Boys Track & Field Medalists

* Last updated at 7:36 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

1910-11

50-yard dash

Place Name School Mark
1 Arthur Henke Chicago (Lane) :0545
2 Jo Loomis Chicago (University)  
3 Chester Kellogg Chicago (Hyde Park)  
4 Clifford Kendall Chillicothe  

100-yard dash

Place Name School Mark
1 Jo Loomis Chicago (University) :11
2 Roscoe Brewer Urbana (H.S.)  
3 Arthur Henke Chicago (Lane)  
4 L. Grimes Momence  

220-yard dash

Place Name School Mark
1 Chester Kellogg Chicago (Hyde Park) :23
2 Frank Ward Chicago (University)  
3 C. McConnell Gibson City  
4 W.W. Hart Benton  
1 Chester Kellogg Chicago (Hyde Park) :23
2 Frank Ward Chicago (University)  
3 C. McConnell Gibson City  
4 W.W. Hart Benton  

440-yard dash (2 final heats)

Place Name School Mark
1h Marston Smith Chicago (Hyde Park) :5315
1h Harry Goelitz Oak Park (O.P.-River Forest) :5345
2h John Mathis Danville (H.S.)  
2h John Barron Oak Park (O.P.-River Forest)  
3h Napoleon Blueitt Chicago (Lane)  
3h Orville Knight Virginia  
4h Jess Largent Champaign (H.S.)  
4h Arthur Acker Springfield (H.S.)  

880-yard run (2 final heats)

Place Name School Mark
1h Will Noonan Decatur (H.S.) 2:0235
1h Ronald Fairfield Oak Park (O.P.-River Forest) 2:0635
2h Merrill Chillicothe  
2h R. Brooks Paris  
3h Fred Wells Aurora (East)  
3h Frederick "Fritz" Pollard, Sr. Chicago (Lane)  
4h Harold Bodman Chicago (Hyde Park)  
4h John Barron Oak Park (O.P.-River Forest)  

1-mile run

Place Name School Mark
1 Will Noonan Decatur (H.S.) 4:3715
2 Merrill Chillicothe  
3 George Waage Chicago (Lane)  
4 Ronald Fairfield Oak Park (O.P.-River Forest)  

120-yard high hurdles

Place Name School Mark
1 Eugene Schobinger Chicago (Harvard) :16
2 Frank Ward Chicago (University)  
3 Edgar Riedel Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 M. Leiserowitz Herscher  

220-yard low hurdles

Place Name School Mark
1 Jo Loomis Chicago (University) :2645
2 Frederick "Fritz" Pollard, Sr. Chicago (Lane)  
3 Guy Johnson Aurora (West)  
4 R.G. Solum Chicago (Tuley)  

880-yard relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Springfield (H.S.) 1:37
2 Chicago (Hyde Park)  
3 Georgetown  

high jump

Place Name School Mark
1 H.J. Phelps Rochelle 5-9
2t Arthur Gieselking Carlinville  
2t R. Honnold Paris  
4t George Allen Clinton  
4t Dickey Fairfield  

pole vault

Place Name School Mark
1t Charles Bachman Chicago (Englewood) 11-0
1t Eugene Schobinger Chicago (Harvard) 11-0
1t Dennett Bell Chicago (Hyde Park) 11-0
1t Percy Wagner Chicago (Hyde Park) 11-0

long jump

Place Name School Mark
1 Husted Roodhouse 20-934
2 J.I. Carpenter Rochelle  
3 Lyman Stanton Chicago (University)  
4 Don Bailey Normal (Community)  

shot put

Place Name School Mark
1 Avon Nickerson Champaign (H.S.) 44-1014
2 Donald Currier Aurora (West)  
3 Charles Bachman Chicago (Englewood)  
4 Eugene Schobinger Chicago (Harvard)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Charles Bachman Chicago (Englewood) 112-1012
2 Edward Ward Aurora (West)  
3 Lyman Stanton Chicago (University)  
4 Avon Nickerson Champaign (H.S.)  

hammer throw

Place Name School Mark
1 R. Berry Beardstown 155-5
2 French Greenfield  
3 Avon Nickerson Champaign (H.S.)  
4 M. Allen Decatur (H.S.)  

1911-12

50-yard dash

Place Name School Mark
1 Jay Mayo "Inky" Williams Monmouth (H.S.) :0615
2 Roscoe Brewer Urbana (H.S.)  
3 Paul Johnson Chicago (Bowen)  
4 Arthur Henke Chicago (Lane)  

100-yard dash

Place Name School Mark
1 Paul Johnson Chicago (Bowen) :1035
2 Jay Mayo "Inky" Williams Monmouth (H.S.)  
3 Roscoe Brewer Urbana (H.S.)  
4 John Agar Chicago (University)  

220-yard dash

Place Name School Mark
1 Paul Johnson Chicago (Bowen) :2245
2 W.J. Carter Chicago (University)  
3 James Walker Bloomington (H.S.)  
4 Glenn Cooper Hillsboro  
1 Paul Johnson Chicago (Bowen) :2245
2 W.J. Carter Chicago (University)  
3 James Walker Bloomington (H.S.)  
4 Glenn Cooper Hillsboro  

440-yard dash (2 final heats)

Place Name School Mark
1h Napoleon Blueitt Chicago (Lane) :5225
1h Frederick "Fritz" Pollard, Sr. Chicago (Lane) :53
2h Lester Ayres Oak Park (O.P.-River Forest)  
2h Elliott Millar Oak Park (O.P.-River Forest)  
3h W.W. Hart Benton  
3h Jack Ambruster Chicago (Lake View)  
4h R.G. Solum Chicago (Tuley)  
4h R. Strawn Jacksonville (H.S.)  

880-yard run (2 final heats)

Place Name School Mark
1h Dow Harvey Aurora (West) 2:08
1h Pringle Pittsfield 2:0625
2h R.R. Maplesdem Harvey (Thornton)  
2h C. Noel Highland Park (Deerfield-Shields)  
3h L. Roche Cairo  
3h Arthur Mason Urbana (H.S.)  
4h Phil Spink Chicago (University)  
4h Art Harry Decatur (H.S.)  

1-mile run

Place Name School Mark
1 Dow Harvey Aurora (West) 4:3825
2 George Waage Chicago (Lane)  
3 Arthur Mason Urbana (H.S.)  
4 Cliff Ketchum Aurora (West)  

120-yard high hurdles

Place Name School Mark
1 Edgar Riedel Oak Park (O.P.-River Forest) :16
2 Floyd Miller Decatur (H.S.)  
3 Waldo Ames Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Julian Frisbe Springfield (H.S.)  

220-yard low hurdles

Place Name School Mark
1 Charles Cory Chicago (University) :2545
2 Frederick "Fritz" Pollard, Sr. Chicago (Lane)  
3 Edgar Riedel Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Floyd Miller Decatur (H.S.)  

880-yard relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 LaGrange (Lyons) 1:36
2 Chicago (Lane)  
3 Springfield (H.S.)  
4 Urbana (H.S.)  

high jump

Place Name School Mark
1 R. Honnold Paris 5-914
2 I. Lederer Chicago (Phillips)  
3t George Allen Clinton  
3t Paul Russell Oak Park (O.P.-River Forest)  

pole vault

Place Name School Mark
1t Foster Bellflower 10-6
1t Charles Bachman Chicago (Englewood) 10-6
1t Charles Bent Chicago (University) 10-6
1t Frank Foss Chicago (University) 10-6
1t Hayworth Georgetown 10-6
1t John Cannon Jacksonville (H.S.) 10-6

long jump

Place Name School Mark
1 Harold Pogue Sullivan 20-9
2 I. Lederer Chicago (Phillips)  
3 Paul Russell Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Charles Cory Chicago (University)  

shot put

Place Name School Mark
1 Spears Kewanee (H.S.) 46-612
2 Charles Bachman Chicago (Englewood)  
3 George Allen Clinton  
4 Benjamin Normal (University)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Charles Bachman Chicago (Englewood) 127-9
2 McFarland McLean  
3 W. Trantow Batavia  
4 Herbert Heiss Aurora (East)  

hammer throw

Place Name School Mark
1 Charles Bachman Chicago (Englewood) 152-614
2 Herbert Heiss Aurora (East)  
3 Huber Atlanta  
4 R. Hill Chicago (Lane)  

1912-13

50-yard dash

Place Name School Mark
1 Joseph Irish Oak Park (O.P.-River Forest) :0535
2 W.J. Carter Chicago (University)  
3 Botsford Young Chicago (University)  
4 R. Schneider Kankakee (Sr.)  

100-yard dash

Place Name School Mark
1 Joseph Irish Oak Park (O.P.-River Forest) :1045
2 Botsford Young Chicago (University)  
3 John Erickson Galesburg (H.S.)  
4 C. Hayden Momence  

220-yard dash

Place Name School Mark
1 W.J. Carter Chicago (University) :2225
2 Joseph Irish Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Harold Stalker Tuscola  
4 Botsford Young Chicago (University)  
1 W.J. Carter Chicago (University) :2225
2 Joseph Irish Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Harold Stalker Tuscola  
4 Botsford Young Chicago (University)  

440-yard dash (2 final heats)

Place Name School Mark
1h Robert Cantwell Oak Park (O.P.-River Forest) :53
1h Butler Sullivan :5345
2h Robert Seward Raymond  
2h Hansel Wilson Springfield (H.S.)  
3h Jack Ambruster Chicago (Lake View)  
3h Alfred Krumholt Chicago (Lane)  
4h Frank Crane Aurora (West)  
4h John Leslie Eddy Chicago (Lane)  

880-yard run (2 final heats)

Place Name School Mark
1h Floyd Smart LaGrange (Lyons) 2:05
1h Earl Chalk Rock Island (H.S.) 2:0625
2h W. Gouwens Harvey (Thornton)  
2h Henderson Ridge Farm  
3h Bob Willmarth Chicago (Lake View)  
3h Hollis Kankakee (Sr.)  
4h B. Moore Chicago (Crane)  
4h Richardson Eureka  

1-mile run

Place Name School Mark
1 Henderson Ridge Farm 4:39
2 Carins Berwyn-Cicero (Morton)  
3 E. Byers Harvey (Thornton)  
4 Sam Bingham Highland Park (Deerfield-Shields)  

120-yard high hurdles

Place Name School Mark
1 Harry Goelitz Oak Park (O.P.-River Forest) :1625
2 Waldo Ames Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Julian Frisbe Springfield (H.S.)  
4 Charles Bent Chicago (University)  

220-yard low hurdles

Place Name School Mark
1 Charles Cory Chicago (University) :25
2 Harry Goelitz Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Eugene Vigneron Chicago (University)  
4 Julian Frisbe Springfield (H.S.)  

880-yard relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Springfield (H.S.) NT
2 Chicago (Hyde Park)  
3 LaGrange (Lyons)  

high jump

Place Name School Mark
1t Kenneth Shepard Chicago (Hyde Park) 5-812
1t George Allen Clinton 5-812
1t R. Williams Quincy (Sr.) 5-812
4 Hugo Schmidt Chicago (Lane)  

pole vault

Place Name School Mark
1 Frank Foss Chicago (University) 11-638
2t Jerome Fisher Chicago (University)  
2t John Cannon Jacksonville (H.S.)  
2t Kellogg Huntington Winnetka (New Trier)  

long jump

Place Name School Mark
1 Ward Scott Oregon 21-634
2 Joseph Irish Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Wallace Fey LaGrange (Lyons)  
4 Frank Pershing Chicago (Hyde Park)  

shot put

Place Name School Mark
1 Henry Bitterburg Raymond 50-1
2 Belknap Raymond  
3 McFarland McLean  
4 M. Husted Roodhouse  

discus throw

Place Name School Mark
1 M. Husted Roodhouse 119-612
2 McFarland McLean  
3 Clarida Marion (H.S.)  
4 Henry Bitterburg Raymond  

hammer throw

Place Name School Mark
1 Eugene Sutherd Virginia 148-1
2 McFarland McLean  
3 Paul Trier Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Thomas Harrison Normal (Community)  

1913-14 (A)

50-yard dash

Place Name School Mark
1 Paul Date Oak Park (O.P.-River Forest) :0545
2 Marquis Deaver Bloomington (H.S.)  
3 Francis Schiverick Chicago (University)  
4 Park Freeport (H.S.)  

100-yard dash

Place Name School Mark
1 W.J. Carter Chicago (University) :1015
2 Paul Date Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Marquis Deaver Bloomington (H.S.)  
4 R. Hargraves Joliet (Twp.)  

220-yard dash

Place Name School Mark
1 W.J. Carter Chicago (University) :2235
2 Carl Floete Chicago (University)  
3 Hart Freeport (H.S.)  
4 Marquis Deaver Bloomington (H.S.)  
1 W.J. Carter Chicago (University) :2235
2 Carl Floete Chicago (University)  
3 Hart Freeport (H.S.)  
4 Marquis Deaver Bloomington (H.S.)  

440-yard dash

Place Name School Mark
1 Francis Schiverick Chicago (University) :52
2 Herman Helmle Springfield (H.S.)  
3 Ed Hughes Springfield (H.S.)  
4 Schields Chicago (Crane)  

880-yard run

Place Name School Mark
1 Phil Spink Chicago (University) 1:5945
2 Donahue Springfield (H.S.)  
3 Addison Chapeck Chicago (Lane)  
4 Stanley Jaicks Oak Park (O.P.-River Forest)  

1-mile run

Place Name School Mark
1 Meredith "Mike" May Chicago (Lane) 4:3845
2 Neal Danville (H.S.)  
3 Reynold Kraft Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 John Curren Springfield (H.S.)  

120-yard high hurdles

Place Name School Mark
1 Leroy Hardy Oak Park (O.P.-River Forest) :1645
2 Ray Becker Chicago (Lane)  
3 Stanley Smith Decatur (H.S.)  
4 Morris Wallace Oak Park (O.P.-River Forest)  

220-yard low hurdles

Place Name School Mark
1 Meredith "Mike" May Chicago (Lane) :2825
2 Edward Sternaman Springfield (H.S.)  
3 Leroy Hardy Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Sam Wallace Oak Park (O.P.-River Forest)  

880-yard relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (University) 1:34
2 Chicago (Lane)  
3 Chicago (Crane)  
4 Oak Park (O.P.-River Forest)  

high jump

Place Name School Mark
1t Earl Ryder Springfield (H.S.) 5-8
1t Alexander Bush Winnetka (New Trier) 5-8
3t Andrew Sullivan Chicago (University)  
3t R. Williams Quincy (Sr.)  

pole vault

Place Name School Mark
1t Jesse Kirkpatrick Champaign (H.S.) 11-3
1t Max Hole Chicago (University) 11-3
3 Percy Graham Chicago (University)  
4 Merle Kolb Chicago (Crane)  

long jump

Place Name School Mark
1 Chester Kriedler Oak Park (O.P.-River Forest) 20-312
2 Paul Date Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Fletcher Kennedy Springfield (H.S.)  
4 Percy Graham Chicago (University)  

shot put

Place Name School Mark
1 Ray Becker Chicago (Lane) 44-5
2 C.J. Besta Chicago (Crane)  
3 William Sandroff Chicago (Lane)  
4 Fred Gillies Chicago (University)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Delmar Allman Urbana (H.S.) 113-11
2 Fred Gillies Chicago (University)  
3 Ray Becker Chicago (Lane)  
4 Ralph Kemp Champaign (H.S.)  

hammer throw

Place Name School Mark
1 Delmar Allman Urbana (H.S.) 138-8
2 Albert Pike Aurora (East)  
3 S. Putman Rockford (H.S.)  
4 Ray Becker Chicago (Lane)  

1913-14 (B)

50-yard dash

Place Name School Mark
1 C. Hayden Momence :0525
2 Harry Davis Centralia  
3 Campbell White Hall  
4 G. Block Kankakee (Sr.)  

100-yard dash

Place Name School Mark
1 Harry Davis Centralia :1015
2 Harold Stalker Tuscola  
3 C. Hayden Momence  
4 Campbell White Hall  

220-yard dash

Place Name School Mark
1 Harold Stalker Tuscola :2225
2 Harry Davis Centralia  
3 Kerrick Chrisman  
4 Knight Beardstown  
1 Harold Stalker Tuscola :2225
2 Harry Davis Centralia  
3 Kerrick Chrisman  
4 Knight Beardstown  

440-yard dash (2 final heats)

Place Name School Mark
1h George "Cubby" Cuthbertson Harrisburg :5415
1h Washburn Kewanee (H.S.) :5445
2h Mellin Aurora (West)  
2h Gallagher Kankakee (Sr.)  
3h Louis Mongreig Berwyn-Cicero (Morton)  
3h Maxfield Greenfield  
4h Enard Kewanee (H.S.)  
4h Roodhouse White Hall  

880-yard run

Place Name School Mark
1 Cliff Ketchum Aurora (West) 2:06
2 Garnum Pittsfield  
3 Don Butler Sullivan  
4 Carl Brown Harrisburg  

1-mile run

Place Name School Mark
1 Garnum Pittsfield 4:3735
2 E. Byers Harvey (Thornton)  
3 Merle Nott LaGrange (Lyons)  
4 Harry Rick Morrison  

120-yard high hurdles

Place Name School Mark
1 Floyd Smart LaGrange (Lyons) :17
2 Wallace Fey LaGrange (Lyons)  
3 Rex Wade Oregon  
4 John Parrish Harrisburg  

220-yard low hurdles

Place Name School Mark
1 Wallace Fey LaGrange (Lyons) :28
2 John Parrish Harrisburg  
3 Pierce Watseka  
4 Carter Jacksonville (H.S.)  

880-yard relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Harrisburg 1:38
2 Aurora (West)  
3 LaGrange (Lyons)  
4 Jacksonville (H.S.)  

high jump

Place Name School Mark
1 Fletcher Ridge Farm 5-8
2 Strickler Rossville  
3t Wallace Fey LaGrange (Lyons)  
3t Floyd Smart LaGrange (Lyons)  
3t Rex Wade Oregon  

pole vault

Place Name School Mark
1t O. Burgess Fairfield 11-0
1t Hayworth Georgetown 11-0
3 Troster Bellflower  
4t Linz Vohs LaSalle (L.-Peru)  
4t Sherman Landers Oregon  

long jump

Place Name School Mark
1 Floyd Smart LaGrange (Lyons) 21-834
2 Harry Davis Centralia  
3 Arlis Motter Knoxville  
4 Harold Stalker Tuscola  

shot put

Place Name School Mark
1 M. Husted Roodhouse 42-11
2 O. Burgess Fairfield  
3 L. Malone LaSalle (L.-Peru)  
4 Erp Chrisman  

discus throw

Place Name School Mark
1 M. Husted Roodhouse 124-11
2 Troster Bellflower  
3 Jennings Marseilles  
4 Ralph Webber Hoopeston  

hammer throw

Place Name School Mark
1 Eugene Sutherd Jacksonville (H.S.) 154-7
2 M. Husted Roodhouse  
3 Ebers Beardstown  
4 Anderson Charleston  

1914-15 (A)

50-yard dash

Place Name School Mark
1 A. Bowlin Chicago (Lane) :0545
2 H. Smith Joliet (Twp.)  
3 Richard Steele Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Adolph Hamblin Galesburg (H.S.)  

100-yard dash

Place Name School Mark
1 Carl Floete Chicago (University) :1035
2 Adolph Hamblin Galesburg (H.S.)  
3 H. Smith Joliet (Twp.)  
4 R. Hargraves Joliet (Twp.)  

220-yard dash

Place Name School Mark
1 Carl Floete Chicago (University) :23
2 R. Hargraves Joliet (Twp.)  
3 Sam Wallace Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 F. Patton Chicago (Englewood)  
1 Carl Floete Chicago (University) :23
2 R. Hargraves Joliet (Twp.)  
3 Sam Wallace Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 F. Patton Chicago (Englewood)  

440-yard dash

Place Name School Mark
1 Leon Roberts Oak Park (O.P.-River Forest) :53
2 Elliot Risley Aurora (East)  
3 W. Pickard Chicago (Senn)  
4 A. Price Chicago (Lane)  

880-yard run

Place Name School Mark
1 Ralph Shankland Chicago (Hyde Park) 2:05
2 Richard Rees Aurora (East)  
3 Stanley Jaicks Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 David Brown Champaign (H.S.)  

1-mile run

Place Name School Mark
1 George Otis Chicago (Hyde Park) 4:4225
2 L. Peters Freeport (H.S.)  
3 John Curren Springfield (H.S.)  
4 Garth Glasgow Decatur (H.S.)  

120-yard high hurdles

Place Name School Mark
1 Earl Gilfillan Joliet (Twp.) :1645
2 Leroy Hardy Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Sam Wallace Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Bernard Simonds Decatur (H.S.)  

220-yard low hurdles

Place Name School Mark
1 Leroy Hardy Oak Park (O.P.-River Forest) :2545
2 Earl Gilfillan Joliet (Twp.)  
3 Blueitt Chicago (Lane)  
4 Edward Sternaman Springfield (H.S.)  

880-yard relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:35
2 Galesburg (H.S.)  
3 Joliet (Twp.)  
4 Springfield (H.S.)  

high jump

Place Name School Mark
1 Arthur Gantz Champaign (H.S.) 5-8
2 Andrew Sullivan Chicago (University)  
3 F. Moore Chicago (Lane)  
4 Hugh Hobart Urbana (H.S.)  

pole vault

Place Name School Mark
1 Percy Graham Chicago (University) 11-612
2 Jesse Kirkpatrick Champaign (H.S.) 11-612
3t Norman Albright Chicago (University)  
3t Harry Eielson Springfield (H.S.)  

long jump

Place Name School Mark
1 Percy Graham Chicago (University) 21-914
2 Don Metcalf Springfield (H.S.)  
3 Bernard Hagan Champaign (H.S.)  
4 Everitte Royal Oak Park (O.P.-River Forest)  

shot put

Place Name School Mark
1 Delmar Allman Urbana (H.S.) 46-1
2 Ralph Kemp Champaign (H.S.)  
3 Everitte Royal Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Vondras Chicago (Crane)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Delmar Allman Urbana (H.S.) 123-8
2 Ralph Kemp Champaign (H.S.)  
3 (Robert) Jerome Dunne Springfield (H.S.)  
4 Bernard Hagan Champaign (H.S.)  

hammer throw

Place Name School Mark
1 Albert Pike Aurora (East) 141-6
2 Moffat Elton Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Herb Knop Chicago (Lane)  
4 Carl Hubbard Champaign (H.S.)  

1914-15 (B)

50-yard dash

Place Name School Mark
1 Harold Shindler Litchfield :0545
2 C. Hayden Momence  
3 Lester Bonberger Aurora (West)  
4 Howell Arthur  

100-yard dash

Place Name School Mark
1 C. Hayden Momence :1025
2 Harold Holmes Normal (Community)  
3 Harry Davis Centralia  
4 Orlo Jordan Pawnee  

220-yard dash

Place Name School Mark
1 Floyd Smart LaGrange (Lyons) :2315
2 Orlo Jordan Pawnee  
3 Fletcher Ridge Farm  
4 Homer/Howard Reynolds Jacksonville (H.S.)  
1 Floyd Smart LaGrange (Lyons) :2315
2 Orlo Jordan Pawnee  
3 Fletcher Ridge Farm  
4 Homer/Howard Reynolds Jacksonville (H.S.)  

440-yard dash (2 final heats)

Place Name School Mark
1h George "Cubby" Cuthbertson Harrisburg :5245
1h Spencer Jacksonville (H.S.) :5345
2h Gallagher Kankakee (Sr.)  
2h Hess Vienna  
3h Art Sweet LaGrange (Lyons)  
3h William Hamilton Normal (Community)  
4h Vincent Gribble Aurora (West)  
4h Brokaw Stronghurst  

880-yard run (2 final heats)

Place Name School Mark
1h R. Eades Palmyra 2:0545
1h Don Butler Sullivan 2:0645
2h Smellie Eureka  
2h Dewey Tarpy Knoxville  
3h Manley Georgetown  
3h Frank Parsley Pawnee  
4h Root Centralia  
4h Marsden Hunt Morrison  

1-mile run

Place Name School Mark
1 Merle Nott LaGrange (Lyons) 4:41
2 Floyd Ritter Normal (Community)  
3 Bruce Cunningham Mattoon  
4 Norman Paris  

120-yard high hurdles

Place Name School Mark
1 Wallace Fey LaGrange (Lyons) :17
2 Bucheit Beardstown  
3 Dorey Tomlinson Jacksonville (H.S.)  
4 Scholl Watseka  

220-yard low hurdles

Place Name School Mark
1 Wallace Fey LaGrange (Lyons) :2635
2 Bailey Charleston  
3 L. Bridgeford Joy  
4 Willard Giles Knoxville  

880-yard relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 LaGrange (Lyons) 1:3515
2 Harrisburg  
3 Jacksonville (H.S.)  

high jump

Place Name School Mark
1 Walter Addems Manteno 5-9
2 Miller Sparta  
3 N. Grant Manteno  
4t Bullman Bunker Hill  
4t Foster Kenney  

pole vault

Place Name School Mark
1 Sherman Landers Oregon 11-912
2 Bucheit Beardstown  
3 L. Bridgeford Joy  
4 Hal Routzahn Girard  

long jump

Place Name School Mark
1 Harry Dorris Harrisburg 21-8
2 C. Miller Cabery  
3 Floyd Smart LaGrange (Lyons)  
4 Sherman Landers Oregon  

shot put

Place Name School Mark
1 Joe Baker El Paso 44-112
2 Darst Eureka  
3 Miller Sparta  
4 Haney Harvey (Thornton)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Joe Baker El Paso 117-10
2 E. Meyer Jacksonville (H.S.)  
3 Darst Eureka  
4 Simpson Eureka  

hammer throw

Place Name School Mark
1 Erp Chrisman 154-0
2 Stinson Eldorado  
3 E. Meyer Jacksonville (H.S.)  
4 Paul Scott LaGrange (Lyons)  

1915-16 (A)

50-yard dash

Place Name School Mark
1 R. Hargraves Joliet (Twp.) :0545
2 (William) Archie Dowding Chicago (Bowen)  
3 Boulin Chicago (Crane)  
4 Hecox Oak Park (O.P.-River Forest)  

100-yard dash

Place Name School Mark
1 Paul Powers Decatur (H.S.) :1025
2 R. Hargraves Joliet (Twp.)  
3 Porter Durkee LaGrange (Lyons)  
4 Dariel Fitzske LaSalle (L.-Peru)  

220-yard dash

Place Name School Mark
1 Paul Powers Decatur (H.S.) :2325
2 (Robert) Jerome Dunne Springfield (H.S.)  
3 F. Patton Chicago (Englewood)  
4 Mort Harris Chicago (University)  
1 Paul Powers Decatur (H.S.) :2325
2 (Robert) Jerome Dunne Springfield (H.S.)  
3 F. Patton Chicago (Englewood)  
4 Mort Harris Chicago (University)  

440-yard dash

Place Name School Mark
1 Bill Jacobs Joliet (Twp.) :5335
2 W. Pickard Chicago (Senn)  
3 E. Hodell Freeport (H.S.)  
4 Witt Butler Springfield (H.S.)  

880-yard run

Place Name School Mark
1 Richard Rees Aurora (East) 2:0435
2 Rolla Arnold Springfield (H.S.)  
3 W. Moore Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 A. Mason Joliet (Twp.)  

1-mile run

Place Name School Mark
1 Merle Nott LaGrange (Lyons) 4:3925
2 George Blauvelt Springfield (H.S.)  
3 Cyril Morrisey Aurora (East)  
4 D. Russell Chicago (Crane)  

120-yard high hurdles

Place Name School Mark
1 Earl Gilfillan Joliet (Twp.) :1635
2 Wallace Fey LaGrange (Lyons)  
3 Leroy Hardy Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Jack Pratt Chicago (Lane)  

220-yard low hurdles

Place Name School Mark
1 Wallace Fey LaGrange (Lyons) :2625
2 Hugh Hobart Urbana (H.S.)  
3 Leroy Hardy Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Maulding Gibbs Chicago (Crane)  

880-yard relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Joliet (Twp.) 1:3515
    Earl Gilfillan, R. Hargraves, Bill Jacobs, Kallman  
2 Freeport (H.S.)  
3 Evanston (Twp.)  
4 Chicago (Crane)  

high jump

Place Name School Mark
1 Jack Pratt Chicago (Lane) 5-8
2 E. Middleton Chicago (Crane)  
3 R. Swezey LaGrange (Lyons)  
4 Arthur Gantz Champaign (H.S.)  

pole vault

Place Name School Mark
1 Harry Eielson Springfield (H.S.) 11-3
2 Norman Albright Chicago (University)  
3 Otto Borah Urbana (H.S.)  
4 Robert Birkhoff Chicago (Hyde Park)  

long jump

Place Name School Mark
1 (William) Archie Dowding Chicago (Bowen) 21-034
2 H. Lewis Chicago (Crane)  
3 Donald Lourie LaSalle (L.-Peru)  
4 Maulding Gibbs Chicago (Crane)  

shot put

Place Name School Mark
1 Delmar Allman Urbana (H.S.) 47-412
2 Glenn Holmes Freeport (H.S.)  
3 Stephens Paris  
4 J. McCauley Chicago (Crane)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Delmar Allman Urbana (H.S.) 132-0
2 Earl Gilfillan Joliet (Twp.)  
3 Glenn Holmes Freeport (H.S.)  
4 Albert Pike Aurora (East)  

hammer throw

Place Name School Mark
1 Stephens Paris 127-1
2 Albert Pike Aurora (East)  
3 W. Meyer Joliet (Twp.)  
4 Virgil Jessen Urbana (H.S.)  

1915-16 (B)

50-yard dash

Place Name School Mark
1 Harold Holmes Normal (Community) :0545
2 P. Nagle Chicago Heights (Bloom Twp.)  
3 Raymond Nichols Monticello  
4 Howell Arthur  

100-yard dash

Place Name School Mark
1 Nesbit Carbondale (H.S.) :1035
2 Bailey Charleston  
3 Harrison Casey  
4 P. Nagle Chicago Heights (Bloom Twp.)  

220-yard dash

Place Name School Mark
1 Orlo Jordan Pawnee :24
2 L. Holmes Chicago (University)  
3 Homer/Howard Reynolds Jacksonville (H.S.)  
4 Drake Mazon  
1 Orlo Jordan Pawnee :24
2 L. Holmes Chicago (University)  
3 Homer/Howard Reynolds Jacksonville (H.S.)  
4 Drake Mazon  

440-yard dash

Place Name School Mark
1 George "Cubby" Cuthbertson Harrisburg :5335
2 Neal Chambers Pawnee  
3 Bob Emory Chicago (Morgan Park)  
4 E. Lumsden Bement  

880-yard run

Place Name School Mark
1 Gustafson Georgetown 2:0845
2 G. Caskey Chicago Heights (Bloom Twp.)  
3 Arthur Stewart Harrisburg  
4 Frank Johnson Mattoon  

1-mile run

Place Name School Mark
1 Gordon McGinnis Aurora (West) 4:4315
2 John Mitchell Aurora (West)  
3 Hodel Roanoke  
4 Sedock Sullivan  

120-yard high hurdles

Place Name School Mark
1 Sherman Landers Oregon :1625
2 Dorey Tomlinson Jacksonville (H.S.)  
3 Pierce Watseka  

220-yard low hurdles

Place Name School Mark
1 Dorey Tomlinson Jacksonville (H.S.) :2635
2 Harry Dorris Harrisburg  
3 Russell Hull Jacksonville (H.S.)  
4 Richards Georgetown  

880-yard relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Harrisburg 1:3735
    George "Cubby" Cuthbertson, Harry Dorris, Gibbons, Kane  
2 Mazon  
3 Pawnee  
4 Georgetown  

high jump

Place Name School Mark
1 Walter Addems Manteno 5-812
2t J. Cogdal Atwood  
2t George Krogness Chicago (Latin)  
2t Miller Sparta  

pole vault

Place Name School Mark
1 Sherman Landers Oregon 10-0
2 Pate Shelbyville  
3 Anderson Charleston  
4 Hayworth Georgetown  

long jump

Place Name School Mark
1 Harry Dorris Harrisburg 21-5
2 Walter Addems Manteno  
3 Wilson Carbondale (H.S.)  
4 Homer/Howard Reynolds Jacksonville (H.S.)  

shot put

Place Name School Mark
1 Crabtree Palmyra 46-6
2 H. Newport Mazon  
3 Miller Sparta  
4 Milt Angier Beardstown  

discus throw

Place Name School Mark
1 George Piper Byron 114-2
2 H. Newport Mazon  
3 Stanton Boardman Hoopeston  
4 Boyd Shelbyville  

hammer throw

Place Name School Mark
1 Drake Gillespie 139-0
2 George Piper Byron  
3 LeMay Casey  
4 Stinson Eldorado  

1915-16 (C)

50-yard dash

Place Name School Mark
1 H. Zerwer Chicago (Lewis Institute) :06
2 Ringo Brazil, Ind.  
3 Shannon Brazil, Ind.  

100-yard dash

Place Name School Mark
1 H. Zerwer Chicago (Lewis Institute) :1035
2 Ringo Brazil, Ind.  
3 Shannon Brazil, Ind.  

220-yard dash

Place Name School Mark
1 Ken Cram Evanston (E. Academy) :2535
2 Harvey Chicago (Morgan Park Academy)  
3 Clark Brazil, Ind.  
1 Ken Cram Evanston (E. Academy) :2535
2 Harvey Chicago (Morgan Park Academy)  
3 Clark Brazil, Ind.  

440-yard dash

Place Name School Mark
1 F. Hamm Evanston (E. Academy) :5245
2 Stanley Jaicks Lake Forest (L.F. Academy)  
3 S. Olson Evanston (E. Academy)  
4 P. Herriot Chicago (Morgan Park Academy)  

880-yard run

Place Name School Mark
1 Mueller Evanston (E. Academy) 2:0925
2 Shumway Lake Forest (L.F. Academy)  
3 Payne Brazil, Ind.  
4 P. Herriot Chicago (Morgan Park Academy)  

1-mile run

Place Name School Mark
1 E. Burgess Evanston (E. Academy) 5:1425
2 Adams Brazil, Ind.  
3 G. Goodenough Lake Forest (L.F. Academy)  

120-yard high hurdles

Place Name School Mark
1 D. Rogers Lake Forest (L.F. Academy) :1635
2 H. Armstrong Evanston (E. Academy)  

220-yard low hurdles

Place Name School Mark
1 D. Rogers Lake Forest (L.F. Academy) :2925
2 Faylor Evanston (E. Academy)  

880-yard relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (E. Academy) 1:40
2 Brazil, Ind.  

high jump

Place Name School Mark
1 H. Armstrong Evanston (E. Academy) 5-7
2 Harvey Chicago (Morgan Park Academy)  
3 Scholz St. Joseph, Mich.  

pole vault

Place Name School Mark
1 Edwin Myers Lake Forest (L.F. Academy) 11-3
2 Faylor Evanston (E. Academy)  
3 Tettweiler Lake Forest (L.F. Academy)  

long jump

Place Name School Mark
1 Ken Cram Evanston (E. Academy) 20-0
2 Clark Brazil, Ind.  
3 J. Brinkerhoff Lake Forest (L.F. Academy)  

shot put

Place Name School Mark
1 Joe Baker Chicago (Morgan Park Academy) 46-9
2 Wand Onarga (Grand Prairie Seminary)  
3 Scholz St. Joseph, Mich.  

discus throw

Place Name School Mark
1 Joe Baker Chicago (Morgan Park Academy) 122-4
2 Wand Onarga (Grand Prairie Seminary)  
3 C. Jackson Evanston (E. Academy)  

hammer throw

Place Name School Mark
1 R. Owsley Lake Forest (L.F. Academy) 142-2
2 C. Jackson Evanston (E. Academy)  

1918-19 (A)

50-yard dash

Place Name School Mark
1 Harry Hodde Springfield (H.S.) :0535
2 Martin Lyons Urbana (H.S.)  
3 Morris Myers Chicago (Crane)  
4 Herman Heschin Chicago (Hyde Park)  

100-yard dash

Place Name School Mark
1 Frank Coffin Oak Park (O.P.-River Forest) :1015
2 Martin Lyons Urbana (H.S.)  
3 Morris Myers Chicago (Crane)  
4 Charles Allen Evanston (Twp.)  

220-yard dash

Place Name School Mark
1 Frank Coffin Oak Park (O.P.-River Forest) :2345
2 Harry Hodde Springfield (H.S.)  
3 Herman Heschin Chicago (Hyde Park)  
4 Charles Allen Evanston (Twp.)  
1 Frank Coffin Oak Park (O.P.-River Forest) :2345
2 Harry Hodde Springfield (H.S.)  
3 Herman Heschin Chicago (Hyde Park)  
4 Charles Allen Evanston (Twp.)  

440-yard dash (2 final heats)

Place Name School Mark
1h Cecil Jordan Galesburg (H.S.) :5645
1h James Harney Oak Park (O.P.-River Forest) :5435
2h Arnold Olson LaGrange (Lyons)  
2h Leslie Chaney Springfield (H.S.)  
3h Arthur Frankenstein Chicago (Hyde Park)  
3h Wesley Corson Springfield (H.S.)  
4h Weyman McIntosh Highland Park (Deerfield-Shields)  
4h Joseph Godfrey Oak Park (O.P.-River Forest)  

880-yard run

Place Name School Mark
1 Donald Carter Chicago (Hyde Park) 2:0435
2 Lowell Goulding Danville (H.S.)  
3 C. Schultz Chicago (Senn)  
4 Victor Kraft Oak Park (O.P.-River Forest)  

1-mile run

Place Name School Mark
1 William Bradford LaGrange (Lyons) 4:5125
2 Dick Hill Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Bell Champaign (H.S.)  
4 Edwin Wells Oak Park (O.P.-River Forest)  

120-yard high hurdles

Place Name School Mark
1 Wallace Kimball Highland Park (Deerfield-Shields) :1615
2 David Kimball Highland Park (Deerfield-Shields)  
3 Henry Wallace Chicago (Hyde Park)  
4 John Wootan Evanston (Twp.)  

220-yard low hurdles

Place Name School Mark
1 James Pyott Oak Park (O.P.-River Forest) :27
2 Fred Major Champaign (H.S.)  
3 John Wootan Evanston (Twp.)  
4 Hansen Chicago (Senn)  

880-yard relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Oak Park (O.P.-River Forest) 1:3635
    Frank Coffin, Joseph Godfrey, Harvey, James Pyott  

high jump

Place Name School Mark
1 Dave Evans Evanston (Twp.) 5-4
2 Frank Meyers Champaign (H.S.)  
3 Albert Mathias Chicago (Hyde Park)  
4 Norton Sutton Oak Park (O.P.-River Forest)  

pole vault

Place Name School Mark
1 Dean Brownell Champaign (H.S.) 11-6
2 Carl Woolsey Danville (H.S.)  
3 Joseph Gallant Chicago (Hyde Park)  
4 Albert Mathias Chicago (Hyde Park)  

long jump

Place Name School Mark
1 Henry Wallace Chicago (Hyde Park) 20-212
2 James Pyott Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Norton Sutton Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 R. Schweger Chicago (Senn)  

shot put

Place Name School Mark
1 Omar Allman Urbana (H.S.) 39-712
2 Max Poskover Springfield (H.S.)  
3 Arthur White Chicago (Hyde Park)  
4 Raynor Timme Oak Park (O.P.-River Forest)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Walters Kankakee (Sr.) 100-714
2 Omar Allman Urbana (H.S.)  
3 Dean Brownell Champaign (H.S.)  
4 R. Schweger Chicago (Senn)  

hammer throw

Place Name School Mark
1 Russell Carpenter Oak Park (O.P.-River Forest) 86-0
2 Roy Simmons Chicago (Hyde Park)  
3 Bill Collignon Danville (H.S.)  
4 William Landis Chicago (Hyde Park)  

javelin throw

Place Name School Mark
1 Elsworth Sheridan Highland Park (Deerfield-Shields) 114-012
2 Leo Sheldon Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Wallace Kimball Highland Park (Deerfield-Shields)  
4 Russell Carpenter Oak Park (O.P.-River Forest)  

1918-19 (B)

50-yard dash

Place Name School Mark
1 Edward "Buck" Southard Edwardsville (H.S.) :0525
2 Glen Saddler Taylorville  
3 Safford Washburn  
4 Hilger Jenkins Chicago (University)  

100-yard dash

Place Name School Mark
1 Edward "Buck" Southard Edwardsville (H.S.) :1015
2 Alex Jones Chicago (University)  
3 Green Elmwood  
4 Smith Georgetown  

220-yard dash

Place Name School Mark
1 Smith Georgetown :2345
2 Edward Flink Lockport (Twp.)  
3 Alvin Park Flanagan  
4 Fletcher Winchester  
1 Smith Georgetown :2345
2 Edward Flink Lockport (Twp.)  
3 Alvin Park Flanagan  
4 Fletcher Winchester  

440-yard dash (2 final heats)

Place Name School Mark
1h Moore Atwood :57
1h Harnback Olney (H.S.) :55
2h Macklin Georgetown  
2h Barnes Washburn  
3h Max Shrayer Chicago (University)  
3h Burnes Tuscola  
4h Don Cash Seaton El Paso  
4h Aydelott Pekin  

880-yard run

Place Name School Mark
1 Perry Shaw Delavan 2:08
2 Ralph McElvain Auburn  
3 Fred Aubrey El Paso  
4 Byerly Catlin  

1-mile run

Place Name School Mark
1 Bevans Alvin 5:05
2 Crum Waverly  
3 Bratton Georgetown  
4 Brockway Watseka  

120-yard high hurdles

Place Name School Mark
1 Clark Millikan Chicago (University) :18
2 Kenneth Boyle Stonington  

220-yard low hurdles

Place Name School Mark
1 Alex Jones Chicago (University) :2735
2 Don Cash Seaton El Paso  
3 Harshbarger Atwood  
4 Ira Martin Auburn  

880-yard relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Georgetown 1:3825
    Hunley, Macklin, Smith, Spang  

high jump

Place Name School Mark
1 Ira Martin Auburn 5-8
2 Wierman Atwood  
3 Harold Mulcahey Delavan  
4 Schmate Rossville  

pole vault

Place Name School Mark
1 Arthur Lee LaSalle (L.-Peru) 11-3
2 Kuntz Eureka  
3 Wierman Atwood  
4 Steele Bement  

long jump

Place Name School Mark
1 George Barnhill Herrin (H.S.) 21-912
2 Green Elmwood  
3 Roberts Olney (H.S.)  
4 Don Cash Seaton El Paso  

shot put

Place Name School Mark
1 Meyers Altona 44-212
2 L. Carter Elmwood  
3 Thomas Rossville  
4 Stump Watseka  

discus throw

Place Name School Mark
1 Meyers Altona 113-112
2 Wills Watseka  
3 Thomas Rossville  
4 Paris Louchs Hillsboro  

hammer throw

Place Name School Mark
1 Carl Furniss Mattoon 159-2
2 George Kasper Lockport (Twp.)  
3 Perisho Chrisman  

javelin throw

Place Name School Mark
1 Viskosil Lockport (Twp.) 114-10
2 Dean Mullen Taylorville  
3 Fitzgerald Lockport (Twp.)  
4 Carl Furniss Mattoon  

1919-20 (A)

50-yard dash

Place Name School Mark
1 Morris Myers Chicago (Crane) :0545
2 Herbert Steger Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 John Maule Belleville (Twp.)  
4 Dave Ross Springfield (H.S.)  

100-yard dash

Place Name School Mark
1 Morris Myers Chicago (Crane) :1025
2 Frank Coffin Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Martin Lyons Urbana (H.S.)  
4 John Maule Belleville (Twp.)  

220-yard dash

Place Name School Mark
1 Frank Coffin Oak Park (O.P.-River Forest) :2245
2 Martin Lyons Urbana (H.S.)  
3 Garfield Proctor Highland Park (Deerfield-Shields)  
4 Bayer Paris  
1 Frank Coffin Oak Park (O.P.-River Forest) :2245
2 Martin Lyons Urbana (H.S.)  
3 Garfield Proctor Highland Park (Deerfield-Shields)  
4 Bayer Paris  

440-yard dash (2 final heats)

Place Name School Mark
1h Earl Britton Elgin (H.S.) :55
1h Theopilus Mann Springfield (H.S.) :54
2h Alex Ryburn Aurora (East)  
2h Jerome Kappenmacher Chicago (Lake View)  
3h Francis Godolphin Oak Park (O.P.-River Forest)  
3h Warrington Lyons Oak Park (O.P.-River Forest)  
4h John Frakes Champaign (H.S.)  
4h George Bruington Galesburg (H.S.)  

880-yard run (2 final heats)

Place Name School Mark
1h Edward Ryan Elgin (H.S.) 2:07
1h Floyd Howell Galesburg (H.S.) 2:0715
2h Douglass Jacksonville (H.S.)  
2h John Bergstresser Springfield (H.S.)  
3h Bob Jamar Evanston (Twp.)  
3h Horace Moses Oak Park (O.P.-River Forest)  
4h Raymond Widney Maywood (Proviso)  
4h George Campbell Springfield (H.S.)  

1-mile run

Place Name School Mark
1 W. Cox Centralia 4:4435
2 Dick Hill Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Fred Clapp Aurora (East)  
4 Dayton Willard Oak Park (O.P.-River Forest)  

120-yard high hurdles

Place Name School Mark
1 David Kimball Highland Park (Deerfield-Shields) :1625
2 Wallace McIlwain Highland Park (Deerfield-Shields)  
3 Fred Lucas Jacksonville (H.S.)  
4 David Butler Elgin (H.S.)  

220-yard low hurdles

Place Name School Mark
1 David Kimball Highland Park (Deerfield-Shields) :2425
2 Fred Major Champaign (H.S.)  
3 Charles Stewart Highland Park (Deerfield-Shields)  
4 Erwin Seago Springfield (H.S.)  

880-yard relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Highland Park (Deerfield-Shields) 1:3425
2 Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Springfield (H.S.)  
4 Champaign (H.S.)  

high jump

Place Name School Mark
1t Stephen Ferns Springfield (H.S.) 5-7
1t Homer Greer Urbana (H.S.) 5-7
3t Orville Baird Evanston (Twp.)  
3t Howard Decker Oak Park (O.P.-River Forest)  

pole vault

Place Name School Mark
1 Allan Steele Urbana (H.S.) 11-0
2 Carl Woolsey Danville (H.S.)  
3t Phil Hill Galesburg (H.S.)  
3t Leo Sheldon Oak Park (O.P.-River Forest)  

long jump

Place Name School Mark
1 Marshall Sweeney Chicago (Lake View) 21-9
2 Fred Major Champaign (H.S.)  
3 Allan Steele Urbana (H.S.)  
4 Arthur Rehm Oak Park (O.P.-River Forest)  

shot put

Place Name School Mark
1 Molchon Jacksonville (H.S.) 40-034
2 Warrington Lyons Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Wallace McIlwain Highland Park (Deerfield-Shields)  
4 Bachman Chicago (Tilden)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Molchon Jacksonville (H.S.) 109-8
2 Pruitt Centralia  
3 Robert Wilcoxen Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Omar Allman Urbana (H.S.)  

hammer throw

Place Name School Mark
1 Omar Allman Urbana (H.S.) 130-618
2 Bernie Shively Paris  
3 Lloyd Phillips Urbana (H.S.)  
4 Robert Wilcoxen Oak Park (O.P.-River Forest)  

javelin throw

Place Name School Mark
1 Felice Caruso Oak Park (O.P.-River Forest) 139-11
2t Arthur Rehm Oak Park (O.P.-River Forest)  
2t Bernie Shively Paris  
4 Emil Lauridsen Highland Park (Deerfield-Shields)  

1919-20 (B)

50-yard dash

Place Name School Mark
1 Robert Ayers Hinsdale (Twp.) :0545
2 Bill Shindler Litchfield  
3 Bernard Livergood Stonington  
4 Noel Gordon El Paso  

100-yard dash

Place Name School Mark
1 Robert Ayers Hinsdale (Twp.) :1045
2 Don Cash Seaton El Paso  
3 Harold "Red" Grange Wheaton (H.S.)  
4 Stark Atwood  

220-yard dash

Place Name School Mark
1 Green Elmwood :2425
2 Ollin Driver Girard  
3 Terpenning Catlin  
4 Harold "Red" Grange Wheaton (H.S.)  
1 Green Elmwood :2425
2 Ollin Driver Girard  
3 Terpenning Catlin  
4 Harold "Red" Grange Wheaton (H.S.)  

440-yard dash (2 final heats)

Place Name School Mark
1h Delburt Short Carrollton :54
1h C. Rugh Forrest :53
2h Julian House Casey  
2h Heinsaker Marion (H.S.)  
3h Earl Donahue Carlinville  
3h Macklin Georgetown  
4h Parker Catlin  
4h Campbell White Hall  

880-yard run (2 final heats)

Place Name School Mark
1h Ralph McElvain Auburn 2:0715
1h Edwin Mieher Carlinville 2:0945
2h Nelson Glen Ellyn (Glenbard)  
2h Theodore Lamb Hinsdale (Twp.)  
3h Lusk Flora  
3h Kenneth Timm Tuscola  
4h Biggs Marion (H.S.)  
4h Oliver Graves Wyoming  

1-mile run

Place Name School Mark
1 Howard Baird Carlinville 4:5325
2 Crum Waverly  
3 Harold Armstrong Virginia  
4 Groves Marion (H.S.)  

120-yard high hurdles

Place Name School Mark
1 Richard Giller Carrollton :18
2 Lamasters Marion (H.S.)  
3 Loren Hunsley Taylorville  
4 William Lear Tuscola  

220-yard low hurdles

Place Name School Mark
1 Don Cash Seaton El Paso :2715
2 Steele Joy  
3 Lamasters Marion (H.S.)  
4 Richard Giller Carrollton  

880-yard relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Marion (H.S.) 1:3715
2 El Paso  
3 Carrollton  
4 Forrest  

high jump

Place Name School Mark
1t Wierman Atwood 5-9
1t Harold "Red" Grange Wheaton (H.S.) 5-9
3 Morrow Joy  
4 Ira Martin Auburn  

pole vault

Place Name School Mark
1 R. Griggs Brimfield 11-3
2t Arthur Lee LaSalle (L.-Peru)  
2t Allen Vohs LaSalle (L.-Peru)  
4t Roberts Brimfield  
4t Sterling Littlepage Girard  
4t Wallace Marion (H.S.)  
4t Loren Hunsley Taylorville  
4t Mark Skiles Virginia  

long jump

Place Name School Mark
1 Bernard Livergood Stonington 20-712
2 Ollin Driver Girard  
3 Clyde Welch Auburn  
4 Green Elmwood  

shot put

Place Name School Mark
1 Meyers Altona 45-734
2 Willard Whitler Girard  
3 L. Carter Elmwood  
4 Newell Beatty Hinsdale (Twp.)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Meyers Altona 130-7
2 Britt Armington  
3 Harold Shrout Stonington  
4 Weeks Greenville  

hammer throw

Place Name School Mark
1 Stewart Walters Mattoon 103-11
2 Knight Waverly  
3 Reeder Atwood  
4 Jarrett Waverly  

javelin throw

Place Name School Mark
1 Rolland Meade Virginia 142-1134
2 Jarmon Elmwood  
3 Cox Sparta  
4 Pasmas Watseka