Boys Track & Field Medalists

* Last updated at 10:10 am on Monday, June 2, 2014

Print this page

2000-01 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Ryan Shields Chicago (Leo) :10.64
2 Brad Brachear Harrisburg :10.70
3 Matt Scherer Bridgeport (Red Hill) :10.87
4 Ian Swindler Elmwood :11.04
5 Joe Mastrino Elmhurst (Immaculate Conception) :11.11
6 Adam Thurston Annawan :11.14
7 Daniel Thomas Sparta :11.21
8 Sam Byndom Piasa (Southwestern) :11.23
9 Dan Hertzner Ottawa (Marquette) :11.26

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Ryan Shields Chicago (Leo) :21.83
2 Brad Brachear Harrisburg :21.99
3 Matt Scherer Bridgeport (Red Hill) :22.42
4 Kevin Hill St. Joseph (S.J.-Ogden) :22.89
5 Adam Thurston Annawan :22.89
6 Sam Byndom Piasa (Southwestern) :22.92
7 Dan Stanley Byron :23.11
8 Seth Stambaugh Beardstown :23.18
9 Daniel Thomas Sparta :23.31

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Ryan Shields Chicago (Leo) :47.73
2 Matt Scherer Bridgeport (Red Hill) :48.06
3 Clinton Perrot Plano :49.83
4 Braden Jones Harrisburg :50.18
5 Dustin Graham Anna (A.-Jonesboro) :50.29
6 Doug McDannald St. Joseph (S.J.-Ogden) :50.70
7 Dan Mincemoyer Stillman Valley :50.74
8 Seth Stambaugh Beardstown :50.79
9 Torre Campbell Chicago (Hales Franciscan) :51.26

800-meter run

Place Name School Mark
1 Aaron King Knoxville 1:54.34
2 Whitney Burns Chicago (Leo) 1:55.15
3 Earl Ali Burlington (Central) 1:55.78
4 Michael Ordaz Chillicothe (Illinois Valley Central) 1:57.51
5 Shawn Vanausdoll Arthur 1:57.67
6 Joel Boehner Forreston 1:58.60
7 Tyson Schnitker Robinson 1:59.29
8 Chris Holden Westmont 1:59.43
9 Aaron Vaughn St. Joseph (S.J.-Ogden) 2:00.14

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Matt Field West Chicago (Wheaton Academy) 4:24.31
2 Daniel Martin Eureka 4:24.58
3 Paul Jellema Lansing (Illiana Christian) 4:25.30
4 Jason Bill Manlius (Bureau Valley) 4:25.84
5 Shawn Lucas Elgin (St. Edward) 4:26.63
6 Pat Quinn Wheaton (St. Francis) 4:26.74
7 Jesse Landre Mt. Olive 4:27.33
8 Jacob Mahaffey Kewanee (H.S.) 4:27.36
9 Jon Houseworth Eureka 4:28.57

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Paul Jellema Lansing (Illiana Christian) 9:21.35
2 Shawn Lucas Elgin (St. Edward) 9:32.72
3 Nick Hird Rock Island (Alleman) 9:33.42
4 Steve Wilson Elmwood 9:37.09
5 Jon Houseworth Eureka 9:40.61
6 Mike Kelley Winnebago 9:41.90
7 Pat Quinn Wheaton (St. Francis) 9:43.71
8 Nathan Block Stillman Valley 9:54.44
9 Zach Barr Roseville 9:55.22

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Josh Wakey Herscher :14.64
2 Dan Roby Burlington (Central) :14.71
3 Kyle Franklin Byron :14.81
4 Paul Scheuer Dwight :14.94
5 Mike Brummel Genoa (G.-Kingston) :15.07
6 Bryan Pratt Roseville :15.29
7 Tyson Goeppinger Warrensburg (W.-Latham) :15.60
8 Brandon Lowell Downs (Tri-Valley) :16.81
9 Jake Sinclair Pana (H.S.) :28.29

300-meter intermediate hurdles

Place Name School Mark
1 Mike Pfaff Wheaton (St. Francis) :38.12
2 Dan Roby Burlington (Central) :39.44
3 Aaron King Knoxville :39.53
4 Brad Blevins Gillespie :39.89
5 Kyle Franklin Byron :40.01
6 Josh Wakey Herscher :40.18
7 Matt Umbarger St. Joseph (S.J.-Ogden) :40.37
8 Brian Segobiano Bloomington (Central Catholic) :40.42
9 Paul Scheuer Dwight :48.50

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Harrisburg :42.50
    Brad Brachear, Nick George, Braden Jones, John Perkins  
2 Chicago (Leo) :42.72
    Jason Hall, DeJhan Means, Ryan Shields, Jimmy Williams  
3 Burlington (Central) :43.60
    P.J. Carroll, Dustin Gregory, Shawn Harling, Dan Roby  
4 Chicago (Luther South) :43.61
    Jeremy Howell, Terrence McCants, Marcel Morgan, Marc Willie  
5 Kankakee (McNamara) :44.11
    Drew Bufford, Jonathan Dole, Drew Laurenti, Jarrod Nowman  
6 Amboy :44.54
    Cody Darbe, Kevin Hopper, Ryan McCoy, Jason McLaughlin  
7 Herscher :45.92
    Mitchell Kamp, Steven O'Connor, Andy Panici, Doug Thomas  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Harrisburg 1:28.06
    Brad Brachear, Nick George, Braden Jones, John Perkins  
2 Herscher 1:30.05
    Adam Davison, Mitchell Kamp, Steven O'Connor, Andy Panici  
3 Chicago (Luther South) 1:30.23
    Jeremy Howell, Terrence McCants, Marcel Morgan, Marc Willie  
4 Kankakee (McNamara) 1:30.62
    Drew Bufford, Jonathan Dole, Drew Laurenti, Jarrod Nowman  
5 Tuscola 1:30.70
    Ryan Bonner, Kenny Hogue, Craig Knight, Tommy Pierce  
6 Amboy 1:32.08
    Cody Darbe, Kevin Hopper, Ryan McCoy, Jason McLaughlin  
7 Byron 1:32.12
    Chris Baatz, Trevor Hogan, Dan Stanley, Dallas Wrasse  
8 Sparta 1:33.28
    Jeff Dancy, Darren Hess, Jon King, Daniel Thomas  
9 Chester 1:34.51
    Todd Cowan, Matt Franklin, Austin Kerkhover, Sean Yallaly  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Burlington (Central) 3:26.49
    Earl Ali, P.J. Carroll, Zach Frazier, Dustin Gregory  
2 St. Joseph (S.J.-Ogden) 3:27.45
    Doug McDannald, Aaron Vaughn, Mark Wertz, Daniel Widick  
3 Chillicothe (Illinois Valley Central) 3:27.88
    Jeff Carlson, Zach Glavash, Michael Ordaz, Keith Schonberger  
4 Oregon 3:28.32
    Matt Afflerbaugh, Andy Ballard, Chad Messer, Steve Oltmanns  
5 Monmouth (Warren) 3:30.55
    Jay Boone, Steven Koch, Michael Ray, Tyler Rundle  
6 Aledo 3:30.86
    Brock Adolphson, Troy Blaser, Brett Lee, Joe Ringle  
7 Herscher 3:34.08
    Adam Davison, Steven O'Connor, Andy Panici, Josh Wakey  
8 Gillespie 3:34.53
    Dustin Bilbruck, Brad Blevins, Craig Hohnsbehn, Scott Joyce  
9 Kankakee (McNamara) 3:35.42
    Jonathan Dole, Ben Fitzpatrick, Drew Laurenti, Jarrod Nowman  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Robinson 8:00.36
    Josh Helton, Jeff McKeighan, Tyson Schnitker, Wade Shimer  
2 Teutopolis 8:00.62
    Jeff Fearday, Phil Goeckner, Jake Meyer, Aaron Niebrugge  
3 Chillicothe (Illinois Valley Central) 8:04.62
    Zach Glavash, Josh Marshall, Michael Ordaz, Keith Schonberger  
4 Carterville 8:05.74
    Jesse Danley, Jeff Dusch, Ethan Hampton, Derek Naylor  
5 Peru (St. Bede) 8:09.51
    Nick Basalay, Tom Heitmann, Josh Moore, Jon Schlagheck  
6 Aurora (Central Catholic) 8:11.65
    Manuel Barrazza, Saul Bustamante, Joel Fullmer, Mike Glosson  
7 Columbia 8:11.94
    Scott Harres, Keith Jackson, Sean Litherland, Flavio Rovertoni  
8 Rochester 8:15.47
    Brian Bolser, Phil Damery, Kyle Monroe, David Prigge  
9 Dunlap 8:15.99
    Jeff Coffin, Bernie Heine, Adam Hitchell, Chris McKeen  

high jump

Place Name School Mark
1 Casey Becker Pawnee 6-6
2 Kyle McClelland Greenfield 6-5
3 David Tebbe Mt. Olive 6-5
4 Laith Hoffarth Freeburg 6-5
5 James Van Dyke Delavan 6-3
5 Brandon Lowell Downs (Tri-Valley) 6-3
5 Matt Richardson Woodlawn 6-3
8 David Stephenson Carlinville 6-3
8 Michael Logsdon Litchfield 6-3

pole vault

Place Name School Mark
1 Josh Wakey Herscher 15-3
2 Brian DeLoriea Stanford (Olympia) 15-0
3 John Schmale Nashville 14-3
4 Jeremy Nesemeier Oregon 14-0
5 Aaron Craig Carterville 14-0
6 Larry LeGrand Braidwood (Reed-Custer) 13-9
7 Jordan Willi DuQuoin (H.S.) 13-9
7 Caleb Deere Herrin (H.S.) 13-9
9 Dustin Bilbruck Gillespie 13-6

long jump

Place Name School Mark
1 Braden Jones Harrisburg 23-334
2 Adam Kiesler Rochester 22-4
3 Travis Williams Wood River (East Alton-W.R.) 22-3
4 Matt Scherer Bridgeport (Red Hill) 22-134
5 Paul Burton Monmouth (H.S.) 22-0
6 Oyekolade Agbaje-Williams Evergreen Park 21-814
7 Kurt Laurinaitis Lombard (Montini) 21-4
8 Marcel Morgan Chicago (Luther South) 21-334
9 Travis Paro Watseka 21-212

triple jump

Place Name School Mark
1 Jeff Dancy Sparta 45-634
2 Travis Williams Wood River (East Alton-W.R.) 45-6
3 John Huffman Rochester 44-7
4 Ryan McAdam Warrensburg (W.-Latham) 43-1112
5 Kurt Laurinaitis Lombard (Montini) 43-9
6 Larry Williams Sparta 43-712
7 Felton Williams Chicago (Hales Franciscan) 43-6
8 Christopher Easley Chicago (Leo) 43-512
9 Oyekolade Agbaje-Williams Evergreen Park 43-512

shot put

Place Name School Mark
1 Aaron Grobengieser Altamont 56-5
2 Rhett Hillard LeRoy 55-1034
3 Josh Franklin St. Joseph (S.J.-Ogden) 54-9
4 Brian Krantz Burlington (Central) 52-10
5 Michael Behrens Manlius (Bureau Valley) 52-414
6 Tukes Ayangbile Fulton (H.S.) 51-10
7 Josh Biesboer Elmhurst (Timothy Christian) 51-914
8 Novarro Emery Melrose Park (Walther Lutheran) 51-812
9 Adam Hainline Macomb 51-8

discus throw

Place Name School Mark
1 Michael Behrens Manlius (Bureau Valley) 169-7
2 C.J. Wilson St. Joseph (S.J.-Ogden) 166-5
3 Adam Hainline Macomb 165-11
4 Donny Mengarelli Seneca 164-5
5 Brian Krantz Burlington (Central) 162-4
6 Tom McIntire Galva 161-6
7 Andy Ballard Oregon 161-1
8 Matt Van Schoyck Robinson 160-5
9 Ryan Billingsley Rushville 158-6

2000-01 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Ron Mitchell South Holland (Thornwood) :10.60
2 Teddy Jackson Peoria (Manual) :10.64
3 Luke Stenberg Joliet (Catholic Academy) :10.68
4 James Keim Batavia :10.72
5 Morris Virgil Urbana (H.S.) :10.79
6 Brandon Tripp Harvey (Thornton) :10.82
7 Jeremiah Walker Chicago Heights (Bloom Twp.) :10.89
8 James Cooper Harvey (Thornton) :11.10
9 Marquice Cole Country Club Hills (Hillcrest) :11.16

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Ron Mitchell South Holland (Thornwood) :21.92
2 Maurice Jones Rock Island (H.S.) :21.96
3 James Keim Batavia :22.08
4 Morris Virgil Urbana (H.S.) :22.24
5 Sean Dickerson Springfield (Southeast) :22.28
6 Kelvin Hayden Chicago (Hubbard) :22.33
7 Luke Stenberg Joliet (Catholic Academy) :22.39
8 Robert Beach Lockport (Twp.) :22.73
9 Ryan Bennett Carol Stream (Glenbard North) :22.79

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Sean Dickerson Springfield (Southeast) :47.98
2 Dion Ballentine South Holland (Thornwood) :48.46
3 Felix Anderson Harvey (Thornton) :48.66
4 Terre Mastrino Elmhurst (York) :49.10
5 Devon Clark Chicago Heights (Marian) :49.40
6 Mike Mitidiero Chicago Heights (Marian) :49.98
7 Tyreese Andrews Chicago Heights (Bloom Twp.) :50.35
8 Kurt Laughary Morris :50.43
9 Mark Eckerle Downers Grove (North) :52.07

800-meter run

Place Name School Mark
1 Tim Hobbs Elmhurst (York) 1:51.78
2 Gabriel Cruz Maywood (Proviso East) 1:54.10
3 Mark Creger Rock Island (H.S.) 1:54.32
4 Geoff Struggles Winnetka (New Trier) 1:54.59
5 Jeremy Kruidenier Champaign (Central) 1:54.73
6 Bronco Meeks Batavia 1:55.06
7 Jake Hack Woodstock (H.S.) 1:55.13
8 Chad Tredway Mundelein (Carmel) 1:55.25
9 Scott Mahon Effingham (H.S.) 1:55.55

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Ian Cronin Lincolnshire (Stevenson) 4:10.53
2 Tim Hobbs Elmhurst (York) 4:12.12
3 Zac Sartori Lockport (Twp.) 4:14.41
4 Carlos Mendoza Bensenville (Fenton) 4:14.53
5 David Rae Naperville (North) 4:18.87
6 Peter Stasiulis Elmhurst (York) 4:19.12
7 Zach Somers Palatine (H.S.) 4:19.57
8 William Artope Evanston (Twp.) 4:20.66
9 Micah VanDenend Glen Ellyn (Glenbard South) 4:20.89

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Dan Glaz Palos Hills (Stagg) 9:09.44
2 Tony Rakaric Palatine (H.S.) 9:10.20
3 Stephen Pifer Edwardsville (H.S.) 9:13.24
4 Adam Roche Elmhurst (York) 9:14.21
5 Dan Haut Lockport (Twp.) 9:19.54
6 Pat Rizzo Schaumburg (H.S.) 9:23.29
7 Will Siemers Bensenville (Fenton) 9:24.36
8 Scott Frazin Highland Park 9:24.63
9 Tom Longo Northbrook (Glenbrook North) 9:24.91

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 A.J. Harris Wheaton (North) :14.05
2 Kevin Noel Naperville (Central) :14.46
3 Randy Wright Rantoul :14.47
4 Brandon Goebbert Hinsdale (Central) :14.48
5 Enrique Cook Chicago (Mt. Carmel) :14.50
6 Eric Mitchum Chicago (Mt. Carmel) :14.50
7 Zack Gorsage Peoria (Notre Dame) :14.52
8 Matt Comella Moline (H.S.) :14.57

300-meter intermediate hurdles

Place Name School Mark
1 Theotto Lillard Danville (H.S.) :37.83
2 Anthony Young Olympia Fields (Rich Central) :38.71
3 Nathan Probst Roselle (Lake Park) :38.92
4 Brandon Goebbert Hinsdale (Central) :39.17
5 Adrian Walker Decatur (MacArthur) :39.18
6 Chris Williams Peoria (H.S.) :39.21
7 Matt Comella Moline (H.S.) :39.24
8 Steve Schnackel Wheaton (W. Warrenville South) :39.33
9 Alonzo Nelson East St. Louis (Sr.) :41.80

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 South Holland (Thornwood) :41.64
    Dion Ballentine, Kris Horton, Marcus Lesley, Ron Mitchell  
2 Plainfield (H.S.) :42.44
    Brandon Cervantes, Charles Howell, Adam Schreiner, Jake Shields  
3 Harvey (Thornton) :42.48
    James Cooper, Jason Hearn, Jeremy Johnson, Brandon Tripp  
4 Springfield (Southeast) :42.54
    Sean Dickerson, Jullius Dye, Willie Logan, Aerisun Macon  
5 Mundelein (H.S.) :42.69
    Josh Gruenewald, James Hawkins, Darius Kennedy, Amon Ross  
6 East St. Louis (Sr.) :42.78
    Damian Banks, Hershel Hollingworth, Jamison Perry, Kenneth Woodhouse  
7 Bolingbrook :42.81
    Dionte Doris, Rich Kastl, Eric McCants, John Nicholson  
8 Machesney Park (Harlem) :43.17
    Adam Cooper, Jerry Goldsmith, Nathan Lamb, Jon Thurman  
9 Chicago Heights (Bloom Twp.) :43.30
    Tyreese Andrews, Tyrell Andrews, Thomas Moore, Jeremiah Walker  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 South Holland (Thornwood) 1:26.83
    Roger Driver, Devin Grubbs, Kris Horton, Stephen Taylor  
2 Harvey (Thornton) 1:28.15
    James Cooper, Jason Hearn, Jeremy Johnson, Brandon Tripp  
3 Chicago Heights (Bloom Twp.) 1:28.73
    Tyrell Andrews, Thomas Moore, Harold Prather, Jeremiah Walker  
4 Decatur (MacArthur) 1:28.84
    Terry Cantley, Ken Carson, Brandon Cook, Tylian Smith  
5 Plainfield (H.S.) 1:28.89
    Brandon Cervantes, Brenton Emanuel, Charles Howell, Jake Shields  
6 Rock Island (H.S.) 1:29.13
    Maurice Jones, Waylond Ryan, Dillon Smith, Bryan Tyson  
7 Danville (H.S.) 1:29.36
    Victor Cunningham, Louis Gee, Theotto Lillard, Matt Rose  
8 Darien (Hinsdale South) 1:29.38
    Nick Delelio, Mike Jados, Josh Jones, Mike Willer  
9 Batavia 1:30.11
    DeVaughn Gibson, James Keim, Nick Punzio, C.J. Wheeler  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Elmhurst (York) 3:19.05
    Dan Dzuibski, Tom Hilaris, Kevin Lawrence, Terre Mastrino  
2 South Holland (Thornwood) 3:19.64
    Dion Ballentine, Roger Driver, Devin Grubbs, Stephen Taylor  
3 Decatur (MacArthur) 3:20.47
    Terry Cantley, Brandon Cook, Tylian Smith, Adrian Walker  
4 Springfield (Southeast) 3:20.77
    Tyler Banks, Aaron Day, Sean Dickerson, Aerisun Macon  
5 St. Charles (East) 3:20.78
    Brian Burgess, Clint Cherco, J.J. Lewis, Greg Lyons  
6 East St. Louis (Sr.) 3:20.87
    Harold Brinkley, Ahmeed Hameed, Alonzo Nelson, Kenneth Woodhouse  
7 Sycamore (H.S.) 3:23.64
    Steve Abel, Josh Evans, Mike Osborne, Jay Simonds  
8 Villa Park (Willowbrook) 3:31.57
    Dan Baker, Aaron Burns, Ashley Pierce, Tramell Smith  
9 Chicago Heights (Marian) 3:31.60
    David Carceli, Devon Clark, Bris Dawkins, Mike Mitidiero  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Downers Grove (North) 7:52.90
    Eduardo Borjon, Eric Buhot, Mark Eckerle, Matt Formato  
2 Evanston (Twp.) 7:55.70
    Wilmer Fernandez, Kyle Lesmes, David Phillips, Jasen Toussaint  
3 Elmhurst (York) 7:59.49
    Mike Corry, Dan Dzuibski, Todd Jones, David Kikuchi  
4 Oak Park (O.P.-River Forest) 8:00.61
    Rob Collins, Spencer Kirk, Arjun Majumdar, Julius White  
5 Buffalo Grove 8:01.27
    Dave Deschamps, Mike Diederich, Larry Gokhman, Chris Mah  
6 Crystal Lake (Central) 8:01.52
    Chas Ballew, Dave Bell, Zach Fairfield, Matt Legel  
7 Arlington Heights (Hersey) 8:01.63
    Matt Furlet, Mark Guthrie, Steve Maltas, Carlo Oviedo  
8 Crystal Lake (Prairie Ridge) 8:01.87
    Tim Kostner, Kyle Mackenzie, Chris Morris, Kyle Sounhein  
9 Pekin 8:03.81
    Reggie Danz, Craig Rodgers, Andy Strand, Josh Strange  

high jump

Place Name School Mark
1 Chris Staron Lombard (Glenbard East) 6-10
2 Ceith Creekmur Aurora (Waubonsie Valley) 6-9
3 Andre Iguodala Springfield (Lanphier) 6-8
4 Mike Stockard Alton (Sr.) 6-8
5 James Walton Darien (Hinsdale South) 6-7
6 Ulexis Williams Springfield (H.S.) 6-7
7 Chris Frosaker Cary (C.-Grove) 6-6
8 Sean Johnston Palatine (H.S.) 6-5
9 Amin McDonald Crete (C.-Monee) 6-4

pole vault

Place Name School Mark
1 Mark Zilch Roselle (Lake Park) 15-3
2 Rich Przekop Palatine (Fremd) 14-9
3 Adam Caldwell Mt. Vernon (H.S.) 14-6
4 Mitch Kasperkiewicz Geneva 14-3
5 Travis Hayes Mt. Vernon (H.S.) 14-0
6 Kyle Baumgartner Charleston 13-9
7 Mark Judson Rockton (Hononegah) 13-9
8 Danny Burks Marion (H.S.) 13-9
9 Ken Kellett Lockport (Twp.) 13-6

long jump

Place Name School Mark
1 Tony Douglas Quincy (Sr.) 23-11
2 Aaron Burns Villa Park (Willowbrook) 22-512
3 Tylian Smith Decatur (MacArthur) 22-334
4 Devon Clark Chicago Heights (Marian) 22-3
5 Michael Harden Crete (C.-Monee) 22-114
6 Jemell Clark Carbondale (H.S.) 21-1014
7 Xavier Bradley Marion (H.S.) 21-10
8 Justin Smith Chatham (Glenwood) 21-934
9 Seantae Holland Zion (Z.-Benton) 21-914

triple jump

Place Name School Mark
1 Tylian Smith Decatur (MacArthur) 50-212
2 Dorian Douglas Cahokia (H.S.) 47-412
3 Tony Douglas Quincy (Sr.) 46-712
4 Ken Carson Decatur (MacArthur) 46-612
5 Aaron Burns Villa Park (Willowbrook) 45-5
6 Darrien King Harvey (Thornton) 45-1
7 Bryson Taylor Decatur (Eisenhower) 45-1
8 Maciej Herold Crystal Lake (Prairie Ridge) 44-1034
9 Mike Sampson Lincolnshire (Stevenson) 44-914

shot put

Place Name School Mark
1 Pete D'Agostino Arlington Heights (Hersey) 59-512
2 Riley Carrier Lisle (Benet Academy) 57-834
3 Ryan Matha Dixon (H.S.) 55-912
4 Chris Barry Orland Park (Sandburg) 55-8
5 Aaron Pollack Wheaton (North) 55-8
6 Scott Moss Minooka 55-6
7 Don Sheridan Dixon (H.S.) 55-412
8 Matt Whalen Algonquin (Jacobs) 55-234
9 Sean Delahunt Pekin 53-9

discus throw

Place Name School Mark
1 Scott Moss Minooka 190-2
2 Kurt Glesne Pekin 178-2
3 Davon Bradley Rockford (Boylan) 168-5
4 Don Sheridan Dixon (H.S.) 168-1
5 Matt Fletcher LaSalle (L.-Peru) 166-2
6 Ryan Matha Dixon (H.S.) 164-9
7 Jeff Hard Granite City 164-1
8 Cody Roberts Normal (Community) 160-8
9 Andy Thurman Pekin 158-10

2001-02 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Ryan Shields Chicago (Leo) :10.77
2 Dan Stanley Byron :11.12
3 Matt Scherer Bridgeport (Red Hill) :11.12
4 John Perkins Harrisburg :11.16
5 Ryan Bonner Tuscola :11.27
6 Seyamack Afzali Winnetka (North Shore Country Day) :11.31
7 Travis Williams Wood River (East Alton-W.R.) :11.33
8 Gregg Wiersema Morrison :11.39
9 Dwayne Smith Chicago (Hales Franciscan) :12.23

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Ryan Shields Chicago (Leo) :21.41
2 Matt Scherer Bridgeport (Red Hill) :22.16
3 Marcel Morgan Chicago (Leo) :22.33
4 Dan Stanley Byron :22.34
5 Seyamack Afzali Winnetka (North Shore Country Day) :22.40
6 Adam Thurston Annawan :22.42
7 Casey Becker Pawnee :22.54
8 Ryan Bonner Tuscola :22.67
9 Andy Towns Trenton (Wesclin) :23.07

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Ryan Shields Chicago (Leo) :46.76
2 Matt Scherer Bridgeport (Red Hill) :47.55
3 Nathan Browning Springfield (Lutheran) :48.79
4 Jordan Powell Springfield (Calvary) :49.41
5 Jermaine Jenkins Madison :49.55
6 Rob Horst Newton :49.99
7 Mike Laninga Manteno :50.04
8 Seyamack Afzali Winnetka (North Shore Country Day) :50.13

800-meter run

Place Name School Mark
1 Zach Glavash Chillicothe (Illinois Valley Central) 1:54.40
2 Darrell Fickas Fairfield 1:56.48
3 Mark McNamara Breese (Mater Dei) 1:57.59
4 Tom Heitmann Peru (St. Bede) 1:58.80
5 Shawn Lucas Elgin (St. Edward) 1:59.36
6 Nick Wyatt Momence 1:59.39
7 Jimmy Franklin Chicago (Luther North) 1:59.62
8 Adrian Myers Oregon 1:59.70
9 Doron Jones St. Joseph (S.J.-Ogden) 2:00.46

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Jason Bill Manlius (Bureau Valley) 4:18.19
2 Pat Quinn Wheaton (St. Francis) 4:20.88
3 Matt Field West Chicago (Wheaton Academy) 4:21.90
4 Jon Houseworth Eureka 4:22.95
5 Dane Zeiler Metropolis (Massac County) 4:24.63
6 Daniel Martin Eureka 4:29.31
7 Shawn Lucas Elgin (St. Edward) 4:29.67
8 Bernie Heine Dunlap 4:30.38
9 Nick Hird Rock Island (Alleman) 4:34.54

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Nick Hird Rock Island (Alleman) 9:17.55
2 Shawn Lucas Elgin (St. Edward) 9:34.44
3 Zach Barr Roseville 9:35.52
4 Brian Kelley Winnebago 9:36.11
5 David Garner Dunlap 9:36.54
6 Brad Graham Braidwood (Reed-Custer) 9:38.46
7 Andy Tremble Oregon 9:40.40
8 Dustin Marquis Manlius (Bureau Valley) 9:41.43
9 Jim Kestler Niles (Northridge Prep) 9:41.62

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 John Perkins Harrisburg :14.62
2 Bryan Pratt Roseville :14.73
3 Kurt Laurinaitis Lombard (Montini) :14.83
4 Louis Jolly Fairfield :14.97
5 Troy Kieser Gibson City (G.C.-Melvin-Sibley) :15.05
6 Ibukun Fasoranti Chicago (Hales Franciscan) :15.15
7 Branden Sholty Stanford (Olympia) :15.31

300-meter intermediate hurdles

Place Name School Mark
1 John Perkins Harrisburg :38.07
2 Jeromy Swanson Aledo :39.79
3 Brad Blevins Gillespie :40.01
4 Louis Jolly Fairfield :40.32
5 Mario Bullock Chicago (Leo) :40.33
6 Steven Koch Monmouth (Warren) :40.36
7 Cole Perkins Harrisburg :40.98
8 Blake Young Pawnee :45.55

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Leo) :42.37
    Jason Hall, Whitney Holley, Marcel Morgan, Jimmy Williams  
2 Burlington (Central) :43.15
    Dan Carroll, Dustin Gregory, Shawn Harling, Brenton Martinak  
3 St. Joseph (S.J.-Ogden) :43.69
    Josh Joy, Ryan Sjuts, Matt Umbarger, Daniel Widick  
4 Harrisburg :43.89
    Blake Brachear, Ryan Garnett, Nick George, John Perkins  
5 Herscher :44.35
    Aaron Daverin, Glen Forneris, Mitchell Kamp, Steven O'Connor  
6 Byron :44.42
    Harry Adams, Chris Baatz, Josh Cheever, Dan Stanley  
7 Morrison :44.67
    Matt Decker, Cole Swanson, Adam Temple, Gregg Wiersema  
8 Dakota :44.70
    Tyler Benning, Tanner Folk, Derek Gibson, Ted Rupnow  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Leo) 1:28.16
    Jason Hall, Akeem Hunter, Marcel Morgan, Jimmy Williams  
2 St. Joseph (S.J.-Ogden) 1:29.81
    Josh Joy, Ryan Sjuts, Matt Umbarger, Daniel Widick  
3 Burlington (Central) 1:30.50
    Dan Carroll, P.J. Carroll, Dustin Gregory, Brenton Martinak  
4 Byron 1:31.01
    Chris Baatz, Josh Cheever, Dane Mossholder, Dan Stanley  
5 Monticello 1:31.01
    Tommie Apperson, Tony Cook, Tim Hehn, Chad Marshall  
6 Metropolis (Massac County) 1:31.07
    Andrew Hosman, Gerren Rogers, Bob Shannon, Pat Whalen  
7 Harrisburg 1:31.35
    Blake Brachear, Ryan Garnett, Nick George, Nathan Murphy  
8 Wheaton (St. Francis) 1:32.43
    Brett Colbeth, Jim Duffy, Chase McGrath, Nick Powers  
9 Herscher 1:33.60
    Aaron Daverin, Mitchell Kamp, Steven O'Connor, Matthew Petersen  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Sullivan 3:23.18
    Michael Featherling, Justin Florey, Brett Lane, Adam Robinson  
2 Harrisburg 3:24.85
    Rodger Barefoot, Blake Brachear, Nick George, Nathan Murphy  
3 Port Byron (Riverdale) 3:25.26
    Dan Deines, Guy Dierikx, Jeremiah McCoy, Nick Oney  
4 Oregon 3:25.28
    Joe Danielson, Adrian Myers, Steve Oltmanns, Jay Watson  
5 Rochester 3:26.07
    Michael Czapar, Paul Jeffers, Ryan Nowakowski, Shane Ruggless  
6 Newton 3:27.01
    Jeremiah Bear, Rob Horst, Anthony Hyatt, Mike Weiler  
7 Eureka 3:30.61
    Brock Eastman, Ben Holman, Clayton Monfre, Jordan Thompson  
8 Stanford (Olympia) 3:30.85
    Cory Dillenburg, Scott Joyce, Vince McClain, Branden Sholty  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Eureka 7:58.99
    Jon Houseworth, Daniel Martin, Clayton Monfre, Doug Swanson  
2 Carterville 8:00.11
    Jesse Danley, Jeff Dusch, Derek Naylor, Kyle Williams  
3 Shelbyville 8:01.61
    Zac Hankins, Jason Hubbartt, Lucas Kramer, Adam Shoaff  
4 Aurora (Central Catholic) 8:06.44
    Saul Bustamante, Joel Fullmer, Danny Hernandez, Kyle Mikowski  
5 Rock Island (Alleman) 8:07.00
    Corey Cameron, Matt Graf, Kile Krol, Mike Rettig  
6 Rochester 8:09.83
    Brian Bolser, Phil Damery, Kyle Monroe, David Prigge  
7 Clinton 8:11.43
    Jason Howard, Josh Maxwell, Michael Reinhart, Drew Whitted  
8 Normal (University) 8:13.70
    Chris George, Matt Martin, Jacob Shaver, Kyle Yontz  
9 Burlington (Central) 8:14.16
    P.J. Carroll, Mark Luker, Josh Raney, Chris Wesson  

high jump

Place Name School Mark
1 Casey Becker Pawnee 6-7
2 Bryan Jefferson Camp Point (Central) 6-7
3 Jon Reagan Freeburg 6-5
4 Larry Williams Sparta 6-5
5 Jon Niebrugge Teutopolis 6-5
6 Shawn Harling Burlington (Central) 6-5
7 Dustin Doedtman Cowden (C.-Herrick) 6-5
7 Micah Kirstein Kankakee (McNamara) 6-5
9 David Stephenson Carlinville 6-3
9 Brad Kaufmann Princeton 6-3

pole vault

Place Name School Mark
1 Dan Christensen Sandwich 14-6
2 Morgan Ferris Marshall 14-3
3 Brock Athey Casey (C.-Westfield) 14-3
4 Anthony Weber Marengo 14-0
5 Erik Lindahl Erie 14-0
6 Kevin Lawrence Litchfield 13-9
7 Dustin Bilbruck Gillespie 13-9
8 Jordan Willi DuQuoin (H.S.) 13-9
9 Mike Weatherly Dunlap 13-6

long jump

Place Name School Mark
1 Kyle Sergent Auburn 21-1134
2 Marcel Morgan Chicago (Leo) 21-934
3 Andy Hendrix Atwood (A.-Hammond) 21-9
4 Dustin Bilbruck Gillespie 21-714
5 Kevin Wolff Carmi (C.-White County) 21-614
6 Kurt Laurinaitis Lombard (Montini) 21-534
7 Jose Oquendo Rock Falls 21-434
8 Caleb Bennett Cuba 21-412
9 Josh Westray DeLand (D.-Weldon) 21-314

triple jump

Place Name School Mark
1 Travis Williams Wood River (East Alton-W.R.) 45-1114
2 Kurt Laurinaitis Lombard (Montini) 44-1012
3 Oyekolade Agbaje-Williams Evergreen Park 44-734
4 Dan DeJong Lansing (Illiana Christian) 44-612
5 Matt Scherer Bridgeport (Red Hill) 44-034
6 Christopher Easley Chicago (Leo) 44-014
7 Shawn Harling Burlington (Central) 43-1114
8 James Lewan Evergreen Park 43-414
9 Stephen Benjamin Chicago (Leo) 43-114

shot put

Place Name School Mark
1 Steve Landers Auburn 55-314
2 Floyd Turner Melrose Park (Walther Lutheran) 54-6
3 Jimmy Schultz Stanford (Olympia) 54-534
4 Josh Franklin St. Joseph (S.J.-Ogden) 54-4
5 Jared Draper Manlius (Bureau Valley) 54-312
6 Eric Gwilt Plano 53-6
7 Lonnie Newman Chicago (Leo) 53-3
8 Gerry Stephens Robinson 52-412
9 Nick Brooks Robinson 51-512

discus throw

Place Name School Mark
1 Lance Brooks New Berlin 173-9
2 Floyd Turner Melrose Park (Walther Lutheran) 173-0
3 Lonnie Newman Chicago (Leo) 169-2
4 Tom McIntire Galva 166-4
5 Austin Hogue Tuscola 163-4
6 Mike Richardson Benton 161-4
7 Mike Schneider DuQuoin (H.S.) 160-7
8 Matt Van Schoyck Robinson 159-2
9 Aaron Ruter Forreston 156-6

2001-02 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Tyreese Andrews Chicago Heights (Bloom Twp.) :10.75
2 Marquice Cole Country Club Hills (Hillcrest) :10.75
3 Waylond Ryan Rock Island (H.S.) :10.92
4 Dion Ballentine South Holland (Thornwood) :10.93
5 Dante Morrow Joliet (Twp.) :10.95
6 Tom Zbikowski Buffalo Grove :10.97
7 Brandon Cook Decatur (MacArthur) :10.97
8 Charles Howell Plainfield (H.S.) :11.12
9 Frankie Oliver Country Club Hills (Hillcrest) :11.14

200-meter dash

Place Name School Mark
1 A.J. Harris Wheaton (North) :21.61
2 Dion Ballentine South Holland (Thornwood) :21.70
3 Waylond Ryan Rock Island (H.S.) :21.88
4 Rondell Williams Chicago (Phillips) :21.90
5 Greg Webb Wheaton (W. Warrenville South) :21.92
6 Keith Heerdegen Vernon Hills :22.06
7 Damian Banks East St. Louis (Sr.) :22.16
8 Frankie Oliver Country Club Hills (Hillcrest) :23.00
9 Mike Isbell Belleville (East) :35.35

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Dion Ballentine South Holland (Thornwood) :47.80
2 Tyreese Andrews Chicago Heights (Bloom Twp.) :48.22
3 Frankie Oliver Country Club Hills (Hillcrest) :49.13
4 Kevin Lynch Wheeling :49.64
5 Aerisun Macon Springfield (Southeast) :49.79
6 Ken Johnson Park Ridge (Maine South) :49.86
7 Chris Purifoye Carol Stream (Glenbard North) :49.91
8 Tony Marcinek Park Ridge (Maine South) :49.93
9 Jeremy Kruidenier Champaign (Central) :50.25

800-meter run

Place Name School Mark
1 Tramell Smith Villa Park (Willowbrook) 1:50.73
2 Jim Kinn Glen Ellyn (Glenbard West) 1:51.13
3 Jake Hack Woodstock (H.S.) 1:53.81
4 Adam Mormolstein Skokie (Niles North) 1:54.74
5 Erik Werden Charleston 1:54.79
6 Mike Eck Maple Park (Kaneland) 1:55.35
7 Chad Tredway Mundelein (Carmel) 1:55.81
8 Seann Kim Palatine (Fremd) 1:56.52
9 Bronco Meeks Batavia 1:57.10

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Stephen Pifer Edwardsville (H.S.) 4:10.08
2 Dan Huling Geneva 4:11.60
3 Micah VanDenend Glen Ellyn (Glenbard South) 4:11.93
4 Carlos Mendoza Bensenville (Fenton) 4:13.19
5 Daniel Strackeljahn Highland 4:14.32
6 Kevin Mayfield Skokie (Niles North) 4:17.70
7 Andy Sbertoli Bensenville (Fenton) 4:18.63
8 Eduardo Borjon Downers Grove (North) 4:21.38
9 Dave Billings Mt. Prospect (Prospect) 4:21.51

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Micah VanDenend Glen Ellyn (Glenbard South) 9:17.67
2 Matt Withrow Tinley Park (Andrew) 9:20.94
3 Scot Frazin Highland Park 9:22.16
4 Steve Maltas Arlington Heights (Hersey) 9:23.66
5 Tom Longo Northbrook (Glenbrook North) 9:23.80
6 Kevin Doran Murphysboro 9:24.47
7 Mike Popejoy Wheaton (W. Warrenville South) 9:24.95
8 Sam Romanoski Lake Zurich 9:28.31
9 Andrew McQuillan Geneva 9:28.84

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 A.J. Harris Wheaton (North) :13.79
2 Eric Mitchum Chicago (Mt. Carmel) :13.82
3 Marcus Lesley South Holland (Thornwood) :14.21
4 Adrian Walker Decatur (MacArthur) :14.35
5 Jason George Zion (Z.-Benton) :14.49
6 Eric Steffen Springfield (Lanphier) :14.50
7 Matt Schmidt Freeport (H.S.) :14.94
8 Enrique Cook Chicago (Mt. Carmel) :14.96
9 Tyler Waters Buffalo Grove :15.16

300-meter intermediate hurdles

Place Name School Mark
1 Adrian Walker Decatur (MacArthur) :36.84
2 Eric Mitchum Chicago (Mt. Carmel) :37.17
3 Jason George Zion (Z.-Benton) :37.56
4 Marcus Lesley South Holland (Thornwood) :37.68
5 Justin Harris Dolton (Thornridge) :38.25
6 John Battista DeKalb :38.34
7 Anthony Young Olympia Fields (Rich Central) :38.38
8 Nathan Probst Roselle (Lake Park) :38.42
9 Andy Parer Rock Island (H.S.) :39.65

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 South Holland (Thornwood) :41.53
    Dion Ballentine, Jeremy Johnson, Marcus Lesley, Ahkeem Waterford  
2 Wheaton (North) :41.99
    Nate Hardwick, A.J. Harris, Adam Harris, Bob McLearen  
3 Wheaton (W. Warrenville South) :42.22
    Matt Farber, Mark McGoey, Adam Tyer, Greg Webb  
4 Country Club Hills (Hillcrest) :42.23
    Marquice Cole, Dwanye Miller, Frankie Oliver, Terrence Peoples  
5 Plainfield (H.S.) :42.50
    Brandon Cervantes, Brenton Emanuel, Charles Howell, Brandon Shreve  
6 Peoria (H.S.) :42.61
    Perry Hunt, Tyson Langhorn, Chris Williams, Johnny Williams  
7 Decatur (MacArthur) :42.79
    Ken Carson, Brandon Cook, Akeem Topps, Adrian Walker  
8 East St. Louis (Sr.) :43.00
    Damian Banks, Andre Brewster, Jamison Perry, Kenneth Woodhouse  
9 Belleville (East) :43.18
    Joey Burrow, Will Henderson, Mike Isbell, Chris Parks  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 South Holland (Thornwood) 1:26.99
    Joshua Chatman, Jeremy Johnson, Stephen Taylor, Ahkeem Waterford  
2 East St. Louis (Sr.) 1:27.11
    Damian Banks, Roderick Johnson, Jamison Perry, Kenneth Woodhouse  
3 Wheaton (North) 1:27.16
    Nate Hardwick, A.J. Harris, Adam Harris, Bob McLearen  
4 Edwardsville (H.S.) 1:28.05
    Edmond Blankson, Jordon Brewer, Devon Brooks, Kyle Johnson  
5 Plainfield (H.S.) 1:28.64
    Brandon Cervantes, Brenton Emanuel, Charles Howell, Brandon Shreve  
6 Zion (Z.-Benton) 1:28.71
    Jimel Denham, Neriah Hines, Seantae Holland, Travaris Russell  
7 Rock Island (H.S.) 1:29.56
    Lawrence Davis, Kenneth Martin, Waylond Ryan, Dillon Smith  
8 Dixon (H.S.) 1:29.87
    Nate Davidson, Phil Doeh, Jeff Fritts, Dusty Smith  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 South Holland (Thornwood) 3:18.92
    Joshua Chatman, Jeremy Johnson, Stephen Taylor, Ahkeem Waterford  
2 East St. Louis (Sr.) 3:20.20
    Timothy Allen, Harold Brinkley, Ahmed Hameed, Alonzo Nelson  
3 Chicago (Morgan Park) 3:21.17
    Jerohn Fields, Carvis Lewis, Jean Middleton, Jeffrey Yarbrough  
4 Rock Island (H.S.) 3:23.17
    Michael Adamson, Lawrence Davis, Jason Reda, Dillon Smith  
5 Flossmoor (Homewood-F.) 3:23.22
    Christopher Barr, Dane Hamann, Ronald Westbrooks, Harold Whack  
6 Glen Ellyn (Glenbard West) 3:24.19
    Wayne Frederickson, Greg Haberer, Jim Kinn, Joe Qualiato  
7 Springfield (Southeast) 3:24.38
    Julius Dye, Aerisun Macon, Lance Rogers, Gary Sharpe  
8 Hoffman Estates (Conant) 3:24.43
    Kevin Dawson, Joe Rizzo, Tom Szatowski, Joe Tortorici  
9 Skokie (Niles West) 3:24.70
    Alex Filin, Craig Kaneshiro, Nick Kapsalis, Charles Williams  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Buffalo Grove 7:44.55
    Dave Deschamps, Mike Diederich, Larry Gokhman, Chris Mah  
2 Evanston (Twp.) 7:45.38
    Wilmer Fernandez, Brandon Phillips, David Phillips, Jasen Toussaint  
3 Edwardsville (H.S.) 7:47.66
    Bryan Garrison, Timon Keller, Nathan Pepper, Stephen Pifer  
4 Champaign (Central) 7:50.51
    Colin Cain, Adam Dye, Jeremy Kruidenier, Nicholas Stirrett  
5 Elmhurst (York) 7:50.95
    Mike Corry, David Kikuchi, Dan McAndrew, Tom Rosinski  
6 Naperville (Central) 7:53.03
    Erik Lentzkow, Dan Rickert, Jack Susin, Adam Teising  
7 Crystal Lake (Central) 7:53.03
    Chas Ballew, Dave Bell, Zach Fairfield, Joe Schaumann  
8 Charleston 7:55.43
    Derek Fasnacht, Kellen Fasnacht, Sean Kelly, Erik Werden  
9 Centralia 8:00.28
    Brad DeMattei, Jay Marcum, Robby Pender, Phil Pierjok  

high jump

Place Name School Mark
1 Charley Kurlinkus Rockton (Hononegah) 6-9
2 Mike Petrone Carbondale (H.S.) 6-9
3 Charles Williams Quincy (Sr.) 6-8
4 Phil Freimuth Effingham (H.S.) 6-8
5 Peter Dykstra Winnetka (New Trier) 6-7
6 Ceith Creekmur Aurora (Waubonsie Valley) 6-6
7 Rodney Blue East Moline (United) 6-6
8 Sean Johnston Palatine (H.S.) 6-4
9 Donald Rose Chicago (De La Salle) 6-4

pole vault

Place Name School Mark
1 Ben Brokaw Dixon (H.S.) 15-0
2 Justin Kozak Berwyn-Cicero (Morton) 15-0
3 Charles Williams Quincy (Sr.) 14-6
4 Dave Viken Rolling Meadows 14-6
4 Ryan Lynn Roselle (Lake Park) 14-6
6 Jon Blome Pekin 14-3
7 Adam Rude Sterling (H.S.) 14-3
7 Joel Hillman Sycamore (H.S.) 14-3
9 Mike Garcia Berwyn-Cicero (Morton) 14-0

long jump

Place Name School Mark
1 Chris Williams Peoria (H.S.) 22-1134
2 Ken Carson Decatur (MacArthur) 22-412
3 Leslie Majors South Holland (Thornwood) 22-414
4 Will Henderson Belleville (East) 22-314
5 Justin Smith Chatham (Glenwood) 22-234
6 Quinton Jordan Rockford (Jefferson) 22-212
7 Monternez Buckley Chicago (Kenwood) 22-112
8 Corey Downden Richton Park (Rich South) 21-10
9 John Alexander Palos Hills (Stagg) 21-912

triple jump

Place Name School Mark
1 Karl King Cahokia (H.S.) 48-1012
2 Steve Daniel Decatur (MacArthur) 47-612
3 Corey Downden Richton Park (Rich South) 47-3
4 Reggie Anthony Edwardsville (H.S.) 47-1
5 Ken Carson Decatur (MacArthur) 46-1112
6 Britt Taylor Darien (Hinsdale South) 46-4
7 John Alexander Palos Hills (Stagg) 45-1014
8 Carlos Whitaker North Chicago 45-6
9 Stephon Harden East St. Louis (Sr.) 45-514

shot put

Place Name School Mark
1 Matt Whalen Algonquin (Jacobs) 58-5
2 Brett Farmer Hoffman Estates (H.S.) 57-334
3 Sean Delahunt Pekin 57-1
4 Matt Cook Canton 56-934
5 Dustin Tetrault Morton 56-8
6 Marcus King Rock Island (H.S.) 56-434
7 Rodney Bowen Evanston (Twp.) 56-012
8 Jason Rhodes Belvidere (H.S.) 55-4
9 Nate Andrews Machesney Park (Harlem) 55-312

discus throw

Place Name School Mark
1 Richard Ballard Mattoon 175-5
2 Marc Holt Flossmoor (Homewood-F.) 174-0
3 Luka Ulicevic Wheaton (W. Warrenville South) 169-8
4 Edward Murray Bartonville (Limestone) 169-1
5 Cody Roberts Normal (Community) 166-2
6 Akim Millington Wheaton (North) 164-6
7 Jovica Grbic Darien (Hinsdale South) 163-7
8 Davon Bradley Rockford (Boylan) 163-2
9 Lawrence Dampeer Decatur (MacArthur) 162-9

2002-03 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Rondell Williams Chicago (Phillips) :10.86
2 DeAndre Truss Sparta :10.88
3 Jose Oquendo Rock Falls :10.98
4 Akeem Walker Chicago (Hales Franciscan) :11.06
5 Whitney Holley Chicago (Leo) :11.07
6 Jimmy Williams Chicago (Leo) :11.08
7 Dan Stanley Byron :11.21
8 Kyle Sergent Auburn :11.23
9 Andy Towns Trenton (Wesclin) :11.36

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Rondell Williams Chicago (Phillips) :21.85
2 Ryan Garnett Harrisburg :21.93
3 Chris Safranski Peru (St. Bede) :22.21
4 Dan Stanley Byron :22.25
5 Jay Boone Monmouth (Warren) :22.39
6 Jose Oquendo Rock Falls :22.52
7 DeAndre Truss Sparta :22.53
8 Zach Bell Rochester :22.70

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Nathan Browning Springfield (Lutheran) :50.15
2 Jordan Powell Springfield (Calvary) :50.63
3 Ryan Nowakowski Rochester :51.19
4 Mike Laninga Manteno :51.51
5 Patrick Hettler Rockford (Christian Life) :51.88
6 Chaise Thomas Spring Valley (Hall) :51.94
7 Adam Pennington Sandwich :52.37
8 Jordan Castrejon Minonk (Fieldcrest) :52.37
9 Bryce Carlen Toledo (Cumberland) :52.71

800-meter run

Place Name School Mark
1 Zach Glavash Chillicothe (Illinois Valley Central) 1:55.95
2 Jacob Wesemann Genoa (G.-Kingston) 1:57.92
3 Mark McNamara Breese (Mater Dei) 1:58.12
4 Cody Ellermyer DuQuoin (H.S.) 1:58.19
5 Chris George Normal (University) 1:58.28
6 Johnathon Martin Rock Falls 1:58.34
7 Adrian Myers Oregon 1:58.81
8 Chris Wesson Burlington (Central) 1:59.63
9 Jon Flaherty Spring Valley (Hall) 1:59.71

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Mike Kelley Winnebago 4:20.60
2 Dane Zeiler Metropolis (Massac County) 4:21.80
3 Kile Krol Rock Island (Alleman) 4:22.28
4 Matt Field West Chicago (Wheaton Academy) 4:22.75
5 Josh Ralston Farmington 4:26.30
6 Michael Grieve Manlius (Bureau Valley) 4:26.63
7 Curtis Flake Neoga 4:27.11
8 Kent Wories Edwardsville (Metro-East Lutheran) 4:28.87
9 Brandon Hii Dwight 4:29.06

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Andy Tremble Oregon 9:31.47
2 Brian Kelley Winnebago 9:31.67
3 Brandon Hii Dwight 9:39.31
4 Justin Kunz Lebanon 9:39.63
5 Brad Graham Braidwood (Reed-Custer) 9:41.50
6 Jeremy Kunz Lebanon 9:43.35
7 Brandon Mull Rockford (R. Christian) 9:46.69
8 Jay Stine Elmhurst (Timothy Christian) 9:49.36
9 Charlie Hatch Nashville 9:49.86

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Matt Rush Gillespie :14.75
2 Justin Raby Benton :14.77
3 Michael Liberatore Pleasant Plains :14.86
4 Nelson Miller Chicago (Leo) :14.90
5 Mario Bullock Chicago (Leo) :15.07
6 Rusty Aper Greenville :15.31
7 Louis Jolly Fairfield :15.34
8 Cole Perkins Harrisburg :15.34
9 Mark Reddel Melrose Park (Walther Lutheran) :15.36

300-meter intermediate hurdles

Place Name School Mark
1 Mario Bullock Chicago (Leo) :38.55
2 Cole Perkins Harrisburg :39.69
3 Dave Winston Westmont :39.94
4 Nelson Miller Chicago (Leo) :40.17
5 Grant Briggs Argenta (A.-Oreana) :40.57
6 Jon Czuba Genoa (G.-Kingston) :41.30
7 Ben Reeder Nashville :41.43
8 Matt Rush Gillespie :41.62
9 Mark Reddel Melrose Park (Walther Lutheran) :49.56

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Harrisburg :43.33
    Dominique Fayne, Ryan Garnett, Cole Perkins, Nathan Sumner  
2 Monticello :43.51
    Tony Cook, Tim Hehn, Chad Marshall, Jesse Vezina  
3 Dakota :43.67
    Tanner Folk, Derek Gibson, Ted Rupnow, Mike Wise  
4 Byron :43.72
    Paul Hodapp, James Oleson, Dan Stanley, Christian Wilmarth  
5 Newton :43.85
    Anthony Hyatt, Ryan Klier, Brice Rauch, Mike Weiler  
6 Sparta :43.88
    Delance Rowell, Jarvis Smith, DeAndre Truss, Chris Ward  
7 Stanford (Olympia) :44.19
    Austin Brand, Cory Dillenburg, Scott Joyce, Caleb Schmidgall  
8 Oregon :44.27
    Jason Appel, Mike Guzman, Lucas Peterson, Jay Watson  
9 Chicago (Leo) :46.86
    Jason Hall, Whitney Holley, Akeem Hunter, Jimmy Williams  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Leo) 1:30.76
    Stephen Benjamin, Whitney Holley, Akeem Hunter, Jimmy Williams  
2 Rochester 1:31.47
    Zach Bell, Paul Jeffers, Kyle Romadka, Shane Ruggless  
3 Harrisburg 1:31.83
    Dominique Fayne, Ryan Garnett, Nathan Murphy, Nathan Sumner  
4 Sparta 1:31.88
    Melvin Anderson, Delance Rowell, Jarvis Smith, DeAndre Truss  
5 Watseka 1:31.92
    Drew Becker, Travis Paro, Nathan Raymond, Travis Rogers  
6 Monticello 1:32.07
    Tony Cook, Tim Hehn, Chad Marshall, Jesse Vezina  
7 Byron 1:32.51
    Paul Hodapp, James Oleson, Dan Stanley, Christian Wilmarth  
8 Newton 1:32.97
    Lucas Emmerich, Anthony Hyatt, Ryan Klier, Mike Weiler  
9 Oregon 1:33.06
    Jason Appel, Jon Bakener, Mike Guzman, Jay Watson  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Leo) 3:24.21
    Cortez Brown, Mario Bullock, Jason Hall, Nelson Miller  
2 Rochester 3:24.89
    Jared Cullen, Paul Jeffers, Ryan Nowakowski, Shane Ruggless  
3 Oregon 3:27.03
    Jon Bakener, Mike Hutchinson, Adrian Myers, Jay Watson  
4 Harrisburg 3:29.10
    Rodger Barefoot, Blake Brachear, Nathan Murphy, Nathan Sumner  
5 Wheaton (St. Francis) 3:31.28
    Nick Powers, Colin Randall, Dan Rigney, Bill Travis  
6 Sparta 3:31.59
    Melvin Anderson, Delance Rowell, Travis Stephens, James Wilson  
7 Chillicothe (Illinois Valley Central) 3:31.84
    Dan George, Zach Glavash, Keith Schonberger, Jared Smith  
8 Genoa (G.-Kingston) 3:31.90
    Jon Czuba, Tony Howard, Nick Padiak, Jacob Wesemann  
9 Aurora (Central Catholic) 3:33.13
    Saul Bustamante, Danny Hernandez, Curt Hurd, David Mathew  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Burlington (Central) 8:02.68
    Dan Knewitz, Josh Raney, Andrew Rex, Chris Wesson  
2 Oregon 8:03.54
    Doug Donahue, Mike Hutchinson, Eric Manheim, Adrian Myers  
3 Aurora (Central Catholic) 8:08.94
    Nick Aloisio, Saul Bustamante, Danny Hernandez, Curt Hurd  
4 Eureka 8:11.77
    Jason Beer, Alex Gerber, Kevin Martin, Clayton Monfre  
5 Rockford (Christian Life) 8:13.40
    J.D. Binger, Patrick Hettler, Jeremy Koehler, Jon Koehler  
6 Winnebago 8:13.68
    Chas Fricke, Mike Kelley, Ryan Richardson, Jeremy Stevens  
7 Sparta 8:13.70
    Matt Blair, Greg McBride, Eric North, Travis Stephens  
8 Elmwood 8:14.08
    Rusty Baker, Marcus Hanley, Ed Klumb, Joe Klumb  
9 Dunlap 8:15.23
    Bernie Heine, Joe Meginnes, Matt Moehn, Kyle Smith  

high jump

Place Name School Mark
1 Jon Reagan Freeburg 6-10
2 Jon Niebrugge Teutopolis 6-8
3 Mike Chamness Anna (A.-Jonesboro) 6-6
4 Micah Kirstein Kankakee (McNamara) 6-5
5 Brad Kaufmann Princeton 6-5
6 Sam Salmon Aledo 6-4
7 Nick Raes Stanford (Olympia) 6-4
8 Jose Oquendo Rock Falls 6-4
9 Andy Studebaker Eureka 6-2
9 John Peach Kewanee (Wethersfield) 6-2

pole vault

Place Name School Mark
1 Josh Cullers Harrisburg 15-0
2 Anthony Weber Marengo 14-9
3 Brock Athey Casey (C.-Westfield) 14-9
4 Jason Petit Rochester 14-6
5 Josh Hartman Sandwich 14-3
6 Victor Beltran Sandwich 14-0
7 Kyle Nacey Braidwood (Reed-Custer) 14-0
8 Caleb Deere Herrin (H.S.) 13-9
9 John Rohn Beardstown 13-6

long jump

Place Name School Mark
1 Kyle Sergent Auburn 22-9
2 Stephen Benjamin Chicago (Leo) 22-534
3 Jose Oquendo Rock Falls 21-1112
4 Dink Simmons Carlinville 21-11
5 Travis Paro Watseka 21-834
6 Tyson Schnitker Robinson 21-814
7 Andy Hendrix Atwood (A.-Hammond) 21-8
8 Ryne Morris Mt. Carmel 20-11
9 Alex Stuart Roseville 20-1012

triple jump

Place Name School Mark
1 Stephen Benjamin Chicago (Leo) 46-614
2 Kyle Sergent Auburn 45-212
3 Dan DeJong Lansing (Illiana Christian) 44-1034
4 Larry Williams Sparta 44-614
5 Josh DeJong Lansing (Illiana Christian) 44-514
6 Melvin Anderson Sparta 44-334
7 Tanner Folk Dakota 43-11
8 George Atchison Greenville 43-1012
9 Alex Stuart Roseville 43-912

shot put

Place Name School Mark
1 Floyd Turner Melrose Park (Walther Lutheran) 62-012
2 Jimmy Schultz Stanford (Olympia) 57-634
3 Austin Hogue Tuscola 52-7
4 Joe Sawyer Cerro Gordo 51-9
5 James Blair Auburn 51-334
6 Gerry Stephens Robinson 51-212
7 Nick Brooks Robinson 50-634
8 Todd Maynard Manlius (Bureau Valley) 50-614
9 Jeff Weathersby Melrose Park (Walther Lutheran) 50-514

discus throw

Place Name School Mark
1 Floyd Turner Melrose Park (Walther Lutheran) 182-4
2 Austin Hogue Tuscola 166-9
3 Aaron Ruter Forreston 163-9
4 Adam Casper Anna (A.-Jonesboro) 162-11
5 Chad Gridley Rock Falls 157-11
6 Jimmy Schultz Stanford (Olympia) 156-2
7 Matt Wrage Delavan 152-6
8 Ben Bishop Williamsville 151-7
9 David Duncan Erie 151-0

2002-03 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Charles Howell Plainfield (H.S.) :10.49
2 Waylond Ryan Rock Island (H.S.) :10.66
3 Kent Benson Geneva :10.69
4 Nate Davidson Dixon (H.S.) :10.76
5 Brenton Emanuel Plainfield (H.S.) :10.81
6 Jeff Yarbrough Richton Park (Rich South) :10.83
7 Rashard Mendenhall Skokie (Niles West) :10.85
8 Martece Winston Crete (C.-Monee) :10.90
9 Willie Logan Springfield (Southeast) :10.91

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Jeremy Johnson South Holland (Thornwood) :21.68
2 Stephen Taylor South Holland (Thornwood) :21.88
3 Tyreese Andrews Chicago Heights (Bloom Twp.) :21.90
4 Waylond Ryan Rock Island (H.S.) :21.90
5 Kent Benson Geneva :21.94
6 Devon Brooks Edwardsville (H.S.) :22.12
7 Brenton Emanuel Plainfield (H.S.) :22.28
8 Tremaine Taylor Springfield (Southeast) :22.58
9 Martece Winston Crete (C.-Monee) :25.35

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Jeremy Johnson South Holland (Thornwood) :48.87
2 Matt Leffler Vernon Hills :49.05
3 Stephen Taylor South Holland (Thornwood) :49.16
4 Justin Harrison Wheaton (W. Warrenville South) :49.35
5 Chris Purifoye Carol Stream (Glenbard North) :49.38
6 Kyle Rose Kankakee (Sr.) :49.43
7 Tony Marcinek Park Ridge (Maine South) :49.71
8 Lee McGinnis Glen Ellyn (Glenbard South) :50.59
9 Dillon Smith Rock Island (H.S.) :51.49

800-meter run

Place Name School Mark
1 Jeremy Kruidenier Champaign (Central) 1:54.62
2 Erik Werden Charleston 1:56.99
3 Brad Topol LaGrange (Lyons) 1:57.44
4 Ryan Giuliano Hoffman Estates (Conant) 1:57.77
5 Joe Gajewski Lombard (Glenbard East) 1:57.81
6 Gary Pfennig Wheaton (W. Warrenville South) 1:57.95
7 Mike Corry Elmhurst (York) 1:58.07
8 Brett Verplank Normal (Community) 1:58.08
9 Brent Cunningham Chicago (Brother Rice) 1:58.28

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Stephen Pifer Edwardsville (H.S.) 4:14.29
2 Hunter Sheldon Vernon Hills 4:17.56
3 William McCann Decatur (MacArthur) 4:18.35
4 Micky Cobrin Lincolnshire (Stevenson) 4:18.57
5 Kevin Doran Murphysboro 4:19.65
6 John Brackmann St. Charles (North) 4:20.67
7 Jeremy Williams Lockport (Twp.) 4:21.19
8 Tim Kelly Orland Park (Sandburg) 4:23.36
9 Devin Anderson Schaumburg (H.S.) 4:23.83

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Stephen Pifer Edwardsville (H.S.) 9:06.93
2 Micky Cobrin Lincolnshire (Stevenson) 9:21.40
3 Trent Hoerr Morton 9:22.00
4 Eric MacTaggart Glen Ellyn (Glenbard South) 9:23.47
5 Matt Withrow Tinley Park (Andrew) 9:24.96
6 David Wishart Winnetka (New Trier) 9:25.93
7 Sean McNamara Elmhurst (York) 9:26.10
8 Sam Watson Oak Park (O.P.-River Forest) 9:27.84
9 Rey Alvarez Danville (H.S.) 9:30.73

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Keith Hopkins South Holland (Thornwood) :14.30
2 Matt Harden O'Fallon (H.S.) :14.34
3 Terrence Terrell Evanston (Twp.) :14.45
4 Andy Parer Rock Island (H.S.) :14.54
5 Jorge Perez Skokie (Niles West) :14.65
6 Jason Tolliver Chicago Heights (Marian) :14.65
7 Matt Heber Mundelein (H.S.) :14.78
8 Ryan Westfield Richton Park (Rich South) :14.89
9 Brad Thornton Cary (C.-Grove) :15.86

300-meter intermediate hurdles

Place Name School Mark
1 Brad Thornton Cary (C.-Grove) :38.47
2 Keith Hopkins South Holland (Thornwood) :39.24
3 Jason Tolliver Chicago Heights (Marian) :39.34
4 Matt Harden O'Fallon (H.S.) :39.49
5 Paladin Jordan Crete (C.-Monee) :39.74
6 Craig Kaneshiro Skokie (Niles West) :39.75
7 Brandon Tolson East St. Louis (Sr.) :39.87
8 Derek Fasnacht Charleston :40.04
9 Matt Bartels Edwardsville (H.S.) :40.30

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 South Holland (Thornwood) :42.24
    Floyd Davis, Jeremy Johnson, Leslie Majors, Stephen Taylor  
2 East St. Louis (Sr.) :42.56
    Timothy Allen, Andre Brewster, Nolan Gardner, Jamison Perry  
3 Hinsdale (Central) :42.65
    Justin Geiger, Alex Perkowski, Mark Perkowski, Matt Sperry  
4 Tinley Park (Andrew) :42.66
    Dave Dobersztyn, Geoff Rozovics, Ryan Schnase, Matt Vasquez  
5 Wheaton (W. Warrenville South) :42.84
    Matt Farber, Tywon Green, Justin Harrison, Eric Hoogveld  
6 Wheaton (North) :42.93
    Brian Cairns, Nate Hardwick, Adam Harris, Bob McLearen  
7 Rockton (Hononegah) :43.07
    Bryce Davis, Gary Gentry, Jarad Plummer, Pedro Santana  
8 Plainfield (H.S.) :43.20
    Chris Brown, Brenton Emanuel, Charles Howell, Tim Shults  
9 Zion (Z.-Benton) :46.09
    Jimel Denham, Roscoe Evans, Julian Lott, Brandon Macier  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Tinley Park (Andrew) 1:28.11
    Dave Dobersztyn, Geoff Rozovics, Ryan Schnase, Matt Vasquez  
2 Wheaton (North) 1:28.61
    Brian Cairns, Nate Hardwick, Adam Harris, Bob McLearen  
3 Hinsdale (Central) 1:28.64
    Justin Geiger, Alex Perkowski, Mark Perkowski, Matt Sperry  
4 Wheaton (W. Warrenville South) 1:28.82
    Matt Farber, Tywon Green, Eric Hoogveld, Greg Webb  
5 South Holland (Thornwood) 1:29.02
    Andre' Butler, Floyd Davis, Leslie Majors, DeAndre Tillman  
6 East St. Louis (Sr.) 1:29.55
    Andre Brewster, Sherman Ellington, Jamison Perry, Carlton Ward  
7 Hoffman Estates (Conant) 1:30.02
    Tim Mcenery, John Navarre, Tyler Rice, Joe Tortorici  
8 Harvey (Thornton) 1:30.64
    Angelo Lloyd, James Radford, Antwon Stapleton, Brandon Tobias  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Park Ridge (Maine South) 3:20.57
    Chuck DiFranco, Kenny Johnson, Tony Marcinek, Neil Sherlock  
2 Wheaton (W. Warrenville South) 3:21.07
    Tom Cassady, Justin Harrison, Gary Pfennig, Tom Walters  
3 East St. Louis (Sr.) 3:21.13
    Timothy Allen, Andre Brewster, Tre'Von Elam, Joshua Ware  
4 Rock Island (H.S.) 3:21.31
    Mike Adamson, Lawrence Davis, Brandin Smith, Dillon Smith  
5 Evanston (Twp.) 3:22.02
    Reginald Allen, Cornell Foreman, Sean Muldoon, Stewart Sutherland  
6 Hinsdale (Central) 3:22.72
    Alex Perkowski, Mark Perkowski, Matt Sperry, Matt Stone  
7 Naperville (Neuqua Valley) 3:23.07
    Matt Dakin, Rob Long, Alex Riley, Pat Warren  
8 Charleston 3:23.21
    Quinton Combs, Dustin Culp, Derek Fasnacht, Nathan Homann  
9 Lockport (Twp.) 3:23.55
    Randall Griffin, Anthony Hawthorne, Spencer Jensen, Mike Skinner  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Charleston 7:51.21
    Clint Coffey, Derek Fasnacht, Nathan Homann, Erik Werden  
2 Elmhurst (York) 7:51.60
    Roger Billhardt, Mike Corry, Adam Manta, Tom Rosinski  
3 Mt. Prospect (Prospect) 7:53.55
    Peter Garde, John Jenkins, Ed Murray, Dan Stock  
4 Naperville (Neuqua Valley) 7:53.86
    Ben Barron, Nick Dunn, Rob Long, Rich Stanek  
5 Centralia 7:58.34
    Brad Demattei, Blake Marcum, Jay Marcum, Phillip Pierjok  
6 LaGrange (Lyons) 8:00.11
    Tim Maier, Eugene Marino, Brad Topol, Evan Wind  
7 Moline (H.S.) 8:00.65
    Kyle Medinger, Drew Patterson, Erik Steffens, Mike Verre  
8 Barrington 8:01.11
    Mike Dorazil, Kyle Ferry, Eric Kerchberger, Brian Robertson  
9 Quincy (Sr.) 8:01.27
    William Marquart, Isaiah Robbins, Carson Smith, Jacob Zimmerman  

high jump

Place Name School Mark
1 Mike Petrone Carbondale (H.S.) 6-10
2 Obe Eruteya Niles (Notre Dame) 6-8
3 Derrick Smith Country Club Hills (Hillcrest) 6-6
4 Jordan Grupe Effingham (H.S.) 6-6
5 Cheavar Blair North Chicago 6-6
6 Kyle Hudson Mattoon 6-4
7 Jeremiah Edwards Round Lake 6-4
8 Barry Drews Carpentersville (Dundee-Crown) 6-4
9 Jared Nuxoll Effingham (H.S.) 6-4

pole vault

Place Name School Mark
1 John Adamczyk Palatine (Fremd) 15-9
2 Dave Viken Rolling Meadows 15-6
3 Justin Kozak Berwyn-Cicero (Morton) 15-0
4 Kyle Calvert Pekin 15-0
5 Aaron Mangold Ottawa (Twp.) 14-9
6 Tony Marcinek Park Ridge (Maine South) 14-6
7 Jon Blome Pekin 14-6
8 Ron Knaub Metamora 14-3
9 Mark Hollis Freeport (H.S.) 14-0

long jump

Place Name School Mark
1 Leslie Majors South Holland (Thornwood) 24-134
2 Durrell Williams Aurora (West) 23-7
3 Will Henderson Belleville (East) 23-414
4 Lawrence Williams Midlothian (Bremen) 22-934
5 Britt Taylor Darien (Hinsdale South) 22-834
6 Reggie Anthony Edwardsville (H.S.) 22-112
7 Jeremy Goodwin St. Charles (East) 22-4
8 Anton Steinhart Barrington 22-234
9 Aaron Reed Barrington 22-112

triple jump

Place Name School Mark
1 Steve Daniel Decatur (MacArthur) 49-4
2 Britt Taylor Darien (Hinsdale South) 48-614
3 Stephen Harden East St. Louis (Sr.) 47-10
4 Paladin Jordan Crete (C.-Monee) 47-612
5 Jeremy Gathing Kankakee (Sr.) 46-8
6 Blair Hadnott Aurora (West) 46-714
7 Nick Brown Maywood (Proviso East) 46-512
8 Adam Michalski Lockport (Twp.) 46-412
9 Yemi Alliu Bloomington (H.S.) 46-0

shot put

Place Name School Mark
1 Scott Block Roselle (Lake Park) 60-1014
2 Sean Delahunt Pekin 60-9
3 Paul Lindsey Oak Lawn (Richards) 60-6
4 Pat Whalen Algonquin (Jacobs) 58-1012
5 Jovan Jovanovic Park Ridge (Maine East) 57-112
6 Demetrius Terrell Decatur (Eisenhower) 56-1014
7 Landon Humbles Peoria (Richwoods) 56-8
8 Marcus King Rock Island (H.S.) 56-512
9 Robbie Krutilla Chicago (Mt. Carmel) 55-612

discus throw

Place Name School Mark
1 Adam Schroeder Rockford (Boylan) 182-6
2 Paul Lindsey Oak Lawn (Richards) 178-4
3 Marc Holt Flossmoor (Homewood-F.) 171-11
4 Jovica Grbic Darien (Hinsdale South) 171-2
5 Cody Roberts Normal (Community) 170-1
6 Marcus King Rock Island (H.S.) 169-8
7 Akim Millington Wheaton (North) 169-6
8 Landon Humbles Peoria (Richwoods) 168-4
9 Richard Behling Machesney Park (Harlem) 167-3

2003-04 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Jose Oquendo Rock Falls :10.69
2 Kyle Austin Cullom (Tri-Point) :10.91
3 Vance Templet Coal City :11.00
4 Anthony Hyatt Newton :11.06
5 Stephen Poppe West Chicago (Wheaton Academy) :11.09
6 Quincy Smith Melrose Park (Walther Lutheran) :11.13
7 Adam Pennington Sandwich :11.13
8 Reggie Stewart Momence :11.22
9 Mark Clarkson Fulton (H.S.) :11.31

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Jose Oquendo Rock Falls :22.02
2 Kyle Austin Cullom (Tri-Point) :22.34
3 Stephen Poppe West Chicago (Wheaton Academy) :22.45
4 Adam Pennington Sandwich :22.59
5 James Oleson Byron :22.63
6 Jeff Farnell Lombard (Montini) :22.75
7 DeAndre Truss Sparta :22.78
8 Quincy Smith Melrose Park (Walther Lutheran) :22.89
9 Anthony Hyatt Newton :23.35

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Nate Browning Springfield (Lutheran) :48.74
2 Adam Pennington Sandwich :49.11
3 Gerren Rogers Metropolis (Massac County) :49.19
4 John Morse Elgin (E. Academy) :49.32
5 Errick Cade Sparta :49.67
6 James Oleson Byron :49.71
7 Shane Ruggless Rochester :49.78
8 Guy Dierikx Port Byron (Riverdale) :49.91
9 Roger Jochum Hampshire :50.41

800-meter run

Place Name School Mark
1 Chris Wesson Burlington (Central) 1:55.26
2 Josh Bland Toledo (Cumberland) 1:56.48
3 Jared Cullen Rochester 1:57.68
4 Tim Jenkins Pittsfield 1:58.16
5 Cody Yager Newton 1:58.61
6 Phil Siwinski Westmont 1:58.98
7 Aaron Archibee Carlinville 1:59.73
8 Kurt Heimann Breese (Central) 2:00.46
9 Joe Klumb Elmwood 2:00.67

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Chris George Normal (University) 4:23.38
2 Josh Ralston Farmington 4:24.20
3 Dorian Ulrey Port Byron (Riverdale) 4:24.77
4 Jeremy Stevens Winnebago 4:25.02
5 Seth Pearson Georgetown (G.-Ridge Farm) 4:26.20
6 Brian McConnell Delavan 4:28.21
7 Michael Grieve Manlius (Bureau Valley) 4:29.29
8 Robert Trimble Robinson 4:29.52
9 Brandon Hii Dwight 4:31.40

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Brandon Mull Rockford (R. Christian) 9:27.63
2 Charlie Hatch Nashville 9:31.18
3 Michael Grieve Manlius (Bureau Valley) 9:34.28
4 Scott Krapf Danville (Schlarman) 9:37.20
5 Sean Houseworth Eureka 9:38.43
6 Brad Pirok Staunton 9:39.24
7 Eric Obert Liberty 9:40.41
8 Nathaniel Hird Rock Island (Alleman) 9:44.20
9 Dave Jeager Wheaton (St. Francis) 9:44.40

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Justin Raby Benton :14.72
2 Michael Liberatore Pleasant Plains :14.74
3 Nelson Miller Chicago (Leo) :14.75
4 Cole Perkins Harrisburg :14.99
5 Brandon Little Carlinville :15.01
6 Andrew Zollner Sparta :15.02
7 Jeff Scoma Princeton :15.17
8 Phillip Hall Bushnell (B.-Prairie City) :15.35
9 Garrett Finn Newton :16.17

300-meter intermediate hurdles

Place Name School Mark
1 Cole Perkins Harrisburg :38.87
2 Phillip Hall Bushnell (B.-Prairie City) :39.49
3 Sammy Biggs Morrison :39.64
4 Alec Holler Harrisburg :40.06
5 Brian York Greenville :40.21
6 Dan Kober Edwardsville (Metro-East Lutheran) :40.48
7 Chad Sparkman Orion :40.54
8 Michael Liberatore Pleasant Plains :41.20
9 Jeremy Puckett Fairfield :41.55

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Leo) :43.13
    Cedric Bailey, Akeem Hunter, Nelson Miller, Parris Rogers  
2 Newton :43.16
    Anthony Hyatt, Brice Rauch, Levi Richards, Reed Tarr  
3 Sparta :43.33
    Jarvis Smith, Derrick Tillman, DeAndre Truss, Chris Ward  
4 Harrisburg :43.58
    Nathan Brasher, Dominique Fayne, Cole Perkins, Nathan Sumner  
5 Lombard (Montini) :43.65
    Mike Albian, Jeff Farnell, Charlie Hilding, Mike Mucha  
6 Melrose Park (Walther Lutheran) :43.70
    Rilan Betts, Montez Brown-Mobley, Joe Freelon, Quincy Smith  
7 Princeton :43.97
    Alex Hartz, Evan Holschbach, Scott Howard, Joel Stocking  
8 Momence :43.97
    Stefen Edwards, Jeremy Hillard, Reggie Stewart, Chris Williams  
9 Fulton (H.S.) :44.06
    Mark Clarkson, Bruce Fritz, Matt Ottens, Drew VanZuiden  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Sparta 1:29.52
    Jarvis Smith, Derrick Tillman, DeAndre Truss, Chris Ward  
2 Newton 1:29.57
    Lucas Emmerich, Anthony Hyatt, Brice Rauch, Reed Tarr  
3 Chicago (Leo) 1:30.21
    Cedric Bailey, Stephen Benjamin, Akeem Hunter, Parris Rogers  
4 Lombard (Montini) 1:30.86
    Jeff Farnell, Charlie Hilding, Chris Johnston, Mike Mucha  
5 Harrisburg 1:31.14
    Brett Brachear, Nathan Brasher, Nathan Murphy, Nathan Sumner  
6 Fulton (H.S.) 1:31.17
    Mark Clarkson, Bruce Fritz, Matt Ottens, Drew VanZuiden  
7 Princeton 1:31.52
    David Anderson, Alex Hartz, Evan Holschbach, Joel Stocking  
8 Palos Heights (Chicago Christian) 1:32.15
    Matt Ipema, Anthony Jones, Tyler Stoub, Ross Stuursma  
9 St. Joseph (S.J.-Ogden) 1:32.44
    Gabe Brown, Matt Foreman, Erik Prather, Daniel Widick  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Harrisburg 3:21.37
    Brett Brachear, Nathan Murphy, Cole Perkins, Nathan Sumner  
2 Fulton (H.S.) 3:23.35
    Mark Clarkson, Bruce Fritz, Matt Ottens, Drew VanZuiden  
3 Oregon 3:23.93
    Jon Bakener, Eric Manheim, Martin McCormick, Jay Watson  
4 Aurora (Central Catholic) 3:24.32
    Nick Aloisio, Eric Edmonds, Brian Grismer, David Mathew  
5 Monticello 3:26.47
    Kevin Clark, Charlie Corrie, Laramie McMasters, Scott Phelps  
6 Sparta 3:27.20
    Errick Cade, Greg McBride, Jarvis Smith, Tim Wilkes  
7 Benton 3:27.42
    Drew Frailey, Justin Raby, Seiger Shurtz, Aaron Walton  
8 Rochester 3:28.15
    Nick Blough, Jared Cullen, Jordan Jeffers, Shane Ruggless  
9 Chicago (Leo) 3:29.39
    Nelson Miller, Parris Rogers, Chris Tyler, Ahmed Watson  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Eureka 8:01.35
    Jason Beer, Kevin Martin, Johnny Reel, Brett Stewart  
2 Sparta 8:02.51
    Patrick Adams, Errick Cade, Greg McBride, Eric North  
3 Oregon 8:03.32
    Jon Bakener, Eli Hoffman, Eric Manheim, Adam Singleton  
4 Erie 8:06.45
    Josh Bond, Matt Grimes, Ted McMillan, Mitch Saad  
5 Woodstock (Marian) 8:06.74
    Kevin Conway, Dave Evans, Ryan Mahoney, Jared Petras  
6 Normal (University) 8:08.06
    Jordan Busse, Jarrell Chavers, Chris George, Nick Shaver  
7 Sherrard 8:08.67
    Chad Bell, Nick Fisher, Alex Johnson, Adam Tisue  
8 Elmwood 8:11.71
    Russell Baker, Drew Cisel, Matt Gorham, Joe Klumb  
9 Monticello 8:12.82
    Bryan Colbert, Mike Feeney, Scott Phelps, Joe Teems  

high jump

Place Name School Mark
1 Jon Reagan Freeburg 6-10
2 Ryan Snyder Springfield (Lutheran) 6-7
3 Mike Chamness Anna (A.-Jonesboro) 6-6
4 Daniel Mitchusson Litchfield 6-5
5 Joe Fox Rochester 6-5
6 Mike Fusinato Spring Valley (Hall) 6-4
7 Brandon Kendall Chicago (Hales Franciscan) 6-3
7 Eric Thompson Herrin (H.S.) 6-3
9 Luke Carr El Paso 6-3
9 Michal Martinez Palestine 6-3

pole vault

Place Name School Mark
1 Andrew Zollner Sparta 14-9
2 Morgan Ferris Marshall 14-6
3 Josh Cullers Harrisburg 14-6
4 Josh Hartman Sandwich 14-3
5 Jonathan Henkins Kewanee (H.S.) 14-3
6 Tyler Pence Chillicothe (Illinois Valley Central) 14-3
7 Eric Mammoser Newton 13-9
8 Adam Tate Oregon 13-9
9 Chance Eiker Farmington 13-6

long jump

Place Name School Mark
1 Darreal Beal Chicago (Leo) 23-6
2 Stephen Benjamin Chicago (Leo) 23-034
3 Jose Oquendo Rock Falls 22-5
4 Josh DeJong Lansing (Illiana Christian) 21-1112
5 Trent McKinney DuQuoin (H.S.) 21-912
6 Quincy Smith Melrose Park (Walther Lutheran) 21-914
7 Dink Simmons Carlinville 21-534
8 Justin McQuality Pawnee 21-512
9 Lucas Emmerich Newton 21-434

triple jump

Place Name School Mark
1 Stephen Benjamin Chicago (Leo) 47-034
2 Jarvis Smith Sparta 44-1134
3 Josh DeJong Lansing (Illiana Christian) 44-8
4 Jose Oquendo Rock Falls 43-712
5 Bo Bennett Anna (A.-Jonesboro) 43-634
6 Pierre Nealon Mooseheart 43-6
7 Nathan Loker Wayne City 43-534
8 Bobby Hedenschoug Braidwood (Reed-Custer) 43-434
9 Andrew Wilson Nashville 43-034

shot put

Place Name School Mark
1 Jon Habbe Nashville 57-6
2 Jeff Weathersby Melrose Park (Walther Lutheran) 55-234
3 Matt Wrage Delavan 54-6
4 Seth Major Macon (Meridian) 53-5
5 Walt Willis Paxton (P.-Buckley-Loda) 53-134
6 Joe Painter Eureka 52-914
7 Ryan Armstrong Litchfield 52-834
8 Josh Boudeman Stanford (Olympia) 52-334
9 Billy McCarty Monticello 51-012

discus throw

Place Name School Mark
1 Aaron Ruter Forreston 172-9
2 Chad Gridley Rock Falls 171-6
3 Daryl Simmons Carmi (C.-White County) 158-7
4 Seth Major Macon (Meridian) 157-8
5 Joe Fox Spring Valley (Hall) 155-9
6 Justin Wierman Atwood (A.-Hammond) 154-8
7 Greg Stewart Benton 150-9
8 Oscar Scott Melrose Park (Walther Lutheran) 148-9
9 Aaron Taft Rochester 148-6

2003-04 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Adam Harris Wheaton (North) :10.68
2 Jamil Walker Palatine (Fremd) :10.68
3 Jeremy Johnson South Holland (Thornwood) :10.78
4 Noel Figueroa McHenry :10.81
5 Timothy Allen East St. Louis (Sr.) :10.89
6 Justin Harrison Wheaton (W. Warrenville South) :10.91
7 Walter Moton Streator (Twp.) :10.94
8 Jorge Perez Skokie (Niles West) :11.05
9 Donnell Taylor Joliet (Twp.) :11.26

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Adam Harris Wheaton (North) :21.58
2 Noel Figueroa McHenry :21.71
3 Tywon Green Wheaton (W. Warrenville South) :21.80
4 Kurvin Giles Joliet (Twp.) :21.88
5 Jeremy Johnson South Holland (Thornwood) :21.99
6 Demetrius Hill Evanston (Twp.) :22.05
7 Jamil Walker Palatine (Fremd) :22.08
8 Jimel Denham Zion (Z.-Benton) :22.13
9 Timothy Allen East St. Louis (Sr.) :22.15

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Justin Harrison Wheaton (W. Warrenville South) :47.29
2 Jeremy Johnson South Holland (Thornwood) :48.07
3 Lee McGinnis Glen Ellyn (Glenbard South) :48.58
4 Brandon Hughes Bloomington (H.S.) :49.23
5 Brent Pegues Normal (Community West) :49.36
6 Edmond Blankson Edwardsville (H.S.) :49.37
7 Kyle Rose Kankakee (Sr.) :49.42
8 Antoine Jennings Maywood (Proviso East) :49.89
9 Alex Riley Naperville (Neuqua Valley) :50.16

800-meter run

Place Name School Mark
1 Durrell Williams Aurora (Waubonsie Valley) 1:53.31
2 Stephen Jones Marion (H.S.) 1:53.47
3 Steve Bach Roselle (Lake Park) 1:53.86
4 Tim Pierie Frankfort (Lincoln-Way East) 1:53.98
5 Jared Richardson Machesney Park (Harlem) 1:53.98
6 Joe Mahalick Joliet (Catholic Academy) 1:54.49
7 Aaron Wilson Olympia Fields (Rich Central) 1:54.67
8 Matt Czarny Schaumburg (H.S.) 1:54.75
9 Joe Gajewski Lombard (Glenbard East) 1:55.21

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Matt Withrow Tinley Park (Andrew) 4:19.07
2 William McCann Decatur (MacArthur) 4:21.32
3 Sean McNamara Elmhurst (York) 4:21.33
4 Ryan Kuphall LaGrange (Lyons) 4:24.02
5 Steve Rogers Champaign (Centennial) 4:24.28
6 Jason Brown Winnetka (New Trier) 4:24.50
7 Brian Glaza Orland Park (Sandburg) 4:24.50
8 Erik Steffens Moline (H.S.) 4:25.84
9 Garrett Weaver St. Charles (East) 4:26.16

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Matt Withrow Tinley Park (Andrew) 8:57.95
2 Sean McNamara Elmhurst (York) 9:07.87
3 Eric MacTaggart Glen Ellyn (Glenbard South) 9:09.04
4 Mark Fruin Elmhurst (York) 9:16.68
5 Dan Curran Naperville (North) 9:20.12
6 Art Glaz Palos Hills (Stagg) 9:25.46
7 Mike White New Lenox (Lincoln-Way Central) 9:28.79
8 Brian Lesiewicz Schaumburg (H.S.) 9:30.69
9 Joe Curran Naperville (North) 9:31.40

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Adam Harris Wheaton (North) :13.94
2 Jorge Perez Skokie (Niles West) :14.07
3 Keith Hopkins South Holland (Thornwood) :14.20
4 Karlos Kemp South Holland (Thornwood) :14.22
5 Dan Jackson Country Club Hills (Hillcrest) :14.31
6 Dave Dobersztyn Tinley Park (Andrew) :14.39
7 Matt Harden O'Fallon (H.S.) :14.45
8 Tracey Drew Aurora (Waubonsie Valley) :14.82

300-meter intermediate hurdles

Place Name School Mark
1 Matt Harden O'Fallon (H.S.) :38.12
2 Jorge Perez Skokie (Niles West) :38.38
3 James Looby Mundelein (Carmel) :38.62
4 Nate Larkin Glen Ellyn (Glenbard West) :38.95
5 Tracey Drew Aurora (Waubonsie Valley) :39.11
6 Stephon Harden East St. Louis (Sr.) :39.19
7 Keith Hopkins South Holland (Thornwood) :39.30
8 Chris Vasich Naperville (Central) :39.48
9 Alvin Smith Naperville (Neuqua Valley) :39.76

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Sr.) :41.71
    Timothy Allen, Andre Brewster, Jamison Perry, Carlton Ward  
2 Wheaton (W. Warrenville South) :41.74
    Andrew Federowicz, Tywon Green, Justin Harrison, Anthony Prignano  
3 Carol Stream (Glenbard North) :42.22
    Quintin Bailey, Mike Horejs, Qubia Walls, Brandon Weston  
4 Rock Island (H.S.) :42.32
    Lawrence Davis, Kenneth Martin, Derrick Partman, Waylond Ryan  
5 South Holland (Thornwood) :42.48
    Floyd Davis, Jeremy Johnson, Clayton Jones, DeAndre Tillman  
6 New Lenox (Providence Catholic) :42.81
    Gannon Novak, Brandon Phillips, Brian Piszczor, Dustin Summers  
7 Darien (Hinsdale South) :43.02
    Ryan Bradley, Brandon Hatcher, Jamail Mays, Jacob Pielet  
8 Hinsdale (Central) :43.53
    Justin Geiger, Alex Perkowski, Mark Perkowski, Miguel Ramos  
9 Galesburg (H.S.) :43.71
    Tyler Briggs, Brad Gross, Kyle Thierry, Mycal Weaver  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Wheaton (North) 1:27.32
    Brian Cairns, Adam Harris, Malcolm McCreary, Kyle Vock  
2 South Holland (Thornwood) 1:27.56
    Floyd Davis, Clayton Jones, Jason Jones, Karlos Kemp  
3 East St. Louis (Sr.) 1:27.77
    Timothy Allen, Sherman Ellington, Jamison Perry, Marcell Phiffer  
4 Carol Stream (Glenbard North) 1:27.81
    Quintin Bailey, Dan Volpe, Qubia Walls, Brandon Weston  
5 Evanston (Twp.) 1:27.93
    Gabriel Harris, Demetrius Hill, Darrell Johnson, Sean Muldoon  
6 Hinsdale (Central) 1:28.98
    Lewis Bullock, Alex Perkowski, Mark Perkowski, Miguel Ramos  
7 Joliet (Twp.) 1:29.22
    Kurvin Giles, Cameron Nesbitt, Ray Richardson, Donnell Taylor  
8 Galesburg (H.S.) 1:29.77
    Tyler Briggs, Brad Gross, Cody Mixon, Mycal Weaver  
9 St. Charles (East) 1:30.51
    Ben Berg, Mike Ciffone, Dan Gates, Pete Ploszek  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Sr.) 3:16.41
    Andre Brewster, Tre'Von Elam, Mikal Rasheed, Joshua Ware  
2 Evanston (Twp.) 3:17.51
    Gabriel Harris, Sean Muldoon, Larry Smith, Stewart Sutherland  
3 Naperville (Neuqua Valley) 3:17.52
    Matt Dakin, Geoffrey Houtman, Alex Riley, Pat Warren  
4 Wheaton (W. Warrenville South) 3:18.84
    Tom Cassady, Justin Harrison, Nick Panno, Andy Welker  
5 St. Charles (East) 3:20.12
    Ben Berg, Mike Ciffone, Dan Gates, Pete Ploszek  
6 Glen Ellyn (Glenbard South) 3:20.37
    Travis Hawkes, Tyler Holland, Lee McGinnis, Rohit Nathan  
7 Lockport (Twp.) 3:20.45
    Rodney Burkes, Randall Griffin, Bobby Kenney, Michael Skinner  
8 Hinsdale (Central) 3:25.07
    Alex Perkowski, Mark Perkowski, Matt Stone, Phil Stout  
9 Carol Stream (Glenbard North) 3:25.79
    Quintin Bailey, Bryan Bescher, Qubia Walls, Brandon Weston  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Mt. Prospect (Prospect) 7:45.28
    Peter Garde, John Jenkins, Mike Murray, Jay Renaud  
2 LaGrange (Lyons) 7:45.96
    Ryan Kuphall, Tim Maier, Brad Topol, Evan Wind  
3 Quincy (Sr.) 7:50.75
    Lane Coonrod, Isaiah Robbins, Carson Smith, Jacob Zimmerman  
4 Lockport (Twp.) 7:52.43
    Bobby Kenney, Steve Moran, Kyle Saginus, Michael Skinner  
5 Elmhurst (York) 7:53.94
    Mike Arnold, Roger Billhardt, Erick Dettman, Nick Kuczwara  
6 Barrington 7:54.75
    Scott Achramowicz, Kyle Ferry, Eric Kerchberger, Brian Robertson  
7 Naperville (Neuqua Valley) 7:55.91
    Nick Dunn, Geoffrey Houtman, Michael Nutt, Pat Warren  
8 Des Plaines (Maine West) 7:59.47
    Ben Coogan, Jeff Ritzema, Ryan Stephenson, Roger Straz  
9 Glen Ellyn (Glenbard South) 7:59.89
    Michael Adduci, Chris Honig, Bruce MacTaggart, Kyle Nugent  

high jump

Place Name School Mark
1 Kyle Hudson Mattoon 6-10
2 Ricky Ellis Rockford (Jefferson) 6-9
3 Lance Hartley Taylorville 6-8
4 Brad Simmons Champaign (Centennial) 6-8
5 Derrick Smith Country Club Hills (Hillcrest) 6-7
6 Nick Guide Chicago (De La Salle) 6-6
7 Jared Nuxoll Effingham (H.S.) 6-6
8 John Oakley Lombard (Glenbard East) 6-5
9 Nathan Diaz Skokie (Niles West) 6-5

pole vault

Place Name School Mark
1 John Adamczyk Palatine (Fremd) 15-6
2 Mike Bina Aurora (Waubonsie Valley) 15-0
3 Dustin Huggins Maple Park (Kaneland) 15-0
4 Nic Warrens Wheaton (W. Warrenville South) 15-0
5 Jeff Zoellick Schaumburg (H.S.) 14-3
6 Jake Winder Plainfield (South) 14-6
7 Brett Palmer Rockton (Hononegah) 14-3
8 Jared Anders Quincy (Sr.) 14-3
9 Ben Hinds Maple Park (Kaneland) 14-3

long jump

Place Name School Mark
1 Nicholas Brown Maywood (Proviso East) 24-014
2 Aaron Reed Barrington 22-1114
3 Ryan Doris Bolingbrook 22-1012
4 Ricky Ellis Rockford (Jefferson) 22-812
5 Oheni Morris Bloomington (H.S.) 22-814
6 Lee McGinnis Glen Ellyn (Glenbard South) 22-734
7 Chris Wright Olympia Fields (Rich Central) 22-2
8 Scott Pavel Naperville (North) 22-0
9 Josh Carter Marion (H.S.) 21-1034

triple jump

Place Name School Mark
1 Nicholas Brown Maywood (Proviso East) 50-912
2 Stephon Harden East St. Louis (Sr.) 48-912
3 Carlos Whitaker North Chicago 48-234
4 Aaron Reed Barrington 46-534
5 Ricky Ellis Rockford (Jefferson) 46-514
6 Adam Michalski Lockport (Twp.) 46-312
7 Tristan McKinnis Joliet (Twp.) 46-214
8 Yemi Alliu Bloomington (H.S.) 45-914
9 Cameron Williams Chicago Heights (Marian) 45-914

shot put

Place Name School Mark
1 Pat Whalen Algonquin (Jacobs) 61-514
2 Jovan Jovanovic Park Ridge (Maine East) 60-514
3 Matt Cook Canton 58-7
4 Landon Humbles Peoria (Richwoods) 57-1034
5 Roy Magana Aurora (West) 56-812
6 Mike Schubert Lisle (Benet Academy) 56-134
7 Nick Mitchell Palatine (Fremd) 55-012
8 Ryan Bennett Richton Park (Rich South) 55-014
9 Eddie Williams Rock Island (H.S.) 54-914

discus throw

Place Name School Mark
1 Nick Chumbley Peoria (Richwoods) 178-9
2 Landon Humbles Peoria (Richwoods) 175-9
3 Richard Behling Machesney Park (Harlem) 171-3
4 Pat Whalen Algonquin (Jacobs) 168-7
5 Blake Gish Pontiac 168-4
6 Mike Heim Wheaton (North) 168-0
7 Eddie Williams Rock Island (H.S.) 166-11
8 Matt Loula St. Charles (North) 166-6
9 Derek Walker Lombard (Glenbard East) 166-1

2004-05 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Jeff Farnell Lombard (Montini) :10.84
2 Charles Hilding Lombard (Montini) :11.02
3 Kyle Austin Cullom (Tri-Point) :11.07
4 Jason Langhauser Sesser (S.-Valier) :11.29
5 Kyle Walker Herrin (H.S.) :11.32
6 Levi Richards Newton :11.35
7 Josh Ohlinger Staunton :11.44
8 Darick Clark Stronghurst (Southern) :11.44
9 Aaron Daverin Herscher :11.52

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Jeff Farnell Lombard (Montini) :21.45
2 Kyle Austin Cullom (Tri-Point) :22.04
3 Jason Langhauser Sesser (S.-Valier) :22.38
4 Evan Holschbach Princeton :22.54
5 Josh Ohlinger Staunton :22.57
6 Kyle Walker Herrin (H.S.) :22.76
7 Kyle Leduc Normal (University) :22.93
8 Lacedrix Brown Jacksonville (Illinois School for the Deaf) :22.96
9 Wes Carter Macomb :23.13

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Martin McCormick Oregon :48.93
2 Travis Mitchell Fithian (Oakwood) :49.57
3 Parris Rogers Chicago (Leo) :49.66
4 Kyle Ekberg Rockford (R. Christian) :49.79
5 Chase Coleman Arthur :50.10
6 Pat Pfeifer Dwight :50.51
7 Wesley Dumond Nashville :50.52
8 Levi Richards Newton :50.73
9 Clayton Norberg Sterling (Newman Central Catholic) :51.40

800-meter run

Place Name School Mark
1 Charlie Hatch Nashville 1:53.76
2 Johnny Reel Eureka 1:55.37
3 Phil Siwinski Westmont 1:55.80
4 John Neisler Stanford (Olympia) 1:56.91
5 Scott Phelps Monticello 1:57.25
6 Matt Sommer Herscher 1:58.17
7 Jake Austin Hinckley (H.-Big Rock) 1:58.82
8 Matt Louis Elgin (St. Edward) 1:58.89
9 Greg McBride Sparta 1:58.96

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Dorian Ulrey Port Byron (Riverdale) 4:13.81
2 Jeremy Stevens Winnebago 4:15.45
3 Sean Houseworth Eureka 4:22.12
4 Charlie Hatch Nashville 4:23.35
5 Dane Zeiler Metropolis (Massac County) 4:23.55
6 Brian McConnell Delavan 4:27.51
7 Pat Capps Rochester 4:28.17
8 Michael Grieve Manlius (Bureau Valley) 4:28.27
9 Andy Jellema Lansing (Illiana Christian) 4:28.82

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Sean Houseworth Eureka 9:16.17
2 Brad Pirok Staunton 9:21.98
3 Michael Grieve Manlius (Bureau Valley) 9:27.18
4 Tyler Bradford Wayne City 9:28.23
5 Challas Ray Toledo (Cumberland) 9:33.01
6 Pat Capps Rochester 9:36.36
7 Scott Krapf Danville (Schlarman) 9:40.98
8 Dave Jaeger Wheaton (St. Francis) 9:43.40
9 Erik VanKampen Elmhurst (Timothy Christian) 9:43.61

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Ted McMillan Erie :14.43
2 Jeff Scoma Princeton :14.54
3 Jeremy Puckett Fairfield :14.69
4 Jon Swanson Aledo :14.80
5 Mitch Blair St. Joseph (S.J.-Ogden) :14.92
6 Patrick Mendenhall Newton :14.96
7 Michael Liberatore Pleasant Plains :15.07
8 Andrew Wilson Nashville :15.09
9 Keith Lincoln Joy (Westmer) :15.26

300-meter intermediate hurdles

Place Name School Mark
1 Ted McMillan Erie :38.77
2 Cody Wissled Sciota (West Prairie) :38.93
3 Jeremy Puckett Fairfield :39.11
4 Sammy Biggs Morrison :39.52
5 Dave Voss Elmhurst (Timothy Christian) :39.62
6 Brian York Greenville :39.63
7 Nathan Frakes Lewistown :39.81
8 Matt Ottens Fulton (H.S.) :40.80
9 Patrick Mendenhall Newton :41.08

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Lombard (Montini) :42.48
    Jeff Farnell, Charles Hilding, Dan Lisauskas, Mike Mucha  
2 Newton :42.78
    Brian Bierman, Ryan Britton, Patrick Mendenhall, Levi Richards  
3 Wood River (East Alton-W.R.) :43.32
    Jonathan Alesandrini, Kennie Deardeuff, Tim Ewin, Michael Young  
4 Normal (University) :43.35
    Shane Guzman, Sean Hastings, Warren McCauley, Preston Smith  
5 Addison (Driscoll) :43.44
    Mike Conti, Ray Lao, Justin Nudo, John Tranchitella  
6 Burlington (Central) :43.74
    Ken Hagberg, Clay Kliem, Justin Lee, Jon Richards  
7 Princeton :43.75
    Bryce Arnold, Alex Hartz, Evan Holschbach, Scott Howard  
8 St. Joseph (S.J.-Ogden) :44.25
    Aaron Ball, Matt Foreman, Will Lindsey, Erik Prather  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Lombard (Montini) 1:27.94
    Jeff Farnell, Charles Hilding, Dan Lisauskas, Mike Mucha  
2 Normal (University) 1:29.69
    Shane Guzman, Kyle Leduc, Warren McCauley, Preston Smith  
3 Chicago (Leo) 1:29.80
    Darreal Beal, Stephen Benjamin, Squatty Burns, Travis Newsome  
4 Princeton 1:30.11
    Jeremy Doze, Alex Hartz, Evan Holschbach, Scott Howard  
5 Addison (Driscoll) 1:30.31
    Mike Conti, Ray Lao, Justin Nudo, John Tranchitella  
6 Herrin (H.S.) 1:30.35
    Rocky Benjamin, Damian Jeffro, Taylor Perry, Kyle Walker  
7 Byron 1:30.81
    Torey Colburn, John Lapinski, Brad Shamblin, Tony Thomas  
8 Winnebago 1:31.32
    Jovonte Dismuke, Ryan Herr, Caleb Snyder, Matt Strathman  
9 St. Joseph (S.J.-Ogden) 1:33.92
    Aaron Ball, Matt Foreman, Will Lindsey, Erik Prather  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Newton 3:23.97
    Clay Britton, Ryan Britton, Levi Richards, Cody Yager  
2 Oregon 3:24.93
    Erik Axelson, Garren Beck, Eli Hoffman, Martin McCormick  
3 Monticello 3:27.25
    Kevin Clark, Charlie Corrie, Justin McPheeters, Scott Phelps  
4 Eureka 3:27.81
    Jason Beer, Dean Eastman, Kevin Martin, Johnny Reel  
5 Rochester 3:27.81
    Nic Atkinson, Nick Blough, Tony Colantino, Jordan Jeffers  
6 Harrisburg 3:28.45
    Brett Brachear, Aaron DeNoon, Kaleb Joyner, Alex Maddox  
7 St. Joseph (S.J.-Ogden) 3:28.98
    Mitch Blair, Zach Flessner, Matt Foreman, Erik Prather  
8 Sterling (Newman Central Catholic) 3:31.60
    Clayton Norberg, Ryan Reyes, Chris Salvatori, Ben Warkins  
9 Normal (University) 3:33.48
    Jordan Busse, Shane Guzman, Warren McCauley, Preston Smith  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Eureka 7:54.48
    Jason Beer, Kevin Martin, Johnny Reel, Brett Stewart  
2 Wheaton (St. Francis) 7:57.40
    Colin Diamond, Jacob Nelson, Dan Rigney, Bill Travis  
3 Monticello 8:01.79
    Keith Butler, Andrew Colbert, Scott Phelps, Joe Teems  
4 Woodstock (Marian) 8:04.04
    Kevin Conway, Tony Lada, Anthony LoBono, Ryan Mahoney  
5 Elmwood 8:06.00
    Russell Baker, Matt Gorham, Marcus Hanley, Joe Klumb  
6 Rock Island (Alleman) 8:06.86
    Troy DeBlieck, Nathaniel Hird, Alex Knobloch, Shane Shemek  
7 Sparta 8:08.01
    Patrick Adams, Jeff Baird, Greg McBride, Lee Peck  
8 Delavan 8:10.37
    Mike Cooper, Bill Detmers, Brian McConnell, Tony Shay  
9 Rochester 8:11.35
    Nate Atkinson, Nic Atkinson, Johnathon Damery, Tyler Walker  

high jump

Place Name School Mark
1 Eric Thompson Herrin (H.S.) 6-8
2 Ted McMillan Erie 6-7
3 Trevor Poore Carterville 6-6
4 Julian Loker Wayne City 6-5
5 Cody Bilyeu Pana (H.S.) 6-4
6 Nick Byom Knoxville 6-3
7 Jake Eckart Red Bud 6-3
8 Mike Mattoon Elgin (St. Edward) 6-2

pole vault

Place Name School Mark
1 Adam Tate Oregon 14-3
2 Chris Buresh Wheaton (St. Francis) 14-0
3 Josh Schupbach Rockford (Christian Life) 14-0
4 Eric Mammoser Newton 14-0
5 Jeff Blair Herrin (H.S.) 13-3
5 Eric Eyler Rushville 13-3
7 Scott Howard Princeton 13-0
8 Brett Stewart Eureka 13-0
9 Cody Boender Lansing (Illiana Christian) 13-0

long jump

Place Name School Mark
1 Darreal Beal Chicago (Leo) 22-1012
2 Jarvis Smith Sparta 21-11
3 Dink Simmons Carlinville 21-1014
4 Trent McKinney DuQuoin (H.S.) 21-834
5 Cody Wissled Sciota (West Prairie) 21-712
6 Stephen Benjamin Chicago (Leo) 21-6
7 Andrew Wilson Nashville 21-534
8 Julian Loker Wayne City 21-412
9 Don Debernardi Ottawa (Marquette) 20-1034

triple jump

Place Name School Mark
1 Stephen Benjamin Chicago (Leo) 46-034
2 Jarvis Smith Sparta 45-1112
3 Nnaemeka Nnamani Normal (University) 44-6
4 Ridge Thompson DuQuoin (H.S.) 44-212
5 Andrew Wilson Nashville 43-1012
6 Josh DeJong Lansing (Illiana Christian) 43-8
7 Nick Frese Camp Point (Central) 43-614
8 Justin McQuality Pawnee 43-434
9 Nathan DeJong Elmhurst (Timothy Christian) 42-234

shot put

Place Name School Mark
1 Troy Thomas Elmhurst (Timothy Christian) 55-612
2 Josh Brent Bloomington (Central Catholic) 55-3
3 Keegan Grant Coal City 53-10
4 A.J Eeten Eureka 52-814
5 Andy Ward Rushville 52-6
6 Josh Boudeman Stanford (Olympia) 52-514
7 Josh Kempf Herrin (H.S.) 52-1
8 Seth Major Macon (Meridian) 52-034
9 Daniel VanNatta Nashville 51-912

discus throw

Place Name School Mark
1 Ben Bishop Williamsville 173-8
2 Seth Major Macon (Meridian) 172-7
3 Michael Cory Wood River (East Alton-W.R.) 167-3
4 Joshua Coyle Manlius (Bureau Valley) 166-3
5 Justin Wierman Atwood (A.-Hammond) 163-0
6 Chris Vaccaro Kankakee (McNamara) 161-9
7 Josh Boudeman Stanford (Olympia) 160-4
8 Oscar Scott Melrose Park (Walther Lutheran) 160-4
9 Aaron Taft Rochester 159-8

2004-05 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Adam Harris Wheaton (North) :10.50
2 Timothy Allen East St. Louis (Sr.) :10.68
3 Noel Figueroa McHenry :10.74
4 John Beals Dolton (Thornridge) :10.89
5 Brandon Collins Park Forest (Rich East) :10.89
6 Pete Ploszek St. Charles (East) :10.92
7 Marlon Thompson Aurora (East) :10.95
8 Roderick Jenkins Olympia Fields (Rich Central) :10.95
9 Patrick George Chicago (Gordon Tech) :11.08

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Adam Harris Wheaton (North) :21.48
2 Noel Figueroa McHenry :21.51
3 Timothy Allen East St. Louis (Sr.) :21.60
4 Roderick Jenkins Olympia Fields (Rich Central) :21.74
5 Carlton Ward East St. Louis (Sr.) :21.94
6 Pete Ploszek St. Charles (East) :22.14
7 Aaron Lowe Chicago Heights (Bloom Twp.) :22.27
8 Raymon Parker Romeoville (H.S.) :22.33
9 Prince Riley Naperville (Neuqua Valley) :23.02

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Prince Riley Naperville (Neuqua Valley) :47.57
2 Sam Shepherd Algonquin (Jacobs) :47.85
3 Zach Splan Naperville (Neuqua Valley) :49.08
4 Tom Cassady Wheaton (W. Warrenville South) :49.24
5 Mike Ciffone St. Charles (East) :49.51
6 Antonio Jones Oak Park (O.P.-River Forest) :49.98
7 Logan Ponce St. Charles (North) :50.38
8 John Beals Dolton (Thornridge) :50.39
9 Sean Muldoon Evanston (Twp.) :53.28

800-meter run

Place Name School Mark
1 Stephen Williams Marion (H.S.) 1:51.84
2 Durrell Williams Aurora (Waubonsie Valley) 1:53.09
3 Bobby Kenney Lockport (Twp.) 1:53.33
4 Jared Richardson Machesney Park (Harlem) 1:53.35
5 Wes Sheldon Vernon Hills 1:53.41
6 Isaiah Robbins Quincy (Sr.) 1:53.67
7 Jay Marcum Centralia 1:53.77
8 Brian Beaird Naperville (Central) 1:54.56
9 Tim Pierie Frankfort (Lincoln-Way East) 1:55.01

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Sean McNamara Elmhurst (York) 4:13.95
2 Matt Dettman Elmhurst (York) 4:15.42
3 Garrett Weaver St. Charles (East) 4:16.41
4 Bruce MacTaggart Glen Ellyn (Glenbard South) 4:16.94
5 Ryan Kuphall LaGrange (Lyons) 4:17.56
6 Mark Zycinski Downers Grove (North) 4:17.99
7 Mike Murray Mt. Prospect (Prospect) 4:18.31
8 Chas Gillespie Winnetka (New Trier) 4:18.61
9 Kyle Somerfield Hinsdale (Central) 4:21.57

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Sean McNamara Elmhurst (York) 9:15.37
2 Eric Dettman Elmhurst (York) 9:17.79
3 Evan Jager Algonquin (Jacobs) 9:19.32
4 Ryan Craven Mt. Prospect (Prospect) 9:19.76
5 Kevin Havel Arlington Heights (Hersey) 9:21.33
6 Breck Fresen Lincolnshire (Stevenson) 9:21.42
7 Andy Kubiak Bloomington (H.S.) 9:22.86
8 Ryan Jacobs Rockton (Hononegah) 9:23.88
9 Brian Chenoweth Geneseo (Darnall) 9:25.25

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Adam Harris Wheaton (North) :13.95
2 Chris Vasich Naperville (Central) :14.36
3 Tracey Drew Aurora (Waubonsie Valley) :14.48
4 Jamar Jackson Chicago Heights (Bloom Twp.) :14.62
5 Bernard Fowler East St. Louis (Sr.) :14.69
6 Edgar Townsend Kankakee (Sr.) :14.71
7 Ritchie Johnson Dixon (H.S.) :14.92

300-meter intermediate hurdles

Place Name School Mark
1 Tracey Drew Aurora (Waubonsie Valley) :38.07
2 Nate Larkin Glen Ellyn (Glenbard West) :38.17
3 Kevin Bailey Flossmoor (Homewood-F.) :38.86
4 Tom Zozokos Carpentersville (Dundee-Crown) :38.88
5 Chris Vasich Naperville (Central) :38.89
6 Fred Taylor Hoffman Estates (Conant) :38.96
7 Artavious Kizer East St. Louis (Sr.) :39.74
8 Eric Horvath Fox Lake (Grant) :40.31
9 Ritchie Johnson Dixon (H.S.) :40.39

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Sr.) :41.73
    Timothy Allen, Mikal Rasheed, Kelvin Rodgers, Carlton Ward  
2 Harvey (Thornton) :42.24
    Gordon Barnes, Chris Ivy, Antwon Lee, Corey Sykes  
3 Cahokia (H.S.) :42.33
    Exzaybion Jackson, Greg Williams, Jerdo Williams, Clyde Young  
4 Dolton (Thornridge) :42.55
    John Beals, Julian Bond, Miles Tillman, Justin Williams  
5 Naperville (North) :42.69
    Brandon Huggins, Scott Pavel, Matt Struckmeyer, Tyler Tassio  
6 Hoffman Estates (Conant) :42.77
    Joe Coleman, John Navarre, Jon Repeta, Tyler Rice  
7 Tinley Park (H.S.) :43.04
    Darryl Jenkins-Vanhook, Carleton Pryor, Antwan Taylor, Alastair Thompson  
8 Alton (Sr.) :43.12
    Paul Anderson, Edwin Frazier, Nathan Mike, Daniel Thompson  
9 Evanston (Twp.) :43.21
    Mike Bolden, Gabriel Harris, Kris Jamieson, Charles Smith  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Sr.) 1:27.03
    Timothy Allen, Demetrius Booker, Kelvin Rodgers, Carlton Ward  
2 Cahokia (H.S.) 1:28.21
    Exzaybion Jackson, Greg Williams, Jerdo Williams, Clyde Young  
3 Harvey (Thornton) 1:28.28
    Gordon Barnes, Chris Ivy, Antwon Lee, Corey Sykes  
4 Naperville (North) 1:29.41
    Brandon Huggins, Scott Pavel, Matt Struckmeyer, Tyler Tassio  
5 Chicago Heights (Bloom Twp.) 1:29.64
    Martin Baylor, Imani Carey, Lee Harris, Aaron Lowe  
6 Evanston (Twp.) 1:29.86
    Mike Bolden, Gabriel Harris, Kris Jamieson, Charles Smith  
7 Park Forest (Rich East) 1:30.53
    Jason Bell, Brandon Collins, Sherman Graham, Richard McClaney  
8 Streamwood 1:30.68
    Bobby Hudson, Jeff Milne, Marcelis Posey, Ian Shelton  
9 Hoffman Estates (Conant) 1:30.77
    Joe Coleman, John Navarre, Jon Repeta, Tyler Rice  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Sr.) 3:17.63
    Demetrius Booker, Artavious Kizer, Mikal Rasheed, Dontavious Robinson  
2 Aurora (Waubonsie Valley) 3:18.26
    Marcus Caldwell, Alex Casey, Tracey Drew, Durrell Williams  
3 Cahokia (H.S.) 3:18.48
    Therone Devine, Martavis Hines, Exzaybion Jackson, Andre Taylor  
4 Quincy (Sr.) 3:18.75
    Billy Marquart, Isaiah Robbins, Randall Robbins, Jordan Slee  
5 Naperville (Neuqua Valley) 3:19.94
    Nick Grosso, Prince Riley, Zach Splan, Andrew Wehrli  
6 Evanston (Twp.) 3:20.40
    Mike Bolden, Gabriel Harris, Kris Jamieson, Charles Smith  
7 Wheaton (W. Warrenville South) 3:20.83
    Pat Atkinson, Tom Cassady, Rob Looby, Andy Welker  
8 Naperville (Central) 3:26.73
    Brian Beaird, Jon O'Conner, Matt Somers, Chris Vasich  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Elmhurst (York) 7:51.59
    Mike Arnold, Roger Billhardt, Matt Dettman, Justin Jones  
2 Mt. Prospect (Prospect) 7:52.51
    Nick Addante, John Jenkins, Mike Murray, Jay Renaud  
3 East Moline (United) 7:53.50
    Damon Bautista, Kyle Cameron, Jordan Jennings, Chris Matthews  
4 Hoffman Estates (H.S.) 7:55.44
    Ricky Barrios, Matt Damhauser, Tim Hoskinson, David Zick  
5 Palatine (H.S.) 7:56.39
    Steve Finley, Brian McLain, Mat Smoody, Alex Soto  
6 Des Plaines (Maine West) 8:00.41
    Ben Coogan, Jeff Ritzema, Ryan Stephenson, Roger Straz  
7 Glen Ellyn (Glenbard South) 8:02.69
    Tim Honig, Daniel Kuhlman, Ben Matthies, Kevin O'Brien  
8 St. Charles (North) 8:03.22
    Andy Barbeau, Jordan Brewner, Chris Rosso, Steve Wiitanen  
9 Algonquin (Jacobs) 8:03.47
    David Arndt, Mike Connolly, Brian Kephart, Aaron Russo  

high jump

Place Name School Mark
1 Blair Majcina Frankfort (Lincoln-Way East) 7-0
2 Kyle Hudson Mattoon 6-8
3 Jared Nuxoll Effingham (H.S.) 6-8
4 Jared Bosch Mahomet (M.-Seymour) 6-7
5 Major Clay Springfield (Lanphier) 6-7
6 Kevin Schwiekle Carol Stream (Glenbard North) 6-7
6 Lance Hartley Taylorville 6-7
8 Kyle White Midlothian (Bremen) 6-6
9 Luke Craven Frankfort (Lincoln-Way East) 6-4

pole vault

Place Name School Mark
1 Jake Winder Plainfield (South) 15-6
2 Phil Hanson Pontiac 15-3
3 Adam Hahne Plainfield (Central) 15-0
4 Nic Warrens Wheaton (W. Warrenville South) 15-0
5 Peter Hollenbeck O'Fallon (H.S.) 14-6
6 Carlton Ward East St. Louis (Sr.) 14-6
7 Joe Noonan Frankfort (Lincoln-Way East) 14-6
8 Jared Anders Quincy (Sr.) 14-3
9 Andy Ryan Rolling Meadows 14-3

long jump

Place Name School Mark
1 Sherrick McManis Peoria (Richwoods) 22-9
2 Jon Astreides Mt. Prospect (Prospect) 22-812
3 Corey Hopkins Salem 22-534
4 David Spencer Park Ridge (Maine South) 22-3
5 Peter Rhoades Wheaton (W. Warrenville South) 22-3
6 Brandon Collins Park Forest (Rich East) 22-134
7 Kali Jackson Cahokia (H.S.) 22-112
8 Thomas Orr South Holland (Thornwood) 22-1
9 Tony Dallavalle Lincoln 22-034

triple jump

Place Name School Mark
1 Kali Jackson Cahokia (H.S.) 49-514
2 Ryan Doris Bolingbrook 48-712
3 Donald Dismuke Cahokia (H.S.) 48-312
4 Troy Doris Bolingbrook 48-134
5 Bilah Hameed East St. Louis (Sr.) 48-1
6 Jon Astreides Mt. Prospect (Prospect) 46-8
7 Charlie Larson Rolling Meadows 45-10
8 Robert Metellus Skokie (Niles West) 45-9
9 David Spencer Park Ridge (Maine South) 45-7

shot put

Place Name School Mark
1 Mike Fairbairn LaGrange (Lyons) 59-014
2 Richard Behling Machesney Park (Harlem) 58-534
3 Zach Johnson Rock Island (H.S.) 57-1
4 Nick Mitchell Palatine (Fremd) 55-014
5 Adam Gettis Frankfort (Lincoln-Way East) 54-7
6 Stephan Gray Roselle (Lake Park) 54-4
7 Jack Brady Downers Grove (North) 54-3
8 Colin Madison Villa Park (Willowbrook) 54-0
9 Alex Raske Flossmoor (Homewood-F.) 53-8

discus throw

Place Name School Mark
1 Richard Behling Machesney Park (Harlem) 186-4
2 Blake Gish Pontiac 181-4
3 Demetric Fowler North Chicago 177-7
4 Alex Granrath Villa Park (Willowbrook) 175-9
5 Ryan Cashmore Antioch 175-8
6 Zach Johnson Rock Island (H.S.) 173-9
7 Mike Schallmo Flossmoor (Homewood-F.) 173-5
8 Markus McCown Tinley Park (H.S.) 172-10
9 Randy Hopkins Downers Grove (South) 169-1