Boys Track & Field Medalists

* Last updated at 7:36 pm on Sunday, September 17, 2017

Print this page

Cabery

Name Year Class Place Event
C. Miller 1914-15 B 2 long jump

Cahokia (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1998-99 AA 6 4x400-meter relay
      7 4x800-meter relay
  1999-00 AA 3 4x800-meter relay
      4 4x400-meter relay
  2004-05 AA 3 4x100-meter relay
      3 4x400-meter relay
      2 4x200-meter relay
  2005-06 AA 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
      2 4x400-meter relay
  2006-07 AA 3 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
      2 4x400-meter relay
  2007-08 AA 3 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2008-09 2A 9 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
      7 4x400-meter relay
  2009-10 2A 8 4x800-meter relay
      2 4x100-meter relay
      4 4x400-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2010-11 2A 8 4x800-meter relay
      1 4x400-meter relay
  2011-12 2A 1 4x400-meter relay
      2 4x800-meter relay
      2 4x200-meter relay
  2012-13 2A 9 4x200-meter relay
      3 4x400-meter relay
      5 4x800-meter relay
      3 4x100-meter relay
  2013-14 2A 3 4x800-meter relay
      1 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
      1 4x400-meter relay
  2014-15 2A 1 4x800-meter relay
      1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
      1 4x400-meter relay
  2015-16 2A 1 4x400-meter relay
      3 4x200-meter relay
      1 4x800-meter relay
      1 4x100-meter relay
  2016-17 2A 2 4x200-meter relay
Daniall Akins 2013-14 2A 9 shot put
  2014-15 2A 2 shot put
Keveion Akins 2013-14 2A 2 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
  2014-15 2A 2 200-meter dash
      1 4x200-meter relay
      2 100-meter dash
      1 4x100-meter relay
Terron Armstead 2008-09 2A 1 shot put
Kenny Ball 2009-10 2A 4 4x400-meter relay
  2010-11 2A 1 4x400-meter relay
  2011-12 2A 2 4x200-meter relay
      1 4x400-meter relay
Joshua Bell 2010-11 2A 8 300-meter intermediate hurdles
McKinley Bell 2015-16 2A 5 shot put
Aaron Blanks 1995-96 AA 4 high jump
Marlin Brady 2010-11 2A 4 400-meter dash
      1 4x400-meter relay
      8 4x800-meter relay
  2011-12 2A 1 4x400-meter relay
      1 400-meter dash
      2 4x800-meter relay
  2012-13 2A 5 4x800-meter relay
      3 4x400-meter relay
      1 400-meter dash
  2013-14 2A 1 4x400-meter relay
Shannon Cannon 2006-07 AA 3 4x100-meter relay
Vernon Carter 2008-09 2A 3 triple jump
      3 4x200-meter relay
  2009-10 2A 8 300-meter intermediate hurdles
      1 triple jump
      3 long jump
  2010-11 2A 1 triple jump
      3 long jump
      2 300-meter intermediate hurdles
      7 110-meter high hurdles
Chrishawn Crosby 2014-15 2A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
  2015-16 2A 1 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Sorrell Darrough 1999-00 AA 3 4x800-meter relay
London Davis 2006-07 AA 6 shot put
  2007-08 AA 9 discus throw
      3 shot put
Therone Devine 2004-05 AA 3 4x400-meter relay
  2006-07 AA 1 4x200-meter relay
      2 4x400-meter relay
Donald Dismuke 2004-05 AA 3 triple jump
Donald Dismukes 2005-06 AA 2 triple jump
Darien Donald 2005-06 AA 2 4x400-meter relay
      2 400-meter dash
  2006-07 AA 2 400-meter dash
      2 4x400-meter relay
  2007-08 AA 3 4x100-meter relay
      9 200-meter dash
      1 400-meter dash
Roderick Dotts 1997-98 AA 7 400-meter dash
  1998-99 AA 6 4x400-meter relay
      7 4x800-meter relay
  1999-00 AA 3 4x800-meter relay
      4 4x400-meter relay
Dorian Douglas 1999-00 AA 4 triple jump
  2000-01 AA 2 triple jump
Shayeen Edwards 2012-13 2A 9 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
Erwin Fridge 2009-10 2A 3 shot put
Shunn Grace 2016-17 2A 4 triple jump
Gabriel Guffey 2015-16 2A 1 4x800-meter relay
Deanthony Henderson 2008-09 2A 9 300-meter intermediate hurdles
      4 110-meter high hurdles
Alan Hibbler 1979-80 AA 3 triple jump
Gary Hickman 2011-12 2A 8 300-meter intermediate hurdles
      9 long jump
  2012-13 2A 5 300-meter intermediate hurdles
      2 110-meter high hurdles
  2013-14 2A 2 300-meter intermediate hurdles
      1 110-meter high hurdles
Quinntarius Hill 2009-10 2A 2 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Quinntarrius Hill 2008-09 2A 9 200-meter dash
      3 4x200-meter relay
      9 4x100-meter relay
Martavis Hines 2004-05 AA 3 4x400-meter relay
  2005-06 AA 2 300-meter intermediate hurdles
Richard Horne 2006-07 AA 2 4x400-meter relay
Jimmie Hunt 2008-09 2A 9 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
      7 4x400-meter relay
  2009-10 2A 3 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
Exzaybion Jackson 2004-05 AA 2 4x200-meter relay
      3 4x400-meter relay
      3 4x100-meter relay
  2005-06 AA 2 4x400-meter relay
  2006-07 AA 2 4x400-meter relay
  2007-08 AA 3 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Kali Jackson 2004-05 AA 1 triple jump
      7 long jump
  2005-06 AA 9 high jump
      1 long jump
Antwan Jones 1998-99 AA 7 4x800-meter relay
Keith Kimbro 2007-08 AA 3 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
  2008-09 2A 3 4x200-meter relay
      9 4x100-meter relay
  2009-10 2A 2 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Karl King 2001-02 AA 1 triple jump
Mike Lewis 1998-99 AA 7 4x800-meter relay
      6 4x400-meter relay
      5 800-meter run
  1999-00 AA 2 800-meter run
      4 4x400-meter relay
      3 4x800-meter relay
Tyran Lyons 2012-13 2A 9 4x200-meter relay
      3 4x400-meter relay
      3 4x100-meter relay
  2013-14 2A 3 4x800-meter relay
      1 4x400-meter relay
  2014-15 2A 5 400-meter dash
      1 4x400-meter relay
      1 4x800-meter relay
  2015-16 2A 1 4x800-meter relay
      1 4x400-meter relay
      5 400-meter dash
Chris McGee 2013-14 2A 1 4x400-meter relay
      3 4x800-meter relay
  2014-15 2A 1 4x400-meter relay
      1 4x800-meter relay
  2015-16 2A 1 4x400-meter relay
      1 4x800-meter relay
      3 4x200-meter relay
Anthony McRoberts 2014-15 2A 5 triple jump
      3 high jump
  2015-16 2A 2 triple jump
      4 long jump
James Mitchell 1998-99 AA 6 4x400-meter relay
  1999-00 AA 4 4x400-meter relay
Jalon Monigan 2010-11 2A 8 4x800-meter relay
  2011-12 2A 2 4x200-meter relay
      1 4x400-meter relay
      2 4x800-meter relay
  2012-13 2A 5 4x800-meter relay
      3 4x400-meter relay
  2013-14 2A 3 4x800-meter relay
      2 triple jump
      1 4x400-meter relay
      2 4x200-meter relay
Mike Monigan 2011-12 2A 2 4x800-meter relay
  2012-13 2A 5 4x800-meter relay
  2013-14 2A 3 4x800-meter relay
Chris Moore 2011-12 2A 5 long jump
      2 triple jump
  2012-13 2A 2 triple jump
      2 long jump
      6 300-meter intermediate hurdles
Marvin Moore 2005-06 AA 2 4x400-meter relay
      1 4x200-meter relay
Carlton Moran 1999-00 AA 4 4x400-meter relay
Marquis Murray 2013-14 2A 1 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
  2014-15 2A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
      9 110-meter high hurdles
      1 4x400-meter relay
  2015-16 2A 3 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
  2016-17 2A 2 4x200-meter relay
      5 200-meter dash
Darren Payton 2009-10 2A 8 4x800-meter relay
  2010-11 2A 8 4x800-meter relay
      1 4x400-meter relay
  2011-12 2A 2 4x800-meter relay
      5 800-meter run
      1 4x400-meter relay
  2012-13 2A 3 4x400-meter relay
      5 4x800-meter relay
Antonio Pierce 2011-12 2A 4 high jump
  2012-13 2A 4 high jump
Desmond Pruitt 2009-10 2A 2 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Chris Raymond 2014-15 2A 1 4x800-meter relay
Elijah Rice 2016-17 2A 2 4x200-meter relay
Brandon Roberson 2015-16 2A 1 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2016-17 2A 6 400-meter dash
Korrion Session 2013-14 2A 5 300-meter intermediate hurdles
      5 110-meter high hurdles
      1 4x100-meter relay
  2014-15 2A 2 110-meter high hurdles
      4 300-meter intermediate hurdles
Chris Stanley 2014-15 2A 8 400-meter dash
      1 4x400-meter relay
      1 4x800-meter relay
  2015-16 2A 1 4x800-meter relay
      1 4x400-meter relay
Trey Story 2011-12 2A 2 4x200-meter relay
      6 100-meter dash
  2012-13 2A 3 4x100-meter relay
      2 200-meter dash
      9 4x200-meter relay
      4 100-meter dash
Sam Tate 1964-65   6 high jump
Andre Taylor 2004-05 AA 3 4x400-meter relay
Jalen Thomas 2011-12 2A 2 4x200-meter relay
Randall Thomas 2008-09 2A 7 4x400-meter relay
  2009-10 2A 4 4x400-meter relay
      8 4x800-meter relay
Ryan Tucker 2009-10 2A 8 4x800-meter relay
  2010-11 2A 8 4x800-meter relay
Seande Vinson 2014-15 2A 9 high jump
Andra Ward 2016-17 2A 3 triple jump
Ja'Mari Ward 2012-13 2A 9 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
      3 triple jump
      1 long jump
  2013-14 2A 1 4x100-meter relay
      1 triple jump
      2 long jump
      2 4x200-meter relay
  2014-15 2A 1 long jump
      1 triple jump
      1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
LaDerrick Ward 2008-09 2A 7 4x400-meter relay
      9 4x100-meter relay
      9 triple jump
      1 long jump
  2009-10 2A 6 long jump
      4 4x400-meter relay
  2010-11 2A 2 triple jump
      4 long jump
      1 4x400-meter relay
Lyjerrick Ward 2008-09 2A 7 4x400-meter relay
  2009-10 2A 4 4x400-meter relay
      8 4x800-meter relay
Tyron Ward 1998-99 AA 6 4x400-meter relay
      7 4x800-meter relay
  1999-00 AA 3 4x800-meter relay
Keondre Wells 2015-16 2A 1 4x400-meter relay
      1 4x100-meter relay
  2016-17 2A 2 4x200-meter relay
Darreon West 2016-17 2A 2 4x200-meter relay
Greg Williams 2004-05 AA 2 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
  2005-06 AA 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
      2 4x400-meter relay
Jerdo Williams 2004-05 AA 3 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
  2005-06 AA 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
      2 100-meter dash
  2006-07 AA 1 4x200-meter relay
      7 100-meter dash
      3 4x100-meter relay
      6 200-meter dash
Earnest Winters 2005-06 AA 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
      1 200-meter dash
  2006-07 AA 3 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
      3 200-meter dash
  2007-08 AA 3 4x100-meter relay
      2 200-meter dash
      3 4x200-meter relay
Thomas Winters 2007-08 AA 3 4x200-meter relay
Clyde Young 2004-05 AA 2 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
  2005-06 AA 1 4x100-meter relay
      3 110-meter high hurdles
      3 long jump
  2006-07 AA 1 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
      6 110-meter high hurdles
      2 long jump

Cairo

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1909-10   3 1-mile relay
  1974-75 A 5 880-yard relay
  1981-82 A 4 4x100-meter relay
  1982-83 A 1 4x100-meter relay
      6 4x400-meter relay
  1983-84 A 1 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
      6 4x400-meter relay
  1984-85 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
      6 4x400-meter relay
  1986-87 A 8 4x100-meter relay
  1987-88 A 1 4x100-meter relay
      3 4x400-meter relay
  1988-89 A 1 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  1989-90 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
  1990-91 A 7 4x400-meter relay
      2 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
  1991-92 A 7 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
  1998-99 A 2 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Rudolph Alexander 1998-99 A 2 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Jamfert Barber 1991-92 A 1 4x100-meter relay
Don Box 1987-88 A 1 4x100-meter relay
Shawn Box 1984-85 A 1 4x200-meter relay
Andre Bryant 1998-99 A 7 4x200-meter relay
Eric Childs 1982-83 A 1 4x100-meter relay
      3 100-meter dash
  1983-84 A 8 200-meter dash
      4 100-meter dash
      1 4x100-meter relay
  1984-85 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
      1 200-meter dash
      1 100-meter dash
W.G. Cunningham 1893-94   1 long jump
      3 standing broad jump
      1 triple jump
Henry Davis 1974-75 A 5 330-yard low hurdles
Ron Davis 1983-84 A 6 triple jump
  1984-85 A 1 4x100-meter relay
  1985-86 A 6 triple jump
Lubeech Graves 1987-88 A 1 200-meter dash
      1 100-meter dash
      1 4x100-meter relay
  1988-89 A 1 4x100-meter relay
      1 100-meter dash
      1 200-meter dash
  1989-90 A 1 100-meter dash
      1 200-meter dash
      1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Zack Graves 1982-83 A 1 4x100-meter relay
  1983-84 A 1 4x100-meter relay
Darryl Harris 1984-85 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Deverin Hawkins 1986-87 A 8 200-meter dash
      3 100-meter dash
Deveron Hawkins 1984-85 A 1 4x200-meter relay
Orlandus Hill 1979-80 A 5 triple jump
Darin Hodge 1987-88 A 1 4x100-meter relay
Holderly 1903-04   3 discus throw
Jamie Holly 1998-99 A 2 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Gerald Ivy 1998-99 A 2 4x100-meter relay
Duane Johnson 1974-75 A 3 100-yard dash
  1975-76 A 8 100-yard dash
Mancie Johnson 1994-95 A 3 110-meter high hurdles
John Lewis 1990-91 A 8 long jump
      2 triple jump
  1991-92 A 8 110-meter high hurdles
      1 long jump
      1 triple jump
      1 4x100-meter relay
Pat Lewis 1986-87 A 5 110-meter high hurdles
Landall Long 1987-88 A 2 triple jump
      1 4x100-meter relay
  1988-89 A 1 4x100-meter relay
      2 triple jump
      2 long jump
  1989-90 A 2 triple jump
      2 long jump
      1 4x100-meter relay
Kerwin Lowe 1990-91 A 4 long jump
      3 200-meter dash
      2 100-meter dash
  1991-92 A 3 100-meter dash
      1 4x100-meter relay
Ted Lyons 1989-90 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
      4 long jump
Armone Mathews 1982-83 A 1 4x100-meter relay
Tyrone Nesby 1991-92 A 2 triple jump
  1992-93 A 1 long jump
      1 triple jump
  1993-94 A 2 long jump
      1 triple jump
Dan Oats 1991-92 A 1 4x100-meter relay
Thomas Robinson 1941-42   3 220-yard dash
L. Roche 1911-12   3h 880-yard run
Gary Sharp 1983-84 A 1 4x100-meter relay
  1984-85 A 1 4x100-meter relay
      3 100-meter dash
      4 400-meter dash
Vance Tuck 1998-99 A 1 triple jump
Ray Tuttle 1892-93   3 standing broad jump
Michael Weatherspoon 1989-90 A 1 4x200-meter relay
Mike Weatherspoon 1988-89 A 1 4x100-meter relay
Alvin Wiggins 1973-74   2 long jump
Al Williams 1982-83 A 1 4x100-meter relay
  1983-84 A 1 4x100-meter relay
      3 100-meter dash
      3 200-meter dash
Chauncey Williams 1992-93 A 4 shot put
Arthur Woods 1987-88 A 3 400-meter dash
  1988-89 A 1 4x100-meter relay
Byron Wright 1998-99 A 6 long jump
      2 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Kip Wright 1981-82 A 3 triple jump
  1982-83 A 3 110-meter high hurdles
      1 long jump
      1 triple jump
Lee Wright 1989-90 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay

Cairo (Sumner)

Name Year Class Place Event
Joseph Ivy 1944-45   1 440-yard dash

Calumet City (Thornton Fractional North)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2009-10 2A 3 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
  2011-12 3A 8 4x200-meter relay
      8 4x100-meter relay
Ogomide Adebanjo 2011-12 3A 8 4x100-meter relay
Aaron Baker 2010-11 2A 6 high jump
Adonis Barnes 2013-14 3A 9 300-meter intermediate hurdles
Brandon Carroll 2009-10 2A 1 4x200-meter relay
      8 110-meter high hurdles
      8 200-meter dash
      3 4x100-meter relay
  2010-11 2A 9 110-meter high hurdles
Nolan Dyer 2011-12 3A 8 4x200-meter relay
Claude Garrett 2011-12 3A 8 4x200-meter relay
      8 4x100-meter relay
Justin Higgenbotham 2008-09 3A 6 triple jump
Jesse Hubbard 2009-10 2A 2 110-meter high hurdles
Willie Knox 2006-07 AA 5 300-meter intermediate hurdles
Oluwaseyi Ogunleye 2009-10 2A 5 triple jump
Nikita Smith 2012-13 3A 8 110-meter high hurdles
Elijah Sofowora 2009-10 2A 3 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Devonte Stevenson 2011-12 3A 8 4x100-meter relay
      8 4x200-meter relay
Catrell Sykes 2009-10 2A 1 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
Avery Taylor 2015-16 3A 8 110-meter high hurdles
Marvell Thompson 2011-12 3A 8 4x200-meter relay
      8 4x100-meter relay
  2012-13 3A 7 200-meter dash
      8 400-meter dash
Denzel Washington 2009-10 2A 3 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay

Calumet City (Thornton Fractional)

Name Year Class Place Event
Robert Kickert 1946-47   2 120-yard high hurdles
R. Ruff 1948-49   4 1-mile run
E. Seidelman 1947-48   4t high jump
Tom Stokes 1945-46   2 100-yard dash
      2 220-yard dash

Cambridge

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2011-12 1A 9 4x400-meter relay
  2012-13 1A 6 4x400-meter relay
Bristol 1923-24 B 5 pole vault
Aaron Leander 2011-12 1A 9 4x400-meter relay
  2012-13 1A 6 4x400-meter relay
      4 triple jump
Shawn Maze 1992-93 A 2 high jump
Elisha McCreary 2011-12 1A 9 4x400-meter relay
  2012-13 1A 6 4x400-meter relay
Darren McDonough 1988-89 A 6 high jump
Kevin Miller 2011-12 1A 9 4x400-meter relay
Charlie Sullivan 2012-13 1A 6 4x400-meter relay
Matt Welch 2011-12 1A 9 4x400-meter relay
  2012-13 1A 6 4x400-meter relay

Camp Point (Central)

Name Year Class Place Event
Dyllan Bonk 2015-16 1A 5 300-meter intermediate hurdles
Nick Frese 2004-05 A 7 triple jump
  2005-06 A 3 triple jump
  2006-07 A 9 triple jump
Bryan Jefferson 2001-02 A 2 high jump
David Moellring 1986-87 A 7 300-meter low hurdles
Jeff Moore 1978-79 A 3 triple jump
Alger Saldana 2014-15 1A 9 long jump
Kelly Swift 1984-85 A 3 triple jump
Alex Walter 2010-11 1A 3 triple jump
  2011-12 1A 4 triple jump
Zach Wood 2006-07 A 6 high jump
  2008-09 1A 2 high jump
Tim Yates 1976-77 A 8 100-yard dash

Campbell Hill

Name Year Class Place Event
Appuhn 1938-39   3t high jump

Campbell Hill (Trico)

Name Year Class Place Event
Allen Deppe 1965-66   1 100-yard dash
      1 220-yard dash

Canton

Name Year Class Place Event
Derron Bishop 1988-89 AA 3 3200-meter run
Lucas Buckley 1996-97 AA 8 400-meter dash
  1997-98 AA 4 400-meter dash
Del Coleman 1954-55   4 100-yard dash
Matt Cook 2001-02 AA 4 shot put
  2003-04 AA 3 shot put
Jim Hardesty 1993-94 AA 4 discus throw
Rob Jennings 1979-80 AA 8 200-meter dash
Everett King 1938-39   2 javelin throw
Tom Krieger 1981-82 AA 8 800-meter run
Richard Lefebvre 1946-47   3 120-yard high hurdles
      1 200-yard low hurdles
Clinton Lloyd 1896-97   2 1-mile run
Bill Meyer 1953-54   3 long jump
Mark Moran 1894-95   1 standing broad jump
      1 shot put
  1895-96   3 shot put
      1 standing broad jump
Jic O'Neill 2009-10 1A 9 800-meter run
  2010-11 2A 5 1600-meter run
John Rafferty 1895-96   3 220-yard dash
Dallas Richardson 1997-98 AA 2 shot put
Carl Rohrer 1905-06   2h 880-yard run
      2h 440-yard dash
Tophill Simon 1920-21 A 2 shot put
  1921-22 A 2 shot put
      1 javelin throw
Jimmie Smith 2009-10 1A 1 200-meter dash
      2 100-meter dash
Zach Wiedeman 2009-10 1A 9 1600-meter run
      8 800-meter run
Tom Zaborac 1943-44   3 220-yard dash

Carbondale (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1929-30   5t 880-yard relay
  2008-09 2A 5 4x400-meter relay
  2009-10 2A 7 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
Michel Andre 2012-13 2A 8 high jump
Chris Ashton 1999-00 AA 7 800-meter run
Matt Blaise 2008-09 2A 5 4x400-meter relay
Karl Borgsmiller 2008-09 2A 5 4x400-meter relay
  2009-10 2A 2 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  2010-11 2A 7 200-meter dash
E. Bricker 1925-26   2 discus throw
Brown 1929-30   3 javelin throw
Kelly Brown 1997-98 AA 6 triple jump
Lucas Cherry 2008-09 2A 2 3200-meter run
Jemell Clark 2000-01 AA 6 long jump
Kendell Edwards 2009-10 2A 7 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
Seth Erickson 2008-09 2A 5 4x400-meter relay
  2009-10 2A 2 4x200-meter relay
      6 200-meter dash
      7 4x100-meter relay
Garner 1928-29   2 50-yard dash
Heller 1934-35   2 javelin throw
Godfrey Kawewe 2008-09 2A 5 4x400-meter relay
      1 800-meter run
Kimmel 1923-24 B 5 shot put
Tayvonne Landry 2013-14 2A 4 400-meter dash
      3 200-meter dash
Jeremy Lomax 2009-10 2A 7 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
Felipe Martin 1981-82 AA 5 triple jump
Tover Moore 1951-52   3t pole vault
Nesbit 1915-16 B 1 100-yard dash
Tony Penn 1992-93 AA 4 triple jump
Mike Petrone 2001-02 AA 2 high jump
  2002-03 AA 1 high jump
Roy Ragsdale 1941-42   4 200-yard low hurdles
Ry Schmidt 2013-14 2A 3 discus throw
Sam Sikon 2013-14 2A 4 discus throw
      2 shot put
  2014-15 2A 1 discus throw
      1 shot put
  2015-16 2A 1 discus throw
      1 shot put
  2016-17 2A 1 shot put
      2 discus throw
DeAndre Smith 2008-09 2A 9 discus throw
Jim Sullivan 1979-80 AA 3 pole vault
Wilson 1915-16 B 3 long jump
Wright 1927-28   2 100-yard dash
      1 50-yard dash

Carbondale (University)

Name Year Class Place Event
Joseph McLafferty 1946-47   2 1-mile run

Carlinville

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1924-25 B 2 880-yard relay
  1978-79 A 8 2-mile relay
  1981-82 A 7 4x800-meter relay
  1983-84 A 7 4x400-meter relay
      8 4x100-meter relay
  1984-85 A 2 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
  1986-87 A 6 4x200-meter relay
  1996-97 A 2 4x800-meter relay
  1999-00 A 3 4x400-meter relay
      7 4x200-meter relay
  2006-07 A 9 4x200-meter relay
  2007-08 A 6 4x200-meter relay
      6 4x400-meter relay
  2009-10 1A 9 4x800-meter relay
Aaron Archibee 2003-04 A 7 800-meter run
Howard Baird 1919-20 B 1 1-mile run
T J Bouillon 2007-08 A 8 pole vault
Daniel Card 2016-17 1A 9 discus throw
Steve Carr 1994-95 A 2 triple jump
Amit Chopra 1995-96 A 7 long jump
  1996-97 A 4 triple jump
      3 long jump
John Cies 1939-40   5 120-yard high hurdles
Greg Davis 2006-07 A 9 4x200-meter relay
      7 110-meter high hurdles
  2007-08 A 4 110-meter high hurdles
      4 300-meter intermediate hurdles
      6 4x400-meter relay
Danny Delaney 2009-10 1A 9 4x800-meter relay
      2 1600-meter run
Jack Denby 2011-12 1A 4 pole vault
  2013-14 1A 1 pole vault
Tim Dixon 1983-84 A 8 300-meter low hurdles
      8 110-meter high hurdles
Earl Donahue 1919-20 B 3h 440-yard dash
Henry Eichen 1921-22 B 4h 440-yard dash
Doug Gardner 1999-00 A 3 800-meter run
      3 4x400-meter relay
John Genta 1996-97 A 2 4x800-meter relay
Arthur Gieselking 1910-11   2t high jump
Hans Grothaus 1999-00 A 3 4x400-meter relay
      7 4x200-meter relay
Tony Jenkins 1977-78 A 7 shot put
Karl Kerstein 1921-22 B 3 discus throw
Jeff Klaus 1999-00 A 7 4x200-meter relay
      3 4x400-meter relay
Kyle Kleeman 2011-12 1A 6 triple jump
  2012-13 1A 7 triple jump
      5 high jump
Bill Knoop 1924-25 B 2 50-yard dash
      1 220-yard dash
Cory Landon 2013-14 1A 7 1600-meter run
  2014-15 1A 8 1600-meter run
  2015-16 1A 2 1600-meter run
      4 800-meter run
Jason Landon 2016-17 1A 7 800-meter run
Truman Landon 1921-22 B 2 120-yard high hurdles
Kevin Lapp 2009-10 1A 9 4x800-meter relay
Albert Lee 1936-37   5 100-yard dash
      2 200-yard low hurdles
Leland "Tiny" Lewis 1922-23 B 1 shot put
      3 120-yard high hurdles
  1923-24 B 1 shot put
      1 discus throw
Chris Link 1998-99 A 4 triple jump
Brandon Little 2003-04 A 5 110-meter high hurdles
Brian Little 1990-91 A 6 110-meter high hurdles
Bryan Lusk 1995-96 A 5 shot put
  1996-97 A 8 shot put
Dean McKee 1958-59   3t high jump
Edwin Mieher 1919-20 B 1h 880-yard run
Kevin Nafziger 1979-80 A 7 discus throw
Kurt Nafziger 1974-75 A 5 triple jump
  1975-76 A 5 triple jump
Brett Nejmanowski 1996-97 A 2 4x800-meter relay
Steve Newman 1977-78 A 3 880-yard run
Joe Olowich 1924-25 B 2 javelin throw
Ed Phelps 1922-23 B 2h 880-yard run
  1923-24 B 1h 880-yard run
Allen Pierce 1924-25 B 5 120-yard high hurdles
      4 220-yard low hurdles
David Rhoads 1999-00 A 7 4x200-meter relay
      3 4x400-meter relay
      9 100-meter dash
Babatunde Ridley 1993-94 A 6 200-meter dash
      6 long jump
  1994-95 A 1 triple jump
      1 long jump
      2 100-meter dash
      2 200-meter dash
  1995-96 A 1 triple jump
      1 long jump
      1 200-meter dash
      1 100-meter dash
Josh Rives 2007-08 A 6 4x400-meter relay
      6 4x200-meter relay
  2009-10 1A 9 4x800-meter relay
      8 400-meter dash
Mike Ruyle 2007-08 A 6 4x200-meter relay
      6 4x400-meter relay
Andrew Schroeder 2006-07 A 9 4x200-meter relay
Darnell Scott 2006-07 A 9 4x200-meter relay
  2007-08 A 6 4x200-meter relay
Dink Simmons 2002-03 A 4 long jump
  2003-04 A 7 long jump
  2004-05 A 3 long jump
Raymond Skinner 1924-25 B 4 high jump
Luke Smith 1996-97 A 2 4x800-meter relay
Matt Smith 1996-97 A 2 4x800-meter relay
Kilian Sottoriva 2009-10 1A 9 4x800-meter relay
Billy Sprague 1999-00 A 7 4x200-meter relay
David Stephenson 2000-01 A 8 high jump
  2001-02 A 9 high jump
Steve Vaughn 1990-91 A 7 shot put
  1991-92 A 8 shot put
Dennis Villasenor 1982-83 A 5 shot put
  1983-84 A 6 shot put
Chris Walker 2007-08 A 6 4x400-meter relay
      3 300-meter intermediate hurdles
      2 110-meter high hurdles
Dane Walker 2006-07 A 9 4x200-meter relay
  2007-08 A 6 4x200-meter relay
Tollie Whitler 1967-68   5 high jump
Danny Wills 1996-97 A 5 110-meter high hurdles
Glenn Wills 1920-21 B 3 220-yard low hurdles
      3 long jump
      3 javelin throw
  1921-22 B 3 shot put
Mark Woods 2007-08 A 4 discus throw
Phil Wynn 1957-58   4 long jump
Alvin Young 1920-21 B 1 high jump

Carlock

Name Year Class Place Event
Orville Carlock 1924-25 B 4 discus throw

Carlyle

Name Year Class Place Event
Charlie Baltimore 1995-96 A 2 100-meter dash
  1997-98 A 1 200-meter dash
      1 100-meter dash
Karl Beckemeyer 1925-26   1 440-yard dash
  1926-27   2 440-yard dash
Harry Helm 1941-42   4 discus throw
      4 shot put
Leo Johnson 1905-06   2t pole vault
Clint McGaffigan 1904-05   2h 440-yard dash
Loyd Sharp 1905-06   3t high jump
Stevenson 1904-05   2 long jump

Carmi

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1975-76 A 5 1-mile relay
  1976-77 A 4 1-mile relay
Jack Bonneli 1938-39   2 100-yard dash
Eric Dixon 1988-89 A 6 200-meter dash
      3 400-meter dash
Roy Miller 1954-55   4t high jump
Mitch Russell 1986-87 A 3 800-meter run
  1987-88 A 2 800-meter run
      2 1600-meter run
Trevor Weaver 1988-89 A 7 300-meter intermediate hurdles
Jason Zieren 1990-91 A 6 3200-meter run

Carmi (C.-White County)

Name Year Class Place Event
Michael Brown 2011-12 1A 9 1600-meter run
      7 800-meter run
  2012-13 1A 1 800-meter run
  2013-14 1A 1 800-meter run
Daryl Simmons 2003-04 A 3 discus throw
Kevin Wolff 2001-02 A 5 long jump
Jason Zieren 1991-92 A 1 3200-meter run
      6 1600-meter run
  1992-93 A 1 3200-meter run
      2 1600-meter run

Carol Stream (Glenbard North)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1999-00 AA 9 4x800-meter relay
  2003-04 AA 3 4x100-meter relay
      9 4x400-meter relay
      4 4x200-meter relay
Quintin Bailey 2003-04 AA 3 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
      9 4x400-meter relay
Ryan Bennett 1998-99 AA 8 100-meter dash
  1999-00 AA 4 100-meter dash
  2000-01 AA 9 200-meter dash
Bryan Bescher 2003-04 AA 9 4x400-meter relay
Tom Cicero 1995-96 AA 3 high jump
Dave Cobian 1999-00 AA 9 4x800-meter relay
James Crowe 1993-94 AA 6t high jump
Ryan Diem 1995-96 AA 6 shot put
  1996-97 AA 1 shot put
Eric Duda 1998-99 AA 4 800-meter run
Dustin Guevara 1999-00 AA 9 4x800-meter relay
Mike Horejs 2003-04 AA 3 4x100-meter relay
Jace James 2016-17 3A 4 110-meter high hurdles
Dan Jones 1999-00 AA 9 4x800-meter relay
Matt Kaufmann 1999-00 AA 9 4x800-meter relay
Jay Maxwell 1973-74   3 120-yard high hurdles
Paris Miller 2016-17 3A 6 110-meter high hurdles
Chris Purifoye 2001-02 AA 7 400-meter dash
  2002-03 AA 5 400-meter dash
Dan Rinenbach 1991-92 AA 8 long jump
Kevin Schwiekle 2004-05 AA 6 high jump
Jordan Simmons 2011-12 3A 5 100-meter dash
Tom Stacey 2008-09 3A 3 pole vault
Dan Volpe 2003-04 AA 4 4x200-meter relay
Qubia Walls 2003-04 AA 4 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
      9 4x400-meter relay
Brandon Weston 2003-04 AA 9 4x400-meter relay
      3 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
David Zabel 1995-96 AA 3 3200-meter run
  1996-97 AA 7 3200-meter run

Carpentersville (Crown)

Name Year Class Place Event
Mark Kellar 1969-70   3 discus throw
Mike Markowitz 1968-69   5 pole vault

Carpentersville (Dundee-Crown)

Name Year Class Place Event
Ardian Asani 2010-11 3A 3 long jump
Mike Buhrow 1983-84 AA 7 1600-meter run
  1984-85 AA 2 800-meter run
Barry Drews 2002-03 AA 8 high jump
Nathan Prom 2009-10 3A 2 800-meter run
Tom Zozokos 2004-05 AA 4 300-meter intermediate hurdles
  2005-06 AA 4 300-meter intermediate hurdles

Carrier Mills

Name Year Class Place Event
Hitchcock 1931-32   2 880-yard run
Eugene Payton 1932-33   4 220-yard dash
  1933-34   3 100-yard dash
      2 220-yard dash

Carrollton

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1919-20 B 3 880-yard relay
  1920-21 B 3 880-yard relay
  1975-76 A 5 440-yard relay
      5 880-yard relay
Kraig Garber 1997-98 A 4 long jump
Richard Giller 1919-20 B 4 220-yard low hurdles
      1 120-yard high hurdles
Bob Havelka 1957-58   5 120-yard high hurdles
Dawson Hillis 2010-11 1A 9 discus throw
Irwin Johnson 1920-21 B 3 120-yard high hurdles
Cody Leonard 2013-14 1A 6 high jump
Jack McDonald 1920-21 B 2t pole vault
George McDonough 1924-25 B 1 100-yard dash
      1 120-yard high hurdles
Paul Schroeder 1920-21 B 3h 880-yard run
Delburt Short 1919-20 B 1h 440-yard dash
  1920-21 B 4h 440-yard dash
Lyndell Smith 1951-52   5t high jump
Gale Staples 1948-49   4t pole vault

Carterville

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1977-78 A 5 1-mile relay
  1978-79 A 8 440-yard relay
  1988-89 A 8 4x800-meter relay
  1992-93 A 2 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2000-01 A 4 4x800-meter relay
  2001-02 A 2 4x800-meter relay
Ryan Aird 1998-99 A 8 triple jump
Chris Aschemann 2011-12 1A 3 discus throw
Aaron Craig 2000-01 A 5 pole vault
Matt Crain 1987-88 A 7 long jump
  1988-89 A 6 long jump
Jesse Danley 2000-01 A 4 4x800-meter relay
  2001-02 A 2 4x800-meter relay
Jeff Dusch 2000-01 A 4 4x800-meter relay
  2001-02 A 2 4x800-meter relay
Dempsey Farr 1991-92 A 3 800-meter run
  1992-93 A 8 800-meter run
Dan Frey 2009-10 1A 5 triple jump
  2010-11 1A 6 triple jump
Ryan Gullett 1996-97 A 7 shot put
Ethan Hampton 2000-01 A 4 4x800-meter relay
Tyler Harrell 2005-06 A 5 long jump
Andrew Houston 1999-00 A 5 discus throw
Kent Howerton 1981-82 A 5 300-meter low hurdles
Kevin Howerton 1981-82 A 3 110-meter high hurdles
Travis Kidd 2012-13 1A 7 high jump
Austin Knight 2016-17 2A 6 1600-meter run
Ryan Lovelace 1992-93 A 3 pole vault
  1993-94 A 3 pole vault
  1994-95 A 2 pole vault
Jim Mulvany 1985-86 A 4 300-meter low hurdles
Derek Naylor 2000-01 A 4 4x800-meter relay
  2001-02 A 2 4x800-meter relay
Trevor Poore 2004-05 A 3 high jump
  2005-06 A 2 high jump
Ron Rains 1983-84 A 8 pole vault
Chad Reynolds 1995-96 A 2 pole vault
  1996-97 A 3 pole vault
B.J. Thompson 2005-06 A 4 triple jump
Zach Watson 2010-11 1A 6 high jump
F. Williams 1932-33   4 shot put
Kyle Williams 2001-02 A 2 4x800-meter relay

Carthage

Name Year Class Place Event
Ben Jefferson 1994-95 A 8 100-meter dash
  1995-96 A 7 100-meter dash
  1996-97 A 7 100-meter dash

Carthage (Hancock Central)

Name Year Class Place Event
Richard Boyer 1978-79 A 6 220-yard dash
      6 100-yard dash
John Harrison 1979-80 A 6t pole vault
Bill Lawson 1974-75 A 3 triple jump
      1 pole vault

Carthage (Illini West)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2009-10 1A 4 4x100-meter relay
  2010-11 1A 1 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2014-15 1A 5 4x100-meter relay
  2015-16 1A 5 4x100-meter relay
  2016-17 1A 1 4x800-meter relay
      2 4x400-meter relay
Connor Artman 2014-15 1A 5 4x100-meter relay
  2015-16 1A 5 4x100-meter relay
      7 300-meter intermediate hurdles
      4 long jump
  2016-17 1A 1 long jump
      2 4x400-meter relay
      4 300-meter intermediate hurdles
      3 110-meter high hurdles
Jacob Bryan 2016-17 1A 3 800-meter run
      1 4x800-meter relay
      4 1600-meter run
      2 4x400-meter relay
Dustin Carlisle 2009-10 1A 4 4x100-meter relay
Cody Carson 2010-11 1A 3 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
Chase Grainger 2016-17 1A 1 4x800-meter relay
Clayton Grainger 2016-17 1A 1 4x800-meter relay
Kayden Guymon 2009-10 1A 4 4x100-meter relay
  2010-11 1A 1 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Spencer Kirkenslager 2010-11 1A 3 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
Cayden Kirkham 2016-17 1A 1 4x800-meter relay
      2 4x400-meter relay
Carson McKee 2014-15 1A 5 4x100-meter relay
  2015-16 1A 5 4x100-meter relay
Dade McKee 2009-10 1A 4 4x100-meter relay
Blaze Murfin 2013-14 1A 2 discus throw
  2014-15 1A 1 shot put
      2 discus throw
Jace Norman 2014-15 1A 5 4x100-meter relay
  2015-16 1A 5 4x100-meter relay
      4 high jump
  2016-17 1A 3 high jump
      2 4x400-meter relay
Jacob Sholl 2012-13 1A 3 200-meter dash
  2013-14 1A 4 100-meter dash
      1 200-meter dash
  2014-15 1A 5 4x100-meter relay
      7 100-meter dash
      1 400-meter dash
      2 200-meter dash
Kyle Tanner 2015-16 1A 5 4x100-meter relay
Ser Whitaker 2009-10 1A 4 4x100-meter relay
      2 110-meter high hurdles
      2 300-meter intermediate hurdles
  2010-11 1A 1 4x100-meter relay
      1 300-meter intermediate hurdles
      3 4x200-meter relay

Cary (C.-Grove)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2014-15 3A 9 4x400-meter relay
Chad Asprooth 1996-97 AA 6 200-meter dash
Josh Freeman 2011-12 3A 1 discus throw
      1 shot put
Chris Frosaker 2000-01 AA 7 high jump
Michael Gleeson 2011-12 3A 8 400-meter dash
Robbie Gleeson 2014-15 3A 9 4x400-meter relay
Anthony Golowach 2010-11 3A 5 400-meter dash
Ricky Hurley 2012-13 3A 7 shot put
      5 discus throw
  2013-14 3A 2 discus throw
  2014-15 3A 1 shot put
      4 discus throw
Ryan Magel 2014-15 3A 9 4x400-meter relay
Rashad McDade 1997-98 AA 5 400-meter dash
      4 100-meter dash
Ryan Psenka 2008-09 3A 6 discus throw
Tommy Rohn 2011-12 3A 6 400-meter dash
Michael Saxon 2014-15 3A 9 4x400-meter relay
      7 300-meter intermediate hurdles
Brad Thornton 2002-03 AA 9 110-meter high hurdles
      1 300-meter intermediate hurdles
Jeffery Yokup 2014-15 3A 9 4x400-meter relay

Casey

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1984-85 A 3 4x200-meter relay
  1985-86 A 5 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
      1 4x400-meter relay
Glen Adams 1920-21 B 2 long jump
Clarence Chrysler 1920-21 B 3 shot put
  1921-22 B 4 shot put
Kevin Currey 1985-86 A 1 4x400-meter relay
Kevin Finke 1985-86 A 1 4x400-meter relay
Harry Foster 1923-24 B 5 220-yard dash
  1924-25 B 3 220-yard dash
Donald Galey 1942-43   5 discus throw
Harrison 1915-16 B 3 100-yard dash
Julian House 1919-20 B 2h 440-yard dash
LeMay 1915-16 B 3 hammer throw
Harold Luckey 1923-24 B 2 high jump
Ron Maulding 1985-86 A 1 4x400-meter relay
Gary Miller 1985-86 A 1 4x400-meter relay
Mike Simpson 1976-77 A 1 100-yard dash
      4 220-yard dash
  1977-78 A 1 100-yard dash
      1 220-yard dash
      4 440-yard dash
Toby Simpson 1978-79 A 4 100-yard dash
  1979-80 A 5 100-meter dash

Casey (C.-Westfield)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1986-87 A 3 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
      1 4x400-meter relay
Brock Athey 2001-02 A 3 pole vault
  2002-03 A 3 pole vault
Josh Blome 2011-12 1A 2 pole vault
  2012-13 1A 3 pole vault
Colin Carver 2009-10 1A 9 110-meter high hurdles
  2010-11 1A 4 110-meter high hurdles
      2 300-meter intermediate hurdles
  2011-12 1A 1 110-meter high hurdles
      1 300-meter intermediate hurdles
Kyle Carver 2016-17 1A 6 110-meter high hurdles
Kevin Currey 1986-87 A 1 4x400-meter relay
Kevin Finke 1986-87 A 1 4x400-meter relay
  1987-88 A 7 200-meter dash
Ron Maulding 1986-87 A 1 4x400-meter relay
Gary Miller 1986-87 A 1 4x400-meter relay
      3 300-meter low hurdles
Ryan Sidwell 2008-09 1A 5 pole vault
Riley Smith 2012-13 1A 2 pole vault
  2013-14 1A 2 pole vault
  2014-15 1A 1 pole vault
Allen Willison 1989-90 A 4 shot put

Catlin

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1978-79 A 3 2-mile relay
  1979-80 A 1 4x800-meter relay
Nick Barr 2013-14 1A 8 shot put
  2014-15 1A 8 shot put
Byerly 1918-19 B 4 880-yard run
Alec Dutton 2011-12 1A 6 discus throw
  2012-13 1A 4 shot put
      2 discus throw
Nick Hedges 2012-13 1A 8 100-meter dash
Joseph Hipple 1941-42   3 120-yard high hurdles
Rob Mayerik 1979-80 A 1 4x800-meter relay
Ed Miller 1975-76 A 5 880-yard run
  1976-77 A 4 880-yard run
Kevin Mitchell 1979-80 A 1 4x800-meter relay
Sean Nicholson 2008-09 1A 6 shot put
Parker 1919-20 B 4h 440-yard dash
Tim Royce 1979-80 A 1 4x800-meter relay
  1980-81 A 5 800-meter run
Brad Sacre 1979-80 A 1 4x800-meter relay
Gary Swaney 1975-76 A 6 shot put
Terpenning 1919-20 B 3 220-yard dash

Centralia

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1956-57   4 1-mile relay
  1984-85 AA 6 4x200-meter relay
  1998-99 AA 8 4x800-meter relay
  2001-02 AA 9 4x800-meter relay
  2002-03 AA 5 4x800-meter relay
  2009-10 2A 6 4x200-meter relay
  2010-11 2A 5 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Addison 1926-27   4 discus throw
Jason Alli 1989-90 AA 4 shot put
Justin Amason 1997-98 AA 7 1600-meter run
  1998-99 AA 3 1600-meter run
      8 4x800-meter relay
  1999-00 AA 3 800-meter run
      2 1600-meter run
Steve Brink 1968-69   5 440-yard dash
Malcolm Bryant 1947-48   5 long jump
Rashad Campbell 2012-13 2A 6 shot put
Leon Carter 1957-58   4 440-yard dash
Ray Carter 1987-88 AA 3 3200-meter run
W. Cox 1919-20 A 1 1-mile run
  1920-21 A 1 1-mile run
  1921-22 A 1 1-mile run
Harry Davis 1913-14 B 2 220-yard dash
      1 100-yard dash
      2 50-yard dash
      2 long jump
  1914-15 B 3 100-yard dash
Brad DeMattei 2001-02 AA 9 4x800-meter relay
  2002-03 AA 5 4x800-meter relay
Don Duncan 1960-61   3t pole vault
  1961-62   5t high jump
      1t pole vault
Dwight "Dike" Eddleman 1938-39   3t high jump
  1939-40   1 high jump
  1940-41   1 high jump
  1941-42   1 high jump
Fox 1925-26   5 220-yard low hurdles
  1926-27   3 120-yard high hurdles
Jack Frost 1936-37   3 long jump
George Hails 1899-00   3 long jump
  1900-01   1 50-yard dash
      2 100-yard dash
  1901-02   1 50-yard dash
      1 long jump
Wayne Harper 1936-37   4 discus throw
  1937-38   5 discus throw
  1938-39   4 discus throw
Adonis Hill 2009-10 2A 6 4x200-meter relay
  2010-11 2A 3 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
Roman Hill 2013-14 2A 9 long jump
Johnson 1937-38   5 long jump
Kalvin Johnson 2013-14 2A 9 300-meter intermediate hurdles
Dick Jones 1953-54   3 180-yard low hurdles
Marshall Jones 1949-50   4 120-yard high hurdles
Seneca Jones 2009-10 2A 6 4x200-meter relay
Tyrone Jones 1995-96 AA 2 400-meter dash
Roger King 2009-10 2A 6 4x200-meter relay
  2010-11 2A 5 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Kevin Koller 1998-99 AA 8 4x800-meter relay
Lamblin 1927-28   4h 880-yard run
Lichtenfeld 1923-24 A 4h 440-yard dash
  1924-25 A 5 440-yard dash
Blake Marcum 2002-03 AA 5 4x800-meter relay
Jay Marcum 2001-02 AA 9 4x800-meter relay
  2002-03 AA 5 4x800-meter relay
  2004-05 AA 7 800-meter run
Bobby Joe Mason 1952-53   4 high jump
  1953-54   1t pole vault
  1954-55   3t pole vault
Kenneth McBride 1944-45   5t high jump
  1945-46   1t high jump
William McKain 1946-47   2 shot put
Stephonta Moore 2011-12 2A 8 200-meter dash
Bob Nickolaus 1948-49   1t high jump
  1949-50   2t high jump
Andrew Panega 2010-11 2A 3 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
Jim Parkinson 1949-50   3 pole vault
      4 200-yard low hurdles
David Patrick 1977-78 AA 7 330-yard low hurdles
Matt Patrick 1981-82 AA 6 long jump
  1983-84 AA 4 long jump
      4 triple jump
Robby Pender 2001-02 AA 9 4x800-meter relay
Matt Pierjok 1998-99 AA 8 4x800-meter relay
Phil Pierjok 2001-02 AA 9 4x800-meter relay
Phillip Pierjok 2002-03 AA 5 4x800-meter relay
Pruitt 1919-20 A 2 discus throw
Matt Renaud 1990-91 AA 6 pole vault
Paul Reynolds 1969-70   6 2-mile run
C. Richason 1920-21 A 3 shot put
Virgil Robinson 1935-36   2t pole vault
  1936-37   1 pole vault
Root 1914-15 B 4h 880-yard run
Doug Schwartz 1998-99 AA 8 4x800-meter relay
Nick Schwartz 1986-87 AA 6 1600-meter run
  1987-88 AA 1 1600-meter run
John Scott 1936-37   5 880-yard run
Spurgeon 1925-26   5 long jump
Lowell Spurgeon 1930-31   2t high jump
  1931-32   2t high jump
  1932-33   1 long jump
      1 high jump
  1933-34   1 long jump
      1t high jump
Harry Stansell 1930-31   1 long jump
Darrell Stein 1962-63   6 long jump
Stan Vannier 1971-72   3 1-mile run
  1972-73   5 2-mile run
Charles Warren 1958-59   3t high jump
Jack Waterbury 1933-34   5t high jump
  1934-35   1 high jump
Brett Weathersby 1985-86 AA 3 300-meter low hurdles
Neal West 1986-87 AA 6 3200-meter run
Wham 1924-25 A 3 220-yard low hurdles
Gerald White 1955-56   5 880-yard run
DeVantre Whitelow 2009-10 2A 6 4x200-meter relay
      1 100-meter dash
      1 200-meter dash
  2010-11 2A 5 4x100-meter relay
      1 100-meter dash
      3 4x200-meter relay
      1 200-meter dash
Gary Wolff 1959-60   1 pole vault
Don Wright 1969-70   2 discus throw

Cerro Gordo

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1990-91 A 6 4x400-meter relay
Austin Brandenburg 2007-08 A 7 high jump
  2008-09 1A 3 high jump
Ryan Jimison 1992-93 A 7 triple jump
      7 300-meter intermediate hurdles
Joe Sawyer 2002-03 A 4 shot put

Champaign (Centennial)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1987-88 AA 4 4x400-meter relay
      7 4x200-meter relay
  1994-95 AA 6 4x100-meter relay
  1995-96 AA 8 4x100-meter relay
      6 4x400-meter relay
  2009-10 2A 8 4x200-meter relay
  2014-15 2A 5 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Jordan Algee 2009-10 2A 8 4x200-meter relay
David Alston 2014-15 2A 7 400-meter dash
Ben Beyers 1990-91 AA 4 200-meter dash
      2 400-meter dash
  1991-92 AA 1 400-meter dash
Brian Beyers 1995-96 AA 4 300-meter intermediate hurdles
      6 4x400-meter relay
      8 4x100-meter relay
David Black 2013-14 2A 8 high jump
  2014-15 2A 5 high jump
Jason Calloway 1994-95 AA 6 4x100-meter relay
      4 400-meter dash
  1995-96 AA 8 4x100-meter relay
      6 4x400-meter relay
Demetrius Carr 2009-10 2A 6 triple jump
  2010-11 2A 5 long jump
      6 triple jump
Mike Carroll 1979-80 AA 7 triple jump
U.S. Davidson 1972-73   1 high jump
Davin Dollison 2008-09 2A 3 300-meter intermediate hurdles
      7 triple jump
Parker Evans 2014-15 2A 5 shot put
      5 discus throw
  2015-16 3A 9 discus throw
Davion Foster 2014-15 2A 6 triple jump
Ben Gault 1995-96 AA 6 4x400-meter relay
Vincent Gordon 2014-15 2A 3 200-meter dash
      7 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
  2015-16 3A 6 100-meter dash
      4 200-meter dash
Ryan Grizzard 2013-14 2A 9 triple jump
Brian Kueker 1973-74   2 discus throw
David Lambert 1994-95 AA 6 4x100-meter relay
Tony Marcott 1979-80 AA 5 discus throw
Henoc Mondika 2016-17 3A 7 400-meter dash
Jafa Muhammad 2014-15 2A 5 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Jafar Muhammad 2014-15 2A 7 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
Jonah Peoples 2009-10 2A 8 4x200-meter relay
ToCorey Reed 2009-10 2A 8 4x200-meter relay
Emmanuel Richter-Shea 2009-10 2A 4 long jump
Steve Rogers 2003-04 AA 5 1600-meter run
Ryan Root 2008-09 2A 9 3200-meter run
  2009-10 2A 5 3200-meter run
Donavyn Seay 1994-95 AA 6 4x100-meter relay
Brad Simmons 2003-04 AA 4 high jump
Rob Spalding 2014-15 2A 5 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Matt Strack 2009-10 2A 2 shot put
Allen Terry 2013-14 2A 8 110-meter high hurdles
Luke Vaughn 2010-11 2A 7 discus throw
  2011-12 2A 8 discus throw
  2012-13 2A 3 shot put
      4 discus throw
Quincy Washington 1994-95 AA 6 4x100-meter relay
  1995-96 AA 8 4x100-meter relay
  1997-98 AA 1 200-meter dash
      2 100-meter dash
Joe Wilson 2009-10 2A 8 4x200-meter relay
Steve Winfield 1995-96 AA 8 4x100-meter relay
      6 4x400-meter relay

Champaign (Central)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1975-76 AA 7 2-mile relay
  1976-77 AA 7 1-mile relay
  1993-94 AA 8 4x200-meter relay
  2001-02 AA 4 4x800-meter relay
  2013-14 2A 7 4x800-meter relay
  2014-15 2A 7 4x800-meter relay
Paul Andrew 1968-69   5 shot put
  1969-70   2 shot put
Ken Bode 1971-72   4 high jump
Colin Cain 2001-02 AA 4 4x800-meter relay
Pat Carter 1972-73   3t high jump
Cary Cowell 1976-77 AA 4 high jump
Adam Dye 2001-02 AA 4 4x800-meter relay
Dave Eichelberger 1975-76 AA 8 shot put
Fraquan Gaines 2014-15 2A 3 triple jump
Maurice Hampton 1973-74   8 shot put
Ashton Hyatt 2013-14 2A 7 4x800-meter relay
  2014-15 2A 7 4x800-meter relay
      4 1600-meter run
Nicholas Jackson 2015-16 2A 4 high jump
  2016-17 2A 1 high jump
Isaac Kaston 2013-14 2A 7 4x800-meter relay
  2014-15 2A 7 4x800-meter relay
Jeremy Kruidenier 2000-01 AA 5 800-meter run
  2001-02 AA 4 4x800-meter relay
      9 400-meter dash
  2002-03 AA 1 800-meter run
Sam Mate 2009-10 2A 2 pole vault
Dan McCulley 1975-76 AA 2 pole vault
John Miller 2014-15 2A 7 4x800-meter relay
Pat Phillips 1999-00 AA 9 400-meter dash
Rick Rundus 1974-75 AA 7 1-mile run
Jason Sempsrott 1991-92 AA 3 800-meter run
Henry Sills 2013-14 2A 7 4x800-meter relay
  2014-15 2A 7 4x800-meter relay
Denzel Stewart 2008-09 2A 5 100-meter dash
  2009-10 2A 4 200-meter dash
Nicholas Stirrett 2001-02 AA 4 4x800-meter relay
Ian Wells 2008-09 2A 1 400-meter dash
  2009-10 2A 4 400-meter dash
Corey White 2013-14 2A 7 4x800-meter relay
Bob Zebe 1976-77 AA 3t pole vault
  1977-78 AA 4 pole vault

Champaign (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1919-20 A 4 880-yard relay
  1920-21 A 1 880-yard relay
  1921-22 A 4 880-yard relay
  1941-42   4 880-yard relay
  1945-46   3 880-yard relay
  1966-67   2 1-mile relay
John Baxter 1920-21 A 1 50-yard dash
      1 100-yard dash
      1 880-yard relay
Leo Baxter 1922-23 A 5 50-yard dash
  1923-24 A 3 100-yard dash
Bell 1918-19 A 3 1-mile run
F. Bradley 1895-96   3 880-yard run
  1896-97   3 880-yard run
David Brown 1914-15 A 4 880-yard run
Steve Brown 1966-67   3 long jump
Dean Brownell 1918-19 A 1 pole vault
      3 discus throw
Bernard Bryant 1946-47   4 long jump
Eugene Burke 1894-95   2 1-mile walk
Bob Butler 1959-60   5t high jump
Mike Butler 1963-64   5 120-yard high hurdles
  1964-65   1 120-yard high hurdles
      1 180-yard low hurdles
Roger Capan 1962-63   2 discus throw
Robert Clark 1945-46   1 long jump
  1946-47   3 100-yard dash
      1 long jump
Charles Coleman 1957-58   2 discus throw
Jerome Cook 1954-55   4 discus throw
T. Dabney 1920-21 A 2 50-yard dash
      1 880-yard relay
J. Dallenbach 1895-96   3 440-yard bicycle
Paul Dewhirst 1921-22 A 3 javelin throw
Art Doolen 1920-21 A 1h 880-yard run
Fred Eggleston 1895-96   3 high jump
Dale Foster 1949-50   4t pole vault
  1950-51   3t pole vault
Fox 1921-22 A 4 220-yard low hurdles
John Frakes 1919-20 A 4h 440-yard dash
Arthur Gantz 1914-15 A 1 high jump
  1915-16 A 4 high jump
Charles Gerdes 1938-39   4 1-mile run
Fred Green 1943-44   2 discus throw
Carl Grubb 1924-25 A 4 120-yard high hurdles
Bernard Hagan 1914-15 A 4 discus throw
      3 long jump
Albert Hall 1929-30   2 long jump
F. Harris 1897-98   3 880-yard walk
Jerry Harshbarger 1958-59   2t pole vault
John Heath 1922-23 A 5 120-yard high hurdles
  1923-24 A 1 javelin throw
Louis Helbling 1892-93   3 baseball throw
Mack Hemphill 1961-62   6t pole vault
Carl Hubbard 1914-15 A 4 hammer throw
Bill Huston 1964-65   3 100-yard dash
C. Johnson 1893-94   3 pole vault
John Johnson 1964-65   4 120-yard high hurdles
  1965-66   1 120-yard high hurdles
Keck 1923-24 A 3t high jump
Larry Keener 1940-41   2 440-yard dash
Ralph Kemp 1913-14 A 4 discus throw
  1914-15 A 2 shot put
      2 discus throw
E. King 1893-94   2 hammer throw
Jesse Kirkpatrick 1913-14 A 1t pole vault
  1914-15 A 2 pole vault
Mark Koster 1966-67   3 440-yard dash
Jess Largent 1910-11   4h 440-yard dash
Fred Major 1918-19 A 2 220-yard low hurdles
  1919-20 A 2 220-yard low hurdles
      2 long jump
John Martin 1943-44   2 880-yard run
George Mattis 1893-94   1 100-yard dash
      1 220-yard dash
Frank Meyers 1918-19 A 2 high jump
Avon Nickerson 1908-09   4 shot put
  1910-11   3 hammer throw
      4 discus throw
      1 shot put
William Nunnally 1955-56   5 180-yard low hurdles
Leslie O'Neill 1920-21 A 2h 440-yard dash
  1921-22 A 4h 440-yard dash
Mark Overton 1920-21 A 3 120-yard high hurdles
      1 220-yard low hurdles
      1 880-yard relay
Will Parker 1894-95   2 standing broad jump
Percival 1905-06   2 1-mile run
  1906-07   1h 880-yard run
John Pickens 1920-21 A 1h 440-yard dash
      1 880-yard relay
Plant 1897-98   1 1-mile bicycle
      2 440-yard bicycle
Leo Quirk 1956-57   3 1-mile run
Bob Richards 1942-43   5t pole vault
Russell 1927-28   5 50-yard dash
Scharden 1921-22 A 4 javelin throw
Schwartz 1923-24 A 2h 440-yard dash
Howard Simpson 1933-34   5t high jump
Chester Stickrod 1923-24 A 3 1-mile run
  1924-25 A 4 1-mile run
Harold Sullivan 1921-22 A 3 50-yard dash
      4 100-yard dash
Thomas Wade 1892-93   2 long jump
Bert Wagner 1945-46   3 long jump
Watts 1906-07   3 220-yard dash
Joe Wiley 1922-23 A 4 50-yard dash
H. Willis 1895-96   2 440-yard dash
Paul Wilson 1925-26   1h 880-yard run

Champaign (Judah Christian)

Name Year Class Place Event
Malik Williams 2010-11 1A 6 long jump

Champaign (St. Thomas More)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2009-10 1A 6 4x200-meter relay
  2012-13 1A 1 4x800-meter relay
Jade Ackerman 2009-10 1A 6 4x200-meter relay
      8 200-meter dash
      3 100-meter dash
Kevin Carroll 2009-10 1A 6 4x200-meter relay
  2012-13 1A 9 triple jump
Nate Freeman 2009-10 1A 6 4x200-meter relay
Jacob Helfrich 2012-13 1A 1 4x800-meter relay
Nick Hess 2012-13 1A 1 4x800-meter relay
      2 3200-meter run
  2013-14 1A 3 1600-meter run
      2 3200-meter run
Sean Kelley 2012-13 1A 1 4x800-meter relay
Brandon Noe 2008-09 1A 2 discus throw
  2009-10 1A 4 shot put
      2 discus throw
Jay Peterson 2009-10 1A 6 4x200-meter relay
Sam Powers 2012-13 1A 1 4x800-meter relay

Chandlerville

Name Year Class Place Event
Harper 1924-25 B 2t pole vault
      1 shot put

Charleston

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1977-78 AA 6 2-mile relay
  2001-02 AA 8 4x800-meter relay
  2002-03 AA 8 4x400-meter relay
      1 4x800-meter relay
Page Alexander 1983-84 AA 7 pole vault
Anderson 1913-14 B 4 hammer throw
  1915-16 B 3 pole vault
Bailey 1914-15 B 2 220-yard low hurdles
  1915-16 B 2 100-yard dash
Kyle Baumgartner 2000-01 AA 6 pole vault
Bob Black 1987-88 AA 6 pole vault
Chase Black 2011-12 2A 4 pole vault
  2012-13 2A 3 pole vault
  2013-14 2A 2 pole vault
Dayton Black 2016-17 2A 8 pole vault
Eric Bomball 1985-86 AA 6 discus throw
Howard Carson 1932-33   5 discus throw
Clark 1899-00   3 standing broad jump
  1901-02   1 standing broad jump
P. Clark 1898-99   3 standing broad jump
Clint Coffey 2002-03 AA 1 4x800-meter relay
Quinton Combs 2002-03 AA 8 4x400-meter relay
Anthony Cox 1977-78 AA 4 discus throw
Crispin 1902-03   2 hammer throw
Dustin Culp 2002-03 AA 8 4x400-meter relay
Derek Fasnacht 2001-02 AA 8 4x800-meter relay
  2002-03 AA 8 4x400-meter relay
      1 4x800-meter relay
      8 300-meter intermediate hurdles
Kellen Fasnacht 2001-02 AA 8 4x800-meter relay
L. Fenish 1898-99   3 hammer throw
Mark Fleming 1994-95 AA 2 discus throw
  1995-96 AA 2 discus throw
Fuller 1900-01   2 hammer throw
  1901-02   3 hammer throw
      3 880-yard run
Taylor Garrett 2013-14 2A 8 800-meter run
R. Glasco 1899-00   1 1-mile run
Hawkins 1924-25 B 5t high jump
Bob Holmes 1933-34   5t high jump
Nathan Homann 2002-03 AA 1 4x800-meter relay
      8 4x400-meter relay
Sean Kelly 2001-02 AA 8 4x800-meter relay
Riley McInerney 2011-12 2A 6 3200-meter run
      4 1600-meter run
  2012-13 2A 4 1600-meter run
      1 3200-meter run
Miles 1899-00   3 180-yard low hurdles*
Montgomery 1899-00   3 880-yard run
C. Morris 1905-06   2 long jump
      1 220-yard low hurdles
Dave Myerscough 1990-91 AA 6 discus throw
  1991-92 AA 4 discus throw
Nick Oakley 2016-17 2A 9 800-meter run
Iheanyi Obia 1997-98 AA 4 triple jump
  1998-99 AA 2 long jump
Purtill 1900-01   3 440-yard dash
      3 50-yard dash
      3 100-yard dash
C. Purtill 1898-99   2 440-yard dash
Smith 1897-98   3 50-yard dash
Erik Werden 2001-02 AA 8 4x800-meter relay
      5 800-meter run
  2002-03 AA 1 4x800-meter relay
      2 800-meter run
James Williams 1997-98 AA 4 discus throw
  1998-99 AA 5 discus throw

Charleston (Eastern)

Name Year Class Place Event
Lyle Knott 1942-43   5 100-yard dash
Miller 1924-25 B 4 880-yard run
  1925-26   4h 880-yard run
Paul Neff 1944-45   2 440-yard dash

Chatham (Glenwood)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1978-79 AA 7 440-yard relay
  2008-09 2A 9 4x200-meter relay
  2009-10 2A 5 4x200-meter relay
      5 4x400-meter relay
  2010-11 2A 6 4x800-meter relay
      5 4x400-meter relay
      1 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
  2011-12 2A 9 4x200-meter relay
  2012-13 2A 6 4x200-meter relay
      5 4x400-meter relay
  2013-14 2A 4 4x400-meter relay
  2014-15 2A 6 4x400-meter relay
Ryan Anderson 2010-11 2A 6 4x800-meter relay
Andrew Bacon 2010-11 2A 6 4x800-meter relay
Tyler Brinkman 2010-11 2A 5 4x400-meter relay
  2012-13 2A 5 4x400-meter relay
Caleb Cox 2009-10 2A 5 4x400-meter relay
      5 pole vault
Brian Dixon 2009-10 2A 9 3200-meter run
Trevor Dowell 2012-13 2A 5 4x400-meter relay
  2013-14 2A 5 pole vault
      4 4x400-meter relay
David Egan 1982-83 AA 2 3200-meter run
Ryan Frederking 2008-09 2A 9 4x200-meter relay
      4 long jump
Ben Fuhrmann 1998-99 AA 4 pole vault
Dominick Giovannelli 2012-13 2A 5 4x400-meter relay
  2013-14 2A 4 4x400-meter relay
  2014-15 2A 6 4x400-meter relay
Joey Giovannelli 2008-09 2A 9 4x200-meter relay
  2009-10 2A 5 4x400-meter relay
      5 4x200-meter relay
  2010-11 2A 8 200-meter dash
      3 4x100-meter relay
      8 100-meter dash
      1 4x200-meter relay
  2011-12 2A 9 4x200-meter relay
      9 200-meter dash
Michael Giovannelli 2011-12 2A 9 4x200-meter relay
  2012-13 2A 5 4x400-meter relay
      6 4x200-meter relay
  2013-14 2A 4 4x400-meter relay
      9 400-meter dash
Tony Giovannelli 2009-10 2A 5 4x200-meter relay
      5 4x400-meter relay
  2010-11 2A 1 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
      5 4x400-meter relay
John Hagemann 2009-10 2A 5 4x400-meter relay
      5 4x200-meter relay
Razion Harris 2010-11 2A 5 4x400-meter relay
      3 4x100-meter relay
      4 110-meter high hurdles
      1 4x200-meter relay
Jiarre Jackson 2008-09 2A 9 4x200-meter relay
  2009-10 2A 5 4x200-meter relay
      7 100-meter dash
  2010-11 2A 1 4x200-meter relay
      7 100-meter dash
      3 4x100-meter relay
B J Johnson 2008-09 2A 9 4x200-meter relay
Whitt Kinley 2010-11 2A 5 4x400-meter relay
      6 4x800-meter relay
Marc Maton 2010-11 2A 5 3200-meter run
  2011-12 2A 8 1600-meter run
      4 3200-meter run
  2012-13 2A 5 1600-meter run
      2 3200-meter run
Quamir McNair 2011-12 2A 9 4x200-meter relay
Airen Merrifield 2012-13 2A 6 4x200-meter relay
Justin Montrey 2014-15 2A 6 4x400-meter relay
Rocky Morse 2012-13 2A 6 4x200-meter relay
Mark Pappas 1978-79 AA 7 440-yard dash
Greg Roberts 2011-12 2A 9 4x200-meter relay
  2012-13 2A 6 4x200-meter relay
Tony Rolfe 2014-15 2A 4 long jump
  2016-17 3A 3 long jump
      4 100-meter dash
      3 triple jump
John Schroll 2013-14 2A 4 4x400-meter relay
Justin Smith 2000-01 AA 8 long jump
  2001-02 AA 5 long jump
Ryan Walters 2014-15 2A 6 4x400-meter relay
Cameron Williams 2014-15 2A 6 4x400-meter relay
Michael Zink 2010-11 2A 6 4x800-meter relay

Chatsworth

Name Year Class Place Event
Adamson 1929-30   2 discus throw
Phil Black 1982-83 A 4 110-meter high hurdles
  1983-84 A 3 110-meter high hurdles
Bill Fisher 1971-72   3 high jump
Rich Hornickle 1976-77 A 7 triple jump
      4 long jump

Chenoa

Name Year Class Place Event
Ben Clark 1949-50   3 shot put
Dell Dunham 1955-56   3t pole vault
Russell "Rut" Dunham 1924-25 B 3 javelin throw
E. Lennington 1927-28   1t pole vault
  1928-29   2t pole vault
Dale Miller 1951-52   2 pole vault
E. Streid 1928-29   1 high jump

Chester

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2000-01 A 9 4x200-meter relay
John Baughman 2010-11 1A 3 pole vault
Jim Clovis 1958-59   5 100-yard dash
Todd Cowan 2000-01 A 9 4x200-meter relay
Lucas Doiron 2015-16 1A 2 300-meter intermediate hurdles
Matt Franklin 2000-01 A 9 4x200-meter relay
Jamey Garner 1987-88 A 5 800-meter run
A. Hamilton 1941-42   5 880-yard run
Kevin Hobeck 1982-83 A 7t high jump
Austin Kerkhover 2000-01 A 9 4x200-meter relay
Chad Koenegstein 2008-09 1A 8 110-meter high hurdles
Kyle Landon 2010-11 1A 2 high jump
  2011-12 1A 2 triple jump
      4 long jump
      1 high jump
  2012-13 1A 1 high jump
      1 long jump
Lohrding 1924-25 B 2 880-yard run
Demontae Martin 2016-17 1A 9 200-meter dash
Mark Stockwell 1976-77 A 3 long jump
      3 high jump
      4 330-yard low hurdles
Brad Thomas 1979-80 A 7 110-meter high hurdles
  1980-81 A 3 110-meter high hurdles
      4 300-meter low hurdles
  1981-82 A 2 110-meter high hurdles
      3 300-meter low hurdles
Steve Wallace 2008-09 1A 8 shot put
Sean Yallaly 2000-01 A 9 4x200-meter relay

Chesterfield

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1923-24 B 3 880-yard relay
Dams 1923-24 B 2 120-yard high hurdles
Bill Knoop 1923-24 B 1 50-yard dash
      1 100-yard dash
Robinson 1923-24 B 5h 440-yard dash

Chicago (Amundsen)

Name Year Class Place Event
Leland Girard 1950-51   5t high jump

Chicago (Austin)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1936-37   2 880-yard relay
  1937-38   3 880-yard relay
Walter Anderson 1923-24 A 4 120-yard high hurdles
      4 220-yard low hurdles
William Bergman 1950-51   1 shot put
      4 discus throw
Ronald Bukowski 1953-54   5t pole vault
Charles Campana 1962-63   5 440-yard dash
  1963-64   3 440-yard dash
Donald Olsen 1937-38   2 200-yard low hurdles
      1 120-yard high hurdles
Orville Ristow 1958-59   5 120-yard high hurdles
George Schneider 1953-54   1 180-yard low hurdles
Michael Shane 1960-61   3 120-yard high hurdles
Harold Spencer 1948-49   5 120-yard high hurdles
John Spiroplaus 1952-53   5 discus throw
Chris Stamatakos 1958-59   5 180-yard low hurdles
Abe Woodson 1950-51   2 120-yard high hurdles
  1951-52   1 120-yard high hurdles
      3 180-yard low hurdles

Chicago (Bowen)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1927-28   3 880-yard relay
(William) Archie Dowding 1915-16 A 1 long jump
      2 50-yard dash
Paul Johnson 1911-12   1 220-yard dash
      3 50-yard dash
      1 100-yard dash
Jesse Martinez 1936-37   2 1-mile run
Al Rockminski 1934-35   5 880-yard run
      5 long jump
John Sikich 1935-36   2 shot put

Chicago (Brooks)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2011-12 2A 5 4x400-meter relay
Byron Kelley 2011-12 2A 5 4x400-meter relay
  2012-13 2A 7 400-meter dash
Malik Lee 2011-12 2A 5 4x400-meter relay
      9 800-meter run
  2012-13 2A 2 800-meter run
Daniel Medrano 2011-12 2A 5 4x400-meter relay
Derrick Williams 2011-12 2A 5 4x400-meter relay

Chicago (Brother Rice)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1977-78 AA 1 440-yard relay
  1981-82 AA 4 4x400-meter relay
  1986-87 AA 5 4x400-meter relay
Dan Billish 1995-96 AA 3 800-meter run
Eric Burke 2014-15 3A 8 high jump
Marcus Cheatom 2012-13 3A 6 discus throw
Brent Cunningham 2002-03 AA 9 800-meter run
Rich Eber 2007-08 AA 9 3200-meter run
      9 1600-meter run
Frank Fortini 1977-78 AA 1 440-yard relay
Roberto Gonzalez 1999-00 AA 5 discus throw
Greg Hennessy 1981-82 AA 3 400-meter dash
Brian Jennings 1977-78 AA 1 440-yard relay
Tony Morrison 2006-07 AA 5 110-meter high hurdles
Ed Rozell 1992-93 AA 7 400-meter dash
  1993-94 AA 3 400-meter dash
Cliff Seaton 1997-98 AA 8 triple jump
Jim Solus 1976-77 AA 1 long jump
Lamar Summers 1977-78 AA 2 220-yard dash
      3 100-yard dash
      1 440-yard relay
Tim Trahey 1977-78 AA 1 440-yard relay

Chicago (C. Hope Academy)

Name Year Class Place Event
Luke Muzikowski 2012-13 1A 8 3200-meter run
      9 1600-meter run
Terrance Wright 2008-09 1A 3 100-meter dash

Chicago (C. Vocational)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1978-79 AA 7 880-yard relay
  1979-80 AA 3 4x100-meter relay
  1980-81 AA 6 4x400-meter relay
  1987-88 AA 7 4x400-meter relay
  1988-89 AA 8 4x400-meter relay
Norman Coleman 1992-93 AA 5 800-meter run
Mike Dorsey 1979-80 AA 5 100-meter dash
  1980-81 AA 5 100-meter dash
Chris Ellis 1990-91 AA 5 800-meter run
  1991-92 AA 1 800-meter run
Angelo Mooring 1975-76 AA 4 100-yard dash
Michael Nicholson 1982-83 AA 6 100-meter dash
      2 200-meter dash
Antonio Riley 1987-88 AA 6 long jump
Aaron Rogers 1985-86 AA 3 800-meter run
  1986-87 AA 1 800-meter run
  1987-88 AA 1 800-meter run
Darius Smith 2009-10 3A 2 100-meter dash
  2010-11 3A 2 200-meter dash
      2 100-meter dash
Greg Wilkins 1989-90 AA 5 shot put
  1990-91 AA 1 discus throw
      1 shot put

Chicago (Calumet)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 AA 6 880-yard relay
  1977-78 AA 2 1-mile relay
      4 440-yard relay
Steve Murphy 1949-50   1 1-mile run
  1950-51   1 1-mile run
David Patton 1978-79 AA 4 880-yard run
Derek Peebles 1977-78 AA 2 440-yard dash
Richard Peterson 1949-50   5 440-yard dash
Wilbur Reneaw 1975-76 AA 8 220-yard dash
Olin Richards 1903-04   3 high jump
  1904-05   1 high jump
Mike Spencer 1972-73   2 180-yard low hurdles
      5 120-yard high hurdles
Steve Whitmore 1969-70   6 180-yard low hurdles
      3 120-yard high hurdles

Chicago (Carver)

Name Year Class Place Event
Brian Greene 1976-77 AA 6 220-yard dash
Orlando Hibbler 1972-73   5 100-yard dash
Don Witherspoon 1980-81 AA 8 100-meter dash

Chicago (Cathedral)

Name Year Class Place Event
Stanley Evans 1980-81 A 3 100-meter dash

Chicago (Collins Academy)

Name Year Class Place Event
Jeremiah Davis 2015-16 1A 1 200-meter dash
      3 400-meter dash

Chicago (Collins)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1979-80 AA 8 4x400-meter relay
  1980-81 AA 7 4x400-meter relay
      6 4x200-meter relay
  1982-83 AA 7 4x100-meter relay
  1983-84 AA 5 4x100-meter relay
Henry Bailey 1990-91 AA 3 100-meter dash
Jerry Lewis 1979-80 AA 2 800-meter run
Calvin Whiteny 1981-82 AA 4 300-meter low hurdles

Chicago (Corliss)

Name Year Class Place Event
Chris Chatman 1982-83 AA 5 300-meter low hurdles
      5 100-meter dash
  1983-84 AA 3 300-meter low hurdles
Eric Sykes 1978-79 AA 5 330-yard low hurdles

Chicago (Crane)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1913-14 A 3 880-yard relay
  1915-16 A 4 880-yard relay
C.J. Besta 1913-14 A 2 shot put
Allen Bloomfeldt 1903-04   3 1-mile run
  1904-05   1h 440-yard dash
      2 880-yard run
Boulin 1915-16 A 3 50-yard dash
Charles Campana 1941-42   4 440-yard dash
Edward Farrell 1925-26   4h 880-yard run
  1926-27   1h 880-yard run
Maulding Gibbs 1915-16 A 4 220-yard low hurdles
      4 long jump
William Harrison 1905-06   3 100-yard dash
      1 long jump
      1 50-yard dash
Robert Hubbard 1962-63   1 180-yard low hurdles
Ramon Johnson 1996-97 AA 5 200-meter dash
Merle Kolb 1913-14 A 4 pole vault
H. Lewis 1915-16 A 2 long jump
Julius Lipski 1907-08   3 50-yard dash
J. McCauley 1915-16 A 4 shot put
E. Middleton 1915-16 A 2 high jump
B. Moore 1912-13   4h 880-yard run
Morris Myers 1918-19 A 3 100-yard dash
      3 50-yard dash
  1919-20 A 1 100-yard dash
      1 50-yard dash
Ray Noska 1938-39   5 1-mile run
D. Russell 1915-16 A 4 1-mile run
Schields 1913-14 A 4 440-yard dash
Vondras 1914-15 A 4 shot put

Chicago (Curtis)

Name Year Class Place Event
Fred Thomason 1907-08   4h 880-yard run

Chicago (De La Salle)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2011-12 2A 6 4x200-meter relay
Ken Andrews 1978-79 AA 7t high jump
Joseph Benson 2011-12 2A 6 4x200-meter relay
Armad Evans 2010-11 3A 4 200-meter dash
Nick Guide 2003-04 AA 6 high jump
Matt Macievic 1994-95 AA 3 3200-meter run
  1995-96 AA 2 3200-meter run
Carneal Owens 2011-12 2A 6 4x200-meter relay
Marcus Patrick 2011-12 2A 6 4x200-meter relay
Don Phillips 1980-81 AA 6 triple jump
Armand Rhone 2007-08 AA 9 400-meter dash
Donald Rose 2001-02 AA 9 high jump
Jerome Singleton 1964-65   3 440-yard dash
Steve Smith 1976-77 AA 4 triple jump
Justin Tate 2011-12 2A 6 4x200-meter relay
Chris Townsend 1999-00 AA 4 high jump

Chicago (Dunbar)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1956-57   5 880-yard relay
  1963-64   6 880-yard relay
  1964-65   1 880-yard relay
  1967-68   2 1-mile relay
  1971-72   5 880-yard relay
  1974-75 AA 3 1-mile relay
  1980-81 AA 8 4x200-meter relay
  1981-82 AA 6 4x400-meter relay
      2 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  1983-84 AA 8 4x100-meter relay
  1984-85 AA 7 4x100-meter relay
  2011-12 3A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
  2013-14 2A 2 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
  2014-15 3A 2 4x200-meter relay
  2016-17 2A 6 4x100-meter relay
John Allen 1967-68   4 180-yard low hurdles
Nathaniel Allen 1966-67   6 440-yard dash
  1967-68   1 440-yard dash
Sylvester Blue 1981-82 AA 2 triple jump
Joseph Branch 2013-14 2A 5 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
  2014-15 3A 2 4x200-meter relay
Darryl Brown 1983-84 AA 4 200-meter dash
  1984-85 AA 8 200-meter dash
Antione Clark 2013-14 2A 2 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
Romell Clark 2016-17 2A 6 4x100-meter relay
      5 100-meter dash
Claudis Dawson 2011-12 3A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Raquwon Erving 2013-14 2A 5 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
  2014-15 3A 2 4x200-meter relay
Darvell Harris 2011-12 3A 1 4x200-meter relay
      1 200-meter dash
      1 4x100-meter relay
Demoria Harris 2012-13 3A 3 200-meter dash
  2013-14 2A 5 4x200-meter relay
      1 200-meter dash
      2 4x100-meter relay
      1 100-meter dash
  2014-15 3A 2 4x200-meter relay
      5 100-meter dash
      3 200-meter dash
Travon Harris 2011-12 3A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
David Jackson 1978-79 AA 4 220-yard dash
      5 100-yard dash
Lamont Johnson 1964-65   1 880-yard relay
James Jones 1964-65   1 880-yard relay
      2 220-yard dash
      4 100-yard dash
Justard Mallett 2016-17 2A 6 4x100-meter relay
Antonio Palacios 1982-83 AA 8 long jump
Mike Parker 1975-76 AA 3 440-yard dash
Elmo Portee 1980-81 AA 3 100-meter dash
      2 200-meter dash
  1981-82 AA 3 100-meter dash
      3 200-meter dash
Trayvon Ross 2016-17 2A 6 4x100-meter relay
Deon Sanders 2009-10 3A 6 400-meter dash
Earl Taylor 1964-65   1 880-yard relay
Donald Wiley 2014-15 3A 2 4x200-meter relay
Bennie Williams 1964-65   1 880-yard relay
Dion Williams 2011-12 3A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
Tahuan Williams 2016-17 2A 6 4x100-meter relay
Robert Winford 1956-57   4 100-yard dash
      1 180-yard low hurdles

Chicago (DuSable)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1941-42   2 880-yard relay
Harold Anderson 1941-42   3 long jump
      2 100-yard dash
Henry Cryer 1947-48   2 440-yard dash
  1948-49   1 880-yard run
Mike Dominick 1975-76 AA 3 100-yard dash
Maurice Eykes 1937-38   4 440-yard dash
John Fields 1980-81 AA 8 400-meter dash
Leon Harris 1955-56   5 long jump
Marion Price 1941-42   3 high jump
William Pugh 1950-51   5 220-yard dash
Herbert Williams 1941-42   2 440-yard dash
  1942-43   1 440-yard dash

Chicago (Englewood)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1902-03   2 2/3-mile relay
  1903-04   3 2/3-mile relay
  1904-05   2 2/3-mile relay
  1933-34   4 880-yard relay
  1934-35   5 880-yard relay
  1967-68   3 880-yard relay
  1970-71   6 1-mile relay
  1972-73   3 1-mile relay
      5 880-yard relay
Aquila Austin 1934-35   4 long jump
  1935-36   1 long jump
Charles Bachman 1910-11   3 shot put
      1t pole vault
      1 discus throw
  1911-12   1t pole vault
      2 shot put
      1 hammer throw
      1 discus throw
Joseph Bowles 1934-35   5t high jump
Nelson Brefford 1924-25 A 5 high jump
  1925-26   5t high jump
W.D. Brookfield 1895-96   3 1-mile walk
Lonnie Brown 1969-70   2 180-yard low hurdles
      3 long jump
  1970-71   5 180-yard low hurdles
      1 long jump
C. Butler 1904-05   2 1-mile run
Chism 1933-34   1t high jump
Joseph Cody 1921-22 A 3t high jump
  1922-23 A 1t high jump
Ray Coleman 1906-07   2 1-mile run
      3h 880-yard run
  1907-08   2h 880-yard run
Robert Colin 1923-24 A 3t high jump
Eddie Culp 1936-37   2 880-yard run
  1937-38   1 1-mile run
Willard Doud 1896-97   2 880-yard walk
  1897-98   3 220-yard low hurdles*
T.B. Egbert 1894-95   1 440-yard dash
  1895-96   1 440-yard dash
Alan Everett 1969-70   3 shot put
Alvin Everett 1970-71   1 shot put
Charles Flocken 1896-97   3 standing broad jump
      2 hammer throw
William Forbes 1899-00   3 1-mile run
Theodore George 1897-98   1 880-yard walk
Clarence Gray 1898-99   3 50-yard dash
      2 100-yard dash
B. Hails 1892-93   3 1-mile bicycle
A. Vernon Hales 1893-94   1 1-mile bicycle
L. Hayes 1932-33   4 220-yard low hurdles
James Henry 1895-96   2 triple jump
Bert Hodgman 1895-96   2 1-mile run
James Hutchinson 1894-95   2 220-yard dash
      3 100-yard dash
  1895-96   1 long jump
William Hutchinson 1898-99   3 220-yard low hurdles*
Fred Indermille 1898-99   3 880-yard walk
  1899-00   3 880-yard walk
Steve Jackson 1971-72   3 2-mile run
Harry Johnson 1968-69   5 1-mile run
Charles Kennedy 1899-00   2 long jump
E. Kinchin 1892-93   3 880-yard run
Frank Lasley 1899-00   2 50-yard dash
      2 180-yard dash
      2 100-yard dash
Gage Leake 1895-96   3 pole vault
  1896-97   1 pole vault
Roy Madigan 1904-05   2 discus throw
E. Maginnis 1898-99   3 1-mile bicycle
John Maloney 1897-98   2 shot put
      1 880-yard run
Robert Maxwell 1900-01   1 shot put
  1901-02   1 shot put
Stephen McCall 1931-32   4 long jump
Kenneth McCloud 1975-76 AA 7 880-yard run
Ray McQueary 1936-37   3 220-yard dash
(James) Austin Menaul 1905-06   2h 440-yard dash
  1906-07   3h 440-yard dash
      1 shot put
Walter Merrill 1904-05   1 100-yard dash
      2t 50-yard dash
Gilbert Mintz 1922-23 A 2 220-yard dash
Corson Morris 1902-03   1 pole vault
  1903-04   2 pole vault
L.V. Morrow 1956-57   4 long jump
Roderick Moss 1968-69   4 220-yard dash
F. Patton 1914-15 A 4 220-yard dash
  1915-16 A 3 220-yard dash
Zellner Pettet 1897-98   1 440-yard dash
Bernard Porter 1951-52   5t high jump
L.V. Porter 1894-95   1 1-mile bicycle
Ricardo Ruiz 1934-35   3 440-yard dash
Ernest Salmon 1900-01   1 220-yard low hurdles
  1901-02   1 220-yard low hurdles
Harry Salmon 1896-97   2 880-yard run
Alphonso Sanders 1972-73   1 440-yard dash
Roderick "Jack" Siler 1896-97   3 1-mile run
  1898-99   2 1-mile run
Raymond Singer 1925-26   3 50-yard dash
Ed Smith 1933-34   2 220-yard low hurdles
Ray Smith 1967-68   5 220-yard dash
Tyrone Smith 1975-76 AA 3 330-yard low hurdles
Michael Stover 1968-69   1 120-yard high hurdles
Darwin Tate 1909-10   1h 880-yard run
Clayton Teetzel 1893-94   2 1-mile run
      3 880-yard run
  1894-95   3 1-mile run
      1 880-yard run
  1896-97   3 220-yard dash
      1 440-yard dash
N.C. Thayer 1894-95   2 50-yard dash
      2 high jump
  1895-96   2 100-yard dash
Willie Thomas 1966-67   2 880-yard run
  1967-68   1 880-yard run
  1968-69   1 880-yard run
James Thompson 1972-73   6 440-yard dash
  1973-74   3 440-yard dash
Evans Walker 1935-36   4 100-yard dash
Clyde Ware 1950-51   2 440-yard dash
Albert Washington 1921-22 A 2 100-yard dash
      1 50-yard dash
Harry Webster 1898-99   1 shot put
  1899-00   2 hammer throw
      1 shot put
Thomas Webster 1898-99   3 880-yard run
  1900-01   1 1-mile run
      1 880-yard run
R. White 1904-05   2 220-yard dash

Chicago (English and Manual)

Name Year Class Place Event
Robert Andrews 1900-01   1 hammer throw
Louis Byrne 1898-99   1 880-yard walk
Earle Fitch 1895-96   3 440-yard dash
      1 high jump
William Hogenson 1900-01   3 220-yard dash
Dennis Kelly 1895-96   2 shot put

Chicago (F.W. Parker)

Name Year Class Place Event
Justin Bunch 1992-93 A 8 300-meter intermediate hurdles
  1993-94 A 5 300-meter intermediate hurdles
Cliff Douglas 1974-75 A 4 triple jump
John Levin 2008-09 1A 9 3200-meter run
Jonny Levin 2009-10 1A 5 3200-meter run
  2010-11 1A 9 3200-meter run
John McNabola 2016-17 1A 7 3200-meter run
Noah Wolff 2013-14 1A 3 triple jump

Chicago (Farragut)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1965-66   5 880-yard relay
  1977-78 AA 6 1-mile relay
      2 2-mile relay
Mack Herron 1965-66   2 100-yard dash
Derwin McGee 1986-87 AA 6 200-meter dash
      3 100-meter dash
Maurice Street 1977-78 AA 2 880-yard run

Chicago (Fenger)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1980-81 AA 5 4x200-meter relay
      3 4x400-meter relay
  1981-82 AA 5 4x400-meter relay
  2011-12 2A 4 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
Sherman Arnold 1981-82 AA 4 400-meter dash
  1982-83 AA 1 400-meter dash
Joshua Cephus 2011-12 2A 7 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
John Gill 1980-81 AA 5 800-meter run
Darius Jones 2011-12 2A 4 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
Shavell Lucas 2011-12 2A 7 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
Avion Marshall 2011-12 2A 4 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay

Chicago (Forrestville)

Name Year Class Place Event
Douglas Frederick 1968-69   2 long jump

Chicago (Gordon Tech)

Name Year Class Place Event
Giovanni Alamilla 1992-93 AA 6 pole vault
Steve Battle 1988-89 AA 2 long jump
Gerald Bell 1984-85 AA 7 100-meter dash
      7 200-meter dash
Pat Dauphin 1987-88 AA 7 high jump
Jim Flannery 1975-76 AA 5 2-mile run
Paul Franlin 1982-83 AA 3 pole vault
Patrick George 2004-05 AA 9 100-meter dash
  2005-06 AA 8 200-meter dash
  2006-07 AA 6 100-meter dash
      5 200-meter dash
Jim Noble 1987-88 AA 6 300-meter low hurdles
      5 110-meter high hurdles
Mike Shaw 1984-85 AA 7 110-meter high hurdles

Chicago (Hales Franciscan)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1998-99 A 5 4x100-meter relay
  2011-12 1A 4 4x200-meter relay
  2012-13 1A 4 4x200-meter relay
  2014-15 1A 3 4x100-meter relay
Nicholas Barnes 2014-15 1A 3 4x100-meter relay
Robert Beverly 1998-99 A 5 4x100-meter relay
Devon Butts 2014-15 1A 3 4x100-meter relay
Torre Campbell 1998-99 A 5 4x100-meter relay
  1999-00 A 9 triple jump
  2000-01 A 9 400-meter dash
Dominic Christian 2014-15 1A 3 4x100-meter relay
Ibukun Fasoranti 2001-02 A 6 110-meter high hurdles
Richard Gardner 1997-98 A 5 100-meter dash
      4 200-meter dash
  1998-99 A 5 4x100-meter relay
      4 400-meter dash
      7 200-meter dash
Joshua Hall 2011-12 1A 4 4x200-meter relay
Jalen Hemphill 2012-13 1A 4 4x200-meter relay
Kadeem Hemphill 2012-13 1A 4 4x200-meter relay
Sean Hill 1997-98 A 8 triple jump
Dale Johnson 2011-12 1A 4 4x200-meter relay
Brandon Kendall 2003-04 A 7 high jump
Joe Morrow 2011-12 1A 4 4x200-meter relay
      3 110-meter high hurdles
      9 200-meter dash
  2012-13 1A 4 4x200-meter relay
      4 100-meter dash
Patrick Nelson 2011-12 1A 4 4x200-meter relay
  2012-13 1A 4 4x200-meter relay
  2014-15 1A 3 4x100-meter relay
Albert Robinson 1981-82 AA 1 100-meter dash
      1 200-meter dash
Dwayne Smith 2001-02 A 9 100-meter dash
Akeem Walker 2002-03 A 4 100-meter dash
Felton Williams 2000-01 A 7 triple jump
Talib Wise 1998-99 A 5 4x100-meter relay

Chicago (Harlan)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1966-67   1 1-mile relay
      3 880-yard relay
  1967-68   5 880-yard relay
  1971-72   3 1-mile relay
  1972-73   4 1-mile relay
  1973-74   5 440-yard relay
      7 1-mile relay
  1975-76 AA 3 1-mile relay
  2008-09 2A 7 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
      3 4x400-meter relay
Dontae Adams 2013-14 2A 8 200-meter dash
Eli Aldridge 1973-74   6 220-yard dash
Melvin Bassett 1966-67   1 1-mile relay
  1967-68   5 180-yard low hurdles
Robert Bolton 1976-77 AA 6 triple jump
Steven Clark 2008-09 2A 7 4x100-meter relay
      9 100-meter dash
Welton Crayton 2008-09 2A 3 4x400-meter relay
      7 4x200-meter relay
Barney Davis 1961-62   5t high jump
Ronald Draper 1966-67   1 120-yard high hurdles
      1 180-yard low hurdles
      1 1-mile relay
Melvin Johnson 2008-09 2A 7 4x100-meter relay
Reginald Johnson 1972-73   4 440-yard dash
  1973-74   8 440-yard dash
Stev Jones 1975-76 AA 2 440-yard dash
Carlos McCrimon 1980-81 AA 6 300-meter low hurdles
Jerome Noble 1963-64   4 long jump
Lance Peeler 1976-77 AA 6 440-yard dash
      8 long jump
Vincent Perkins 2008-09 2A 3 4x400-meter relay
Stephen Peterson 2008-09 2A 3 4x400-meter relay
      7 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
Robert Pincham 1967-68   1 100-yard dash
      4 220-yard dash
Melvin Porter 1963-64   4 880-yard run
Brandan Presley 2008-09 2A 5 110-meter high hurdles
      7 4x200-meter relay
      3 4x400-meter relay
Richardson 1966-67   1 1-mile relay
Rodney Smith 1999-00 AA 9 long jump
Reggie Stallings 1962-63   1 120-yard high hurdles
Damon Stapleton 1995-96 AA 7 triple jump
James Stevenson 1966-67   1 1-mile relay
      5 440-yard dash
Darien Williams 2008-09 2A 7 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
Charles Woods 1966-67   5 180-yard low hurdles

Chicago (Harrison)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1924-25 A 3 880-yard relay
Milt Brown 1924-25 A 5 50-yard dash
      5 100-yard dash
William Mulcahy 1947-48   5 1-mile run
Joe Pojman 1928-29   3 50-yard dash
Fernando Reyes 1975-76 AA 7 2-mile run
Frank Simon 1923-24 A 2 long jump
Theodore "Ty" Wachowski 1924-25 A 1 high jump
      4 long jump

Chicago (Harvard)

Name Year Class Place Event
Eugene Schobinger 1910-11   4 shot put
      1t pole vault
      1 120-yard high hurdles

Chicago (Holy Trinity)

Name Year Class Place Event
Kurterry Singleton 2013-14 1A 6 400-meter dash

Chicago (Hubbard)

Name Year Class Place Event
Kelvin Hayden 2000-01 AA 6 200-meter dash
Richard Wooten 2008-09 3A 7 100-meter dash

Chicago (Hyde Park)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1902-03   1 2/3-mile relay
  1903-04   1 2/3-mile relay
  1904-05   3 2/3-mile relay
  1909-10   1 1-mile relay
  1910-11   2 880-yard relay
  1912-13   2 880-yard relay
  1923-24 A 1t 880-yard relay
  1924-25 A 2 880-yard relay
  1925-26   5 880-yard relay
  1926-27   4h 880-yard relay
  1927-28   5 880-yard relay
Don Abbott 1902-03   1 220-yard low hurdles
      1 2/3-mile relay
Barker 1902-03   1 2/3-mile relay
Harry Bascomb 1897-98   1 pole vault
Dennett Bell 1910-11   1t pole vault
Robert Birkhoff 1915-16 A 4 pole vault
Harold Bodman 1910-11   4h 880-yard run
Roswell Bogue 1896-97   1 880-yard run
Harry Boice 1894-95   3 880-yard run
Charles Borden 1898-99   1 1-mile run
      1 880-yard run
William Borden 1897-98   2 standing broad jump
      1 50-yard dash
John Brooks 1927-28   2 220-yard low hurdles
      3 long jump
Stephen Buhrer 1894-95   2 triple jump
Jim Byler 1944-45   2 shot put
Mort Cahill 1900-01   1 440-yard dash
Donald Carter 1918-19 A 1 880-yard run
Phillip Comstock 1902-03   3 440-yard dash
      2 880-yard run
  1903-04   1 880-yard run
      1h 440-yard dash
Dexter Coolidge 1921-22 A 4h 880-yard run
Rashad Crayton 2010-11 3A 7 long jump
Robert Cunningham 1898-99   2 220-yard dash
Fred Degenhardt 1906-07   3 shot put
      1t high jump
Ralph Dickow 1928-29   1h 880-yard run
Charles DuVall 1921-22 A 4 long jump
Allen Claire East 1926-27   1 100-yard dash
      2 50-yard dash
Walter Eckersall 1902-03   1 50-yard dash
      1 220-yard dash
      1 100-yard dash
      1 2/3-mile relay
Hawley Egleston 1928-29   1 220-yard low hurdles
      1 120-yard high hurdles
Terry Ellis 1948-49   4 shot put
George Favorite 1905-06   3h 440-yard dash
Fisher 1902-03   1 2/3-mile relay
Herbert Ford 1894-95   2 440-yard dash
Arthur Frankenstein 1918-19 A 3h 440-yard dash
Jim Fuchs 1943-44   4 100-yard dash
  1944-45   4 discus throw
      1 100-yard dash
Joseph Gallant 1918-19 A 3 pole vault
Virgil Gist 1924-25 A 1 880-yard run
Richard Goins 1948-49   3 440-yard dash
George Halcrow 1932-33   1t 440-yard dash
Fred Hall 1900-01   3 1-mile run
Herman Heschin 1918-19 A 4 50-yard dash
      3 220-yard dash
Charles Hopkins 1909-10   3 220-yard low hurdles
Edward Houston 1956-57   3 220-yard dash
  1957-58   3 220-yard dash
Alfred Hutchinson 1904-05   3h 440-yard dash
Fred Jones 1892-93   2 1-mile run
Chester Kellogg 1910-11   3 50-yard dash
      1 220-yard dash
George Kelly 1925-26   5 440-yard dash
Karre Krogh 1923-24 A 4h 880-yard run
Jack Landers 1923-24 A 2h 440-yard dash
William Landis 1918-19 A 4 hammer throw
Frank Linden 1895-96   2 long jump
  1896-97   2 long jump
Albert Mathias 1918-19 A 3 high jump
      4 pole vault
Charles McClinton 1947-48   3 long jump
  1948-49   2 long jump
Ruel McGill 1895-96   3 triple jump
James McKeen 1892-93   3 440-yard dash
Bert Nelson 1925-26   3t high jump
Dewitt Northam 1898-99   3 shot put
George Otis 1914-15 A 1 1-mile run
Mortimer Parker 1895-96   2 1-mile walk
Frank Pershing 1912-13   4 long jump
Ralph Pingree 1896-97   1 440-yard bicycle
Burton Powell 1894-95   3 standing broad jump
  1895-96   2 50-yard dash
      3 standing broad jump
  1896-97   3 50-yard dash
Edson Raff 1893-94   3 220-yard dash
Charles Roberts 1909-10   2 220-yard low hurdles
Otis Sexton 1922-23 A 4 100-yard dash
      1 50-yard dash
  1923-24 A 1 50-yard dash
      5 100-yard dash
Ralph Shankland 1914-15 A 1 880-yard run
Clark Shaughnessy, Jr. 1934-35   4 javelin throw
  1935-36   1 pole vault
Kenneth Shepard 1912-13   1t high jump
Perry Shepard 1898-99   1 220-yard low hurdles*
William Shepard 1893-94   1 baseball throw
      1 hammer throw
      1 shot put
Roy Simmons 1918-19 A 2 hammer throw
Jesse Smith 1899-00   2 880-yard walk
Marston Smith 1909-10   2h 440-yard dash
  1910-11   1h 440-yard dash
Walter Taylor 1905-06   3 50-yard dash
Edward Thomas 1909-10   1 pole vault
Daniel Trude 1896-97   2 220-yard low hurdles*
Bob Vested 1932-33   1t 440-yard dash
Percy Wagner 1910-11   1t pole vault
Henry Wallace 1918-19 A 1 long jump
      3 120-yard high hurdles
Philip Walter 1893-94   2 100-yard dash
Clyde Way 1904-05   2 220-yard low hurdles
  1905-06   2 220-yard low hurdles
      1 pole vault
Arthur White 1918-19 A 3 shot put
Thomas Yarnell 1921-22 A 2 50-yard dash
      3 220-yard low hurdles

Chicago (Jones)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2014-15 3A 6 4x800-meter relay
Jamison Dale 2010-11 2A 8 3200-meter run
  2011-12 2A 3 3200-meter run
      7 1600-meter run
  2012-13 3A 7 1600-meter run
Kyle Maloney 2014-15 3A 6 4x800-meter relay
Luke O'Connor 2011-12 2A 5 3200-meter run
Markiyan Protsiv 2014-15 3A 6 4x800-meter relay
Arthur Santoro 2014-15 3A 6 4x800-meter relay
  2016-17 3A 5 800-meter run
Will Sarchet 2014-15 3A 6 4x800-meter relay

Chicago (Julian)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1986-87 AA 8 4x400-meter relay
James Burtin 1986-87 AA 5 100-meter dash
Willard Lewis 2006-07 AA 9 800-meter run

Chicago (Kelvyn Park)

Name Year Class Place Event
Brian Carter 2009-10 2A 2 100-meter dash
      2 200-meter dash
  2011-12 2A 3 100-meter dash
      2 200-meter dash
Jamal McNeeley 2010-11 2A 3 100-meter dash
      2 200-meter dash
  2011-12 2A 1 200-meter dash
      2 100-meter dash
  2012-13 2A 5 100-meter dash

Chicago (Kennedy)

Name Year Class Place Event
Onecimo Guereca 1997-98 AA 6 3200-meter run

Chicago (Kenwood)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1981-82 AA 8 4x400-meter relay
  1982-83 AA 6 4x100-meter relay
      3 4x400-meter relay
  1984-85 AA 2 4x100-meter relay
  1985-86 AA 2 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
Michael Bellamy 1984-85 AA 3 100-meter dash
Monternez Buckley 2001-02 AA 7 long jump
John Delaney 1976-77 AA 3 100-yard dash
Larry Elizalde 1989-90 AA 6 100-meter dash
Matthew Funches 2009-10 2A 9 triple jump
Roosevelt Hudson 1977-78 AA 3 440-yard dash
Kevin McKeever 1985-86 AA 8 200-meter dash
  1986-87 AA 8 200-meter dash
Clifford Perry 1998-99 AA 5 400-meter dash
Kelly Reed 1981-82 AA 5 100-meter dash
  1982-83 AA 1 200-meter dash
      1 100-meter dash
Gerald Smith 1974-75 AA 7 120-yard high hurdles
Michael Taylor 1984-85 AA 6 400-meter dash
Mike Taylor 1985-86 AA 7 400-meter dash
Keith Thomas 1985-86 AA 3 200-meter dash
      1 100-meter dash
Delrick White 1971-72   6 180-yard low hurdles
Ken Winchester 1971-72   6 440-yard dash

Chicago (King)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1975-76 AA 6 1-mile relay
  1976-77 AA 3 1-mile relay
      7 440-yard relay
  1977-78 AA 2 440-yard relay
  1978-79 AA 6 1-mile relay
      2 440-yard relay
Jerome Brown 1976-77 AA 2 120-yard high hurdles
James Gage 1977-78 AA 6 long jump
Darren Kern 1979-80 AA 8 800-meter run
  1980-81 AA 1 800-meter run
Eugene Lidell 1977-78 AA 4 220-yard dash
Edward Thomas 1974-75 AA 5 120-yard high hurdles
  1975-76 AA 2 120-yard high hurdles
      1 330-yard low hurdles
Cedric Walker 1976-77 AA 2 440-yard dash

Chicago (Lake View)

Name Year Class Place Event
Roy Albertson 1898-99   3 100-yard dash
      2 50-yard dash
Jack Ambruster 1911-12   3h 440-yard dash
  1912-13   3h 440-yard dash
Allen Bangert 1923-24 A 3t pole vault
  1924-25 A 3t high jump
      2 pole vault
Arthur Bell 1892-93   1 1-mile run
      1 880-yard run
Edward Bohman 1892-93   3 high jump
  1893-94   1 880-yard run
      1 1-mile run
A.W. Bohnsack 1903-04   3 880-yard run
  1904-05   3t 880-yard run
  1905-06   1h 880-yard run
Frank Brown 1892-93   3 50-yard dash
      2 100-yard dash
Harry Brown 1892-93   2 440-yard dash
      3 220-yard dash
  1893-94   3 440-yard dash
Norman Copeland 1893-94   3 triple jump
  1894-95   2 long jump
John Eckstrom 1892-93   2 triple jump
      3 long jump
E.E. Elliott 1900-01   2 1-mile run
Walter Fishleigh 1896-97   2 pole vault
  1897-98   2 pole vault
Fred Goshom 1892-93   2 1-mile bicycle
Romeo Jurado 2008-09 2A 6 800-meter run
Jerome Kappenmacher 1919-20 A 2h 440-yard dash
F. Lieber 1899-00   2 shot put
Earl Linthicum 1899-00   3 440-yard dash
Paul Lunde 1906-07   2 discus throw
      2 shot put
Oscar Medina 2010-11 2A 4 1600-meter run
John Moehle 1903-04   2h 440-yard dash
Oscar Murray 1908-09   3 50-yard dash
      3 100-yard dash
Walter Pace 1904-05   3t high jump
Mike Rowe 1974-75 AA 6 120-yard high hurdles
Howard Ruggles 1892-93   3 football kick
      1 baseball throw
W.L. Sauer 1904-05   1 pole vault
W. Shapper 1893-94   2 shot put
Tom Sullivan 1894-95   1 hammer throw
J. Sutter 1895-96   2 hammer throw
  1896-97   1 shot put
      1 hammer throw
Marshall Sweeney 1919-20 A 1 long jump
Bob Willmarth 1912-13   3h 880-yard run

Chicago (Lane)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1911-12   2 880-yard relay
  1913-14 A 2 880-yard relay
  1952-53   3 880-yard relay
  1961-62   3 1-mile relay
  1970-71   2 1-mile relay
  1971-72   3 880-yard relay
      4 1-mile relay
  1972-73   2 1-mile relay
      3 880-yard relay
  1973-74   1 1-mile relay
      2 880-yard relay
      3 440-yard relay
  1974-75 AA 6 1-mile relay
      4 440-yard relay
      3 880-yard relay
  2006-07 AA 6 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  2008-09 3A 7 4x200-meter relay
  2011-12 3A 1 4x800-meter relay
  2013-14 3A 7 4x800-meter relay
Rashee Allen 2008-09 3A 7 4x200-meter relay
Bill Anderson 1960-61   5 180-yard low hurdles
  1961-62   2 120-yard high hurdles
      2 180-yard low hurdles
Gary Arnesen 1973-74   1 1-mile relay
Robert Babecki 1947-48   1 high jump
Christian Badillo 2013-14 3A 7 4x800-meter relay
Ray Becker 1913-14 A 3 discus throw
      4 hammer throw
      1 shot put
      2 120-yard high hurdles
Lucas Beltran 2011-12 3A 1 4x800-meter relay
Rich Bilder 1968-69   3 shot put
Kenny Blanks 2006-07 AA 7 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
Blueitt 1914-15 A 3 220-yard low hurdles
Napoleon Blueitt 1910-11   3h 440-yard dash
  1911-12   1h 440-yard dash
A. Bowlin 1914-15 A 1 50-yard dash
Millard Broughton 1927-28   1t pole vault
Steve Bukieda 1963-64   4 1-mile run
Marcelo Burbano 2011-12 3A 1 4x800-meter relay
Bobby Burnett 1984-85 AA 8 110-meter high hurdles
Addison Chapeck 1913-14 A 3 880-yard run
Gilbert Cwik 1940-41   5 1-mile run
Lamont Dagen 1993-94 AA 6 triple jump
  1994-95 AA 5 triple jump
John Leslie Eddy 1912-13   4h 440-yard dash
Dick Feistel 1944-45   5 100-yard dash
Larry Gnapp 1971-72   6 880-yard run
Deontae Griggs 2008-09 3A 7 4x200-meter relay
Arthur Henke 1910-11   1 50-yard dash
      3 100-yard dash
  1911-12   4 50-yard dash
Michael Henry 2008-09 3A 7 4x200-meter relay
R. Hill 1911-12   4 hammer throw
Mike Hormann 1974-75 AA 8 880-yard run
  1975-76 AA 6 880-yard run
Pavlo Hutsalyuk 2013-14 3A 7 4x800-meter relay
  2014-15 3A 1 1600-meter run
Jonathan Jackson 2009-10 3A 1 300-meter intermediate hurdles
      9 110-meter high hurdles
Jonathon Jackson 2008-09 3A 3 300-meter intermediate hurdles
Demetrius Jacobs 2008-09 3A 7 110-meter high hurdles
Dennis Kern 1971-72   3 880-yard run
  1972-73   5 880-yard run
  1973-74   1 880-yard run
      1 1-mile relay
Tim Klein 1973-74   1 1-mile relay
      2 330-yard low hurdles
Herb Knop 1914-15 A 3 hammer throw
Krawczynski 1926-27   3 pole vault
Alfred Krumholt 1912-13   3h 440-yard dash
Chris Kyles 2006-07 AA 6 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  2007-08 AA 5 100-meter dash
  2008-09 3A 3 100-meter dash
      7 4x200-meter relay
Allan Lange 1950-51   2 high jump
Meredith "Mike" May 1913-14 A 1 1-mile run
      1 220-yard low hurdles
Eric McMiller 2013-14 3A 7 100-meter dash
F. Moore 1914-15 A 3 high jump
Kevin Newell 1973-74   2 100-yard dash
      1 1-mile relay
Edgar Nickol 1923-24 A 3 long jump
Kevin Perez 2011-12 3A 1 4x800-meter relay
Frederick "Fritz" Pollard, Sr. 1910-11   2 220-yard low hurdles
      3h 880-yard run
  1911-12   2 220-yard low hurdles
      1h 440-yard dash
Jack Pratt 1915-16 A 4 120-yard high hurdles
      1 high jump
A. Price 1914-15 A 4 440-yard dash
Joe Pruski 1959-60   3 1-mile run
Elmer Sademan 1928-29   4h 880-yard run
Fuad Salami 2006-07 AA 7 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
William Sandroff 1913-14 A 3 shot put
Hugo Schmidt 1912-13   4 high jump
David Schmieg 2013-14 3A 7 4x800-meter relay
Curtis Spears 1984-85 AA 4 shot put
Paul Stevens 1944-45   4 long jump
Jerrel Thorton 2006-07 AA 6 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
David Timlin 2011-12 3A 1 4x800-meter relay
George Tyms 1967-68   1 shot put
Jon Vara 2013-14 3A 7 4x800-meter relay
George Waage 1910-11   3 1-mile run
  1911-12   2 1-mile run
Ed Wardzala 1970-71   6 440-yard dash
Carl Wichmann 1944-45   5 200-yard low hurdles
Allen Wilhoite 1983-84 AA 4 300-meter low hurdles
Tyrone Williams 1976-77 AA 1 330-yard low hurdles
Woodward 1920-21 A 4 50-yard dash

Chicago (Latin)

Name Year Class Place Event
Alan Ferguson 1993-94 A 8 triple jump
      8 long jump
Britt Henderson 2011-12 1A 2 800-meter run
George Krogness 1915-16 B 2t high jump
Morgan Lewis 1998-99 A 8 long jump
Sterling Maxwell 1908-09   3 220-yard dash
Cyril "Tommy" Mowatt 1983-84 A 1 triple jump
      1 long jump
  1984-85 A 1 triple jump
      6 400-meter dash
Simon Ricci 2015-16 1A 4 1600-meter run
      8 3200-meter run
Jacob Silverman 2014-15 1A 5 1600-meter run

Chicago (Leo)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1979-80 A 3 4x200-meter relay
  1980-81 A 1 4x400-meter relay
      2 4x100-meter relay
  1982-83 A 2 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
  1983-84 AA 7 4x200-meter relay
  1992-93 AA 4 4x400-meter relay
  1993-94 AA 7 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
  1994-95 AA 2 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
  1995-96 AA 6 4x200-meter relay
      5 4x400-meter relay
  1997-98 A 2 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
      5 4x400-meter relay
  1998-99 AA 4 4x200-meter relay
  1999-00 A 6 4x400-meter relay
      4 4x200-meter relay
  2000-01 A 2 4x100-meter relay
  2001-02 A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
  2002-03 A 9 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
      1 4x400-meter relay
  2003-04 A 9 4x400-meter relay
      1 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2004-05 A 3 4x200-meter relay
  2009-10 1A 2 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2010-11 1A 2 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
  2011-12 1A 1 4x100-meter relay
  2012-13 1A 3 4x100-meter relay
  2013-14 1A 5 4x100-meter relay
Maurice Andersen 1994-95 AA 2 4x200-meter relay
Cedric Bailey 2003-04 A 1 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Darreal Beal 2003-04 A 1 long jump
  2004-05 A 1 long jump
      3 4x200-meter relay
Terron Bell 2012-13 1A 9 shot put
  2013-14 1A 3 shot put
Stephen Benjamin 2001-02 A 9 triple jump
  2002-03 A 1 triple jump
      1 4x200-meter relay
      2 long jump
  2003-04 A 2 long jump
      1 triple jump
      3 4x200-meter relay
  2004-05 A 3 4x200-meter relay
      6 long jump
      1 triple jump
Rueben Blackwell 2009-10 1A 8 300-meter intermediate hurdles
  2010-11 1A 2 110-meter high hurdles
Fletcher Boyd 1994-95 AA 1 4x100-meter relay
      8 300-meter intermediate hurdles
      2 110-meter high hurdles
Eric Bridges 1995-96 AA 5 4x400-meter relay
      6 4x200-meter relay
Marlon Britton 2011-12 1A 1 4x100-meter relay
      2 110-meter high hurdles
  2012-13 1A 3 4x100-meter relay
      1 110-meter high hurdles
Cortez Brown 2002-03 A 1 4x400-meter relay
Jeffrey Brown 1997-98 A 2 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  1998-99 AA 4 4x200-meter relay
John Brown 1991-92 AA 2 800-meter run
Mario Bullock 2001-02 A 5 300-meter intermediate hurdles
  2002-03 A 1 4x400-meter relay
      5 110-meter high hurdles
      1 300-meter intermediate hurdles
Squatty Burns 2004-05 A 3 4x200-meter relay
Whitney Burns 2000-01 A 2 800-meter run
Vidal Cargo 2016-17 1A 8 high jump
Don Cherry 1979-80 A 7 triple jump
Curtis Clark 1994-95 AA 1 4x100-meter relay
Courtney Cook 1994-95 AA 2 4x200-meter relay
  1995-96 AA 6 4x200-meter relay
Donte Cummings 1999-00 A 6 4x400-meter relay
James Davis 2013-14 1A 5 4x100-meter relay
Ryan Davis-Payne 1994-95 AA 2 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
Justin Domingo 1997-98 A 5 4x400-meter relay
Anthony Driver 1979-80 A 8 300-meter low hurdles
  1980-81 A 1 4x400-meter relay
Christopher Easley 2000-01 A 8 triple jump
  2001-02 A 6 triple jump
David Frye 2012-13 1A 3 4x100-meter relay
  2013-14 1A 5 4x100-meter relay
Bruce Gray 2009-10 1A 3 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
      4 100-meter dash
  2010-11 1A 2 4x200-meter relay
      1 100-meter dash
      5 200-meter dash
      2 4x100-meter relay
Jamil Green 2013-14 1A 5 4x100-meter relay
Jason Hall 1999-00 A 4 4x200-meter relay
  2000-01 A 2 4x100-meter relay
  2001-02 A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
  2002-03 A 1 4x400-meter relay
      9 4x100-meter relay
Thomas Hardy 1997-98 A 2 4x200-meter relay
Keith Harris 2009-10 1A 2 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2011-12 1A 4 100-meter dash
      1 4x100-meter relay
      7 200-meter dash
Joe Henderson 1982-83 A 2 100-meter dash
      1 200-meter dash
Greg Hines 1980-81 A 7 110-meter high hurdles
Whitney Holley 2001-02 A 1 4x100-meter relay
  2002-03 A 5 100-meter dash
      9 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Theodore Hopkins 2010-11 1A 2 4x100-meter relay
      6 200-meter dash
      2 4x200-meter relay
  2011-12 1A 6 200-meter dash
      1 4x100-meter relay
      6 100-meter dash
  2012-13 1A 3 4x100-meter relay
Denzel Howard 2009-10 1A 2 4x100-meter relay
Leon Howard 1997-98 A 2 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  1999-00 A 6 4x400-meter relay
      4 4x200-meter relay
Akeem Hunter 2001-02 A 1 4x200-meter relay
  2002-03 A 1 4x200-meter relay
      9 4x100-meter relay
  2003-04 A 3 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
Natron Jackson 2009-10 1A 3 4x200-meter relay
Quincy Jones 1995-96 AA 5 4x400-meter relay
Wayne Keneipp 1985-86 AA 4 shot put
Sirlaurence King 2015-16 1A 4 3200-meter run
Jermaine Lacy 1997-98 A 5 4x400-meter relay
Eldred Lewis 1997-98 A 2 long jump
      7 4x100-meter relay
  1998-99 AA 4 4x200-meter relay
      4 triple jump
Tom Marks 1980-81 A 1 4x400-meter relay
Jason Marley 1997-98 A 5 400-meter dash
      5 4x400-meter relay
      7 4x100-meter relay
Reginald Martin 1997-98 A 2 4x200-meter relay
      3 triple jump
  1998-99 AA 4 4x200-meter relay
  1999-00 A 6 4x400-meter relay
      6 triple jump
      5 long jump
      4 4x200-meter relay
Michael Mays 2016-17 1A 6 400-meter dash
Riley McClendon 2013-14 1A 5 4x100-meter relay
Mike McErlean 1977-78 AA 6 high jump
Malcolm McFarland 2009-10 1A 7 triple jump
Mario McKinney 1999-00 A 6 4x400-meter relay
      6 110-meter high hurdles
DeJhan Means 2000-01 A 2 4x100-meter relay
Nelson Miller 2002-03 A 1 4x400-meter relay
      4 110-meter high hurdles
      4 300-meter intermediate hurdles
  2003-04 A 3 110-meter high hurdles
      1 4x100-meter relay
      9 4x400-meter relay
Marcel Morgan 2001-02 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
      2 long jump
      3 200-meter dash
Lonnie Newman 2001-02 A 7 shot put
      3 discus throw
Travis Newsome 2004-05 A 3 4x200-meter relay
Peter O'Neal 1983-84 AA 6 110-meter high hurdles
Andre Patton 2010-11 1A 2 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
Ryan Payne 1995-96 AA 5 4x400-meter relay
      6 4x200-meter relay
Corey Pryor 2011-12 1A 1 4x100-meter relay
  2012-13 1A 3 4x100-meter relay
Eric Robinson 1987-88 AA 7 shot put
  1988-89 AA 7 shot put
Parris Rogers 2003-04 A 9 4x400-meter relay
      3 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
  2004-05 A 3 400-meter dash
Ryan Shields 1998-99 AA 4 4x200-meter relay
  1999-00 A 1 100-meter dash
      1 400-meter dash
      1 200-meter dash
  2000-01 A 2 4x100-meter relay
      1 400-meter dash
      1 100-meter dash
      1 200-meter dash
  2001-02 A 1 400-meter dash
      1 200-meter dash
      1 100-meter dash
Elbert Simmons 1995-96 AA 5 200-meter dash
      5 100-meter dash
Michael Smith 2005-06 AA 7 discus throw
Chris Stafford 1995-96 AA 6 4x200-meter relay
      5 4x400-meter relay
  1996-97 AA 6 long jump
      6 triple jump
David Thomas 1997-98 A 5 4x400-meter relay
      1 800-meter run
Denzel Tucker 2009-10 1A 2 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2010-11 1A 2 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
Chris Tyler 2003-04 A 9 4x400-meter relay
Ahmed Watson 2003-04 A 9 4x400-meter relay
Chris Watson 1994-95 AA 1 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
      1 100-meter dash
      1 200-meter dash
Alan Wilks 1980-81 A 1 4x400-meter relay
      1 400-meter dash
Jimmy Williams 1999-00 A 4 4x200-meter relay
  2000-01 A 2 4x100-meter relay
  2001-02 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
  2002-03 A 6 100-meter dash
      9 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Christopher Winters 2015-16 1A 9 shot put
      8 discus throw
Dan Zimmerman 1979-80 A 5 300-meter low hurdles
  1980-81 A 2 110-meter high hurdles
      2 300-meter low hurdles
      1 4x400-meter relay

Chicago (Lewis Institute)

Name Year Class Place Event
H. Zerwer 1915-16 C 1 100-yard dash
      1 50-yard dash

Chicago (Lincoln Park)

Name Year Class Place Event
Tony Bouquett 1983-84 AA 7 800-meter run

Chicago (Lindblom)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 AA 5 1-mile relay
  1979-80 AA 6 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
David Clutterham 1938-39   2 1-mile run
  1939-40   2 1-mile run
Zamon Gray 1980-81 AA 4 400-meter dash
Jerome Johnson 1979-80 AA 1 4x200-meter relay
Rolan Johnson 1979-80 AA 1 4x200-meter relay
Eduardo Rodriguez 2015-16 2A 8 800-meter run
Walmer Saavedra 2014-15 2A 4 3200-meter run
Gerald Smith 1969-70   6 100-yard dash
  1970-71   5 220-yard dash
      6 100-yard dash
Robert Townes 1973-74   5t 330-yard low hurdles
Otto Trejbal 1929-30   4 shot put
Leon Trimble 1922-23 A 5t high jump
Steve Turner 1977-78 AA 1 100-yard dash
  1979-80 AA 2 100-meter dash
Steven Turner 1979-80 AA 1 4x200-meter relay
Timothy Vinson 1979-80 AA 1 4x200-meter relay

Chicago (Luther North)

Name Year Class Place Event
Rich Behnke 1977-78 AA 1 discus throw
John Beutlich 1973-74   5t 330-yard low hurdles
Joey Davis 1994-95 A 7 triple jump
Jimmy Franklin 2001-02 A 7 800-meter run
Chris Fuller 1997-98 A 8 200-meter dash
Kurth Greenholt 1988-89 A 4 high jump
Bob Keller 1985-86 A 6 100-meter dash
      3 200-meter dash
Rich Moellering 1987-88 A 6 800-meter run
      7 1600-meter run

Chicago (Luther South)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1976-77 A 1 1-mile relay
  1977-78 A 5 440-yard relay
  1978-79 A 4 1-mile relay
  1979-80 A 7 4x400-meter relay
      6 4x100-meter relay
  1982-83 A 3 4x400-meter relay
  1983-84 A 7 4x200-meter relay
  1984-85 A 5 4x100-meter relay
      8 4x200-meter relay
  1985-86 A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
  1988-89 A 7 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
  1989-90 A 3 4x100-meter relay
      8 4x200-meter relay
  1990-91 A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
  1994-95 A 5 4x400-meter relay
      6 4x100-meter relay
  1995-96 A 2 4x200-meter relay
  1996-97 A 3 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  1997-98 A 5 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  1998-99 A 6 4x100-meter relay
  1999-00 A 5 4x100-meter relay
  2000-01 A 4 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Shannon Armstrong 1998-99 A 6 4x100-meter relay
  1999-00 A 5 200-meter dash
      1 300-meter intermediate hurdles
      1 110-meter high hurdles
Sherman Armstrong 1994-95 A 5 4x400-meter relay
  1995-96 A 2 4x200-meter relay
      1 300-meter intermediate hurdles
      7 high jump
  1996-97 A 3 4x200-meter relay
      2 300-meter intermediate hurdles
      2 200-meter dash
      2 110-meter high hurdles
Greg Beacham 1994-95 A 6 4x100-meter relay
  1995-96 A 2 4x200-meter relay
Chris Bodley 1983-84 A 2 triple jump
Derek Bodley 1985-86 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Brandon Cade 1997-98 A 5 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  1998-99 A 6 4x100-meter relay
Cary Chandler 1984-85 A 2 100-meter dash
  1985-86 A 1 200-meter dash
      1 100-meter dash
      1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
Craig Chandler 1976-77 A 1 1-mile relay
Mike Conley 1978-79 A 1 triple jump
      4 long jump
  1979-80 A 1 triple jump
      1 long jump
      4 100-meter dash
  1980-81 A 1 100-meter dash
      1 200-meter dash
      1 long jump
      1 triple jump
Steve Conley 1989-90 A 6 200-meter dash
      1 triple jump
      3 long jump
  1990-91 A 1 triple jump
      2 long jump
      1 4x100-meter relay
Eugene Dipeolu 1977-78 A 2 100-yard dash
Cliff Dunn 1975-76 A 2 discus throw
Tim Edwards 1990-91 A 1 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
      2 200-meter dash
  1991-92 A 2 100-meter dash
Tony Ewell 1988-89 A 3 110-meter high hurdles
  1989-90 A 4 110-meter high hurdles
Robert Forrest 1990-91 A 7 100-meter dash
      7 300-meter intermediate hurdles
      1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
Eric Gilbert 1976-77 A 1 1-mile relay
Tavoris Guider 1996-97 A 3 4x100-meter relay
  1997-98 A 4 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
Derrick Harris 1978-79 A 8 330-yard low hurdles
Jeremy Howell 1999-00 A 5 4x100-meter relay
  2000-01 A 4 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Chuck Hudson 1976-77 A 1 1-mile relay
      5 440-yard dash
Al Kennedy 1975-76 A 4 440-yard dash
  1976-77 A 2 440-yard dash
      1 1-mile relay
Mark Kinnard 1978-79 A 7 330-yard low hurdles
      1 120-yard high hurdles
      2 triple jump
Allen Leonard 1996-97 A 3 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Brian Little 1982-83 A 6 300-meter low hurdles
Tony Martin 1978-79 A 7t high jump
Anthony Mays 2007-08 A 3 triple jump
Terrence McCants 1999-00 A 5 4x100-meter relay
  2000-01 A 3 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
Marcel Morgan 2000-01 A 3 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
      8 long jump
Versye O'Berry 1979-80 A 7 800-meter run
Jason Owens 1995-96 A 2 4x200-meter relay
  1996-97 A 3 4x100-meter relay
  1997-98 A 5 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
Cliff Perry 1997-98 A 5 4x200-meter relay
      8 400-meter dash
      3 long jump
Squire Pettis 1990-91 A 1 4x200-meter relay
Torrey Price 1985-86 A 1 4x100-meter relay
Terrence Roberts 1995-96 A 2 4x200-meter relay
      2 110-meter high hurdles
  1996-97 A 3 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
      3 110-meter high hurdles
      7 300-meter intermediate hurdles
Tyrone Roberts 1993-94 A 8t high jump
      7 400-meter dash
  1994-95 A 8 long jump
      5 4x400-meter relay
      6 4x100-meter relay
Daniel Rush 1996-97 A 3 4x200-meter relay
  1997-98 A 4 4x100-meter relay
  1998-99 A 2 200-meter dash
      2 100-meter dash
      6 4x100-meter relay
  1999-00 A 2 100-meter dash
      3 200-meter dash
      5 400-meter dash
      5 4x100-meter relay
Yemi Sashi 1990-91 A 1 4x200-meter relay
      6 400-meter dash
Yemi Sushi 1990-91 A 1 4x100-meter relay
Peter Thurston 1982-83 A 2 110-meter high hurdles
Edmond Triplett 1994-95 A 6 4x100-meter relay
      5 4x400-meter relay
Maurice Wellington 1994-95 A 5 4x400-meter relay
      6 4x100-meter relay
Marc Willie 1998-99 A 6 4x100-meter relay
  1999-00 A 5 4x100-meter relay
  2000-01 A 4 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Mike Wilson 1985-86 A 1 4x200-meter relay
Ernest Woods 1985-86 A 1 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
      2 200-meter dash

Chicago (Manley)

Name Year Class Place Event
Jacob Parker 1990-91 AA 4 800-meter run

Chicago (Manual)

Name Year Class Place Event
Willard Doud 1895-96   1 1-mile walk
Merrill Follensbee 1902-03   2 high jump
      2 pole vault

Chicago (Marist)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1991-92 AA 5 4x800-meter relay
  1996-97 AA 7 4x800-meter relay
Jonathan Berning 1996-97 AA 7 4x800-meter relay
  1997-98 AA 1 1600-meter run
Ralph Caron 1979-80 AA 6 1600-meter run
      2 3200-meter run
Dan Cole 1984-85 AA 5 800-meter run
Jeff DeLazaro 1982-83 AA 5 long jump
Rob Doyle 1996-97 AA 7 4x800-meter relay
Jim Fergus 1996-97 AA 7 4x800-meter relay
John Fetzer 1996-97 AA 7 4x800-meter relay
William Harte 1971-72   6 220-yard dash
Kyle Hauser 2011-12 3A 9 1600-meter run
  2012-13 3A 5 800-meter run
Frank Jendraszak 1988-89 AA 7 110-meter high hurdles
John Jesse 1990-91 AA 3 800-meter run
Gary Kostrubala 1980-81 AA 1 discus throw
      3 shot put
  1981-82 AA 1 discus throw
      1 shot put
Brian Lamb 1984-85 AA 4 110-meter high hurdles
John McCabe 1973-74   5 880-yard run
Maurice Mitchell 1987-88 AA 2 300-meter low hurdles
  1988-89 AA 1 300-meter intermediate hurdles
      1 110-meter high hurdles
Raphael Mitchell 1994-95 AA 7 high jump
Colin Quinn 1998-99 AA 6 800-meter run
  1999-00 AA 4 800-meter run
Joseph Slowinski 1984-85 AA 6 300-meter low hurdles

Chicago (Marshall)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1960-61   2 880-yard relay
  1966-67   4 880-yard relay
  1968-69   4 880-yard relay
Chris Cook 1961-62   3 220-yard dash
      3 440-yard dash
Jason Ferguson 1981-82 AA 8 long jump
Eric Mansker 1965-66   4 120-yard high hurdles
Jarrett Moore 1960-61   2 220-yard dash
      2 100-yard dash
Bill Renshaw 1953-54   2 120-yard high hurdles
      4 180-yard low hurdles
Terry Strong 1976-77 AA 8 100-yard dash
M.B. Wellington 1900-01   1 100-yard dash
      2 220-yard dash

Chicago (McKinley)

Name Year Class Place Event
Cornelius Ewert 1921-22 B 2t high jump
  1922-23 B 4t high jump
William Timblin 1906-07   1h 880-yard run

Chicago (Medill)

Name Year Class Place Event
Horace Coleman 1947-48   1 long jump

Chicago (Mendel)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1976-77 AA 1 440-yard relay
  1977-78 AA 8 2-mile relay
  1978-79 AA 7 1-mile relay
      6 2-mile relay
      8 440-yard relay
  1979-80 AA 4 4x100-meter relay
  1981-82 AA 5 4x100-meter relay
  1982-83 AA 7 4x200-meter relay
      7 4x400-meter relay
  1984-85 AA 3 4x200-meter relay
  1985-86 AA 8 4x200-meter relay
  1986-87 AA 4 4x800-meter relay
      4 4x100-meter relay
  1987-88 AA 3 4x100-meter relay
Rodney Chambers 1984-85 AA 5 1600-meter run
  1985-86 AA 3 3200-meter run
      3 1600-meter run
Charles Collins 1985-86 AA 6 shot put
  1986-87 AA 4 shot put
Tony Daniel 1986-87 AA 4 3200-meter run
Malcolm Davis 1984-85 AA 6 200-meter dash
  1985-86 AA 4 200-meter dash
      7 100-meter dash
  1986-87 AA 7 200-meter dash
Tom Driver 1978-79 AA 8 triple jump
Charles Dunn 1981-82 AA 8 300-meter low hurdles
Bob James 1974-75 AA 8 220-yard dash
  1976-77 AA 4 220-yard dash
Robert James 1976-77 AA 1 440-yard relay
Jim McGriff 1980-81 AA 4 200-meter dash
      4 100-meter dash
  1981-82 AA 6 200-meter dash
      6 100-meter dash
Kevin McKinley 1976-77 AA 1 440-yard relay
David Moore 1985-86 AA 5 100-meter dash
Alvin Palmar 1977-78 AA 6 220-yard dash
Al Palmer 1976-77 AA 1 440-yard relay
Tony Salas 1976-77 AA 1 440-yard relay
Steve Simington 1974-75 AA 3 triple jump
  1975-76 AA 3 long jump
      4 triple jump
Brian Thomas 1987-88 AA 4 400-meter dash
Robert Thorns 1987-88 AA 8 1600-meter run
Steve Tyson 1981-82 AA 2 100-meter dash
      2 200-meter dash

Chicago (Morgan Park Academy)

Name Year Class Place Event
Joe Baker 1915-16 C 1 discus throw
      1 shot put
Harvey 1915-16 C 2 high jump
      2 220-yard dash
P. Herriot 1915-16 C 4 440-yard dash
      4 880-yard run
Joe Lindsey 1994-95 A 6 100-meter dash

Chicago (Morgan Park)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2001-02 AA 3 4x400-meter relay
  2015-16 2A 1 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
  2016-17 2A 3 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
Malik Adams 2016-17 2A 6 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
Da'Ron Brown 2008-09 3A 5 110-meter high hurdles
Christopher Dalton 2010-11 2A 3 200-meter dash
      6 100-meter dash
Jawon Denton 2015-16 2A 2 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
  2016-17 2A 3 4x100-meter relay
      3 100-meter dash
      6 4x200-meter relay
Donovan Earls 2016-17 2A 6 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
Bob Emory 1915-16 B 3 440-yard dash
Jerohn Fields 2001-02 AA 3 4x400-meter relay
Greg Howell 2014-15 2A 7 triple jump
  2015-16 2A 1 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
      8 200-meter dash
      4 triple jump
Kendall Joiner 2015-16 2A 3 200-meter dash
      2 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
Nigel Jolly 2007-08 AA 1 long jump
  2008-09 3A 2 triple jump
Brandon Jordan 1999-00 AA 3 110-meter high hurdles
Brandon Jordon 1998-99 AA 3 110-meter high hurdles
Carvis Lewis 2001-02 AA 3 4x400-meter relay
Jean Middleton 2001-02 AA 3 4x400-meter relay
Brandon Riley 2012-13 2A 8 400-meter dash
  2013-14 2A 3 400-meter dash
Corey Shannon 2016-17 2A 3 4x100-meter relay
      6 4x200-meter relay
Xavier Taylor 2015-16 2A 1 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
      6 triple jump
      3 long jump
Nicholas Wafford 1997-98 AA 6 110-meter high hurdles
      8 300-meter intermediate hurdles
  1998-99 AA 5 110-meter high hurdles
Jeffrey Yarbrough 2001-02 AA 3 4x400-meter relay
Andre Zachery 1999-00 AA 7 300-meter intermediate hurdles

Chicago (Mt. Carmel)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1992-93 AA 3 4x400-meter relay
  1997-98 AA 6 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
  1998-99 AA 8 4x100-meter relay
Ted Bolden 1997-98 AA 4 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
Octavius Bond 1997-98 AA 6 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
  1998-99 AA 8 4x100-meter relay
Verdis Brown 2015-16 2A 3 shot put
Enrique Cook 2000-01 AA 5 110-meter high hurdles
  2001-02 AA 8 110-meter high hurdles
Terrence Johnson 1998-99 AA 5 shot put
Stan Kirtly 1998-99 AA 8 4x100-meter relay
Robbie Krutilla 2002-03 AA 9 shot put
Harold Leonard 1983-84 AA 6 200-meter dash
  1984-85 AA 1 200-meter dash
      1 400-meter dash
Eric Mitchum 2000-01 AA 6 110-meter high hurdles
  2001-02 AA 2 300-meter intermediate hurdles
      2 110-meter high hurdles
Josh Moore 2008-09 3A 7 long jump
Marquise Peggs 2014-15 2A 6 200-meter dash
Jim Puzon 1998-99 AA 8 4x100-meter relay
David Rogers 2016-17 2A 8 400-meter dash
Kareem Timbers 1997-98 AA 6 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
  1998-99 AA 8 4x100-meter relay
  1999-00 AA 8 200-meter dash
Nate Turner 1984-85 AA 3 110-meter high hurdles
  1985-86 AA 6 110-meter high hurdles
Jon Walsh 1997-98 AA 4 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay

Chicago (North Division)

Name Year Class Place Event
L.M. Booth 1897-98   3 pole vault
C. Hagerup 1902-03   3 880-yard run
F. Nelson 1905-06   3 220-yard low hurdles
Nelson Norgren 1909-10   2 shot put
Roy Rennacher 1903-04   1 pole vault
      2 shot put
      2 discus throw
Boynton Rogers 1905-06   2t pole vault
  1906-07   2t pole vault
      3t high jump
Arthur Scheying 1905-06   1t high jump
Walter Steffen 1902-03   3 220-yard low hurdles
Gregory Vigeant 1905-06   2h 880-yard run
  1906-07   2h 880-yard run

Chicago (North Lawndale Charter)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2012-13 2A 5 4x100-meter relay
  2013-14 3A 5 4x100-meter relay
Joseph Davis 2005-06 A 8 400-meter dash
Tim Gowdy 2012-13 2A 5 4x100-meter relay
Tommy Jackson 2013-14 3A 5 4x100-meter relay
Deshaun Jordan 2012-13 2A 5 4x100-meter relay
      8 200-meter dash
Terry McGee 2012-13 2A 7 200-meter dash
      5 4x100-meter relay
  2013-14 3A 5 4x100-meter relay
      9 100-meter dash
Dalon Moore 2013-14 3A 5 4x100-meter relay
Imani Payton 2012-13 2A 5 4x100-meter relay
      9 300-meter intermediate hurdles
  2013-14 3A 5 4x100-meter relay
      2 300-meter intermediate hurdles
Johnathan Stokes 2014-15 2A 9 200-meter dash

Chicago (Northside)

Name Year Class Place Event
Mac Melto 2010-11 3A 7 400-meter dash
Danny Rosen 2015-16 2A 7 1600-meter run
Justin Washington 2015-16 2A 8 300-meter intermediate hurdles

Chicago (Northwest Division)

Name Year Class Place Event
Herbert Ahlswede 1898-99   2 shot put
George Bergbom 1897-98   3 440-yard dash
Ernest Quantrall 1899-00   2 high jump
  1900-01   2 high jump
Frederick Speik 1900-01   3 hammer throw
      3 discus throw
      2 shot put
      3 standing broad jump

Chicago (Ogden International)

Name Year Class Place Event
Giovanni Hollingsworth 2016-17 1A 6 triple jump

Chicago (Orr)

Name Year Class Place Event
Deandre McNeal 2014-15 2A 4 400-meter dash

Chicago (Parker)

Name Year Class Place Event
Dennis Johnson 1976-77 AA 3 880-yard run
Mike McFarland 1971-72   5 220-yard dash
      3 100-yard dash
  1972-73   1 100-yard dash
      1 220-yard dash

Chicago (Payton)

Name Year Class Place Event
Evan Lowry 2013-14 2A 4 110-meter high hurdles

Chicago (Perspectives Charter/Calumet)

Name Year Class Place Event
Lonnie Washington 2009-10 2A 4 100-meter dash

Chicago (Perspectives Charter/Leadership)

Name Year Class Place Event
Lonnie Washington 2012-13 2A 3 100-meter dash

Chicago (Perspectives/IIT Math & Science)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2016-17 2A 8 4x200-meter relay
Supriem Clark 2016-17 2A 8 4x200-meter relay
Carlos Camaron Cortez 2016-17 2A 8 4x200-meter relay
Jajuan Govan 2016-17 2A 8 4x200-meter relay
Kolby Pruitt 2016-17 2A 8 4x200-meter relay

Chicago (Perspectives/Leadership)

Name Year Class Place Event
Rodrick McMiller 2016-17 2A 1 200-meter dash
      1 100-meter dash
      3 long jump

Chicago (Phillips)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1904-05   1 2/3-mile relay
  1905-06   1 2/3-mile relay
  1907-08   1 1-mile relay
  1908-09   2 2/3-mile relay
  1948-49   5 880-yard relay
  1949-50   1 880-yard relay
  1950-51   2 880-yard relay
  1951-52   2 880-yard relay
  1952-53   2 880-yard relay
      4 1-mile relay
  1953-54   3 880-yard relay
      3 1-mile relay
  1954-55   2 880-yard relay
  1955-56   3 1-mile relay
  1956-57   2 1-mile relay
  1957-58   3 1-mile relay
  1958-59   1 1-mile relay
  1959-60   4 1-mile relay
  1961-62   1 1-mile relay
      1 880-yard relay
  1962-63   3 1-mile relay
      2 880-yard relay
  1967-68   4 1-mile relay
      1 880-yard relay
  1972-73   4 880-yard relay
  1973-74   2 1-mile relay
      4 880-yard relay
  1974-75 AA 1 1-mile relay
  1975-76 AA 5 880-yard relay
  1976-77 AA 2 1-mile relay
  1977-78 AA 3 1-mile relay
  1978-79 AA 3 880-yard relay
      5 1-mile relay
      1 440-yard relay
  1982-83 AA 8 4x100-meter relay
  1983-84 AA 7 4x400-meter relay
  2012-13 2A 7 4x200-meter relay
  2013-14 2A 1 4x200-meter relay
  2014-15 2A 5 4x200-meter relay
      2 4x100-meter relay
  2015-16 2A 3 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
  2016-17 2A 5 4x100-meter relay
Thierno Addaro 2016-17 2A 5 4x100-meter relay
Angel 1967-68   1 880-yard relay
Harvey Blair 1961-62   1 880-yard relay
      1 220-yard dash
      2 100-yard dash
Joe Borden 1904-05   2 100-yard dash
  1905-06   2 100-yard dash
      3 220-yard dash
      2 50-yard dash
Walter Brakes 1961-62   1 880-yard relay
  1962-63   6 220-yard dash
Edward Braswell 1956-57   2 long jump
John Breathed 1908-09   3h 440-yard dash
  1909-10   2h 440-yard dash
Vernon Brooks 1961-62   4 long jump
      1 880-yard relay
      1 1-mile relay
  1962-63   5 long jump
Gene Brown 1961-62   1 1-mile relay
Clarence Burke 1904-05   1 220-yard dash
  1905-06   1 220-yard dash
      1 2/3-mile relay
Willie Burks 1949-50   1 880-yard relay
Norman Cahn 1909-10   1 long jump
      3 50-yard dash
Ben Carter 1965-66   2 180-yard low hurdles
Dewayne Collins 2012-13 2A 7 4x200-meter relay
  2013-14 2A 1 4x200-meter relay
  2014-15 2A 2 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
Willie Collins 1961-62   3 180-yard low hurdles
      1 880-yard relay
Ken Cooksey 1959-60   3 440-yard dash
  1960-61   5 440-yard dash
Anthony Davis 2015-16 2A 3 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
  2016-17 2A 5 4x100-meter relay
Gerald Davis 1974-75 AA 1 1-mile relay
W. "Dan" Dennis 1930-31   3 long jump
Clifford Dishmon 1968-69   2 880-yard run
John Ellington 1958-59   1 1-mile relay
Ed Federick 1962-63   6 120-yard high hurdles
Edward Frederick 1961-62   3 120-yard high hurdles
      5 180-yard low hurdles
Marshall Glover 1961-62   5 440-yard dash
      1 1-mile relay
James Golliday 1949-50   1 880-yard relay
      2 220-yard dash
      1 100-yard dash
Monte Harrington 2016-17 2A 5 4x100-meter relay
      6 200-meter dash
Dillard Harris 1949-50   1 880-yard relay
Eddie Hatch 1973-74   2 440-yard dash
  1974-75 AA 2 220-yard dash
      1 440-yard dash
      1 1-mile relay
Frank Hemphill 1953-54   3 440-yard dash
Melvin Hilliard 1965-66   3 180-yard low hurdles
      5 120-yard high hurdles
  1966-67   2 120-yard high hurdles
      6 180-yard low hurdles
  1967-68   2 120-yard high hurdles
Chris James 1978-79 AA 1 440-yard relay
Sharvon Johnson 2012-13 2A 7 4x200-meter relay
  2014-15 2A 2 4x100-meter relay
Amani Jones 2014-15 2A 5 4x200-meter relay
  2015-16 2A 5 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
Charles Knighten 1946-47   5 880-yard run
Frank Kuhn 1906-07   1 50-yard dash
  1907-08   1 100-yard dash
      1 50-yard dash
Brandan Lane 2013-14 2A 1 4x200-meter relay
John Lattimore 1954-55   2 220-yard dash
      5 100-yard dash
  1955-56   1 220-yard dash
      1 440-yard dash
I. Lederer 1911-12   2 high jump
      2 long jump
J. Leeming 1908-09   2t high jump
Ned Lenoir 1951-52   1 220-yard dash
      2 100-yard dash
  1952-53   2 220-yard dash
      1 100-yard dash
Lucas 1967-68   1 880-yard relay
Willie Martin 1955-56   1 180-yard low hurdles
H. McGregor 1907-08   3t pole vault
Jerry Monix 1978-79 AA 2 440-yard dash
      6 long jump
      1 440-yard relay
William Moore 1974-75 AA 1 1-mile relay
Trumain Moorer 2013-14 2A 1 4x200-meter relay
Michael Morgan 2012-13 2A 7 4x200-meter relay
  2013-14 2A 1 4x200-meter relay
Rudolph Morgan 1956-57   4 880-yard run
  1957-58   3 880-yard run
  1958-59   1 880-yard run
      1 1-mile relay
Kendall Morris 2012-13 2A 7 4x200-meter relay
David Munson 2014-15 2A 5 4x200-meter relay
      5 100-meter dash
      2 4x100-meter relay
  2015-16 2A 6 100-meter dash
      3 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
      7 200-meter dash
Ira Murchison 1950-51   1 220-yard dash
      1 100-yard dash
Tobias Nellum 2014-15 2A 5 4x200-meter relay
Sunder Nix 1978-79 AA 3 100-yard dash
      1 440-yard relay
  1979-80 AA 2 400-meter dash
      4 200-meter dash
      4 100-meter dash
Roy Parker 1973-74   2 220-yard dash
Richard Parkman 1951-52   4 120-yard high hurdles
      4 180-yard low hurdles
Patterson 1967-68   1 880-yard relay
P.F. Peck 1904-05   3 220-yard low hurdles
Benny Phillips 1974-75 AA 3 440-yard dash
      1 1-mile relay
Pollak 1905-06   1 2/3-mile relay
Lewis Powell 1904-05   3 1-mile run
Albert Pritchett 1949-50   1 880-yard relay
Oliver Reilly 1904-05   3h 440-yard dash
  1905-06   1 2/3-mile relay
Booker Rice 1952-53   2 120-yard high hurdles
      3 180-yard low hurdles
J. Sharpe 1927-28   3t high jump
  1928-29   4t high jump
Jim Simmons 1958-59   4 880-yard run
  1959-60   1 880-yard run
Quayvon Skanes 2014-15 2A 2 4x100-meter relay
  2015-16 2A 3 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
Mark Starling 1978-79 AA 1 440-yard relay
Willie Stevens 1949-50   1 120-yard high hurdles
  1950-51   1 180-yard low hurdles
      1 120-yard high hurdles
Larry Streeter 1977-78 AA 8 triple jump
  1979-80 AA 1 triple jump
  1980-81 AA 3 triple jump
      2 110-meter high hurdles
      1 long jump
Leonard Sykes 1947-48   1 100-yard dash
      1 220-yard dash
  1948-49   2 220-yard dash
      2 100-yard dash
Ranis Thomas 1941-42   4 100-yard dash
  1942-43   2 100-yard dash
      2 220-yard dash
Todd 1905-06   1 2/3-mile relay
Elmert Tolbert 1948-49   5 100-yard dash
Tony Triplett 1973-74   8 triple jump
Dexter Warren 2016-17 2A 5 4x100-meter relay
Washington 1967-68   1 880-yard relay
Charles Wayman 1907-08   4 220-yard low hurdles
Henry White 1957-58   5 long jump
  1958-59   1 1-mile relay
Gilbert Williams 1959-60   4t 880-yard run
  1961-62   1 1-mile relay
Rondell Williams 2001-02 AA 4 200-meter dash
  2002-03 A 1 100-meter dash
      1 200-meter dash
Claude "Buddy" Young 1942-43   1 200-yard low hurdles
      1 100-yard dash
Cornelius Young 1958-59   1 1-mile relay

Chicago (Prosser)

Name Year Class Place Event
Sorhando Peter 2006-07 AA 6 400-meter dash

Chicago (Providence-St. Mel)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 A 5 440-yard relay
      4 880-yard relay
  1976-77 A 6 440-yard relay
  1981-82 A 3 4x200-meter relay
  1982-83 A 6 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
  1983-84 A 7 4x100-meter relay
  1986-87 A 4 4x400-meter relay
  1988-89 A 8 4x200-meter relay
  1989-90 A 7 4x200-meter relay
  1991-92 A 4 4x400-meter relay
      2 4x100-meter relay
John Ball 1991-92 A 8 triple jump
Robert Bonds 1974-75 A 6 220-yard dash
Anthony Brent 1989-90 A 5 long jump
Darnell Burtin 1991-92 A 4 long jump
      7 110-meter high hurdles
Jeff Clincy 1984-85 A 7 100-meter dash
Theo Durham 1989-90 A 2 400-meter dash
      5 100-meter dash
  1991-92 A 7 100-meter dash
      4 400-meter dash
Kevin Harper 1993-94 A 7 triple jump
Rodney Harris 1981-82 A 1 100-meter dash
  1982-83 A 1 100-meter dash
  1983-84 A 1 100-meter dash
      2 200-meter dash
Carl Hayes 1977-78 A 6 100-yard dash
      8 long jump
David Jones 1989-90 A 4 triple jump
David Shields 1989-90 A 2 110-meter high hurdles
Charlie Smith 1993-94 A 3 400-meter dash
      7 200-meter dash
  1994-95 A 4 400-meter dash
Thomas Trice 1981-82 A 6 100-meter dash
Donald Washington 1981-82 A 8 300-meter low hurdles
Tim West 1995-96 A 2 triple jump

Chicago (Pullman Manual)

Name Year Class Place Event
H. Bergstrom 1923-24 B 2 100-yard dash
      2 220-yard dash

Chicago (Quigley Prep)

Name Year Class Place Event
Willie Bolanos 1994-95 A 5 1600-meter run
  1995-96 A 6 1600-meter run
      3 3200-meter run
Victor Garcia 1998-99 A 3 800-meter run
Roger Pinon 2006-07 A 2 1600-meter run
Nate Shober 1997-98 A 5 3200-meter run

Chicago (Quigley South)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1986-87 AA 6 4x400-meter relay
  1987-88 AA 2 4x400-meter relay
Lewis Brandon 1985-86 AA 5 400-meter dash
  1986-87 AA 1 400-meter dash
Heraldo Morrison 1982-83 AA 5 400-meter dash
      3 200-meter dash
  1983-84 AA 5 400-meter dash

Chicago (Robeson)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2009-10 2A 3 4x400-meter relay
  2010-11 2A 6 4x400-meter relay
  2012-13 2A 5 4x200-meter relay
      8 4x400-meter relay
Lywon Brown 2012-13 2A 8 4x400-meter relay
      5 4x200-meter relay
Cameran Franklin 2009-10 2A 3 4x400-meter relay
Arthur Gillard 1985-86 AA 8 800-meter run
Marion Hemphill 1978-79 AA 2 220-yard dash
Alex Jones 2010-11 2A 6 4x400-meter relay
Alexander Jones 2009-10 2A 3 4x400-meter relay
Marcell Nichols 2012-13 2A 5 4x200-meter relay
      8 4x400-meter relay
Nathaniel Omar 1993-94 AA 6 800-meter run
Duwane Pipkins 2009-10 2A 3 4x400-meter relay
  2010-11 2A 6 4x400-meter relay
Juwane Pipkins 2009-10 2A 3 4x400-meter relay
  2010-11 2A 6 4x400-meter relay
      7 400-meter dash
Shavon Prince 2012-13 2A 8 4x400-meter relay
      5 4x200-meter relay
Devon Sanders 2010-11 2A 6 4x400-meter relay
  2012-13 2A 5 4x200-meter relay
      8 4x400-meter relay

Chicago (Roosevelt)

Name Year Class Place Event
Eli Miller 1929-30   3t high jump
  1930-31   1 high jump
Charles Pollensky 1931-32   2t high jump
Jeffrey Rector 2009-10 2A 6 3200-meter run
  2011-12 2A 8 800-meter run

Chicago (Schurz)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1936-37   3t 880-yard relay
  1942-43   5 880-yard relay
  1951-52   5 880-yard relay
Robert Archer 1946-47   5 220-yard dash
Herb Barten 1944-45   2 1-mile run
Tom Cara 1943-44   4 440-yard dash
Ralph Dowling 1942-43   1 880-yard run
Walter Klink 1942-43   3 880-yard run
McDowell 1927-28   5 long jump
John Miller 1945-46   5 440-yard dash
Harry Moore 1928-29   5 220-yard dash
  1929-30   5 100-yard dash
  1930-31   3 440-yard dash
Harold Newsome 1945-46   1t high jump
  1946-47   1t high jump
Herb Nowicki 1944-45   5t high jump
Ronald Staseh 1953-54   5t pole vault
Ray Throgmorton 1936-37   2 440-yard dash
Herman Waarich 1946-47   4 880-yard run
Ron Ziemek 1945-46   3 200-yard low hurdles

Chicago (Senn)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1923-24 A 3 880-yard relay
  1924-25 A 1 880-yard relay
  1925-26   3t 880-yard relay
Myron Alexander 1925-26   5 120-yard high hurdles
A. Bagge 1923-24 A 3 shot put
Stewart Baker 1955-56   2 100-yard dash
G. Benson 1924-25 A 3 100-yard dash
      2 220-yard dash
      1 880-yard relay
Bloomberg 1924-25 A 1 880-yard relay
Don Bradley 1928-29   3 440-yard dash
Wes Clark 1930-31   5 120-yard high hurdles
Delaney 1932-33   5 100-yard dash
Hansen 1918-19 A 4 220-yard low hurdles
F. Hodgson 1923-24 A 3h 440-yard dash
Phil Horton 1922-23 A 2 120-yard high hurdles
      1 220-yard low hurdles
T. Johnson 1922-23 A 5 220-yard low hurdles
W. Klein 1924-25 A 3 shot put
D. Lyons 1922-23 A 4 shot put
  1923-24 A 3 discus throw
Murison 1932-33   4 1-mile run
C. Osweiler 1932-33   5 120-yard high hurdles
      5 220-yard low hurdles
W. Pickard 1914-15 A 3 440-yard dash
  1915-16 A 2 440-yard dash
Frederick "Fritz" Pollard, Jr. 1930-31   1 120-yard high hurdles
  1931-32   1 120-yard high hurdles
      1 220-yard low hurdles
Bill Portmess 1923-24 A 5t long jump
  1926-27   1 long jump
Bill Ramsey 1924-25 A 1 880-yard relay
  1925-26   2 440-yard dash
Mal Read 1928-29   4t high jump
Bob Rogers 1925-26   1 220-yard low hurdles
      1 120-yard high hurdles
T. Samuelson 1923-24 A 3h 880-yard run
C. Schultz 1918-19 A 3 880-yard run
R. Schweger 1918-19 A 4 discus throw
      4 long jump
Knute Seaberg 1930-31   4 shot put
S. Sharff 1932-33   3t pole vault
H.A. Sherwood 1923-24 A 4 50-yard dash
  1924-25 A 1 880-yard relay
Johnny Sittig 1922-23 A 1h 440-yard dash
Robert Tannehill 1923-24 A 3 220-yard low hurdles
      3 120-yard high hurdles
Flavian Viancini 1930-31   4 120-yard high hurdles

Chicago (Simeon)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1986-87 AA 6 4x200-meter relay
Mathew Fleming 2014-15 3A 2 long jump
Mathew Flemming 2013-14 3A 5 long jump

Chicago (South Division)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1901-02   1 2/3-mile relay
Harry Anderson 1902-03   1 1-mile run
Fred Bascom 1894-95   2 880-yard run
      2 1-mile run
L.H. Bremer 1902-03   3 220-yard dash
Clarence Buckwalter 1900-01   3 220-yard low hurdles
  1901-02   2 220-yard low hurdles
      1 440-yard dash
      1 2/3-mile relay
Paul Dickey 1901-02   1 2/3-mile relay
      1 pole vault
Hugo Friend 1900-01   3 long jump
Paul Henderson 1901-02   1 100-yard dash
      1 220-yard dash
      2 50-yard dash
      1 2/3-mile relay
Horovitz 1901-02   1 2/3-mile relay
Eli Randall 1894-95   1 50-yard dash
      1 100-yard dash

Chicago (South Shore)

Name Year Class Place Event
Kenny Gaston 1985-86 AA 7 800-meter run

Chicago (St. Benedict)

Name Year Class Place Event
Wouah Bouyue 1987-88 A 4 100-meter dash
      3 200-meter dash
Sylvester Pydych 2013-14 1A 5 long jump

Chicago (St. Ignatius College Prep)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1979-80 AA 5 4x100-meter relay
  1987-88 AA 5 4x400-meter relay
  2012-13 3A 9 4x800-meter relay
Alfred Baker 1976-77 AA 5 440-yard dash
Darryl Canady 1979-80 AA 1 100-meter dash
      2 200-meter dash
Jason Cunningham 1987-88 AA 4 pole vault
Conor Dunham 2012-13 3A 3 300-meter intermediate hurdles
  2013-14 3A 5 110-meter high hurdles
      1 300-meter intermediate hurdles
Ted Edwards 1970-71   2 100-yard dash
      3 220-yard dash
Mike Fountain 1985-86 AA 8 400-meter dash
Eliott Gibson 2012-13 3A 9 4x800-meter relay
Dwight Gilbert 1983-84 AA 6 1600-meter run
Chris Hawkins 2013-14 3A 5 triple jump
Sean Kampe 2012-13 3A 9 4x800-meter relay
Jack Keelan 2011-12 3A 7 1600-meter run
      2 3200-meter run
  2012-13 3A 1 1600-meter run
      1 3200-meter run
Derrick King 1988-89 AA 6 100-meter dash
      4 200-meter dash
Chris Korabik 2012-13 3A 9 4x800-meter relay
  2013-14 3A 2 1600-meter run
Mike Lee 1991-92 AA 5 400-meter dash
John Lenahan 1996-97 AA 5 3200-meter run
Mike Patton 1980-81 AA 3 1600-meter run
      1 3200-meter run
Andrew Reardon 2012-13 3A 9 4x800-meter relay
Phil Reksel 1995-96 AA 5 300-meter intermediate hurdles
Joe Ruiz 1987-88 AA 2 400-meter dash
Sal Salvato 2008-09 3A 5 300-meter intermediate hurdles
Dan Santino 2014-15 3A 5 1600-meter run
  2015-16 3A 8 1600-meter run
Chad Saunders 1994-95 AA 7 800-meter run
Mike Sawyer 1983-84 AA 8 100-meter dash
  1984-85 AA 5 100-meter dash
      4 200-meter dash
Robert Schum 1967-68   4 1-mile run
Jeremiah Sheehy 2009-10 3A 9 pole vault
Tim Smith 1972-73   2 440-yard dash
  1973-74   1 440-yard dash
Bill Stevens 1964-65   3 1-mile run

Chicago (St. Martin de Porres)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1988-89 AA 3 4x100-meter relay
Brian Thomas 1988-89 AA 5 400-meter dash
      5 200-meter dash

Chicago (St. Mel)

Name Year Class Place Event
Bob Konkols 1961-62   6 220-yard dash

Chicago (St. Patrick)

Name Year Class Place Event
Vince Johnson 2007-08 AA 2 long jump
Patrick Nelson 2009-10 3A 5 300-meter intermediate hurdles
Andy Ramel 1996-97 AA 6 800-meter run

Chicago (St. Rita)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1992-93 AA 6 4x200-meter relay
  1997-98 AA 7 4x200-meter relay
  1998-99 AA 6 4x200-meter relay
  2016-17 2A 8 4x100-meter relay
Ade Adeyemo 1997-98 AA 7 4x200-meter relay
Sean Charles 1996-97 AA 4 300-meter intermediate hurdles
Marcus Coleman 2016-17 2A 8 4x100-meter relay
Dennis Crump 1996-97 AA 3 200-meter dash
      2 100-meter dash
Brandon Fields 1997-98 AA 7 4x200-meter relay
  1998-99 AA 6 4x200-meter relay
Treston Forbes 2012-13 3A 5 200-meter dash
Tristan Geiger 1992-93 AA 2 discus throw
Earnest Green 2006-07 AA 4 long jump
      3 triple jump
Tahrhon Haynes 2016-17 2A 8 4x100-meter relay
Steve Kirwin 1982-83 AA 4 300-meter low hurdles
Tom Knoebel 1979-80 AA 5 shot put
Cody Leach 2010-11 3A 5 triple jump
  2011-12 2A 7 long jump
      3 triple jump
Ron Mazique 1998-99 AA 6 4x200-meter relay
Ahmad Merritt 1993-94 AA 7 long jump
Kendall Perkins 1996-97 AA 8 200-meter dash
  1997-98 AA 7 4x200-meter relay
      6 200-meter dash
  1998-99 AA 6 4x200-meter relay
Theo Phipps 2016-17 2A 8 4x100-meter relay
      8 110-meter high hurdles
Darius Shines 1998-99 AA 6 4x200-meter relay
Tony Simmons 1991-92 AA 2 200-meter dash
      3 100-meter dash
  1992-93 AA 1 200-meter dash
      1 100-meter dash
Chris Stallworth 1997-98 AA 7 4x200-meter relay
Keith Thomas 1983-84 AA 2 100-meter dash
Giles Travis 1999-00 AA 8 long jump
Eric Walker 2014-15 3A 8 110-meter high hurdles
Rashaad Williams 2016-17 2A 8 4x100-meter relay

Chicago (Steinmetz)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1990-91 AA 6 4x200-meter relay
      8 4x400-meter relay
Walter Kozlov 1949-50   2t high jump
Willy Wilinski 1937-38   5 200-yard low hurdles
Mike Williams 1990-91 AA 7 110-meter high hurdles
      2 300-meter intermediate hurdles
  1991-92 AA 4 110-meter high hurdles

Chicago (Sullivan)

Name Year Class Place Event
Jack MacKenzie 1939-40   4t high jump

Chicago (Taft)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1960-61   1 880-yard relay
  1972-73   6 1-mile relay
Larry Albertson 1959-60   3 220-yard dash
  1960-61   1 220-yard dash
      4 100-yard dash
      1 880-yard relay
Wayne Anderson 1960-61   1 880-yard relay
  1962-63   5 220-yard dash
Dave Bone 1960-61   1 880-yard relay
Fred Meyer 1960-61   1 880-yard relay
Jack Meyer 1979-80 AA 5 long jump
Bill Totsch 1968-69   6t 880-yard run

Chicago (Tilden)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1925-26   1 880-yard relay
  1926-27   1h 880-yard relay
  1927-28   1 880-yard relay
  1928-29   1 880-yard relay
  1929-30   2 880-yard relay
  1954-55   5 880-yard relay
  1978-79 AA 4 880-yard relay
      5 440-yard relay
  1980-81 AA 4 4x200-meter relay
Bachman 1919-20 A 4 shot put
Bodeau 1933-34   2 1-mile run
  1934-35   1 1-mile run
H. Crossman 1929-30   2 440-yard dash
Davis 1925-26   1 880-yard relay
Garrison 1925-26   1 880-yard relay
Al Grochowalski 1941-42   3 440-yard dash
Arthur Harris 1951-52   5 220-yard dash
      5 100-yard dash
Hysmith 1926-27   5 50-yard dash
Carroll Johnson 1954-55   5 180-yard low hurdles
Phil Jones 1982-83 AA 2 100-meter dash
      2 400-meter dash
Vincent Jones 1977-78 AA 2 100-yard dash
  1978-79 AA 2 100-yard dash
L. King 1930-31   4t long jump
Frank Kiss 1925-26   4 50-yard dash
      1 880-yard relay
  1926-27   1h 880-yard relay
Larkin 1927-28   1 880-yard relay
McCurdy 1928-29   1 880-yard relay
J. McKenzie 1923-24 A 5 50-yard dash
Ralph Metcalfe 1926-27   4 50-yard dash
      1h 880-yard relay
  1927-28   1 880-yard relay
      1 100-yard dash
      1 220-yard dash
  1928-29   1 220-yard dash
      1 100-yard dash
      1 880-yard relay
  1929-30   1 220-yard dash
      1 100-yard dash
James Moore 1954-55   4t high jump
Jimmy Patterson 1923-24 A 4 100-yard dash
      3 220-yard dash
  1924-25 A 2 100-yard dash
      1 220-yard dash
  1925-26   1 220-yard dash
      1 100-yard dash
      1 880-yard relay
Fred Petty 1987-88 AA 6 shot put
Andrew Porzel 1926-27   1h 880-yard relay
  1927-28   1 880-yard relay
      2 220-yard dash
Reynolds 1926-27   1h 880-yard relay
Sylvester Robinson 1954-55   4 880-yard run
Rusteck 1927-28   3 50-yard dash
Slack 1928-29   1 880-yard relay
William Smith 1954-55   4 long jump
Spalding 1928-29   1 880-yard relay
Springs 1933-34   3 long jump
  1934-35   3 long jump
  1936-37   2 long jump
Stewart 1927-28   1 880-yard relay
Al Willis 1982-83 AA 4 800-meter run
  1983-84 AA 4 800-meter run

Chicago (Tuley)

Name Year Class Place Event
John Devine 1906-07   2h 880-yard run
A.N. Sheriff 1908-09   4 220-yard low hurdles
R.G. Solum 1910-11   4 220-yard low hurdles
  1911-12   4h 440-yard dash

Chicago (University)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1906-07   2 2/3-mile relay
  1913-14 A 1 880-yard relay
  1920-21 A 2 880-yard relay
  1921-22 A 3 880-yard relay
  1922-23 A 1 880-yard relay
  1980-81 A 8 4x400-meter relay
  1983-84 A 3 4x400-meter relay
  1990-91 A 3 4x100-meter relay
  1991-92 A 3 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
John Agar 1911-12   4 100-yard dash
Norman Albright 1914-15 A 3t pole vault
  1915-16 A 2 pole vault
Mark Arnacilla 1991-92 A 1 4x200-meter relay
Charles Bent 1911-12   1t pole vault
  1912-13   4 120-yard high hurdles
Jim Bruce 1974-75 A 4 440-yard dash
  1975-76 A 2 100-yard dash
Carl Buck 1908-09   2t high jump
Robert Calish 1946-47   5 pole vault
Leroy Campbell 1908-09   2h 440-yard dash
      1h 880-yard run
  1909-10   2h 880-yard run
W.J. Carter 1911-12   2 220-yard dash
  1912-13   1 220-yard dash
      2 50-yard dash
  1913-14 A 1 100-yard dash
      1 220-yard dash
Charles Cory 1911-12   1 220-yard low hurdles
      4 long jump
  1912-13   1 220-yard low hurdles
Lester Cotton 1924-25 A 4 220-yard dash
Walter Crane 1906-07   3h 440-yard dash
Jerome Fisher 1912-13   2t pole vault
Carl Floete 1913-14 A 2 220-yard dash
  1914-15 A 1 220-yard dash
      1 100-yard dash
Frank Foss 1911-12   1t pole vault
  1912-13   1 pole vault
John Fuqua 1922-23 A 1h 440-yard dash
Fred Gillies 1913-14 A 2 discus throw
      4 shot put
Eugene Goodwillie 1920-21 A 1 220-yard dash
      3 100-yard dash
  1921-22 A 2 220-yard dash
      3 100-yard dash
  1922-23 A 1 220-yard dash
      1 100-yard dash
Percy Graham 1913-14 A 3 pole vault
      4 long jump
  1914-15 A 1 pole vault
      1 long jump
Chris Harper 1990-91 A 3 100-meter dash
      1 200-meter dash
  1991-92 A 1 200-meter dash
      1 100-meter dash
      1 4x200-meter relay
Mort Harris 1915-16 A 4 220-yard dash
Harold Haydon 1924-25 A 5 220-yard low hurdles
      2 120-yard high hurdles
Loren Henning 1980-81 A 5 200-meter dash
Glen Hesseltine 1949-50   4 100-yard dash
      1 200-yard low hurdles
Max Hole 1913-14 A 1t pole vault
L. Holmes 1915-16 B 2 220-yard dash
Hilger Jenkins 1918-19 B 4 50-yard dash
Alex Jones 1918-19 B 1 220-yard low hurdles
      2 100-yard dash
Edmund Kennedy 1924-25 A 1 120-yard high hurdles
James Kimball 1983-84 A 7 400-meter dash
Bob Kincheloe 1938-39   3 pole vault
Duerson Knight 1909-10   2 50-yard dash
      1 100-yard dash
George Kuh 1908-09   1 220-yard low hurdles
Jack Lewis 1937-38   4 1-mile run
Samuel Lingle 1903-04   3h 440-yard dash
Julius Lipski 1909-10   3 220-yard dash
      1 50-yard dash
Jo Loomis 1909-10   1 220-yard low hurdles
  1910-11   1 220-yard low hurdles
      1 100-yard dash
      2 50-yard dash
Peter Lortie 1977-78 A 2 2-mile run
      4 1-mile run
Eugene Lydon 1920-21 A 1 120-yard high hurdles
      2 220-yard low hurdles
Charles Marks 2016-17 2A 2 400-meter dash
Hughie Matchett 1928-29   4h 1-mile run
  1929-30   3 1-mile run
Dan McGinn 1989-90 A 2 1600-meter run
  1990-91 A 5 1600-meter run
      6 800-meter run
Toby Meadows 1991-92 A 1 4x200-meter relay
Jacob Meyer 2013-14 1A 8 3200-meter run
Clark Millikan 1918-19 B 1 120-yard high hurdles
Eugene Morton 1906-07   1h 440-yard dash
Peter Muller 1995-96 A 1 3200-meter run
Rich Nayer 1975-76 A 4 1-mile run
David Neumann 1920-21 A 4h 880-yard run
      1 high jump
Layton Northrup 1909-10   2h 880-yard run
Harry Patterson 1920-21 A 4t high jump
Thomas Plunkett 1909-10   3h 440-yard dash
John Sayler 1908-09   4t high jump
Francis Schiverick 1913-14 A 1 440-yard dash
      3 50-yard dash
Roger Sergel 1935-36   2t pole vault
Max Shrayer 1918-19 B 3h 440-yard dash
Craig Slaughter 1991-92 A 1 4x200-meter relay
Lynn Small 1953-54   4 220-yard dash
Walter Smith 1906-07   2t pole vault
      2 220-yard low hurdles
Phil Spink 1911-12   4h 880-yard run
  1913-14 A 1 880-yard run
Burton Stadden 1907-08   2 long jump
Lyman Stanton 1910-11   3 long jump
      3 discus throw
Ken Stapley 1950-51   4 880-yard run
Andrew Sullivan 1913-14 A 3t high jump
  1914-15 A 2 high jump
Dirk Vandervoort 1976-77 A 8 1-mile run
Eugene Vigneron 1912-13   3 220-yard low hurdles
Harold Wampler 1906-07   3 220-yard low hurdles
      3 50-yard dash
      3 100-yard dash
Frank Ward 1910-11   2 220-yard dash
      2 120-yard high hurdles
Earl Wheeler 1907-08   3h 880-yard run
George Willis 1921-22 A 3 120-yard high hurdles
Eberle Wilson 1907-08   3 shot put
  1908-09   2 50-yard dash
      2 shot put
Paul Woelfel 1922-23 A 2h 440-yard dash
Lea Yarnell 1929-30   5t high jump
Botsford Young 1912-13   4 220-yard dash
      3 50-yard dash
      2 100-yard dash

Chicago (Urban Prep Charter/Bronzeville)

Name Year Class Place Event
Jeremiah Watson 2012-13 2A 3 400-meter dash
  2013-14 2A 1 400-meter dash

Chicago (Urban Prep/Englewood)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2014-15 2A 6 4x200-meter relay
  2015-16 2A 4 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
Desmond Berdell 2015-16 2A 6 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
Aaron Boyd 2014-15 2A 6 4x200-meter relay
  2015-16 2A 4 4x200-meter relay
      6 4x100-meter relay
William Fleming 2014-15 2A 6 4x200-meter relay
      7 100-meter dash
  2015-16 2A 4 4x200-meter relay
      8 100-meter dash
      6 4x100-meter relay
Damani Gibson 2014-15 2A 6 4x200-meter relay
  2015-16 2A 6 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
Alexze Whatley 2014-15 2A 6 4x200-meter relay

Chicago (Waller)

Name Year Class Place Event
J. Labant 1925-26   4 long jump
William Labant 1925-26   2 long jump
  1926-27   3 long jump

Chicago (West Division)

Name Year Class Place Event
Harry Halleck 1899-00   1 180-yard low hurdles*
  1900-01   2 220-yard low hurdles

Chicago (Westinghouse)

Name Year Class Place Event
Allen Jones 1978-79 AA 7t high jump

Chicago (Whitney Young)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2016-17 3A 6 4x800-meter relay
Scott Anderson 1990-91 AA 8 1600-meter run
      7 3200-meter run
  1991-92 AA 3 1600-meter run
Mark Clancy 1986-87 AA 1 110-meter high hurdles
Brian Foster 1988-89 AA 4 800-meter run
  1989-90 AA 8 800-meter run
Jonathan Gardner 2008-09 3A 1 triple jump
  2009-10 3A 1 triple jump
Marc Harvey 2016-17 3A 6 4x800-meter relay
Dakarai Howard 2011-12 3A 7 400-meter dash
Kojo Linder 1989-90 AA 8 110-meter high hurdles
Clayton Mendez 2016-17 3A 3 3200-meter run
      7 1600-meter run
Evan Radomski 2016-17 3A 6 4x800-meter relay
Sam Rivera 2016-17 3A 6 4x800-meter relay
Azeez Shogbuyi 2005-06 AA 9 100-meter dash
Israel Smith 1989-90 AA 8 triple jump
Joseph Toye 2012-13 3A 7 triple jump
Keduse Worku 2016-17 3A 6 4x800-meter relay

Chicago Heights (Bloom Trail)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1977-78 AA 6 440-yard relay
  1978-79 AA 8 880-yard relay
      2 1-mile relay
  1981-82 AA 3 4x400-meter relay
      8 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
  1982-83 AA 4 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
      1 4x400-meter relay
  1984-85 AA 1 4x100-meter relay
      2 4x200-meter relay
  1987-88 AA 6 4x100-meter relay
Fred Barnes 1981-82 AA 7 long jump
Michael Boyd 1982-83 AA 1 4x400-meter relay
Ernest Burr 1982-83 AA 1 4x400-meter relay
      2 110-meter high hurdles
      7 triple jump
Fletcher Davis 1989-90 AA 3 triple jump
Cordell Drake 1988-89 AA 5 300-meter intermediate hurdles
Clifton Franklin 1981-82 AA 6 110-meter high hurdles
  1982-83 AA 3 110-meter high hurdles
      2 300-meter low hurdles
      1 4x400-meter relay
Scott Gillespie 1979-80 AA 6 200-meter dash
Luther Gordon 1984-85 AA 1 4x100-meter relay
Terry Hampton 1984-85 AA 1 4x100-meter relay
Chris Heldt 1985-86 AA 6 3200-meter run
Aaron Mayo 1984-85 AA 2 200-meter dash
      1 100-meter dash
      1 4x100-meter relay
James Moore 1992-93 AA 1 long jump
David Neal 1981-82 AA 8 100-meter dash
  1982-83 AA 1 4x400-meter relay
Greg Newquist 1977-78 AA 7 high jump
Chico Rigdon 1981-82 AA 8 discus throw
Ed Spila 1982-83 AA 8 shot put
Leonard Vance 1983-84 AA 5 triple jump
Edward Williams 1986-87 AA 5 110-meter high hurdles
Michael Williams 1984-85 AA 1 4x100-meter relay
Daniel Wilson 1990-91 AA 5 110-meter high hurdles
Makeba Wolfe 1987-88 AA 8 triple jump

Chicago Heights (Bloom Twp.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1954-55   4 1-mile relay
  1955-56   1 1-mile relay
  1956-57   1 880-yard relay
      1 1-mile relay
  1957-58   1 1-mile relay
      1 880-yard relay
  1958-59   2 1-mile relay
      1 880-yard relay
  1959-60   2 1-mile relay
  1963-64   5 1-mile relay
      1 880-yard relay
  1964-65   4 1-mile relay
      5 880-yard relay
  1965-66   6 880-yard relay
  1966-67   5 880-yard relay
      4 1-mile relay
  1968-69   3 1-mile relay
  1969-70   2 1-mile relay
      5 880-yard relay
  1970-71   1 1-mile relay
  1973-74   2 440-yard relay
  1974-75 AA 8 880-yard relay
  1975-76 AA 2 440-yard relay
      2 880-yard relay
      4 2-mile relay
  1976-77 AA 5 440-yard relay
  1979-80 AA 3 4x800-meter relay
      6 4x400-meter relay
  1980-81 AA 2 4x800-meter relay
  1985-86 AA 2 4x100-meter relay
      7 4x800-meter relay
      2 4x400-meter relay
  1987-88 AA 5 4x800-meter relay
      8 4x400-meter relay
  1988-89 AA 7 4x100-meter relay
  1989-90 AA 3 4x800-meter relay
  1994-95 AA 5 4x100-meter relay
      7 4x400-meter relay
      4 4x200-meter relay
  1995-96 AA 8 4x800-meter relay
      3 4x400-meter relay
  1999-00 AA 8 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
  2000-01 AA 9 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
  2004-05 AA 5 4x200-meter relay
  2008-09 3A 9 4x400-meter relay
  2011-12 3A 9 4x200-meter relay
      3 4x400-meter relay
  2012-13 3A 5 4x100-meter relay
  2015-16 3A 4 4x400-meter relay
  2016-17 3A 2 4x400-meter relay
Hassan Abdullah 1982-83 AA 6 110-meter high hurdles
Jacobi Agee 2015-16 3A 4 4x400-meter relay
Chris Alexander 1976-77 AA 6 shot put
Tyreese Andrews 2000-01 AA 7 400-meter dash
      9 4x100-meter relay
  2001-02 AA 2 400-meter dash
      1 100-meter dash
  2002-03 AA 3 200-meter dash
Tyrell Andrews 2000-01 AA 9 4x100-meter relay
      3 4x200-meter relay
Justin Banks 2011-12 3A 3 4x400-meter relay
      9 4x200-meter relay
Malcom Banks 1999-00 AA 3 4x100-meter relay
      8 4x200-meter relay
Ron Barbizzi 1957-58   3 shot put
  1958-59   1 shot put
Tony Bartalini 1955-56   5 discus throw
Martin Baylor 2004-05 AA 5 4x200-meter relay
Hershel Benberry 1965-66   1 shot put
  1966-67   1 shot put
Chuck Boling 1958-59   5 discus throw
Dave Boling 1968-69   2 discus throw
Bill Bouma 1945-46   2 440-yard dash
Mikael Boyd 2015-16 3A 4 4x400-meter relay
  2016-17 3A 2 4x400-meter relay
Joel Brooks 1990-91 AA 1 800-meter run
Gary Brown 1975-76 AA 6t high jump
Fred Campbell 1987-88 AA 6 triple jump
Imani Carey 2004-05 AA 5 4x200-meter relay
  2007-08 AA 8 200-meter dash
Vic Carlson 1954-55   5 shot put
Frank Carra 1955-56   4 120-yard high hurdles
      3 180-yard low hurdles
Dennis Carrabine 1976-77 AA 6 120-yard high hurdles
George Carter 1975-76 AA 6 220-yard dash
  1976-77 AA 1 100-yard dash
      2 220-yard dash
G. Caskey 1915-16 B 2 880-yard run
Japheth Cato 2008-09 3A 2 long jump
      2 pole vault
Larry Clark 1956-57   1 880-yard relay
Deshaun Cobbs-Lando 2011-12 3A 9 4x200-meter relay
Derek Cole 1980-81 AA 1 110-meter high hurdles
James Coleman 1984-85 AA 7 300-meter low hurdles
Collins 1970-71   1 1-mile relay
Charles Collins 1955-56   1 1-mile relay
Zeke Corbin 1958-59   1 880-yard relay
Bob Cosenza 1958-59   1 880-yard relay
Robert Cosenza 1959-60   5 120-yard high hurdles
Bob Dandino 1978-79 AA 3 pole vault
  1979-80 AA 1 pole vault
Antonio Davis 2015-16 3A 4 4x400-meter relay
  2016-17 3A 2 4x400-meter relay
      4 800-meter run
Jose DeLeon 1990-91 AA 7 800-meter run
      7 1600-meter run
  1991-92 AA 4 1600-meter run
      6 800-meter run
Andre Dixon 1977-78 AA 4 long jump
      6 triple jump
Alfred Dorsey 1980-81 AA 7 800-meter run
Michael Dunn 1988-89 AA 8 high jump
Mike Easley 1995-96 AA 8 4x800-meter relay
Steve Edwards 1995-96 AA 3 4x400-meter relay
      8 4x800-meter relay
Roger Elliott 1957-58   1 880-yard relay
  1958-59   1 880-yard relay
      2 100-yard dash
Vilandis Ellis 1994-95 AA 4 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
      7 4x400-meter relay
  1995-96 AA 3 4x400-meter relay
Ronald Evans 1963-64   1 880-yard relay
Frank Flores 1971-72   2 2-mile run
Jerome Foster 1969-70   5 high jump
Antonio Francis 1993-94 AA 8 200-meter dash
  1994-95 AA 6 200-meter dash
      6 100-meter dash
      4 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
James Franklin 1964-65   5 discus throw
Micah Frasier 2011-12 3A 9 4x200-meter relay
      3 4x400-meter relay
Micah Frazier 2012-13 3A 5 4x100-meter relay
      8 200-meter dash
Bruce Frobes 1957-58   1 880-yard relay
Chris Gonzalez 2008-09 3A 9 4x400-meter relay
Bob Green 1955-56   1 1-mile relay
Robert Green 1954-55   4 440-yard dash
Lynn Griffin 1957-58   1 880-yard run
      1 1-mile relay
  1958-59   3 880-yard run
Robert Hamilton 1959-60   5 discus throw
James Harriel 2011-12 3A 3 4x400-meter relay
      9 4x200-meter relay
  2012-13 3A 5 4x100-meter relay
Darren Harris 2016-17 3A 2 4x400-meter relay
Lee Harris 2004-05 AA 5 4x200-meter relay
Elzie Higginbottom 1957-58   1 1-mile relay
      1 880-yard relay
  1958-59   1 440-yard dash
  1959-60   5 440-yard dash
Charles Hollis 1973-74   1 triple jump
Tom Holt 1968-69   1 shot put
Daylen Hubbard 2012-13 3A 5 4x100-meter relay
Jordan Hughes 1995-96 AA 3 4x400-meter relay
Louis Irons 1942-43   2t high jump
  1943-44   4t high jump
Jamar Jackson 2004-05 AA 4 110-meter high hurdles
Leroy Jackson 1955-56   1 100-yard dash
  1956-57   1 100-yard dash
      2 220-yard dash
      1 880-yard relay
  1957-58   1 880-yard relay
      1 100-yard dash
Isaac Jefferson 1957-58   2t pole vault
Dave Jenkins 1965-66   4 100-yard dash
Roy Jenkins 1963-64   1 880-yard relay
Starling Jenkins 1956-57   1 880-yard relay
Huey Johnson 1967-68   2 440-yard dash
Jan Johnson 1966-67   3 pole vault
  1967-68   1 pole vault
John Johnson 1970-71   1 440-yard dash
      1 1-mile relay
Tim Johnson 1970-71   3 pole vault
  1971-72   3 pole vault
  1972-73   1 pole vault
  1973-74   4 100-yard dash
      1 pole vault
Clarence Jonas 1950-51   5 1-mile run
  1951-52   3 1-mile run
Wesley Jones 1971-72   5 long jump
Jonathan Jordan 1991-92 AA 2 long jump
      2 triple jump
Henry Kennedy 1969-70   6 440-yard dash
  1970-71   1 1-mile relay
Chester Lacheta 1987-88 AA 5 shot put
  1988-89 AA 2 shot put
Mike LaDere 1987-88 AA 2 shot put
  1988-89 AA 3 shot put
Jameel Lawson 1994-95 AA 5 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
      7 4x400-meter relay
  1995-96 AA 3 4x400-meter relay
Tavo Leal 1995-96 AA 8 4x800-meter relay
Leo Lenting 1974-75 AA 4 2-mile run
Ronald Leoni 1951-52   5 180-yard low hurdles
      2 120-yard high hurdles
  1952-53   4 180-yard low hurdles
      1 120-yard high hurdles
John Llorca 1956-57   1 880-yard run
      1 1-mile relay
Aaron Lowe 2004-05 AA 7 200-meter dash
      5 4x200-meter relay
  2005-06 AA 7 200-meter dash
Erick Luckett 1994-95 AA 5 4x100-meter relay
Ernest Luckett 1994-95 AA 4 4x200-meter relay
Dan Lueder 1971-72   4 shot put
Ernest Mack 1973-74   5 long jump
Fred Macklin 1955-56   1 long jump
      5 440-yard dash
      1 1-mile relay
  1956-57   1 1-mile relay
      1 440-yard dash
      1 long jump
Kenny Mannie 1999-00 AA 8 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
      1 100-meter dash
Ralph Marchio 1954-55   2 discus throw
Mike McCrindle 1973-74   6 pole vault
  1974-75 AA 3 pole vault
  1975-76 AA 1 pole vault
Jim McDonald 1956-57   1 880-yard relay
Don McLaughlin 1949-50   3 1-mile run
Orestes Meeks 1978-79 AA 3 long jump
Kellen Monroe 1999-00 AA 3 4x100-meter relay
      8 4x200-meter relay
Ronald Monroe 1999-00 AA 5 110-meter high hurdles
Ed Moore 1959-60   5 long jump
  1960-61   2 long jump
Thomas Moore 2000-01 AA 3 4x200-meter relay
      9 4x100-meter relay
Dwayne Murphy 1986-87 AA 2 triple jump
      4 long jump
  1987-88 AA 2 long jump
      1 triple jump
Bruce Murray 1969-70   5 180-yard low hurdles
James Murray 1965-66   3 220-yard dash
      6 100-yard dash
P. Nagle 1915-16 B 2 50-yard dash
      4 100-yard dash
Ken Nash 1982-83 AA 2 shot put
Lance Owens 1994-95 AA 7 4x400-meter relay
Al Persiana 1954-55   5t pole vault
Lonnell Poole 1964-65   5 180-yard low hurdles
      5 120-yard high hurdles
  1965-66   1 180-yard low hurdles
      2 120-yard high hurdles
Jim Pouncey 1958-59   3t high jump
  1959-60   5t high jump
Harold Prather 2000-01 AA 3 4x200-meter relay
Kevin Renicker 1995-96 AA 8 4x800-meter relay
Kevin Riley 1979-80 AA 6 pole vault
Alex Robinson 2008-09 3A 9 4x400-meter relay
      1 long jump
Jimmie Rogers 1967-68   4 100-yard dash
John Rupert 1962-63   1 high jump
Darryl Russell 1982-83 AA 8 100-meter dash
Ron Russin 1983-84 AA 3 high jump
Jim Sarros 1975-76 AA 7 pole vault
  1976-77 AA 1 pole vault
Rick Schefdorf 1972-73   2 shot put
Ken Schimanski 1985-86 AA 6 pole vault
Don Slota 1964-65   6 pole vault
Smalzer 1970-71   1 1-mile relay
William Stokes 1961-62   5 pole vault
Efrem Stringfellow 1974-75 AA 8 triple jump
  1976-77 AA 2 triple jump
Darrell Swaim 1968-69   6 shot put
Ed Tate 1975-76 AA 2 long jump
      1 triple jump
Nick Thomas 1955-56   1 1-mile relay
Bob Thompson 1956-57   1 1-mile relay
      3 120-yard high hurdles
Homer Thurman 1956-57   3t high jump
  1957-58   1 high jump
      3 long jump
      1 1-mile relay
  1958-59   1 880-yard relay
      5 long jump
Joseph Tooks 2008-09 3A 9 4x400-meter relay
      9 300-meter intermediate hurdles
Clark Turner 1963-64   3 100-yard dash
      1 880-yard relay
Jeremiah Walker 2000-01 AA 3 4x200-meter relay
      9 4x100-meter relay
      7 100-meter dash
Jermiah Walker 1999-00 AA 8 4x200-meter relay
      3 4x100-meter relay
Jimmy Walker 1985-86 AA 1 110-meter high hurdles
      4 300-meter low hurdles
LeRoy Washington 1963-64   1 880-yard relay
Edward West 1956-57   1 1-mile relay
      5 880-yard run
  1957-58   1 1-mile relay
Amitai Wheat 2015-16 3A 4 4x400-meter relay
  2016-17 3A 2 4x400-meter relay
Jonah Wiley 2012-13 3A 5 4x100-meter relay
  2013-14 3A 6 long jump
      4 110-meter high hurdles
Kaleb Williams 2011-12 3A 3 400-meter dash
      3 4x400-meter relay
William Williams 2012-13 3A 2 long jump
Aric Wimberly 1994-95 AA 7 4x400-meter relay
C J Wrice 2008-09 3A 9 4x400-meter relay
Dave Wyckoff 1971-72   2 120-yard high hurdles
      1 180-yard low hurdles
Bryant Young 1989-90 AA 3 discus throw

Chicago Heights (Marian)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2000-01 AA 9 4x400-meter relay
David Carceli 2000-01 AA 9 4x400-meter relay
Devon Clark 1998-99 AA 6 400-meter dash
  1999-00 AA 6 400-meter dash
  2000-01 AA 9 4x400-meter relay
      4 long jump
      5 400-meter dash
Kevin Coy 1993-94 AA 7 100-meter dash
Bris Dawkins 2000-01 AA 9 4x400-meter relay
Mitchell Erickson 2006-07 AA 1 pole vault
  2007-08 AA 2 pole vault
Erick Gavin 2008-09 3A 1 110-meter high hurdles
  2009-10 3A 1 110-meter high hurdles
Terence Marable 1992-93 AA 8 long jump
Matthew Martinson 2013-14 2A 3 high jump
Mike Mitidiero 2000-01 AA 9 4x400-meter relay
      6 400-meter dash
Jason Tolliver 2002-03 AA 3 300-meter intermediate hurdles
      6 110-meter high hurdles
Cameron Williams 2003-04 AA 9 triple jump

Chillicothe

Name Year Class Place Event
Randy Crady 1966-67   6 high jump
  1967-68   1 high jump
Maurice Guyer 1926-27   4 100-yard dash
      3 220-yard dash
Howard Hinman 1922-23 B 5 long jump
      2 50-yard dash
Clifford Kendall 1910-11   4 50-yard dash
Merrill 1909-10   3 1-mile run
  1910-11   2 1-mile run
      2h 880-yard run
Harold Pence 1965-66   5 long jump

Chillicothe (Illinois Valley Central)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1984-85 AA 7 4x800-meter relay
  1999-00 A 3 4x800-meter relay
  2000-01 A 3 4x800-meter relay
      3 4x400-meter relay
  2002-03 A 7 4x400-meter relay
  2005-06 A 8 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  2016-17 2A 4 4x200-meter relay
Alec Buob 2016-17 2A 4 4x200-meter relay
Jeff Carlson 2000-01 A 3 4x400-meter relay
Dan George 2002-03 A 7 4x400-meter relay
Zach Glavash 1999-00 A 3 4x800-meter relay
  2000-01 A 3 4x400-meter relay
      3 4x800-meter relay
  2001-02 A 1 800-meter run
  2002-03 A 7 4x400-meter relay
      1 800-meter run
Kyle Harris 2005-06 A 4 4x100-meter relay
Nick Hayward 1999-00 A 3 4x800-meter relay
Robbie Hunt 2016-17 2A 4 4x200-meter relay
Eric Kirchner 1975-76 AA 2 shot put
  1976-77 AA 5 shot put
Josh Marshall 2000-01 A 3 4x800-meter relay
Alec McElyea 2016-17 2A 4 4x200-meter relay
      6 long jump
Adam Miller 1998-99 A 5 long jump
  1999-00 A 3 long jump
      1 triple jump
Michael Ordaz 1998-99 A 5 800-meter run
  1999-00 A 8 800-meter run
      3 4x800-meter relay
  2000-01 A 3 4x800-meter relay
      3 4x400-meter relay
      4 800-meter run
James Palodichuk 2016-17 2A 4 4x200-meter relay
Tyler Pence 2003-04 A 6 pole vault
  2005-06 A 1 pole vault
      4 4x100-meter relay
      8 4x200-meter relay
Tobi Peters 1985-86 AA 4 800-meter run
  1987-88 AA 3 800-meter run
Kyle Prout 2005-06 A 8 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  2006-07 A 6 200-meter dash
      6 100-meter dash
Carl Ruthman 1999-00 A 3 4x800-meter relay
Keith Schonberger 2000-01 A 3 4x800-meter relay
      3 4x400-meter relay
  2002-03 A 7 4x400-meter relay
Jared Smith 2002-03 A 7 4x400-meter relay
Tim Thompson 1990-91 AA 7 high jump
  1991-92 AA 5 high jump
  1992-93 AA 2 high jump
Wes Wayman 2005-06 A 8 4x200-meter relay
Terell Williams 2007-08 A 7 triple jump
  2008-09 1A 1 triple jump
Nick Wyzgowski 2005-06 A 8 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay

Chrisman

Name Year Class Place Event
Walter David 1934-35   1 javelin throw
Erp 1913-14 B 4 shot put
  1914-15 B 1 hammer throw
Walter Hoult 1985-86 A 3 high jump
  1986-87 A 3 high jump
Kerrick 1913-14 B 3 220-yard dash
Perisho 1918-19 B 3 hammer throw
Mark Reeder 1978-79 A 8 1-mile run
      3 2-mile run
Sharp 1923-24 B 3h 440-yard dash
Weston 1927-28   3t high jump
Wilson 1925-26   4 shot put

Christopher

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1930-31   3 880-yard relay
Scott Anderson 1989-90 A 3 pole vault
Shane Bonner 1995-96 A 6 300-meter intermediate hurdles
Clint Connor 1991-92 A 2 110-meter high hurdles
Phillip Menchowski 1982-83 A 8 pole vault
Jimmy Morocco 1925-26   2 100-yard dash
Brian Rodgers 1989-90 A 5 shot put
Phil Steinmetz 1982-83 A 6 100-meter dash
      2 300-meter low hurdles
      3 200-meter dash
      4 long jump
  1983-84 A 1 300-meter low hurdles
  1984-85 A 3 long jump
Anthony Velasco 1953-54   2 long jump
Pete Vistart 1930-31   3 220-yard dash
      4 100-yard dash
Randy Vukadinovich 1992-93 A 8 110-meter high hurdles
T.J. Wheeler 1989-90 A 6 110-meter high hurdles

Cicero (Clyde)

Name Year Class Place Event
Brown 1901-02   3 pole vault
R. Heck 1908-09   3 1-mile run

Cicero (Morton East)

Name Year Class Place Event
Pat Mandera 1969-70   2 2-mile run
Allen Stanczak 1970-71   3 880-yard run

Cisne

Name Year Class Place Event
Nick Matthews 2013-14 1A 5 discus throw
      3 110-meter high hurdles
  2014-15 1A 4 110-meter high hurdles

Cissna Park

Name Year Class Place Event
Tim Wyss 1979-80 A 2 triple jump
  1980-81 A 7 triple jump

Clay City

Name Year Class Place Event
Kinchel Doerner 1981-82 A 8 800-meter run
Randy Pearce 1976-77 A 4 triple jump

Clifton (Central)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1974-75 A 7 1-mile relay
Terry Gateley 1975-76 A 3 330-yard low hurdles
Jamie Marek 1987-88 A 3 pole vault
  1988-89 A 1 pole vault
Jarod Meents 2015-16 1A 8 triple jump
  2016-17 1A 3 triple jump
Randy Papineau 1982-83 A 5 1600-meter run
Logan Podowicz 2013-14 1A 7 300-meter intermediate hurdles
Landon Rosenboom 2013-14 1A 6 shot put
Dennis Ullom 1974-75 A 2 100-yard dash
      2 330-yard low hurdles

Clinton

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1986-87 A 7 4x400-meter relay
  1987-88 A 5 4x400-meter relay
  1989-90 A 4 4x400-meter relay
  1990-91 A 3 4x400-meter relay
  2001-02 A 7 4x800-meter relay
Joe Alexander 1990-91 A 3 1600-meter run
  1991-92 A 8 1600-meter run
  1992-93 A 5 1600-meter run
George Allen 1910-11   4t high jump
  1911-12   3 shot put
      3t high jump
  1912-13   1t high jump
Ben Anderson 1933-34   5 880-yard run
Rob Carter 1985-86 A 1 800-meter run
  1986-87 A 1 800-meter run
  1987-88 A 1 800-meter run
Joe Daugherty 1982-83 A 7 shot put
Joe Dougherty 1989-90 A 3 800-meter run
  1990-91 A 2 800-meter run
Drew Holl 2005-06 A 7 high jump
  2006-07 A 8 high jump
Jason Howard 2001-02 A 7 4x800-meter relay
Karle Koritz 1994-95 A 5 110-meter high hurdles
Josh Maxwell 2001-02 A 7 4x800-meter relay
Brett Miller 1978-79 A 6 880-yard run
Charles Rademacher 1903-04   3 hammer throw
Michael Reinhart 2001-02 A 7 4x800-meter relay
Simon 1920-21 A 3 javelin throw
Drew Whitted 2001-02 A 7 4x800-meter relay

Coal City

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1992-93 A 1 4x800-meter relay
  1997-98 A 4 4x400-meter relay
Ray Burroughs 1982-83 A 8 triple jump
Billy Chapman 1997-98 A 4 4x400-meter relay
Bobby Chapman 1997-98 A 4 4x400-meter relay
Joe Christensen 1992-93 A 1 4x800-meter relay
Tim Cooper 1995-96 A 8 400-meter dash
Nate Durbin 1997-98 A 4 4x400-meter relay
Keegan Grant 2004-05 A 3 shot put
  2005-06 A 5 shot put
Shawn Hamilton 1992-93 A 1 4x800-meter relay
      3 800-meter run
Kevin Lovell 1994-95 A 6 200-meter dash
Ryan Meece 1992-93 A 4 1600-meter run
      1 4x800-meter relay
Jon Micetich 1985-86 A 8 300-meter low hurdles
Steve Nicoletti 1983-84 A 5 400-meter dash
Chris Shirkey 1992-93 A 3 discus throw
Keith Smith 1992-93 A 1 4x800-meter relay
Vance Templet 2003-04 A 3 100-meter dash
Jim West 1997-98 A 4 4x400-meter relay

Cobden

Name Year Class Place Event
Bailey Bunyan 2006-07 A 5 3200-meter run

Colchester

Name Year Class Place Event
Stewart 1927-28   2 1-mile run

Colfax

Name Year Class Place Event
Tipton 1931-32   3t 880-yard run

Colfax (Octavia)

Name Year Class Place Event
Jeff Brinkman 1977-78 A 5 330-yard low hurdles
Mike Petersen 1979-80 A 6 800-meter run
  1980-81 A 2 800-meter run
Galyn Sweet 1968-69   1 high jump
  1969-70   1 high jump
Gregg Ummell 1985-86 A 5 1600-meter run
  1986-87 A 2 1600-meter run

Colfax (Ridgeview)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2016-17 1A 1 4x200-meter relay
Mason Barr 2016-17 1A 1 4x200-meter relay
      4 110-meter high hurdles
      1 300-meter intermediate hurdles
Ryan Benton 2016-17 1A 1 4x200-meter relay
Jacob Donaldson 2016-17 1A 8 triple jump
Kale Grunloh 2016-17 1A 1 4x200-meter relay
Nathan James 1996-97 A 7 400-meter dash
  1997-98 A 6 400-meter dash
      7 200-meter dash
Bryce Powell 2011-12 1A 9 triple jump
Chad Ritchie 1991-92 A 5 discus throw
Kaleb Sosamon 2006-07 A 8 400-meter dash
William Tinsley 2014-15 1A 8 triple jump
Tate Walcott 2016-17 1A 4 200-meter dash
      1 4x200-meter relay

Collinsville

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2009-10 3A 4 4x400-meter relay
  2011-12 3A 3 4x200-meter relay
  2014-15 3A 9 4x200-meter relay
Art Ashcroft 1948-49   2 880-yard run
Steve Birger 1968-69   3 discus throw
Greg Campbell 1975-76 AA 8t high jump
Ed Chinault 1951-52   2 shot put
Levo Dallape 1938-39   3 javelin throw
Terry Dearden 1957-58   4 1-mile run
  1958-59   3 1-mile run
Ja'Von Dillon 2011-12 3A 3 4x200-meter relay
Tyrone Echols 2011-12 3A 3 4x200-meter relay
Walter "Hoot" Evers 1937-38   1 javelin throw
Tom Jackson 1956-57   4 discus throw
Anthony Johnson 2009-10 3A 4 4x400-meter relay
Dominique Manley 2008-09 3A 3 800-meter run
  2009-10 3A 4 4x400-meter relay
      1 800-meter run
Kennedy Mayweather 2009-10 3A 4 4x400-meter relay
  2011-12 3A 3 4x200-meter relay
      9 100-meter dash
      3 200-meter dash
Martinus Mitchell 2012-13 3A 4 shot put
  2013-14 3A 1 shot put
George Musso 1926-27   4 javelin throw
  1927-28   4 javelin throw
  1928-29   1 javelin throw
Parker 1931-32   4 220-yard dash
Bogie Redmon 1959-60   2 discus throw
Rhett Romanik 2014-15 3A 9 4x200-meter relay
Trevore Sanders 2014-15 3A 9 4x200-meter relay
Augie Schiller 1961-62   2 high jump
Jermarrion Stewart 2016-17 3A 5 400-meter dash
Ted Stites 1978-79 AA 2 long jump
Jamal Wellmaker 2014-15 3A 9 4x200-meter relay
Jaris Wellmaker 2009-10 3A 4 4x400-meter relay
  2011-12 3A 3 4x200-meter relay
Tyler Wilson 2014-15 3A 9 4x200-meter relay
Bob Wood 1948-49   1 shot put

Columbia

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2000-01 A 7 4x800-meter relay
Jim Elder 1982-83 A 6 800-meter run
Scott Harres 2000-01 A 7 4x800-meter relay
Brian Hubler 1994-95 A 6 triple jump
Keith Jackson 2000-01 A 7 4x800-meter relay
Dan Kopp 1987-88 A 8 300-meter low hurdles
Sean Litherland 2000-01 A 7 4x800-meter relay
Flavio Rovertoni 2000-01 A 7 4x800-meter relay
Joe Streepy 2008-09 1A 2 110-meter high hurdles

Concord (Triopia)

Name Year Class Place Event
Dave Sills 1984-85 A 6 100-meter dash

Cornell

Name Year Class Place Event
John Jacobson 1980-81 A 3 800-meter run
      5 1600-meter run
  1981-82 A 1 3200-meter run
      1 1600-meter run
  1982-83 A 1 3200-meter run
      1 1600-meter run

Country Club Hills (Hillcrest)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2001-02 AA 4 4x100-meter relay
  2005-06 AA 5 4x200-meter relay
  2006-07 AA 9 4x400-meter relay
  2007-08 AA 8 4x100-meter relay
      6 4x400-meter relay
  2008-09 2A 1 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
      1 4x400-meter relay
  2009-10 2A 2 4x400-meter relay
      1 4x100-meter relay
  2010-11 2A 7 4x400-meter relay
      5 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
  2011-12 2A 9 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
  2014-15 2A 3 4x200-meter relay
  2015-16 2A 6 4x200-meter relay
  2016-17 2A 7 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
Moshood Adeyemo 2010-11 2A 7 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
      7 4x400-meter relay
  2011-12 2A 5 4x200-meter relay
      9 4x100-meter relay
  2012-13 2A 5 triple jump
Tyree Allen 2014-15 2A 3 4x200-meter relay
      8 200-meter dash
Alex Are 2010-11 2A 7 4x400-meter relay
      9 800-meter run
Malcolm Bennett 2016-17 2A 4 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Peter Blake 1982-83 AA 6 300-meter low hurdles
Breyonte Brewer 2009-10 2A 6 discus throw
  2010-11 2A 6 discus throw
Greg Brewer 2007-08 AA 6 4x400-meter relay
  2008-09 2A 1 4x400-meter relay
Trashon Brown 2010-11 2A 5 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
Aaron Carr 2008-09 2A 3 discus throw
Caleb Cartman 2005-06 AA 5 4x200-meter relay
  2006-07 AA 9 4x400-meter relay
Marquice Cole 2000-01 AA 9 100-meter dash
  2001-02 AA 2 100-meter dash
      4 4x100-meter relay
Sean Coleman 1997-98 AA 4 200-meter dash
Kendal Corbett 2016-17 2A 7 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
Tyran Cox-Bey 1988-89 AA 4 300-meter intermediate hurdles
Marciano Craig 2007-08 AA 8 4x100-meter relay
      6 4x400-meter relay
Dequan Doyle 2011-12 2A 9 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
Darrius Gates 2005-06 AA 5 4x200-meter relay
Tevin Graham 2011-12 2A 5 4x200-meter relay
      9 4x100-meter relay
Danny Harris 2008-09 2A 8 300-meter intermediate hurdles
      4 4x200-meter relay
Mark Hicks 2009-10 2A 2 4x400-meter relay
  2010-11 2A 9 300-meter intermediate hurdles
      7 4x400-meter relay
      8 triple jump
Dan Jackson 2003-04 AA 5 110-meter high hurdles
Andrew James 2011-12 2A 9 4x100-meter relay
      5 4x200-meter relay
Ryan Keen 2008-09 2A 4 4x200-meter relay
      1 4x100-meter relay
      7 100-meter dash
  2009-10 2A 5 100-meter dash
      1 4x100-meter relay
Justin Kilpatrick 2008-09 2A 4 4x200-meter relay
  2009-10 2A 1 4x100-meter relay
  2010-11 2A 9 200-meter dash
      5 4x200-meter relay
      7 4x100-meter relay
Uri Kuyoro 2006-07 AA 9 4x400-meter relay
D'armond Lee 2011-12 2A 6 triple jump
Lawrence Lloyd 2008-09 2A 4 4x200-meter relay
Maurice Lyke 2007-08 AA 8 4x100-meter relay
      5 300-meter intermediate hurdles
      6 4x400-meter relay
  2008-09 2A 1 4x100-meter relay
      1 110-meter high hurdles
      4 300-meter intermediate hurdles
      1 4x400-meter relay
Michael Malone 2010-11 2A 7 4x100-meter relay
      7 long jump
Mike Malone 2009-10 2A 9 pole vault
Dwanye Miller 2001-02 AA 4 4x100-meter relay
Tayjione Nathan 2014-15 2A 3 4x200-meter relay
  2015-16 2A 6 4x200-meter relay
      2 200-meter dash
Luther Newburn 2013-14 2A 4 triple jump
  2014-15 2A 2 triple jump
      3 long jump
  2015-16 2A 6 high jump
      1 triple jump
Herb Offord 2009-10 2A 1 4x100-meter relay
Frankie Oliver 2001-02 AA 4 4x100-meter relay
      9 100-meter dash
      3 400-meter dash
      8 200-meter dash
Terrence Peoples 2001-02 AA 4 4x100-meter relay
Zion Perry 2016-17 2A 4 4x100-meter relay
      7 4x200-meter relay
Irvin Pierce 2009-10 2A 2 4x400-meter relay
Sam Russell 2006-07 AA 9 4x400-meter relay
  2007-08 AA 6 4x400-meter relay
  2008-09 2A 1 4x400-meter relay
      3 400-meter dash
  2009-10 2A 2 4x400-meter relay
Alderion Smith 2014-15 2A 3 4x200-meter relay
  2015-16 2A 6 4x200-meter relay
Da'Kari Smith 2015-16 2A 6 4x200-meter relay
Derrick Smith 2002-03 AA 3 high jump
  2003-04 AA 5 high jump
Dwight Snowden 2011-12 2A 8 high jump
Najee Sylvester 2016-17 2A 7 4x200-meter relay
      3 200-meter dash
      4 4x100-meter relay
Najee Syvester 2014-15 2A 3 4x200-meter relay
  2015-16 2A 6 4x200-meter relay
      9 100-meter dash
Andre Townsend 2005-06 AA 5 4x200-meter relay
  2006-07 AA 8 110-meter high hurdles
      3 300-meter intermediate hurdles
      9 4x400-meter relay
Joshua Vaughn 2010-11 2A 5 4x200-meter relay
      7 4x400-meter relay
Tony Walker 2012-13 2A 4 long jump
Calvin Williams 2005-06 AA 5 4x200-meter relay
      7 110-meter high hurdles
Pierre Williams 2007-08 AA 8 4x100-meter relay
  2008-09 2A 3 100-meter dash
      1 4x100-meter relay
      4 200-meter dash
      6 400-meter dash
  2009-10 2A 2 4x400-meter relay
      8 400-meter dash
      1 4x100-meter relay
Jamison Wilson 2007-08 AA 8 4x100-meter relay
  2008-09 2A 1 4x100-meter relay
      3 110-meter high hurdles
      2 triple jump
      1 4x400-meter relay
  2009-10 2A 1 110-meter high hurdles
      7 triple jump
      1 long jump
      2 300-meter intermediate hurdles

Cowden (C.-Herrick)

Name Year Class Place Event
Brian Banning 1991-92 A 7 high jump
Dustin Doedtman 2001-02 A 7 high jump
Matt Gordon 1999-00 A 2 triple jump
      8 110-meter high hurdles
Tim Hardimon 1991-92 A 8t high jump
Josh Hicks 1995-96 A 6 800-meter run

Crete (C.-Monee)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2008-09 2A 1 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  2009-10 2A 4 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
  2011-12 3A 5 4x400-meter relay
Elijah Douglas 2013-14 3A 3 long jump
Kenneth Franklin 2007-08 AA 9 long jump
Michael Harden 2000-01 AA 5 long jump
Sam Hill 2009-10 2A 4 4x200-meter relay
Vanalari Hope 2007-08 AA 4 long jump
Rashad Hulbert 2009-10 2A 7 300-meter intermediate hurdles
      4 110-meter high hurdles
  2010-11 3A 1 300-meter intermediate hurdles
      3 110-meter high hurdles
  2011-12 3A 5 4x400-meter relay
      1 300-meter intermediate hurdles
      2 110-meter high hurdles
Lexus Jackson 2008-09 2A 4 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
  2009-10 2A 5 4x100-meter relay
      3 200-meter dash
      4 4x200-meter relay
  2010-11 3A 4 100-meter dash
      8 200-meter dash
Paladin Jordan 2002-03 AA 5 300-meter intermediate hurdles
      4 triple jump
Marquise Kennedy 2016-17 3A 6 high jump
Amin McDonald 2000-01 AA 9 high jump
Adrian McElveen 2008-09 2A 1 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
  2009-10 2A 5 4x100-meter relay
Dylan McElveen 2008-09 2A 4 4x100-meter relay
      1 4x200-meter relay
  2009-10 2A 5 4x100-meter relay
      4 4x200-meter relay
      3 100-meter dash
      9 200-meter dash
Justin Motkowicz 1999-00 AA 4 1600-meter run
Scott Robinson 1989-90 AA 2 triple jump
Jamal Safo 2016-17 3A 5 long jump
Taris Simmons 2011-12 3A 5 4x400-meter relay
Marcus Terrell 2011-12 3A 5 4x400-meter relay
Leandre Vallot 2009-10 2A 4 4x200-meter relay
      5 4x100-meter relay
Jim Warneke 1978-79 AA 6 2-mile run
Anthony Westmoreland 2008-09 2A 1 4x200-meter relay
      4 4x100-meter relay
Tyler Whittler 2011-12 3A 5 4x400-meter relay
Martece Winston 2002-03 AA 9 200-meter dash
      8 100-meter dash

Crossville

Name Year Class Place Event
Glen Piland 1941-42   5 200-yard low hurdles

Crystal Lake (Central)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1985-86 AA 8 4x800-meter relay
  1991-92 AA 8 4x800-meter relay
  1992-93 AA 4 4x800-meter relay
  1993-94 AA 8 4x800-meter relay
  1995-96 AA 2 4x800-meter relay
  2000-01 AA 6 4x800-meter relay
  2001-02 AA 7 4x800-meter relay
  2008-09 2A 5 4x800-meter relay
  2009-10 2A 4 4x800-meter relay
  2010-11 2A 4 4x400-meter relay
      5 4x800-meter relay
Chris Alvarez 2009-10 2A 4 4x800-meter relay
  2010-11 2A 5 4x800-meter relay
      2 800-meter run
  2011-12 3A 6 800-meter run
Ryan Alvarez 2008-09 2A 5 4x800-meter relay
  2009-10 2A 4 4x800-meter relay
      3 1600-meter run
Ben Anderson 1994-95 AA 6 800-meter run
  1995-96 AA 2 4x800-meter relay
Alex Baker 2012-13 3A 4 1600-meter run
Chas Ballew 2000-01 AA 6 4x800-meter relay
  2001-02 AA 7 4x800-meter relay
Josiah Becker 2010-11 2A 4 4x400-meter relay
      2 pole vault
Dave Bell 2000-01 AA 6 4x800-meter relay
  2001-02 AA 7 4x800-meter relay
Michael Bondi 2008-09 2A 5 4x800-meter relay
  2009-10 2A 4 800-meter run
      4 4x800-meter relay
  2010-11 2A 5 4x800-meter relay
Chris Cochran 1994-95 AA 7 400-meter dash
Brandon Dahl 2014-15 3A 9 pole vault
  2015-16 3A 4 pole vault
Garrett Davis 2010-11 2A 4 4x400-meter relay
Paul Dunteman 2009-10 2A 4 4x800-meter relay
Zach Fairfield 2000-01 AA 6 4x800-meter relay
  2001-02 AA 7 4x800-meter relay
Ben Flavin 2008-09 2A 5 4x800-meter relay
Adam Kaczmarek 1995-96 AA 2 4x800-meter relay
Matt Legel 2000-01 AA 6 4x800-meter relay
Eric Loria 2010-11 2A 5 4x800-meter relay
Ryan MacKenzie 1995-96 AA 2 4x800-meter relay
Pat McDaniel 1982-83 AA 7 1600-meter run
  1983-84 AA 4 1600-meter run
Dyllon McKinney 2010-11 2A 4 4x400-meter relay
Isaiah Mosher 2012-13 3A 8 100-meter dash
Mark Niemann 2008-09 2A 5 pole vault
Jon Russell 1995-96 AA 2 4x800-meter relay
Russ Sanders 1986-87 AA 3 800-meter run
Joe Schaumann 2001-02 AA 7 4x800-meter relay
Tyler Schmitt 2008-09 2A 5 4x800-meter relay
Brett Schuld 2010-11 2A 4 4x400-meter relay
Zach Siegmeier 2008-09 2A 2 pole vault
Darian Singh 2015-16 3A 3 high jump
Carson Sterchi 2007-08 AA 6 800-meter run
Connor Sterchi 2010-11 2A 5 4x800-meter relay

Crystal Lake (H.S.)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1975-76 AA 5 1-mile relay
Paul Behan 1940-41   2 discus throw
  1941-42   1 discus throw
Keith Kinderman 1957-58   2 120-yard high hurdles
John Lally 1960-61   5 1-mile run
Harold Legel 1945-46   1 discus throw
Bill Santino 1972-73   6 2-mile run
  1973-74   5 1-mile run
      3 2-mile run
James Vynalek 1939-40   3 200-yard low hurdles

Crystal Lake (Prairie Ridge)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 1999-00 AA 2 4x800-meter relay
  2000-01 AA 8 4x800-meter relay
Robby Blackwood 1999-00 AA 2 4x800-meter relay
David Carbajal 2007-08 AA 8 shot put
Maciej Herold 2000-01 AA 8 triple jump
Kerry Kohlbacher 2009-10 2A 6 400-meter dash
Tim Kostner 2000-01 AA 8 4x800-meter relay
Kyle Mackenzie 1999-00 AA 2 4x800-meter relay
  2000-01 AA 8 4x800-meter relay
Chris Morris 1999-00 AA 2 4x800-meter relay
  2000-01 AA 8 4x800-meter relay
Tyler Nicholson 1999-00 AA 2 4x800-meter relay
Kyle Sounhein 2000-01 AA 8 4x800-meter relay

Crystal Lake (South)

Name Year Class Place Event
RELAY TEAMS 2007-08 AA 5 4x400-meter relay
  2013-14 3A 9 4x800-meter relay
Tom Boge 1981-82 AA 5 110-meter high hurdles
Emmanuel Gamez 2007-08 AA 5 4x400-meter relay
  2008-09 3A 5 400-meter dash
Kyle Hedge 2013-14 3A 3 shot put
  2014-15 3A 7 shot put
      5 discus throw
Drew Kopfman 2013-14 3A 9 4x800-meter relay
David Lenzini 2013-14 3A 9 4x800-meter relay
Sam Peschke 2015-16 3A 7 pole vault
  2016-17 3A 2 pole vault
Jon Prus 2013-14 3A 9 4x800-meter relay
Scott Przybyla 1985-86 AA 5 300-meter low hurdles
Dan Pulvino 2007-08 AA 5 4x400-meter relay
Kyle Radosevich 2013-14 3A 9 4x800-meter relay
Steven Rogers 2007-08 AA 5 4x400-meter relay
Eric Yopp 1989-90 AA 7 triple jump
Matt Zaluckyj 2007-08 AA 5 4x400-meter relay

Cuba

Name Year Class Place Event
Caleb Bennett 2001-02 A 8 long jump
Derick Higgins 2006-07 A 9 300-meter intermediate hurdles
  2007-08 A 7 300-meter intermediate hurdles
  2008-09 1A 6 110-meter high hurdles
      1 300-meter intermediate hurdles
Bill Martindale 1991-92 A 8t high jump
Loren Murphy 1902-03   1 discus throw

Cullom (Tri-Point)

Name Year Class Place Event
Kyle Austin 2003-04 A 2 100-meter dash
      2 200-meter dash
  2004-05 A 2 200-meter dash
      3 100-meter dash
Ron Wiesner 1982-83 A 5 pole vault
Brandon Wilkerson 2014-15 1A 6 1600-meter run
      3 3200-meter run