Boys Track & Field Medalists

* Last updated at 9:40 am on Monday, December 2, 2013

Print this page

Kankakee (Eastridge)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1979-80 AA 2 4x400-meter relay
      4 4x200-meter relay
Estus Hood 1972-73   6 120-yard high hurdles
      6 180-yard low hurdles

Kankakee (McNamara)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1986-87 A 8 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
  1988-89 A 6 4x100-meter relay
  1989-90 A 4 4x800-meter relay
  1990-91 A 1 4x400-meter relay
      5 4x100-meter relay
      8 4x800-meter relay
  1993-94 A 6 4x100-meter relay
  1994-95 A 3 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
  1998-99 A 4 4x100-meter relay
  2000-01 A 5 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
      9 4x400-meter relay
  2007-08 A 5 4x400-meter relay
  2010-11 1A 7 4x200-meter relay
Ryan Beaupre 1990-91 A 1 4x400-meter relay
Drew Bufford 2000-01 A 5 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
Mitch Chouinard 1994-95 A 3 discus throw
Matt Cyrier 2007-08 A 5 4x400-meter relay
Korey Decker 2010-11 1A 7 4x200-meter relay
Jonathan Dole 1998-99 A 4 4x100-meter relay
  2000-01 A 4 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
      9 4x400-meter relay
Justin Dole 1994-95 A 3 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Ben Fitzpatrick 2000-01 A 9 4x400-meter relay
Jose Gonzalez 1987-88 A 3 110-meter high hurdles
Theotis James 2007-08 A 5 4x400-meter relay
      3 400-meter dash
Micah Kirstein 2001-02 A 7 high jump
  2002-03 A 4 high jump
Shawn Lade 1994-95 A 7 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
      6 110-meter high hurdles
Lee Lafayette 1994-95 A 3 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Drew Laurenti 1998-99 A 4 4x100-meter relay
  2000-01 A 9 4x400-meter relay
      5 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
Dalton Major 2010-11 1A 7 4x200-meter relay
  2012-13 2A 8 discus throw
P.J. McCullough 1992-93 A 7 discus throw
  1993-94 A 4 shot put
Kamerin Mitchell 2007-08 A 5 4x400-meter relay
  2008-09 1A 9 long jump
Tyron Noble 1990-91 A 1 4x400-meter relay
Jarrod Nowman 2000-01 A 5 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
      9 4x400-meter relay
Chad Nugent 1989-90 A 7 100-meter dash
  1990-91 A 5 100-meter dash
      1 4x400-meter relay
Keith Nugent 1990-91 A 1 4x400-meter relay
Rory Nugent 1994-95 A 7 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
Delano Samuels 2010-11 1A 7 4x200-meter relay
  2011-12 2A 6 long jump
Mike Sandusky 1994-95 A 1 shot put
Pat Sandusky 1992-93 A 8 shot put
Steve Shomali 2007-08 A 5 4x400-meter relay
Vince Singleton 1998-99 A 4 4x100-meter relay
      1 110-meter high hurdles
Pete Sinise 2010-11 1A 7 4x200-meter relay
Steve Stam 1988-89 A 2 300-meter intermediate hurdles
      1 110-meter high hurdles
Shawn Sullivan 1995-96 A 7 1600-meter run
  1996-97 A 1 1600-meter run
Chris Vaccaro 2004-05 A 6 discus throw
Lonny Vickery 1982-83 A 1 pole vault
Perry Walsh 1974-75 A 7 pole vault
Parish Ward 2007-08 A 6 triple jump
Scott Wirth 1998-99 A 4 4x100-meter relay

Kankakee (Sr.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1933-34   2 880-yard relay
  1935-36   2 880-yard relay
  1983-84 AA 4 4x400-meter relay
  1984-85 AA 4 4x400-meter relay
      8 4x200-meter relay
  1985-86 AA 6 4x200-meter relay
  1986-87 AA 3 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2009-10 2A 8 4x100-meter relay
Bob Bagwell 1954-55   2 1-mile run
Tercell Barfield 2009-10 2A 8 4x100-meter relay
G. Block 1913-14 B 4 50-yard dash
Steve Breathett 1983-84 AA 5 100-meter dash
Donald Carson 2009-10 2A 8 4x100-meter relay
Chittum 1933-34   3 220-yard dash
      4 100-yard dash
Donald Clawson 1937-38   2 discus throw
Diggle 1934-35   3 880-yard run
Emigh 1934-35   5 220-yard dash
      5 100-yard dash
  1935-36   3 100-yard dash
      1 220-yard dash
Gallagher 1913-14 B 2h 440-yard dash
  1914-15 B 2h 440-yard dash
Jeremy Gathing 2002-03 AA 5 triple jump
Hollis 1912-13   3h 880-yard run
Bill James 1963-64   4 180-yard low hurdles
      2 120-yard high hurdles
Casey Jones 1961-62   6 120-yard high hurdles
Steve Keys 1984-85 AA 8 shot put
Irey Kirby 1993-94 AA 8 long jump
  1994-95 AA 3 long jump
Bernard Krapausky 1938-39   3 discus throw
Forrest Newton 1957-58   2 220-yard dash
  1958-59   1 220-yard dash
      4 100-yard dash
Kenji Rhodes 1994-95 AA 6 long jump
  1996-97 AA 7 long jump
Rorem 1938-39   2 440-yard dash
Kyle Rose 2002-03 AA 6 400-meter dash
  2003-04 AA 7 400-meter dash
R. Schneider 1912-13   4 50-yard dash
Marvin Silliman 1958-59   2 1-mile run
Simmonds 1907-08   4h 440-yard dash
Al Singleton 1986-87 AA 2 200-meter dash
      2 100-meter dash
Deangelo Strickling 2009-10 2A 8 4x100-meter relay
Taylor 1922-23 A 2 50-yard dash
Jason Taylor 1989-90 AA 8 high jump
  1990-91 AA 6 high jump
Edgar Townsend 2004-05 AA 6 110-meter high hurdles
Walters 1918-19 A 1 discus throw
Mike Wright 2008-09 2A 3 200-meter dash
  2009-10 2A 8 4x100-meter relay

Kankakee (Westview)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1978-79 AA 4 2-mile relay
Glenn Davidson 1976-77 AA 6 long jump
  1977-78 AA 3 long jump
John Elliott 1981-82 AA 2 110-meter high hurdles
  1982-83 AA 1 110-meter high hurdles
Mike Graves 1975-76 AA 5 330-yard low hurdles
  1976-77 AA 3 330-yard low hurdles
Melvin Keys 1980-81 AA 2 long jump
Jim Smith 1977-78 AA 1 220-yard dash
  1978-79 AA 4 100-yard dash
      1 220-yard dash

Kenney

Name Year Class Place Event
Foster 1914-15 B 4t high jump

Kewanee (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1984-85 A 5 4x200-meter relay
  1988-89 A 5 4x400-meter relay
      4 4x800-meter relay
  1992-93 A 3 4x800-meter relay
      8 4x100-meter relay
      8 4x200-meter relay
  1993-94 A 5 4x200-meter relay
  1994-95 A 5 4x200-meter relay
      6 4x800-meter relay
      8 4x400-meter relay
  1995-96 A 2 4x800-meter relay
  1999-00 A 9 4x200-meter relay
Jason Abbot 1994-95 A 6 4x800-meter relay
  1995-96 A 2 4x800-meter relay
Mike Benefield 1994-95 A 5 4x200-meter relay
Joshua Bird 1994-95 A 6 4x800-meter relay
Dan Bond 1999-00 A 9 4x200-meter relay
Joel Bourque 1994-95 A 6 4x800-meter relay
  1995-96 A 2 4x800-meter relay
  1997-98 A 3 1600-meter run
  1998-99 A 1 1600-meter run
Jon Bourque 1994-95 A 6 4x800-meter relay
  1995-96 A 2 4x800-meter relay
Dale Brady 1994-95 A 8 4x400-meter relay
Chris Colomer 1999-00 A 9 4x200-meter relay
Steve Draminski 1992-93 A 4 discus throw
  1993-94 A 2 shot put
      1 discus throw
Enard 1913-14 B 4h 440-yard dash
Eric Faoro 1991-92 A 3 300-meter intermediate hurdles
Rod Flagg 1994-95 A 8 4x400-meter relay
      5 4x200-meter relay
Ron Fulton 1959-60   3t pole vault
  1960-61   1t pole vault
Dick Green 1942-43   2 1-mile run
  1943-44   1 1-mile run
Mark Guzzardo 1994-95 A 5 4x200-meter relay
      8 4x400-meter relay
John Hartman 1947-48   3t pole vault
Jonathan Henkins 2003-04 A 5 pole vault
E. Hodge 1907-08   1h 440-yard dash
Loring Keach 1947-48   3t pole vault
Jacob Mahaffey 2000-01 A 8 1600-meter run
Nance 1905-06   2t pole vault
  1907-08   3t pole vault
Andy Park 1995-96 A 2 4x800-meter relay
Denniko Powe 1999-00 A 9 4x200-meter relay
Pruitt 1940-41   5t high jump
Dontae Pryor 2008-09 1A 5 long jump
  2009-10 1A 2 long jump
      8 100-meter dash
  2011-12 1A 1 long jump
      3 200-meter dash
      1 100-meter dash
Scott Salisbury 1993-94 A 4 high jump
Vince Shephard 1948-49   4 long jump
Robert Slusser 1999-00 A 9 4x200-meter relay
Harry Smith 1950-51   2 880-yard run
Spears 1911-12   1 shot put
Ed Tunnicliff 1942-43   5 long jump
  1943-44   1 long jump
Brian Vincent 1993-94 A 8 discus throw
Michael Walker 1995-96 A 5 triple jump
  1996-97 A 1 triple jump
  1997-98 A 1 triple jump
Washburn 1913-14 B 1h 440-yard dash
E. Watts 1925-26   1 pole vault
Shawn Welti 1984-85 A 7 long jump
  1985-86 A 5 110-meter high hurdles
      6 long jump
Chad Young 1994-95 A 8 4x400-meter relay
      5 4x200-meter relay

Kewanee (Wethersfield)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2006-07 A 6 4x400-meter relay
  2007-08 A 8 4x400-meter relay
Dave Anderson 1982-83 A 2 triple jump
Steven Andris 2010-11 1A 4 pole vault
Jason Angel 1998-99 A 2 triple jump
Tanner Carlson 2006-07 A 6 4x400-meter relay
      4 400-meter dash
  2007-08 A 8 4x400-meter relay
      5 400-meter dash
Michael Cook 2012-13 1A 3 1600-meter run
      5 800-meter run
Robert Crawford 1948-49   2t pole vault
Andrew Drinkall 2006-07 A 6 4x400-meter relay
Bruce Endress 1992-93 A 6 200-meter dash
Tanner Ewing 2009-10 1A 1 110-meter high hurdles
      1 300-meter intermediate hurdles
Shawn Frank 2006-07 A 6 4x400-meter relay
Wellesley Goodwin 1942-43   5 880-yard run
  1944-45   5 880-yard run
Paul Harker 1977-78 A 8t pole vault
Jed Hartweg 1991-92 A 6 shot put
  1992-93 A 6 shot put
Ryan Jones 1990-91 A 7 triple jump
Bill Jordan 1992-93 A 4 400-meter dash
      1 100-meter dash
Nathan Kohler 2007-08 A 8 4x400-meter relay
Neil Lopez 1991-92 A 7 triple jump
Brian Nelson 1988-89 A 2 high jump
Chris Parks 2006-07 A 6 4x400-meter relay
  2007-08 A 8 4x400-meter relay
John Peach 2002-03 A 9 high jump
Ian VanAntwerp 2007-08 A 8 4x400-meter relay

Kincaid

Name Year Class Place Event
Tim Miller 1975-76 A 4 shot put

Kinmundy

Name Year Class Place Event
Pruette 1900-01   2t pole vault

Knoxville

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1920-21 B 4 880-yard relay
  1979-80 A 4 4x200-meter relay
  1983-84 A 4 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
      3 4x800-meter relay
      4 4x400-meter relay
  1984-85 A 1 4x800-meter relay
  1991-92 A 5 4x100-meter relay
  1993-94 A 2 4x400-meter relay
  1995-96 A 6 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
      1 4x400-meter relay
  1996-97 A 2 4x200-meter relay
      1 4x400-meter relay
      2 4x100-meter relay
  2012-13 1A 8 4x200-meter relay
Logan Block 2006-07 A 1 3200-meter run
  2007-08 A 5 3200-meter run
Justin Bryant 1995-96 A 1 4x400-meter relay
      3 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
      3 100-meter dash
  1996-97 A 1 4x400-meter relay
      2 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
      3 100-meter dash
Harley Butt 1908-09   3 discus throw
  1909-10   2 discus throw
Heath Byom 2011-12 1A 1 triple jump
Nick Byom 2004-05 A 6 high jump
  2006-07 A 6 high jump
Mike Day 1984-85 A 1 4x800-meter relay
  1985-86 A 3 800-meter run
Jeff Gardner 1984-85 A 1 4x800-meter relay
Matt Geitner 2011-12 1A 7 shot put
Willard Giles 1914-15 B 4 220-yard low hurdles
Tom Gulley 1987-88 A 3 discus throw
  1988-89 A 4 discus throw
Michael Hedbloom 1998-99 A 7 400-meter dash
Craig Hillier 1987-88 A 4 1600-meter run
Frank Hillier 2012-13 1A 8 4x200-meter relay
Rusty Johnson 1980-81 A 8 triple jump
Travis Johnson 1984-85 A 1 4x800-meter relay
Aaron King 1998-99 A 7 800-meter run
  1999-00 A 2 800-meter run
  2000-01 A 3 300-meter intermediate hurdles
      1 800-meter run
Bob Knapp 1975-76 A 7 long jump
Chris Lacy 1995-96 A 6 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
      1 4x400-meter relay
  1996-97 A 2 4x100-meter relay
      1 4x400-meter relay
      2 4x200-meter relay
Mike Lacy 1979-80 A 4 high jump
Christian Maxwell 2012-13 1A 8 4x200-meter relay
Mike McGraw 2006-07 A 6 3200-meter run
Arlis Motter 1913-14 B 3 long jump
Colten Palmer 2012-13 1A 8 4x200-meter relay
Nick Peck 1995-96 A 1 4x400-meter relay
      3 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
  1996-97 A 1 4x400-meter relay
      2 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
Eric Peterson 1995-96 A 1 4x400-meter relay
Robert Peterson 1941-42   2 pole vault
Troy Prescott 1995-96 A 3 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
  1996-97 A 2 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
Micheal Randall 2012-13 1A 8 4x200-meter relay
      3 long jump
Josh Scalf 1996-97 A 1 4x400-meter relay
Chet Sherman 1925-26   3 440-yard dash
Brent Shreeves 1990-91 A 3 long jump
  1991-92 A 2 long jump
Ian Smith 1992-93 A 7 400-meter dash
Kevin Stewart 1984-85 A 1 4x800-meter relay
Dewey Tarpy 1914-15 B 2h 880-yard run
Howard Tarpy 1920-21 B 3h 440-yard dash
Marcel Walberg 1924-25 B 4 shot put
Ray Woolsey 1928-29   1 pole vault

Lacon

Name Year Class Place Event
Robert Newell 1926-27   3 javelin throw

LaGrange (Lyons)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1911-12   1 880-yard relay
  1912-13   3 880-yard relay
  1913-14 B 3 880-yard relay
  1914-15 B 1 880-yard relay
  1926-27   1h 880-yard relay
  1944-45   4 880-yard relay
  1945-46   4 880-yard relay
  1947-48   3t 880-yard relay
  1948-49   1 880-yard relay
  1949-50   2 880-yard relay
  1950-51   3 880-yard relay
  1951-52   4 880-yard relay
      1 1-mile relay
  1952-53   1 880-yard relay
      1 1-mile relay
  1953-54   1 1-mile relay
  1954-55   3 1-mile relay
  1957-58   4 880-yard relay
      5 1-mile relay
  1958-59   3 1-mile relay
  1959-60   4 880-yard relay
  1960-61   1 1-mile relay
  1961-62   3 880-yard relay
  1962-63   1 880-yard relay
  1972-73   5 1-mile relay
      2 880-yard relay
  1973-74   5 880-yard relay
      4 440-yard relay
  1975-76 AA 2 1-mile relay
      2 2-mile relay
      4 880-yard relay
  1978-79 AA 7 2-mile relay
  1984-85 AA 6 4x800-meter relay
  1985-86 AA 4 4x800-meter relay
  1988-89 AA 7 4x800-meter relay
  1994-95 AA 1 4x800-meter relay
  1995-96 AA 8 4x400-meter relay
      1 4x800-meter relay
  1996-97 AA 1 4x800-meter relay
  2002-03 AA 6 4x800-meter relay
  2003-04 AA 2 4x800-meter relay
  2009-10 3A 6 4x800-meter relay
      7 4x400-meter relay
  2010-11 3A 3 4x800-meter relay
  2012-13 3A 9 4x400-meter relay
      6 4x800-meter relay
Abarbanell 1926-27   1h 880-yard relay
Andrew Allabastro 2009-10 3A 6 4x800-meter relay
Dave Allen 1972-73   4 1-mile run
Tom Atkinson 1959-60   1 long jump
  1960-61   1 long jump
  1961-62   1 100-yard dash
      1 long jump
Ed Awah 2008-09 3A 9 110-meter high hurdles
Eugene Baker 1958-59   3 long jump
Mike Barry 1953-54   5 1-mile run
Ray Bartlett 1923-24 A 5 220-yard low hurdles
      5 120-yard high hurdles
Dave Basten 1960-61   1 1-mile relay
  1962-63   1 880-yard relay
Harry Berry 1920-21 A 1h 880-yard run
Gordon Bischman 1940-41   1 shot put
William Bradford 1918-19 A 1 1-mile run
Dick Brown 1943-44   5 long jump
Frank Brown 1941-42   2 long jump
  1942-43   3 long jump
William Brown 1896-97   1 long jump
  1897-98   1 long jump
  1898-99   1 long jump
Bill Caffey 1952-53   1 880-yard relay
Dick Caffey 1951-52   1 1-mile relay
Harold Caffey 1951-52   1 1-mile relay
  1952-53   1 1-mile relay
      1 440-yard dash
  1953-54   1 440-yard dash
      1 1-mile relay
Jim Caffey 1947-48   3 220-yard dash
      3 100-yard dash
  1948-49   3 220-yard dash
      4 100-yard dash
      1 880-yard relay
  1949-50   3 220-yard dash
      3 100-yard dash
Richard Caffey 1951-52   2 180-yard low hurdles
  1952-53   4 120-yard high hurdles
      1 180-yard low hurdles
      1 1-mile relay
Ted Caiazza 1953-54   4 discus throw
      4 shot put
Horace Cary 1920-21 A 4t high jump
Jimmy Cave 1926-27   1 220-yard low hurdles
      1h 880-yard relay
John Clay 1973-74   6 100-yard dash
Dan Collins 1996-97 AA 7 shot put
Andy Conlin 1921-22 A 3h 880-yard run
Connor Delaney 2012-13 3A 6 4x800-meter relay
Bob Dlouhy 1947-48   1 discus throw
John Dostalek 1957-58   4 discus throw
George Drake 1951-52   2 880-yard run
Warren Druetzler 1945-46   3 1-mile run
  1946-47   1 1-mile run
Porter Durkee 1915-16 A 3 100-yard dash
Alex Economou 2010-11 3A 3 4x800-meter relay
Rich Edwards 1962-63   1 880-yard relay
Eric Espinosa 1994-95 AA 1 4x800-meter relay
  1995-96 AA 1 4x800-meter relay
  1996-97 AA 1 4x800-meter relay
      8 800-meter run
Jack Evans 1952-53   1 1-mile relay
  1953-54   1 1-mile relay
Mike Fairbairn 2004-05 AA 1 shot put
Wallace Fey 1912-13   3 long jump
  1913-14 B 3t high jump
      1 220-yard low hurdles
      2 120-yard high hurdles
  1914-15 B 1 120-yard high hurdles
      1 220-yard low hurdles
  1915-16 A 2 120-yard high hurdles
      1 220-yard low hurdles
Rich Folke 1975-76 AA 7 100-yard dash
James Fulford 1952-53   1 880-yard relay
Jack Gage 1925-26   2 120-yard high hurdles
  1926-27   1 120-yard high hurdles
      1h 880-yard relay
Sam Gervawe 1955-56   3 long jump
Matt Gessler 1985-86 AA 3 110-meter high hurdles
Henry Gilbert 1943-44   3 1-mile run
Barry Glashagel 1958-59   4 180-yard low hurdles
Jerry Glashagel 1960-61   1 1-mile relay
Mitch Gras 1973-74   5t 330-yard low hurdles
George Hammond 1948-49   5 shot put
Matt Harris 2009-10 3A 4 long jump
  2011-12 3A 2 long jump
Matthew Harris 2012-13 3A 5 110-meter high hurdles
      4 long jump
Alan Hasler 1994-95 AA 1 4x800-meter relay
  1995-96 AA 1 4x800-meter relay
Dean Hennessey 1939-40   4t high jump
  1940-41   3t high jump
Dan Hill 2010-11 3A 3 4x800-meter relay
Daniel Hill 2009-10 3A 7 4x400-meter relay
Jack Hitzel 1940-41   4 200-yard low hurdles
Kelley Hynes 1962-63   1 880-yard relay
Ben Johnson 1950-51   3 440-yard dash
  1951-52   1 440-yard dash
      1 1-mile relay
Greg Jones 1952-53   1 880-yard relay
Dave Kelly 1974-75 AA 6 220-yard dash
Walter Kimball 1907-08   1t pole vault
Konovsky 1926-27   1h 880-yard relay
Lee Kontour 1945-46   4t high jump
Ryan Kuphall 2003-04 AA 4 1600-meter run
      2 4x800-meter relay
  2004-05 AA 5 1600-meter run
Alex Lima 2012-13 3A 6 4x800-meter relay
      9 4x400-meter relay
Steve Little 1948-49   2 440-yard dash
      1 880-yard relay
Nick Lundin 1996-97 AA 1 4x800-meter relay
  1997-98 AA 8 800-meter run
Dan Lupano 2012-13 3A 6 4x800-meter relay
Alex Lyons 2008-09 3A 9 800-meter run
Bill Mabin 1935-36   4 120-yard high hurdles
Tim Maier 2002-03 AA 6 4x800-meter relay
  2003-04 AA 2 4x800-meter relay
Robert Manning 1944-45   2 220-yard dash
Eugene Marino 2002-03 AA 6 4x800-meter relay
Ed McCarter 2012-13 3A 6 4x800-meter relay
William McEllhinney 1948-49   5 long jump
      3t high jump
H. McKinney 1953-54   1 1-mile relay
Bob McKown 1952-53   1 880-yard relay
      2 100-yard dash
      5t pole vault
Dean McKown 1949-50   4t pole vault
  1950-51   1 pole vault
Jim McMath 1970-71   2 pole vault
  1971-72   6 pole vault
Bill Meyers 1928-29   3 long jump
  1929-30   1 long jump
Jimmy Mitchell 2012-13 3A 5 shot put
Lino Mogorovic 2011-12 3A 5 300-meter intermediate hurdles
  2012-13 3A 9 4x400-meter relay
      7 300-meter intermediate hurdles
Al Montalbano 1960-61   2 120-yard high hurdles
      1 1-mile relay
Mike Moore 2009-10 3A 6 4x800-meter relay
Paul Morris 1904-05   3 220-yard dash
Foorman Mueller 1921-22 A 1h 440-yard dash
Art Myers 1908-09   2t pole vault
Jacob Nachel 2005-06 AA 1 3200-meter run
James Nelson 1958-59   1 pole vault
Jim Newsome 2009-10 3A 5 discus throw
Dayton Nordin 1930-31   3 120-yard high hurdles
Merle Nott 1913-14 B 3 1-mile run
  1914-15 B 1 1-mile run
  1915-16 A 1 1-mile run
Todd Novak 1986-87 AA 7 discus throw
Arnold Olson 1918-19 A 2h 440-yard dash
George Paskovan 1935-36   5 shot put
  1936-37   1 shot put
John Pendexter 1951-52   1 1-mile relay
  1952-53   1 1-mile relay
  1953-54   1 1-mile relay
      5 440-yard dash
Tim Pollard 2009-10 3A 6 4x800-meter relay
  2010-11 3A 3 4x800-meter relay
Sam Prentice 2009-10 3A 7 4x400-meter relay
Scott Racine 1970-71   3 long jump
Joe Remelsberber 1950-51   3t high jump
Jimmy Rhode 2012-13 3A 9 4x400-meter relay
Pat Rhode 2009-10 3A 7 4x400-meter relay
Tim Rogers 1962-63   6t pole vault
Lou Saban 1938-39   3 shot put
  1939-40   1 shot put
Paul Scott 1914-15 B 4 hammer throw
Vic Shockey 1976-77 AA 6 330-yard low hurdles
Floyd Smart 1912-13   1h 880-yard run
  1913-14 B 1 120-yard high hurdles
      1 long jump
      3t high jump
  1914-15 B 3 long jump
      1 220-yard dash
Rick Smith 1973-74   2 high jump
      7 triple jump
Eric Spencer 1995-96 AA 8 4x400-meter relay
Chris Stanley 1994-95 AA 1 4x800-meter relay
  1995-96 AA 8 4x400-meter relay
      1 4x800-meter relay
Ron Sterrenberg 1972-73   1 180-yard low hurdles
      3 120-yard high hurdles
  1973-74   1 330-yard low hurdles
      1 120-yard high hurdles
Dan Struve 1995-96 AA 7 discus throw
George Sundheim 1943-44   4 discus throw
Antwan Swan 2012-13 3A 9 4x400-meter relay
George Swanson 1948-49   1 880-yard relay
Art Sweet 1914-15 B 3h 440-yard dash
R. Swezey 1915-16 A 3 high jump
William Tamm 1936-37   3 javelin throw
Steve Tazic 1995-96 AA 8 4x400-meter relay
Sam Telfer 2009-10 3A 6 4x800-meter relay
  2010-11 3A 3 4x800-meter relay
Mike Thomas 2009-10 3A 7 4x400-meter relay
Reg Thomas 1962-63   1 880-yard relay
Sam Timpton 1940-41   3 200-yard low hurdles
      3 120-yard high hurdles
Brad Topol 2002-03 AA 6 4x800-meter relay
      3 800-meter run
  2003-04 AA 2 4x800-meter relay
Brian Treski 1986-87 AA 6 discus throw
Don Ussery 1970-71   4 120-yard high hurdles
Bob Van Horn 1948-49   1 880-yard relay
Mike Vanskike 1960-61   1 1-mile relay
Wayne Vieth 1947-48   4t high jump
  1948-49   1 120-yard high hurdles
      1t high jump
Bill Waters 1996-97 AA 1 4x800-meter relay
Dan Watson 1991-92 AA 4 shot put
George Weaver 1930-31   2 1-mile run
Brian Webb 1996-97 AA 1 4x800-meter relay
Rodney Webber 1950-51   4 120-yard high hurdles
      4 180-yard low hurdles
John Welsch 1970-71   1 120-yard high hurdles
Dick Williams 1952-53   1t high jump
Larry Williams 1923-24 A 5 shot put
Evan Wind 2002-03 AA 6 4x800-meter relay
  2003-04 AA 2 4x800-meter relay
Pete Wintermute 1994-95 AA 1 4x800-meter relay
Peter Wintermute 1995-96 AA 8 4x400-meter relay
      1 4x800-meter relay
Roy Wintermute 1939-40   4 120-yard high hurdles
      2 200-yard low hurdles
Norman Witek 1962-63   5 880-yard run
George Wrisley 1936-37   4 long jump

LaGrange Park (Nazareth Academy)

Name Year Class Place Event
Mike Dore 2009-10 2A 9 long jump
Ron Mauw 1986-87 A 8 400-meter dash

LaHarpe

Name Year Class Place Event
Claycomb 1920-21 B 1h 440-yard dash
Hancock 1920-21 B 4 100-yard dash
Gene Maynard 1948-49   3 880-yard run
  1949-50   1 880-yard run
Nelson 1920-21 B 4 pole vault

Lake Forest (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2007-08 AA 9 4x800-meter relay
Alex Bennatan 2007-08 AA 9 4x800-meter relay
Tim Bennatan 2007-08 AA 9 4x800-meter relay
Kyle Brehm 2007-08 AA 9 4x800-meter relay
Billy Bund 2012-13 3A 5 1600-meter run
Ken Caldwell 1974-75 AA 7 2-mile run
Andrew Dewar 2007-08 AA 9 4x800-meter relay
Mike Ellis 2007-08 AA 8 300-meter intermediate hurdles
Jim Gibson 1984-85 AA 5 3200-meter run
  1985-86 AA 1 3200-meter run
Mike Giometti 1991-92 AA 7 shot put
      7 discus throw
Colin Harris 1979-80 AA 7 800-meter run
Richie Harris 1974-75 AA 3 1-mile run
Sam Howard 2009-10 3A 5 400-meter dash
Bill Rawson 1958-59   2 880-yard run
  1959-60   3 880-yard run
Ryan Stoll 1980-81 AA 5 3200-meter run
  1981-82 AA 8 1600-meter run
      1 3200-meter run

Lake Forest (L.F. Academy)

Name Year Class Place Event
J. Brinkerhoff 1915-16 C 3 long jump
G. Goodenough 1915-16 C 3 1-mile run
Stanley Jaicks 1915-16 C 2 440-yard dash
Edwin Myers 1915-16 C 1 pole vault
R. Owsley 1915-16 C 1 hammer throw
D. Rogers 1915-16 C 1 220-yard low hurdles
      1 120-yard high hurdles
Shumway 1915-16 C 2 880-yard run
Tettweiler 1915-16 C 3 pole vault

Lake Villa (Lakes)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2012-13 2A 6 4x400-meter relay
      4 4x200-meter relay
Jacob Balliu 2012-13 2A 4 4x200-meter relay
      6 4x400-meter relay
Shaun Beutlich 2012-13 2A 4 4x200-meter relay
      8 100-meter dash
Rodolphe Boyer 2012-13 2A 7 110-meter high hurdles
Mark Gerrits 2012-13 2A 6 4x400-meter relay
Corey Hertz 2012-13 2A 4 4x200-meter relay
John Pfeiffer 2009-10 2A 4 shot put
      4 discus throw
  2010-11 2A 3 shot put
      4 discus throw
Ryan Prais 2012-13 2A 7 800-meter run
      6 4x400-meter relay
Trevor Ray 2011-12 2A 8 400-meter dash
  2012-13 2A 6 4x400-meter relay
Ayman Reffat 2012-13 2A 4 4x200-meter relay
Max Savinkov 2012-13 2A 3 high jump
Troy Swindle 2012-13 2A 6 high jump

Lake Zurich

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2006-07 AA 9 4x100-meter relay
      9 4x200-meter relay
  2009-10 3A 5 4x800-meter relay
      8 4x100-meter relay
      9 4x400-meter relay
  2010-11 3A 4 4x400-meter relay
Alex Brend 2009-10 3A 9 4x400-meter relay
      5 4x800-meter relay
  2010-11 3A 4 4x400-meter relay
      1 800-meter run
Jacob Brinlee 2009-10 3A 9 4x400-meter relay
      8 4x100-meter relay
  2010-11 3A 4 4x400-meter relay
John Christensen 1992-93 AA 5 300-meter intermediate hurdles
Paul Geimer 2009-10 3A 5 4x800-meter relay
Jon Janus 2006-07 AA 9 4x200-meter relay
      9 4x100-meter relay
Kevin Johnson 2006-07 AA 9 4x100-meter relay
      9 4x200-meter relay
Patrick Juras 2010-11 3A 9 1600-meter run
  2011-12 3A 2 1600-meter run
Dan Kalcsics 2006-07 AA 9 4x200-meter relay
      9 4x100-meter relay
Braxton Klavins 2009-10 3A 8 4x100-meter relay
      9 4x400-meter relay
Martin Milner 1987-88 AA 6 400-meter dash
Dave Moenning 1975-76 AA 8 triple jump
Bob Mull 1981-82 AA 2 400-meter dash
Gerardo Perez 2008-09 3A 7 3200-meter run
Chris Rantis 2009-10 3A 5 4x800-meter relay
  2010-11 3A 4 4x400-meter relay
Mike Rantis 2010-11 3A 4 4x400-meter relay
Jackson Rathe 2009-10 3A 9 4x400-meter relay
Sam Romanoski 2001-02 AA 8 3200-meter run
Kyle Skarb 2006-07 AA 9 4x100-meter relay
Thor Solverson 1996-97 AA 6 discus throw
Francisco Soto 2009-10 3A 5 4x800-meter relay
Mark Tabaka 2010-11 3A 6 shot put
Colin Wanat 2009-10 3A 8 4x100-meter relay
Christian Williams 2009-10 3A 8 4x100-meter relay
Kyle Williams 2006-07 AA 9 4x200-meter relay

LaMoille

Name Year Class Place Event
Joel Eckberg 1993-94 A 5 3200-meter run
Matt Keutzer 1994-95 A 6 long jump
  1995-96 A 8 triple jump
      8 long jump
Ken Luck 1976-77 A 4 discus throw
Mark McLane 1991-92 A 8 200-meter dash
  1992-93 A 6 100-meter dash
      3 200-meter dash
Glenn Schallhorn 1974-75 A 3 220-yard dash
Phillip Stuepfert 1990-91 A 5 800-meter run

Lanark

Name Year Class Place Event
Howard Cassens 1944-45   5 1-mile run

Lansing (Illiana Christian)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1986-87 A 8 4x800-meter relay
  1988-89 A 7 4x400-meter relay
  1989-90 A 3 4x400-meter relay
  1994-95 A 1 4x400-meter relay
      2 4x100-meter relay
  2012-13 2A 3 4x800-meter relay
Steve Abbring 1998-99 A 8 400-meter dash
Cody Boender 2004-05 A 9 pole vault
Dan DeJong 2001-02 A 4 triple jump
  2002-03 A 3 triple jump
Josh DeJong 2002-03 A 5 triple jump
  2003-04 A 3 triple jump
      4 long jump
  2004-05 A 6 triple jump
Jordan Dekker 2012-13 2A 3 4x800-meter relay
Ernest Gardner 2011-12 2A 7 triple jump
Kurt Hillegonds 1994-95 A 2 400-meter dash
      1 4x400-meter relay
      2 4x100-meter relay
Steve Holwerda 1994-95 A 2 4x100-meter relay
      1 4x400-meter relay
Andy Jellema 2004-05 A 9 1600-meter run
Paul Jellema 1998-99 A 8 3200-meter run
  1999-00 A 3 3200-meter run
      7 1600-meter run
  2000-01 A 1 3200-meter run
      3 1600-meter run
Ron Kingma 1994-95 A 1 4x400-meter relay
  1995-96 A 6 400-meter dash
  1996-97 A 1 800-meter run
Jon Lefers 1994-95 A 3 triple jump
Phets Mixayvahn 1994-95 A 2 4x100-meter relay
Joel Post 1999-00 A 5 800-meter run
Randy Ritzema 1988-89 A 7 3200-meter run
Ryan Schaafsma 1990-91 A 5 long jump
Andy Stravers 1994-95 A 1 4x400-meter relay
Mike Tuinstra 1994-95 A 2 4x100-meter relay
Chuck Van Drunen 1991-92 A 6 400-meter dash
Steve Van Noord 1984-85 A 5 high jump
Kevin Vroegh 2012-13 2A 3 4x800-meter relay
Marty Wondaal 1988-89 A 1 1600-meter run
Nick Wondaal 2012-13 2A 3 4x800-meter relay
Tony Wondaal 2012-13 2A 3 4x800-meter relay

Lansing (Thornton Fractional South)

Name Year Class Place Event
Chris Clopton 1995-96 AA 6 300-meter intermediate hurdles
  1996-97 AA 8 300-meter intermediate hurdles
Luke Faron 1992-93 AA 4 800-meter run
  1993-94 AA 5 800-meter run

LaSalle (L.-Peru)

Name Year Class Place Event
Herbert Beckermeier 1940-41   5 120-yard high hurdles
Willie Dane 1953-54   4 high jump
DiCrastin 1934-35   4t pole vault
Ed Ficek 1950-51   3 long jump
Dariel Fitzske 1915-16 A 4 100-yard dash
Richard Fitzske 1923-24 A 2 50-yard dash
  1924-25 A 4 100-yard dash
      3 50-yard dash
  1925-26   1 50-yard dash
Matt Fletcher 2000-01 AA 5 discus throw
Bill Hoar 1920-21 A 4t high jump
  1921-22 A 1t high jump
Bob Hornecker 1937-38   1t high jump
  1938-39   2 high jump
Richard Johns 1921-22 A 3t pole vault
  1922-23 A 1 pole vault
  1923-24 A 1 pole vault
Myron Kirsch 1920-21 A 1 discus throw
John Kochanowski 1945-46   3 220-yard dash
Arthur Lee 1918-19 B 1 pole vault
  1919-20 B 2t pole vault
Donald Lourie 1915-16 A 3 long jump
L. Malone 1913-14 B 3 shot put
Bob Parnisari 1955-56   4 discus throw
      5 shot put
Bill Potocnik 1953-54   5 220-yard dash
Jim Preiser 1950-51   3 shot put
C J Robbins 2010-11 2A 5 discus throw
Gregg Shoffitt 1920-21 A 4h 880-yard run
Smith 1900-01   3 440-yard bicycle
Philip Vallet 1952-53   3 100-yard dash
      1 220-yard dash
Allen Vohs 1919-20 B 2t pole vault
  1920-21 A 2 high jump
      1 pole vault
Linz Vohs 1913-14 B 4t pole vault
Robert Weerts 1946-47   5 120-yard high hurdles
Roger Williams 1922-23 A 5 1-mile run
  1923-24 A 2 1-mile run
Steve Wujeck 1934-35   3 1-mile run
Logan Zeman 2011-12 2A 9 high jump

Lawrenceville

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1928-29   3 880-yard relay
  1929-30   4 880-yard relay
Ray Brandt 1960-61   5 discus throw
Seth Brenton 2011-12 1A 9 300-meter intermediate hurdles
John Brooks 1952-53   2t pole vault
Jack Cole 1956-57   3 440-yard dash
Marion Cole 1935-36   1 880-yard run
  1936-37   1 880-yard run
Jason Goff 1995-96 A 2 long jump
Jeff Groeve 1982-83 A 5 100-meter dash
John Kavanaugh 1977-78 A 7 440-yard dash
Eugene Meeks 1939-40   4t pole vault
Graham Morris 2007-08 A 3 1600-meter run
  2008-09 1A 5 1600-meter run
Nicholas Potts 2008-09 1A 9 shot put
      4 discus throw
Stevenson 1926-27   5 long jump
  1928-29   5 220-yard low hurdles
  1929-30   5 discus throw
      5 javelin throw
Walls 1927-28   2t javelin throw
  1928-29   4 120-yard high hurdles
      5 long jump
Jim Wright 1949-50   1 pole vault

Leaf River

Name Year Class Place Event
Brian Ballard 1980-81 A 6 300-meter low hurdles
Denny McKinley 1982-83 A 7 long jump
Steve Newcomer 1957-58   4 1-mile run
  1958-59   1 1-mile run

Lebanon

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 A 8 1-mile relay
  1975-76 A 2 2-mile relay
  1976-77 A 1 2-mile relay
  1977-78 A 5 2-mile relay
Fabian Brooks 1990-91 A 3 300-meter intermediate hurdles
Rodney Brooks 1975-76 A 3 high jump
Don Burns 1974-75 A 2 880-yard run
Victor Burns 1976-77 A 1 2-mile relay
Walter Edison 1998-99 A 4 110-meter high hurdles
  1999-00 A 3 300-meter intermediate hurdles
      4 110-meter high hurdles
Andrew Ellison 2008-09 1A 7 discus throw
  2009-10 1A 4 discus throw
  2010-11 1A 1 discus throw
Anthony Ellison 2005-06 A 5 discus throw
  2006-07 A 1 discus throw
Terry Grunden 1976-77 A 1 2-mile relay
John Guthrie 1980-81 A 2 3200-meter run
Harmon 1935-36   2 javelin throw
T. Harpstreit 1925-26   1 javelin throw
Thomas Harvey 1975-76 A 3 440-yard dash
Greg Hogg 1974-75 A 6 2-mile run
  1975-76 A 2 2-mile run
  1976-77 A 3 1-mile run
Jeremy Kunz 2002-03 A 6 3200-meter run
Justin Kunz 2002-03 A 4 3200-meter run
Jeff Lee 1976-77 A 1 2-mile relay
Raymond Mack 1976-77 A 5 triple jump
James Mackey 1992-93 A 7 shot put
McBride 1901-02   2 hammer throw
Matt Missey 1987-88 A 5 long jump
  1988-89 A 3 long jump
Rich Norman 1975-76 A 8 220-yard dash
      8 440-yard dash
Demetrius Price 1981-82 A 6 400-meter dash
Harvey Thomas 1976-77 A 1 880-yard run
      1 2-mile relay
Craig Virgin 1970-71   2 2-mile run
  1971-72   1 1-mile run
      1 2-mile run
  1972-73   1 2-mile run
      2 1-mile run

Leland

Name Year Class Place Event
Phil Swenson 1988-89 A 3 1600-meter run
      2 3200-meter run
  1989-90 A 1 1600-meter run
      1 3200-meter run

Lemont (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1991-92 A 3 4x200-meter relay
      7 4x800-meter relay
Nick Bromberek 1997-98 AA 6 100-meter dash
      8 200-meter dash
  1998-99 AA 7 400-meter dash
      3 200-meter dash
      5 long jump
  1999-00 AA 2 100-meter dash
      1 200-meter dash
      1 long jump
      1 400-meter dash
Bob Politza 1991-92 A 6 200-meter dash
Andrew Rachwalski 2008-09 2A 6 pole vault
Craig Wolski 1985-86 A 8 200-meter dash

Lena (L.-Winslow)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1992-93 A 1 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
      2 4x400-meter relay
  1993-94 A 5 4x400-meter relay
      2 4x800-meter relay
  1994-95 A 3 4x800-meter relay
  1996-97 A 8 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
  1999-00 A 8 4x100-meter relay
  2007-08 A 5 4x800-meter relay
      2 4x400-meter relay
  2008-09 1A 7 4x400-meter relay
      5 4x200-meter relay
  2011-12 1A 4 4x400-meter relay
  2012-13 1A 2 4x400-meter relay
Brett Anderson 1994-95 A 3 4x800-meter relay
Andy Black 1996-97 A 6 4x100-meter relay
      8 4x200-meter relay
Jake Bollman 2005-06 A 8 discus throw
  2007-08 A 5 shot put
Jake Bonnet 1994-95 A 3 4x800-meter relay
Lucas Bowers 1996-97 A 8 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
Brian Cox 1999-00 A 8 4x100-meter relay
Jeremy Daughenbaugh 1992-93 A 1 4x100-meter relay
Zack Diaz 2011-12 1A 4 4x400-meter relay
  2012-13 1A 2 4x400-meter relay
Wes Ertmer 2007-08 A 5 4x800-meter relay
      2 4x400-meter relay
  2008-09 1A 5 4x200-meter relay
      5 400-meter dash
      7 4x400-meter relay
Tristan Fox 2011-12 1A 4 4x400-meter relay
  2012-13 1A 2 4x400-meter relay
Willi Guy 1996-97 A 6 4x100-meter relay
Quinn Haas 2008-09 1A 7 4x400-meter relay
      5 4x200-meter relay
Kevin Hoffman 1988-89 A 3 800-meter run
John Keeffer 2007-08 A 5 4x800-meter relay
Kolton Kempel 2007-08 A 2 4x400-meter relay
  2008-09 1A 5 4x200-meter relay
      7 4x400-meter relay
Andrew Klaas 2008-09 1A 7 4x400-meter relay
      5 4x200-meter relay
Kurt Kramer 1992-93 A 1 4x100-meter relay
Jayson Leitzen 1990-91 A 4 400-meter dash
  1991-92 A 7 400-meter dash
  1992-93 A 2 400-meter dash
Jason Lietzen 1992-93 A 1 4x100-meter relay
Jeff Liles 2007-08 A 2 4x400-meter relay
      5 4x800-meter relay
Jordan Liles 2007-08 A 5 4x800-meter relay
      2 4x400-meter relay
Josh McCarthy 1999-00 A 8 4x100-meter relay
Joe Miller 1982-83 A 2 800-meter run
  1983-84 A 4 800-meter run
Al Mokros 1980-81 A 3 300-meter low hurdles
Tyler Oakley 2011-12 1A 4 4x400-meter relay
  2012-13 1A 2 4x400-meter relay
Brock Russell 1999-00 A 8 4x100-meter relay
Brandon Scheider 1994-95 A 3 4x800-meter relay
Riley Schulz 1994-95 A 3 4x800-meter relay
Tevin Sellers 2011-12 1A 4 4x400-meter relay
      4 400-meter dash
  2012-13 1A 2 4x400-meter relay
      7 400-meter dash
Jesse Smith 1996-97 A 6 4x100-meter relay
      8 4x200-meter relay
Mike Smith 1996-97 A 8 4x200-meter relay
O'Shay Smith 2010-11 1A 6 shot put
  2011-12 1A 4 shot put
  2012-13 1A 2 shot put
Jeremy Spencer 1992-93 A 1 4x100-meter relay
Seth Standke 2012-13 1A 6 discus throw
Tony Weston 1999-00 A 8 4x100-meter relay
      9 110-meter high hurdles
Mike Williams 1985-86 A 4 110-meter high hurdles

LeRoy

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1994-95 A 7 4x800-meter relay
Barley 1922-23 B 1 discus throw
Jesse Basalay 1994-95 A 7 4x800-meter relay
Joe Company 1991-92 A 8 400-meter dash
Hadfield 1923-24 B 4 long jump
Rhett Hillard 2000-01 A 2 shot put
A.J. Martell 1986-87 A 4 800-meter run
Jake Maxidon 1994-95 A 7 4x800-meter relay
Jim Norton 1962-63   3 high jump
Judd Short 1976-77 A 1 shot put
  1977-78 A 3 shot put
Jason Simpkins 1994-95 A 7 4x800-meter relay
Smith 1923-24 B 2 50-yard dash
Tim Swanson 1994-95 A 7 4x800-meter relay
Travis Zimmerman 1998-99 A 3 high jump

Lewistown

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1986-87 A 7 4x800-meter relay
  1987-88 A 7 4x100-meter relay
  1993-94 A 8 4x400-meter relay
  1994-95 A 6 4x200-meter relay
John Bertram 1896-97   1 standing broad jump
      2 100-yard dash
  1897-98   1 100-yard dash
      1 220-yard dash
      2 50-yard dash
      3 standing broad jump
Curtis Blacker 1922-23 B 3 long jump
Jeff Braun 1994-95 A 6 4x200-meter relay
Joe Coleman 1980-81 A 5t high jump
Nathan Frakes 2004-05 A 7 300-meter intermediate hurdles
John Gilson 1994-95 A 6 4x200-meter relay
Robert Hadley 1933-34   3t pole vault
James Hagaman 1983-84 A 4 110-meter high hurdles
Steve Hill 1994-95 A 6 4x200-meter relay
Greg Huffaker 1977-78 A 6 220-yard dash
Matt McCoy 2011-12 1A 5 pole vault
  2012-13 1A 5 pole vault
Bobby Shumaker 1987-88 A 7 100-meter dash
  1988-89 A 8 200-meter dash
      6 100-meter dash
Rick Skelton 1990-91 A 8 pole vault
Roger Well 1981-82 A 8 triple jump
Jeremy Whitman 1994-95 A 6 4x200-meter relay
Clifford Wilson 1921-22 B 1h 440-yard dash
Matt Wolf 1994-95 A 4 triple jump

Lexington

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2012-13 1A 9 4x200-meter relay
Jordon Algar 2012-13 1A 9 4x200-meter relay
Nick Barkes 2012-13 1A 9 4x200-meter relay
Mick Freed 1980-81 A 5t high jump
Connor Garth 2012-13 1A 9 4x200-meter relay
Casey Ketelsen 1998-99 A 6 200-meter dash
      2 400-meter dash
      6 100-meter dash
Roy Long 1900-01   2 440-yard bicycle
Alex Tanney 2005-06 A 8 3200-meter run
  2006-07 A 4 1600-meter run
Chuck Wright 2012-13 1A 9 4x200-meter relay

Liberty

Name Year Class Place Event
Joe Knuffman 1992-93 A 6 triple jump
      2 long jump
  1993-94 A 1 long jump
Eric Obert 2003-04 A 7 3200-meter run
Jeff Obert 1991-92 A 8 3200-meter run
Mike Obert 1975-76 A 7 880-yard run
Alan Pond 1975-76 A 4 long jump
  1976-77 A 6 long jump
Jeremy Totsch 2005-06 A 4 long jump
  2006-07 A 5 long jump

Libertyville

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1989-90 AA 2 4x200-meter relay
  1992-93 AA 7 4x800-meter relay
  1998-99 AA 2 4x100-meter relay
  2005-06 AA 7 4x800-meter relay
Pete Amann 1976-77 AA 5 2-mile run
Glenn Bell 1939-40   5 440-yard dash
Jeremy Birck 2008-09 3A 9 high jump
  2009-10 3A 6 high jump
  2010-11 3A 8 high jump
Dan Bohn 1959-60   5t high jump
Russ Bora 1989-90 AA 8 200-meter dash
      5 100-meter dash
Chris Brown 1992-93 AA 3 3200-meter run
Vange Burnett 1930-31   3 discus throw
      3 shot put
  1931-32   2 shot put
      1 discus throw
Jim Duncan 1990-91 AA 5 100-meter dash
      5 200-meter dash
  1991-92 AA 5 100-meter dash
Matsen Dziedzic 2012-13 3A 1 shot put
Matt Dziedzic 2011-12 3A 2 shot put
Walter Englebrecht 1923-24 B 4 shot put
Robert Grinnell 1944-45   4t pole vault
Justin Hansen 2005-06 AA 7 4x800-meter relay
Mike Hill 1959-60   4 shot put
Jack Howard 2005-06 AA 7 4x800-meter relay
Kevin Howell 1998-99 AA 2 4x100-meter relay
Bill Johns 1957-58   3 high jump
  1958-59   2 high jump
Jim Lenzini 1975-76 AA 6 discus throw
  1976-77 AA 5 discus throw
      2 shot put
Dave Manek 1998-99 AA 2 4x100-meter relay
Wilson Oldendorf 1922-23 B 3h 880-yard run
James Ray 1936-37   4 high jump
Larry Ray 1954-55   4t high jump
Josh Schweigert 2005-06 AA 7 4x800-meter relay
Ferhan Syed 1998-99 AA 2 4x100-meter relay
Tim Taylor 2005-06 AA 7 4x800-meter relay
Otto Tegtmeyer 1922-23 B 4 pole vault
Lawrence Wade 1998-99 AA 2 4x100-meter relay
      1 400-meter dash
Doug Williamson 1965-66   5 1-mile run
Angelo Zografos 1997-98 AA 3 pole vault

Lincoln

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1952-53   2 1-mile relay
Jack Agnew 1951-52   1 pole vault
Jason Butler 1997-98 AA 7 long jump
Tony Dallavalle 2004-05 AA 9 long jump
Art Gimble 1949-50   5 1-mile run
Stan Hawkins 1976-77 AA 3 220-yard dash
Robert Hoffert 1936-37   2 javelin throw
Dean Klarr 1923-24 A 2 120-yard high hurdles
      2 220-yard low hurdles
Charles Lynn 1936-37   5t 440-yard dash
Earl Martin 1907-08   2t high jump
Thomas McGrath 1903-04   3 220-yard dash
Miller 1899-00   3 50-yard dash
      3 100-yard dash
Robert Mosby 1951-52   5t high jump
Henry Pangarel 1941-42   4t high jump
Robert Perkins 1952-53   4 440-yard dash
Gabe Rutledge 1996-97 AA 8 high jump
      5 long jump
  1997-98 AA 3 long jump
Norman Smith 1944-45   3 long jump
Caleb Sutton 2007-08 AA 9 triple jump
Chad White 1993-94 AA 7 400-meter dash
Paul Wyatt 1907-08   4 50-yard dash

Lincolnshire (Stevenson)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1984-85 AA 8 4x400-meter relay
Pat Cadichon 1985-86 AA 3 400-meter dash
  1986-87 AA 4 400-meter dash
Randy Champagne 1981-82 AA 7 300-meter low hurdles
Derek Chmielewski 2008-09 3A 5 discus throw
Micky Cobrin 2002-03 AA 2 3200-meter run
      4 1600-meter run
Ian Cronin 1999-00 AA 7 1600-meter run
  2000-01 AA 1 1600-meter run
Mark Deady 1983-84 AA 2 1600-meter run
  1984-85 AA 1 1600-meter run
Craig Farnsworth 1980-81 AA 8 800-meter run
Jordan Fobbe 2012-13 3A 2 shot put
Breck Fresen 2004-05 AA 6 3200-meter run
Rick Heyward 1982-83 AA 4 100-meter dash
Pat Joyce 1991-92 AA 1 3200-meter run
  1992-93 AA 1 3200-meter run
      2 1600-meter run
Dave Mohr 1988-89 AA 6 high jump
Ty Oliver 1986-87 AA 6 300-meter low hurdles
  1987-88 AA 4 300-meter low hurdles
Mike Ritter 1984-85 AA 4 800-meter run
Mike Sampson 2000-01 AA 9 triple jump
Brandon Stryganek 2009-10 3A 3 100-meter dash
      4 200-meter dash
  2010-11 3A 5 200-meter dash
Steve Traphagen 1998-99 AA 5 3200-meter run
Kevin Wood 2010-11 3A 9 3200-meter run

Lisle (Benet Academy)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1992-93 AA 2 4x800-meter relay
  1993-94 AA 1 4x800-meter relay
  2005-06 AA 8 4x800-meter relay
  2012-13 2A 8 4x800-meter relay
Riley Carrier 2000-01 AA 2 shot put
Matt Clifford 2005-06 AA 8 4x800-meter relay
Austin Dzik 2012-13 2A 3 300-meter intermediate hurdles
Alex Gasick 2005-06 AA 8 4x800-meter relay
Nick Geyer 2005-06 AA 8 4x800-meter relay
Stephen Hubona 2012-13 2A 7 discus throw
Rory Johnson 2012-13 2A 8 4x800-meter relay
Ben Kratzer 1992-93 AA 7 800-meter run
  1993-94 AA 1 4x800-meter relay
Jeff Marczewski 1979-80 AA 7 long jump
Pat Marshall 1993-94 AA 1 4x800-meter relay
Matt McCabe 2005-06 AA 8 4x800-meter relay
Brady McLaughlin 2012-13 2A 8 4x800-meter relay
Phil Parisi 2012-13 2A 8 4x800-meter relay
Greg Pivovar 1967-68   3 120-yard high hurdles
Mike Rutkowski 1984-85 AA 4 discus throw
Mike Schubert 2003-04 AA 6 shot put
Brad Schultz 2006-07 AA 9 300-meter intermediate hurdles
Corey Schuster 1993-94 AA 1 4x800-meter relay
Bobby Svoboda 2012-13 2A 8 4x800-meter relay
      8 800-meter run
Dan Traver 1993-94 AA 1 4x800-meter relay
Anton Vershay 2012-13 2A 5 3200-meter run
Brad Webb 1976-77 AA 5 high jump

Lisle (Sr.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1981-82 A 2 4x100-meter relay
      4 4x400-meter relay
  1983-84 A 4 4x800-meter relay
  1991-92 A 4 4x100-meter relay
  1992-93 A 1 4x400-meter relay
  1995-96 A 5 4x400-meter relay
  2005-06 A 7 4x400-meter relay
Lee Diehl 1973-74   5t high jump
Jarrod Jahnke 1997-98 A 7 shot put
  1998-99 A 5 shot put
Chris Jones 1992-93 A 1 4x400-meter relay
      1 400-meter dash
  1993-94 A 1 400-meter dash
      1 800-meter run
  1994-95 A 1 400-meter dash
  1995-96 A 2 200-meter dash
      1 400-meter dash
      5 4x400-meter relay
John Klein 1983-84 A 4 pole vault
Brian LeCrone 1982-83 A 6 long jump
Matt Malich 1991-92 A 3 high jump
  1992-93 A 3 high jump
      1 4x400-meter relay
Joe McCarthy 2005-06 A 7 4x400-meter relay
Chris McCullough 1995-96 A 5 4x400-meter relay
John McIntire 1992-93 A 1 4x400-meter relay
Byron Miller 1995-96 A 6 triple jump
Bryan Morten 1981-82 A 7 pole vault
Colin Mulacek 1995-96 A 5 4x400-meter relay
John Nalley 1980-81 A 4 1600-meter run
  1981-82 A 5 800-meter run
      3 1600-meter run
Brad Patrick 1992-93 A 1 4x400-meter relay
Derek Rodgers 1995-96 A 5 4x400-meter relay
  1996-97 A 8 300-meter intermediate hurdles
Eric Sally 1998-99 A 4 shot put
Greg Saul 2005-06 A 7 4x400-meter relay
Matt Schmitz 2005-06 A 7 4x400-meter relay
Tom Stitt 1982-83 A 1 high jump
Adam Valdes 2005-06 A 7 4x400-meter relay
Lamont White 1984-85 A 8 long jump

Lisle (St. Procopius)

Name Year Class Place Event
Jerry Gato 1964-65   4 180-yard low hurdles

Litchfield

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1978-79 A 5 1-mile relay
  1980-81 A 4 4x100-meter relay
  1994-95 A 3 4x400-meter relay
  2007-08 A 6 4x100-meter relay
Ryan Armstrong 2003-04 A 7 shot put
Nic Bergman 2011-12 1A 6 shot put
Ben Bishop 1980-81 A 4 400-meter dash
  1981-82 A 2 400-meter dash
Troy Burris 1992-93 A 5 long jump
Glen Elledge 1979-80 A 6 110-meter high hurdles
Luke Epplin 1994-95 A 3 4x400-meter relay
  1995-96 A 5 800-meter run
Tim Floreth 1994-95 A 3 4x400-meter relay
Maynard Griffin 1927-28   3t high jump
David Hessel 1979-80 A 1 400-meter dash
Kent Horst 1978-79 A 3 880-yard run
Tony Jenkins 1995-96 A 5 1600-meter run
Craig Johns 2010-11 1A 8 110-meter high hurdles
Nate Johns 1997-98 A 7 discus throw
Charles Kahl 1955-56   3t pole vault
Kevin Lawrence 2001-02 A 6 pole vault
Michael Logsdon 2000-01 A 8 high jump
Steve McBrain 1958-59   4 1-mile run
Daniel Mitchusson 2003-04 A 4 high jump
Caleb Niemann 2012-13 1A 7 pole vault
Jeremy Pattillo 2006-07 A 9 pole vault
  2007-08 A 7 pole vault
Anthony Robinson 2007-08 A 7 400-meter dash
      6 4x100-meter relay
Bill Shindler 1919-20 B 2 50-yard dash
Harold Shindler 1914-15 B 1 50-yard dash
Jay Stewart 1994-95 A 8 300-meter intermediate hurdles
      3 4x400-meter relay
Marty Stewart 1994-95 A 3 4x400-meter relay
Nick Thull 2007-08 A 6 4x100-meter relay
Allen Titsworth 1960-61   3t pole vault
Virgil Vanderburg 1933-34   5t high jump
Kohle Verstreater 2008-09 1A 8 100-meter dash
  2009-10 1A 6 100-meter dash
Michael Whitfield 2007-08 A 6 4x100-meter relay
Chris Wolff 2007-08 A 6 4x100-meter relay

Lockport (Central)

Name Year Class Place Event
Tim Pinnick 1973-74   6 long jump
  1974-75 AA 7 triple jump
  1975-76 AA 7 220-yard dash
      1 long jump
Rick Rogers 1967-68   2 high jump
Joe Tucker 1976-77 AA 5 long jump
      1 triple jump

Lockport (Twp.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1988-89 AA 4 4x400-meter relay
  1989-90 AA 8 4x400-meter relay
  1992-93 AA 3 4x200-meter relay
  1995-96 AA 7 4x800-meter relay
  1996-97 AA 6 4x800-meter relay
  1997-98 AA 7 4x400-meter relay
  1999-00 AA 9 4x100-meter relay
  2002-03 AA 9 4x400-meter relay
  2003-04 AA 4 4x800-meter relay
      7 4x400-meter relay
  2008-09 3A 3 4x400-meter relay
  2009-10 3A 8 4x400-meter relay
Ken Banks 1983-84 AA 4 high jump
Clarence Bates 1969-70   2 long jump
Robert Beach 1999-00 AA 9 4x100-meter relay
  2000-01 AA 8 200-meter dash
Matt Benes 2009-10 3A 3 110-meter high hurdles
Jason Bialka 1995-96 AA 7 4x800-meter relay
  1996-97 AA 6 4x800-meter relay
Brent Brock 2009-10 3A 8 4x400-meter relay
Deon Bryant 1992-93 AA 7 200-meter dash
Rodney Burkes 2003-04 AA 7 4x400-meter relay
Bob Cecich 1996-97 AA 8 110-meter high hurdles
Nick Chesna 1999-00 AA 9 4x100-meter relay
Aaron Edwards 1997-98 AA 7 4x400-meter relay
Scott Elkins 1999-00 AA 9 4x100-meter relay
Kyle Engnell 2006-07 AA 6 800-meter run
  2007-08 AA 1 1600-meter run
Alex Fisch 2010-11 3A 7 pole vault
Patrick Fisch 2012-13 3A 6 pole vault
Fitzgerald 1918-19 B 3 javelin throw
Edward Flink 1918-19 B 2 220-yard dash
Steve Gleaves 2008-09 3A 3 4x400-meter relay
Jonathan Goins 2011-12 3A 3 110-meter high hurdles
Randall Griffin 2002-03 AA 9 4x400-meter relay
  2003-04 AA 7 4x400-meter relay
Dan Haut 1999-00 AA 9 3200-meter run
  2000-01 AA 5 3200-meter run
Anthony Hawthorne 2002-03 AA 9 4x400-meter relay
Fred Jackson 2005-06 AA 3 triple jump
Spencer Jensen 2002-03 AA 9 4x400-meter relay
Jeff Johnson 1995-96 AA 7 4x800-meter relay
D.J. Jones 2008-09 3A 3 4x400-meter relay
George Kasper 1918-19 B 2 hammer throw
Ken Kellett 2000-01 AA 9 pole vault
Bobby Kenney 2003-04 AA 7 4x400-meter relay
      4 4x800-meter relay
  2004-05 AA 3 800-meter run
Jim Knudsen 1980-81 AA 2 3200-meter run
  1981-82 AA 2 3200-meter run
Scott Lakomiak 1989-90 AA 3 long jump
Daryl Mathis 1989-90 AA 8 100-meter dash
      1 400-meter dash
Adam Michalski 2002-03 AA 8 triple jump
  2003-04 AA 6 triple jump
Ryan Mitsos 2008-09 3A 3 4x400-meter relay
  2009-10 3A 8 4x400-meter relay
Steve Monte 2008-09 3A 9 pole vault
Steve Moran 2003-04 AA 4 4x800-meter relay
Ben Nguyen 1999-00 AA 9 4x100-meter relay
Jason Olszowka 1995-96 AA 7 4x800-meter relay
  1996-97 AA 6 4x800-meter relay
Abraham Omar 2008-09 3A 6 300-meter intermediate hurdles
      3 4x400-meter relay
Max Pancoska 2009-10 3A 8 4x400-meter relay
Jerome Parker 1997-98 AA 7 4x400-meter relay
Tony Pashos 1997-98 AA 3 shot put
Billy Reed 2011-12 3A 6 110-meter high hurdles
Mark Reed 1994-95 AA 4 3200-meter run
  1995-96 AA 6 3200-meter run
Perry Robinson 1981-82 AA 1 400-meter dash
Bob Rodriguez 1990-91 AA 5 3200-meter run
Kyle Saginus 2003-04 AA 4 4x800-meter relay
Zac Sartori 2000-01 AA 3 1600-meter run
Dan Schrock 1996-97 AA 6 4x800-meter relay
  1997-98 AA 7 4x400-meter relay
      7 200-meter dash
      3 400-meter dash
Nick Setta 1995-96 AA 7 4x800-meter relay
  1996-97 AA 6 4x800-meter relay
  1997-98 AA 7 4x400-meter relay
      6 high jump
      3 800-meter run
  1998-99 AA 1 800-meter run
Josh Sherko 1997-98 AA 7 high jump
Michael Skinner 2003-04 AA 4 4x800-meter relay
      7 4x400-meter relay
Mike Skinner 2002-03 AA 9 4x400-meter relay
Dusty Sluzewicz 2006-07 AA 9 200-meter dash
Courtney Smith 1988-89 AA 4 triple jump
Greg Targosz 1998-99 AA 7 3200-meter run
Viskosil 1918-19 B 1 javelin throw
Karrington Ward 2009-10 3A 2 high jump
      8 4x400-meter relay
Jeremy Williams 2002-03 AA 7 1600-meter run
Joel Workman 1994-95 AA 5 400-meter dash

Loda

Name Year Class Place Event
Porter 1923-24 B 3h 880-yard run

Lombard (Glenbard East)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1961-62   2 1-mile relay
  1970-71   6 880-yard relay
  1971-72   6 880-yard relay
  1981-82 AA 7 4x400-meter relay
  2009-10 3A 1 4x800-meter relay
Dale Acton 1979-80 AA 2 high jump
Jeff Adams 1976-77 AA 7 long jump
Randy Beebe 1970-71   4 880-yard run
Jeff Boyd 1962-63   6t high jump
John Cadagin 1975-76 AA 4 440-yard dash
Luke Chvatal 2009-10 3A 1 4x800-meter relay
Guy Erickson 1970-71   6 shot put
Mike Fahey 2009-10 3A 1 4x800-meter relay
  2011-12 3A 8 800-meter run
Ed Foreman 1976-77 AA 7t high jump
  1977-78 AA 3 high jump
Joe Gajewski 2002-03 AA 5 800-meter run
  2003-04 AA 9 800-meter run
Jim Hanlon 1971-72   2 180-yard low hurdles
      3 120-yard high hurdles
Jason Hogan 1994-95 AA 8 high jump
Greg Hudon 1968-69   5 high jump
Brian Johnson 1964-65   6 880-yard run
Jaron Johnson 2005-06 AA 7 triple jump
Bobby Kapustka 2007-08 AA 7 shot put
Brad Magnetta 2009-10 3A 1 4x800-meter relay
Mike McMahon 1970-71   4 440-yard dash
Barry Moore 1961-62   4 880-yard run
John Oakley 2003-04 AA 8 high jump
Tom O'Brian 1976-77 AA 5 220-yard dash
Jack Peters 2012-13 3A 6 800-meter run
Jim Peters 2009-10 3A 1 4x800-meter relay
Pat Rivers 1973-74   8 880-yard run
Chris Staron 1998-99 AA 6 high jump
  1999-00 AA 1 high jump
  2000-01 AA 1 high jump
Rick Swenson 1968-69   4 120-yard high hurdles
Dick Taylorr 1966-67   4 120-yard high hurdles
Rick Thorp 1988-89 AA 6 800-meter run
Derek Walker 2003-04 AA 9 discus throw
Ben Wozniak 1974-75 AA 3 high jump
  1975-76 AA 2 high jump
Dave Zahreih 1991-92 AA 5 800-meter run
Joe Zeibert 1996-97 AA 5 800-meter run
  1997-98 AA 4 800-meter run

Lombard (Montini)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2003-04 A 4 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
  2004-05 A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
Mike Albian 2003-04 A 5 4x100-meter relay
Pat Barrett 2010-11 2A 5 pole vault
Bob Cull 1983-84 AA 3 800-meter run
Joe Davis 2005-06 AA 7 shot put
Terry Donahue 1976-77 A 8 2-mile run
Jeff Farnell 2003-04 A 6 200-meter dash
      5 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
  2004-05 A 1 200-meter dash
      1 100-meter dash
      1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Charles Hilding 2004-05 A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
      2 100-meter dash
Charlie Hilding 2003-04 A 5 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
Joe Hyland 1992-93 A 5 100-meter dash
  1993-94 A 8 100-meter dash
Chris Johnston 2003-04 A 4 4x200-meter relay
Kurt Laurinaitis 2000-01 A 7 long jump
      5 triple jump
  2001-02 A 6 long jump
      2 triple jump
      3 110-meter high hurdles
Dan Lisauskas 2004-05 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Mike Mucha 2003-04 A 4 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
  2004-05 A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
Mike O'Hara 1987-88 AA 8 3200-meter run
Dave Smith 1974-75 A 3 1-mile run
Mark Varnes 1977-78 A 6 330-yard low hurdles
  1978-79 A 1 330-yard low hurdles

London Mills

Name Year Class Place Event
Roy Grieve 1945-46   2 200-yard low hurdles
      4 120-yard high hurdles

London Mills (Spoon River Valley)

Name Year Class Place Event
Rob Cameron 1980-81 A 5 400-meter dash

Lostant

Name Year Class Place Event
Max Chasteen 1943-44   4t high jump
Cletus Linder 1927-28   2 shot put
  1928-29   1 shot put
Raymond Linder 1925-26   2 shot put
  1926-27   5 shot put
Lippincott 1927-28   4h 880-yard run

Louisville (North Clay)

Name Year Class Place Event
Bryan Cox 1983-84 A 5 high jump
Eric Cox 1984-85 A 8t high jump

Lovington

Name Year Class Place Event
Jeff Davis 1976-77 A 2 triple jump