Boys Track & Field Medalists

* Last updated at 7:36 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

Hamilton

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1983-84 A 5 4x200-meter relay
Robert Houston 1929-30   3 440-yard dash
John Simon 1982-83 A 8 300-meter low hurdles

Hampshire

Name Year Class Place Event
Roger Jochum 2003-04 A 9 400-meter dash
Joel Maynard 1974-75 A 6 100-yard dash
Andy Olsen 1995-96 A 6 shot put
Quinn Walker 2006-07 A 3 110-meter high hurdles
      8 300-meter intermediate hurdles
  2007-08 A 3 110-meter high hurdles
      1 300-meter intermediate hurdles

Hardin (Calhoun)

Name Year Class Place Event
Jay Clendenny 1977-78 A 7 220-yard dash

Harrisburg

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1913-14 B 1 880-yard relay
  1914-15 B 2 880-yard relay
  1915-16 B 1 880-yard relay
  1990-91 A 4 4x400-meter relay
  1991-92 A 8 4x100-meter relay
  1993-94 A 6 4x400-meter relay
      2 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
  1994-95 A 2 4x400-meter relay
      1 4x200-meter relay
  1995-96 A 3 4x800-meter relay
      3 4x400-meter relay
  1996-97 A 5 4x200-meter relay
      3 4x400-meter relay
      6 4x800-meter relay
  1997-98 A 2 4x400-meter relay
      2 4x800-meter relay
      6 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
  1998-99 A 2 4x400-meter relay
      1 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
  1999-00 A 5 4x400-meter relay
      1 4x100-meter relay
  2000-01 A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
  2001-02 A 7 4x200-meter relay
      2 4x400-meter relay
      4 4x100-meter relay
  2002-03 A 3 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
      4 4x400-meter relay
  2003-04 A 4 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
      1 4x400-meter relay
  2004-05 A 6 4x400-meter relay
  2005-06 A 2 4x400-meter relay
      5 4x100-meter relay
  2008-09 1A 3 4x200-meter relay
  2013-14 2A 5 4x400-meter relay
  2014-15 2A 4 4x400-meter relay
Ethan Alexander 2008-09 1A 3 4x200-meter relay
Rodger Barefoot 2001-02 A 2 4x400-meter relay
  2002-03 A 4 4x400-meter relay
Mark Bittle 1982-83 AA 1 800-meter run
Blake Boma 1998-99 A 5 110-meter high hurdles
Preston Boone 2013-14 2A 5 4x400-meter relay
Blake Brachear 2001-02 A 2 4x400-meter relay
      7 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  2002-03 A 4 4x400-meter relay
Brad Brachear 1997-98 A 6 4x200-meter relay
  1998-99 A 5 200-meter dash
      1 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
  1999-00 A 4 200-meter dash
      1 4x100-meter relay
      5 4x400-meter relay
  2000-01 A 2 100-meter dash
      2 200-meter dash
      1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Brett Brachear 2003-04 A 1 4x400-meter relay
      5 4x200-meter relay
  2004-05 A 6 4x400-meter relay
  2005-06 A 5 4x100-meter relay
      2 4x400-meter relay
      5 200-meter dash
      4 400-meter dash
Nathan Brasher 2003-04 A 4 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
Carl Brown 1913-14 B 4 880-yard run
Kane Carrigan 2014-15 2A 2 discus throw
  2015-16 2A 2 discus throw
Boone Cohlmeyer 1994-95 A 1 4x200-meter relay
      2 4x400-meter relay
  1995-96 A 3 4x400-meter relay
Tony Cossette 2005-06 A 2 4x400-meter relay
Corbin Crim 2013-14 2A 5 4x400-meter relay
  2014-15 2A 4 4x400-meter relay
Josh Cullers 2002-03 A 1 pole vault
  2003-04 A 3 pole vault
George "Cubby" Cuthbertson 1913-14 B 1h 440-yard dash
  1914-15 B 1h 440-yard dash
  1915-16 B 1 440-yard dash
      1 880-yard relay
Brad Davidson 1996-97 A 5 4x200-meter relay
  1997-98 A 6 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
  1998-99 A 6 4x200-meter relay
Chester Davis 1923-24 A 4t 220-yard dash
Aaron DeNoon 2004-05 A 6 4x400-meter relay
Norman Dixon 1928-29   3 120-yard high hurdles
Harry Dorris 1914-15 B 1 long jump
  1915-16 B 2 220-yard low hurdles
      1 long jump
      1 880-yard relay
D J Duncan 2010-11 1A 7 110-meter high hurdles
      3 300-meter intermediate hurdles
  2011-12 2A 6 110-meter high hurdles
  2012-13 2A 1 110-meter high hurdles
      2 300-meter intermediate hurdles
Perry Duncan 1978-79 AA 4 120-yard high hurdles
  1979-80 AA 2 110-meter high hurdles
Dominique Fayne 2002-03 A 3 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
  2003-04 A 4 4x100-meter relay
Corey Fearheiley 1994-95 A 2 4x400-meter relay
      4 800-meter run
William Franks 1941-42   1 shot put
Antwan Garnett 1995-96 A 3 4x800-meter relay
  1996-97 A 3 4x400-meter relay
      6 4x800-meter relay
  1997-98 A 2 4x400-meter relay
      2 4x800-meter relay
Ryan Garnett 2001-02 A 7 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  2002-03 A 2 200-meter dash
      1 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Nick George 2000-01 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
  2001-02 A 4 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
      2 4x400-meter relay
Gibbons 1915-16 B 1 880-yard relay
J.B. Gibbons 1927-28   1h 880-yard run
  1928-29   2h 880-yard run
Josh Gidcumb 1994-95 A 1 4x200-meter relay
Shane Gidcumb 1996-97 A 5 4x200-meter relay
  1997-98 A 3 4x100-meter relay
  1998-99 A 1 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
Dooley Gilchrist 1949-50   3 440-yard dash
Duston Hearn 1999-00 A 5 4x400-meter relay
Alec Holler 2003-04 A 4 300-meter intermediate hurdles
Luke Horton 2013-14 2A 5 4x400-meter relay
      4 800-meter run
Charles Huntsinger 1941-42   2 120-yard high hurdles
Isaac Ingram 2012-13 2A 7 shot put
Braden Jones 1998-99 A 2 4x400-meter relay
      4 long jump
  1999-00 A 5 4x400-meter relay
      1 4x100-meter relay
      2 long jump
  2000-01 A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
      1 long jump
      4 400-meter dash
Kaleb Joyner 2004-05 A 6 4x400-meter relay
  2005-06 A 2 4x400-meter relay
      5 4x100-meter relay
Kane 1915-16 B 1 880-yard relay
Chad Lakatos 1990-91 A 2 400-meter dash
  1991-92 A 3 400-meter dash
J.C. Lambert 2007-08 A 5 discus throw
Damon Lampley 1992-93 AA 3 high jump
  1993-94 A 6 100-meter dash
  1994-95 A 1 high jump
      3 100-meter dash
      1 4x200-meter relay
Kyle Lands 1994-95 A 2 4x400-meter relay
Dustin Lane 2014-15 2A 4 4x400-meter relay
Alex Maddox 2004-05 A 6 4x400-meter relay
  2005-06 A 5 4x100-meter relay
      2 4x400-meter relay
Paul Marler 1994-95 A 2 4x400-meter relay
      1 4x200-meter relay
      4 long jump
Brandon McIntosh 1998-99 A 3 discus throw
Madison Medley 2005-06 A 5 4x100-meter relay
Aaron Moore 1995-96 A 3 4x400-meter relay
Nathan Murphy 2001-02 A 7 4x200-meter relay
      2 4x400-meter relay
  2002-03 A 3 4x200-meter relay
      4 4x400-meter relay
  2003-04 A 5 4x200-meter relay
      1 4x400-meter relay
Niko Neal 2016-17 2A 4 300-meter intermediate hurdles
      5 110-meter high hurdles
Robert Neal 1993-94 A 8 300-meter intermediate hurdles
  1994-95 A 3 300-meter intermediate hurdles
  1995-96 A 3 300-meter intermediate hurdles
      4 110-meter high hurdles
      3 4x400-meter relay
Steven Owen 1997-98 A 2 4x800-meter relay
John Parrish 1913-14 B 2 220-yard low hurdles
      4 120-yard high hurdles
Cole Perkins 2001-02 A 7 300-meter intermediate hurdles
  2002-03 A 1 4x100-meter relay
      2 300-meter intermediate hurdles
      8 110-meter high hurdles
  2003-04 A 1 300-meter intermediate hurdles
      4 110-meter high hurdles
      1 4x400-meter relay
      4 4x100-meter relay
John Perkins 1998-99 A 2 4x400-meter relay
  1999-00 A 1 4x100-meter relay
      5 4x400-meter relay
      2 300-meter intermediate hurdles
  2000-01 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
  2001-02 A 1 300-meter intermediate hurdles
      4 4x100-meter relay
      1 110-meter high hurdles
      4 100-meter dash
T.R. Price 1993-94 A 3 shot put
Cody Rightnowar 2014-15 2A 4 4x400-meter relay
Deke Rivers 1996-97 A 5 4x200-meter relay
      3 4x400-meter relay
  1997-98 A 6 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
      2 4x400-meter relay
  1998-99 A 6 4x200-meter relay
John David Rollins 2009-10 1A 4 long jump
  2010-11 1A 2 400-meter dash
      3 100-meter dash
      4 200-meter dash
      1 long jump
JohnDavid Rollins 2008-09 1A 3 4x200-meter relay
Jesse Sais 1997-98 A 6 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
  1998-99 A 1 4x100-meter relay
  1999-00 A 1 4x100-meter relay
Ronnie Seets 1997-98 A 6 discus throw
  1998-99 A 5 discus throw
Patton Segraves 1995-96 A 3 4x400-meter relay
      3 4x800-meter relay
  1996-97 A 3 4x400-meter relay
      6 4x800-meter relay
      5 4x200-meter relay
  1997-98 A 7 400-meter dash
      2 4x400-meter relay
      2 4x800-meter relay
  1998-99 A 1 800-meter run
      2 4x400-meter relay
      1 4x100-meter relay
Brandon Shelton 1990-91 A 1 300-meter intermediate hurdles
      2 high jump
Clint Simpson 1995-96 A 3 4x800-meter relay
  1996-97 A 6 4x800-meter relay
      3 4x400-meter relay
  1997-98 A 2 4x800-meter relay
      2 4x400-meter relay
Bill Skaggs 1909-10   2 high jump
Marvin Speh 2008-09 1A 3 4x200-meter relay
Arthur Stewart 1915-16 B 3 880-yard run
Nathan Sumner 2002-03 A 3 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
      4 4x400-meter relay
  2003-04 A 5 4x200-meter relay
      1 4x400-meter relay
      4 4x100-meter relay
Michael Victoria 2013-14 2A 5 4x400-meter relay
  2014-15 2A 4 4x400-meter relay
Kaleb Ward 2008-09 1A 3 4x200-meter relay
Brian Weiss 1995-96 A 3 4x800-meter relay
  1996-97 A 6 4x800-meter relay
  1998-99 A 2 4x400-meter relay
      4 800-meter run

Harvard

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1999-00 A 7 4x800-meter relay
Nick Adams 1999-00 A 7 4x800-meter relay
Justin Cahill 1999-00 A 7 4x800-meter relay
      8 400-meter dash
Miguel Flores 2008-09 1A 8 discus throw
John Heithoff 1999-00 A 7 4x800-meter relay
Coty Kramer 2008-09 1A 9 200-meter dash
  2009-10 1A 9 200-meter dash
Jefferson Newton 1945-46   2 120-yard high hurdles
Brandon Wilkins 1999-00 A 7 4x800-meter relay

Harvel

Name Year Class Place Event
Tyjuan Culbreath 1993-94 AA 6 long jump

Harvey (Thornton)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1971-72   2 880-yard relay
      1 1-mile relay
  1972-73   1 1-mile relay
  1975-76 AA 8 1-mile relay
      1 2-mile relay
  1980-81 AA 4 4x100-meter relay
  1983-84 AA 2 4x400-meter relay
  1984-85 AA 8 4x100-meter relay
      1 4x400-meter relay
  1986-87 AA 1 4x200-meter relay
  1987-88 AA 5 4x200-meter relay
  1988-89 AA 5 4x400-meter relay
  1989-90 AA 2 4x400-meter relay
  1990-91 AA 5 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  1994-95 AA 3 4x400-meter relay
  1995-96 AA 4 4x400-meter relay
  1996-97 AA 1 4x400-meter relay
  1997-98 AA 3 4x400-meter relay
  1999-00 AA 8 4x400-meter relay
  2000-01 AA 2 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
  2002-03 AA 8 4x200-meter relay
  2004-05 AA 2 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2005-06 AA 3 4x100-meter relay
  2006-07 AA 7 4x800-meter relay
      5 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
  2010-11 3A 1 4x200-meter relay
  2012-13 3A 1 4x100-meter relay
  2013-14 3A 2 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
  2016-17 3A 9 4x100-meter relay
      8 4x200-meter relay
J. Abbott 1908-09   3 long jump
Felix Anderson 1999-00 AA 8 800-meter run
      8 4x400-meter relay
  2000-01 AA 3 400-meter dash
Jonathon Anderson 2010-11 3A 7 110-meter high hurdles
  2011-12 3A 8 110-meter high hurdles
Jalen Banks 2010-11 3A 1 4x200-meter relay
  2011-12 3A 6 100-meter dash
Ronald Bark 1942-43   4 880-yard run
Gordon Barnes 2004-05 AA 2 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2005-06 AA 3 4x100-meter relay
Frank Bauman 1940-41   4 shot put
E. Beagle 1925-26   3t high jump
Michael Beard 2006-07 AA 5 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
Edward Beinor 1934-35   5 shot put
Duane Bibbie 1976-77 AA 7 triple jump
  1977-78 AA 1 triple jump
      1 long jump
Borgwardt 1972-73   1 1-mile relay
Patrick Bowman 2016-17 3A 8 4x200-meter relay
      9 4x100-meter relay
Bratcher 1971-72   1 1-mile relay
  1972-73   1 1-mile relay
Jowahn Brown 2013-14 3A 6 triple jump
Louis Brown 1989-90 AA 5 400-meter dash
Maurice Buchanan 2012-13 3A 1 4x100-meter relay
E. Byers 1912-13   3 1-mile run
  1913-14 B 2 1-mile run
Cavion Clanton 2012-13 3A 1 4x100-meter relay
Mike Clark 1975-76 AA 1 2-mile relay
James Cooper 2000-01 AA 8 100-meter dash
      2 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
Martise Craig 2013-14 3A 3 4x100-meter relay
Tyjuan Culbreath 1991-92 AA 7 long jump
  1992-93 AA 4 long jump
Chauncey Daniels 1997-98 AA 3 4x400-meter relay
Setoria Davis 1967-68   6 120-yard high hurdles
Dennis Dedlak 1963-64   4 high jump
Elisha Deramus 2010-11 3A 4 triple jump
Daniel Eaves 2006-07 AA 5 4x100-meter relay
      9 100-meter dash
      5 4x200-meter relay
Paris Elbert 2016-17 3A 7 110-meter high hurdles
Richard Evans 1950-51   4 220-yard dash
Timothy Faust 2008-09 3A 2 200-meter dash
  2009-10 3A 2 200-meter dash
  2010-11 3A 1 4x200-meter relay
      1 100-meter dash
      1 200-meter dash
Napoleon Fisher 1984-85 AA 1 4x400-meter relay
      2 triple jump
Derrick Fomby 1997-98 AA 3 4x400-meter relay
W. Gouwens 1912-13   2h 880-yard run
Kevan Grimmett 1974-75 AA 4 discus throw
Derrick Guest 2010-11 3A 1 4x200-meter relay
Gunnell 1971-72   1 1-mile relay
Taveres Hale 2013-14 3A 2 4x200-meter relay
Haney 1914-15 B 4 shot put
Jason Hearn 2000-01 AA 3 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
Steve Heath 1994-95 AA 3 4x400-meter relay
Jeraldo Henry 1995-96 AA 2 long jump
      2 triple jump
      4 4x400-meter relay
      7 400-meter dash
Brian Hewitt 1975-76 AA 7 triple jump
N. Hobson 1908-09   4 1-mile run
Doug Holloway 1962-63   2 220-yard dash
      2 100-yard dash
Cleothus Hudson 1966-67   5 120-yard high hurdles
Tifonte Hunt 2012-13 3A 1 4x100-meter relay
      9 110-meter high hurdles
  2013-14 3A 2 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
      2 110-meter high hurdles
Steve Ibarra 1975-76 AA 1 2-mile relay
Chris Ivy 2004-05 AA 3 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
Pharlis James 1971-72   6 120-yard high hurdles
Adonis Johnson 2013-14 3A 9 triple jump
Jeremy Johnson 2000-01 AA 2 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
Randy Jones 1984-85 AA 1 4x400-meter relay
      8 400-meter dash
Darrien King 2000-01 AA 6 triple jump
Antwon Lee 2004-05 AA 2 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Rory Lee 1989-90 AA 6 triple jump
William Lindsey 2006-07 AA 9 110-meter high hurdles
  2007-08 AA 3 110-meter high hurdles
  2008-09 3A 4 300-meter intermediate hurdles
      2 110-meter high hurdles
Angelo Lloyd 2002-03 AA 8 4x200-meter relay
David Lonzo 1986-87 AA 1 4x200-meter relay
Derrick Love 2016-17 3A 9 4x100-meter relay
      8 4x200-meter relay
R.R. Maplesdem 1911-12   2h 880-yard run
Romel Marzette 2009-10 3A 9 100-meter dash
Robert McCaa 1942-43   2 440-yard dash
Brandon McCallister 2005-06 AA 7 100-meter dash
      3 4x100-meter relay
      8 long jump
Richard McClarin 1980-81 AA 5 triple jump
Demitruis Mitchell 2013-14 3A 3 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
Bill Moran 1975-76 AA 1 2-mile relay
Tyrone Murchison 1990-91 AA 6 200-meter dash
      4 100-meter dash
Malon Norfleet 1994-95 AA 3 4x400-meter relay
  1995-96 AA 4 4x400-meter relay
DeShaun Northern 1996-97 AA 7 high jump
  1997-98 AA 8 high jump
Jiere Owens 2016-17 3A 9 4x100-meter relay
Angel Perez 2006-07 AA 7 4x800-meter relay
Erik Perez 2006-07 AA 7 4x800-meter relay
Joseph Plutz 1984-85 AA 1 4x400-meter relay
Tierra Pought 1997-98 AA 3 4x400-meter relay
James Radford 2002-03 AA 8 4x200-meter relay
Melvin Roberts 1989-90 AA 8 300-meter intermediate hurdles
  1990-91 AA 5 300-meter intermediate hurdles
James Robinson 1985-86 AA 4 long jump
  1986-87 AA 1 200-meter dash
      1 4x200-meter relay
Willie Robinson 2006-07 AA 7 4x800-meter relay
Maurice Rodgers 1995-96 AA 4 4x400-meter relay
Maurice Rogers 1996-97 AA 1 4x400-meter relay
  1997-98 AA 3 4x400-meter relay
Terrence Ross 1994-95 AA 3 4x400-meter relay
  1995-96 AA 4 4x400-meter relay
  1996-97 AA 1 4x400-meter relay
      7 400-meter dash
F. Rubendunst 1924-25 A 1 discus throw
      5 shot put
Art Scott 1973-74   6 triple jump
Remi Simmons 2014-15 3A 4 long jump
  2015-16 3A 5 long jump
Bertino Smith 1986-87 AA 5 200-meter dash
      8 100-meter dash
      1 4x200-meter relay
Dante Smith 1988-89 AA 6 triple jump
Demitri Smith 2011-12 3A 7 100-meter dash
      8 200-meter dash
Demtri Smith 2010-11 3A 1 4x200-meter relay
Norman Smith 1995-96 AA 6 long jump
J. Smuczysicki 1920-21 A 2h 440-yard dash
Mike Sokolewicz 1978-79 AA 1 2-mile run
  1979-80 AA 8 3200-meter run
Harlan South 1984-85 AA 2 400-meter dash
      8 100-meter dash
      1 4x400-meter relay
Joe Spells 1986-87 AA 1 4x200-meter relay
  1988-89 AA 1 400-meter dash
Antwon Stapleton 2002-03 AA 8 4x200-meter relay
Brian Steele 2005-06 AA 3 4x100-meter relay
Tai Streets 1994-95 AA 3 4x400-meter relay
      2 long jump
Corey Sykes 2004-05 AA 3 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
  2005-06 AA 3 4x100-meter relay
  2006-07 AA 5 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
Larry Taylor 1953-54   2 1-mile run
Thomas Taylor 2011-12 3A 3 triple jump
Brandon Tobias 2002-03 AA 8 4x200-meter relay
Max Tolen 1971-72   1 1-mile relay
  1972-73   1 1-mile relay
      3 440-yard dash
Brandon Tripp 1999-00 AA 8 4x400-meter relay
  2000-01 AA 3 4x100-meter relay
      6 100-meter dash
      2 4x200-meter relay
Joshua Washington 2006-07 AA 7 4x800-meter relay
Ahkeem Waterford 1999-00 AA 8 4x400-meter relay
Mike Watson 1996-97 AA 1 4x400-meter relay
Jauan Wesley 2012-13 3A 7 100-meter dash
      1 4x100-meter relay
  2013-14 3A 2 4x200-meter relay
      6 100-meter dash
      3 4x100-meter relay
Mike Wheatley 1987-88 AA 4 200-meter dash
White 1971-72   1 1-mile relay
  1972-73   1 1-mile relay
Brian White 2006-07 AA 5 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
Charles White 1971-72   4 880-yard run
  1972-73   1 880-yard run
  1973-74   7 880-yard run
Donald White 1974-75 AA 5 440-yard dash
  1975-76 AA 1 440-yard dash
      1 2-mile relay
Clifton Williams 1995-96 AA 6 triple jump
  1996-97 AA 5 triple jump
Ralph Williams 1967-68   4 pole vault
  1968-69   1 pole vault
Taron Williams 2016-17 3A 9 4x100-meter relay
      8 4x200-meter relay
Luke Wilson 1996-97 AA 1 4x400-meter relay
Robert Wilson 1999-00 AA 8 4x400-meter relay
Christian Wright 2016-17 3A 8 4x200-meter relay
Dave Wright 1990-91 AA 7 triple jump
William Wright 1969-70   5 shot put

Havana

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1922-23 B 3 880-yard relay
Hugh Darling 1920-21 B 1 220-yard low hurdles
      3 220-yard dash
Kevin Hallmark 1995-96 A 3 800-meter run
Dalton Jones 2016-17 1A 6 shot put
Harmon Kipp 1923-24 B 5 220-yard low hurdles
John McFadden 1922-23 B 3 high jump
George McHose 1924-25 B 2 high jump
  1926-27   2t high jump
  1927-28   1 high jump
Nate Montgomery 1995-96 A 2 3200-meter run
Tanner Osing 2012-13 1A 3 3200-meter run
      4 1600-meter run
Roy Ranson 1902-03   2 440-yard dash
  1903-04   2h 440-yard dash
Hubert Riggins 1923-24 B 2h 880-yard run
Jamie Skaggs 1993-94 A 4 800-meter run
Nelson Weber 1933-34   4 long jump
Karl Wolters 1921-22 B 4h 440-yard dash
  1922-23 B 1h 440-yard dash

Hebron (Alden-H.)

Name Year Class Place Event
Scott Bielski 1986-87 A 4 100-meter dash
      4 200-meter dash

Henry

Name Year Class Place Event
F. Noll 1902-03   2 shot put
      2 discus throw
Allen Quinn 1958-59   3t high jump
Steinle 1924-25 B 4 javelin throw

Henry (H.-Senachwine)

Name Year Class Place Event
Shane Carr 1984-85 A 8 400-meter dash
Ross Kempf 1993-94 A 8 800-meter run
Alex Pettis 2013-14 1A 9 3200-meter run
Harold Winship 1974-75 A 6 1-mile run

Herrin (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1931-32   3 880-yard relay
  2004-05 A 6 4x200-meter relay
  2005-06 A 3 4x100-meter relay
  2006-07 A 4 4x200-meter relay
      5 4x400-meter relay
      1 4x100-meter relay
  2007-08 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
  2008-09 1A 8 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  2009-10 1A 1 4x100-meter relay
      8 4x400-meter relay
      1 4x200-meter relay
  2010-11 1A 4 4x400-meter relay
      4 4x200-meter relay
Marshall Anderson 2008-09 1A 7 4x100-meter relay
      8 4x200-meter relay
  2009-10 1A 6 200-meter dash
      1 4x100-meter relay
Clarence Armstrong 1924-25 A 4t pole vault
George Barnhill 1918-19 B 1 long jump
Rocky Benjamin 2004-05 A 6 4x200-meter relay
Jeff Blair 2004-05 A 5 pole vault
  2005-06 A 3 4x100-meter relay
Louis Bona 1931-32   5 long jump
  1932-33   2 long jump
Frank Bozarth 1925-26   1 long jump
Gene Brown 1932-33   3 1-mile run
Randy Burlison 1960-61   1 180-yard low hurdles
Conner Butler 2010-11 1A 4 4x400-meter relay
Connor Butler 2009-10 1A 8 4x400-meter relay
Caleb Deere 2000-01 A 7 pole vault
  2002-03 A 8 pole vault
Ethan Grounds 2006-07 A 3 pole vault
  2007-08 A 5 pole vault
  2008-09 1A 8 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
Demarlo Harris 2009-10 1A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
  2010-11 1A 4 4x200-meter relay
Ivan Jefferson 1956-57   5t pole vault
Damian Jeffro 2004-05 A 6 4x200-meter relay
  2005-06 A 7 long jump
      3 4x100-meter relay
Clarence Jones 1930-31   3 1-mile run
Josh Kempf 2004-05 A 7 shot put
Garrett Lukens 2006-07 A 9 1600-meter run
  2007-08 A 4 1600-meter run
David Mallow 2009-10 1A 1 4x200-meter relay
Brock McGee 2009-10 1A 8 4x400-meter relay
      4 pole vault
  2010-11 1A 4 4x200-meter relay
      4 4x400-meter relay
Brian Pankey 2008-09 1A 7 4x100-meter relay
      6 triple jump
      8 4x200-meter relay
  2009-10 1A 1 4x100-meter relay
      1 triple jump
      8 4x400-meter relay
      1 4x200-meter relay
  2010-11 1A 4 4x400-meter relay
      4 4x200-meter relay
      5 long jump
      1 triple jump
Taylor Perry 2004-05 A 6 4x200-meter relay
Wade Rea 2009-10 1A 8 4x400-meter relay
  2010-11 1A 4 4x200-meter relay
      4 4x400-meter relay
Joe Restivo 1943-44   5 shot put
Zach Riley 2008-09 1A 8 4x200-meter relay
      1 high jump
      1 long jump
      7 4x100-meter relay
Zack Riley 2009-10 1A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
      1 long jump
      1 high jump
John Robbs 1934-35   3 shot put
Kent Sherrill 2006-07 A 4 4x200-meter relay
      5 4x400-meter relay
      1 4x100-meter relay
      4 long jump
  2007-08 A 3 long jump
      1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
Larry Shoemaker 1924-25 A 2 javelin throw
  1925-26   3 javelin throw
Keegan Smith 2006-07 A 5 4x400-meter relay
      4 4x200-meter relay
Tommie Taylor 2006-07 A 5 4x400-meter relay
      4 triple jump
      3 100-meter dash
      1 4x100-meter relay
  2007-08 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
      4 200-meter dash
      1 100-meter dash
Eric Thompson 2003-04 A 7 high jump
  2004-05 A 1 high jump
  2005-06 A 1 high jump
      1 long jump
      3 4x100-meter relay
  2006-07 A 1 long jump
      1 high jump
      1 triple jump
      1 4x100-meter relay
Nick Thompson 2006-07 A 5 4x400-meter relay
      4 4x200-meter relay
  2007-08 A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
Dase Timmons 2005-06 A 3 4x100-meter relay
  2006-07 A 4 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
G. Turner 1941-42   4 long jump
Pete Vinsavage 1934-35   5 220-yard low hurdles
Kyle Walker 2004-05 A 6 4x200-meter relay
      6 200-meter dash
      5 100-meter dash
Steve Watson 1991-92 AA 1 1600-meter run
Jon Wharton 2007-08 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Bill Winning 1943-44   5 880-yard run
Darrell Woods 2015-16 2A 8 110-meter high hurdles

Herscher

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1985-86 A 4 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
  1987-88 A 8 4x400-meter relay
      7 4x800-meter relay
  1988-89 A 2 4x400-meter relay
  1991-92 A 8 4x400-meter relay
      2 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
  1992-93 A 4 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  1993-94 A 4 4x400-meter relay
      1 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
  1995-96 A 4 4x400-meter relay
  1996-97 A 5 4x400-meter relay
  2000-01 A 7 4x400-meter relay
      2 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  2001-02 A 5 4x100-meter relay
      9 4x200-meter relay
  2005-06 A 5 4x800-meter relay
  2009-10 1A 8 4x100-meter relay
      5 4x400-meter relay
Brent Blanchette 1995-96 A 4 4x400-meter relay
      8 300-meter intermediate hurdles
Richard Bossert 1995-96 A 4 4x400-meter relay
Tim Brown 1996-97 A 5 4x400-meter relay
Gene Colehurst 1958-59   3t high jump
Justin Cross 1992-93 A 2 pole vault
  1993-94 A 4 pole vault
Aaron Daverin 2001-02 A 5 4x100-meter relay
      9 4x200-meter relay
  2004-05 A 9 100-meter dash
Adam Davison 2000-01 A 7 4x400-meter relay
      2 4x200-meter relay
Joel Denault 1990-91 A 1 800-meter run
Jared Devine 2009-10 1A 5 4x400-meter relay
      8 4x100-meter relay
John Eggenberger 1989-90 A 3 3200-meter run
Glen Forneris 2001-02 A 5 4x100-meter relay
Paul Gianotti 1995-96 A 4 4x400-meter relay
Kyle Gray 2005-06 A 5 4x800-meter relay
Peter Gray 1996-97 A 5 4x400-meter relay
Brian Hillary 1995-96 A 4 4x400-meter relay
  1996-97 A 5 4x400-meter relay
      4 800-meter run
Nick Hinrichs 2009-10 1A 8 4x100-meter relay
      5 4x400-meter relay
Brian Hove 1978-79 A 4 pole vault
Bryan Howard 2005-06 A 5 4x800-meter relay
Paul Johnson 1993-94 A 1 4x200-meter relay
Dustin Jones 1992-93 A 6 discus throw
Josh Jones 2009-10 1A 5 4x400-meter relay
      5 800-meter run
      8 4x100-meter relay
  2010-11 1A 1 800-meter run
Mitchell Kamp 2000-01 A 2 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  2001-02 A 5 4x100-meter relay
      9 4x200-meter relay
Jace Koerner 2009-10 1A 8 4x100-meter relay
      5 4x400-meter relay
Jordan Lamie 2014-15 2A 6 high jump
M. Leiserowitz 1910-11   4 120-yard high hurdles
Joe Long 2005-06 A 6 discus throw
  2006-07 A 1 shot put
Patrick long 2011-12 2A 3 discus throw
Eric Mickelson 1976-77 AA 7 440-yard dash
Jason Morrical 1990-91 A 2 110-meter high hurdles
Dave Moss 1978-79 A 7 1-mile run
Jason O'Connor 1993-94 A 1 4x200-meter relay
Jim O'Connor 1978-79 A 2 shot put
Mark O'Connor 1996-97 A 5 4x400-meter relay
Steven O'Connor 2000-01 A 2 4x200-meter relay
      7 4x400-meter relay
      7 4x100-meter relay
  2001-02 A 5 4x100-meter relay
      9 4x200-meter relay
Andy Panici 2000-01 A 7 4x400-meter relay
      2 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
Matthew Petersen 2001-02 A 9 4x200-meter relay
Scott Preston 1992-93 A 5 pole vault
  1993-94 A 2 pole vault
      1 4x200-meter relay
Rich Randolph 1985-86 A 6 110-meter high hurdles
Stuart Russell 1991-92 A 6 300-meter intermediate hurdles
      4 110-meter high hurdles
Matt Sommer 2004-05 A 6 800-meter run
  2005-06 A 5 4x800-meter relay
Doug Thomas 2000-01 A 7 4x100-meter relay
Matt Thomas 1992-93 A 5 200-meter dash
  1993-94 A 1 4x200-meter relay
Jonah Vaughn 2005-06 A 5 4x800-meter relay
Josh Wakey 1999-00 A 1 pole vault
  2000-01 A 1 pole vault
      6 300-meter intermediate hurdles
      1 110-meter high hurdles
      7 4x400-meter relay
Mike Webb 2005-06 A 9 long jump
Dan Wetzel 1979-80 A 3 shot put
Mike Wingerter 1980-81 A 5 shot put
Brent Wright 1991-92 A 1 high jump
Brian Wright 1998-99 A 8 110-meter high hurdles
  1999-00 A 5 300-meter intermediate hurdles

Heyworth

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1980-81 A 7 4x800-meter relay
  2006-07 A 7 4x100-meter relay
  2008-09 1A 2 4x100-meter relay
Kyle Andreae 2006-07 A 7 4x100-meter relay
  2008-09 1A 2 4x100-meter relay
      4 100-meter dash
Ben Asmus 2007-08 A 1 400-meter dash
  2008-09 1A 2 4x100-meter relay
      1 400-meter dash
      2 200-meter dash
  2009-10 1A 3 200-meter dash
      1 400-meter dash
William Bonser 1953-54   2 discus throw
Zach Bowling 2006-07 A 9 800-meter run
Joe Connelly 1957-58   1 shot put
Trevor Crum 2010-11 1A 9 400-meter dash
  2011-12 1A 5 400-meter dash
Richie Degenhardt 2006-07 A 7 4x100-meter relay
Rick Freeman 1987-88 A 6 discus throw
Kyle Hunn-Andreae 2007-08 A 4 100-meter dash
      7 200-meter dash
Nick Law 2006-07 A 7 4x100-meter relay
Cade Martens 2011-12 1A 9 3200-meter run
  2012-13 1A 7 1600-meter run
Larry O'Neal 1987-88 A 7 3200-meter run
Leon Peters 2008-09 1A 2 4x100-meter relay
Tom Smith 1983-84 A 1 high jump
  1984-85 A 1 high jump
Ethan Wilson 2006-07 A 7 4x100-meter relay
  2008-09 1A 2 4x100-meter relay

Highland

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2013-14 2A 9 4x800-meter relay
  2014-15 2A 4 4x800-meter relay
      7 4x100-meter relay
Gage Geiger 2014-15 2A 7 4x100-meter relay
Logan Geiger 2014-15 2A 7 4x100-meter relay
Kody Gray 2013-14 2A 9 4x800-meter relay
Tyler Higgins 2014-15 2A 1 400-meter dash
  2016-17 2A 9 200-meter dash
Mark Kronk 1990-91 AA 5 high jump
Benjamin Menke 2014-15 2A 4 4x800-meter relay
Brode Portell 2014-15 2A 4 4x800-meter relay
  2015-16 2A 4 400-meter dash
Grant Riggs 2013-14 2A 9 4x800-meter relay
  2014-15 2A 4 4x800-meter relay
Brendan Sands 2014-15 2A 7 4x100-meter relay
Hayden Smart 2013-14 2A 9 4x800-meter relay
Cameron Smith 2010-11 2A 7 high jump
Daniel Strackeljahn 2001-02 AA 5 1600-meter run
Sam Teipe 2014-15 2A 7 4x100-meter relay
Trevor White 2013-14 2A 9 4x800-meter relay
  2014-15 2A 4 4x800-meter relay

Highland (St. Paul)

Name Year Class Place Event
Mark Capelle 1975-76 A 2 1-mile run
  1976-77 A 2 1-mile run
      2 2-mile run
  1977-78 A 3 1-mile run
      1 2-mile run

Highland Park

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1938-39   1 880-yard relay
  1939-40   1 880-yard relay
  1943-44   2 880-yard relay
  1944-45   3 880-yard relay
  1951-52   4 1-mile relay
  1952-53   5 1-mile relay
  1961-62   4 1-mile relay
Harold Ahlberg 1938-39   1 880-yard relay
  1939-40   1 880-yard relay
Dan Aronson 1978-79 AA 7 330-yard low hurdles
Ronnie Bartoli 1952-53   3 shot put
Stephen Behr 1948-49   3 200-yard low hurdles
David Berk 2010-11 3A 8 pole vault
William Bromstedt 1938-39   1 880-yard relay
  1939-40   1 880-yard relay
      4 220-yard dash
Brett Davidson 2015-16 3A 9 3200-meter run
Ralph de Sha 1939-40   1 880-yard relay
Martin Detmer 1944-45   4 shot put
  1945-46   2 shot put
Norman Durment 1937-38   1 200-yard low hurdles
James Franzen 1953-54   1 100-yard dash
      1 220-yard dash
Scot Frazin 2001-02 AA 3 3200-meter run
Scott Frazin 2000-01 AA 8 3200-meter run
Mitch Friedman 1980-81 AA 7 pole vault
Joseph Grinnell 1940-41   2 200-yard low hurdles
Jonah Hanig 2012-13 3A 8 3200-meter run
John Heath 1938-39   1 880-yard relay
  1939-40   1 880-yard relay
      5 200-yard low hurdles
Bruce Henschen 1982-83 AA 8 high jump
Ron Joseph 1961-62   3 long jump
Sherman Keller 1953-54   5 180-yard low hurdles
Frank Palandri 1958-59   2 shot put
Charles Redman 1962-63   6 880-yard run
Walter Repholz 1937-38   5 880-yard run
John Rompel 1937-38   5 440-yard dash
  1938-39   1 880-yard relay
Dave Rudolph 1954-55   3t pole vault
  1956-57   1t pole vault
Andrew Sledd 2012-13 3A 3 100-meter dash
Edward Smoliak 2013-14 3A 5 pole vault
  2014-15 3A 8 pole vault
Jim Sternfield 1960-61   2 discus throw
  1961-62   1 discus throw
Peter Stone 1970-71   1 discus throw
Jim Weinert 1959-60   4 1-mile run
  1960-61   1 1-mile run
  1961-62   1 1-mile run
Donell Whitehead 1982-83 AA 6 long jump
Leroy Young 1944-45   3 100-yard dash

Highland Park (Deerfield-Shields)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1919-20 A 1 880-yard relay
  1921-22 A 2 880-yard relay
  1923-24 A 4t 880-yard relay
Sam Bingham 1912-13   4 1-mile run
Ed Bolan 1922-23 A 1 shot put
Bob Craig 1923-24 A 1h 440-yard dash
Arthur Fox 1930-31   2 880-yard run
Dick Hammond 1927-28   1h 880-yard run
Byron Harvey 1922-23 A 3 120-yard high hurdles
Parker Johnson 1932-33   4 discus throw
David Kimball 1918-19 A 2 120-yard high hurdles
  1919-20 A 1 220-yard low hurdles
      1 120-yard high hurdles
Wallace Kimball 1918-19 A 3 javelin throw
      1 120-yard high hurdles
Emil Lauridsen 1919-20 A 4 javelin throw
Harry McClure 1924-25 A 5 discus throw
Wallace McIlwain 1919-20 A 3 shot put
      2 120-yard high hurdles
  1920-21 A 2 120-yard high hurdles
Weyman McIntosh 1918-19 A 4h 440-yard dash
C. Noel 1911-12   2h 880-yard run
Parratt 1908-09   4 50-yard dash
Garfield Proctor 1919-20 A 3 220-yard dash
  1920-21 A 3h 440-yard dash
  1921-22 A 3h 440-yard dash
George Ray 1931-32   1 high jump
Barron Rockwell 1920-21 A 3 220-yard dash
  1921-22 A 3 220-yard dash
  1922-23 A 3 100-yard dash
      3 220-yard dash
  1923-24 A 2 220-yard dash
      1 100-yard dash
Dan Rogers 1923-24 A 3t high jump
Paul Rubly 1930-31   4 440-yard dash
Elsworth Sheridan 1918-19 A 1 javelin throw
Charles Stewart 1919-20 A 3 220-yard low hurdles
  1921-22 A 1 220-yard low hurdles
      1 120-yard high hurdles
Fred Ullman 1933-34   5t 440-yard dash
A. Walker 1908-09   4 220-yard dash
  1909-10   2 100-yard dash
      1 220-yard dash

Hillsboro

Name Year Class Place Event
Jeff Atterberry 1987-88 A 5 200-meter dash
Noah Calvert 2013-14 1A 4 pole vault
Raymond Clotfelter 1939-40   3 880-yard run
Glenn Cooper 1911-12   4 220-yard dash
Tony Corso 1934-35   1 shot put
  1935-36   3 shot put
Shane Cress 1996-97 A 3 200-meter dash
      2 100-meter dash
  1997-98 A 4 100-meter dash
Blake DeLong 2007-08 A 6 3200-meter run
  2008-09 1A 2 3200-meter run
Cole Deming 2013-14 1A 6 300-meter intermediate hurdles
Andy Glosecki 1933-34   5 discus throw
Charles Grantham 1921-22 B 3h 880-yard run
  1922-23 B 2h 880-yard run
Knowlton Grantham 1921-22 B 4t pole vault
Harwood 1978-79 A 5 330-yard low hurdles
Lester Huber 1920-21 B 3h 880-yard run
David Knisley 1986-87 A 8 1600-meter run
Fred Leach 1927-28   5 discus throw
Irwin Little 1922-23 B 2 1-mile run
Paris Louchs 1918-19 B 4 discus throw
Pat McClurg 1923-24 B 1 1-mile run
Paul Paris 1925-26   3 shot put
      4 discus throw
Tony Parola 1961-62   3 shot put
Charles Romani 1933-34   5 javelin throw
Homer Savage 1925-26   3h 880-yard run
Bertie Smith 1923-24 B 5 1-mile run
  1924-25 B 2 1-mile run
David Zimmerman 1988-89 A 8 400-meter dash

Hillsdale

Name Year Class Place Event
Kenneth Nelson 1935-36   2 long jump
  1936-37   1 long jump

Hillside (Proviso West)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1964-65   2 1-mile relay
  1986-87 AA 4 4x400-meter relay
      7 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
  1988-89 AA 5 4x200-meter relay
  1989-90 AA 7 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  1990-91 AA 2 4x200-meter relay
  1991-92 AA 1 4x200-meter relay
  1992-93 AA 7 4x100-meter relay
  1998-99 AA 2 4x400-meter relay
  1999-00 AA 1 4x400-meter relay
  2005-06 AA 2 4x200-meter relay
Steve Alexander 1990-91 AA 6 800-meter run
Kerwin Badie 1989-90 AA 4 200-meter dash
  1990-91 AA 1 200-meter dash
      1 100-meter dash
  1991-92 AA 1 100-meter dash
      1 4x200-meter relay
Jerald Beatty 1960-61   4 120-yard high hurdles
Bruce Bowman 1962-63   3 1-mile run
  1963-64   5 1-mile run
  1964-65   2 1-mile run
Reggie Burcy 1986-87 AA 7 long jump
Corey Carmichael 1998-99 AA 2 4x400-meter relay
  1999-00 AA 1 4x400-meter relay
Monty Caston 2005-06 AA 2 4x200-meter relay
Juan Coleman 1998-99 AA 2 4x400-meter relay
  1999-00 AA 1 4x400-meter relay
      4 400-meter dash
Mike Coleman 1998-99 AA 2 4x400-meter relay
Bill Cook 1967-68   6 pole vault
Willie Cook 1986-87 AA 4 triple jump
Milo Despinich 1977-78 AA 7 shot put
Julius Edwards 1993-94 AA 3 200-meter dash
  1994-95 AA 4 200-meter dash
      1 400-meter dash
Rich Elliott 1966-67   1 2-mile run
  1967-68   1 2-mile run
Alvertis Fountain 1991-92 AA 1 4x200-meter relay
Geoff Gipson 1999-00 AA 1 4x400-meter relay
Anthony Gonsalez 1982-83 AA 4 pole vault
Bernard Grant 1990-91 AA 8 triple jump
Craig Grant 1963-64   3 880-yard run
  1964-65   1 880-yard run
Marlon Griffin 1998-99 AA 2 4x400-meter relay
Marcus Head 1999-00 AA 1 4x400-meter relay
Anthony Henry 2015-16 3A 9 long jump
Kevin Howard 1988-89 AA 2 triple jump
      6 long jump
      4 high jump
Jim Hurt 1971-72   2 1-mile run
Andy Isla-Rubert 1968-69   3 2-mile run
  1969-70   1 1-mile run
Allan Jakosa 1964-65   5 880-yard run
Bill Kearney 1974-75 AA 4 330-yard low hurdles
      3 120-yard high hurdles
Robert Kopanda 1971-72   5 pole vault
Jim Letterer 1963-64   3 1-mile run
Tom Likens 1967-68   3 pole vault
Brandon Love 2005-06 AA 2 4x200-meter relay
Kendall Maltbia 2005-06 AA 2 4x200-meter relay
Tom Marion 1974-75 AA 3 2-mile run
Ray McElroy 1989-90 AA 4 300-meter intermediate hurdles
Charles McGrath 1967-68   4 2-mile run
Jim McHugh 1975-76 AA 8 2-mile run
Jerry Mentz 1964-65   6 1-mile run
Mike Mestec 1975-76 AA 8 discus throw
  1976-77 AA 2 discus throw
Kurt Mueller 1984-85 AA 7 3200-meter run
Johnny Nolan 1985-86 AA 7 long jump
  1987-88 AA 1 long jump
      7 400-meter dash
Barney Peterson 1960-61   1 880-yard run
  1961-62   1 880-yard run
Marc Porter 1991-92 AA 1 4x200-meter relay
  1992-93 AA 7 100-meter dash
Chris Purham 1991-92 AA 1 4x200-meter relay
Tracy Robinson 1983-84 AA 7 long jump
Bill Smith 1963-64   5 shot put
Wayne Spevak 1982-83 AA 8 triple jump
James Stamps 1998-99 AA 8 triple jump
John Stanek 1971-72   1 high jump
Ja Shaun Steward 2014-15 3A 3 triple jump
  2015-16 3A 4 long jump
      4 triple jump
Jamante Steward 2013-14 3A 4 high jump
  2014-15 3A 5 triple jump
      3 high jump
Jeremy Streater 2005-06 AA 2 4x200-meter relay
Vernon Taplin 1980-81 AA 1 triple jump
Hubert Thompson 1995-96 AA 5 shot put
Larry Turilli 1973-74   6 1-mile run
Rich Vallicelli 1966-67   5 220-yard dash
  1967-68   3 100-yard dash
      1 220-yard dash
  1968-69   4 100-yard dash
      2 220-yard dash
Ed Viktor 1962-63   4 discus throw
Joe Viktor 1964-65   5 pole vault
  1965-66   2 pole vault
Bill Watters 1962-63   5 shot put
Chris Watts 2007-08 AA 3 400-meter dash
Anthony Williams 1991-92 AA 7 triple jump
Dan Williams 1980-81 AA 1 high jump
  1981-82 AA 2 high jump

Hinckley (H.-Big Rock)

Name Year Class Place Event
Jake Austin 2004-05 A 7 800-meter run
  2005-06 A 2 800-meter run
Tanner Chada 2016-17 1A 2 3200-meter run
      1 1600-meter run
Kevin Johnsen 1994-95 A 8 200-meter dash
Dan Kokes 1991-92 A 3 triple jump
      8 long jump
Bill Weissinger 2010-11 1A 3 high jump
  2011-12 1A 9 high jump
  2012-13 1A 4 high jump

Hindsboro

Name Year Class Place Event
M. Hunter 1920-21 B 1 discus throw

Hinsdale (Central)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1996-97 AA 3 4x800-meter relay
  1997-98 AA 2 4x800-meter relay
  1999-00 AA 6 4x100-meter relay
  2002-03 AA 3 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
      6 4x400-meter relay
  2003-04 AA 8 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
      8 4x400-meter relay
  2016-17 3A 7 4x800-meter relay
Lewis Bullock 2003-04 AA 6 4x200-meter relay
Ryan Callen 2011-12 3A 5 shot put
Steven Chun 2014-15 3A 6 pole vault
John Clayton 1982-83 AA 8 800-meter run
Jim Cleworth 1977-78 AA 8 high jump
Mark Collins 1972-73   5 1-mile run
Andrew Denos 2016-17 3A 7 4x800-meter relay
Pat Dignan 1999-00 AA 6 4x100-meter relay
Blake Evertsen 2015-16 3A 6 3200-meter run
  2016-17 3A 7 4x800-meter relay
Sam Fathizadeh 2016-17 3A 7 4x800-meter relay
Billy Fayette 2010-11 3A 7 3200-meter run
Cullen Fitzgerald 2016-17 3A 4 high jump
Justin Geiger 2002-03 AA 3 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2003-04 AA 8 4x100-meter relay
Brandon Goebbert 2000-01 AA 4 300-meter intermediate hurdles
      4 110-meter high hurdles
John Herbert 1975-76 AA 4 1-mile run
Eric Holm 1984-85 AA 7 pole vault
Rob Hulick 1996-97 AA 3 4x800-meter relay
  1997-98 AA 2 4x800-meter relay
  1998-99 AA 3 800-meter run
Phil Johnson 1967-68   3 shot put
Andrew Letts 1999-00 AA 6 4x100-meter relay
      5 long jump
Billy Magnesen 2013-14 3A 5 3200-meter run
John Mangan 1997-98 AA 2 4x800-meter relay
Mike Mangan 1999-00 AA 6 4x100-meter relay
Brad Musso 1999-00 AA 6 4x100-meter relay
Jan Erik Naess 2016-17 3A 7 4x800-meter relay
Nkemjika Nwosu 2013-14 3A 4 triple jump
Tom O'Shea 1990-91 AA 8 800-meter run
Lawrence Ou 1996-97 AA 3 4x800-meter relay
  1997-98 AA 2 4x800-meter relay
Alex Perkowski 2002-03 AA 3 4x200-meter relay
      6 4x400-meter relay
      3 4x100-meter relay
  2003-04 AA 8 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
      8 4x400-meter relay
Mark Perkowski 2002-03 AA 3 4x100-meter relay
      6 4x400-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2003-04 AA 6 4x200-meter relay
      8 4x100-meter relay
      8 4x400-meter relay
Miguel Ramos 2003-04 AA 6 4x200-meter relay
      8 4x100-meter relay
Mark Schacht 1976-77 AA 4 440-yard dash
Mike Seman 1996-97 AA 3 4x800-meter relay
  1997-98 AA 2 4x800-meter relay
Vic Shockey 1977-78 AA 1 330-yard low hurdles
Kyle Somerfield 2004-05 AA 9 1600-meter run
Matt Sperry 2002-03 AA 3 4x200-meter relay
      6 4x400-meter relay
      3 4x100-meter relay
Matt Stone 2002-03 AA 6 4x400-meter relay
  2003-04 AA 8 4x400-meter relay
Phil Stout 2003-04 AA 8 4x400-meter relay
Tim Sutton 1996-97 AA 3 4x800-meter relay
Jon Thanos 1982-83 AA 4 3200-meter run
Zach Withall 2010-11 3A 7 1600-meter run
Jim Zajicek 1987-88 AA 5 discus throw
  1988-89 AA 3 discus throw

Hinsdale (Twp.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1922-23 B 4 880-yard relay
  1924-25 B 1 880-yard relay
  1942-43   4 880-yard relay
  1947-48   3t 880-yard relay
  1948-49   3 880-yard relay
Robert Ayers 1919-20 B 1 100-yard dash
      1 50-yard dash
Newell Beatty 1919-20 B 4 shot put
Harold Borsom 1922-23 B 1 120-yard high hurdles
  1923-24 B 1 120-yard high hurdles
      3 220-yard low hurdles
  1924-25 B 1 220-yard low hurdles
      1 long jump
      1 880-yard relay
Jack Brugman 1927-28   1 120-yard high hurdles
Bob Cassells 1934-35   4t pole vault
Armin Drusicke 1929-30   4 long jump
James Flynn 1942-43   2t high jump
John Haeger 1962-63   5 1-mile run
Larry Hart 1963-64   1 shot put
David Hohl 1955-56   2 1-mile run
George Homer 1924-25 B 1 50-yard dash
      2 100-yard dash
      1 880-yard relay
Bill Keel 1956-57   1t pole vault
  1957-58   1 pole vault
Dave Kempf 1923-24 B 3 120-yard high hurdles
William Kimball 1941-42   5 220-yard dash
  1942-43   3 120-yard high hurdles
      4 220-yard dash
Theodore Lamb 1919-20 B 2h 880-yard run
Pete Martin 1958-59   4 shot put
  1959-60   1 shot put
Bob McClelland 1948-49   5 200-yard low hurdles
Mesenbring 1924-25 B 1 880-yard relay
George Moyers 1951-52   5 120-yard high hurdles
      1 180-yard low hurdles
Ray Newman 1933-34   5 220-yard dash
Ray Reed 1934-35   4 120-yard high hurdles
John Revelle 1942-43   2t high jump
Wally Salisbury 1923-24 B 4h 880-yard run
John Sandeen 1963-64   3 long jump
John Schuett 1924-25 B 2 120-yard high hurdles
Ray Schuett 1929-30   1 880-yard run
Dick Sterba 1944-45   3 120-yard high hurdles
Phil Thomas 1945-46   4 1-mile run
Ernie Trepton 1957-58   4t high jump
Bob Ulrich 1948-49   1 220-yard dash
      1 100-yard dash
  1949-50   2 100-yard dash
      1 220-yard dash
John Van Eynde 1942-43   2 discus throw
Weddell 1924-25 B 1 880-yard relay
William Weddell 1922-23 B 2 220-yard dash
      2 100-yard dash
William Wolfersheim 1946-47   4 440-yard dash
John Woods 1947-48   2 200-yard low hurdles
      5 120-yard high hurdles
Bill Zillman 1962-63   1 100-yard dash

Hoffman Estates (Conant)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2001-02 AA 8 4x400-meter relay
  2002-03 AA 7 4x200-meter relay
  2004-05 AA 6 4x100-meter relay
      9 4x200-meter relay
Tony Adkins 1982-83 AA 3 discus throw
Jason Ambroson 1992-93 AA 8 shot put
  1993-94 AA 3 shot put
Brett Anderson 1977-78 AA 8t pole vault
Jeff Bergmann 1994-95 AA 5 long jump
  1995-96 AA 4 long jump
Ben Bowers 2009-10 3A 7 300-meter intermediate hurdles
  2010-11 3A 9 300-meter intermediate hurdles
      6 110-meter high hurdles
      9 high jump
  2011-12 3A 3 high jump
Joe Coleman 2004-05 AA 6 4x100-meter relay
      9 4x200-meter relay
Sean Corrigan 1983-84 AA 3 1600-meter run
  1984-85 AA 2 1600-meter run
Mike Cropper 1998-99 AA 3 3200-meter run
Zach Dale 2013-14 3A 3 3200-meter run
      4 1600-meter run
  2014-15 3A 3 1600-meter run
Kevin Dawson 2001-02 AA 8 4x400-meter relay
Ryan Giuliano 2002-03 AA 4 800-meter run
Andre Holmes 2005-06 AA 7 long jump
Dave Kern 1988-89 AA 8 shot put
Ken Leonard 1987-88 AA 4 high jump
  1988-89 AA 3 high jump
Jamie Martin 1988-89 AA 3 300-meter intermediate hurdles
Tim Mcenery 2002-03 AA 7 4x200-meter relay
Mike Mikolay 1994-95 AA 2 pole vault
John Navarre 2002-03 AA 7 4x200-meter relay
  2004-05 AA 9 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
Darren Niedermeyer 1999-00 AA 9 pole vault
Brian Olsson 1994-95 AA 2 300-meter intermediate hurdles
Steve Peterson 1969-70   6 120-yard high hurdles
Don Profitt 1989-90 AA 7 400-meter dash
Kyle Reid 2007-08 AA 7 pole vault
  2008-09 3A 8 300-meter intermediate hurdles
Jon Repeta 2004-05 AA 6 4x100-meter relay
      9 4x200-meter relay
Tyler Rice 2002-03 AA 7 4x200-meter relay
  2004-05 AA 9 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
Joe Rizzo 2001-02 AA 8 4x400-meter relay
Tom Szatowski 2001-02 AA 8 4x400-meter relay
Fred Taylor 2004-05 AA 6 300-meter intermediate hurdles
Jeff Thode 2007-08 AA 2 1600-meter run
  2008-09 3A 1 1600-meter run
      5 800-meter run
Joe Tortorici 2001-02 AA 8 4x400-meter relay
  2002-03 AA 7 4x200-meter relay
Pat Tortorici 2005-06 AA 7 300-meter intermediate hurdles
Dan Wendoll 1970-71   6 180-yard low hurdles

Hoffman Estates (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1982-83 AA 4 4x400-meter relay
  1989-90 AA 8 4x800-meter relay
  1990-91 AA 5 4x800-meter relay
  1996-97 AA 3 4x400-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2004-05 AA 4 4x800-meter relay
  2016-17 3A 2 4x200-meter relay
Fynn Alade 2016-17 3A 8 high jump
Bran Anderson 1986-87 AA 5 high jump
Kevin Ashley 1981-82 AA 5 discus throw
Daniel Banahan 2016-17 3A 2 4x200-meter relay
Ricky Barrios 2004-05 AA 4 4x800-meter relay
Warren Carter 1996-97 AA 3 4x400-meter relay
Wesley Carter 1996-97 AA 3 4x400-meter relay
      3 4x200-meter relay
Ted Cnota 1996-97 AA 6 shot put
Matt Damhauser 2004-05 AA 4 4x800-meter relay
Brett Farmer 2001-02 AA 2 shot put
Mark Ganek 1994-95 AA 4 discus throw
  1995-96 AA 4 discus throw
Jelyn Hill 2015-16 3A 9 high jump
Tim Hoskinson 2004-05 AA 4 4x800-meter relay
Anijel Jones 2016-17 3A 2 4x200-meter relay
Dylan Kreuzer 2016-17 3A 2 4x200-meter relay
Kurt Kwarcinski 1978-79 AA 5 high jump
Pierre Leinbach 1995-96 AA 3 300-meter intermediate hurdles
      2 110-meter high hurdles
  1996-97 AA 1 110-meter high hurdles
      1 300-meter intermediate hurdles
      7 triple jump
      3 4x200-meter relay
Maha Martinez 1990-91 AA 2 3200-meter run
  1991-92 AA 2 3200-meter run
Chris Moreno 1983-84 AA 6 discus throw
Dave Paape 1975-76 AA 3 pole vault
Matt Perez 2008-09 3A 5 3200-meter run
Kevin Reeves 1996-97 AA 3 4x200-meter relay
      3 4x400-meter relay
Marquis Russell 1996-97 AA 3 4x200-meter relay
Declan Rustay 2015-16 3A 3 100-meter dash
      9 200-meter dash
  2016-17 3A 2 4x200-meter relay
      1 200-meter dash
      1 100-meter dash
Jermaine Shorter 1997-98 AA 6 shot put
Craig Steele 1985-86 AA 6 1600-meter run
Kevin Steele 1983-84 AA 4 400-meter dash
Pierre Sutton 1996-97 AA 3 4x400-meter relay
Prosper Wang 1987-88 AA 7 1600-meter run
David Zick 2004-05 AA 4 4x800-meter relay

Homer

Name Year Class Place Event
Bill Edwards 1970-71   4 discus throw
  1971-72   3 discus throw
Eric Miller 1974-75 A 8 330-yard low hurdles
  1975-76 A 3 120-yard high hurdles
      4 330-yard low hurdles

Hoopeston

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1924-25 B 4 880-yard relay
Stanton Boardman 1915-16 B 3 discus throw
Frank Foster 1921-22 B 4 220-yard low hurdles
Lowell Hall 1923-24 B 1 pole vault
Scott Ingle 1924-25 B 2t pole vault
Harold Lucas 1923-24 B 1h 440-yard dash
  1924-25 B 5 440-yard dash
Alan Miller 1924-25 B 5 shot put
Herbie Neathery 1947-48   5 880-yard run
Edgar Potts 1924-25 B 5 100-yard dash
Wallace Tyler 1921-22 B 3 pole vault
  1922-23 B 4t high jump
      3 pole vault
Ralph Webber 1913-14 B 4 discus throw

Hoopeston (H. Area)

Name Year Class Place Event
Trey Houmes 2016-17 1A 5 3200-meter run
John Shaffer 1997-98 A 7 3200-meter run
  1998-99 A 6 3200-meter run

Hoopeston (H.-East Lynn)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 A 2 440-yard relay
      1 880-yard relay
  1975-76 A 5 2-mile relay
  1977-78 A 1 2-mile relay
  1979-80 A 6 4x400-meter relay
Mark Alt 1974-75 A 1 880-yard relay
John Burke 1974-75 A 1 880-yard relay
Ken Collins 1977-78 A 1 2-mile relay
Kirt Davis 1979-80 A 7 1600-meter run
  1981-82 A 6 1600-meter run
Danny Eckart 1974-75 A 1 880-yard relay
Bob Forshier 1978-79 A 6 330-yard low hurdles
Harry Gudeman 1977-78 A 7 1-mile run
      1 2-mile relay
Marv Gudeman 1974-75 A 6 880-yard run
Eric Haughee 1977-78 A 1 2-mile relay
Arlyn Rudin 1974-75 A 4 pole vault
Jeff Stipp 1977-78 A 1 2-mile relay
  1979-80 A 1 3200-meter run
      5 1600-meter run
Bob Summers 1974-75 A 1 330-yard low hurdles
      1 880-yard relay

Hopedale

Name Year Class Place Event
Lentz 1928-29   3 high jump
Jim Morris 1962-63   2 440-yard dash

Hull

Name Year Class Place Event
Fred Bushmeyer 1934-35   5 440-yard dash

Hume

Name Year Class Place Event
Bill Barrett 1920-21 B 1 1-mile run

Hume (Shiloh)

Name Year Class Place Event
Ramsey Hunt 2016-17 1A 7 triple jump
Bryar Rardin 2014-15 1A 9 pole vault

Huntley

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2014-15 3A 3 4x100-meter relay
  2015-16 3A 7 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  2016-17 3A 8 4x100-meter relay
Jeremie Allen 2015-16 3A 7 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Dubem Anikamadu 2015-16 3A 7 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  2016-17 3A 8 4x100-meter relay
      8 100-meter dash
      3 200-meter dash
Melvin Aninagyei-Bonsu 2016-17 3A 8 4x100-meter relay
Aasem Awwad 2014-15 3A 3 4x100-meter relay
Lukas Bolas 2015-16 3A 7 4x200-meter relay
Connor Boos 2014-15 3A 3 4x100-meter relay
      7 100-meter dash
      6 200-meter dash
Ben Marsh 2015-16 3A 7 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
Tim McCloyn 2014-15 3A 3 4x100-meter relay
  2015-16 3A 3 discus throw
Eric Mooney 2015-16 3A 7 4x100-meter relay
Sam Pitrone 2016-17 3A 8 4x100-meter relay
Marcus Popenfoose 2006-07 AA 8 discus throw
  2007-08 AA 4 discus throw
  2008-09 3A 2 discus throw
      2 shot put
  2009-10 3A 2 shot put
      1 discus throw
Keagan Smith 2014-15 3A 8 1600-meter run
Zach Tepper 2016-17 3A 8 4x100-meter relay
Donnie Young 2014-15 3A 3 4x100-meter relay

Hurst (H.-Bush)

Name Year Class Place Event
Ralph Corse 1941-42   3 1-mile run
  1942-43   1 1-mile run
Joseph Daltow 1937-38   3 discus throw
Tom Fann 1955-56   3t pole vault
  1956-57   1t pole vault

Illiopolis

Name Year Class Place Event
John Finch 1979-80 A 4 triple jump
Smith 1923-24 B 4 220-yard dash
Williams 1921-22 B 2 long jump
      2 220-yard dash

Industry

Name Year Class Place Event
Steve Onion 1976-77 A 3 discus throw
  1977-78 A 4 discus throw
      6 shot put

Jacksonville (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1913-14 B 4 880-yard relay
  1914-15 B 3 880-yard relay
  1993-94 AA 5 4x800-meter relay
  2011-12 2A 1 4x100-meter relay
  2012-13 2A 1 4x100-meter relay
  2013-14 2A 5 4x100-meter relay
  2014-15 2A 7 4x400-meter relay
Kevin Ankrom 1984-85 AA 6 high jump
  1985-86 AA 3 high jump
Reggie Bratton 2011-12 2A 1 4x100-meter relay
      1 100-meter dash
  2012-13 2A 1 4x100-meter relay
      1 100-meter dash
Campbell 1895-96   1 880-yard run
John Cannon 1911-12   1t pole vault
  1912-13   2t pole vault
Carter 1913-14 B 4 220-yard low hurdles
Devante Clark 2011-12 2A 5 high jump
  2012-13 2A 1 4x100-meter relay
  2013-14 2A 7 high jump
      5 4x100-meter relay
      2 400-meter dash
Jason Cook 1987-88 AA 7 200-meter dash
Wes Coulter 1961-62   4 discus throw
Dan Deweese 1968-69   6 100-yard dash
Norman Deweese 1924-25 A 2 discus throw
  1925-26   3 discus throw
Douglass 1919-20 A 2h 880-yard run
  1920-21 A 2h 880-yard run
J.R. Dugan 1986-87 AA 3 high jump
Dunlop 1927-28   2 long jump
George Haley 1971-72   5 120-yard high hurdles
Myron Hickman 1989-90 AA 4 long jump
Fred Hooper 1907-08   3t pole vault
George Houston 1921-22 A 3 shot put
  1923-24 A 1 shot put
      2 discus throw
  1924-25 A 2 shot put
Russell Hull 1915-16 B 3 220-yard low hurdles
James Jackson 2011-12 2A 1 4x100-meter relay
      3 200-meter dash
  2012-13 2A 1 4x100-meter relay
Juan Jackson 2013-14 2A 5 4x100-meter relay
Noah James 2014-15 2A 7 4x400-meter relay
Nate Jones 2010-11 2A 7 high jump
Harrison King 1903-04   2 220-yard low hurdles
Fred Lucas 1919-20 A 3 120-yard high hurdles
James McDaniel 1975-76 AA 5 long jump
Steve McGee 1997-98 AA 3 triple jump
  1998-99 AA 1 triple jump
Gabe Megginson 2014-15 2A 8 discus throw
E. Meyer 1914-15 B 2 discus throw
      3 hammer throw
Dillon Miller 2013-14 2A 5 4x100-meter relay
  2014-15 2A 7 4x400-meter relay
Molchon 1919-20 A 1 shot put
      1 discus throw
Frank Moxon 1908-09   4t high jump
Ricky Nieves 2011-12 2A 1 4x100-meter relay
Dillon Pennell 2013-14 2A 5 4x100-meter relay
Mal Portee 1959-60   4 long jump
  1960-61   4 long jump
David Racey 1984-85 AA 3 3200-meter run
Homer/Howard Reynolds 1914-15 B 4 220-yard dash
  1915-16 B 3 220-yard dash
      4 long jump
Nick Schippel 2011-12 2A 1 4x100-meter relay
      4 100-meter dash
      4 200-meter dash
Bill Sims 1961-62   6 100-yard dash
George Smith 1902-03   2 50-yard dash
      1 long jump
  1903-04   2 100-yard dash
      2 220-yard dash
      3 50-yard dash
Spencer 1914-15 B 1h 440-yard dash
Stewart 1902-03   1 standing broad jump
      3 high jump
  1903-04   1 standing broad jump
R. Strawn 1911-12   4h 440-yard dash
Eugene Sutherd 1913-14 B 1 hammer throw
Dorey Tomlinson 1914-15 B 3 120-yard high hurdles
  1915-16 B 2 120-yard high hurdles
      1 220-yard low hurdles
Aaron Vasquez 2012-13 2A 1 4x100-meter relay
Bill Versen 1973-74   6 shot put
Bob Watts 1957-58   1 long jump
  1958-59   2 long jump
Evan Weigand 2014-15 2A 7 4x400-meter relay
James White 2014-15 2A 7 4x400-meter relay
Chris Williams 1978-79 AA 3 120-yard high hurdles

Jacksonville (Illinois School for the Deaf)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1981-82 A 5 4x400-meter relay
  2006-07 A 3 4x100-meter relay
Clint Brewer 2005-06 A 8 300-meter intermediate hurdles
  2006-07 A 4 110-meter high hurdles
Jeff Brown 1979-80 A 6 high jump
Lacedrix Brown 2004-05 A 8 200-meter dash
  2005-06 A 2 long jump
      4 200-meter dash
  2006-07 A 2 long jump
      3 4x100-meter relay
      5 200-meter dash
Lance Brown 2006-07 A 6 400-meter dash
John Chudzikiwecz 1932-33   3 shot put
Mario Clopton 2006-07 A 3 4x100-meter relay
Dwayne Esper 2012-13 1A 2 200-meter dash
Orris Franklin 1929-30   4t 880-yard run
Andy Gabel 1996-97 A 3 high jump
      3 triple jump
Jordan Manges 2014-15 1A 5 400-meter dash
Kegan Mercer 2009-10 1A 9 long jump
  2010-11 1A 3 long jump
Willie Nelson 1983-84 A 3 triple jump
William Ortiga 2006-07 A 3 4x100-meter relay
Pierre Price 2006-07 A 3 4x100-meter relay
George Walnoha 1930-31   3 javelin throw
Shell Whitaker 1983-84 A 6t high jump

Jerseyville (Jersey)

Name Year Class Place Event
Don Bligh 1945-46   4 100-yard dash
Cannon 1934-35   2 880-yard run
  1935-36   4 880-yard run
Egelhoff 1922-23 B 4 javelin throw
  1923-24 B 4 javelin throw
Ben Flowers 2015-16 2A 5 1600-meter run
  2016-17 2A 5 1600-meter run
Hamblen 1937-38   4 high jump
Harris 1922-23 B 4t high jump
Craig Thurston 1980-81 AA 5t high jump
  1981-82 AA 6 high jump
Ryan Todd 2008-09 2A 2 1600-meter run
  2009-10 2A 1 800-meter run
Jeff Wooldridge 2008-09 2A 2 800-meter run

Johnsburg

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2013-14 2A 8 4x800-meter relay
  2014-15 2A 2 4x800-meter relay
Sam Blankenship 2013-14 2A 8 4x800-meter relay
  2014-15 2A 2 4x800-meter relay
Mark Gaura 2013-14 2A 8 4x800-meter relay
  2014-15 2A 2 4x800-meter relay
Jay Jackson 1982-83 A 7 3200-meter run
Noah Miller 2013-14 2A 8 4x800-meter relay
  2014-15 2A 2 4x800-meter relay
Steve Seydel 2008-09 2A 5 400-meter dash
Matt Stelmasek 2013-14 2A 8 4x800-meter relay
  2014-15 2A 2 4x800-meter relay
  2015-16 2A 2 1600-meter run

Johnston City

Name Year Class Place Event
G. Bundren 1927-28   1t pole vault
Dan Farmer 2011-12 1A 1 400-meter dash
      1 200-meter dash
      8 100-meter dash
L. Garrett 1931-32   2 1-mile run
Wendell Grant 1959-60   1 120-yard high hurdles
Luca Gualdoni 2016-17 1A 6 long jump
Kaska 1929-30   3t pole vault
James Norwood 1936-37   5 200-yard low hurdles
Chris Shoaff 1982-83 A 2 400-meter dash
  1983-84 A 2 400-meter dash
Yates 1933-34   5t high jump
  1934-35   3t high jump
  1935-36   3 long jump
      3 high jump

Joliet (Catholic Academy)

Name Year Class Place Event
Joe Mahalick 2003-04 AA 6 800-meter run
Kurt Schneider 1982-83 AA 5 discus throw
Luke Stenberg 2000-01 AA 3 100-meter dash
      7 200-meter dash
Chris Vantassel 1996-97 AA 2 long jump

Joliet (Central)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1990-91 AA 6 4x400-meter relay
  1992-93 AA 5 4x400-meter relay
      4 4x200-meter relay
Jeep Bales 1986-87 AA 5 300-meter low hurdles
Ryan Connor 2013-14 3A 6 discus throw
      8 shot put
Al Crusoe 1964-65   4 440-yard dash
Craig Easley 1980-81 AA 4 110-meter high hurdles
Steve Martin 1973-74   5 triple jump
  1974-75 AA 4 long jump
Favio Nunez 2012-13 3A 7 discus throw
  2013-14 3A 8 discus throw
Mike Poloskey 1985-86 AA 5 discus throw
  1986-87 AA 6 shot put
Darrell Stuckey 1987-88 AA 7 800-meter run
Phil Whitehead 1985-86 AA 4 110-meter high hurdles

Joliet (East)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 AA 2 880-yard relay
      3 440-yard relay
  1975-76 AA 5 440-yard relay
Art Baker 1975-76 AA 7 long jump
Tim Graf 1974-75 AA 2 100-yard dash
  1975-76 AA 4 220-yard dash
      1 100-yard dash
Tim Herring 1977-78 AA 2 triple jump
Larry Thompson 1976-77 AA 5 880-yard run

Joliet (Twp.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1914-15 A 3 880-yard relay
  1915-16 A 1 880-yard relay
  1925-26   3t 880-yard relay
  1928-29   5t 880-yard relay
  1946-47   5 880-yard relay
  1947-48   2 880-yard relay
  1951-52   3 880-yard relay
  1993-94 AA 7 4x400-meter relay
  1996-97 AA 5 4x400-meter relay
      2 4x100-meter relay
  2003-04 AA 7 4x200-meter relay
Leland Airs 1936-37   4 100-yard dash
  1937-38   5 220-yard dash
Nathan Atkinson 1995-96 AA 1 long jump
  1996-97 AA 2 4x100-meter relay
Charles Baldon 1947-48   5 440-yard dash
Augie Beltzner 1929-30   3t pole vault
  1930-31   1t pole vault
  1931-32   1t pole vault
Steve Blackmon 1996-97 AA 2 4x100-meter relay
      5 4x400-meter relay
Charles Bray 1952-53   5 220-yard dash
      5 100-yard dash
Charles Brown 1956-57   5 1-mile run
William Brown 1935-36   4 1-mile run
C. Davis 1894-95   2 1-mile bicycle
Merritt Giffin 1905-06   1 discus throw
  1906-07   1 discus throw
  1907-08   4h 880-yard run
      1 discus throw
      4 shot put
Kurvin Giles 2003-04 AA 4 200-meter dash
      7 4x200-meter relay
Earl Gilfillan 1914-15 A 2 220-yard low hurdles
      1 120-yard high hurdles
  1915-16 A 2 discus throw
      1 120-yard high hurdles
      1 880-yard relay
R. Hargraves 1913-14 A 4 100-yard dash
  1914-15 A 4 100-yard dash
      2 220-yard dash
  1915-16 A 2 100-yard dash
      1 50-yard dash
      1 880-yard relay
Mike Hester 1997-98 AA 2 110-meter high hurdles
Bill Jacobs 1915-16 A 1 880-yard relay
      1 440-yard dash
Kallman 1915-16 A 1 880-yard relay
Tommie Kirk 1995-96 AA 3 200-meter dash
  1996-97 AA 5 4x400-meter relay
      2 4x100-meter relay
      3 100-meter dash
Mike Knight 1996-97 AA 2 4x100-meter relay
Bob Lawson 1927-28   4 1-mile run
Marcus Mars 1993-94 AA 4 200-meter dash
A. Mason 1915-16 A 4 880-yard run
Perry McClure 1924-25 A 3t discus throw
Tristan McKinnis 2003-04 AA 7 triple jump
Dwight McNally 1904-05   1h 440-yard dash
  1905-06   1h 440-yard dash
W. Meyer 1915-16 A 3 hammer throw
Derrick Moore 1996-97 AA 5 4x400-meter relay
Dante Morrow 2001-02 AA 5 100-meter dash
Cameron Nesbitt 2003-04 AA 7 4x200-meter relay
Bill Oldani 1928-29   4 440-yard dash
Borgia Orlovich 1924-25 A 1 440-yard dash
Rodney Parker 1999-00 AA 6 shot put
Benny Phillips 1996-97 AA 5 4x400-meter relay
Ernie "Pug" Rentner 1928-29   2 discus throw
Ray Richardson 2003-04 AA 7 4x200-meter relay
H. Smith 1914-15 A 2 50-yard dash
      3 100-yard dash
Bob Stephen 1929-30   3 shot put
  1930-31   1 shot put
      2 discus throw
  1931-32   2 discus throw
      1 shot put
Roger Swank 1947-48   4 440-yard dash
Donnell Taylor 2003-04 AA 7 4x200-meter relay
      9 100-meter dash
Dave Walton 1949-50   4 440-yard dash
  1950-51   5 440-yard dash
Allen Ward 1924-25 A 4 220-yard low hurdles
Leroy Wilhelmi 1922-23 A 5 javelin throw
      5t high jump

Joliet (West)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1983-84 AA 6 4x100-meter relay
  1986-87 AA 7 4x100-meter relay
  1987-88 AA 1 4x100-meter relay
      6 4x400-meter relay
  1989-90 AA 6 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
      1 4x400-meter relay
  1990-91 AA 8 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
  2010-11 3A 7 4x200-meter relay
      8 4x100-meter relay
  2011-12 3A 9 4x100-meter relay
Felix Adams 1983-84 AA 8 triple jump
Tom Anderson 1987-88 AA 1 4x100-meter relay
Steven Austin 2010-11 3A 8 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
  2011-12 3A 9 4x100-meter relay
Bob Cipolle 1968-69   3 120-yard high hurdles
Terry Collins 1989-90 AA 1 4x400-meter relay
      1 110-meter high hurdles
      3 300-meter intermediate hurdles
  1990-91 AA 2 110-meter high hurdles
Charles Dixon 1987-88 AA 1 4x100-meter relay
Calvin Edwards 2010-11 3A 7 4x200-meter relay
      8 100-meter dash
      8 4x100-meter relay
      9 200-meter dash
  2011-12 3A 9 4x100-meter relay
      2 100-meter dash
      2 200-meter dash
John Foskett 1988-89 AA 1 pole vault
  1989-90 AA 2 pole vault
Derrick Foster 1983-84 AA 5 high jump
  1984-85 AA 7 high jump
Kameron Hargrove 2011-12 3A 9 4x100-meter relay
Bob Hertel 1970-71   6 120-yard high hurdles
Charles Hogue 1983-84 AA 4 100-meter dash
Paul Jones 1984-85 AA 4 long jump
      3 triple jump
  1985-86 AA 2 long jump
      4 triple jump
Darnell Jordan 1989-90 AA 6 400-meter dash
      1 4x400-meter relay
Steve Kelly 1986-87 AA 3 400-meter dash
  1987-88 AA 1 100-meter dash
      1 400-meter dash
      1 4x100-meter relay
Tony Marion 1988-89 AA 7 high jump
  1989-90 AA 2 high jump
Terry Matichak 1978-79 AA 8 long jump
Stan Mazon 1965-66   6 440-yard dash
Anthony McCullough 2010-11 3A 8 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Brian Phillips 1980-81 AA 3 discus throw
Dan Reinhardt 1976-77 AA 4 discus throw
Mike Richards 1989-90 AA 1 4x400-meter relay
Korey Rogers 2011-12 3A 9 4x100-meter relay
Jon Smith 2010-11 3A 7 4x200-meter relay
      8 4x100-meter relay
Rich Walters 1988-89 AA 7 400-meter dash
Rich Waters 1987-88 AA 1 4x100-meter relay
  1989-90 AA 1 4x400-meter relay
Gary Woolford 1970-71   3 180-yard low hurdles
  1971-72   1 120-yard high hurdles
      3 180-yard low hurdles

Joy

Name Year Class Place Event
L. Bridgeford 1914-15 B 3 pole vault
      3 220-yard low hurdles
Eckhart 1922-23 B 2 discus throw
  1923-24 B 3 discus throw
Hesse 1929-30   2 shot put
Morrow 1919-20 B 3 high jump
Steele 1919-20 B 2 220-yard low hurdles
Walgren 1930-31   5 220-yard low hurdles

Joy (Westmer)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1991-92 A 4 4x800-meter relay
Brian Dennison 1984-85 A 4 shot put
  1985-86 A 8 discus throw
      2 shot put
Keith Lincoln 2004-05 A 9 110-meter high hurdles
Tim Long 1985-86 A 7 800-meter run