Boys Track & Field Medalists

* Last updated at 7:36 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

Machesney Park (Harlem)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1999-00 AA 7 4x100-meter relay
      8 4x800-meter relay
  2000-01 AA 8 4x100-meter relay
Nate Andrews 2001-02 AA 9 shot put
Bruce Bartels 1975-76 AA 4 330-yard low hurdles
      8 120-yard high hurdles
Richard Behling 2002-03 AA 9 discus throw
  2003-04 AA 3 discus throw
  2004-05 AA 1 discus throw
      2 shot put
Josh Black 2015-16 3A 3 shot put
Jason Brown 1999-00 AA 8 4x800-meter relay
Mike Bushman 1999-00 AA 7 4x100-meter relay
Scott Camiliere 1999-00 AA 8 4x800-meter relay
Ben Carter 1999-00 AA 8 4x800-meter relay
James Chastain 1975-76 AA 4 discus throw
Adam Cooper 1999-00 AA 7 4x100-meter relay
  2000-01 AA 8 4x100-meter relay
Richard Ekstrom 1938-39   3 880-yard run
Jerry Goldsmith 2000-01 AA 8 4x100-meter relay
Cliff Hand 1933-34   5 220-yard low hurdles
Andrew Jury 1998-99 AA 5 high jump
  1999-00 AA 6 high jump
Jared Kern 2013-14 3A 4 shot put
Kyle Kling 2013-14 3A 5 shot put
Josh Kowalski 2015-16 3A 7 shot put
Nathan Lamb 2000-01 AA 8 4x100-meter relay
Sean Meiborg 1999-00 AA 7 4x100-meter relay
John Rabczak 1999-00 AA 8 4x800-meter relay
Jared Richardson 2003-04 AA 5 800-meter run
  2004-05 AA 4 800-meter run
  2005-06 AA 5 800-meter run
Zeke Sayon 2005-06 AA 9 200-meter dash
Kevin Schoonmaker 1988-89 AA 7 3200-meter run
Jon Thurman 1999-00 AA 7 4x100-meter relay
  2000-01 AA 8 4x100-meter relay
Klint Wescom 1993-94 AA 4 800-meter run
  1994-95 AA 1 800-meter run
Don Western 1978-79 AA 6 high jump

Mackinaw

Name Year Class Place Event
Russell 1926-27   2t high jump

Mackinaw (Deer Creek-M.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2012-13 1A 9 4x800-meter relay
  2016-17 1A 5 4x800-meter relay
Forest Anderson 2012-13 1A 9 4x800-meter relay
Austin Andrews 2010-11 1A 5 100-meter dash
John Carnicle 2016-17 1A 5 4x800-meter relay
Gary Cates 2016-17 1A 5 4x800-meter relay
      5 800-meter run
Brian Cemenska 2012-13 1A 9 4x800-meter relay
Jacob Henderson 2016-17 1A 5 4x800-meter relay
Jake Lowery 2012-13 1A 9 4x800-meter relay
Dakota Myers 2016-17 1A 5 4x800-meter relay
Zach Pogioli 2012-13 1A 9 4x800-meter relay

Macomb

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1990-91 A 7 4x200-meter relay
  1995-96 A 1 4x200-meter relay
  1998-99 A 5 4x400-meter relay
Jabari Adams 1998-99 A 5 4x400-meter relay
  1999-00 A 3 400-meter dash
Adcock 1895-96   1 triple jump
Ted Anderson 1995-96 A 1 4x200-meter relay
Mitchell Baker 1998-99 A 2 3200-meter run
  1999-00 A 8 3200-meter run
Alex Bryant 1989-90 AA 7 discus throw
Raphael Campbell 1998-99 A 5 4x400-meter relay
Wes Carter 2004-05 A 9 200-meter dash
Erik Eftedal 1998-99 A 6 shot put
David Glenn 2006-07 A 7 400-meter dash
Adam Hainline 2000-01 A 9 shot put
      3 discus throw
Keith Hampton 1925-26   3 220-yard dash
      3 100-yard dash
Justin Huston 2005-06 A 2 triple jump
Art Jackson 1995-96 A 1 4x200-meter relay
Matt McRaven 1997-98 A 7 high jump
Beau Meredith 1998-99 A 3 3200-meter run
  1999-00 A 2 3200-meter run
      5 1600-meter run
Brandon Murphy 1995-96 A 1 4x200-meter relay
      4 200-meter dash
  1996-97 A 1 200-meter dash
      1 100-meter dash
Mark Oprian 1996-97 A 6 high jump
Jason Orris 1998-99 A 5 4x400-meter relay
Nehemiah Parker 1998-99 A 5 4x400-meter relay
Ben Pratt 2005-06 A 7 triple jump
  2006-07 A 2 triple jump
      7 long jump
  2007-08 A 8 110-meter high hurdles
      2 long jump
      1 triple jump
John Stocker 1932-33   4 long jump
John Stovall 1995-96 A 1 4x200-meter relay
Darius Thomas 2011-12 2A 2 800-meter run
  2012-13 2A 9 800-meter run
Justin Wright 1996-97 A 8 400-meter dash

Macomb (Western)

Name Year Class Place Event
Jim Hammond 1957-58   2 440-yard dash
Van Pogue 1970-71   6 high jump

Macon

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1978-79 A 4 880-yard relay
Brett Creager 1983-84 A 3 1600-meter run
Steve Hedges 1987-88 A 6 200-meter dash
Brett Kreger 1982-83 A 7 1600-meter run
Todd Pritts 1984-85 A 6 triple jump
Jeff Tomlinson 1988-89 A 2 1600-meter run

Macon (Meridian)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2010-11 1A 5 4x800-meter relay
  2011-12 1A 7 4x800-meter relay
  2015-16 1A 8 4x400-meter relay
Noah Adams 2013-14 1A 4 high jump
  2014-15 1A 1 high jump
  2015-16 1A 2 high jump
Drake Baker 2015-16 1A 8 4x400-meter relay
      3 800-meter run
Marshall Brown 2015-16 1A 8 4x400-meter relay
Wade Collier 2010-11 1A 5 4x800-meter relay
  2011-12 1A 7 4x800-meter relay
Dalton Collins 2011-12 1A 7 4x800-meter relay
Mike Crawley 2007-08 A 7 3200-meter run
Nate Durbin 2015-16 1A 8 4x400-meter relay
Max Fransen 2010-11 1A 5 4x800-meter relay
Cameron Getz 2015-16 1A 8 4x400-meter relay
      8 high jump
  2016-17 1A 6 high jump
Seth Major 2003-04 A 4 discus throw
      4 shot put
  2004-05 A 8 shot put
      2 discus throw
Rodney Oyler 2005-06 A 1 800-meter run
Brock Snarski 2010-11 1A 5 4x800-meter relay
  2011-12 1A 7 4x800-meter relay
Joe South 1998-99 A 3 shot put
      6 discus throw
  1999-00 A 6 discus throw
      5 shot put
Drake Stanley 2010-11 1A 5 4x800-meter relay
  2011-12 1A 7 4x800-meter relay

Madison

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 A 3 440-yard relay
  1975-76 A 3 880-yard relay
  1977-78 A 3 440-yard relay
      2 1-mile relay
  1978-79 A 5 880-yard relay
      2 440-yard relay
  1984-85 A 4 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  1987-88 A 8 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
  1991-92 A 6 4x200-meter relay
  2013-14 1A 4 4x200-meter relay
  2016-17 1A 7 4x200-meter relay
Richard Borney 1980-81 A 6 400-meter dash
Tim Colston 1977-78 A 6 long jump
      4 triple jump
Darrian Crawford 2013-14 1A 4 triple jump
Earnest Davenport 1976-77 A 3 440-yard dash
  1977-78 A 1 440-yard dash
  1978-79 A 1 440-yard dash
      4 220-yard dash
Carvel Dixon 2011-12 1A 9 100-meter dash
  2012-13 1A 5 200-meter dash
      5 100-meter dash
Eric Griffin 2016-17 1A 7 4x200-meter relay
Wes Griggs 1961-62   4 high jump
Frank Holmes 1953-54   3 880-yard run
Jermaine Jenkins 2001-02 A 5 400-meter dash
Caleb Jones 2016-17 1A 7 4x200-meter relay
William Kelio 1937-38   3 long jump
  1939-40   2 long jump
George Leonard 1983-84 A 2 300-meter low hurdles
Jessie Leonard 1987-88 A 1 long jump
John Lewis 1982-83 A 3 high jump
      4 triple jump
Louis 1935-36   3 200-yard low hurdles
Andre McGill 2013-14 1A 3 100-meter dash
      4 4x200-meter relay
  2014-15 1A 2 100-meter dash
      1 200-meter dash
Harold Moody 1989-90 A 6 400-meter dash
Bryant Payne 2007-08 A 9 100-meter dash
Dontez Pittman 2016-17 1A 7 4x200-meter relay
      9 300-meter intermediate hurdles
      5 110-meter high hurdles
James Scott 2016-17 1A 7 4x200-meter relay
Ian Smith 1986-87 A 1 400-meter dash
      6 100-meter dash
  1987-88 A 1 400-meter dash
      4 200-meter dash
      6 100-meter dash
Michael Terrell 1975-76 A 6 330-yard low hurdles
Djuan Thorpe 2013-14 1A 4 4x200-meter relay
Keith Thorpe 2013-14 1A 4 4x200-meter relay
Otis Ware 1986-87 A 5 triple jump
Javon Watkins 2016-17 1A 9 3200-meter run
Tim Wellmaker 2013-14 1A 4 4x200-meter relay
Reggie Young 1985-86 A 2 triple jump

Mahomet

Name Year Class Place Event
Paul Blue 1936-37   1 high jump
Roy Hinton 1924-25 B 5 220-yard low hurdles
      5t high jump
      3 120-yard high hurdles

Mahomet (M.-Seymour)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1975-76 A 4 1-mile relay
  1977-78 A 6 1-mile relay
  1978-79 A 2 1-mile relay
      3 880-yard relay
  1979-80 A 3 4x800-meter relay
      2 4x400-meter relay
  1980-81 A 4 4x800-meter relay
      3 4x400-meter relay
  1985-86 A 7 4x200-meter relay
  1986-87 A 5 4x400-meter relay
      1 4x100-meter relay
  1989-90 A 5 4x800-meter relay
      7 4x400-meter relay
  1995-96 A 8 4x800-meter relay
  1996-97 A 7 4x800-meter relay
  2008-09 2A 9 4x400-meter relay
  2010-11 2A 9 4x800-meter relay
  2011-12 2A 8 4x800-meter relay
  2012-13 2A 4 4x400-meter relay
  2015-16 2A 7 4x800-meter relay
  2016-17 2A 4 4x800-meter relay
Phil Alexander 1995-96 A 8 4x800-meter relay
  1996-97 A 7 4x800-meter relay
Austin Armetta 2011-12 2A 7 pole vault
Jared Bosch 2004-05 AA 4 high jump
  2005-06 AA 4 high jump
Brandon Bretz 2016-17 2A 3 400-meter dash
Andrew Brewer 2008-09 2A 9 4x400-meter relay
Marc Brown 1976-77 A 4 440-yard dash
Derek Bunch 2010-11 2A 5 shot put
  2011-12 2A 6 shot put
John Butcher 2011-12 2A 8 4x800-meter relay
Matt Chupp 2012-13 2A 4 4x400-meter relay
Matthew Chupp 2011-12 2A 8 4x800-meter relay
Bryan Clark 1992-93 A 8 pole vault
  1993-94 A 7 pole vault
  1994-95 A 1 pole vault
Ryan Clements 1996-97 A 7 4x800-meter relay
Ben Craw 2015-16 2A 7 4x800-meter relay
  2016-17 2A 4 4x800-meter relay
Ethan Dahlke 2008-09 2A 9 4x400-meter relay
Chad Donley 1986-87 A 2 pole vault
Ben Dyer 1995-96 A 7 pole vault
  1997-98 AA 5 pole vault
Patrik Elkins 2016-17 2A 4 4x800-meter relay
Colton Fender 2008-09 2A 9 4x400-meter relay
  2010-11 2A 5 300-meter intermediate hurdles
      8 110-meter high hurdles
Riley Fortune 2015-16 2A 7 4x800-meter relay
  2016-17 2A 4 4x800-meter relay
Mark Funkhouser 1979-80 A 4 pole vault
Derek Garrett 1979-80 A 3 400-meter dash
Bob Grammer 1983-84 A 3 shot put
  1984-85 A 3 shot put
Dirk Handlin 1990-91 A 2 discus throw
      3 shot put
  1991-92 A 1 discus throw
      1 shot put
Hunter Hendershot 2016-17 2A 6 discus throw
      7 shot put
Travis Hill 2008-09 2A 9 4x400-meter relay
Ryan Hodge 2015-16 2A 7 4x800-meter relay
  2016-17 2A 4 4x800-meter relay
Sam Hohlfelder 2012-13 2A 4 4x400-meter relay
Tim Holderer 1986-87 A 4 shot put
      7 discus throw
  1987-88 A 4 discus throw
      2 shot put
Grant Iles 1995-96 A 8 4x800-meter relay
  1996-97 A 7 4x800-meter relay
Paul James 1977-78 A 3 discus throw
Nick Jarvis 2008-09 2A 9 shot put
Elijah Johnson 2010-11 2A 9 4x800-meter relay
  2011-12 2A 8 4x800-meter relay
Mark Johnson 1974-75 A 2 1-mile run
      3 2-mile run
Terry Johnson 1986-87 A 1 4x100-meter relay
Bryan Jones 1992-93 A 8 triple jump
Steve Karr 1975-76 A 6 220-yard dash
Alex Keeble 2013-14 2A 5 3200-meter run
  2014-15 2A 2 3200-meter run
  2015-16 2A 5 3200-meter run
Ethan King 2008-09 2A 7 shot put
Andy Knopic 1994-95 A 6 pole vault
Jake Mahaffey 2008-09 2A 7 3200-meter run
Dan Marker 1995-96 A 8 pole vault
  1996-97 A 4 pole vault
David Matherly 1985-86 A 8 110-meter high hurdles
Mason McAnally 2015-16 2A 7 4x800-meter relay
Zach McClughen 2010-11 2A 5 triple jump
Cale McCormick 2010-11 2A 9 4x800-meter relay
  2011-12 2A 8 4x800-meter relay
Josh Mock 1996-97 A 7 4x800-meter relay
Jim Moeller 1980-81 A 3 pole vault
Matt Moxley 2010-11 2A 9 4x800-meter relay
Daniel Nielsen 1990-91 A 4 3200-meter run
Brett Peterson 1986-87 A 1 4x100-meter relay
Mathias Powell 2016-17 2A 4 3200-meter run
Jason Preston 1990-91 A 7 400-meter dash
John Prillaman 2010-11 2A 9 4x800-meter relay
Jordan Rock 2012-13 2A 4 4x400-meter relay
Andrew Roney 2011-12 2A 8 pole vault
  2012-13 2A 4 pole vault
John Rusk 1986-87 A 1 4x100-meter relay
Jesse Schweig 1995-96 A 8 4x800-meter relay
Jason Seaman 2006-07 AA 9 discus throw
      3 shot put
Justin Sebens 2006-07 AA 8 high jump
Trent Seten 1983-84 A 3 discus throw
Brennen Shobe 2013-14 2A 6 pole vault
Derrick Short 1991-92 A 8 800-meter run
Andrew Shroyer 2012-13 2A 4 4x400-meter relay
Steve Thompson 1974-75 A 4 discus throw
  1975-76 A 1 discus throw
Mike Wagner 1994-95 A 8 800-meter run
  1995-96 A 8 4x800-meter relay
Cully Welter 1986-87 A 2 400-meter dash
      1 4x100-meter relay
Rafi Wilkinson 1986-87 A 6 shot put
Mike Willard 1993-94 A 6 shot put
  1994-95 A 8 discus throw
      4 shot put
Ben Williams 1991-92 A 1 pole vault
  1992-93 A 6 pole vault
William Wolf 2014-15 2A 6 3200-meter run

Malden

Name Year Class Place Event
Paul Hensel 1927-28   5 440-yard dash
  1928-29   1 440-yard dash

Malta

Name Year Class Place Event
Todd Duffield 1977-78 A 8t high jump

Manito

Name Year Class Place Event
Bender 1928-29   2h 1-mile run
Lawrin Lawson 1942-43   4 200-yard low hurdles

Manito (Forman)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1984-85 A 6 4x800-meter relay
Pete Hilst 1988-89 A 6 300-meter intermediate hurdles

Manlius

Name Year Class Place Event
Mike Wirth 1975-76 A 7 330-yard low hurdles
      2 120-yard high hurdles

Manlius (Bureau Valley)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2012-13 1A 8 4x400-meter relay
  2013-14 1A 5 4x400-meter relay
      5 4x800-meter relay
Garrett Barnas 2005-06 A 6 300-meter intermediate hurdles
      8 110-meter high hurdles
  2006-07 A 5 300-meter intermediate hurdles
      8 shot put
      2 110-meter high hurdles
Michael Behrens 2000-01 A 1 discus throw
      5 shot put
Jason Bill 1999-00 A 9 3200-meter run
  2000-01 A 4 1600-meter run
  2001-02 A 1 1600-meter run
Randy Bill 1999-00 A 7 3200-meter run
Joshua Coyle 2004-05 A 4 discus throw
Tim Culp 1996-97 A 4 high jump
Jared Draper 2001-02 A 5 shot put
Kane Eastwood 2013-14 1A 5 4x800-meter relay
      5 4x400-meter relay
Jonathan Eckberg 1997-98 A 8 3200-meter run
Michael Grieve 2002-03 A 6 1600-meter run
  2003-04 A 7 1600-meter run
      3 3200-meter run
  2004-05 A 3 3200-meter run
      8 1600-meter run
  2005-06 A 6 3200-meter run
Logan Hoffert 2011-12 1A 7 300-meter intermediate hurdles
  2012-13 1A 9 300-meter intermediate hurdles
      8 triple jump
      8 4x400-meter relay
Derrick Johnson 2011-12 1A 3 3200-meter run
Dustin Marquis 2001-02 A 8 3200-meter run
Todd Maynard 2002-03 A 8 shot put
Colten Peterson 2013-14 1A 5 4x400-meter relay
      5 4x800-meter relay
Ben Sabin 2007-08 A 8 300-meter intermediate hurdles
      6 110-meter high hurdles
Adam Sanden 2008-09 1A 7 triple jump
Tucker Schoff 2012-13 1A 8 4x400-meter relay
  2013-14 1A 5 4x400-meter relay
Ryan Taylor 2012-13 1A 8 4x400-meter relay
  2013-14 1A 5 4x800-meter relay
Daniel Trone 2012-13 1A 8 4x400-meter relay
  2013-14 1A 5 4x800-meter relay
      5 4x400-meter relay
Shawn Wager 2005-06 A 8 shot put
Adam Weidner 2009-10 1A 7 shot put
  2010-11 1A 5 shot put
  2011-12 1A 1 shot put
      4 discus throw
Joshua Wilkinson 2005-06 A 5 triple jump

Manteno

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1998-99 A 6 4x400-meter relay
Walter Addems 1914-15 B 1 high jump
  1915-16 B 2 long jump
      1 high jump
Alec Andrewson 2010-11 1A 8 800-meter run
N. Grant 1914-15 B 3 high jump
Tod Huddleston 1981-82 A 5 pole vault
Mike Laninga 2001-02 A 7 400-meter dash
  2002-03 A 4 400-meter dash
Dave Lingo 1998-99 A 6 4x400-meter relay
Cody McCullough 2006-07 A 8 3200-meter run
Russ Peterson 1997-98 A 1 300-meter intermediate hurdles
      6 100-meter dash
  1998-99 A 6 4x400-meter relay
      5 100-meter dash
Brandon Ringler 2008-09 1A 9 high jump
Brian Stauffenberg 1982-83 A 5 long jump
Ryan Tillman 1996-97 A 3 1600-meter run
Bryan Watters 1998-99 A 6 4x400-meter relay
Matt Zalewski 1998-99 A 6 4x400-meter relay

Maple Park (Kaneland)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 A 1 1-mile relay
  1975-76 A 7 2-mile relay
      2 1-mile relay
  1976-77 A 6 1-mile relay
      4 2-mile relay
  1983-84 A 6 4x800-meter relay
  1984-85 A 5 4x800-meter relay
  1987-88 A 5 4x800-meter relay
  1988-89 A 1 4x800-meter relay
  1989-90 A 5 4x400-meter relay
      8 4x800-meter relay
  1990-91 A 6 4x800-meter relay
  1991-92 A 2 4x800-meter relay
      2 4x400-meter relay
  1992-93 A 4 4x800-meter relay
  1994-95 A 6 4x400-meter relay
      4 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
  1995-96 A 7 4x100-meter relay
      6 4x400-meter relay
  1996-97 A 6 4x400-meter relay
      5 4x100-meter relay
  1997-98 A 8 4x400-meter relay
      8 4x800-meter relay
      5 4x100-meter relay
  1998-99 A 3 4x400-meter relay
  2009-10 2A 1 4x400-meter relay
      7 4x800-meter relay
  2010-11 2A 6 4x100-meter relay
  2011-12 2A 9 4x800-meter relay
      6 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2012-13 2A 1 4x800-meter relay
      2 4x400-meter relay
  2013-14 2A 2 4x800-meter relay
      3 4x200-meter relay
      2 4x400-meter relay
  2015-16 2A 9 4x800-meter relay
Ron Ackerman 1974-75 A 1 1-mile relay
      1 880-yard run
Luis Acosta 2012-13 2A 1 4x800-meter relay
  2013-14 2A 2 4x800-meter relay
Jim Anderson 1965-66   3 shot put
Tanner Andrews 2012-13 2A 6 triple jump
Taylor Andrews 2009-10 2A 5 110-meter high hurdles
  2010-11 2A 1 110-meter high hurdles
      6 4x100-meter relay
Paul Aspengren 1996-97 A 5 4x100-meter relay
Ed Baldridge 1986-87 A 5 200-meter dash
Jesse Balluff 2010-11 2A 6 4x100-meter relay
Ben Barnes 2013-14 2A 1 long jump
      3 4x200-meter relay
  2014-15 2A 8 triple jump
      6 long jump
Matt Barsic 1975-76 A 2 pole vault
Dan Beebe 1985-86 A 6 800-meter run
Dave Beebe 1988-89 A 1 4x800-meter relay
Don Beebe 1982-83 A 2 200-meter dash
Brandon Bishop 2011-12 2A 6 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2013-14 2A 3 4x200-meter relay
      2 4x400-meter relay
Jim Bishop 1974-75 A 1 shot put
Clayton Brundige 2011-12 2A 9 4x800-meter relay
Derek Bus 2009-10 2A 1 4x400-meter relay
      5 800-meter run
Darryl Carlson 1976-77 A 3 pole vault
Glenn Carnell 1984-85 A 8 pole vault
Kyle Carter 2011-12 2A 9 4x800-meter relay
  2012-13 2A 1 4x800-meter relay
      2 4x400-meter relay
  2013-14 2A 2 4x800-meter relay
      2 4x400-meter relay
      8 400-meter dash
Sean Carter 2011-12 2A 6 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
      7 200-meter dash
Phil Christensen 2007-08 AA 5 discus throw
Mark Claypool 1974-75 A 1 1-mile relay
      1 triple jump
      1 440-yard dash
  1975-76 A 2 long jump
      7 triple jump
      2 440-yard dash
  1976-77 A 3 100-yard dash
      1 440-yard dash
      1 220-yard dash
      1 long jump
Robert Conley 1994-95 A 6 4x400-meter relay
      4 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
Wes Conley 1995-96 A 7 4x100-meter relay
      6 4x400-meter relay
Brandon Cottier 2010-11 2A 6 4x100-meter relay
  2011-12 2A 3 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
Nate Dyer 2012-13 2A 9 shot put
  2013-14 2A 7 discus throw
      1 shot put
Mike Eck 2001-02 AA 6 800-meter run
Tim Eickhoff 1997-98 A 8 4x800-meter relay
Dan Evers 2013-14 2A 9 pole vault
Josh Faber 1994-95 A 4 4x200-meter relay
  1995-96 A 7 4x100-meter relay
Steve Fabrizius 1989-90 A 5 pole vault
P.J. Fleck 1997-98 A 8 4x400-meter relay
      5 300-meter intermediate hurdles
      5 4x100-meter relay
  1998-99 A 4 300-meter intermediate hurdles
      3 4x400-meter relay
      2 long jump
Dominic Furco 2009-10 2A 7 4x800-meter relay
Keith Gardner 1991-92 A 4 300-meter intermediate hurdles
Conner Gibbons 1999-00 A 9 1600-meter run
Paul Haidle 1994-95 A 5 4x100-meter relay
Clayton Hannula 2016-17 2A 3 shot put
      3 discus throw
Phil Herra 1976-77 A 5 discus throw
Ben Hinds 2003-04 AA 9 pole vault
Trevor Holm 2009-10 2A 7 4x800-meter relay
Dustin Huggins 2003-04 AA 3 pole vault
Conor Johnson 2011-12 2A 9 4x800-meter relay
  2012-13 2A 1 4x800-meter relay
      2 4x400-meter relay
Paul Johnson 1972-73   6 pole vault
Mike Jorgensen 1974-75 A 5 shot put
  1975-76 A 3 discus throw
      3 shot put
Doug Keifer 1992-93 A 4t high jump
  1993-94 A 3 high jump
Marty Keifer 1996-97 A 6 pole vault
  1997-98 A 1 pole vault
Dan Kenny 1994-95 A 6 4x400-meter relay
  1995-96 A 7 4x100-meter relay
      6 4x400-meter relay
  1996-97 A 5 4x100-meter relay
      6 4x400-meter relay
Austin Kintz 2013-14 2A 2 4x800-meter relay
  2014-15 2A 5 1600-meter run
  2015-16 2A 9 4x800-meter relay
Rich Kozlowski 1989-90 A 3 110-meter high hurdles
Shaun Kramer 1996-97 A 6 4x400-meter relay
  1997-98 A 8 4x400-meter relay
      5 4x100-meter relay
  1998-99 A 3 4x400-meter relay
Sam Kranz 2005-06 AA 3 pole vault
  2006-07 AA 4 pole vault
Nathaniel Kucera 2011-12 2A 9 4x800-meter relay
  2012-13 2A 2 4x400-meter relay
      9 400-meter dash
      1 4x800-meter relay
  2013-14 2A 2 4x800-meter relay
      6 400-meter dash
      2 4x400-meter relay
Dylan Kuipers 2013-14 2A 4 pole vault
Will Kuipers 2015-16 2A 9 4x800-meter relay
Tom Lang 1999-00 A 4 pole vault
Scott Lettow 1987-88 A 6 110-meter high hurdles
Joe Levita 2009-10 2A 7 4x800-meter relay
Kurt Long 1997-98 A 8 pole vault
  1998-99 A 1 pole vault
Gary Lubic 1983-84 A 7 pole vault
Marty Lyle 1974-75 A 1 1-mile relay
Craig Lyon 1994-95 A 5 triple jump
      6 high jump
  1995-96 A 4 long jump
      1 high jump
      4 triple jump
Logan Markuson 2008-09 2A 1 300-meter intermediate hurdles
      7 pole vault
  2009-10 2A 7 pole vault
      7 110-meter high hurdles
      4 300-meter intermediate hurdles
      1 4x400-meter relay
Jim Martin 1964-65   6 220-yard dash
Bill McKeown 1996-97 A 5 4x100-meter relay
  1997-98 A 8 4x400-meter relay
      5 4x100-meter relay
  1998-99 A 3 4x400-meter relay
  1999-00 A 2 200-meter dash
      3 100-meter dash
Jeremiah Milliman 1997-98 A 8 4x800-meter relay
Dylan Nauert 2011-12 2A 6 4x100-meter relay
      6 300-meter intermediate hurdles
  2012-13 2A 2 4x400-meter relay
  2013-14 2A 3 300-meter intermediate hurdles
      3 4x200-meter relay
      7 110-meter high hurdles
Jerry Oksas 1988-89 A 4 pole vault
  1989-90 A 1 pole vault
Tom Oksas 1983-84 A 5 pole vault
  1984-85 A 7 pole vault
Randy Olesen 1987-88 A 4 pole vault
  1988-89 A 2 pole vault
Dean Paschen 1976-77 A 6 1-mile run
Sean Paulick 2009-10 2A 7 4x800-meter relay
Dylan Pennington 2011-12 2A 3 4x200-meter relay
Jim Probst 1988-89 A 1 4x800-meter relay
Ray Pulford 1997-98 A 8 4x800-meter relay
Luke Putzler 1995-96 A 6 4x400-meter relay
  1996-97 A 6 4x400-meter relay
Joe Reynolds 1996-97 A 6 4x400-meter relay
  1997-98 A 8 4x800-meter relay
Matt Richtman 2015-16 2A 9 4x800-meter relay
  2016-17 2A 2 3200-meter run
      7 1600-meter run
Greg Rink 1989-90 A 7 300-meter intermediate hurdles
Tanner Robertsen 2015-16 2A 5 300-meter intermediate hurdles
Brock Robertson 2013-14 2A 6 110-meter high hurdles
      4 300-meter intermediate hurdles
      2 4x400-meter relay
Will Schmidt 1997-98 A 8 4x400-meter relay
  1998-99 A 3 4x400-meter relay
Kyle Schrader 1996-97 A 5 4x100-meter relay
  1997-98 A 5 4x100-meter relay
Eric Seibert 1995-96 A 6 4x400-meter relay
      7 4x100-meter relay
Bryant Seraphin 1988-89 A 1 4x800-meter relay
Eric Siebert 1994-95 A 6 4x400-meter relay
      4 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
Nick Sinon 2008-09 2A 3 high jump
  2009-10 2A 1 high jump
Andy Smith 1999-00 A 7 pole vault
Alex Snyder 2013-14 2A 5 shot put
Sean Spaetzel 2015-16 2A 9 4x800-meter relay
Chris Spencer 1990-91 A 6 pole vault
  1991-92 A 2 pole vault
Roger Strausberger 1990-91 A 6 high jump
Brian Studdard 1994-95 A 5 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
      6 4x400-meter relay
      5 long jump
Jon Stults 1988-89 A 1 4x800-meter relay
Issac Swithers 2013-14 2A 3 4x200-meter relay
Edgar Valle 2009-10 2A 1 4x400-meter relay
      2 800-meter run
Danny Walker 2014-15 2A 1 pole vault
  2016-17 2A 2 pole vault
Bruce Weller 1974-75 A 6 triple jump
Tommy Whittaker 2009-10 2A 1 4x400-meter relay
  2010-11 2A 6 4x100-meter relay
      6 400-meter dash
Larry Will 1974-75 A 3 pole vault
      1 1-mile relay

Marengo

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1981-82 A 5 4x200-meter relay
  1994-95 A 7 4x400-meter relay
Tim Andrews 1978-79 A 3 shot put
Russ Bauman 1938-39   3t high jump
Jason Borhart 1994-95 A 7 4x400-meter relay
Matt Dunker 1997-98 A 6 triple jump
B.J. Gieseke 1996-97 A 7 110-meter high hurdles
Torben Hoffmeyer 2011-12 2A 7 800-meter run
Franklin Hopp 1921-22 B 2h 440-yard dash
Jarrell Jackson 2013-14 2A 3 100-meter dash
Joe Janssen 2009-10 2A 9 800-meter run
Bryan Medynskyj 1993-94 A 6 300-meter intermediate hurdles
  1994-95 A 2 300-meter intermediate hurdles
      7 110-meter high hurdles
      7 4x400-meter relay
Bill Miller 1997-98 A 5 shot put
Jason Muench 1994-95 A 7 4x400-meter relay
Dale Nevel 1951-52   5 1-mile run
Kent Seaver 1987-88 A 7 800-meter run
  1989-90 A 2 800-meter run
Smith 1897-98   2 high jump
      3 shot put
Octavio Vilchis 1994-95 A 7 4x400-meter relay
Anthony Weber 2001-02 A 4 pole vault
  2002-03 A 2 pole vault

Marion (Crab Orchard)

Name Year Class Place Event
Ray Turner 1942-43   5 220-yard dash

Marion (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1919-20 B 1 880-yard relay
  1927-28   4 880-yard relay
  1962-63   2 1-mile relay
Nathan Alexander 1999-00 AA 5 triple jump
Lonnie Barnes 1986-87 AA 1 pole vault
Kyle Barton 1990-91 AA 5 pole vault
  1991-92 AA 2 pole vault
Bedford 1921-22 A 4 shot put
Biggs 1919-20 B 4h 880-yard run
Xavier Bradley 2000-01 AA 7 long jump
Jack Bunting 2015-16 2A 8 shot put
  2016-17 2A 5 shot put
Mike Burgener 1963-64   6 440-yard dash
Danny Burks 2000-01 AA 8 pole vault
Josh Carter 2003-04 AA 9 long jump
Levi Casey 1920-21 A 2 long jump
Carsen Cash 2013-14 2A 3 triple jump
Mike Chronak 1975-76 AA 8 pole vault
Clarida 1912-13   3 discus throw
Mike DeMattei 1975-76 AA 5 pole vault
Chuck Dobbs 1988-89 AA 7 800-meter run
Felts 1922-23 A 3h 440-yard dash
  1923-24 A 5h 440-yard dash
Mike Forbes 1963-64   4 shot put
Groves 1919-20 B 4 1-mile run
  1920-21 A 3 1-mile run
  1921-22 A 1h 880-yard run
Steve Halliburton 1962-63   5 100-yard dash
      1 440-yard dash
Heinsaker 1919-20 B 2h 440-yard dash
Bob Hudgens 1928-29   1 long jump
Trae Johnson 2005-06 AA 2 long jump
Stephen Jones 2003-04 AA 2 800-meter run
Jaden Lacy 2016-17 2A 4 long jump
Lamasters 1919-20 B 3 220-yard low hurdles
      2 120-yard high hurdles
Brian Miller 1989-90 AA 3 shot put
Darren Pahl 1979-80 AA 7 pole vault
  1980-81 AA 2 pole vault
Derek Pahl 1983-84 AA 5 pole vault
Aaron Porter 2014-15 2A 3 400-meter dash
Keith Rhine 1990-91 AA 8 pole vault
Smith 1920-21 A 4 shot put
Clint Smothers 1988-89 AA 2 pole vault
  1989-90 AA 1 pole vault
      7 long jump
Stephenson 1924-25 A 2 440-yard dash
Darryl Sullivan 2013-14 2A 5 high jump
  2015-16 2A 1 high jump
      1 long jump
Phil Sykes 1987-88 AA 8 110-meter high hurdles
Mark Thompson 1985-86 AA 7 shot put
Wallace 1919-20 B 4t pole vault
William Wallace 1920-21 A 3 220-yard low hurdles
  1921-22 A 2 220-yard low hurdles
      1 long jump
Steve Waterbury 1969-70   4 high jump
Stephen Williams 2004-05 AA 1 800-meter run
  2005-06 AA 1 800-meter run
Adam Wittnam 1996-97 AA 4 pole vault
Cameron Wright 1989-90 AA 7 high jump
  1990-91 AA 1 high jump
Zach Young 2016-17 2A 4 1600-meter run

Marissa

Name Year Class Place Event
Kenneth McCreight 1939-40   4 discus throw
Gilbert Miller 1939-40   4t high jump

Maroa (M.-Forsyth)

Name Year Class Place Event
Richard Edgett 1974-75 A 4 1-mile run
Jeff Query 1984-85 A 4 100-meter dash
      2 long jump

Marseilles

Name Year Class Place Event
Jennings 1913-14 B 3 discus throw
Dick Leight 1965-66   4t pole vault
Dale Majcina 1974-75 A 6 440-yard dash
Jerry Pitsenbarger 1971-72   2 long jump

Marshall

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1998-99 A 7 4x100-meter relay
Ryan Arthur 1998-99 A 5 400-meter dash
      7 4x100-meter relay
Chris Bradford 1998-99 A 7 4x100-meter relay
      5 300-meter intermediate hurdles
Robert Farr 1999-00 A 6 pole vault
Morgan Ferris 2001-02 A 2 pole vault
  2003-04 A 2 pole vault
Mark Haws 1989-90 A 8 high jump
Jack Howell 1934-35   2t pole vault
Neil Lindley 1992-93 A 1 high jump
  1993-94 A 1 high jump
Jerry Michler 1975-76 A 5 120-yard high hurdles
D.J. Morris 1998-99 A 7 4x100-meter relay
Ben Scamihorn 2013-14 1A 5 1600-meter run
Shan Smith 1979-80 A 7 high jump
  1980-81 A 4 high jump
  1981-82 A 6t high jump
Adam Thompson 1998-99 A 7 4x100-meter relay

Martinsville

Name Year Class Place Event
R. Husted 1928-29   1h 1-mile run
Bob Slater 1945-46   2 1-mile run

Mascoutah

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2016-17 2A 7 4x800-meter relay
      7 4x100-meter relay
Murphy Affolder 2010-11 2A 7 1600-meter run
  2011-12 2A 5 1600-meter run
  2013-14 2A 3 1600-meter run
Noah Affolder 2013-14 2A 3 3200-meter run
Frank Barncord 1994-95 AA 2 high jump
Treshun Buckingham 2016-17 2A 7 4x100-meter relay
Casimir Cozzi 2016-17 2A 7 4x800-meter relay
Chris Ferguson-Scott 2015-16 2A 6 400-meter dash
  2016-17 2A 7 4x800-meter relay
Gerik Garlington 2016-17 2A 7 4x100-meter relay
Jason Huber 1993-94 AA 5 shot put
      2 discus throw
Kourtney Jackson 2016-17 2A 7 4x100-meter relay
Travis James 2008-09 2A 5 shot put
Brandon Johnson 2016-17 2A 7 4x800-meter relay
Terry Lang 1990-91 AA 7 200-meter dash
Kyle Little 2016-17 2A 7 4x800-meter relay
Floyd Lorenz 1959-60   5t high jump
  1960-61   2t high jump
Chris Martin 2011-12 2A 9 3200-meter run
  2012-13 2A 1 1600-meter run
Cliff McCants 1982-83 AA 6 triple jump
Mike Milton 2007-08 AA 6 long jump
Darrin Plab 1987-88 AA 2 high jump
  1988-89 AA 2 high jump
Barry Richardson 2013-14 2A 5 long jump
Adam Ruiz 2006-07 AA 1 shot put
Jaren Underwood 2011-12 2A 5 triple jump
      3 long jump
Ed White 1972-73   4 880-yard run
Devin Wills 2016-17 2A 7 4x100-meter relay

Mason City

Name Year Class Place Event
Jones 1907-08   2h 880-yard run
Kent Renken 1979-80 A 7 shot put
  1980-81 A 4 shot put
      5 discus throw
Manuel Rivera 1979-80 A 5 3200-meter run
  1980-81 A 8 3200-meter run
  1981-82 A 4 1600-meter run
      3 3200-meter run
Roger Rivera 1985-86 A 6 3200-meter run
  1986-87 A 7 3200-meter run
  1987-88 A 5 1600-meter run
      4 3200-meter run
Stevenson 1903-04   2 long jump

Mason City (Illini Central)

Name Year Class Place Event
Dave McGinnis 1990-91 A 8 400-meter dash
Stan Smith 1993-94 A 4 200-meter dash
  1995-96 A 6 100-meter dash
      3 400-meter dash

Mattoon

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2008-09 2A 9 4x800-meter relay
  2009-10 2A 5 4x800-meter relay
  2011-12 2A 8 4x200-meter relay
Tyler Arnholt 2005-06 AA 5 discus throw
Jim Bailey 1969-70   4 880-yard run
Richard Ballard 2001-02 AA 1 discus throw
Paul Belting 1904-05   3 hammer throw
Joe Calio 2008-09 2A 9 4x800-meter relay
  2009-10 2A 5 4x800-meter relay
      4 1600-meter run
  2010-11 2A 8 1600-meter run
Gene Carlyle 1949-50   3 120-yard high hurdles
Wayne Carter 1893-94   2 pole vault
  1895-96   1 pole vault
Bruce Cunningham 1914-15 B 3 1-mile run
Jim Dugan 1985-86 AA 5t high jump
Blake Flood 2008-09 2A 9 4x800-meter relay
  2009-10 2A 5 4x800-meter relay
Carl Furniss 1918-19 B 4 javelin throw
      1 hammer throw
Jeff Gaines 1956-57   3t high jump
  1957-58   2 high jump
Jake Gates 2011-12 2A 8 4x200-meter relay
Jesse Glover 1907-08   2t high jump
  1909-10   3t pole vault
Harry Gossett 1927-28   5 1-mile run
Francis Green 1922-23 A 5 discus throw
Kyle Hudson 2002-03 AA 6 high jump
  2003-04 AA 1 high jump
  2004-05 AA 2 high jump
Cameron James 2008-09 2A 8 discus throw
Frank Johnson 1915-16 B 4 880-yard run
Bart Kennel 2015-16 2A 6 discus throw
Mike King 1985-86 AA 8 high jump
John Koessler 1927-28   3 220-yard dash
Mitchell Kremer 2016-17 2A 6 800-meter run
Richard Larimer 1922-23 A 2 javelin throw
Gene Leffler 1925-26   5 220-yard dash
Dakota McDonald 2008-09 2A 9 4x800-meter relay
Charles Moss 1979-80 AA 3 300-meter low hurdles
  1980-81 AA 1 300-meter low hurdles
      3 110-meter high hurdles
Rick Moss 1974-75 AA 5 long jump
      2 330-yard low hurdles
Tyrus Moss 2011-12 2A 8 4x200-meter relay
Richard Nelms 1924-25 A 4t pole vault
Brandon Phillips 2008-09 2A 4 high jump
Duane Purvis 1929-30   1 javelin throw
Orlie Rue 1922-23 A 3h 880-yard run
Fred Runge 1922-23 A 5h 440-yard dash
Josh Rutledge 1993-94 AA 4 long jump
  1994-95 AA 7 110-meter high hurdles
      7 200-meter dash
      1 long jump
Chuck Sherline 1980-81 AA 6 800-meter run
  1981-82 AA 3 800-meter run
Michael Smith 2016-17 2A 5 triple jump
Aaron Sowers 2011-12 2A 8 4x200-meter relay
Adam Sowers 2009-10 2A 5 4x800-meter relay
Lloyd Sparks 1928-29   3h 880-yard run
  1929-30   2 880-yard run
W. Stevens 1894-95   1 high kick
      1 pole vault
Jack Timmons 1939-40   3 440-yard dash
Gary Trepanier 2011-12 2A 8 4x200-meter relay
Richard Upton 1946-47   2 440-yard dash
Jacob Wagner 2013-14 2A 2 discus throw
  2014-15 2A 3 discus throw
George Walker 1922-23 A 5t high jump
Stewart Walters 1919-20 B 1 hammer throw
J. Walton 1893-94   1 standing broad jump
      2 high jump
Treye Willams 2009-10 2A 5 4x800-meter relay
Treye Williams 2008-09 2A 9 4x800-meter relay
P. Wolfe 1894-95   3 440-yard dash
      3 220-yard dash

Maywood (Proviso East)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1962-63   3 880-yard relay
  1964-65   4 880-yard relay
  1965-66   2 880-yard relay
  1967-68   1 1-mile relay
  1973-74   5 1-mile relay
  1974-75 AA 8 1-mile relay
  1975-76 AA 3 880-yard relay
  1977-78 AA 1 1-mile relay
  1978-79 AA 6 440-yard relay
      3 1-mile relay
  1979-80 AA 1 4x400-meter relay
      3 4x200-meter relay
  1980-81 AA 1 4x400-meter relay
  1981-82 AA 2 4x400-meter relay
  1983-84 AA 6 4x400-meter relay
      2 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
  1985-86 AA 5 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  1986-87 AA 7 4x400-meter relay
  1988-89 AA 8 4x200-meter relay
  2016-17 3A 5 4x200-meter relay
      9 4x400-meter relay
Allen 1967-68   1 1-mile relay
Romante Archer 1994-95 AA 8 200-meter dash
Moses Ikechukwu Biosah 2016-17 3A 9 4x400-meter relay
      5 4x200-meter relay
Nicholas Brown 2003-04 AA 1 long jump
      1 triple jump
Nick Brown 2002-03 AA 7 triple jump
Deonte Bryant 2016-17 3A 5 4x200-meter relay
      9 4x400-meter relay
Ray Buchanan 1986-87 AA 8 long jump
  1987-88 AA 2 triple jump
      3 long jump
  1988-89 AA 1 long jump
      1 triple jump
Lodel Burnett 1971-72   6 high jump
Calvin Crenshaw 1980-81 AA 1 4x400-meter relay
  1981-82 AA 1 300-meter low hurdles
Gabriel Cruz 1999-00 AA 5 800-meter run
  2000-01 AA 2 800-meter run
Ralph DeVaul 1966-67   4 180-yard low hurdles
      6 120-yard high hurdles
Brian Doxie 1989-90 AA 7 110-meter high hurdles
Engram 1967-68   1 1-mile relay
Pepe Epting 1984-85 AA 7 shot put
      7 discus throw
Fortman 1967-68   1 1-mile relay
Wesley Fortman 1967-68   6 440-yard dash
Greg Foster 1974-75 AA 1 120-yard high hurdles
      1 330-yard low hurdles
  1975-76 AA 2 330-yard low hurdles
      5 220-yard dash
      1 120-yard high hurdles
Maurice Frison 1980-81 AA 1 4x400-meter relay
Melvin Funchess 1966-67   5 100-yard dash
Willie Green 1979-80 AA 1 4x400-meter relay
  1980-81 AA 1 4x400-meter relay
      2 300-meter low hurdles
Nate Grier 1978-79 AA 3 440-yard dash
  1979-80 AA 7 400-meter dash
      1 4x400-meter relay
Benny Grove 1964-65   5 100-yard dash
Charles Horton 1960-61   4t high jump
Larry Howard 1958-59   3 180-yard low hurdles
      1 120-yard high hurdles
  1959-60   3 120-yard high hurdles
      1 180-yard low hurdles
Antoine Jennings 2003-04 AA 8 400-meter dash
Joe Johnson 1974-75 AA 4 100-yard dash
Stephen King 1977-78 AA 1 1-mile relay
Gary Lawson 1979-80 AA 3 long jump
Andre Lopez 1992-93 AA 5 triple jump
Tristan Lumpkins 2008-09 3A 8 200-meter dash
Chris Martin 1977-78 AA 6 120-yard high hurdles
  1978-79 AA 8 120-yard high hurdles
Gene Mobley 1967-68   2 180-yard low hurdles
      1 1-mile relay
  1968-69   2 120-yard high hurdles
      2 180-yard low hurdles
Byron Moss 1988-89 AA 3 400-meter dash
Bert Nash 1980-81 AA 1 4x400-meter relay
Mike Nettles 1977-78 AA 1 1-mile relay
Ed Patton 1978-79 AA 7t high jump
David Payne 2016-17 3A 9 4x400-meter relay
      5 4x200-meter relay
Darren Pearson 1977-78 AA 4 440-yard dash
      1 1-mile relay
Ken Peterson 1958-59   5 880-yard run
Carl Puckett 1979-80 AA 1 4x400-meter relay
Alan Pulikowski 1971-72   2 discus throw
  1972-73   1 shot put
      4 discus throw
Tracy Roberson 1979-80 AA 2 long jump
      1 4x400-meter relay
Tim Simon 1982-83 AA 3 400-meter dash
  1983-84 AA 1 400-meter dash
      1 long jump
Charles Smith 1970-71   6 long jump
Tim Stampley 1977-78 AA 1 1-mile relay
Jon Sylveston 2016-17 3A 6 300-meter intermediate hurdles
      9 4x400-meter relay
Craig Van Dyke 1982-83 AA 5 3200-meter run
Joe Vernell 1984-85 AA 2 100-meter dash
  1985-86 AA 4 100-meter dash
Ken Ward 1965-66   1 1-mile run
  1966-67   3 1-mile run
Anthony Warren 1975-76 AA 7 330-yard low hurdles
Marzell Wells 2016-17 3A 5 4x200-meter relay
Larry Wieczorek 1962-63   1 1-mile run
  1963-64   1 1-mile run
Robert Williams 1979-80 AA 2 triple jump
Tom Zapler 1962-63   2 shot put

Maywood (Proviso)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1929-30   3 880-yard relay
  1932-33   1t 880-yard relay
  1933-34   3 880-yard relay
  1939-40   5t 880-yard relay
  1945-46   2 880-yard relay
  1954-55   5 1-mile relay
Norman Altenhoff 1951-52   3t pole vault
Len Broz 1955-56   2t high jump
Rodgers Burton 1941-42   1 120-yard high hurdles
Phil Doherty 1931-32   3 220-yard low hurdles
  1932-33   1 220-yard low hurdles
      1t 880-yard relay
Leicester "Lee" Farmer 1937-38   2 long jump
  1938-39   1 100-yard dash
      1 long jump
  1939-40   1 100-yard dash
      1 long jump
Garth Follette 1922-23 A 5 shot put
Thomas Gallagher 1941-42   4t high jump
George Hall 1939-40   1t pole vault
Frank Herold 1940-41   4 discus throw
Floyd Herzog 1940-41   5 shot put
  1941-42   3 shot put
Hesterman 1932-33   1t 880-yard relay
Glenn Johnson 1939-40   4 shot put
  1940-41   2 shot put
Richard Linyard 1947-48   2t high jump
Peter Malz 1948-49   2 200-yard low hurdles
Clay McCullough 1922-23 A 5h 880-yard run
  1923-24 A 1h 880-yard run
Person 1932-33   1t 880-yard relay
Melvin Pfeifer 1945-46   5 long jump
Frederick Ruhnke 1925-26   4 220-yard dash
Herbert Semper 1946-47   3 1-mile run
Bob Soth 1950-51   3 1-mile run
Robert Thamm 1950-51   1 discus throw
Quintin Vahldick 1937-38   2 120-yard high hurdles
Bill Watters 1932-33   3 220-yard dash
      2 100-yard dash
      1t 880-yard relay
  1933-34   5 100-yard dash
Raymond Widney 1919-20 A 4h 880-yard run

Mazon

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1915-16 B 2 880-yard relay
Drake 1915-16 B 4 220-yard dash
H. Newport 1915-16 B 2 discus throw
      2 shot put

Mazon (M.-Verona-Kinsman)

Name Year Class Place Event
Mike Murray 1979-80 A 7 long jump
Todd Williams 1981-82 A 6 long jump

McHenry

Name Year Class Place Event
Noel Figueroa 2003-04 AA 2 200-meter dash
      4 100-meter dash
  2004-05 AA 2 200-meter dash
      3 100-meter dash
Will Ford 2012-13 3A 5 pole vault
Brian Keyes 2015-16 3A 7 discus throw
  2016-17 3A 4 discus throw
George Koch 1963-64   2 100-yard dash
Gregory Koch 1962-63   6 180-yard low hurdles
Ryan Michel 2007-08 AA 6 high jump
Maki Mohr 2016-17 3A 8 high jump
Nick Pitzen 1999-00 AA 7 110-meter high hurdles
Kyle Postal 2013-14 3A 8 high jump
Jesse Reiser 2012-13 3A 7 3200-meter run
Jessie Reiser 2013-14 3A 7 1600-meter run
      1 3200-meter run
  2014-15 3A 2 1600-meter run
      1 3200-meter run
Nate Richartz 2011-12 3A 6 pole vault
Bobby Swanson 2008-09 3A 4 discus throw
Corey Szamlewski 2009-10 3A 2 pole vault
  2010-11 3A 4 pole vault

McLean

Name Year Class Place Event
McFarland 1911-12   2 discus throw
  1912-13   2 hammer throw
      2 discus throw
      3 shot put

McLeansboro

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1978-79 A 5 440-yard relay
  1980-81 A 5 4x100-meter relay
  1981-82 A 8 4x100-meter relay
  1982-83 A 5 4x400-meter relay
      8 4x100-meter relay
Jeremiah Burris 1997-98 A 6 shot put
Ben Davenport 1996-97 A 5 1600-meter run
Benjy Johnson 1988-89 A 3 high jump
  1989-90 A 2 high jump
  1990-91 A 3 high jump
Darin Lee 1982-83 A 4 400-meter dash
Greg Lee 1978-79 A 8 880-yard run
      3 1-mile run
Derek Miller 1996-97 A 6 3200-meter run
Curt Reed 1982-83 A 1 110-meter high hurdles
Bradie Rubenacker 1993-94 A 7 800-meter run

McLeansboro (Hamilton County)

Name Year Class Place Event
Jeff Stewart 2010-11 1A 4 discus throw
      2 shot put

McNabb (Swaney)

Name Year Class Place Event
Quinney 1931-32   4 1-mile run
  1933-34   3 880-yard run

Melrose Park (Walther Christian)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2015-16 1A 7 4x800-meter relay
Malik Jenkins 2015-16 1A 7 4x800-meter relay
DeJon McAdory 2015-16 1A 7 4x800-meter relay
Eric Neubieser 2015-16 1A 7 4x800-meter relay
Jaylin Williams 2015-16 1A 7 4x800-meter relay

Melrose Park (Walther Lutheran)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 A 8 440-yard relay
  1975-76 A 2 880-yard relay
      1 440-yard relay
  1976-77 A 1 440-yard relay
  1978-79 A 3 440-yard relay
      1 880-yard relay
  1979-80 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
  1980-81 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
  1981-82 A 2 4x200-meter relay
  1982-83 A 1 4x800-meter relay
      3 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
  1983-84 A 1 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
  1984-85 A 3 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
  1985-86 A 2 4x200-meter relay
  1986-87 A 4 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
  1987-88 A 2 4x400-meter relay
      3 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
  1988-89 A 4 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
  1992-93 A 5 4x100-meter relay
  1997-98 A 8 4x200-meter relay
  1998-99 A 5 4x200-meter relay
  2003-04 A 6 4x100-meter relay
  2005-06 A 2 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
  2006-07 A 8 4x100-meter relay
  2008-09 1A 1 4x400-meter relay
      6 4x200-meter relay
      9 4x100-meter relay
  2010-11 1A 1 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
  2011-12 2A 4 4x100-meter relay
Ashton Adger 2008-09 1A 9 triple jump
Willie Ashford 1985-86 A 2 100-meter dash
Eric Baugh 1986-87 A 8 100-meter dash
  1987-88 A 2 100-meter dash
Rilan Betts 2003-04 A 6 4x100-meter relay
Dale Bosley 1975-76 A 1 440-yard relay
  1976-77 A 1 440-yard relay
Montez Brown-Mobley 2003-04 A 6 4x100-meter relay
  2005-06 A 2 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
Eric Carter 1989-90 A 8 100-meter dash
Glynn Chatmon 2010-11 1A 4 long jump
  2011-12 2A 4 4x100-meter relay
      2 long jump
Andre Cooper 2010-11 1A 5 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Sean Cotton 2008-09 1A 9 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
  2010-11 1A 1 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
Andrew Cyrus 2005-06 A 2 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
      9 triple jump
Dwayne Deiren 1978-79 A 1 880-yard relay
Alphonso Dunbar 2008-09 1A 6 4x200-meter relay
      9 4x100-meter relay
Novarro Emery 2000-01 A 8 shot put
Cole Evans 2010-11 1A 1 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
  2011-12 2A 4 4x100-meter relay
Joe Freelon 2003-04 A 6 4x100-meter relay
Bryant Gill 1998-99 A 5 4x200-meter relay
Carl Gnewuch 1982-83 A 1 4x800-meter relay
Brian Hanneman 1979-80 A 1 4x100-meter relay
Brian Hannemann 1979-80 A 1 4x200-meter relay
  1980-81 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Harold Hayes 1975-76 A 1 440-yard relay
  1976-77 A 1 440-yard relay
      2 100-yard dash
Dave Heinz 1976-77 A 5 120-yard high hurdles
  1977-78 A 2 120-yard high hurdles
Thad Holloway 1998-99 A 5 4x200-meter relay
Mike Homeier 1982-83 A 1 4x800-meter relay
Reggie Hughes 2008-09 1A 9 4x100-meter relay
      1 4x400-meter relay
Will Jenkins 2006-07 A 8 4x100-meter relay
Anthony Johnson 2005-06 A 2 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
      3 100-meter dash
      7 200-meter dash
Lamar Johnson 2006-07 A 8 4x100-meter relay
Leo Johnson 2008-09 1A 6 4x200-meter relay
Miguel Jones 2005-06 A 2 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
  2006-07 A 8 4x100-meter relay
Martin Lamar 2008-09 1A 1 4x400-meter relay
Mike Lange 1977-78 A 8 220-yard dash
  1978-79 A 8 220-yard dash
      1 880-yard relay
Terry Lenoir 1976-77 A 1 440-yard relay
  1978-79 A 1 880-yard relay
      7 100-yard dash
Sandro Mazza 2009-10 1A 3 1600-meter run
      2 3200-meter run
Justin McGrady 2011-12 2A 8 110-meter high hurdles
Marcus Moore 1997-98 A 8 4x200-meter relay
Frank Moss 1979-80 A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
  1980-81 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Jermain Orr 1997-98 A 8 4x200-meter relay
  1998-99 A 5 4x200-meter relay
Brian Pearson 1983-84 A 1 4x200-meter relay
Terry Porter 1983-84 A 1 4x200-meter relay
Pat Powe 1979-80 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Tim Rand 1998-99 A 5 4x200-meter relay
Kevin Rather 1975-76 A 1 440-yard relay
Mark Reddel 2002-03 A 9 300-meter intermediate hurdles
      9 110-meter high hurdles
Martesee Robinson 1994-95 A 8 shot put
Tirrell Robinson 1991-92 A 5 200-meter dash
  1992-93 A 2 100-meter dash
  1993-94 A 4 100-meter dash
      3 200-meter dash
Marc Ruff 1982-83 A 1 4x800-meter relay
Tyreese Russell 2010-11 1A 5 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Dan Samuel 1979-80 A 1 4x100-meter relay
Don Samuel 1978-79 A 1 880-yard relay
  1979-80 A 1 4x200-meter relay
  1980-81 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Don Schafer 1982-83 A 1 4x800-meter relay
      2 1600-meter run
  1983-84 A 3 800-meter run
      1 1600-meter run
Dave Schnurstein 1975-76 A 1 440-yard relay
Oscar Scott 2003-04 A 8 discus throw
  2004-05 A 8 discus throw
Brandon Sims 2006-07 A 8 4x100-meter relay
  2008-09 1A 1 4x400-meter relay
      6 4x200-meter relay
      9 4x100-meter relay
Quincy Smith 2003-04 A 6 4x100-meter relay
      6 long jump
      8 200-meter dash
      6 100-meter dash
Harry Strong 1987-88 A 5 110-meter high hurdles
      3 300-meter low hurdles
Najee Toomer 2011-12 2A 4 4x100-meter relay
Floyd Turner 2001-02 A 2 shot put
      2 discus throw
  2002-03 A 1 shot put
      1 discus throw
Jeff Walker 2011-12 2A 4 4x100-meter relay
Patrick Walters 1997-98 A 8 100-meter dash
      8 4x200-meter relay
David Washington 1983-84 A 1 4x200-meter relay
      1 200-meter dash
      2 100-meter dash
Lloyd Watson 2008-09 1A 1 4x400-meter relay
Jeff Weathersby 2002-03 A 9 shot put
  2003-04 A 2 shot put
Kendrick Wells 1980-81 A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
Ron Wells 1976-77 A 1 440-yard relay
  1977-78 A 7 triple jump
Jerome Wheeler 1997-98 A 8 4x200-meter relay
Greg White 1983-84 A 1 4x200-meter relay
  1984-85 A 2 200-meter dash
Dave Zemke 1999-00 A 9 shot put
Phil Zielke 1997-98 A 5 1600-meter run
  1998-99 A 2 800-meter run
      4 1600-meter run

Melvin (M.-Sibley)

Name Year Class Place Event
Dave Arnold 1978-79 A 2 330-yard low hurdles
      6 long jump
Mark Brucker 1979-80 A 7 200-meter dash

Mendon (Unity)

Name Year Class Place Event
Alex Blickhan 2011-12 1A 8 high jump
  2013-14 1A 7 triple jump
      5 high jump
Bryce Burke 1998-99 A 6 high jump
Cory Miller 2015-16 1A 7 3200-meter run
      9 1600-meter run
  2016-17 1A 6 3200-meter run
Duane Myers 1939-40   2 880-yard run

Mendota

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1983-84 A 4 4x100-meter relay
  2008-09 1A 4 4x100-meter relay
Curt Andruniak 1988-89 A 7 long jump
Jeff Barrett 1983-84 A 7 300-meter low hurdles
Eric Booth 1989-90 A 5 triple jump
Bill Brown 1955-56   1 shot put
  1956-57   2 shot put
Alex Caruso 2008-09 1A 4 4x100-meter relay
Brett Chaon 1996-97 A 6 discus throw
Greg Corcoran 1979-80 A 8 400-meter dash
Norman Ehlers 1954-55   1 discus throw
Mike Fitzgerald 1989-90 A 8 3200-meter run
Wilbur Hawke 1946-47   1t pole vault
Larry Ide 1975-76 AA 8t high jump
Kurtis Knapp 2008-09 1A 4 4x100-meter relay
Travis Martinson 2008-09 1A 4 4x100-meter relay
Damon Musgrove 1997-98 A 1 shot put
      3 discus throw
Eric Musgrove 1988-89 A 2 shot put
      1 discus throw
Andy Politsch 1995-96 A 6 discus throw
Ryan Reeder 2014-15 2A 7 high jump
Chris Sarver 1996-97 A 7 discus throw
  1997-98 A 5 discus throw
Eric Stroyan 1983-84 A 7 110-meter high hurdles
  1984-85 A 6 110-meter high hurdles
Donald Whitmore 1937-38   2 javelin throw
  1938-39   1 javelin throw
Kurtis Wujek 2008-09 1A 4 4x100-meter relay

Metamora

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2011-12 2A 7 4x400-meter relay
  2013-14 2A 5 4x800-meter relay
  2014-15 2A 3 4x800-meter relay
  2015-16 2A 3 4x800-meter relay
Joel Anglin 2013-14 2A 5 4x800-meter relay
Jason Argo 2013-14 2A 5 4x800-meter relay
Jacob Armbrust 2010-11 2A 3 discus throw
Jake Armbrust 2011-12 2A 2 discus throw
      9 shot put
Nick Bradshaw 2014-15 2A 3 4x800-meter relay
  2015-16 2A 3 4x800-meter relay
John Crotteau 2015-16 2A 3 4x800-meter relay
Nick Danner 2011-12 2A 7 4x400-meter relay
Charles Fenner 2011-12 2A 7 4x400-meter relay
      5 pole vault
Jack Friedrich 2012-13 2A 8 shot put
Adam Gilbreath-Glaub 2016-17 2A 5 3200-meter run
Jake Gillum 2014-15 2A 8 1600-meter run
      3 4x800-meter relay
  2015-16 2A 3 4x800-meter relay
      4 1600-meter run
  2016-17 2A 1 800-meter run
      1 1600-meter run
Seth Gunter 2015-16 2A 3 4x800-meter relay
Drew Hilst 2014-15 2A 3 4x800-meter relay
Kern 1922-23 B 3h 880-yard run
Ron Knaub 2002-03 AA 8 pole vault
John Mangold 2013-14 2A 5 4x800-meter relay
  2014-15 2A 3 4x800-meter relay
Jake McGrew 2015-16 2A 3 discus throw
Will Moore 2013-14 2A 5 400-meter dash
Cade Neumann 2014-15 2A 6 discus throw
Harold Neumann 1950-51   4 1-mile run
Adam Parr 2011-12 2A 7 4x400-meter relay
      9 400-meter dash
Ethan Poston 2016-17 2A 5 high jump
Sam Ryan 2011-12 2A 7 4x400-meter relay
Mark Scheirer 1986-87 AA 5 3200-meter run
  1987-88 AA 1 3200-meter run
      6 1600-meter run
Travis Scheirer 2013-14 2A 5 4x800-meter relay
Brad Seckler 1995-96 AA 5 triple jump
Wayne Thomas 1960-61   3t pole vault
John Weigel 1989-90 AA 8 3200-meter run
  1991-92 AA 2 1600-meter run

Metropolis

Name Year Class Place Event
Gary Bremer 1977-78 A 4 2-mile run
      5 1-mile run
  1978-79 A 1 2-mile run
      5 1-mile run
  1979-80 A 3 3200-meter run
      2 1600-meter run
Jason Goodman 1979-80 A 5 long jump
John Kidd 1933-34   5t high jump
Stanley Oliver 1975-76 A 8 1-mile run
Cameron Riley 1979-80 A 3 long jump
  1980-81 A 2 long jump
Mike Rushing 1979-80 A 5 high jump

Metropolis (Massac County)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1995-96 A 5 4x200-meter relay
  1996-97 A 1 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  1997-98 A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
  1998-99 A 8 4x400-meter relay
      1 4x200-meter relay
  2001-02 A 6 4x200-meter relay
Corey Ayala 2008-09 1A 6 long jump
  2009-10 1A 5 long jump
  2010-11 1A 8 long jump
Marc Boswell 1996-97 A 1 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  1997-98 A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
Jonathan Burnham 1998-99 A 8 4x400-meter relay
  1999-00 A 4 800-meter run
Rashaud Davis 1995-96 A 5 4x200-meter relay
Jason Dunbar 1995-96 A 5 4x200-meter relay
  1996-97 A 4 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Jared Gentry 1997-98 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
  1998-99 A 8 4x400-meter relay
      1 4x200-meter relay
Aarahmi Hardy 1995-96 A 5 4x200-meter relay
Andrew Hosman 2001-02 A 6 4x200-meter relay
Tim Jordan 1998-99 A 1 4x200-meter relay
Alex King 2011-12 2A 2 high jump
  2012-13 2A 1 high jump
  2013-14 2A 4 high jump
Dirk Lipert 1986-87 AA 1 discus throw
Gabe McDonald 1997-98 A 3 high jump
  1998-99 A 1 4x200-meter relay
      8 4x400-meter relay
      8 high jump
Mark Neal 1988-89 A 3 100-meter dash
Isaiah Pearson 1988-89 A 7 high jump
Aden Pegram 1987-88 A 6 pole vault
Van Reed 1990-91 A 1 high jump
Cameron Riley 1981-82 A 1 long jump
      6 triple jump
Gerren Rogers 2001-02 A 6 4x200-meter relay
  2003-04 A 3 400-meter dash
Sharod Roundtree 1995-96 A 5 4x200-meter relay
  1996-97 A 1 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  1997-98 A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
      5 200-meter dash
Bob Shannon 2001-02 A 6 4x200-meter relay
David Shannon 2006-07 A 9 long jump
Russell Thurman 1996-97 A 4 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
  1997-98 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
  1998-99 A 8 4x400-meter relay
      1 4x200-meter relay
Pat Whalen 2001-02 A 6 4x200-meter relay
Dane Zeiler 2001-02 A 5 1600-meter run
  2002-03 A 2 1600-meter run
  2004-05 A 5 1600-meter run

Midlothian (Bremen)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2008-09 2A 2 4x200-meter relay
  2010-11 2A 2 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  2011-12 2A 2 4x100-meter relay
  2012-13 2A 4 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Corey Dalton 2012-13 2A 3 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
Otis Fields 1993-94 AA 2 300-meter intermediate hurdles
Rodney Hammons 2008-09 2A 2 4x200-meter relay
Charles Jideonwo 2011-12 2A 2 4x100-meter relay
Zachary Lavizzo 2010-11 2A 9 high jump
Torian Parks 2010-11 2A 4 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
  2011-12 2A 2 4x100-meter relay
  2012-13 2A 4 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
      7 100-meter dash
MyIshmail Pearson 2012-13 2A 4 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Robert Richmond 1981-82 AA 5 800-meter run
Marquice Rucker 2008-09 2A 2 4x200-meter relay
Marquise Rucker 2010-11 2A 2 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
Demetrius Shelton 2010-11 2A 4 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
  2011-12 2A 2 4x100-meter relay
David Smith 2008-09 2A 2 4x200-meter relay
Harlan South 1981-82 AA 5 400-meter dash
  1983-84 AA 3 400-meter dash
      3 200-meter dash
Len Spicer 1978-79 AA 7 triple jump
Dion Starnes 2010-11 2A 2 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
      5 110-meter high hurdles
  2011-12 2A 2 4x100-meter relay
      2 110-meter high hurdles
Joshua Techeira 2008-09 2A 2 4x200-meter relay
Bill Vaughn 1979-80 AA 7 1600-meter run
Charles Wade 2012-13 2A 3 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
Kyle White 2004-05 AA 8 high jump
Lawrence Williams 2002-03 AA 4 long jump

Milford

Name Year Class Place Event
(Richard) Leslie Byrd 1908-09   1 shot put
      1 discus throw
      1 hammer throw
  1909-10   1 shot put
      2 hammer throw
      1 discus throw
Eck Decker 1922-23 B 5h 440-yard dash
Delmar Hallock 1926-27   1 discus throw
Jonas Lucht 1926-27   5 100-yard dash
Wendall Mayhew 1922-23 B 3 1-mile run
Lloyd Sarjent 1922-23 B 5 220-yard dash
Dakota Stevens 2016-17 1A 7 110-meter high hurdles
Aubra Williamson 1924-25 B 5 javelin throw
  1925-26   2 javelin throw
  1926-27   2 javelin throw
Harvey Wilmoth 1909-10   3 discus throw
      3 shot put
      2 pole vault

Milledgeville

Name Year Class Place Event
Ryan Frederick 1989-90 A 7 800-meter run
Kevin Glastetter 2009-10 1A 5 200-meter dash
      5 400-meter dash
  2010-11 1A 1 400-meter dash
      9 200-meter dash
Graehling 1928-29   2h 880-yard run
Grubb 1928-29   3h 880-yard run
Jeff Parks 1979-80 A 7 400-meter dash
Dale Phillips 1985-86 A 7 100-meter dash

Milwaukee, Wis. (South Division)

Name Year Class Place Event
Robert Wahl 1909-10   2 long jump
      3t pole vault
      1 high jump

Minier

Name Year Class Place Event
Craig 1933-34   4 880-yard run

Minonk

Name Year Class Place Event
W. Morrison 1926-27   1 pole vault
Parks 1902-03   2 standing broad jump
      2 long jump
  1903-04   3 pole vault
Volk 1922-23 B 3 javelin throw

Minonk (Fieldcrest)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2009-10 1A 5 4x800-meter relay
Jordan Castrejon 2002-03 A 8 400-meter dash
James Leigh 2009-10 1A 5 4x800-meter relay
  2010-11 1A 3 800-meter run
Collin Mangold 2009-10 1A 5 4x800-meter relay
Jake Meyer 2009-10 1A 5 4x800-meter relay
Brian Peterson 2005-06 A 5 3200-meter run
  2006-07 A 2 3200-meter run
  2007-08 A 6 1600-meter run
      1 3200-meter run
Kinsly Tarmann 2009-10 1A 5 4x800-meter relay

Minonk (M.-Dana-Rutland)

Name Year Class Place Event
Glen Klendworth 1978-79 A 7 long jump
John Reily 1976-77 A 5 2-mile run

Minooka

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1975-76 A 8 1-mile relay
      6 2-mile relay
  1976-77 A 6 2-mile relay
  2010-11 3A 1 4x800-meter relay
      9 4x400-meter relay
  2011-12 3A 2 4x400-meter relay
      5 4x800-meter relay
  2012-13 3A 1 4x400-meter relay
      5 4x800-meter relay
  2013-14 3A 6 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
      6 4x400-meter relay
  2015-16 3A 2 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
      3 4x400-meter relay
Brandon Adams 2015-16 3A 3 4x400-meter relay
      3 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
Peter Andreano 2014-15 3A 7 long jump
      2 high jump
Aaron Arroyo 2015-16 3A 3 4x400-meter relay
Danny Bahret 2010-11 3A 1 4x800-meter relay
Shabari Bailey 2013-14 3A 7 110-meter high hurdles
Ethan Cane 2011-12 3A 7 long jump
Tom Clennon 1976-77 A 1 2-mile run
      1 1-mile run
  1977-78 AA 4 1-mile run
      3 880-yard run
Matt Dlugopolski 2013-14 3A 6 4x200-meter relay
  2015-16 3A 3 4x400-meter relay
Kevin Dorenkamper 2010-11 3A 4 300-meter intermediate hurdles
Maceo Findlay 2015-16 3A 3 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
George Goldasich 1976-77 A 6 discus throw
Chris Hopkins 2013-14 3A 6 4x100-meter relay
Tevin Hopkins 2011-12 3A 2 4x400-meter relay
Daniel Ingram 2010-11 3A 9 4x400-meter relay
  2011-12 3A 2 4x400-meter relay
  2012-13 3A 1 4x400-meter relay
Devin Ingram 2013-14 3A 6 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
      6 4x400-meter relay
Cam Knudsen 2012-13 3A 5 4x800-meter relay
Soren Knudsen 2015-16 3A 3 1600-meter run
  2016-17 3A 1 3200-meter run
      1 1600-meter run
Donnie Lesnick 2005-06 AA 5 200-meter dash
      6 100-meter dash
Brennan Loughran 2016-17 3A 9 pole vault
Colin Marchio 2015-16 3A 2 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2016-17 3A 9 100-meter dash
Joe McAsey 2010-11 3A 9 4x400-meter relay
      1 4x800-meter relay
      3 800-meter run
Joey McAsey 2009-10 3A 4 800-meter run
Mitch Miller 2013-14 3A 6 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
Scott Moss 2000-01 AA 1 discus throw
      6 shot put
Alex Pierce 2011-12 3A 5 4x800-meter relay
  2012-13 3A 5 4x800-meter relay
      1 4x400-meter relay
Dan Popek 2010-11 3A 1 4x800-meter relay
  2011-12 3A 5 4x800-meter relay
      5 800-meter run
James Salahuddin 2010-11 3A 9 4x400-meter relay
Joey Santillo 2010-11 3A 1 4x800-meter relay
  2011-12 3A 5 4x800-meter relay
  2012-13 3A 5 4x800-meter relay
Kyle Shelton 2013-14 3A 6 4x400-meter relay
Jake Smith 2011-12 3A 2 4x400-meter relay
  2012-13 3A 1 4x400-meter relay
  2013-14 3A 6 4x400-meter relay
Victor Turpin 2013-14 3A 6 4x200-meter relay
Chris Wilson 2011-12 3A 2 4x400-meter relay
      5 4x800-meter relay
  2012-13 3A 1 4x400-meter relay
      5 4x800-meter relay
  2013-14 3A 2 400-meter dash
      6 4x100-meter relay
      6 4x400-meter relay
Justin Wolz 2014-15 3A 8 300-meter intermediate hurdles
  2015-16 3A 2 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
      3 4x400-meter relay
David Wykes 2010-11 3A 9 4x400-meter relay
Kurtis Zumbalen 2011-12 3A 9 high jump

Modesto

Name Year Class Place Event
Childs 1920-21 B 1h 880-yard run
Lomelins 1923-24 B 5h 880-yard run

Moline (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1935-36   3 880-yard relay
  1959-60   2 880-yard relay
      1 1-mile relay
  1960-61   5 1-mile relay
  1961-62   5 1-mile relay
  1966-67   1 880-yard relay
  1967-68   2 880-yard relay
  1976-77 AA 5 2-mile relay
  1977-78 AA 4 2-mile relay
  1980-81 AA 8 4x800-meter relay
  1988-89 AA 1 4x800-meter relay
  1989-90 AA 4 4x400-meter relay
  2002-03 AA 7 4x800-meter relay
  2008-09 3A 8 4x800-meter relay
  2009-10 3A 8 4x800-meter relay
Amundsen 1966-67   1 880-yard relay
Curt Anders 1966-67   1 880-yard relay
      6 long jump
  1967-68   3 long jump
      5 100-yard dash
Floss "Flip" Anders 1936-37   1 100-yard dash
      1 220-yard dash
  1937-38   2 100-yard dash
      1 220-yard dash
John Anders 1959-60   1 discus throw
Robert Anders 1951-52   2 discus throw
A. Beam 1922-23 A 4h 880-yard run
Jim Cahalan 1974-75 AA 5 shot put
Ken Carlson 1959-60   1 1-mile relay
Paul Carther 1968-69   4 shot put
Michael Castel 2008-09 3A 8 4x800-meter relay
  2009-10 3A 8 4x800-meter relay
Matt Comella 1999-00 AA 6 300-meter intermediate hurdles
  2000-01 AA 8 110-meter high hurdles
      7 300-meter intermediate hurdles
Jim Cunningham 1959-60   1 1-mile relay
Sam DeMeyer 1961-62   3 high jump
Eric Edmunds 1988-89 AA 1 4x800-meter relay
Tom Erickson 1962-63   3 440-yard dash
  1963-64   2 440-yard dash
Ericson 1924-25 A 3t discus throw
Esterdahl 1930-31   4 220-yard low hurdles
Steve Evans 1971-72   6 shot put
Craig Ford 1981-82 AA 5 1600-meter run
L. Goar 1932-33   4 javelin throw
Rob Harvey 1988-89 AA 1 4x800-meter relay
Tom Herbert 1961-62   3 discus throw
      6 shot put
Jim Hess 1983-84 AA 7 400-meter dash
H. Holmer 1922-23 A 5t pole vault
Chris Hornback 1992-93 AA 8 400-meter dash
Dave Jackson 1959-60   5t high jump
Mike Johnson 1975-76 AA 4 120-yard high hurdles
Rob Johnson 1978-79 AA 2 120-yard high hurdles
      2 330-yard low hurdles
Tony Jones 1978-79 AA 3 triple jump
      4 long jump
Darius King 2015-16 3A 4 shot put
Shawn Ledbetter 2007-08 AA 4 110-meter high hurdles
      7 300-meter intermediate hurdles
Edmond Lindley 1937-38   4t pole vault
Jeff Lundeen 1960-61   5 shot put
  1961-62   2 shot put
Tim McDonald 1998-99 AA 7 110-meter high hurdles
      6 300-meter intermediate hurdles
Kyle Medinger 2002-03 AA 7 4x800-meter relay
Ian Miller 2009-10 3A 8 4x800-meter relay
Nic Mizeur 2008-09 3A 8 4x800-meter relay
Moen 1966-67   1 880-yard relay
Greg Morrison 1982-83 AA 7 110-meter high hurdles
Jay Ogden 1974-75 AA 5 pole vault
L. Osborn 1923-24 A 1 discus throw
Jeff Padesky 2010-11 3A 5 pole vault
Drew Patterson 2002-03 AA 7 4x800-meter relay
Aaron Peck 2009-10 3A 8 4x800-meter relay
  2010-11 3A 7 800-meter run
Jeff Quick 1965-66   6 1-mile run
Adam Rasche 2010-11 3A 7 shot put
Henry Ritchie 1959-60   1 1-mile relay
Lou Ritchie 1959-60   1 1-mile relay
Louis Ritchie 1961-62   1 440-yard dash
Leslie Roby 1941-42   3 100-yard dash
      2 220-yard dash
Rogenski 1930-31   5 shot put
      4 discus throw
Ross Santee 1906-07   1 long jump
Dick Schluter 1959-60   2 220-yard dash
      3 100-yard dash
Ben Shumaker 1999-00 AA 9 800-meter run
Dan Smaha 1984-85 AA 3 shot put
Smith 1900-01   3 high jump
Duane Smith 1967-68   6 1-mile run
  1968-69   2 2-mile run
Jonathan Smith 2008-09 3A 8 4x800-meter relay
Geoff Smithers 1964-65   3 high jump
Erik Steffens 2002-03 AA 7 4x800-meter relay
  2003-04 AA 8 1600-meter run
Alek Stojanovic 2009-10 3A 8 4x800-meter relay
Strongberg 1903-04   1 220-yard low hurdles
Swanson 1929-30   3t high jump
Chris Swanson 1963-64   6 shot put
Don Swanson 1954-55   1t high jump
Ken Swanson 1965-66   6 discus throw
Kent Swanson 1966-67   4 discus throw
Ron Swanson 1955-56   2t high jump
Tauwon Taylor 1988-89 AA 1 4x800-meter relay
  1989-90 AA 2 800-meter run
      5 long jump
Tony Taylor 1988-89 AA 1 4x800-meter relay
Barry Thompson 1974-75 AA 8 discus throw
Vergane 1931-32   3t 880-yard run
Mike Verre 2002-03 AA 7 4x800-meter relay
Mike Waters 1965-66   3 880-yard run
Steve Weaver 1981-82 AA 3 high jump
Steve Williams 1966-67   4 100-yard dash
      1 880-yard relay
  1967-68   3 220-yard dash
Wiley Wright 1960-61   4 1-mile run
G. Wyland 1908-09   4 100-yard dash
      3 shot put
Joe Zahn 2008-09 3A 8 4x800-meter relay

Momence

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 A 5 1-mile relay
  1975-76 A 1 1-mile relay
      4 880-yard relay
  1976-77 A 2 2-mile relay
  1990-91 A 3 4x200-meter relay
  1992-93 A 1 4x200-meter relay
  1993-94 A 7 4x100-meter relay
  2003-04 A 8 4x100-meter relay
  2005-06 A 7 4x200-meter relay
  2006-07 A 7 4x200-meter relay
  2007-08 A 2 4x200-meter relay
  2011-12 1A 9 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
  2015-16 1A 9 4x200-meter relay
Jason Bargy 2015-16 1A 9 4x200-meter relay
      7 200-meter dash
Hughley Blanton 1975-76 A 1 1-mile relay
Demar Brown 2006-07 A 7 4x200-meter relay
  2007-08 A 2 4x200-meter relay
Willie Childs 1992-93 A 1 4x200-meter relay
Mark Clark 1992-93 A 1 4x200-meter relay
Allen Cook 2013-14 1A 9 110-meter high hurdles
Kris Dagen 2011-12 1A 5 4x100-meter relay
      9 4x200-meter relay
Cortez Dixon 2005-06 A 7 4x200-meter relay
  2006-07 A 7 4x200-meter relay
  2007-08 A 2 4x200-meter relay
Stefen Edwards 2003-04 A 8 4x100-meter relay
Alex Emery 2015-16 1A 9 4x200-meter relay
Nate Gibbs 2006-07 A 7 4x200-meter relay
  2007-08 A 2 4x200-meter relay
Shizzel Glenn 2011-12 1A 9 4x200-meter relay
Cedric Golston 1992-93 A 1 4x200-meter relay
      3 100-meter dash
L. Grimes 1910-11   4 100-yard dash
Zack Hamann 2015-16 1A 9 4x200-meter relay
      8 110-meter high hurdles
C. Hayden 1912-13   4 100-yard dash
  1913-14 B 1 50-yard dash
      3 100-yard dash
  1914-15 B 2 50-yard dash
      1 100-yard dash
Jeremy Hillard 2003-04 A 8 4x100-meter relay
Matt Hipke 2005-06 A 9 discus throw
Perry Holliday 1973-74   5 440-yard dash
  1975-76 A 1 440-yard dash
      1 1-mile relay
Dazhee Horton 2015-16 1A 9 4x200-meter relay
      2 triple jump
Nick Hundley 2011-12 1A 9 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
      8 triple jump
  2012-13 1A 6 triple jump
Adam Johnson 1990-91 A 7 200-meter dash
      8 100-meter dash
Larry Jones 1992-93 A 1 4x200-meter relay
Jeremy Landrie 1998-99 A 8 shot put
  1999-00 A 2 shot put
Reid Laneville 1975-76 A 1 1-mile relay
Ron Lee 1997-98 A 4 triple jump
David Neitfeldt 1995-96 A 7 800-meter run
D J Ramirez 2005-06 A 7 4x200-meter relay
  2006-07 A 7 4x200-meter relay
      4 100-meter dash
  2007-08 A 2 4x200-meter relay
      1 200-meter dash
      3 100-meter dash
Mose Sexton 1981-82 A 2 high jump
  1982-83 A 2 high jump
Reggie Stewart 2003-04 A 8 100-meter dash
      8 4x100-meter relay
Jermaine Taylor 1993-94 A 7 long jump
      4 triple jump
Josh Tempco 2005-06 A 7 4x200-meter relay
Eric Thomas 2011-12 1A 5 4x100-meter relay
      9 4x200-meter relay
Mike Vickery 1975-76 A 1 1-mile relay
Kim Wells 1974-75 A 8 120-yard high hurdles
Chris Williams 2003-04 A 8 4x100-meter relay
  2005-06 A 7 4x200-meter relay
Deandre Wright 2011-12 1A 5 4x100-meter relay
Nick Wyatt 2001-02 A 6 800-meter run

Monmouth (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1905-06   3 2/3-mile relay
  1974-75 A 7 440-yard relay
  1978-79 A 5 2-mile relay
  1985-86 A 5 4x800-meter relay
  1998-99 A 6 4x800-meter relay
Ben Almageur 1945-46   1 1-mile run
Paul Burton 1999-00 A 8 100-meter dash
  2000-01 A 5 long jump
Kelly Egger 1977-78 A 8 2-mile run
George Ewalt 1988-89 A 4 shot put
  1989-90 A 7 discus throw
Aaron Furrow 1998-99 A 6 4x800-meter relay
Nathan Gaskill 1998-99 A 6 4x800-meter relay
Johnson 1935-36   5 javelin throw
Rick Kellum 1982-83 A 5 110-meter high hurdles
Cort Mills 1995-96 A 7 high jump
  1996-97 A 1 high jump
Jamie Nelson 1995-96 A 1 800-meter run
Preston Nelson 1998-99 A 6 4x800-meter relay
Tom Nichol 1948-49   4 discus throw
Lyle Skinner 1952-53   1 long jump
Bill Smallwood 1945-46   5 220-yard dash
Andy Smith 1998-99 A 6 4x800-meter relay
Scott Stanton 1996-97 A 4 110-meter high hurdles
  1997-98 A 3 110-meter high hurdles
J. Stratton 1908-09   3h 440-yard dash
Gentry Tate 1995-96 A 3 long jump
Jared Thurman 1990-91 A 4 800-meter run
Les Warden 1985-86 A 8 high jump
John Warfields 1983-84 A 7 discus throw
Mark Weegar 1975-76 A 7 pole vault
Denny Weldon 1995-96 A 4 high jump
Corey Wheeler 1989-90 A 3 400-meter dash
Larry Willett 1984-85 A 4 triple jump
Jay Mayo "Inky" Williams 1911-12   1 50-yard dash
      2 100-yard dash

Monmouth (M.-Roseville)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2011-12 1A 2 4x400-meter relay
  2012-13 1A 7 4x800-meter relay
Matt Bertelsen 2011-12 1A 2 4x400-meter relay
  2012-13 1A 7 4x800-meter relay
Devin Clark 2012-13 1A 7 4x800-meter relay
Trevor Hatch 2012-13 1A 7 4x800-meter relay
Martel Hunter 2012-13 1A 1 200-meter dash
      1 400-meter dash
      2 100-meter dash
Isaiah Perry 2011-12 1A 2 4x400-meter relay
Trayvon Smith 2011-12 1A 2 4x400-meter relay
Don Von Kannon 2007-08 A 8 pole vault
Bryce Willett 2011-12 1A 2 4x400-meter relay
Braeden Wollbrink 2012-13 1A 7 4x800-meter relay

Monmouth (Warren)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2000-01 A 5 4x400-meter relay
Jay Boone 2000-01 A 5 4x400-meter relay
  2002-03 A 5 200-meter dash
Steven Koch 2000-01 A 5 4x400-meter relay
  2001-02 A 6 300-meter intermediate hurdles
David Mannon 1980-81 A 6 800-meter run
Michael Ray 2000-01 A 5 4x400-meter relay
Tyler Rundle 2000-01 A 5 4x400-meter relay

Monmouth (Yorkwood)

Name Year Class Place Event
Marty Kind 1975-76 A 4 triple jump
Jim Rowley 1983-84 A 3 400-meter dash

Monticello

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2001-02 A 5 4x200-meter relay
  2002-03 A 2 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
  2003-04 A 5 4x400-meter relay
      9 4x800-meter relay
  2004-05 A 3 4x400-meter relay
      3 4x800-meter relay
  2005-06 A 1 4x800-meter relay
      5 4x400-meter relay
  2007-08 A 2 4x800-meter relay
  2008-09 1A 6 4x800-meter relay
  2011-12 1A 1 4x800-meter relay
Tommie Apperson 2001-02 A 5 4x200-meter relay
Shane Benson 1998-99 A 7 shot put
Keith Butler 2004-05 A 3 4x800-meter relay
  2005-06 A 5 4x400-meter relay
      1 4x800-meter relay
Josh Cavanaugh 1990-91 A 3 pole vault
  1991-92 A 5 pole vault
Kevin Clark 2003-04 A 5 4x400-meter relay
  2004-05 A 3 4x400-meter relay
Andrew Colbert 2004-05 A 3 4x800-meter relay
  2005-06 A 1 4x800-meter relay
      8 800-meter run
      5 4x400-meter relay
Bryan Colbert 2003-04 A 9 4x800-meter relay
Tony Cook 2001-02 A 5 4x200-meter relay
  2002-03 A 2 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
Charlie Corrie 2003-04 A 5 4x400-meter relay
  2004-05 A 3 4x400-meter relay
Frank Cresap 1920-21 B 4h 880-yard run
  1921-22 B 3h 880-yard run
Kyle Cresap 2005-06 A 5 4x400-meter relay
      6 110-meter high hurdles
  2006-07 A 5 110-meter high hurdles
Scott Davis 1980-81 A 8 shot put
Garrett Dixon 2016-17 2A 9 3200-meter run
Blake Doane 2007-08 A 6 400-meter dash
Tim Easton 2011-12 1A 1 4x800-meter relay
Shawn Fatheree 1990-91 A 5 triple jump
Mike Feeney 2003-04 A 9 4x800-meter relay
David Finet 1983-84 A 4 shot put
Jesse Galaway 2011-12 1A 1 4x800-meter relay
Andrew Hanselman 2011-12 1A 1 4x800-meter relay
Nathan Harman 2016-17 2A 8 discus throw
Tim Hehn 2001-02 A 5 4x200-meter relay
  2002-03 A 6 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
Alex Helmuth 2016-17 2A 8 3200-meter run
Alan Hollingsworth 2007-08 A 2 4x800-meter relay
  2008-09 1A 6 4x800-meter relay
Steve Keeny 2007-08 A 2 4x800-meter relay
  2008-09 1A 6 4x800-meter relay
Harold Lang 1923-24 B 4 50-yard dash
Berlyn Leach 1931-32   4 220-yard low hurdles
Dan LeCrone 1979-80 A 8 110-meter high hurdles
Larry LeCrone 1953-54   3 220-yard dash
      4 100-yard dash
Chad Marshall 2001-02 A 5 4x200-meter relay
  2002-03 A 2 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
Billy McCarty 2003-04 A 9 shot put
Laramie McMasters 2003-04 A 5 4x400-meter relay
Justin McPheeters 2004-05 A 3 4x400-meter relay
Zach Mesplay 2015-16 2A 7 3200-meter run
Raymond Nichols 1915-16 B 3 50-yard dash
George Palmer 1989-90 A 1 400-meter dash
      7 200-meter dash
Scott Phelps 2003-04 A 5 4x400-meter relay
      9 4x800-meter relay
  2004-05 A 3 4x400-meter relay
      3 4x800-meter relay
      5 800-meter run
  2005-06 A 1 4x800-meter relay
      5 4x400-meter relay
      3 400-meter dash
Eric Redman 1989-90 A 6 triple jump
Steve Regan 2007-08 A 2 4x800-meter relay
      2 800-meter run
Jesse Rhoades 1995-96 A 4 shot put
  1996-97 A 5 shot put
Brent Rhodes 2005-06 A 1 4x800-meter relay
  2007-08 A 2 4x800-meter relay
Alex Romine 2008-09 1A 6 4x800-meter relay
Steve Schroeder 2010-11 1A 2 3200-meter run
  2011-12 1A 1 4x800-meter relay
      2 1600-meter run
      1 3200-meter run
Allen Steel 1921-22 B 3 long jump
      1 pole vault
Thad Stoerger 1986-87 A 4t high jump
Mike Strack 1986-87 A 5 pole vault
Joe Teems 2003-04 A 9 4x800-meter relay
  2004-05 A 3 4x800-meter relay
Thad Trimble 1984-85 A 5 discus throw
Bob Tull 1934-35   4t pole vault
Jesse Vezina 2002-03 A 6 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
Charlie Vinson 1981-82 A 5 discus throw
Heath Weddle 1987-88 A 4 high jump
  1988-89 A 1 high jump
  1989-90 A 7 110-meter high hurdles
      1 high jump
Daniel Welling 2011-12 1A 7 high jump
Jacob Wells 2014-15 2A 8 pole vault
Jim Williams 1976-77 A 6 120-yard high hurdles
Brett Winterbottom 2008-09 1A 6 4x800-meter relay

Mooseheart

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2013-14 1A 1 4x400-meter relay
Oumaru Abdulahi 2009-10 1A 3 high jump
  2010-11 1A 1 high jump
  2011-12 1A 2 high jump
  2012-13 1A 8 long jump
Frank Ballinger 1956-57   1 1-mile run
  1957-58   1 1-mile run
Joe Feemolu 2013-14 1A 7 110-meter high hurdles
Brandon Gadson 2013-14 1A 1 4x400-meter relay
Raj Garcia 1999-00 A 5 100-meter dash
Josh Gordon 2013-14 1A 1 4x400-meter relay
  2014-15 1A 7 400-meter dash
  2015-16 1A 7 400-meter dash
Jeremy Kalicum 2013-14 1A 1 4x400-meter relay
      9 triple jump
Wal Khat 2012-13 1A 2 800-meter run
      8 1600-meter run
  2013-14 1A 1 4x400-meter relay
      4 800-meter run
Ron Long 1954-55   1 1-mile run
Pierre Nealon 2003-04 A 6 triple jump
Carl Ockert 1941-42   1 440-yard dash
Ned Sergent 1953-54   3 1-mile run
  1954-55   5 1-mile run
Mike Tovar 2007-08 A 8 long jump
Noel Yarngo 2010-11 1A 6 300-meter intermediate hurdles
  2011-12 1A 4 110-meter high hurdles
      2 300-meter intermediate hurdles

Morris

Name Year Class Place Event
Charlie Bogwill 1993-94 AA 3 discus throw
Jeff Craig 1987-88 AA 5 long jump
      3 high jump
Eric Evenson 1988-89 AA 6 400-meter dash
  1989-90 AA 4 400-meter dash
Gregg 1927-28   4 discus throw
Kurt Laughary 2000-01 AA 8 400-meter dash
John Marin 1982-83 AA 6 pole vault
Jake Wantland 2014-15 2A 9 800-meter run

Morrison

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1999-00 A 8 4x200-meter relay
  2001-02 A 7 4x100-meter relay
Keegan Anderson 2016-17 1A 7 400-meter dash
Nathan Anderson 1995-96 A 6 200-meter dash
  1996-97 A 4 100-meter dash
      4 400-meter dash
      5 200-meter dash
Laverne Barry 1975-76 A 4 120-yard high hurdles
Sammy Biggs 2003-04 A 3 300-meter intermediate hurdles
  2004-05 A 4 300-meter intermediate hurdles
  2005-06 A 1 100-meter dash
      1 400-meter dash
      2 200-meter dash
Koby Brackemeyer 2016-17 1A 8 800-meter run
Pat Carney 1974-75 A 7 120-yard high hurdles
Matt Decker 2001-02 A 7 4x100-meter relay
Marsden Hunt 1914-15 B 4h 880-yard run
Steven Kuehl 2009-10 1A 9 300-meter intermediate hurdles
Ryan Mayberry 2013-14 1A 8 100-meter dash
      6 200-meter dash
      4 400-meter dash
Jason McDearmon 1999-00 A 3 110-meter high hurdles
Mark Miller 1977-78 A 4 shot put
Todd Nelson 1980-81 A 3 long jump
      8 110-meter high hurdles
      5 300-meter low hurdles
Ben Nice 1999-00 A 8 4x200-meter relay
Chad Nice 1999-00 A 8 4x200-meter relay
      7 100-meter dash
Lynn Pattan 1980-81 A 6 110-meter high hurdles
Jared Reynolds 1990-91 A 8 800-meter run
  1991-92 A 4 800-meter run
  1992-93 A 6 800-meter run
Harry Rick 1913-14 B 4 1-mile run
Austin Rickels 2005-06 A 8 triple jump
Cole Swanson 2001-02 A 7 4x100-meter relay
Adam Temple 1999-00 A 8 4x200-meter relay
  2001-02 A 7 4x100-meter relay
Gregg Wiersema 1999-00 A 8 4x200-meter relay
  2001-02 A 7 4x100-meter relay
      8 100-meter dash

Morrisonville

Name Year Class Place Event
Ray Pratt 1979-80 A 3 high jump

Morton

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2009-10 2A 9 4x400-meter relay
Scott Anderson 2009-10 2A 9 4x400-meter relay
Kevin Bartlett 1990-91 AA 4 high jump
Fernandez Bjork 2009-10 2A 9 4x400-meter relay
Allen Carius 1959-60   1 1-mile run
Brady Carius 2014-15 2A 9 3200-meter run
Bob Carper 1973-74   7 shot put
Andrew Fuehring 2009-10 2A 9 4x400-meter relay
Trent Hoerr 2002-03 AA 3 3200-meter run
Doug Koch 1984-85 AA 2 discus throw
  1985-86 AA 2 discus throw
      2 shot put
Alex Migit 2005-06 AA 6 300-meter intermediate hurdles
Jerry Miller 1954-55   2 shot put
Mark Oberle 1983-84 AA 7 3200-meter run
Andy Pfeifer 1997-98 AA 6 pole vault
Duane Shutt 1967-68   4 long jump
Bob Smith 1985-86 AA 4 high jump
Bucky Stinson 1979-80 AA 8 discus throw
  1980-81 AA 6 discus throw
Dustin Tetrault 2001-02 AA 5 shot put
Larry Thoennissen 1981-82 AA 3 discus throw
Ken Van Nattan 1957-58   2 880-yard run
D J Zahn 2009-10 2A 2 400-meter dash
      6 100-meter dash
      9 4x400-meter relay
  2010-11 2A 4 200-meter dash
      2 100-meter dash
      2 400-meter dash

Mounds

Name Year Class Place Event
Howard Branch 1952-53   3 880-yard run

Mounds (Douglass)

Name Year Class Place Event
Leonard Tucker 1945-46   4t high jump
Jesse Watkins 1953-54   4 1-mile run

Mounds (Meridian)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 A 6 440-yard relay
Shad Cooper 1974-75 A 5 220-yard dash
  1975-76 A 5 100-yard dash
Geramy Hamilton 1996-97 A 5 100-meter dash
Kenneth Hamilton 1985-86 A 4 200-meter dash
Kevin McWilliams 1988-89 A 4 100-meter dash
  1989-90 A 2 100-meter dash
Jacob Parker 1991-92 A 1 800-meter run
Jerry Strickland 1982-83 A 6 400-meter dash

Moweaqua

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1980-81 A 2 4x400-meter relay
  1981-82 A 3 4x400-meter relay
Scot Adamson 1980-81 A 7 300-meter low hurdles
  1982-83 A 8 110-meter high hurdles
      1 300-meter low hurdles
Glen Bohlen 1936-37   2 pole vault
Lance Caplinger 1984-85 A 5 pole vault
Todd Henderson 1982-83 A 7 200-meter dash
Danny Neilson 1985-86 A 3 400-meter dash
  1986-87 A 4 400-meter dash
Curt Stiner 1981-82 A 1 800-meter run

Moweaqua (Central A & M)

Name Year Class Place Event
Caleb Corzine 2008-09 1A 4 110-meter high hurdles
Bryce Hogan 2007-08 A 9 long jump
      5 triple jump
Jess Lehman 1994-95 A 8 1600-meter run
      7 3200-meter run
  1996-97 A 2 1600-meter run
      3 3200-meter run
Jason Pokalsey 2013-14 1A 1 400-meter dash
      7 200-meter dash
Kolten Postin 2010-11 1A 9 high jump
  2011-12 1A 6 high jump
Ben Stringer 2005-06 A 4 discus throw
  2006-07 A 5 discus throw

Mt. Carmel

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1930-31   5 880-yard relay
Harold Camp 1931-32   3 long jump
Lynn Crum 1923-24 A 4 javelin throw
Stephen Dozier 1924-25 A 4t pole vault
Clifton "Hurly" Gould 1922-23 A 5t pole vault
Andy Hancock 1986-87 A 7 100-meter dash
Ryne Morris 2002-03 A 8 long jump
Lewis Peterson 1921-22 A 3 long jump
Junior Stillwell 1921-22 A 4 220-yard dash
Cel Votaw 1924-25 A 3 long jump
      2 50-yard dash

Mt. Carroll

Name Year Class Place Event
Allan Berkstresser 1905-06   1 1-mile run
      3h 880-yard run
John Decker 1950-51   5 shot put
Mark Mullin 1957-58   2 1-mile run
Dan Ramey 1988-89 A 5 300-meter intermediate hurdles
Ross Richardson 1984-85 A 6 shot put
Andrew Ricklefs 1996-97 A 8 3200-meter run
Floyd "Bud" Smith 1952-53   1t high jump
Kenneth Williamson 1929-30   4 javelin throw
Arnold Wilson 1935-36   5 440-yard dash

Mt. Morris

Name Year Class Place Event
Jim Buell 1971-72   4 2-mile run
Dan Davis 1981-82 A 7 800-meter run
  1982-83 A 1 800-meter run
Mark Dietrich 1988-89 A 3 triple jump
Jon Kump 1988-89 A 7 triple jump
Paul Lindvall 1964-65   5 high jump
Harold "Pete" Longman 1930-31   5 1-mile run
  1931-32   1 1-mile run
Lowell Miller 1980-81 A 3 3200-meter run
Andrew Rechmeyer 1974-75 A 3 330-yard low hurdles
Matt Rechmeyer 1972-73   2 880-yard run
Scott Rudolf 1984-85 A 7 800-meter run
Chris Van Degraft 1984-85 A 8 shot put
Kevin Windett 1976-77 A 5 shot put

Mt. Olive

Name Year Class Place Event
Greg Brunnworth 1996-97 A 5 300-meter intermediate hurdles
  1997-98 A 1 110-meter high hurdles
      4 300-meter intermediate hurdles
Cole DeVries 2006-07 A 9 high jump
Jesse Landre 1999-00 A 4 1600-meter run
  2000-01 A 7 1600-meter run
Matt Mueller 2010-11 1A 8 high jump
  2011-12 1A 3 high jump
David Tebbe 2000-01 A 3 high jump

Mt. Prospect (Prospect)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1994-95 AA 7 4x800-meter relay
  2002-03 AA 3 4x800-meter relay
  2003-04 AA 1 4x800-meter relay
  2004-05 AA 2 4x800-meter relay
  2006-07 AA 6 4x800-meter relay
  2007-08 AA 4 4x800-meter relay
  2008-09 3A 4 4x800-meter relay
  2009-10 3A 2 4x800-meter relay
      8 4x200-meter relay
  2010-11 3A 5 4x800-meter relay
  2011-12 3A 3 4x800-meter relay
  2014-15 3A 8 4x800-meter relay
  2015-16 3A 3 4x800-meter relay
  2016-17 3A 5 4x800-meter relay
Nick Addante 2004-05 AA 2 4x800-meter relay
Dave Anczyk 2006-07 AA 6 4x800-meter relay
Mike Anderson 2014-15 3A 8 4x800-meter relay
Vito Anzalone 2009-10 3A 8 4x200-meter relay
Matt Ashton 2009-10 3A 2 4x800-meter relay
  2010-11 3A 5 4x800-meter relay
Jon Astreides 2004-05 AA 2 long jump
      6 triple jump
Matt Babicz 2007-08 AA 8 discus throw
  2008-09 3A 3 discus throw
      5 shot put
Nick Batcha 2009-10 3A 5 long jump
      8 4x200-meter relay
      8 100-meter dash
  2010-11 3A 6 long jump
      3 200-meter dash
      3 100-meter dash
Chas Berckmann 1994-95 AA 7 4x800-meter relay
Dave Billings 2001-02 AA 9 1600-meter run
Dan Boyles 1981-82 AA 7 800-meter run
Tom Bremmer 1962-63   4 120-yard high hurdles
Josh Campos 2010-11 3A 5 4x800-meter relay
  2011-12 3A 3 4x800-meter relay
Albert Ciolek 2007-08 AA 4 4x800-meter relay
  2008-09 3A 4 4x800-meter relay
  2009-10 3A 2 4x800-meter relay
Matt Cozine 2014-15 3A 8 4x800-meter relay
  2015-16 3A 3 4x800-meter relay
Nate Cozine 2016-17 3A 5 4x800-meter relay
Ryan Craven 2004-05 AA 4 3200-meter run
  2005-06 AA 7 3200-meter run
Anthony Dire 1994-95 AA 7 4x800-meter relay
Dominic Dire 1994-95 AA 7 4x800-meter relay
Luke Filipic 2014-15 3A 8 4x800-meter relay
  2015-16 3A 3 4x800-meter relay
Pat Ford 2008-09 3A 4 4x800-meter relay
  2009-10 3A 2 4x800-meter relay
Teddy Ford 2011-12 3A 3 4x800-meter relay
Peter Garde 2002-03 AA 3 4x800-meter relay
  2003-04 AA 1 4x800-meter relay
Chris Hayek 2006-07 AA 6 4x800-meter relay
  2007-08 AA 4 4x800-meter relay
  2008-09 3A 4 4x800-meter relay
      4 1600-meter run
Kevin Hayek 2006-07 AA 6 4x800-meter relay
John Jenkins 2002-03 AA 3 4x800-meter relay
  2003-04 AA 1 4x800-meter relay
  2004-05 AA 2 4x800-meter relay
Dave Kendziera 2012-13 3A 1 300-meter intermediate hurdles
      2 110-meter high hurdles
Matt Kennedy 2007-08 AA 4 shot put
Karson LeComte 2015-16 3A 3 4x800-meter relay
      5 1600-meter run
Matt Leo 2006-07 AA 6 4x800-meter relay
Ryan Lynch 2008-09 3A 4 4x800-meter relay
Joe Mack 2009-10 3A 8 4x200-meter relay
William Matzek 2015-16 3A 8 shot put
  2016-17 3A 7 shot put
      6 discus throw
Nick Meersman 2009-10 3A 8 4x200-meter relay
Ed Murray 2002-03 AA 3 4x800-meter relay
Mike Murray 2003-04 AA 1 4x800-meter relay
  2004-05 AA 2 4x800-meter relay
      7 1600-meter run
Mike O'Brien 2005-06 AA 3 300-meter intermediate hurdles
Lou Petricca 1993-94 AA 4 3200-meter run
  1994-95 AA 1 1600-meter run
      7 4x800-meter relay
Jack Pollard 1965-66   4 880-yard run
James Powers 2005-06 AA 6 shot put
Jay Renaud 2003-04 AA 1 4x800-meter relay
  2004-05 AA 2 4x800-meter relay
James Riordan 2015-16 3A 3 4x800-meter relay
  2016-17 3A 5 4x800-meter relay
Paul Ryan 1997-98 AA 7 discus throw
Sean Sanaghan 2016-17 3A 5 4x800-meter relay
Michael Shafis 2015-16 3A 5 high jump
  2016-17 3A 5 high jump
Jeff Snell 2016-17 3A 5 4x800-meter relay
Dan Stock 2002-03 AA 3 4x800-meter relay
Kellan Strobel 2009-10 3A 2 4x800-meter relay
  2010-11 3A 5 4x800-meter relay
Mike Styzek 2007-08 AA 4 4x800-meter relay
Greg Suarez 2014-15 3A 8 4x800-meter relay
Mike Thill 2010-11 3A 5 4x800-meter relay
  2011-12 3A 3 4x800-meter relay
Dan Troutman 2011-12 3A 3 4x800-meter relay
Clark Wilson 1998-99 AA 3 discus throw
      2 shot put
  1999-00 AA 1 discus throw
      2 shot put
Blake Wolfe 2007-08 AA 4 4x800-meter relay

Mt. Pulaski

Name Year Class Place Event
Chris Smith 2005-06 A 3 high jump
Peyton Taylor 2015-16 1A 5 discus throw

Mt. Sterling (Brown County)

Name Year Class Place Event
Ed Wort 1974-75 A 4 long jump
Gorden Yingling 1979-80 A 6 discus throw
John Yingling 1974-75 A 1 discus throw
Larry Yingling 1980-81 A 3 discus throw

Mt. Vernon (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1901-02   3 2/3-mile relay
  1958-59   5 880-yard relay
  1959-60   3 880-yard relay
Spencer Allen 2010-11 2A 3 110-meter high hurdles
  2011-12 2A 1 110-meter high hurdles
Byford Barr 1938-39   2 long jump
  1939-40   3 long jump
Adam Caldwell 1999-00 AA 4 pole vault
  2000-01 AA 3 pole vault
Carruthers 1928-29   4h 1-mile run
  1929-30   2 1-mile run
  1930-31   1 1-mile run
Dedman 1935-36   2t pole vault
Jeremy Hayes 1993-94 AA 8 pole vault
  1994-95 AA 8 pole vault
  1995-96 AA 5 pole vault
Travis Hayes 2000-01 AA 5 pole vault
Troy Heitmeyer 1982-83 AA 4 200-meter dash
Robert Herring 1992-93 AA 5 discus throw
Jason Hudnall 1992-93 AA 3 pole vault
Jason James 1987-88 AA 1 high jump
  1989-90 AA 1 high jump
Robert Jones 1986-87 AA 4 discus throw
  1987-88 AA 4 discus throw
Chandler Kirsch 2008-09 2A 8 110-meter high hurdles
Jerry Kryger 1951-52   1 long jump
  1952-53   2 long jump
Logan Kulinski 2014-15 2A 5 pole vault
William Lash 1991-92 AA 3 110-meter high hurdles
  1992-93 AA 2 110-meter high hurdles
Steve Lively 1974-75 AA 4 440-yard dash
Steve McCoy 1982-83 AA 8 pole vault
Joesph McDanel 2012-13 2A 9 pole vault
Joseph McDanel 2013-14 2A 3 pole vault
Michael McKee 1995-96 AA 5 discus throw
Minor 1908-09   4t high jump
David Modert 2013-14 2A 7 1600-meter run
Anthony Moore 2010-11 2A 9 100-meter dash
      3 400-meter dash
Donte Moore 1988-89 AA 1 800-meter run
Savage 1931-32   5 1-mile run
Spurlock 1934-35   4t pole vault
Clint Turner 1984-85 AA 4 pole vault
Trace Turner 2010-11 2A 3 pole vault
  2011-12 2A 9 pole vault
Archie Woods 1947-48   2 long jump

Mt. Zion

Name Year Class Place Event
Jake Brown 2011-12 2A 7 3200-meter run
  2012-13 2A 3 3200-meter run
Blaise Carie 2005-06 AA 4 1600-meter run
Pete Edwards 1988-89 AA 8 discus throw
Joe Fritzsche 2010-11 2A 9 3200-meter run
  2011-12 2A 8 3200-meter run
Ricky Jones 1992-93 AA 8 800-meter run
Troy McCoy 1968-69   2 shot put
Aaron Perry 2010-11 2A 7 triple jump
Harley Russell 2016-17 2A 5 discus throw
Matthew Smith 2008-09 2A 4 discus throw
      2 shot put
Marty St. Pierre 1992-93 AA 6 3200-meter run
  1993-94 AA 7 3200-meter run
  1994-95 AA 4 1600-meter run

Mulberry Grove

Name Year Class Place Event
Wayne Andrews 1921-22 B 1 long jump
  1922-23 B 1 long jump

Mundelein (Carmel)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2011-12 2A 8 4x400-meter relay
David Biondo 2014-15 2A 7 pole vault
J.P. Blaida 2011-12 2A 8 4x400-meter relay
Rob Graham 1985-86 AA 2 high jump
  1986-87 AA 4 high jump
Christian Horcher 2011-12 2A 8 4x400-meter relay
James Looby 2003-04 AA 3 300-meter intermediate hurdles
Jack Schoen 2011-12 2A 8 4x400-meter relay
Chad Tredway 2000-01 AA 8 800-meter run
  2001-02 AA 7 800-meter run
Jordan Yancey 2011-12 2A 8 4x400-meter relay

Mundelein (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2000-01 AA 5 4x100-meter relay
Scott Bevier 1969-70   4 discus throw
Charles Burgoon 1964-65   4 shot put
Josh Gruenewald 2000-01 AA 5 4x100-meter relay
James Hawkins 2000-01 AA 5 4x100-meter relay
Matt Heber 2002-03 AA 7 110-meter high hurdles
Don Johnson 1962-63   4 high jump
  1963-64   5 high jump
Darius Kennedy 2000-01 AA 5 4x100-meter relay
Bobby Nuzzo 2016-17 3A 7 100-meter dash
Bryce Richards 2012-13 3A 2 800-meter run
  2014-15 3A 7 800-meter run
Amon Ross 2000-01 AA 5 4x100-meter relay
Dan Skarda 1976-77 AA 6 2-mile run
Nathan Sweet 1988-89 AA 3 800-meter run

Murphysboro

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1926-27   3h 880-yard relay
  2007-08 A 7 4x800-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2008-09 1A 3 4x400-meter relay
      8 4x100-meter relay
Tom Ashman 1960-61   4t high jump
Tony Cramer 2007-08 A 7 4x800-meter relay
Kevin Doran 2001-02 AA 6 3200-meter run
  2002-03 AA 5 1600-meter run
Harold "Gene" Ebersohl 1950-51   1 880-yard run
David Grandt 2007-08 A 7 4x800-meter relay
  2008-09 1A 3 4x400-meter relay
Kevin Gude 2012-13 2A 2 discus throw
Pierre House 2008-09 1A 8 4x100-meter relay
  2010-11 1A 7 long jump
  2011-12 2A 4 long jump
Jess Jacobs 2007-08 A 7 4x800-meter relay
Jarboe 1921-22 B 4 100-yard dash
  1923-24 A 4t 220-yard dash
Nick Jones 2007-08 A 3 4x200-meter relay
  2008-09 1A 8 4x100-meter relay
      3 4x400-meter relay
Donald Kellum 2010-11 1A 4 triple jump
  2012-13 2A 3 long jump
Charles Lawder 1922-23 A 3 1-mile run
Ben McConnell 2007-08 A 3 4x200-meter relay
      7 4x800-meter relay
  2008-09 1A 3 4x400-meter relay
Jaelen McWilliams 2008-09 1A 8 4x100-meter relay
      7 100-meter dash
  2009-10 1A 1 100-meter dash
Damarcus Moore 2006-07 A 8 100-meter dash
  2007-08 A 3 4x200-meter relay
      2 100-meter dash
      2 200-meter dash
J.T. Porter 2007-08 A 3 4x200-meter relay
  2008-09 1A 8 4x100-meter relay
      3 4x400-meter relay
Bernard Rogers 1992-93 AA 5 long jump
      6 triple jump
Dedrick Rogers 1995-96 AA 8 100-meter dash
      8 200-meter dash
Brad Sauer 2010-11 1A 8 discus throw
Bryce Schumacher 2007-08 A 7 discus throw
Dwuan Sherrill 1990-91 AA 3 shot put
Chad Sierman 1997-98 AA 7 800-meter run
Zach Treece 2005-06 A 5 110-meter high hurdles
  2006-07 A 8 110-meter high hurdles
Brad Ward 1982-83 AA 7 pole vault
John Weatherly 1928-29   2 long jump
      1 50-yard dash