Girls Track & Field Season Summaries

* Last updated at 8:30 am on Wednesday, September 13, 2017

Print this page

Season summaries include titles won (and the class they were won in), final place in state, final won-lost record, and head coach for all seasons submitted by the school or gathered from IHSA records.

A few titles are missing (complete list of missing titles). Changes and additions to these records may be made by school personnel through the IHSA Schools Center.

Key to titles: D–district, R–regional, S–sectional, U–super-sectional, Q–team qualifier for state finals, P–Chicago Public League champion (only when an automatic qualifier to the state finals).

1972-73

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Springfield (Southeast)   1       Sandy Spengler
Park Ridge (Maine South) D 2        
Oak Lawn (Richards) D 3        
Arlington Heights (Forest View)   4        
Libertyville D 5       Gretchen Hausmann
Mt. Prospect (Prospect)   5        
Park Ridge (Maine East)   5        
Moline (H.S.) D 8        
Arlington Heights (Hersey)   8        
Lombard (Montini)   10        
Oak Park (O.P.-River Forest)   10        
Richton Park (Rich South)   10        
Broadlands (ABL) D          
Cahokia (H.S.) D          
Camp Point (Central) D          
Centralia (H.S.) D          
Champaign (Centennial) D   3 0   Bullwinkle
Flanagan D          
Naperville (H.S.) D          
New Lenox (Lincoln-Way) D          
Roberts (R.-Thawville) D          
Rockford (East) D          
Schaumburg (H.S.) D          
Springfield (H.S.) D          

1973-74

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Illiopolis D 1       Shirley Alford
Park Ridge (Maine South) D 2        
Springfield (Southeast)   2        
New Lenox (Lincoln-Way) D 4        
Chicago (Harrison)   4        
Mt. Prospect (Prospect)   4        
Chicago (Parker) D 7        
Oak Park (O.P.-River Forest) D 7        
Park Ridge (Maine East)   7        
Cahokia (H.S.) D 10        
Chicago (Hirsch)   10        
Mendon (Unity)   10        
Sycamore (H.S.)   10        
Carthage (Hancock Central) D          
Centralia (H.S.) D          
Chillicothe (Illinois Valley Central) D          
Elgin (Larkin) D          
Libertyville D   9 0   Gretchen Hausmann
Moline (H.S.) D          
Oak Lawn (Richards) D          
Roberts (R.-Thawville) D          
Robinson D          
Rockford (East) D          
Sterling (H.S.) D          
Urbana (H.S.) D         Brown/mayhew

1974-75

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Oak Park (O.P.-River Forest) D 1       Maureen Asan
Chicago (Calumet) P 2        
Springfield (Southeast)   2        
Illiopolis D 4        
Lansing (Thornton Fractional South)   5        
Chicago (Dunbar)   6        
New Lenox (Lincoln-Way)   6        
Park Ridge (Maine East)   6        
Cahokia (H.S.) D 9        
Carthage (Hancock Central)   10        
Mt. Prospect (Prospect)   10        
Arlington Heights (Forest View) D          
Centralia (H.S.) D          
Danville (H.S.) D          
Evanston (Twp.) D          
Hoffman Estates (Conant) D          
Jacksonville (H.S.) D          
Libertyville D         Gretchen Hausmann
Mattoon D          
Moline (H.S.) D          
Orland Park (Sandburg) D          
Peoria (Richwoods) D   6 1   Cheryl Nelson
Piper City (Ford Central) D          
Rockford (Guilford) D          
Yorkville (H.S.) D          

1975-76

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Chicago (Calumet)   1       Sandra Jenkins
Illiopolis   2        
Carthage (Hancock Central)   3        
Evanston (Twp.) D 4        
East Moline (United)   4        
LaGrange (Lyons)   6        
Lansing (Thornton Fractional South)   6        
New Lenox (Lincoln-Way)   8        
Moline (H.S.) D 9        
Belleville (West) D 10        
Park Ridge (Maine East)   10        
Chicago (Parker) P          
Arlington Heights (Hersey) D          
Auburn D          
Barrington D          
Bradley (B.-Bourbonnais) D          
Centralia (H.S.) D          
Danville (H.S.) D          
Effingham (H.S.) D          
Freeport (H.S.) D          
Galesburg (H.S.) D          
Litchfield D          
Monmouth (H.S.) D          
Mt. Zion D          
Normal (Community) D          
Oak Lawn (Richards) D          
Orland Park (Sandburg) D          
Springfield (Lanphier) D          
Sterling (H.S.) D          
Streator (Twp.) D          
Urbana (H.S.) D          
Woodstock (H.S.) D         Dave Lichtenheld

1976-77

School Titles Place Won Lost Tied Coach
East Moline (United)   1       Carlo Ferreri
Evanston (Twp.) D 2        
Cahokia (H.S.)   3        
Hillside (Proviso West)   4        
Illiopolis   5        
Watseka   5 4 2   Barb Redeker
Galesburg (H.S.)   7        
Piper City (Ford Central)   7        
Bartonville (Limestone)   9        
Chicago (Lindblom)   10        
Chicago (University)   10        
Arlington Heights (Hersey) D          
Chicago Heights (Bloom Twp.) D   1 6   Linda Conrad
Lake Forest (H.S.) D          
Oak Lawn (Richards) D          

1977-78 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
New Lenox (Providence Catholic)   1       Sr. Judith Legan
St. Joseph (S.J.-Ogden) D 2       Becky McGee
Auburn D 3        
Shabbona   3        
Freeburg D 5       Gary Henning
Kankakee (McNamara) D 5        
Piasa (Southwestern) D 7       Linda Atwood
Normal (University)   7        
Teutopolis   7        
Prophetstown D 10       Don Robinson
Edinburg   10        
Johnston City   10        
Mahomet (M.-Seymour)   10        
Avon D          
Delavan D          
Eldorado D          
Elmhurst (Immaculate Conception) D         Jean Field
Fairbury (F.-Cropsey) D          
Monmouth (H.S.) D          
Pana (H.S.) D         Carol Schramm
Robinson D          
Rockford (Lutheran) D          
Streator (Woodland) D          
Winnebago D          

1977-78 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
East St. Louis (Lincoln) D 1       Nino Fennoy
Chicago (Dunbar) P 2        
East St. Louis (Sr.)   3       Pat May & Robert Perkins
Evanston (Twp.) D 4        
Greenville   5       Vicki Santanello
Rockford (Guilford)   5        
Washington   7        
Chicago (DuSable)   8        
Champaign (Central)   9        
Chicago (Clemente)   9        
Orland Park (Sandburg)   9        
Rolling Meadows   9        
Arlington Heights (Hersey) D          
Centralia (H.S.) D          
Danville (H.S.) D          
Freeport (H.S.) D          
Glen Ellyn (Glenbard West) D          
Joliet (West) D          
Moline (H.S.) D          
North Chicago D          
Oak Park (O.P.-River Forest) D          
Olympia Fields (Rich Central) D          
Peoria (Richwoods) D   7 1   Joe Maier
Springfield (Southeast) D          

1978-79 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Mahomet (M.-Seymour)   1       Robert Handlin
Kankakee (McNamara)   2        
Chicago (University)   3        
Normal (University)   4        
New Lenox (Providence Catholic)   5        
Aurora (Central Catholic)   6       Deb Hammond
Elmhurst (Immaculate Conception)   7       Jean Field
Greenville   8       Vicki Santanello
Watseka   8 0 7   Barb Redeker
Edinburg   10        
Litchfield D          

1978-79 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
East St. Louis (Lincoln)   1       Nino Fennoy
East St. Louis (Sr.)   2       Pat May & Robert Perkins
Joliet (West)   3        
Bensenville (Fenton)   4        
Chicago (Dunbar)   5        
Dolton (Thornridge)   5 9 1   Dee Todd
Rock Falls   5        
Chicago (Lindblom)   8        
Wheaton (North)   9        
Chicago (Calumet)   10        

1979-80 Class A

School Titles Place Won Lost Tied Coach
Mahomet (M.-Seymour)   1       Robert Handlin
Chicago (University)   2        
New Lenox (Providence Catholic)   3        
Watseka   4 3 4   Barb Redeker
Buda (Western)   5        
Elmhurst (Immaculate Conception)   6       Jean Field
Greenville   6       Vicki Santanello
Peoria (Bergan)   6        
Monticello   9        
Freeburg   10       Gary Henning
Oakland D         Joann Watson

1979-80 Class AA

School Titles Place Won Lost Tied Coach
East St. Louis (Lincoln)   1       Nino Fennoy
Chicago (South Shore)   2        
East St. Louis (Sr.)   3       Pat May & Robert Perkins
Joliet (West)   4        
North Chicago   5        
Evanston (Twp.)   6        
Chicago Heights (Bloom Trail)   7 4 1   Joyce Feleky
Downers Grove (North)   8       Marilyn Muehlhauser
Wheaton (North)   8        
Oak Lawn (Community)   10       Linda Reynolds(Moeller)