Boys Track & Field Medalists

* Last updated at 7:36 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

1985-86 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Cary Chandler Chicago (Luther South) :10.96
2 Willie Ashford Melrose Park (Walther Lutheran)  
3 Geoff Schoonover Normal (University)  
4 Mike Underwood Newman  
5 Greg Manabat Pontiac  
6 Bob Keller Chicago (Luther North)  
7 Dale Phillips Milledgeville  
8 Marty Nutter DuQuoin (H.S.)  

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Cary Chandler Chicago (Luther South) :22.31
2 Ernest Woods Chicago (Luther South)  
3 Bob Keller Chicago (Luther North)  
4 Kenneth Hamilton Mounds (Meridian)  
5 Jim Stone Trenton (Wesclin)  
6 Jay Verbeck Port Byron (Riverdale)  
7 Mark Ruscin Sullivan  
8 Craig Wolski Lemont (H.S.)  

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Rich Schipper Taylor Ridge (Rockridge) :49.69
2 Scott Fintzen Geneva  
3 Danny Neilson Moweaqua  
4 James Duban Rochester  
5 Tad Secor Piasa (Southwestern)  
6 Mark Ruscin Sullivan  
7 Bruce Edwards Norris City (N.C.-Omaha-Enfield)  
8 Troy Stairwalt Galva  

800-meter run

Place Name School Mark
1 Rob Carter Clinton 1:53.58
2 Don Williams St. Anne  
3 Mike Day Knoxville  
4 Mark Fowler Rushville  
5 Pat German Argenta (A.-Oreana)  
6 Dan Beebe Maple Park (Kaneland)  
7 Tim Long Joy (Westmer)  
8 Jerry Payne Easton  

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Wayne Bloemer Teutopolis 4:17.41
2 Mike Shaffer Shelbyville  
3 Todd Lopeman Pontiac  
4 Brian Crull Winnebago  
5 Gregg Ummell Colfax (Octavia)  
6 Troy Maddux Streator (Woodland)  
7 Tony Fernatt Beecher  
8 Rick Heth Yorkville  

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Troy Maddux Streator (Woodland) 9:12.27
2 Derik Eaton Sullivan  
3 Stan Johnson Elmwood  
4 Mike Kershaw Sparta  
5 Frank Lamphere Pontiac  
6 Roger Rivera Mason City  
7 Mike Stotz Elmhurst (Immaculate Conception)  
8 Ken Greenfield Elmhurst (Timothy Christian)  

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Britt Malott Anna (A.-Jonesboro) :14.88
2 Bryan Benso St. Joseph (S.J.-Ogden)  
3 Cary Jackson Newton  
4 Mike Williams Lena (L.-Winslow)  
5 Shawn Welti Kewanee (H.S.)  
6 Rich Randolph Herscher  
7 Craig Tuthill DuQuoin (H.S.)  
8 David Matherly Mahomet (M.-Seymour)  

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Dave Cox Yorkville :36.95
2 Bryan Benso St. Joseph (S.J.-Ogden)  
3 Cary Jackson Newton  
4 Jim Mulvany Carterville  
5 Rick Luna Braidwood (Reed-Custer)  
6 Matt Cesarone Geneva  
7 Cary Lehman Norridge (Ridgewood)  
8 Jon Micetich Coal City  

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Luther South) :43.09
    Derek Bodley, Cary Chandler, Torrey Price, Ernest Woods  
2 Geneva  
3 DuQuoin (H.S.)  
4 Galena (H.S.)  
5 Durand  
6 Herscher  
7 Casey  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Chicago (Luther South) 1:28.45
    Derek Bodley, Cary Chandler, Mike Wilson, Ernest Woods  
2 Melrose Park (Walther Lutheran)  
3 Galena (H.S.)  
4 Herscher  
5 Casey  
6 Geneva  
7 Mahomet (M.-Seymour)  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Casey 3:23.45
    Kevin Currey, Kevin Finke, Ron Maulding, Gary Miller  
2 St. Anne  
3 Yorkville  
4 St. Joseph (S.J.-Ogden)  
5 Rushville  
6 Dupo  
7 Freeburg  
8 Winnebago  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Yorkville 7:54.86
    Dave Cox, Rich Heth, Jeff Schierer, Brett Ward  
2 Freeburg  
3 Shelbyville  
4 Geneva  
5 Monmouth (H.S.)  
6 Tolono (Unity)  
7 El Paso  
8 Princeton  

high jump

Place Name School Mark
1 Steve Mammoser Newton 6-10
2 David Heady Woodhull (AlWood)  
3 Walter Hoult Chrisman  
4 Mike Hamman Virden  
5 Mark Bachtold Fairbury (Prairie Central)  
6t Kevin Clements El Paso  
6t Matt Waite Farmer City (Blue Ridge)  
8 Les Warden Monmouth (H.S.)  

pole vault

Place Name School Mark
1 Erick Wahlgren Princeton 14-0
2 Rick Anderson Fithian (Oakwood)  
3 Bill Toland Rushville  
4 Mike Foster Erie  
5 Bill Scherff Staunton  
6 Brett Sloan West Frankfort (Frankfort)  
7 Jerry Fisher DeLand (D.-Weldon)  
8 Jon Kelly Beardstown  

long jump

Place Name School Mark
1 Dave Wigent Braidwood (Reed-Custer) 22-314
2 Tony Scott Stronghurst (Southern)  
3 Mark Ruscin Sullivan  
4 Paul Rodgers Rochester  
5 Ken Waltsgott St. Joseph (S.J.-Ogden)  
6 Shawn Welti Kewanee (H.S.)  
7 Paul Beegle Stillman Valley  
8 Derek Jeske Shabbona  

triple jump

Place Name School Mark
1 Gary Crone Nashville 47-014
2 Reggie Young Madison  
3 Don Williams St. Anne  
4 John Wisniewski Donovan  
5 Pete Savage Annawan  
6 Ron Davis Cairo  
7 David Elzy Sullivan  
8 Ken Waltsgott St. Joseph (S.J.-Ogden)  

shot put

Place Name School Mark
1 Chad Canaday Riverton 55-214
2 Brian Dennison Joy (Westmer)  
3 Scott Smith Annawan  
4 David Keeler Robinson  
5 David Rodely DuQuoin (H.S.)  
6 Steve Gilland Sherrard  
7 Trent Sellers Polo  
8 John Isaacson Princeton  

discus throw

Place Name School Mark
1 David Rodely DuQuoin (H.S.) 177-5
2 Chad Canaday Riverton  
3 Braidy Miller Sullivan  
4 Scott Smith Annawan  
5 Mike Grate Rushville  
6 Phil Hull Paxton  
7 Neil Luallen Neoga  
8 Brian Dennison Joy (Westmer)  

1985-86 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Keith Thomas Chicago (Kenwood) :10.37
2 Jarrett Cooper Blue Island (Eisenhower)  
3 Bob Jelks Decatur (MacArthur)  
4 Joe Vernell Maywood (Proviso East)  
5 David Moore Chicago (Mendel)  
6 Michael Wright North Chicago  
7 Malcolm Davis Chicago (Mendel)  
8 Terry Atwater Zion (Z.-Benton)  

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Bob Jelks Decatur (MacArthur) :21.27
2 Jarrett Cooper Blue Island (Eisenhower)  
3 Keith Thomas Chicago (Kenwood)  
4 Malcolm Davis Chicago (Mendel)  
5 Terry Atwater Zion (Z.-Benton)  
6 Alvin Johnson East St. Louis (Sr.)  
7 Nate Pulliam Rockford (East)  
8 Kevin McKeever Chicago (Kenwood)  

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Jim Crampton Glen Ellyn (Glenbard West) :46.98
2 Matt Howe Belvidere (H.S.)  
3 Pat Cadichon Lincolnshire (Stevenson)  
4 Alan Turner North Chicago  
5 Lewis Brandon Chicago (Quigley South)  
6 Tommie Reynolds Decatur (MacArthur)  
7 Mike Taylor Chicago (Kenwood)  
8 Mike Fountain Chicago (St. Ignatius College Prep)  

800-meter run

Place Name School Mark
1 Rich Kolasa Oak Forest 1:51.77
2 Willie Grier Springfield (Lanphier)  
3 Aaron Rogers Chicago (C. Vocational)  
4 Tobi Peters Chillicothe (Illinois Valley Central)  
5 Cecil Shy East St. Louis (Lincoln)  
6 Tony Sissom Oswego (H.S.)  
7 Kenny Gaston Chicago (South Shore)  
8 Arthur Gillard Chicago (Robeson)  

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Jeff Henry Oswego (H.S.) 4:12.37
2 Len Sitko Niles (Notre Dame)  
3 Rodney Chambers Chicago (Mendel)  
4 Dave Braun Elmhurst (York)  
5 Norman Bilsbury Alton (Sr.)  
6 Craig Steele Hoffman Estates (H.S.)  
7 Ty Thiel Naperville (North)  
8 Dave Terronez Rock Island (Alleman)  

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Jim Gibson Lake Forest (H.S.) 9:03.55
2 Len Sitko Niles (Notre Dame)  
3 Rodney Chambers Chicago (Mendel)  
4 Tim Clancy Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 Mitch McCormick Franklin Park-Northlake (Leyden)  
6 Chris Heldt Chicago Heights (Bloom Trail)  
7 Dave Rill Oak Park (Fenwick)  
8 Ryan Cahill Northbrook (Glenbrook North)  

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Jimmy Walker Chicago Heights (Bloom Twp.) :14.20
2 Steve Syers Elmwood Park  
3 Matt Gessler LaGrange (Lyons)  
4 Phil Whitehead Joliet (Central)  
5 John Brannigan Wilmette (Loyola Academy)  
6 Nate Turner Chicago (Mt. Carmel)  
7 Kevyn Samuels Springfield (Lanphier)  
8 Travis Smith Rockford (East)  

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Arthur Sargent East St. Louis (Sr.) :35.98
2 Bart Smith Naperville (North)  
3 Brett Weathersby Centralia  
4 Jimmy Walker Chicago Heights (Bloom Twp.)  
5 Scott Przybyla Crystal Lake (South)  
6 Dennis Molloy Rantoul  
7 Billie King North Chicago  
8 Kevyn Samuels Springfield (Lanphier)  

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 North Chicago :41.78
    Billie King, John McBride, Alan Turner, Michael Wright  
2 Chicago Heights (Bloom Twp.)  
3 Blue Island (Eisenhower)  
4 Decatur (MacArthur)  
5 Chicago (Kenwood)  
6 Glen Ellyn (Glenbard West)  
7 Maywood (Proviso East)  
8 Zion (Z.-Benton)  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Blue Island (Eisenhower) 1:26.50
    Jarrett Cooper, Howard Osborne, Daryl Porch, Pierre Sharp  
2 Chicago (Kenwood)  
3 North Chicago  
4 East St. Louis (Sr.)  
5 Maywood (Proviso East)  
6 Kankakee (Sr.)  
7 Flossmoor (Homewood-F.)  
8 Chicago (Mendel)  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Sr.) 3:17.25
    Kevin Haynes, Alvin Johnson, Eddie Robinson, Arthur Sargent  
2 Chicago Heights (Bloom Twp.)  
3 Olympia Fields (Rich Central)  
4 Evanston (Twp.)  
5 Springfield (Lanphier)  
6 North Chicago  
7 Naperville (North)  
8 Rockford (East)  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Belvidere (H.S.) 7:42.00
    Bob Crocker, Matt Howe, Cary Schoeppach, Jim Thomas  
2 Flossmoor (Homewood-F.)  
3 East St. Louis (Lincoln)  
4 LaGrange (Lyons)  
5 Naperville (North)  
6 East St. Louis (Sr.)  
7 Chicago Heights (Bloom Twp.)  
8 Crystal Lake (Central)  

high jump

Place Name School Mark
1 Bruce Reynolds Naperville (North) 6-10
2 Rob Graham Mundelein (Carmel)  
3 Kevin Ankrom Jacksonville (H.S.)  
4 Bob Smith Morton  
5t John Cole Arlington Heights (Forest View)  
5t Raphael Brooks Aurora (West)  
5t Jim Dugan Mattoon  
8 Mike King Mattoon  

pole vault

Place Name School Mark
1 Jeff Shurtz Benton 15-3
2 Brad Miller Glen Ellyn (Glenbard West)  
3 Dan Hubert Bradley (B.-Bourbonnais)  
4 Chad Gebhardt Sterling (H.S.)  
5 Brent Bickhaus Naperville (Central)  
6 Ken Schimanski Chicago Heights (Bloom Twp.)  
7t Bob McGuire Belvidere (H.S.)  
7t Mike Carter Pekin  
7t Skip Sterne Wheaton (Central)  
7t Bob Holzer Wheeling  

long jump

Place Name School Mark
1 Alan Turner North Chicago 23-912
2 Paul Jones Joliet (West)  
3 Alvin Campbell Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 James Robinson Harvey (Thornton)  
5 Mike Nena East Peoria  
6 Aaron Mobarak Dixon (H.S.)  
7 Johnny Nolan Hillside (Proviso West)  
8 Dan Jordan Glen Ellyn (Glenbard South)  

triple jump

Place Name School Mark
1 Alvin Campbell Oak Park (O.P.-River Forest) 49-712
2 Tony Rice Decatur (MacArthur)  
3 Carlos Sidney Decatur (MacArthur)  
4 Paul Jones Joliet (West)  
5 Stan Griffin Waukegan (East)  
6 Kevyn Samuels Springfield (Lanphier)  
7 Marcus Green Schaumburg (H.S.)  
8 Qahhar Islam Waukegan (East)  

shot put

Place Name School Mark
1 Lance Stewart Tinley Park (H.S.) 60-314
2 Doug Koch Morton  
3 Tom Pukstys Palos Hills (Stagg)  
4 Wayne Keneipp Chicago (Leo)  
5 Scott Cappos Oak Lawn (Community)  
6 Charles Collins Chicago (Mendel)  
7 Mark Thompson Marion (H.S.)  
8 Dan Wisniewski Tinley Park (H.S.)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Lance Stewart Tinley Park (H.S.) 186-3
2 Doug Koch Morton  
3 Doug Rayburn Summit (Argo)  
4 Tom Pukstys Palos Hills (Stagg)  
5 Mike Poloskey Joliet (Central)  
6 Eric Bomball Charleston  
7 Kevin Coleman Elgin (Larkin)  
8 James Brooks East St. Louis (Sr.)  

1986-87 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Dave Eaton Galena (H.S.) :11.00
2 Greg Manabat Pontiac  
3 Deverin Hawkins Cairo  
4 Scott Bielski Hebron (Alden-H.)  
5 Geoff Schoonover Normal (University)  
6 Ian Smith Madison  
7 Andy Hancock Mt. Carmel  
8 Eric Baugh Melrose Park (Walther Lutheran)  

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Tom Wells Dwight :22.84
2 Geoff Schoonover Normal (University)  
3 Greg Manabat Pontiac  
4 Scott Bielski Hebron (Alden-H.)  
5 Ed Baldridge Maple Park (Kaneland)  
6 Jeff Stone Watseka  
7 Jon Voss Fulton (H.S.)  
8 Deverin Hawkins Cairo  

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Ian Smith Madison :48.77
2 Cully Welter Mahomet (M.-Seymour)  
3 Brett Charlton Eureka  
4 Danny Neilson Moweaqua  
5 Ron Zimmer Delavan  
6 Jeff Hill Princeville  
7 Gary Alexander Tuscola  
8 Ron Mauw LaGrange Park (Nazareth Academy)  

800-meter run

Place Name School Mark
1 Rob Carter Clinton 1:53.24
2 Brett Ward Yorkville  
3 Mitch Russell Carmi  
4 A.J. Martell LeRoy  
5 Jim Ries Pontiac  
6 Paul Goeke Dakota  
7 Bill Decker Tolono (Unity)  
8 Matt Schneider Glasford (Illini Bluffs)  

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Todd Lopeman Pontiac 4:18.09
2 Gregg Ummell Colfax (Octavia)  
3 Mike Ashworth Normal (University)  
4 Brian Tucker Windsor  
5 Jeff Albers Breese (Mater Dei)  
6 Steve Schwarting Petersburg (PORTA)  
7 Tony Fernatt Beecher  
8 David Knisley Hillsboro  

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Todd Lopeman Pontiac 9:13.42
2 Tony Fernatt Beecher  
3 Tony McCoy Elmwood  
4 Scott Maddux Streator (Woodland)  
5 Mike Hillyard Norris City (N.C.-Omaha-Enfield)  
6 Steve Schwarting Petersburg (PORTA)  
7 Roger Rivera Mason City  
8 Doug Light Toledo (Cumberland)  

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Britt Malott Anna (A.-Jonesboro) :14.43
2 Corey Franklin Riverton  
3 Dan Steele Sherrard  
4 Mike Hill Fulton (H.S.)  
5 Pat Lewis Cairo  
6 Bill Scherff Staunton  
7 Nate Baker Aledo  
8 Joe Pocreva Trenton (Wesclin)  

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Britt Malott Anna (A.-Jonesboro) :37.70
2 Dan Steele Sherrard  
3 Gary Miller Casey (C.-Westfield)  
4 Rick Luna Braidwood (Reed-Custer)  
5 Darrin Steele Sherrard  
6 Bill Scherff Staunton  
7 David Moellring Camp Point (Central)  
8 Chris Fowler Pontiac  

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Mahomet (M.-Seymour) :43.92
    Terry Johnson, Brett Peterson, John Rusk, Cully Welter  
2 St. Anne  
3 Casey (C.-Westfield)  
4 Melrose Park (Walther Lutheran)  
5 Watseka  
6 Kankakee (McNamara)  
7 Normal (University)  
8 Cairo  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Normal (University) 1:30.79
    Jamie Chevalier, Phil Karnats, Mike Kotarba, Geoff Schoonover  
2 Pontiac  
3 Casey (C.-Westfield)  
4 Fulton (H.S.)  
5 Watseka  
6 Carlinville  
7 Melrose Park (Walther Lutheran)  
8 Kankakee (McNamara)  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Casey (C.-Westfield) 3:21.34
    Kevin Currey, Kevin Finke, Ron Maulding, Gary Miller  
2 Sherrard  
3 St. Anne  
4 Chicago (Providence-St. Mel)  
5 Mahomet (M.-Seymour)  
6 Eureka  
7 Clinton  
8 Pontiac  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Pontiac 8:01.38
    Jim Cermak, Lane Ingram, Frank Lamphere, Jim Ries  
2 Normal (University)  
3 Elmwood  
4 Prophetstown  
5 Geneva  
6 Norridge (Ridgewood)  
7 Lewistown  
8 Lansing (Illiana Christian)  

high jump

Place Name School Mark
1 Kevin Clements El Paso 6-9
2 Brad Jendruczek Aurora (Central Catholic)  
3 Walter Hoult Chrisman  
4t Thad Stoerger Monticello  
4t Clint Hymes Neoga  
6 John Shelton Fairfield  
7 Wesley Wilt Sesser (S.-Valier)  
8 Earl Julian Riverton  

pole vault

Place Name School Mark
1 Jon Kelly Beardstown 14-6
2 Chad Donley Mahomet (M.-Seymour)  
3 Rich Hedge Glasford (Illini Bluffs)  
4 Andy Crippen Sherrard  
5 Mike Strack Monticello  
6 Darren Naftzger Erie  
7t Scott Thiewes Geneva  
7t Mike Getz Pana (H.S.)  

long jump

Place Name School Mark
1 Jeff Stone Watseka 22-714
2 Jason Pontnack Ashton  
3 Kevin Stuckwisch Warsaw  
4 Randy Allen Princeton  
5 Derek Jeske Shabbona  
6 Jon Ellis Atkinson  
7 Dennis Miller Watseka  
8 John Shelton Fairfield  

triple jump

Place Name School Mark
1 Pete Savage Annawan 46-11
2 Brian Seger Rockford (Christian Life)  
3 Gary Crone Nashville  
4 Patrick Williams St. Anne  
5 Otis Ware Madison  
6 John Wisniewski Donovan  
7 Chris Chambliss Elmhurst (Timothy Christian)  
8 Mike Goben Viola (Winola)  

shot put

Place Name School Mark
1 Chad Canaday Riverton 58-3
2 Braidy Miller Sullivan  
3 David Keeler Robinson  
4 Tim Holderer Mahomet (M.-Seymour)  
5 David Tison Bismarck (B.-Henning)  
6 Rafi Wilkinson Mahomet (M.-Seymour)  
7 Scott Kibler Tuscola  
8 Phil Haage Glasford (Illini Bluffs)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Chad Canaday Riverton 177-6
2 Braidy Miller Sullivan  
3 Jeff Watson Argenta (A.-Oreana)  
4 Joel Wood Watseka  
5 David Tison Bismarck (B.-Henning)  
6 Roger Alvey Glasford (Illini Bluffs)  
7 Tim Holderer Mahomet (M.-Seymour)  
8 Marty Gebhardt Sandwich  

1986-87 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Kenny Robinson East St. Louis (Sr.) :10.88
2 Al Singleton Kankakee (Sr.)  
3 Derwin McGee Chicago (Farragut)  
4 Oliver Lacy Oak Park (O.P.-River Forest)  
5 James Burtin Chicago (Julian)  
6 DeVaughn Benion Westchester (St. Joseph)  
7 Karsten Edwards Aurora (West)  
8 Bertino Smith Harvey (Thornton)  

200-meter dash

Place Name School Mark
1 James Robinson Harvey (Thornton) :21.84
2 Al Singleton Kankakee (Sr.)  
3 Kenny Robinson East St. Louis (Sr.)  
4 Jim Crampton Glen Ellyn (Glenbard West)  
5 Bertino Smith Harvey (Thornton)  
6 Derwin McGee Chicago (Farragut)  
7 Malcolm Davis Chicago (Mendel)  
8 Kevin McKeever Chicago (Kenwood)  

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Lewis Brandon Chicago (Quigley South) :48.15
2 Alan Turner North Chicago  
3 Steve Kelly Joliet (West)  
4 Pat Cadichon Lincolnshire (Stevenson)  
5 Ron Jamison Olympia Fields (Rich Central)  
6 Kevin Haynes East St. Louis (Sr.)  
7 Frank Awtater Rock Island (H.S.)  

800-meter run

Place Name School Mark
1 Aaron Rogers Chicago (C. Vocational) 1:51.60
2 Monty Flynn Springfield (Lanphier)  
3 Russ Sanders Crystal Lake (Central)  
4 Blake Stepien St. Charles (H.S.)  
5 Tom Michael Oak Park (O.P.-River Forest)  
6 Tony Benitz Oswego (H.S.)  
7 Marvin Wright East St. Louis (Lincoln)  
8 Cecil Shy East St. Louis (Lincoln)  

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Len Sitko Niles (Notre Dame) 4:12.61
2 Matt Kendall Northbrook (Glenbrook North)  
3 Jim DeBeers Batavia  
4 Ty Thiel Naperville (North)  
5 Monty Flynn Springfield (Lanphier)  
6 Nick Schwartz Centralia  
7 Chris Calhoun Palatine (H.S.)  
8 Ryan Cahill Northbrook (Glenbrook North)  

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Jim Westphal Oak Park (O.P.-River Forest) 8:56.05
2 Len Sitko Niles (Notre Dame)  
3 Ryan Cahill Northbrook (Glenbrook North)  
4 Tony Daniel Chicago (Mendel)  
5 Mark Scheirer Metamora  
6 Neal West Centralia  
7 Dave Rill Oak Park (Fenwick)  
8 Andy Bredfield Schaumburg (H.S.)  

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Mark Clancy Chicago (Whitney Young) :14.23
2 James Westbrook Dolton (Thornridge)  
3 Bart Smith Naperville (North)  
4 Brad Miller Glen Ellyn (Glenbard West)  
5 Edward Williams Chicago Heights (Bloom Trail)  
6 Lee Smith Rantoul  
7 Anthony Ford Rockford (West)  
8 Walter Davis Flossmoor (Homewood-F.)  

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Bart Smith Naperville (North) :36.85
2 Courtney Stephens Flossmoor (Homewood-F.)  
3 Adam DeWeese Oak Park (O.P.-River Forest)  
4 Tim Keane New Lenox (Lincoln-Way)  
5 Jeep Bales Joliet (Central)  
6 Ty Oliver Lincolnshire (Stevenson)  
7 Del Wilson Blue Island (Eisenhower)  

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Sr.) :42.34
    Kevin Henry, Marvin Lampkins, Eddie Robinson, Kenny Robinson  
2 South Holland (Thornwood)  
3 Kankakee (Sr.)  
4 Chicago (Mendel)  
5 Hillside (Proviso West)  
6 Glen Ellyn (Glenbard West)  
7 Joliet (West)  
8 Rockford (West)  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Harvey (Thornton) 1:27.69
    David Lonzo, James Robinson, Bertino Smith, Joe Spells  
2 South Holland (Thornwood)  
3 Kankakee (Sr.)  
4 Evanston (Twp.)  
5 Peoria (H.S.)  
6 Chicago (Simeon)  
7 Hillside (Proviso West)  
8 Aurora (West)  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Evanston (Twp.) 3:18.07
    Ron Champagne, Doug Corner, Mike Jennings, Derek Murray  
2 East St. Louis (Sr.)  
3 North Chicago  
4 Hillside (Proviso West)  
5 Chicago (Brother Rice)  
6 Chicago (Quigley South)  
7 Maywood (Proviso East)  
8 Chicago (Julian)  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Lincoln) 7:49.04
    Michael Holmes, Cecil Shy, Maurice Walton, Marvin Wright  
2 Evanston (Twp.)  
3 Batavia  
4 Chicago (Mendel)  
5 Wheaton (North)  
6 East St. Louis (Sr.)  
7 Peoria (Manual)  
8 Rockford (Guilford)  

high jump

Place Name School Mark
1 Robert Stegall Olympia Fields (Rich Central) 6-10
2 Bruce Reynolds Naperville (North) 6-10
3 J.R. Dugan Jacksonville (H.S.)  
4 Rob Graham Mundelein (Carmel)  
5 Bran Anderson Hoffman Estates (H.S.)  
6 Ken Ronzone Sterling (H.S.)  
7 John Cole Rolling Meadows  
8 Ed Armstrong Bloomington (H.S.)  

pole vault

Place Name School Mark
1 Lonnie Barnes Marion (H.S.) 15-0
2 Greg Fenza Ottawa (Twp.)  
3t Brad Miller Glen Ellyn (Glenbard West)  
3t Eric Fliszar Skokie (Niles North)  
5 Mike Carter Pekin  
6t Matt Benson Belvidere (H.S.)  
6t Sean Funk Normal (Community)  
8 Tom McDonald West Chicago (H.S.)  

long jump

Place Name School Mark
1 Alan Turner North Chicago 24-4
2 Alvin Campbell Oak Park (O.P.-River Forest)  
3 Doug Anderson Summit (Argo)  
4 Dwayne Murphy Chicago Heights (Bloom Twp.)  
5 Aaron Mobarak Dixon (H.S.)  
6 Greg Fischer Elmhurst (York)  
7 Reggie Burcy Hillside (Proviso West)  
8 Ray Buchanan Maywood (Proviso East)  

triple jump

Place Name School Mark
1 Alvin Campbell Oak Park (O.P.-River Forest) 50-634
2 Dwayne Murphy Chicago Heights (Bloom Twp.)  
3 Pat Cooper Zion (Z.-Benton)  
4 Willie Cook Hillside (Proviso West)  
5 Tony Rice Decatur (MacArthur)  
6 Aaron Mobarak Dixon (H.S.)  
7 Doug Allen Edwardsville (H.S.)  
8 Frank Bryan Rantoul  

shot put

Place Name School Mark
1 Scott Cappos Oak Lawn (Community) 63-412
2 Kevin Coleman Elgin (Larkin)  
3 Eddie Velarde Aurora (West)  
4 Charles Collins Chicago (Mendel)  
5 Darryl Graham East St. Louis (Lincoln)  
6 Mike Poloskey Joliet (Central)  
7 Gordon Staley Rock Island (H.S.)  
8 Kevin Thorsen Roselle (Lake Park)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Dirk Lipert Metropolis (Massac County) 173-2
2 Douglas Dean Huff Peoria (H.S.)  
3 Lyle Cohen Aurora (West)  
4 Robert Jones Mt. Vernon (H.S.)  
5 Scott Cappos Oak Lawn (Community)  
6 Brian Treski LaGrange (Lyons)  
7 Todd Novak LaGrange (Lyons)  
8 Jason Pankau Roselle (Lake Park)  

1987-88 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Lubeech Graves Cairo :10.78
2 Eric Baugh Melrose Park (Walther Lutheran)  
3 Drake Ephron Greenville  
4 Wouah Bouyue Chicago (St. Benedict)  
5 Brent Johnson Dakota  
6 Ian Smith Madison  
7 Bobby Shumaker Lewistown  
8 Mark McClain Freeport (Aquin)  

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Lubeech Graves Cairo :22.14
2 Drake Ephron Greenville  
3 Wouah Bouyue Chicago (St. Benedict)  
4 Ian Smith Madison  
5 Jeff Atterberry Hillsboro  
6 Steve Hedges Macon  
7 Kevin Finke Casey (C.-Westfield)  
8 Tom Wells Dwight  

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Ian Smith Madison :48.80
2 Neal Sherbeyn Atkinson  
3 Arthur Woods Cairo  
4 Jeff Hill Princeville  
5 Waddy Wadas Washburn (Lowpoint-W.)  
6 Brett Charlton Eureka  
7 Rusty Mosby Eldorado  
8 Gary Alexander Tuscola  

800-meter run

Place Name School Mark
1 Rob Carter Clinton 1:53.04
2 Mitch Russell Carmi  
3 Brett Ward Yorkville  
4 Trent Morrell Sciota (Northwestern)  
5 Jamey Garner Chester  
6 Rich Moellering Chicago (Luther North)  
7 Kent Seaver Marengo  
8 Chawn Holinka Geneva  

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Doug Light Toledo (Cumberland) 4:20.20
2 Mitch Russell Carmi  
3 Eric Detmer Breese (Mater Dei)  
4 Craig Hillier Knoxville  
5 Roger Rivera Mason City  
6 Jeremy Skinner Shelbyville  
7 Rich Moellering Chicago (Luther North)  
8 Brad Mitchell Seneca  

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Eric Detmer Breese (Mater Dei) 9:20.63
2 John Erickson Eureka  
3 Scott Maddux Streator (Woodland)  
4 Roger Rivera Mason City  
5 Josh Favus Normal (University)  
6 Brad Mitchell Seneca  
7 Larry O'Neal Heyworth  
8 Mike Stier Petersburg (PORTA)  

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Chauncy Williams St. Anne :14.59
2 Dave Pringle Abingdon  
3 Jose Gonzalez Kankakee (McNamara)  
4 Wes Greenwood Flora  
5 Harry Strong Melrose Park (Walther Lutheran)  
6 Scott Lettow Maple Park (Kaneland)  
7 Dan DeBacker Taylor Ridge (Rockridge)  
8 Nate Baker Aledo  

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Scott Britnell Stillman Valley :38.51
2 Mike Wnek Norridge (Ridgewood)  
3 Harry Strong Melrose Park (Walther Lutheran)  
4 Wes Greenwood Flora  
5 Brad Boyd Dunlap  
6 Chauncy Williams St. Anne  
7 Jason Devino White Hall (North Greene)  
8 Dan Kopp Columbia  

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Cairo :43.06
    Don Box, Lubeech Graves, Darin Hodge, Landall Long  
2 Madison  
3 Melrose Park (Walther Lutheran)  
4 St. Anne  
5 Trenton (Wesclin)  
6 Normal (University)  
7 Lewistown  
8 Taylor Ridge (Rockridge)  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Greenville 1:30.43
    Aristede Ephron, Drake Ephron, Jerry Moore, John Scandrett  
2 Melrose Park (Walther Lutheran)  
3 St. Anne  
4 Normal (University)  
5 Princeton  
6 Yorkville  
7 Peru (St. Bede)  
8 Madison  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 St. Anne 3:21.36
    Willie Hunt, Jermal Miller, Victor Thomas, Chauncy Williams  
2 Melrose Park (Walther Lutheran)  
3 Cairo  
4 Yorkville  
5 Clinton  
6 Trenton (Wesclin)  
7 Geneva  
8 Herscher  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Yorkville 8:00.63
    Todd Bryant, Matt Duffy, Tony Garcia, Brett Ward  
2 Geneva  
3 Delavan  
4 Princeton  
5 Maple Park (Kaneland)  
6 Dunlap  
7 Herscher  
8 Norridge (Ridgewood)  

high jump

Place Name School Mark
1 Kevin Clements El Paso 7-1
2 Brad Jendruczek Aurora (Central Catholic)  
3 Randy Allen Princeton  
4 Heath Weddle Monticello  
5t Clint Hymes Neoga  
5t Eric Luedde Pittsfield  
7 Wesley Wilt Sesser (S.-Valier)  
8 Mike Kotarba Normal (University)  

pole vault

Place Name School Mark
1 Andy Crippen Sherrard 15-9
2 Jon Kelly Beardstown  
3 Jamie Marek Clifton (Central)  
4 Randy Olesen Maple Park (Kaneland)  
5 Jason Zenz Yorkville  
6 Aden Pegram Metropolis (Massac County)  
7 Vic Mehren Geneva  
8 Terry Deppermann Farmington  

long jump

Place Name School Mark
1 Jessie Leonard Madison 23-314
2 Duwarn Porter St. Anne  
3 Kevin Stuckwisch Warsaw  
4 Dennis Miller Watseka  
5 Matt Missey Lebanon  
6 Aaron Massey Taylor Ridge (Rockridge)  
7 Matt Crain Carterville  
8 Brian Seger Rockford (Christian Life)  

triple jump

Place Name School Mark
1 Duwarn Porter St. Anne 46-2
2 Landall Long Cairo  
3 Wesley Wilt Sesser (S.-Valier)  
4 Brian Seger Rockford (Christian Life)  
5 Dennis Miller Watseka  
6 Derek Watts Rock Island (Alleman)  
7 Kyle Lindsey Bismarck (B.-Henning)  
8 Pete McAdams Spring Valley (Hall)  

shot put

Place Name School Mark
1 Patrick Wiese Nashville 54-6
2 Tim Holderer Mahomet (M.-Seymour)  
3 Brent Miller Sullivan  
4 Joel Wood Watseka  
5 Matt Cloe Shelbyville  
6 Chris Adkinsson Roseville  
7 Jason Landers Oneida (ROWVA)  
8 Jim Hartlieb Woodstock (Marian)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Rob Schultz Sherrard 178-8
2 Joel Wood Watseka  
3 Tom Gulley Knoxville  
4 Tim Holderer Mahomet (M.-Seymour)  
5 Mark Kalmar Tuscola  
6 Rick Freeman Heyworth  
7 Ron Barnes Peru (St. Bede)  
8 John Morphey Dwight  

1987-88 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Steve Kelly Joliet (West) :10.59
2 Tim Newsome Rock Island (H.S.)  
3 Karsten Edwards Aurora (West)  
4 Wilson Pierce South Holland (Thornwood)  
5 Eric Benson Blue Island (Eisenhower)  
6 DeVaughn Benion Westchester (St. Joseph)  
7 Robert Vaughn North Chicago  
8 Chris Palmer East Moline (United)  

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Tim Newsome Rock Island (H.S.) :21.60
2 Wilson Pierce South Holland (Thornwood)  
3 Karsten Edwards Aurora (West)  
4 Mike Wheatley Harvey (Thornton)  
5 Anthony Jones Danville (H.S.)  
6 DeVaughn Benion Westchester (St. Joseph)  
7 Jason Cook Jacksonville (H.S.)  
8 Chris Palmer East Moline (United)  

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Steve Kelly Joliet (West) :47.37
2 Joe Ruiz Chicago (St. Ignatius College Prep)  
3 Rob Sonneman Bensenville (Fenton)  
4 Brian Thomas Chicago (Mendel)  
5 Matt Klemp New Lenox (Lincoln-Way)  
6 Martin Milner Lake Zurich  
7 Johnny Nolan Hillside (Proviso West)  
8 Donnie Dittmar Sterling (H.S.)  

800-meter run

Place Name School Mark
1 Aaron Rogers Chicago (C. Vocational) 1:50.29
2 Joe Roque Dolton (Thornridge)  
3 Tobi Peters Chillicothe (Illinois Valley Central)  
4 David Cairns Batavia  
5 David Stanko Oak Lawn (Community)  
6 Jason West Palatine (Fremd)  
7 Darrell Stuckey Joliet (Central)  
8 Gerald Loeding Park Ridge (Maine East)  

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Nick Schwartz Centralia 4:14.84
2 Tony Laskowski Downers Grove (North)  
3 Todd Lopeman Pontiac  
4 Mario Vesey Rock Island (H.S.)  
5 Mike Beebe Glen Ellyn (Glenbard South)  
6 Mark Scheirer Metamora  
7 Prosper Wang Hoffman Estates (H.S.)  
8 Robert Thorns Chicago (Mendel)  

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Mark Scheirer Metamora 9:13.22
2 Todd Lopeman Pontiac  
3 Ray Carter Centralia  
4 Brian Perry Rockford (Guilford)  
5 Mike Straza Bloomington (H.S.)  
6 Sam Stephens Belvidere (H.S.)  
7 Ben Wolf Oswego (H.S.)  
8 Mike O'Hara Lombard (Montini)  

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Johnny Westbrook Dolton (Thornridge) :14.20
2 Terry Winston Alton (Sr.)  
3 Bart Smith Naperville (North)  
4 Jamal Carson Tinley Park (H.S.)  
5 Jim Noble Chicago (Gordon Tech)  
6 Steve Jones Evanston (Twp.)  
7 Britt King Flossmoor (Homewood-F.)  
8 Phil Sykes Marion (H.S.)  

300-meter low hurdles

Place Name School Mark
1 Bart Smith Naperville (North) :36.35
2 Maurice Mitchell Chicago (Marist)  
3 Vernon Powell East St. Louis (Sr.)  
4 Ty Oliver Lincolnshire (Stevenson)  
5 Bob Rowe Elmhurst (York)  
6 Jim Noble Chicago (Gordon Tech)  
7 Yonel Jourdian Evanston (Twp.)  
8 Eddie Robinson East St. Louis (Sr.)  

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Joliet (West) :42.09
    Tom Anderson, Charles Dixon, Steve Kelly, Rich Waters  
2 East Moline (United)  
3 Chicago (Mendel)  
4 East St. Louis (Sr.)  
5 Waukegan (West)  
6 Chicago Heights (Bloom Trail)  
7 Rockford (East)  
8 Aurora (West)  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Sr.) 1:26.79
    Anthony Kerby, Dale Martin, Vernon Powell, Eddie Robinson  
2 East Moline (United)  
3 Rock Island (H.S.)  
4 South Holland (Thornwood)  
5 Harvey (Thornton)  
6 Olympia Fields (Rich Central)  
7 Champaign (Centennial)  
8 Danville (H.S.)  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Sr.) 3:16.19
    Dale Martin, Vernon Powell, Eddie Robinson, Fred Thomas  
2 Chicago (Quigley South)  
3 Elmhurst (York)  
4 Champaign (Centennial)  
5 Chicago (St. Ignatius College Prep)  
6 Joliet (West)  
7 Chicago (C. Vocational)  
8 Chicago Heights (Bloom Twp.)  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Schaumburg (H.S.) 7:43.39
    Kevin Hedenberg, Rick Hornstrom, Kevin Peterson, Dave Rzeszutko  
2 Rockford (East)  
3 Naperville (Central)  
4 East St. Louis (Sr.)  
5 Chicago Heights (Bloom Twp.)  
6 Park Ridge (Maine South)  
7 East Moline (United)  
8 Downers Grove (North)  

high jump

Place Name School Mark
1 Jason James Mt. Vernon (H.S.) 7-0
2 Darrin Plab Mascoutah  
3 Jeff Craig Morris  
4 Ken Leonard Hoffman Estates (Conant)  
5 Tim McGee Freeport (H.S.)  
6 John Urban Berwyn-Cicero (Morton)  
7 Pat Dauphin Chicago (Gordon Tech)  
8 Dragutin Topic Rockford (Guilford)  

pole vault

Place Name School Mark
1 Greg Fenza Ottawa (Twp.) 16-0
2 Tom McDonald West Chicago (H.S.)  
3 Sean Funk Normal (Community)  
4 Jason Cunningham Chicago (St. Ignatius College Prep)  
5 Matt Benson Belvidere (H.S.)  
6 Bob Black Charleston  
7 Keith Schottland Wheeling  
8 Dan Jacobazzi Oswego (H.S.)  

long jump

Place Name School Mark
1 Johnny Nolan Hillside (Proviso West) 24-3
2 Dwayne Murphy Chicago Heights (Bloom Twp.)  
3 Ray Buchanan Maywood (Proviso East)  
4 Dwight Simmons Decatur (MacArthur)  
5 Jeff Craig Morris  
6 Antonio Riley Chicago (C. Vocational)  
7 Mike Hall Belleville (West)  
8 Bob Smith Naperville (Central)  

triple jump

Place Name School Mark
1 Dwayne Murphy Chicago Heights (Bloom Twp.) 50-734
2 Ray Buchanan Maywood (Proviso East)  
3 Gerald Hill Evanston (Twp.)  
4 Mario Miller Bensenville (Fenton)  
5 Desmond Hunt Zion (Z.-Benton)  
6 Fred Campbell Chicago Heights (Bloom Twp.)  
7 Taurus Rutherford Peoria (H.S.)  
8 Makeba Wolfe Chicago Heights (Bloom Trail)  

shot put

Place Name School Mark
1 Kevin Coleman Elgin (Larkin) 66-134
2 Mike LaDere Chicago Heights (Bloom Twp.)  
3 Eddie Velarde Aurora (West)  
4 Marc Lacy Downers Grove (North)  
5 Chester Lacheta Chicago Heights (Bloom Twp.)  
6 Fred Petty Chicago (Tilden)  
7 Eric Robinson Chicago (Leo)  
8 Chris Humbles Bloomington (H.S.)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Jason Pankau Roselle (Lake Park) 184-5
2 Vernon Garrison East St. Louis (Lincoln)  
3 Kevin Coleman Elgin (Larkin)  
4 Robert Jones Mt. Vernon (H.S.)  
5 Jim Zajicek Hinsdale (Central)  
6 Eddie Velarde Aurora (West)  
7 Douglas Dean Huff Peoria (H.S.)  
8 Ronald Willis East St. Louis (Lincoln)  

1988-89 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Lubeech Graves Cairo :10.65
2 Drake Ephron Greenville  
3 Mark Neal Metropolis (Massac County)  
4 Kevin McWilliams Mounds (Meridian)  
5 Jim Klein Geneva  
6 Bobby Shumaker Lewistown  
7 Huey Lovelace Dwight  
8 Mark McClain Freeport (Aquin)  

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Lubeech Graves Cairo :21.66
2 Drake Ephron Greenville  
3 Steve Lee Piper City (Ford Central)  
4 Waddy Wadas Washburn (Lowpoint-W.)  
5 Jason Snyder Fulton (H.S.)  
6 Eric Dixon Carmi  
7 Huey Lovelace Dwight  
8 Bobby Shumaker Lewistown  

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Neal Sherbeyn Annawan :49.04
2 Waddy Wadas Washburn (Lowpoint-W.)  
3 Eric Dixon Carmi  
4 Kevin Long Oregon  
5 Rusty Mosby Eldorado  
6 Vernell Dixon Trenton (Wesclin)  
7 Brian Sundberg Sciota (Northwestern)  
8 David Zimmerman Hillsboro  

800-meter run

Place Name School Mark
1 Kyle Johnson Gillespie 1:55.48
2 Jeremy Skinner Shelbyville  
3 Kevin Hoffman Lena (L.-Winslow)  
4 Doug Ehens Farmington  
5 Mark Griswold Princeton  
6 Bill Nichelson Girard  
7 Kenric Bond Washburn (Lowpoint-W.)  
8 Brent Rankin Trenton (Wesclin)  

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Marty Wondaal Lansing (Illiana Christian) 4:26.05
2 Jeff Tomlinson Macon  
3 Phil Swenson Leland  
4 Shane Stryker Sparta  
5 Troy Crady Prophetstown  
6 Jeremy Skinner Shelbyville  
7 Dan Schisler Avon  
8 Bob Love Watseka  

3200-meter run

Place Name School Mark
1 John Erickson Eureka 9:30.23
2 Phil Swenson Leland  
3 Dan Schisler Avon  
4 Shane Gebbink Elmwood  
5 Steve Schennum Princeton  
6 Eric Detmer Breese (Mater Dei)  
7 Randy Ritzema Lansing (Illiana Christian)  
8 David Lewis Fairfield  

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Steve Stam Kankakee (McNamara) :14.89
2 Eric Ruble Pittsfield  
3 Tony Ewell Chicago (Luther South)  
4 Drew Haverstock Geneva  
5 Brian Stewart Prophetstown  
6 Matt Monahan Arcola  
7 Todd Myers Stillman Valley  
8 Bruce Bennett St. Joseph (S.J.-Ogden)  

300-meter intermediate hurdles

Place Name School Mark
1 Chauncy Williams St. Anne :39.30
2 Steve Stam Kankakee (McNamara)  
3 Jason Devino White Hall (North Greene)  
4 Mike Hall Trenton (Wesclin)  
5 Dan Ramey Mt. Carroll  
6 Pete Hilst Manito (Forman)  
7 Trevor Weaver Carmi  
8 Dave Preston Fisher  

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Cairo :43.29
    Lubeech Graves, Landall Long, Mike Weatherspoon, Arthur Woods  
2 Dwight  
3 Melrose Park (Walther Lutheran)  
4 Greenville  
5 Georgetown (G.-Ridge Farm)  
6 Kankakee (McNamara)  
7 Chicago (Luther South)  
8 Geneva  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 St. Anne 1:30.91
    Willie Hunt, Duwarn Porter, Willie Smith, Chauncey Williams  
2 Greenville  
3 Cairo  
4 Melrose Park (Walther Lutheran)  
5 Dwight  
6 Geneva  
7 Chicago (Luther South)  
8 Chicago (Providence-St. Mel)  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 St. Anne 3:24.77
    Ron Greer, Enos Hubert, Willie Hunt, Chauncy Williams  
2 Herscher  
3 Annawan  
4 Geneva  
5 Kewanee (H.S.)  
6 DuQuoin (H.S.)  
7 Lansing (Illiana Christian)  
8 Eldorado  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Maple Park (Kaneland) 8:04.48
    Dave Beebe, Jim Probst, Bryant Seraphin, Jon Stults  
2 Geneva  
3 Prophetstown  
4 Kewanee (H.S.)  
5 Seneca  
6 Freeburg  
7 Stanford (Olympia)  
8 Carterville  

high jump

Place Name School Mark
1 Heath Weddle Monticello 6-7
2 Brian Nelson Kewanee (Wethersfield)  
3 Benjy Johnson McLeansboro  
4 Kurth Greenholt Chicago (Luther North)  
5 Wesley Wilt Sesser (S.-Valier)  
6 Darren McDonough Cambridge  
7 Isaiah Pearson Metropolis (Massac County)  
8 Steve Smith Riverton  

pole vault

Place Name School Mark
1 Jamie Marek Clifton (Central) 16-2
2 Randy Olesen Maple Park (Kaneland)  
3 Vic Mehren Geneva  
4 Jerry Oksas Maple Park (Kaneland)  
5 Kai Wahlgren Princeton  
6 Chris Diller Rockford (Christian Life)  
7 Tim Dow Neoga  
8 Jason Stark Georgetown (G.-Ridge Farm)  

long jump

Place Name School Mark
1 Wesley Wilt Sesser (S.-Valier) 22-1034
2 Landall Long Cairo  
3 Matt Missey Lebanon  
4 Duwarn Porter St. Anne  
5 Carl Myers West Chicago (Wheaton Academy)  
6 Matt Crain Carterville  
7 Curt Andruniak Mendota  
8 Mark Meyer Rock Island (Alleman)  

triple jump

Place Name School Mark
1 Duwarn Porter St. Anne 45-912
2 Landall Long Cairo  
3 Mark Dietrich Mt. Morris  
4 Dennis Hall Bismarck (B.-Henning)  
5 Al Layton Princeton  
6 Scott Shaver Arthur  
7 Jon Kump Mt. Morris  
8 Brian Hatfield Tuscola  

shot put

Place Name School Mark
1 Allen Willison Oakland 54-2
2 Eric Musgrove Mendota  
3 Ryan Carson Princeton  
4 George Ewalt Monmouth (H.S.)  
5 Eric Trone Table Grove (VIT)  
6 Joe Tobin Evergreen Park  
7 Mark Kalmar Tuscola  
8 Matt Blackburn Fisher  

discus throw

Place Name School Mark
1 Eric Musgrove Mendota 163-6
2 Mike Sneed St. Anne  
3 John Morphey Dwight  
4 Tom Gulley Knoxville  
5 Mark Kalmar Tuscola  
6 Robbie Ralls Anna (A.-Jonesboro)  
7 Pete Dixon Wheaton (St. Francis)  
8 Mike Richart Robinson  

1988-89 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Tim Newsome Rock Island (H.S.) :10.59
2 Mario McDonald Waukegan (West)  
3 Anthony Jones Danville (H.S.)  
4 Chris Jelks Decatur (MacArthur)  
5 Eric Benson Blue Island (Eisenhower)  
6 Derrick King Chicago (St. Ignatius College Prep)  
7 Jay Blakely East St. Louis (Sr.)  
8 Chris Palmer East Moline (United)  

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Tim Newsome Rock Island (H.S.) :21.54
2 Anthony Jones Danville (H.S.)  
3 Robert Webb Springfield (Southeast)  
4 Derrick King Chicago (St. Ignatius College Prep)  
5 Brian Thomas Chicago (St. Martin de Porres)  
6 George Guy Rock Island (H.S.)  
7 Steve Johnson Arlington Heights (Hersey)  
8 Kevin Jackson Oak Lawn (Richards)  

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Joe Spells Harvey (Thornton) :48.89
2 Lemonydue White Alton (Sr.)  
3 Byron Moss Maywood (Proviso East)  
4 Ron Westphal Elmhurst (York)  
5 Brian Thomas Chicago (St. Martin de Porres)  
6 Eric Evenson Morris  
7 Rich Walters Joliet (West)  
8 Jahamal Hardy Waukegan (West)  

800-meter run

Place Name School Mark
1 Donte Moore Mt. Vernon (H.S.) 1:54.03
2 Marlon Jones Bartonville (Limestone)  
3 Nathan Sweet Mundelein (H.S.)  
4 Brian Foster Chicago (Whitney Young)  
5 Greg Novak Downers Grove (South)  
6 Rick Thorp Lombard (Glenbard East)  
7 Chuck Dobbs Marion (H.S.)  
8 Dave Lambert Naperville (Central)  

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Kevin Hedenberg Schaumburg (H.S.) 4:13.74
2 Waide Neal Alton (Sr.)  
3 Nick Thiel Naperville (North)  
4 Neyl Marquez Berwyn-Cicero (Morton)  
5 Al Kabat Elmhurst (York)  
6 Mario Vesey Rock Island (H.S.)  
7 Chuck Mattis Elmhurst (York)  
8 Dan Nolan Naperville (Central)  

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Dan Nolan Naperville (Central) 9:16.59
2 Doug Nelson Palos Hills (Stagg)  
3 Derron Bishop Canton  
4 Bob Watson Palatine (H.S.)  
5 Scott Lilley Schaumburg (H.S.)  
6 Brian Vercruysse Elmhurst (York)  
7 Kevin Schoonmaker Machesney Park (Harlem)  
8 Dennis Hearst Bensenville (Fenton)  

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Maurice Mitchell Chicago (Marist) :14.19
2 Yonel Jourdian Evanston (Twp.)  
3 Britt King Flossmoor (Homewood-F.) picked
4 Timothy Johnson Blue Island (Eisenhower) picked
5 Loren Common Rockford (East)  
6 Shaunn Smith Decatur (MacArthur)  
7 Frank Jendraszak Chicago (Marist)  
8 Terry Winston Alton (Sr.)  

300-meter intermediate hurdles

Place Name School Mark
1 Maurice Mitchell Chicago (Marist) :37.50
2 Vernon Powell East St. Louis (Sr.)  
3 Jamie Martin Hoffman Estates (Conant)  
4 Tyran Cox-Bey Country Club Hills (Hillcrest)  
5 Cordell Drake Chicago Heights (Bloom Trail)  
6 Dave Spencer Roselle (Lake Park)  
7 John Strickland Glenview (Glenbrook South)  
8 Antonio Henderson East St. Louis (Sr.)  

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Rockford (East) :42.45
    Terry Bell, Marcus Glenn, Reggie Patterson, Carl Williams  
2 Evanston (Twp.)  
3 Chicago (St. Martin de Porres)  
4 Rock Island (H.S.)  
5 Springfield (Southeast)  
6 Alton (Sr.)  
7 Chicago Heights (Bloom Twp.)  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Rock Island (H.S.) 1:27.86
    George Guy, Tim Newsone, Anthony Pulliam, Tim Smith  
2 Rockford (East)  
3 Evanston (Twp.)  
4 East St. Louis (Sr.)  
5 Hillside (Proviso West)  
6 Danville (H.S.)  
7 East St. Louis (Lincoln)  
8 Maywood (Proviso East)  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 East St. Louis (Sr.) 3:19.74
    Cecil Hawkins, Vernon Powell, LaGrant Suggs, Lorenzo Whitley  
2 Evanston (Twp.)  
3 East St. Louis (Lincoln)  
4 Lockport (Twp.)  
5 Harvey (Thornton)  
6 South Holland (Thornwood)  
7 Alton (Sr.)  
8 Chicago (C. Vocational)  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Moline (H.S.) 7:43.69
    Eric Edmunds, Rob Harvey, Tauwon Taylor, Tony Taylor  
2 Yorkville  
3 Park Ridge (Maine South)  
4 Rock Island (H.S.)  
5 East St. Louis (Sr.)  
6 Alton (Sr.)  
7 LaGrange (Lyons)  
8 Roselle (Lake Park)  

high jump

Place Name School Mark
1 Mike Williams Flossmoor (Homewood-F.) 6-9
2 Darrin Plab Mascoutah  
3 Ken Leonard Hoffman Estates (Conant)  
4 Kevin Howard Hillside (Proviso West)  
5 Jason Assmann Roselle (Lake Park)  
6 Dave Mohr Lincolnshire (Stevenson)  
7 Tony Marion Joliet (West)  
8 Michael Dunn Chicago Heights (Bloom Twp.)  

pole vault

Place Name School Mark
1 John Foskett Joliet (West) 14-9
2 Clint Smothers Marion (H.S.)  
3 Marc Gebhardt Sterling (H.S.)  
4 Chris Pries Ottawa (Twp.)  
5 Ed Pogorzelski Elmhurst (York)  
6 John Porterton Naperville (North)  
7 Rick Schaffel Glenview (Glenbrook South)  
8 Bart Peters Decatur (MacArthur)  

long jump

Place Name School Mark
1 Ray Buchanan Maywood (Proviso East) 24-5
2 Steve Battle Chicago (Gordon Tech) 24-434
3 Terry Johnson Urbana (H.S.)  
4 Steve Johnson Arlington Heights (Hersey)  
5 Mike Hall Belleville (West)  
6 Kevin Howard Hillside (Proviso West)  
7 Howard Stanford Aurora (West)  
8 Tobia Sumrall East St. Louis (Sr.)  

triple jump

Place Name School Mark
1 Ray Buchanan Maywood (Proviso East) 50-114
2 Kevin Howard Hillside (Proviso West)  
3 Desmond Hunt Zion (Z.-Benton)  
4 Courtney Smith Lockport (Twp.)  
5 Dion Simmons Decatur (MacArthur)  
6 Dante Smith Harvey (Thornton)  
7 Taurus Rutherford Peoria (H.S.)  
8 Dwight Smith Skokie (Niles North)  

shot put

Place Name School Mark
1 Ronald Willis East St. Louis (Lincoln) 59-11
2 Chester Lacheta Chicago Heights (Bloom Twp.)  
3 Mike LaDere Chicago Heights (Bloom Twp.)  
4 John Zera Wilmette (Loyola Academy)  
5 Dana Howard East St. Louis (Sr.)  
6 Des Werthman Wilmette (Loyola Academy)  
7 Eric Robinson Chicago (Leo)  
8 Dave Kern Hoffman Estates (Conant)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Doug Phebus Urbana (H.S.) 176-9
2 Andy Nicholson Wheaton (North)  
3 Jim Zajicek Hinsdale (Central)  
4 Ronald Willis East St. Louis (Lincoln)  
5 William Summers Edwardsville (H.S.)  
6 Ron Fields Galesburg (H.S.)  
7 Chip Hodlmair Palatine (Fremd)  
8 Pete Edwards Mt. Zion  

1989-90 (A)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Lubeech Graves Cairo :10.47
2 Kevin McWilliams Mounds (Meridian)  
3 Mark McClain Freeport (Aquin)  
4 Scott Earl Aledo  
5 Theo Durham Chicago (Providence-St. Mel)  
6 Don Rice Tremont  
7 Chad Nugent Kankakee (McNamara)  
8 Eric Carter Melrose Park (Walther Lutheran)  

200-meter dash

Place Name School Mark
1 Lubeech Graves Cairo :21.70
2 Drake Ephron Greenville  
3 Mark McClain Freeport (Aquin)  
4 Chris Talbott Sidell (Jamaica)  
5 Scott Earl Aledo  
6 Steve Conley Chicago (Luther South)  
7 George Palmer Monticello  

400-meter dash

Place Name School Mark
1 George Palmer Monticello :50.03
2 Theo Durham Chicago (Providence-St. Mel)  
3 Corey Wheeler Monmouth (H.S.)  
4 Gary Demmelmair Bloomington (Central Catholic)  
5 Jason Vertin Seneca  
6 Harold Moody Madison  
7 Mark Morley Rochester  
8 Kevin Bradley Taylor Ridge (Rockridge)  

800-meter run

Place Name School Mark
1 Jeremy Skinner Shelbyville 1:55.09
2 Kent Seaver Marengo  
3 Joe Dougherty Clinton  
4 Brent Rankin Trenton (Wesclin)  
5 Kenric Bond Washburn (Lowpoint-W.)  
6 Tim Straub Staunton  
7 Ryan Frederick Milledgeville  
8 Jason Good Stanford (Olympia)  

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Phil Swenson Leland 4:24.26
2 Dan McGinn Chicago (University)  
3 Steve Faley Wheaton (St. Francis)  
4 Dan Schisler Avon  
5 Barry Pearman Georgetown (G.-Ridge Farm)  
6 Tim Tedford Newton  
7 Greg Punke Seneca  
8 David Lewis Fairfield  

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Phil Swenson Leland 9:26.22
2 Brad Kaufmann Tremont  
3 John Eggenberger Herscher  
4 David Eckburg Pecatonica  
5 Dan Schisler Avon  
6 Chris Adesso Wheaton (St. Francis)  
7 David Lewis Fairfield  
8 Mike Fitzgerald Mendota  

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Matt McLean Aurora (Illinois Math and Science Academy) :14.46
2 David Shields Chicago (Providence-St. Mel)  
3 Rich Kozlowski Maple Park (Kaneland)  
4 Tony Ewell Chicago (Luther South)  
5 Neal Trentman Freeburg  
6 T.J. Wheeler Christopher  
7 Heath Weddle Monticello  
8 Scott Lay Flanagan  

300-meter intermediate hurdles

Place Name School Mark
1 Mike Morley Rochester :39.35
2 Ken DeMarse Watseka  
3 Neal Garrison St. Joseph (S.J.-Ogden)  
4 Scott Lay Flanagan  
5 Matt McLean Aurora (Illinois Math and Science Academy)  
6 Tom Gregory Rossville (R.-Alvin)  
7 Greg Rink Maple Park (Kaneland)  
8 John Hartlieb Woodstock (Marian)  

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Cairo :42.60
    Lubeech Graves, Landall Long, Ted Lyons, Lee Wright  
2 Rochester  
3 Chicago (Luther South)  
4 Greenville  
5 Sherrard  
6 DuQuoin (H.S.)  
7 Belleville (Althoff)  
8 Georgetown (G.-Ridge Farm)  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Cairo 1:30.49
    Lubeech Graves, Ted Lyons, Michael Weatherspoon, Lee Wright  
2 Greenville  
3 Sherrard  
4 St. Anne  
5 Forreston  
6 DuQuoin (H.S.)  
7 Chicago (Providence-St. Mel)  
8 Chicago (Luther South)  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Sherrard 3:25.98
    Mike Harris, Eric Lawson, Matt Viernow, David Williams  
2 Shelbyville  
3 Lansing (Illiana Christian)  
4 Clinton  
5 Maple Park (Kaneland)  
6 Stanford (Olympia)  
7 Mahomet (M.-Seymour)  
8 Seneca  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Seneca 7:58.20
    Mark Aubry, Jason Eltrevoog, Brad Peterson, Jason Vertin  
2 Tremont  
3 Geneva  
4 Kankakee (McNamara)  
5 Mahomet (M.-Seymour)  
6 Newton  
7 Freeburg  
8 Maple Park (Kaneland)  

high jump

Place Name School Mark
1 Heath Weddle Monticello 6-8
2 Benjy Johnson McLeansboro  
3 Neal Trentman Freeburg  
4 Ron Koenemann Bismarck (B.-Henning)  
5t Doug Dossey Eureka  
5t Jim Martin Sandwich  
5t Eric Bowyer Shelbyville  
8 Mark Haws Marshall  

pole vault

Place Name School Mark
1 Jerry Oksas Maple Park (Kaneland) 14-6
2 Mark Morley Rochester  
3 Scott Anderson Christopher  
4 Chris Diller Rockford (Christian Life)  
5 Steve Fabrizius Maple Park (Kaneland)  
6 Brett Herrmann Oregon  
7 Kent Nordhaus Freeburg  

long jump

Place Name School Mark
1 Carl Myers West Chicago (Wheaton Academy) 23-1034
2 Landall Long Cairo  
3 Steve Conley Chicago (Luther South)  
4 Ted Lyons Cairo  
5 Anthony Brent Chicago (Providence-St. Mel)  
6 Jamie Dillbeck Oneida (ROWVA)  
7 Tim Malley Avon  
8 Dan Julian Riverton  

triple jump

Place Name School Mark
1 Steve Conley Chicago (Luther South) 48-11
2 Landall Long Cairo  
3 Carl Myers West Chicago (Wheaton Academy)  
4 David Jones Chicago (Providence-St. Mel)  
5 Eric Booth Mendota  
6 Eric Redman Monticello  
7 Neal Trentman Freeburg  
8 Ron Koenemann Bismarck (B.-Henning)  

shot put

Place Name School Mark
1 Mike Courtney Robinson 59-1012
2 Greg Groat Princeton  
3 Dave Foster Paxton  
4 Allen Willison Casey (C.-Westfield)  
5 Brian Rodgers Christopher  
6 Joe DiPiazza Winnebago  
7 Dave Gerdes Staunton  
8 John Hartlieb Woodstock (Marian)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Jim Nash White Hall (North Greene) 163-1
2 Greg Groat Princeton  
3 Eric Lange Freeburg  
4 Mark Spencer Aurora (Illinois Math and Science Academy)  
5 Mike Richart Robinson  
6 B.J. Faulk El Paso  
7 George Ewalt Monmouth (H.S.)  
8 Craig Cothern Pana (H.S.)  

1989-90 (AA)

100-meter dash

Place Name School Mark
1 Mario McDonald Waukegan (West) :10.55
2 DuWayne Wright Downers Grove (South)  
3 Anthony Jones Danville (H.S.)  
4 Reggie Patterson Rockford (East)  
5 Russ Bora Libertyville  
6 Larry Elizalde Chicago (Kenwood)  
7 Robert Webb Springfield (Southeast)  
8 Daryl Mathis Lockport (Twp.)  

200-meter dash

Place Name School Mark
1 DuWayne Wright Downers Grove (South) :21.66
2 Anthony Jones Danville (H.S.)  
3 Reggie Patterson Rockford (East)  
4 Kerwin Badie Hillside (Proviso West)  
5 Robert Webb Springfield (Southeast)  
6 LaGrant Suggs East St. Louis (Sr.)  
7 Brian Wilkinson Plainfield (H.S.)  
8 Russ Bora Libertyville  

400-meter dash

Place Name School Mark
1 Daryl Mathis Lockport (Twp.) :48.34
2 Phillip Bryan Waukegan (West)  
3 Chris Pulley East St. Louis (Sr.)  
4 Eric Evenson Morris  
5 Louis Brown Harvey (Thornton)  
6 Darnell Jordan Joliet (West)  
7 Don Profitt Hoffman Estates (Conant)  
8 LaGrant Suggs East St. Louis (Sr.)  

800-meter run

Place Name School Mark
1 Marlon Jones Bartonville (Limestone) 1:51.06
2 Tauwon Taylor Moline (H.S.)  
3 Doug Dodd Rockford (Guilford)  
4 Al Kabat Elmhurst (York)  
5 Kenny Herman Bloomington (H.S.)  
6 Pasquale Perez Burbank (St. Laurence)  
7 Joe Royer Naperville (North)  
8 Brian Foster Chicago (Whitney Young)  

1600-meter run

Place Name School Mark
1 Rick Miller Schaumburg (H.S.) 4:14.84
2 Nick Thiel Naperville (North)  
3 Ron Miller Schaumburg (H.S.)  
4 Adam Boardman Geneseo (Darnall)  
5 Eric Henson Springfield (Sacred Heart-Griffin)  
6 Art Siemers Bensenville (Fenton)  
7 Al Kabat Elmhurst (York)  
8 Robert Gary Evanston (Twp.)  

3200-meter run

Place Name School Mark
1 Scott Lilley Schaumburg (H.S.) 9:06.46
2 Robert Gary Evanston (Twp.)  
3 Brian Vercruysse Elmhurst (York)  
4 Dennis Hearst Bensenville (Fenton)  
5 Vadim Nemad Skokie (Niles North)  
6 Bob Watson Palatine (H.S.)  
7 Darien Pedota Summit (Argo)  
8 John Weigel Metamora  

110-meter high hurdles

Place Name School Mark
1 Terry Collins Joliet (West) :14.20
2 Carl Long Danville (H.S.)  
3 Rafarel Boadu Streamwood  
4 John Strickland Glenview (Glenbrook South)  
5 James Losser Elmhurst (York)  
6 Antonio Henderson East St. Louis (Sr.)  
7 Brian Doxie Maywood (Proviso East)  
8 Kojo Linder Chicago (Whitney Young)  

300-meter intermediate hurdles

Place Name School Mark
1 John Strickland Glenview (Glenbrook South) :37.01
2 Carl Long Danville (H.S.)  
3 Terry Collins Joliet (West)  
4 Ray McElroy Hillside (Proviso West)  
5 Mitchell Witherspoon Decatur (MacArthur)  
6 Matthew Blouin Blue Island (Eisenhower)  
7 James Losser Elmhurst (York)  
8 Melvin Roberts Harvey (Thornton)  

4x100-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Waukegan (West) :41.99
    Phillip Bryan, Jahamal Hardy, Mario McDonald, Joe Rodgers  
2 Joliet (West)  
3 East St. Louis (Sr.)  
4 Hillside (Proviso West)  
5 Downers Grove (South)  
6 Rockford (East)  
7 Alton (Sr.)  
8 Geneseo (Darnall)  

4x200-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Waukegan (West) 1:27.91
    Willis Baird, Mario McDonald, Ardell Reams, Joe Rodgers  
2 Libertyville  
3 East St. Louis (Sr.)  
4 Rockford (East)  
5 Oak Park (O.P.-River Forest)  
6 Joliet (West)  
7 Hillside (Proviso West)  
8 Glen Ellyn (Glenbard South)  

4x400-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Joliet (West) 3:19.23
    Terry Collins, Darnell Jordan, Mike Richards, Rich Waters  
2 Harvey (Thornton)  
3 Decatur (MacArthur)  
4 Moline (H.S.)  
5 Wheeling  
6 East St. Louis (Sr.)  
7 Winnetka (New Trier)  
8 Lockport (Twp.)  

4x800-meter relay

Place School (& Relay Members) Mark
1 Naperville (Central) 7:46.69
    Brian Beval, Dave Lambert, Dan Nolan, Sean Persin  
2 Elmhurst (York)  
3 Chicago Heights (Bloom Twp.)  
4 Normal (Community)  
5 Wheeling  
6 Streamwood  
7 East St. Louis (Lincoln)  
8 Hoffman Estates (H.S.)  

high jump

Place Name School Mark
1 Jason James Mt. Vernon (H.S.) 7-0
2 Tony Marion Joliet (West)  
3 Chris Roberson East Moline (United)  
4 Dan Brazee Granite City  
5 Travis Williams Naperville (North)  
6 Rob Crotty Evanston (Twp.)  
7 Cameron Wright Marion (H.S.)  
8 Jason Taylor Kankakee (Sr.)  

pole vault

Place Name School Mark
1 Clint Smothers Marion (H.S.) 15-6
2 John Foskett Joliet (West)  
3 Chris Pries Ottawa (Twp.)  
4 Brian Rebhan Naperville (Central)  
5 Joe Thill Berwyn-Cicero (Morton)  
6t Bart Peters Decatur (MacArthur)  
6t Tim Mukulecky Roselle (Lake Park)  
8 Daren McDonough Edwardsville (H.S.)  

long jump

Place Name School Mark
1 Jermaine Brown East St. Louis (Sr.) 23-312
2 Carl Long Danville (H.S.)  
3 Scott Lakomiak Lockport (Twp.)  
4 Myron Hickman Jacksonville (H.S.)  
5 Tauwon Taylor Moline (H.S.)  
6 Chris Jones Decatur (Eisenhower)  
7 Clint Smothers Marion (H.S.)  
8 Khari Cross Aurora (West)  

triple jump

Place Name School Mark
1 Dion Simmons Decatur (MacArthur) 48-1012
2 Scott Robinson Crete (C.-Monee)  
3 Fletcher Davis Chicago Heights (Bloom Trail)  
4 Bennie Radford East St. Louis (Sr.)  
5 Kenyon Robinson Naperville (Central)  
6 Rory Lee Harvey (Thornton)  
7 Eric Yopp Crystal Lake (South)  
8 Israel Smith Chicago (Whitney Young)  

shot put

Place Name School Mark
1 Jeff Teach Palatine (Fremd) 60-1
2 Dana Howard East St. Louis (Sr.)  
3 Brian Miller Marion (H.S.)  
4 Jason Alli Centralia  
5 Greg Wilkins Chicago (C. Vocational)  
6 Torry King Peoria (Woodruff)  
7 Reggie Walls Aurora (West)  
8 Marcus Klepper Orland Park (Sandburg)  

discus throw

Place Name School Mark
1 Torry King Peoria (Woodruff) 186-3
2 Seve Behling Naperville (North)  
3 Bryant Young Chicago Heights (Bloom Twp.)  
4 Brian Fennelly Park Ridge (Maine South)  
5 Ryan Shea Antioch  
6 Andy Nicholson Wheaton (North)  
7 Alex Bryant Macomb  
8 Jason McMillen Plainfield (H.S.)