    Jenny Britt, Sara Reynolds, Christine Stanton, Andrea Uddin  
2 Lexington  
3 Yorkville  
4 Maple Park (Kaneland)  
5 Princeton  
6 Oneida (ROWVA)  
7 Palos Heights (Chicago Christian)  
8 Tuscola  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 St. Joseph (S.J.-Ogden) 9:50.4
    Marla McKinney, Beth Rudnicke, Kate Turpin, Ashley Wright  
2 Palos Heights (Chicago Christian)  
3 Maple Park (Kaneland)  
4 Monmouth (H.S.)  
5 Byron  
6 Sherrard  
7 Chicago (Luther North)  
8 Geneva  

high jump

Place Name School Mark
1 Kim Richardson Effingham (St. Anthony) 5-5
2 Keena Baumgartner Sullivan  
3 Rhonda Brown Sesser (S.-Valier)  
4 Gretchen Daniels Carterville  
5 Laurie Cieslicki Maple Park (Kaneland)  
6 Stephanie Smith Villa Grove  
7 Jodi Miller Manteno  
8 Jenni Ryburn Lexington  

long jump

Place Name School Mark
1 Katy Koonz Dwight 18-214
2 Jandell Newell Cairo  
3 Monica McCullough Aurora (Illinois Math and Science Academy)  
4 Beth Bradley Toledo (Cumberland)  
5 Toronda Wellmaker St. Anne  
6 Tyra Holt Flora  
7 Nicole Coates Princeton  
8 Lesley Stone El Paso  

shot put

Place Name School Mark
1 Sarah Kidd Leland 40-034
2 Kim Gendron Pinckneyville  
3 Lisa Bisom Sherrard  
4 Debbie Wilkinson Monmouth (Warren)  
5 LeAnn Hittmeier Mt. Olive  
6 Paula Gones Seneca  
7 Mary Jane Johnson Pleasant Hill  
8 Kim Biddle Orion  

discus throw

Place Name School Mark
1 Laura Mindock Taylor Ridge (Rockridge) 130-11
2 Jill Dennison Joy (Westmer)  
3 Kami Hamacher LaMoille  
4 Jodi Shrieber Williamsfield  
5 Janella Drew Amboy  
6 Laura Miller Broadlands (Heritage)  
7 LeAnn Hittmeier Mt. Olive  
8 Cindy Feller Forreston  

1989-90 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Cynthia Tylor East St. Louis (Lincoln) :11.5
2 Terrell Washington East St. Louis (Lincoln)  
3 Natalie Douglas Evanston (Twp.)  
4 Donna Cargill Rockford (East)  
5 Katrina Brooks Peoria (H.S.)  
6 Annatte Thomas Flossmoor (Homewood-F.)  
7 Dionne Danns Hillside (Proviso West)  
8 Angie Kent Sterling (H.S.)  

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Cynthia Tylor East St. Louis (Lincoln) :25.60
2 Carrie Pollock Wheaton (North)  
3 Katrina Brooks Peoria (H.S.)  
4 Thomasina Rodgers Arlington Heights (Hersey)  
5 Natalie Douglas Evanston (Twp.)  
6 Maubra Foster Evanston (Twp.)  
7 Carla Lewis South Holland (Thornwood)  
8 Kathy Williams Chicago (Morgan Park)  

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Donna Cargill Rockford (East) :56.99
2 Jackie Brown Evanston (Twp.)  
3 Kathy Williams Chicago (Morgan Park)  
4 Nikki Jarrette Carol Stream (Glenbard North)  
5 Carmella Murdock Springfield (Southeast)  
6 Michelle King Wheaton (Central)  
7 Aimee Tode Chicago (Resurrection)  
8 Patriece Gayle Evanston (Twp.)  

800-meter run

Place Name School Mark
1 Tina Stec Downers Grove (South) 2:18.6
2 Mary Piotrowshi Burbank (Reavis)  
3 Tanya Gasper East St. Louis (Lincoln)  
4 Lisa Coole Rockford (Guilford)  
5 Laurie Goolsby Joliet (West)  
6 Kelly Ward Chicago (Mother McAuley)  
7 Jenny Schwab Sterling (H.S.)  
8 Amy May Lombard (Glenbard East)  

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Tina Stec Downers Grove (South) 5:17.21
2 Rachel Kelleher Park Ridge (Maine South)  
3 Julie Keller Chicago (Mother McAuley)  
4 Tracy Tellin Naperville (Central)  
5 Amy Siegel Wheeling  
6 Elisa Currins Crete (C.-Monee)  
7 Erin Boland McHenry  
8 Diana Hill Hinsdale (Central)  

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Diana Hill Hinsdale (Central) 11:05.4
2 Amy Siegel Wheeling  
3 Erin Boland McHenry  
4 Marque Sanders East St. Louis (Lincoln)  
5 Stacy McCormack Murphysboro  
6 Lisa Winters Arlington Heights (Hersey)  
7 Tricia Huber Palatine (H.S.)  
8 Becky Coleman Libertyville  

100-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Renee Murphy Evanston (Twp.) :14.2
2 Savannah Taylor East St. Louis (Lincoln)  
3 Christina Perozzi Edwardsville (H.S.)  
4 Amy Boothe Naperville (North)  
5 Debbi Caddell Bradley (B.-Bourbonnais)  
6 Kala Scott Kankakee (Sr.)  
7 Carrie Pollock Wheaton (North)  
8 Annie Heye Downers Grove (South)  

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Christina Perozzi Edwardsville (H.S.) :43.57
2 Amy Boothe Naperville (North)  
3 Annie Heye Downers Grove (South)  
4 Tonya Morrison Downers Grove (North)  
5 Shannon Huffman Peoria (Richwoods)  
6 Jenny Schwab Sterling (H.S.)  
7 Julie McCaw Rock Island (H.S.)  
8 Dorsand Quarles East St. Louis (Lincoln)  

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Lincoln) :47.2
    Savannah Taylor, Cynthia Tylor, Terrell Washington, Lurlenia Young  
2 Peoria (H.S.)  
3 Evanston (Twp.)  
4 Chicago (Morgan Park)  
5 Kankakee (Sr.)  
6 East Moline (United)  
7 Hillside (Proviso West)  
8 Midlothian (Bremen)  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Lincoln) 1:40.3
    Latoya Adkins, Geneva Dotson, Angenette Sumrall, Savannah Taylor  
2 Evanston (Twp.)  
3 Peoria (H.S.)  
4 Rock Island (H.S.)  
5 Kankakee (Sr.)  
6 Hillside (Proviso West)  
7 East Moline (United)  
8 South Holland (Thornwood)  

800-meter medley relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 1:47.3
    Amy Ellis, Maubra Foster, Patriece Gayle, Sophia Tasker  
2 Carol Stream (Glenbard North)  
3 Rock Island (H.S.)  
4 Flossmoor (Homewood-F.)  
5 Peoria (Richwoods)  
6 Arlington Heights (Hersey)  
7 Midlothian (Bremen)  
8 Blue Island (Eisenhower)  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Lincoln) 3:57.98
    Tanya Armstrong, Vashell Brackett, Dorsand Quarles, Angenette Sumrall  
2 Evanston (Twp.)  
3 Rock Island (H.S.)  
4 Elmhurst (York)  
5 Peoria (Richwoods)  
6 Wheaton (North)  
7 Lombard (Glenbard East)  
8 Downers Grove (North)  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Lincoln) 9:28.7
    Tanya Armstrong, Tanya Gasper, Montrice Granberry, Marque Sanders  
2 Naperville (Central)  
3 Roselle (Lake Park)  
4 Lisle (Benet Academy)  
5 Arlington Heights (Hersey)  
6 LaGrange (Lyons)  
7 Wheeling  
8 Glen Ellyn (Glenbard West)  

high jump

Place Name School Mark
1 Ann Daniczyk Oswego (H.S.) 5-7
2t Abby Atkinson Evanston (Twp.)  
2t Annelies Bulow Glenview (Glenbrook South)  
4 Angel Mucciante Pekin  
5 Angie Kent Sterling (H.S.)  
6 Jennifer Eppinga Elmhurst (York)  
7 Marcie Claeys Geneseo (Darnall)  
8 Maureen Murphy Chicago (Maria)  

long jump

Place Name School Mark
1 Cynthia Tylor East St. Louis (Lincoln) 18-1014
2 Jackie Brown Evanston (Twp.)  
3 Kathy Williams Chicago (Morgan Park)  
4 Carrie Pollock Wheaton (North)  
5 Annatte Thomas Flossmoor (Homewood-F.)  
6 Angenette Sumrall East St. Louis (Lincoln)  
7 Andrea Hardwick Normal (Community)  
8 Julie Smith Effingham (H.S.)  

shot put

Place Name School Mark
1 Heather Nelson Belvidere (H.S.) 46-412
2 Regina Buford Hillside (Proviso West)  
3 Amy Benson Morris  
4 Rosetta Duncan East St. Louis (Lincoln)  
5 Stephanie Hess Sterling (H.S.)  
6 Tracy Raikes Ottawa (Twp.)  
7 Holly Percy Charleston  
8 Linda Horton Springfield (Southeast)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Heather Nelson Belvidere (H.S.) 148-4
2 Rosetta Duncan East St. Louis (Lincoln)  
3 Regina Buford Hillside (Proviso West)  
4 Missy Ebenroth Lockport (Twp.)  
5 Shalvan Williams Jacksonville (H.S.)  
6 Tricia Scanlon Oswego (H.S.)  
7 Lisa Knowlton Carbondale (H.S.)  
8 Teri McCormick Sterling (H.S.)